EGELS ooKiotm mux mHomr evolking tegen gedogen drugs doppertje op jeeuwse gemeenten te krap bij kas voor douceurtje burgers Oostburg wacht met tecreatiebeleid op herinrichting kust Gedenksteen Thomaespolder herplaatst Transporteurs bepleiten snelle aanleg A4 Subsidie SJC voor onderhoud Rainbow UITSLAGEN fnquête: 95 procent burgers West-Zeeuws-Vlaanderen wil geen koffieshop Advocaten moeten toga weer aan in rechtbank ZEELAND C4 en wij naar in de iLEN aarvergadering 'Waterschap moet meer oog hebben cultuur-historisch erfgoed' SCHIETINGEN KOERSBAL BOLLINGEN KAARTINGEN kPRIL 1995 X es lESTEM DONDERDAG 20 APRIL 1995 il. I )1155-61451 JRLOGER - DIAMANTAIRV ielburg Oostburg Burg 14-16 Burchtstraat 8 [180-35275 Tel. 01170-52961 N fReinvan der Helm Leuzen - De Brabantse Lente Veldhoven heeft fcaardigheidje voor zijn ge ntenaren in petto. Elk Lezin krijgt binnenkort L douceurtje van honderd Kien. De gemeente zit zo j in de slappe was dat toten is de inwoners hier- jate laten meeprofiteren. Lermogenspositie van die ge- jjjte is dan ook riant. Een reserve - waarvan een Joverigens wel een bestem- i heeft - van rond zestig miljoen gulden. Per inwoner een bedrag van 1525 gulden. Hoog? In Zeeland zijn er gemeenten die per inwoner gezien nog ruimer in hun jasje zitten. Of die ook zo'n aardigheidje - leuk voor Bevrijdingsdag - in gedachten hebben is de vraag. In Zeeuws-Vlaanderen zijn er drie gemeenten die per inwoner meer dan duizend gulden op het spaarbankboekje hebben staan: Oostburg, Sluis-Aardenburg en Axel. Oostburg was per 1 januari 1995 de rijkste gemeente van de regio. Heeft met zijn bijna 28 miljoen gulden aan reserves 2 miljoen meer op zijn spaarreke ning staan dan de grootste Zeeuws-Vlaamse gemeente Ter- neuzen. Omgerekend per inwo ner loopt dat verschil nog verder uiteen. Elke Oostburger is goed voor 1150 gulden, elke Terneu- zenaar voor 683. De nieuwe fusiegemeente Sluis- Aardenburg is ook niet bepaald armlastig. Bijna acht miljoen in kas, 1428 gulden per inwoner. En Axel kan prat gaan op een reserve van 13,4 miljoen, per inwoner 1222 gulden. Nu is niet alles goud wat er blinkt. Een deel van de reserves is aangewend voor voorzienin gen. Dat geld is bestemd om bepaalde aangegane verplichtin gen of te voorziene kosten en verliezen te betalen. Een ander deel van de reserves wordt ge bruikt als melkkoe. De rente hiervan is directe inkomst voor de gemeente, net zoals gemeen telijke belastingen en heffingen die nodig zijn om de jaarlijkse begroting sluitend te maken. Dat deel van de reserves heet daarom ook 'niet vrij aanwendbaar'. Dit in tegenstelling tot de vrij aan wendbare reserves. Een reserve die er gewoon is en waarvan de rente al dan niet op voorhand in de jaarlijkse begroting is opge nomen. Regeren is ook bij de gemeenten vooruitzien. Dus is een deel van de reserves aangemerkt als een bestemmingsreserve. Men kan ermee op vooruitlopen op bij voorbeeld voorziene mindere in komsten uit het Gemeentefonds. „Zou je dat niet doen dan loop je onherroepelijk in de toekomst klem. Op termijn krijgen wij zo'n drie miljoen minder per jaar dan nu," wordt op het Oostburg- se gemeentehuis gezegd. „Er zijn inderdaad flinke reser veringen gedaan, maar altijd met het oog op toekomstige uit gaven. Denk aan onze nieuwe sporthal, die 5,5 miljoen kost. En je kunt je ook beter alvast maar indekken voor de aanschaf van nieuwe brandweerwagens die nog eens nodig zijn. Drie ton per stuk en we hebben vijf korpsen. Oostburg ruikt misschien rijk, maar is het zeker niet." Een echt rijke gemeente heeft veel geld staan op zijn rekening 'vrij-aanwendbare algemene re serves'. En dat is in Veldhoven het geval, waar 23 miljoen gul den onder die noemer op de balans staan. Dat is wat anders dan de 1,2 miljoen van Axel, de twee ton van Sluis-Aardenburg of de 5,4 miljoen van Oostburg. Het is duidelijk: in Zeeland moet op die honderd gulden nog even gewacht worden. |ponze verslaggever |tslburg - Van de bevolking in West-Zeeuws-Vlaande- jis 95 procent tegen een gedoogbeleid voor softdrugs daarmee gepaard gaande vestiging van een Llfieshop. (blijkt uit een enquête van i actiegroep die onder het jtio 'Wat Kessen kan, kunnen |iize/Van Liere ook' onder de miking tweeduizend formu la heeft opgehaald. groep was met deze actie jonnen om de mogelijke vesti- jgvan een koffieshop tegen te a en om duidelijk in kaart te ïigen hoeveel voor- en tegen- aders er in West-Zeeuws- landeren zijn met betrekking ildit gedoogbeleid, k resultaten werden gisteren rahandigd aan burgemeester Kruize van Oostburg en bur- gaeester C. van Liere van siis-Aardenburg. eerdere actie van horeca- |a G. Boonman bracht ook al |a het licht dat het merendeel de bevolking tegen dit ge nbeleid is. k resultaten van de enquête tam een beetje als mosterd na i maaltijd omdat de colleges sa Oostburg en Sluis-Aarden- sig al in een notitie over de andel in softdrugs duidelijk ÉaWansteen - De KBO Sint- listeen houdt op dinsdag 25 ld haar jaarvergadering in ge- laschapscentrum de Waran- I De bijeenkomst begint om |U0 uur, de zaal is open om 10 uur. Ihonnen wordt met een eucha- l'Jtieviering onder leiding van lastoor Claessen en gezangen l a het ouderenkoor met diri- lait Pollet en organist Ivens. Jïima volgt het vergaderge- aangeven tegen een gedoogbe leid te zijn. De notitie in Sluis- Aardenburg wordt al onder schreven door de leden van de raadscommissie voor Algemeen Bestuur. In Oostburg bespreekt een commissie volgende week de notitie. Maar de meerderheid van de Oostburgse gemeenteraad heeft al eerder te kennen gege ven tegen een gedoogbeleid te zijn. Een woordvoerder van de actie groep had ook liever gezien dat de resultaten van de enquête voor het verschijnen van de noti ties aan de burgemeesters over handigd konden worden maar de agenda van hen liet dat niet toe. Daarnaast was de actie al vorige maand gestart, nog voor het ver schijnen van deze notities. Woordvoerder M. Jonkheer gaf- gisteren in ieder geval aan zeer tevreden te zijn over het resul taat. „Elk onderzoeksbureau die dit aantal cijfers kan produceren tijdens verkiezingen zou onster felijk worden. Het aantal hand tekeningen van tweeduizend is immers ruim tien procent van de bevolking. Dat is pas een repre sentatieve steekproef." Jonkheer gaf ook toe dat de slogan voor behoorlijk wat spraakwater heeft gezorgd. Kruize en Van Liere toonden zich niet echt gelukkig over deze slogan omdat gemeenten nu een maal niet met te vergelijken zijn. „Wij weten dat de diverse ge meenten niet een kopie van el kaar zijn en dat elke gemeente zijn eigen stijl en problemen kent." aldus Jonkheer. „Maar uw collega in Hulst heeft bij zaken als deze zijn nek uitgesto ken op een niet mis te verstane wijze en een goed voorbeeld doet goed volgen." l'«i onze verslaggever Oostburg - Burgemeester en wethouders van Oostburg voelen 15 niets voor de uitbreidingsmogelijkheden voor recreatie in J:t gemeentelijke nota Koersen op Kansen te verheffen tot |Kleid. se nota zijn alleen de wen- |«van de gemeente vastgelegd Itet betrekking tot de herinrich- l^g van de kust van West- |'®Ws-Vlaanderen. Als we nu reeds de krenten uit pap halen in de vorm van ISWing van de verblijfsmoge- l;Weden zonder te weten hoe lï: landinrichtingsplan voor de I van West-Zeeuws-Vlaande- l®vorm zal krijgen bestaat het ?r van onevenwichtige ont- «elmg van een belangrijk 5i Jü ^et gemeentelijk grond- Jj- mogelijke uitbreidingen j,an in de nota Koersen op "sen. Over de status daarvan •J1® Politiek Oostburg al vaak j Iscussieerd. Een voorstel van to, commissie Planologie om r eens en altijd maar eens - te leggen dat Koersen op jjSeii kan dienen als referentie stil starten van planologi- jP^cedures wordt door het L,SU]ks gemeentebestuur met ,Van de hand gewezen. °og op de herinrichting e kust vindt het college het riet verstandig nu al de ■wenota uit 1988 te actuali- -Vanuit de gemeenteraad is Wens geuit om deze nota S sin a Passen- ..Het herschrijven 1 »„i6i)?l>anSspunten voor ge- ebjk beleid ten aanzien „Jf^he-ontwikkeling zoals li er, 1,5 'n de recreatienota I ersen op Kansen zou wel op een zeer ongelukkig moment plaatsvinden. De Landinrich tingscommissie is immers bezig een uitvoeringsplan op te stellen en daarin zal men zoveel moge lijk rekening houden met de 'wensen van alle belanghebben den. Ook die van de gemeente zoals weergelegd in Koersen op Kansen. Het nu weer aanpassen van die wensen zou de duidelijk heid en de geloofwaardigheid van de gemeente zeker niet ten goede komen." Het college wijst er nogmaals met klem op dat Koersen op Kansen niet meer is dan een ambtelijk stuk waarin de ge meente de wensen voor recrea tieve ontwikkelingsmogelijkhe den langs de West-Zeeuws- Vlaamse kust op een rijtje zette. Dit met het oog op de werk zaamheden van de landinrich tingscommissie die zich bezig houdt met de opstelling van een herinrichtingsplan voor dat ge bied. Het college merkt daarbij wel op dat aanpassingen in het gemeen telijk beleid ten aanzien van de dynamische recreatiesector niet uitgesloten zijn maar daar moe ten dan wel duidelijke argumen ten voor op tafel komen. De leden van de commissie Pla nologie kunnen in de vergade ring van woensdag 26 april rea geren op het voorstel van het college. De actiegroep overhandigde gisteren de resultaten van hun enquête aan de burgemeesters Kruize (midden) en Van Liere (rechts naast hem). Verder staan op de foto vlnr Jurgen Ulijn, Martin Jonckheere en Gert Jan van Riet. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Hoofdplaat - Op de afsluit bare duiker aan de Olmen- dijk tussen de Thomaes- en de Hoofdplaatpolder bij Hoofdplaat is de gedenk steen van de Thomaespolder herplaatst. Hiermee is een lang gekoester de wens van F. Thomaes uit Hoofdplaat in vervulling ge gaan. Hij was jarenlang de voorvechter voor het herplaat sen van deze steen met inscrip tie om hiermee de herinnering aan de bedijkers van de polder levend te houden. Thomaes onthulde gisteren de herplaatste gedenksteen. Hij greep hierbij de gelegenheid aan een beroep te doen op wa terschap Het Vrije van Sluis meer oog te hebben voor het cultuur-historisch erfgoed. „Het waterschap heeft de plicht het erfgoed te bewaren en te koesteren." De schorren voor de Hoofd plaatpolder en voor de Beu- kelspolder zijn in 1820 tegelijk met de Olmendijk, de Kaaidijk, de Hogeweg, de Zuidlangeweg en de Oostlangeweg gekocht van het Domein. De schorren zijn in 1845 be dijkt onder de naam van Tho maespolder. De eigenaar van het grootste deel van de polder was A. Thomaes. Zijn naam staat samen met mede-eigena res F. Thomaes op de gedenk steen. De bedoelde delen zijn thans in gebruik bij de gebroe ders F. en J. Thomaes. Het restant is in gebruik bij R. de Clerck die in de Thomaespolder woont. Bij de bedijkingen was het ge bruikelijk dat als aandenken een steen met inscriptie werd aangebracht. Deze steen was gesitueerd op de duiker tussen de Thomaes- en Hoofdplaatpol der. Bij het aanleggen van de Deltadijk is de duiker verdwe nen en daarmee verdween ook de steen van die plaats. H. van Kruiningen, Hoofd Wa terbeheer van het waterschap, stak gisteren de hand in eigen boezem. Hij was toen als begin nend opzichter van het water schap bij de Deltawerken be trokken. „Ik dacht toen alleen: weg met dat ding. Ik had aler ter moeten zijn. Ik vond die steen toen niet belangrijk." De steen is vervolgens meege nomen door een lid van de familie Thomaes en neergelegd bij diens woning in Terneuzen. Een medewerker van het wa terschap merkte de steen op en nam die mee naar de loods van van het Vrije aan de Achterweg in Biervliet. Na een aantal om zwervingen belandde de steen in de waterschapsloods aan de Zandstraat in Oostburg. Het waterschap besloot dit jaar de steen te herplaatsen op de oor spronkelijke locatie tussen de Thomaes- en Hoofdplaatpolder. „Gelukkig is de oorspronkelij ke steen bewaard gebleven," aldus Thomaes. De gedenksteen is terug. Genodigden doen hun best de tekst te ontcijferen. foto camile schel5traete Van onze verslaggever Halsteren - De transportsec tor in West-Brabant wil dat de Zoomweg-Noord (A4) tus sen Bergen op Zoom en Din- teloord wordt aangelegd voordat de Al 6 tussen Breda en Moerdijk wordt verbreed. Gebeurt dat niet in die volg orde, dan ontstaan er onover komelijke verkeersproblemen op de A16. „Nu al staat het verkeer er soms lang vast, wat moet dat niet worden ais die weg straks tot tweemaal drie rijstroken wordt verbreed en er geen fatsoenlijke alternatieve noord-zuid verbin ding is," stellen vertegenwoordi gers van de organisaties Trans port en Logistiek Nederland (TLN), het Overlegplatform Transport Brabant en de EVO, de organisatie voor Transport en Logistiek in de regio Noord-Bra bant. „Voor ons is duidelijk dat één noord-zuid verbinding over de weg tussen de wereldhavens Rotterdam en Antwerpen via de Al 6 onvoldoende is. Dat leidt tot een hartinfarct in het econo misch leven van ons land", aldus woordvoerder Philips van EVO. Het dichtslibben van de A16 baart hem en vele van zijn colle ga's zorgen. De files daar en de ongevallen leiden tot lange ver traging en daaruit voortvloeien de schade. Aanleg van de Zoom weg-Noord maakt de verbinding tussen de Randstad en zuidelij ker gelegen industriële zones in de driehoek met Calais en het Ruhrgebied minder kwetsbaar. „We hebben onlangs nog gezien wat een ongeval op de Al 6 tot gevolgen heeft voor het verkeer in West-Brabant: in totaal stond er zo'n veertig km file in de buurt van Breda, dat is onaccep tabel," aldus TLN-woordvoerder Meeus. Hij schat dat aanleg van zo'n vijftien kilometer Zoomweg- Noord op de afstand Rotterdam- Antwerpen ongeveer 20 minuten tijdwinst oplevert. Volgens voor zitter Jansen van het platform verkeer en vervoer van de sa menwerkende Kamers van Koophandel in Brabant leveren aanleg van de Zoomweg-Noord en verbreding van de Al 6 een direct economisch effect op van 72 tot 98 miljoen gulden per jaar. Van onze verslaggever Oostburg - De Streek Jeugd Centrale (SJC) in Oostburg krijgt een jaarlijkse gemeentelijke subsidie van duizend gulden voor het onderhoud van soosgebouw Rainbow in Schoondijke. Dat is althans het voorstel van B en W aan de gemeenteraad. De subsidie wordt gegeven met de bedoeling dat de ge meente geen onderhoud meer pleegt aan de binnenkant van het gebouw. De SJC krijgt een toezichthoudende rol en neemt ook een stuk verantwoorde lijkheid voor het onderhoud op zich. Hetzelfde voorstel kwam ook enige jaren terug aan de orde maar toen ging de SJC niet akkoord met deze voorwaar den. Het voorgelegde voorstel ging de SJC toen te ver. Nu is de SJC wel bereid deze verantwoordelijkheden op zich te nemen en dat is de reden dat het voorstel op nieuw op tafel ligt. Het voor stel voor de jaarlijkse subidie van duizend gulden komt vrij dag 28 april aan de orde tij dens de vergadering van de raadscommissie financiën. De vergadering begint om 16.00 uur in het gemeentehuis. Wolphaartsdijk - Zaal Royal, Ja cobs van Beieren, 28 schutters. Wip 1: hoge vogel en derde klep: P. de Visser, Zorgvlied; eerste klep: P. Ossewaarde, Doel naar Hoger; tweede klep en eerste zij- vogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; tweede zij vogel: W. Feyaarts, Spes Nostra; vliegende vogels: R. Breemer, Juliana en F. Koens Spes, Nostra; grotoste aantal (4): A. Rijk, ADLM. Wip 2: eerste hoge, tweede en derde zij vogel: F. Koenstweede hoge vogel: P. Os sewaarde, eerste zijvogel: H. Koens, Spes Nostra; vierde zij vo gel: H. Breemer, Juliana; grootste aantal (9): N. Schouwenaar, Juliana. Kwadendamme - Zaal De Kroon, Victoria, 39 schutters. Wip 1: eer ste hoge vogel: E. Maat, Zorgv lied; tweede hoge vogel: P. Wage naar, Ravenstein; eerste en vierde zijvogel: P. de Visser, tweede zij vogel: C. Jeremiasse, derde zijvo gel: A. Dekker, Doel naar Hoger; grootste aantal (5): C. Riemens, Victoria; vliegende vogels: H. van Leeuwen, Ravenstein en L. van Dijke, St.-Sebastiaan. Wip 2 py- ramideschieting met 15 blokvlo- gels: 1. C. Geijs, ADLM; 2. D. Krijger, St.-Sebastiaan, 3. R. Schrik, Diana; 4. J. van Liere, 5. D. Krijger, beiden St.-Sebastiaan. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, zestien schutters. Hoge vogel: A. Cocqheyt, eerste zijvogel: F. de Meyer, tweede zijvogel: P. Strob- be, grootste aantal (5): J. Pieters. Ossenisse - Camping Mussennist, 23 schutters. Hoge vogel: W. Mannaert, eerste zijvogel: G. Piessens, tweede zijvogel: G. van de Bosse, grootste aantal (6): S. Maas. Lamswaarde - Zaal De Vier Jaar getijden, 25 schutters. Hoge voel: M. de Munck, eerste zijvogel: J. van Meelen, tweede zijvogel: J. Ivens, gróótste aantal (5): E. Rot tier. Zuiddorpe - Willem Teil, 24 schutters. Hoge vogel: R. van Hoeke, eerste zijvogel: P. Gauwe, tweede zijvogel: B. Audenaerd, grootste aantal (6): G. Suy. Ossenisse - Camping De Zee meeuw, 43 schutters. Hoge vogel: Th. de Kort, eerste zijvogel: R. Kan, tweede zijvogel em grootste aantal (4): O. Steels. Hoofdplaat - Zaal De Vriend schap, 24 schutters. Hoge vogel: A. Schoenakkers, beide zij vogels en grootste aantal (6): L. Martens. Ossenisse - Camping Mussennist, 92 schutters. Wip 1: hoge vogel: W. Marevoet, eerste zijvogel: A. Maas, tweede zijvogel: G. de Hae- ck. Wip 2: hoge vogel: R. Her mans, eerste zijvogel: Ph. Thijs, tweede zijvogel: O. Steels, groot ste aantal (6): S. Maas. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 61 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: M. de Meurichy, tweede hoge en eerste zij vogel: E. Uytendaele, tweede zijvogel: L. van Poucke, derde zijvogel: A. Lippens, vierde zijvogel: E. Inghels. Wip 2: eerste hoge vogel: D. de Vrieze, tweede hoge vogel: M. van Haveren, eer ste zijvogel: A. Ophalvers, tweede zijvogel: R. Stijvers, derde zijvo gel: M. Pieters, vierde zijvogel: H. Herwegh. Lamswaarde - Zaal De Lamso ren, 36 schutters. Eerste hoge vo gel: E. Hulshout, tweede hoge en vierde zijvogel: E. Raas, eerste zij vogel en grootste aantal (6): A. D'Hondt, tweede en derde zijvo gel: A. de Waal. Hulst - De Batavieren, 48 schut ters. Wip 1: eerste hoge vogel: W. Jacobs, tweede hoge vogel: F. van Swaal, eerste zijvogel: B. Esse- ling, tweede zijvogel: A. Biddeloo, derde zijvogel: P. Steyaert, vierde zijvogel: J. van de Walle. Wip 2: eerste hoge vogel: W. Jacobs, tweede hoge vogel: verloot, eerste zijvogel: J. Verstraten, tweede zij vogel: mevrouw Verstraten, derde zijvogel: Th. Bogaert, vierde zij vogel: J. Weemaes. St.-Jansteen - De Warande, KBO, 23 schutters: hoge en tweede zij vogel: J. van Kerkhoven, eerste zijvogel: B. Danckaert, grootste aantal (6): R. de Schrijver, allen St.-Jansteen. Heikant - Zaal 't Heike, 32 perso nen, KBO. Groep 1: 1. Lernout- Meys/E. Jonkers, 2. L. Herwegh/ E. de Betue-de Block. Groep 2: 1. L. Ferket/E. Weemaes-Moortha- mer, 2."C. van Houten/Y. van der Haa-Bral. St.-Jansteen - KBO, De Warande: 1. W. de Windt, 2. Th. Kints, 3. A. van Remoortere. Clinge - ANBO, Malpertuus. Mat 1: 1. E. Jonkers, Clinge; 2. me vrouw RasJ. Mol, Cline/Nieuw Namen. Mat 2: mevrouw Eme- leer/C. Baeyens, Hulst/De Klinge; 2. mevrouw Kegels/J. Hei je, Hei- kant/Clinge. Mat 3: 1. mevrouw Van Vlierberghe/P. van Broeck, De Klinge/Clinge; 2. mevrouw De Block/I. Pierssens, De Klinge/ Hulst. Lamswaarde - Zaal De Luifel, KBO: 1. E. van Waterschoot, 2. A. van Driessche/P. Roelands, 3. F. Janssen/A. Lauwers. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. C. Freijzer-van Hoeij/E. van Dries- sche, 2. E. Volleman-Caluwé/A. Lauwers, 3. M. Freijzer-Sponse- lee/G. Volleman. Hulst - Zaal De Lieve: 1. me vrouw Kegels-de Pooter, 2. me vrouw Herman/L. Kegels, 3. me vrouw Baeyens. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, twaalf personen: 1. mevrouw Van Laar/J. Lauwers, 2. mevrouw Du- rinck/P. Vinkenstein, 3. mevrouw Everaert/P. Roelands. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen. 1. A. Rottier/J. de Waal-Hamelink, 2. M. Rade- makers-Warrens/M. de Waal-de Waal, 3. A. Mannaert/R. Reyns-de Kort. Kloosterzande - Clubbgebouw "Rozenhof", 24 personen: 1. T. de Waal/H. Baart, 2. M. van Goethem/G. de Bruin, 3. C. van Meelen/A. Cornelissen. Axel - Gregoriuscentrum, acht personen: 1. H. Verbreaeken, 2. mevrouw Vercauteren, 3. H. Hyl- kema. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, twaalf personen: 1. mevrouw De Kort/A. de Maeschalk, 2. F. de Kort/A. Vale, 3. B. Rammeloo/J. den Boer. Westdorpe - Zaal Concordia, twintig perosnen: Mat 1: 1. E. de Smet/C. de Smet, 2. O. de Kever/ H. van Waes. Mat 2: 1. A. Dobbe- laar/E. Goethals, 2. C. de Kever/ M. van Hecke. Clinge - Zaal Malpertuus, 22 per sonen. Mat 1: 1. M. Deyaert, 2. L. Vertongen/L. Kegels. Mat 2: 1. M. Govaert/C. Baeyens, 2. L. van Hoeyland. Clinge - Zaal De landbouw, 27 personen. Hoge vogel: A. Luyckx, rechter en linker zijvogel: J. de Vet, grootste aantal (6): M. de Maayer. Ossenisse - Camping Mussennist, 49 personen. Hoge vogel: R. de Stalen, linker zij vogel: P. van Acker, rechter zijvogel: T. Neyens, grootste aantal (5): R. de Staelen. Ossenise - Camping De Zee meeuw, 27 personen. Hoge vogel: J. de Waal, rechter zijvogel: C. Steels, linker zijvogel: J. Smet, grootste aantal (5): S. Colman. Hulst - De Lieve, 44 deelnemers, bieden: 1. J. Brugge (Axel), 2. G. Gijsel (Hulst), 3. G. de Witte (Hulst) Van onze verslaggever Breda - De advocaten bij de Bredase rechtbank moeten sinds 1 april weer bij elke zitting een toga aan. Het gebruik van dit ambtskleed was de laatste jaren wat verwaterd, vooral bij familiezaken. „We hebben nu weer één lijn getrokken omdat we vonden dat uniformiteit op zijn plaats is," aldus rechtbankwoord voerder mr.G. Poerink, die er aan toevoegt dat de maatregel 'niet zoveel om het lijf heeft'. De advocaten zijn niet echt gelukkig met de maatregel. „Je wordt zo een beetje op je plaats gezet, terug naar af, de rollen zijn weer duidelijk," al dus de reactie van mr A. van Putten van de Orde van Advo caten. Volgens haar zijn er nooit klachten uit het publiek ge weest als een advocaat bij een familiezaak of een faillisse mentszitting zonder zijn zwart habijt verscheen. Mr. Poerink geeft toe dat 'het verkleinen van de afstand tot de burger' een rol heeft ge speeld bij het teruglopend ge bruik van de toga. Volgens hem schept de nieuwe maatre gel duidelijkheid: „Ook voor advocaten van buiten de regio, die vaak niet wisten waar ze aan toe waren." Ook bij de zittingen in de raadkamer, al twintig jaar zonder toga, moet de raads man voortaan weer in lang zwart verschijnen. Mr. Van Putten van de Orde van Advocaten noemt het to ga-besluit 'een lichte tendens tot restauratie'. Voor hoofdbode Smits van de Bredase rechtbank betekent de 'toga-order' een positieve financiële bijdrage. Hij ver huurt toga's voor 2,50 per keer.

de Stem | 1995 | | pagina 23