Albany Terreur Oklahoma schokt YS ^Sbibuo^ SMANN VACATURB Lubbers niet welkom bij afscheid Brinkman Meer ontslagen bij Philips Terneuzen dan eerst verwacht VOOR 4,9% KRIJGT U VAN DE BANK GEEN FIAT. Opnieuw gifgas in Japanse metro *1 in ik werk e lente prijzén Ajax in finale Europacup Crédit Lyonnais verkoopt haar Nederlandse dochter he Splenter BO KS schoenen se toename van eld onder jeugd 0S-Vlaanderen WERKT. g technisch personeel I ter brand in Ede 'stad uitzendbureau 2 stoffen lamelgordijnen compleet en gemonteer nu vanaf: [een opzet bij drijden Laura' use president 1 over Rushdie Talrijke doden en gewonden; daders bomaanslag onbekend ïlerlandse •rken geven |?er geld ptructurering a wegens lage ers van dollar "voerder Wken 'ar|,esteerd Nationaal Museumweekend Tweemaal op één dag opgepakt WÊÊÊm kwrcher IjjpltNQ^ a - Zeeuws-Vlaamse grijpen steeds vaker ek geweld. Het aantal ju dat om die reden in aan- jiomt met het Halt-bureau Jjws-Vlaanderen is vorig srdubbeld. Een belangrijke ,|gende oorzaak is vol- ja°t pesten op school. In een il wordt hier nu aandacht 10. Reinigingsdruk 100 bar. fasborstel. /t f\ m ^7,- lureau heeft tal van leuke banen. Vo Iriode 1995 zijn wij op zoek na] Iers (M/V). vakantiewerk. Op zaterdag 22 Ich tussen 13.00 en 16.00 uur inschrijvL Twerk bij ASB Terneuzen. Neem clai J- of gironummer, uw sofi-nummer e: ■ebewijs mee! Tot zaterdag 22 api een greep uit ons aanbod. Voor soort dere functies kunt u bij alle vestigiiu 4SB Uitzendbureau Noordstraat 81, geuzen. Telefoon: (01150) 18600. apri pril a.s. is er bij de Randstad-vestigingen in gen en Goes een speciale inschrijfdag voor el van 10.00-15.00 uur. Voor een inschrijving J ID-kaart, sofi-nummer en een Pr noodzakelijk. Als u een c.v. heeft, neem Ibent u lasser, bankwerker, pijpfitter, lc., komt u zich dan inschrijven. Tevens alles vertellen over vacatures, salarissen etc. ïatie kunt u bellen: 1 Staat, tel. 01184-1 00 51 (it Calon, tel. 01150-3 00 45; tel. 01100-1 52 50. x 3 m. hoog. Ook andere maten leverbaar tegen scherpe prijzt Hen Jaloezieën - korting tot 30% korting tot 1 Albany geeft u Pr'is9arar^!?!, Vergelijkbaar produkt met vergenjkbc goedkoper gezien? Overleg dan pgave: Stijl Kwaliteit in RaamdecoratM lederland: Mai'tilnsstraat 167 Tijbuj! Terneuzen DE STEM Amsterdam - De legende Ajax is springlevend. Ajax won giste ren zijn honderdste Europese wedstrijd in de 95-jarige clubge schiedenis. Misschien was het wel één van de mooiste. De landskampioen plaatste zich na een fantastische show tegen Bayern München, al thans in de eerste helft, voor de finale van de Champions League. De uitslag was 5-2, na de 0-0 in Beieren. Na de pauze verloor Ajax de con centratie en kreeg de ploeg het zowaar nog even moeilijk. Van der Sar redde bij de stand 4-2 prachtig na een doorbraak van de Duitse uitblinker Scholl. Vlak voor tijd zorgde Overmars voor de eindstand en was de vrolijk heid in het stadion terug. Het is de vijfde keer in de historie dat Ajax de finale haalt van de strijd om de Europacup voor landskampioenen; die is op 24 mei in Wenen. Tegenstander is dan AC Milan. Ajax won de be langrijkste beker voor clubs in 1971, '72 en '73. AC Milan is be kerhouder. De Italianen staan voor de achtste keer in de eind strijd. Ajax verdiende weer bijna vijf miljoen gulden en bracht het to taal daarmee dit Europese suc cesseizoen op meer dan 25 mil joen. ZIE SPORT-B1 De spelers op de reservebank delen in de vreugde nadat Ronald de Boer voor 3-1 zorgde, foto Artp iringer» ïag in de vroege ochtend jsopgladheid door opvriezen, ia opklaringen en af en toe •fikse bui, plaatselijk met tag - De motorrijder die jaar de 7-jarige Laura uit Vlissingen doodreed, geen doodslag ten laste wor- Dit heeft het het par- aifprocureurs-generaal in gisteren laten weten, dn volgens het parket alleen it worden via de wegenver- j»et. IBINNENLAND - A3 lOelhi - Als het Westen er fzo'n ophef over had ge was het Iraanse doodvon- n schrijver Salman Rush ing in het archief verdwe- )ie opmerkelijke uitspraak Je Iraanse president Raf- i gisteren tijdens zijn he li aan India. kmtenland - a5 J-Een vuilnisauto in Ede en Itak- en tijdschriftenwinkel 1st centrum van Barneveld Jpsteravond in vlammen op- i. Volgens een woordvoer- de politie zijn beide Mm aangestoken. Niemand p gewond. pOOK binnenland-a4 —o -Turken die in Neder- 'Wnen, geven na een oproep :de Turkse staatstelevisie iai' geld om het tegen de invechtende leger te steu- inzameling zou niets te hebben met de door Tur- •M bekritiseerde oprichting 1» Koerdisch parlement-in- ■"gschap, vorige week in Den Buitenland - as feu - Dasa, de moeder van voert een vergaande her- bering door om aan de la- Mlarkoers te ontsnappen. moet verlopen, wordt in duidelijk. Ook al wint de og terrein, Fokker blijft «nook in 1996 nog met ver- 'draaien. ^Economie - a7 *tion - De Nederlander F. ls veroordeeld wegens de U, "ng in 1983 van de bier- Alfred Heineken, is 8 in zijn Paraguayaanse 8 aangehouden door Inter- Woont al bijna tien jaar in jW. Hij vluchtte in 1985 Psychiatrische inrichting bjj,Z1ln gevangenisstraf van laar moest uitzitten. Hij EMbm j z9n ontvluchting ï,li,™erlandse autoriteiten Ha;fustitie in Nederland ^uitlevering. Janneke: Lubbers? Waterverf! Een luchtfoto van het getroffen kantoorgebouw in Oklahoma City. De foto is van de televisie genomen. foto epa Tokyo - Bijna 400 mensen zijn gisteren naar ziekenhuizen in Yokohama vervoerd, nadat ze waren geveld door het gas fos- geen in een metrotrein en een station. Vier weken na de nog niet opge helderde aanslag met het dodelij ke zenuwgas sarin in de metro van Tokyo zit de Japanse politie vandaag in deze krant Aan de vooravond van het Nationaal Museum weekend een 'rondje musea'. Met het hele ge zin, want museumbe- zoek kan ook een aardig uitje zijn voor kinderen. Als er maar wat te doen is. 'Doen is leuker dan kijken.' ZIE UITGIDS-DEEL D met eén nieuw raadselachtig in cident en is opnieuw angst ge zaaid onder de inwoners van de grote steden. Het zeer giftige fosfeen-gas stamt uit de Tweede Wereldoorlog en is een menging van kooloxide en chloor en is uiterst giftig. Bij de aanslag in de metro van Tokyo vorige maand is sarin ge bruikt. In Tokyo kwamen twaalf 'mensen om het leven en liepen vele duizenden vergiftigingsver schijnselen op. De sekte van de Hoogste Waar heid, die verantwoordelijk was voor het gifgas in de metro van Tokyo ontkent'iedere betrokken heid. ZIE VERDER BUITENLAND - A5: Nieuw incident plaatst Japan voor raadsel inhoud 4 KATERNEN Binnen/Buitenlarid A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Economie A6/A7 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 Van onze correspondent Middelburg - Amper een uur na zijn vrijlating werd gisteren een 34-jarige aan drugs verslaafde man uit Vlissingen voor de twee de keer aangehouden. De politie betrapte de man 's ochtends rond half zeven op he terdaad bij een inbraak in een verenigingsgebouw aan de Bach- tensteene te Middelburg. Tijdens verhoor bekende hij eerder, op 20 maart, in hetzelfde gebouw ook al een inbraak te hebben ge pleegd. Na het opmaken van proces-ver baal werd de Vlissinger vrijgela ten. Niet voor lang echter. Nau welijks een uur later betrapte de beveiligingsdienst van een wa renhuis aan de Pottenbakkers singel hem toen hij zonder te be talen de zaak wilde verlaten met twee zaagmachines, een boorma chine en een fototoestel. Dit keer zette de politie de man achter slot en grendel. Door Max de Bok Den Haag - Oud-premier Lubbers en voormalig minister De Vries zijn door de gevallen CDA-leider Brinkman niet uitgenodigd om zijn officiële af scheid van de politiek mee te maken. Alleen oud-bewindslieden van het CDA, die nu deel uitmaken van de fractie in de Tweede Kamer - zoals Bukman en Hirsch Ballin - zijn welkom op de interne af scheidsbijeenkomst, volgende week dins dag in het Haags Gemeentemuseum. Brinkman heeft, zegt de woordvoerster van d£ CDA-fractie, geen behoefte aan een groots afscheid. Hijzelf heeft bepaald wie wel en wie niet op zijn afscheidsfeest welkom zijn. Welkom zijn de vorige fractie, de huidige fractie, het bestuur van de fractie in de Eerste Kamer, de top van het parttijbe- stuur en een aantal zorgvuldig geslecteer- de oud-medewerkers, onder wie bijvoor beeld zijn voormalige woordvoerder Wes ter. Op de vraag waarom oud-bewindslieden, die thans geen lid van de fractie zijn, niet zijn uitgenodigd, laat Brinkmans woord voerster weten: „Hij gaat ervan uit dat hij hen nog wel eens tegenkomt, bijvoorbeeld bij reünies van het kabinet, waarvan hij deel uitmaakte." Dat geldt overigens wel voor Lubbers, van wiens twee eerste ka binetten Brinkman deel uitmaakte, maar niet voor De Vries, die niet samen met Brinkman in een kabinet zat. Om soortgelijke redenen heeft Brinkman ook afgezien van een grootscheeps af scheid. In zijn nieuwe functie, voorzitter van de bouwwerkgevers, verwacht hij met enige regelmaat actief te zijn op en om het Bin nenhof en dus heeft echt afscheid nemen in zijn opvatting weinig zin. Gebruikelijk is dat prominente politici bij hun vertrek uit de Kamer in het ka mergebouw een receptie van hun fractie krijgen aangeboden, waarbij iedereen in de gelegenheid wordt gesteld hen de hand te drukken en het glas te heffen. Brink man wil dat niet. Hij geeft er de voorkeur aan in stilte te vertrekken. Het enige afscheid dat hem in de Kamer ten deel zal vallen, zullen de afscheids woorden zijn die kamervoorzitter Deet- man dinsdag aan het begin van de verga dering tot hem zal richten. Dat is gebrui kelijk nadat de brief, waarin het kamer lid meedeelt dat hij of zij vertrekt, is voorgelezen. Een applaus van de kamerleden markeert dan het politieke einde van de meest kortstondige leider van het CDA. 8 710311 000218"' I I I I I DONDERDAG 20 APRIL 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 Door Frank Deij Terneuzen/Eindhoven - De 630 werknemers van Philips Ligh ting in Terneuzen hebben alle reden zich ongerust te maken over hun toekomst bij de lampenfabrikant. Door Mare de Koninck Washington - Een zware bom aanslag in Oklahoma City, waarbij een groot maar nog onbekend aantal dodelijke slachtoffers is gevallen, heeft gisteren heel Amerika in een shocktoestand gebracht. Het was vannacht nog niet dui delijk wie verantwoordelijk is voor de terreurdaad. De politie neemt aan dat een 'autobom' van meer dan 500 kilo tot ontploffing is gebracht vóór het kennelijke doel van de aanslag: een kantoor gebouw van de federale overheid. Geblakerd karkas De enorme explosie veranderde het gebouw, waarin tijdens kan tooruren meer dan 500 mensen werkten, in eén geblakerd kar kas. De aanslag had plaats om negen uur 's ochtends plaatselij ke tijd, toen de meeste ambtena ren al ii^het gebouw waren. Ve len van hen konden, veelal ge wond en onder het bloed, worden geëvacueerd. Maar hoeveel men sen zich, dood of levend, nog in het puin bevonden was vannacht nog onduidelijk. Sommige schat tingen spreken van tachtig of meer doden. Onder de eerste geborgen doden waren zestien kleine kinderen, die zich in het kinderdagverblijf onder in het gebouw bevonden toen de bom afging. Tientallen slachtoffers ontvingen op straat eerste hulp van massaal toege sneld medisch personeel en vrij willigers. En terwijl de ziekenhuizen tot ver in de omgeving zich vulden met vaak afgrijselijk gewonde patiënten, deden verbijsterde overlevenden verslag van de tra gedie. „Ik viel vijf verdiepingen naar beneden. Mijn hele afdeling is verdwenen. Ik ben al mijn col lega's kwijt. Ik weet niet of er nog iemand leeft," aldus een licht ge wonde afdelingschef van het mi nisterie van Landbouw. Op zoek Talloze anderen op en rond de plaats van de ramp zochten rade loos naar vermiste familieleden en collega's. Vanaf de straat kon den in het opengescheurde ge bouw lijken en overlevenden, die gevangen zaten in het verwron gen staal en beton, worden ge zien. Ook bevonden zich nog overlevenden, waar redders lan ge tijd niet bij konden komen, in de krater die de explosie in de straat had gemaakt. In het ge troffen, zes verdiepingen tellen de, gebouw waren kantoren ge vestigd van meerdere federale (nationale) overheidsdiensten en ministeries, zoals recherchedien sten en de ministeries van Huis vesting, Sociale Zaken, Vetera nen en Landbouw. VERVOLG BINNEN-/BUITENLAND A2: Volop speculaties over motief Philips bevestigde gisteren offi cieel, twee weken na de eerste be richtgeving in deze krant, de ver koopplannen van de vestiging Terneuzen. Daaruit blijkt dat de multinational veel dieper wil snijden dan de eerder aangekon digde afslanking van het produk- tiepersoneel met 120 mensen. In Terneuzen worden spaarlampen en TL-verlichting gemaakt. „Hoeveel ontslagen er zullen val len weet ik echt niet. Maar we zullen er alles aan doen om de pijn zoveel mogelijk te verzach ten," zegt J. Reemers van de hoofdvestiging van Philips in Eindhoven. De Philips-directie bevestigde gisteren eveneens de opdracht aan het reorganisatiebureau Bu siness Creation Europe bv in Hoofddorp om kandidaten voor overname te zoeken. BCE schreef in maart tientallen bedrijven aan in West-Brabant, de regio Rotterdam en Gent om voor Philips te achterhalen of be drijven geïnteresseerd zijn in de overname of huur van het fa briekscomplex, of delen 'ervan. Voor elke arbeidsplaats die be houden blijft, biedt Philips een premie van 25.000 gulden. Vol gens BCE zouden na een afslan kingsoperatie nog 300 werkne mers bij Philips 'beschikbaar' blijven. Philips-woordvoerder Reemers zei gisteren dat de brief van BCE 'zeker geen onzin bevat', maar wilde zich niet vastleggen op het aantal banen dat in Terneuzen verdwijnt. „In dit soort situaties moet je vol ledige informatie kunnen geven. Zolang de optelsom nog niet is gemaakt, moet je je mond hou den. Een reorganisatie kost altijd arbeidsplaatsen. Er is dus best reden voor de mensen in Terneu zen om zich zorgen te maken. Ik kan die zorg niet wegnemen. We willen de goede positie van Phi lips Lighting in de toekomst vasthouden en daar zijn maatre gelen voor nodig. Maar in zo'n si tuatie proberen we ook om de so ciale gevolgen zo aanvaardbaar mogelijk te maken. Standaard zijn dat bemiddeling, om- en her scholing. Met BCE kiezen we voor een wat minder gebruikelij ke manier." VERVOLG OP ZEELAND - C1 Amsterdam (anp) - De Franse bank Crédit Lyonnais gaat haar Nederlandse dochteronderneming Credit Lyonnais Bank Ne derland verkopen. Verschillende kapitaalkrachtige financiële instellingen hebben de Franse bank al benaderd. Bij Crédit Lyonnais Nederland was gister avond niemand bereikbaar voor commentaar. De Franse bank is momenteel de grootste van Europa. De bankinstel ling draait echter niet best: vorig jaar is een verlies geleden van ruim 3,8 miljard gulden. De verkoop van de Nederlandse dochter, die het veel beter doet (vorig jaar is een winst gwmaakt van 43,4 miljoen) zou passen in een saneringplan die de bank uit de rode cijfers moet halen. Bestuursvoorzitter W. van Driel van Crédit Lynnais Nederland heeft een maand geleden, bij de presentatie van de jaarcijfers van zijn bank nog gezegd dat „verkoop van de bank gewoon niet aan de orde is. Ook niet een gedeelte van de bank. Onze Franse regeringscommissaris heeft het me vanmiddag nog verzekerd: wij staan niet in de etalage." Een van de belangstellenden voor overname van Crédit Lyonnais Bank Nederland is de Nederlandse VSB Groep, onderdeel van het Ne derlands-Belgische Fortis. ADVERTENTIE Wie nu 'n nieuwe Fiat koopt en 'm door de dealer laat financieren, betaalt 3 jaar lang maar 4,9% rente. En dat kan duizenden guldens voordeel op leveren. Vraag de Fiat-dealer naar de exacte voorwaarden. anan 3 JAAR LANG 4,9*/. RENTE OP ELKE FIAT*. TOT 29 APRIL. Financiering op liuurkoopbasis i.s.m. Fiat Credit Nederland. Aangesloten bij Bureau Krediet Registratie te Hel. 'Dit aanbod is alleen geldig voor Fiat personenauto s. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89.40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummei 112, 4800 VB Breda. DE 'STEM. EEN KRANT DIE J E WAT ZE6T

de Stem | 1995 | | pagina 1