Plegenheid kapelletje in Hulst besmeurd Ou c Juist houdt vast aan niet verhogen subsidie Den Dullaert School Waterlandkerkje moest zich jarenlang behelpen DE STEM Beloning voor gouden tip over kattenmepper DAG klapper PLAATSELIJK nieuws jeheerster van kapel IJzerenhandstraat laat rommel uit protest week liggen Dré en Ida 25 jaar Thomas jESTEM ZEELAND C2 articulieren (r Gefeliciteerd' lichelle @80 editie zeeland Info - ayond dinsdag 25 april 19.00 uur O Dorpshuis Zuiddorpe Koewacht 995 X j70 DONDERDAG 20 APRIL 1995 ns, bedankje, jubileum, huwelijk, verloving, '9, prestatie, examen, braham enz. r kolom 0,65 incl. BTW 'ote regel verplicht, o of afbeelding, 40 mm 26.- incl. BTW. arieven op aanvraag. Jen niet geretourneerd. 6882 of geef uw tekst r plaatsing af bij één van 5n. Schriftelijke opgaven 'tend geaccepteerd, indien bekend zijn, ook indien uw ing bijgevoegd is. ons het recht voor teksten f van redenen te weigeren, er klachten bereiken over de ;st behoudt de uitgever zich oor om de naam van de lever bekend te maken. omen in Ulvenhout feerensinTerheyden. jonze verslaggever jlst- Burgemeester en wet- „jjers van Hulst houden jjtaan hun eerder genomen jiuit de subsidie voor ge- tfnschapscentrum Den ijllaert niet te verhogen. De •tilting Den Dullaert had de oeente gevraagd het jaar- jse budget met 12.000 gul- ju op te krikken. (gemeenteraad besliste in zijn vergadering van 26 januari de subsidie niet te verhogen. Daar op kwam de stichting met een bezwaarschrift. De beslissing hierop is door de gemeenteraad eind maart met vier weken ver daagd. B en W van Hulst stellen de raad nu voor het besluit on verkort te handhaven. Volgens het Dullaert-bestuur is de gemeenteraad voorbij gegaan aan de eisen die op het vlak van kwaliteit, inzet en deskundig heid moesten worden gesteld om het gemeenschapscentrum weer in een opwaartse spiraal te krij gen. Het bestuur zegt het te betreuren dat er in de gemeente raad 'zelden een afweging ge maakt wordt tussen de te leveren financiële inspanning en wat daarvoor aan 'produkt' aan de gemeenschap aangeboden wordt'. Verder maakte Den Dullaert be zwaar tegen het feit dat de buf fetopbrengsten van de foyer zuid- en squashhal niet mogen verdeeld worden naar evenredig heid van het aantal bezoekers. Maar het idee van Den Dullaert om meer baropbrengsten op het conto van de squash-hal te schrijven vond en vindt in de ogen van de gemeente geen ge nade. Immers, daardoor zou het exploitatie-saldo van de rest van het gemeenschapscentrum nega tief worden beïnvloed. Tenslotte meent Den Dullaert geen geld te hebben voor brand- preventieve maatregelen aan het gebouw. B en W in hun reactie daarop: „In november 1994 heeft Den Dullaert een herziene versie van de meerjarenplanning groot onderhoud ingediend. Daaruit blijkt dat een investering in brandpreventieve maatregelen mogelijk is. Ook al zouden enke le onderhoudswerken hoger uit vallen dan men geraamd had, dan nog laat de meerjarenplan ning de investering toe." De stichting vindt dat de ge meente Hulst moet bijdragen in •niet voorziene, financiële gevol gen over de overheidseisen wat veiligheid betreft. Anders zou den de huidige evenementen in het centrum met grote publieks- aantallen in de knel kunnen ra ken. „Hierbij gaat Den Dullaert er wellicht aan voorbij dat de gemeente ieder jaar een enorme bijdrage verricht aan de stich ting. Voorts is het niet de ge meente die kan besluiten dat dergelijke evenementen plaats moeten vinden, maar het bestuur van de stichting," aldus het col lege. jionze verslaggever a. gulst - De beheerster - ze I nl liever niet met naam in krant - is verdrietig en oos tegelijk. Voor de zo- selste keer - nu op eerste Sasdag - ontdekte ze in de ochtend dat Rekenden het hadden ïunt op het kapelletje de hoek IJzerenhand- jraat-Zoutestraat in luist. Ivoorbij, en binnenkort staan de [rij. ledereen mag het nu zien, H.G. Yvonne Raar maar waar, vormen vandaag al I vol. een paar. Welkom lieve kleine Opa en Oma Dijkers. iulti-link voorwielop een onovertroffen weg- En wat dacht u van veiligheidsvoorzie- \>utergeprogrammeerde \oor en achter, dwars- uitvoering die u kiest, idaard op de SE en GT. Weker geen schijn van \llen we niet onvermeld 100.000 km en zijn stuurbekrachtiging, jogteverstelling. ^AAt-1 foopprijs rijklaar f 35.995,- betaling/inruil f 15.525,- Voorbeejdjj— Verk00PP'Us "lüiS-fpffi Aanbetaling/'"""1. aanbetaling. in hoop grond is er naar bin- sn gegooid en heeft het kapel- jljeen het Mariabeeld flink ver- 1. „Ik begrijp het niet. Wie nou zoiets?," vraagt ze zich Jk maak het kapelletje al 25 ar iedere week schoon. Iemand loet dat toch doen. Het is een sschenk van na de oorlog en lag je niet verwaarlozen," ze. De kapel, die uit dank- eid voor het gespaard blij- avan Hulst tijdens de oorlogs- m in de jaren vijftig werd lesticht, is begin 1991 opge lden morgen maakt ze het ka- sletje open voor mensen die er moment van rust en bezin- zoeken of gewoon even voor ie zieke willen bidden. 'ïAvonds gaat het weer dicht. Bi afsluiting bestaat aan de bo- mkant uit tralies, waarlangs de fond afgelopen weekend naar innen is gegooid. Vroeger was het dag en nacht pen, maar sinds er regelmatig liklozen sliepen gaat 's avonds lit slot erop. In schoolvakanties 3 de kapel ook overdag dicht. •Want anders gaan kinderen er spelen." Mensen die er dan fkruik van willen maken, moe- ia de sleutel bij haar komen alen. lil beheerster is al vaker troep la andere vormen van vandalis me tegengekomen. „Er worden ijes naar binnen gegooid. Ze aaien de kandelaars mee, ze i kaarsen kapot. Ik heb |a weieens vazen met mooie neergezet, maar die i er nog geen week en dan I zijn ze weg. En wie het gedaan I telt? Joost mag het weten." I Snotneuzen t protest laat ze de troep de I tóe week liggen en heeft ze een I papier opgehangen waarop staat 1 aaarom heb je dit gedaan?' Zij: J -Zodat iedereen zelf kan zien I Jat er gebeurd is. En daarna zal I«het wel weer opkuisen. Want 19 zijn toch veel mensen die van I kapelletje gebruik maken. Ij' dan kun je het niet laten l'npesten door een paar snot- I Redactie geuzen: Zuidlandstraat 32, °~18924, fax 01150" •steuren: Peter Oggel (editie- l Frank van Cooten, Rein «i der Helm, Florence Imandt, I HAKoo,Tien (sport), Harold Ffysseleijr, Eugène I 'srstraeten. Klokstraat 1tel. 01100- JO, fax 01100-21928. "Steur: Cees Maas (provin- I £sla99ever). Steenstraat 14, tel. 01140- 1R'b 1 fax 01140-19698. I tWA"ulcn: Frank ^eij (P'v- eck (l'Gerlach Hochstenbach. Tem 'everko°P tel niïzen: Zuidlandstraat 32, ^1150-17920. X°1150-96554. Wiiie»1 ?oei'e' Hans Dimmers. 13751 teenstraat K tel. 01140- weg 1tel. 011 70-526?9 jtyfan den Brands, iC^Verstraeten. 0^P236454Harry MuUrmanS' 'fonnummers en openings- Van onze verslaggever Hulst - De eigenaresse van de kat die afgelopen weekend in Hulst met zijn pootje in een klem werd aangetroffen, looft driehonderd gulden uit aan degene die de dader kan aanwij zen. giftigd. Dat overleefde het dier ternauwernood. Mevrouw Van Dierendonck zegt niet de enige in de omgeving van de Zoutestraat te zijn van wie een kat op onverklaarbare wijze is verdwenen of vergiftigd thuis is gekomen. Van Dierendonck heeft een groot aantal folders gemaakt die ze in de wijk huis-aan-huis gaat be zorgen. De politie heeft gistermiddag een buurtonderzoek verricht maar dat heeft niets opgeleverd. De kat van mevrouw A. van Dierendonck werd op eerste paasdag met de klem gevonden in de tuin van haar buren aan de Zoutestraat. Mogelijk moet het pootje geamputeerd worden. Het is niet voor de eerste keer dat een kat van Van Dierendon ck slachtoffer is van mishande ling. Vorig jaar verloor ze een kat omdat die wegliep en niet meer terugkwam. De afgelopen maanden verdwenen weer twee katten. En het slachtoffertje van afgelopen zondag is al eens ver- (ADVERTENTIE) Met een vertwijfeld Waarom heb je dit gedaan?' richt de beheerster van het kapelletje aan de IJzerenhandstraat zich tot de onbekenden die het interieur hebben bevuild. foto camile schelstraete Wie werk en studie zélf richting wil geven, moet blijven leren. Bij de Open universiteit kun je na het hbo flexibel doorstuderen. Kozii naar de informatie bijeenkomst. Alles over onderwijsaanbod, vrijstellingen, mr-, drs- en ir-diploma's, enz. Studiecentrum Open universiteit Past. Pottersplein 14 Breda Meer informatie? Bel 076-711608 u«n van op 27-02-95 „OF IK DE oude school van Waterlandkerkje ken? Ik denk het wel! Je moet weten, ik ben geboren op Stroopuit, dat ligt dik anderhalve kilometer ten zuiden van 't Kerkje." We heb ben ons tot U. Neve-Tourné uit Oostburg gewend voor wat meer informatie over de oude en de nieuwe school van Water landkerkje. „Wij waren thuis katholiek en eigenlijk moesten wij naar IJ- zendijke of Oostburg naar school, tenminste als je katho liek lager onderwijs wilde vol gen. Dat was niet te doen, Wa terlandkerkje was al ver genoeg vonden ze thuis, dus gingen we netjes naar de openbare school. Van mijn zesde tot mijn der tiende jaar heb ik daar gezeten. De school was toen waarschijn lijk ook al rotversleten, maar als kind merkte je dat niet zo. Na drie jaar HBS in Oostburg en vier jaar Kweekschool - zo heette toen de school nog waar je tot onderwijzer opgeleid werd - begon ik op 1 april 1949 als onderwijzeres aan mijn oude school. Toen zag ik wel wat een armoe dat allemaal was. Maar de oor log was nog maar goed en wel voorbij, veel viel er niet meer aan te veranderen. Oorspronke lijk had de school drie lokalen, maar in 1941, nadat het vak gymnastiek verplicht gesteld werd, kreeg het middelste lo kaal de bestemming gymnas tieklokaal. Ik heb ongeveer twee-en-een half jaar aan de school daar gestaan. In 1952 trouwde ik en dan kreeg je, als vrouw zijnde, nog ontslag in het onderwijs. Er waren welis waar drie lokalen, maar slechts twee groepen leerlingen. De bo venmeester, hoofd der school J.J. de Bruijne, had de klassen 4, 5 en 6, ik 1, 2 en 3." 'Juf Tourné' zoals ze toen door het leven ging, vertelt over de oude school op de hoek van de P.C, Boutensstraat en het Re- douteplein, het tegenwoordige dorpshuis. Het twee verdiepin gen tellende gebouw ernaast is de 'secretarie', het in 1970 overbodig geworden gemeente huis. Tegenwoordig is daar peuterspeelzaal 'De Wantewe- vertjes' gevestigd. Een verta ling voor wantewevertjes? Dat kan kort en goed: draaikontjes. Dat de school niet veel zaaks meer was begreep het gemeen tebestuur natuurlijk ook. Het meubilair was versleten, de lo kalen donker, sloten op de we's ontbraken en een speelplaats was er niet. Op 7 juli 1941 pleitte de oudercommissie van de school, keurig op gezegeld papier, bij de gemeente voor de aanleg van zo'n aangelegen heid. Voor wie bij het woord 'oudercommissie' de wenkbrau wen fronst en zich afvraagt: 'toen al', merken we op dat openbare scholen een dergelij ke instelling altijd al hadden. Bij de bijzondere scholen zijn die pas veel later - en dikwijls met flinke tegenzin van het onderwijzend personeel - inge steld. Maar, om terug te keren naar ons onderwerp en zoals reeds gezegd is, zo kort na de oorlog: over een nieuwe school viel nauwelijks te denken. Te meer daar er nog een oude was. In onder meer Eede, Sluis, Aar denburg en Oostburg heersten wel andere toestanden. Het ge meentebestuur vond echter een medestander in de inspecteur van het Lager Onderwijs te Middelburg, de in Waterland kerkje geboren A.A. Leenhouts. Gezamenlijk kregen ze het voor elkaar dat er een nieuwe school gebouwd mocht worden. Op 20 mei 1950 kwam de rijksgoed keuring af. De Schoondijkse architect W.J. Bruynooge kreeg opdracht een drie-klassige school te ontwerpen. Elk lokaal 'Eerste steen werd gelegd door Adri Verbrugge te Waterland kerkje. Sept. 1950'. De steen met dit opschrift zit nog altijd naast de ingang van de school. foto camile schelstraete was 49,18 vierkante meter groot. De aanbesteding ge schiedde door het gemeentebe stuur onder leiding van burge meester M.J. Verbrugge, boer op het 'Kanonhof', iets oostelijk van het dorp. Aannemer Ver- straeten uit Hoofdplaat zette yoor 34.320 het gebouw neer. De eerste steen werd gelegd door het zoontje van de burge meester, de vierjarige Adri. Naast de ingang, wat onderaan, want het ventje was nog niet groot, is de steen nog aanwezig: - Eerste steen werd gelegd door Adri Verbrugge te Waterland kerkje. Sept. 1950. - „Ik heb nog ongeveer een jaar in die school gewerkt. We kwa men van de hel in de hemel." Opnieuw later we U. Neve- Tourné aan het woord. „Er was destijds door gemeentesecreta ris W. J. Dhont een film ge maakt vanaf het begin van de bouw tot aan de oplevering. Die heb ik op video. Ik zal hem eens laten zien. Je weet toch dat die school later naar in specteur Leenhouts is ver noemd?" Zeker, maar dat is een verhaal voor volgende week. Met dank aan U. Neve-Tourné te Oostburg, W.J. Dhont te Wa terlandkerkje, R. Wiliemsen te Biervliet en W. de Vries, archiva ris van de gemeente Oostburg. BIJ EEN gemeentelij ke herindeling die nen zich problemen aan waaraan men aanvanke lijk niet zo diepgaand had gedacht. Eén daarvan betreft het nieuwe gemeentewapen. Dit wapen, wij weten het allen, moet iets van de gran deur en de roeping van een gemeente weerspiegelen. Je moet, als strijdbare burger vader, wethouder of zelfs ge woon raadslid, met dit wapen op je schild of je harnas het veld in willen trekken - het rapier dreigend gericht op de vijand - wie dat ook moge wezen; een varkenshouder nieuwe stijl, een tunnelbou wer of een minister van Land bouw. Het wapen moet inspireren! Men roept niet voor niets: „Te Wapen" als de noodklok heeft geluid.... Het wapen be hoort het beste dat wij als burgers van een gemeente in ons hebben, onze moed, te activeren. Het kan zijn nut hebben om eens te zien wat de huidige gemeentewapens in het licht van het voorgaande te bieden hebben. Beginnen wij met Middelburg, omdat dat we gens een historisch misver stand de hoofdstad van de provincie is. Het wapen toont twee arenden, die elkaar met de nek aankijken. Symbolisch voor de relatie met dubbel stad Vlissingen, die op haar beurt van haar drankzucht ge tuigt door de afbeelding van een fles in het gemeentewa pen. Bezien wij het wapen van Goes, dan valt daarin de hoofdfiguur op: Wammes Waggel, op weg naar een rus tige plek om te slapen. Niet bijster inspirerend voor de burgerij, zolang die niet voor zien is van zwemvliezen en snavels. Nee, dan Hulst, dat in zijn wapen een strijdbare leeuw met een pluimstaart heeft op genomen. Ik had daar liever een vos gezien, maar ook met het huidige wapen op mijn boezeroen wil ik die van Gent nog wel te lijf om een oude schuld te vereffenen. Hoe schraal steekt daarmee vergeleken het wapen van Hontenisse af: een collage van gemeentewapens die bij de vorige herindeling naar de vaantjes zijn gegaan. Het is een soort rebus geworden, zo als ze lang geleden op sigaren zakjes stonden. Axel heeft het na de herinde ling op dezelfde manier ge daan. Alle oude gemeentewa pens in één kadertje; konings kroon erboven en klaar is Kees. Zowel Hontenisse als Axel ontbeert zodoende één duidigheid in zijn wapen en éénduidigheid is, zoals u weet, de kracht van elk symbool. Opvoedend, maar evenmin tot strijdbaarheid aanmoedi gend, is het wapen van Sas van Gent: een leeuw die op de sluisdeuren van Sas zit. Wat doet hij daar? Vissen? Voor zo'n leeuw,wil ik desnoods nog wel zagers spitten, maar vechten? Nooit! Voor Oostburg past slechts medelijden. Het gemeentelo go stelt voor: het spoor dat de burgemeester op het tapijt achterliet nadat hij in de hon- depoep had getrapt. Kleine cursus heraldiek Nee, dan Terneuzen! Bezie I dit machtige wapen eens aan dachtiger dan normaal. Con centreer u op de woeste leeuw met zijn spottend in oostelijke richting (Hulst?) uitgestoken tong. Hij zwaait triomfantelijk met een wielklem. Vermoede lijk wordt hiermee aangeduid dat Terneuzen vreest in zijn ontwikkelingstempo te wor den gefrustreerd. De leeuw zendt, als een soort brullende Jomanda, een stralend aure ool uit. Men zegt dat dit een radarbundel verbeeldt (niet gek voor een nautische ge meente), maar samen met de gulzig likkende leeuwetong doet het veeleer denken aan de Terneuzense ambitie om als een cirkelmaaier het be stuurlijk landschap rondom te egaliseren, ten bate van de leeuw met de wielklem. Doet de provincie daar niets tegen, zult u vragen. Nee, de provincie doet niets. Zij heeft recentelijk haar eigen wapen gemaltraiteerd. In plaats van een badende leeuw ziet men nu een soort schaakstuk, te weten: het paard. Sterke sym boliek. want het paard is de onberekenbare schuiver in het spel THEATER LOKEREN Ik heb het gezien - door 't Ge broed - Cultureel Centrum - 20.00 uur MIDDELBURG Bert Visscher (koldercabaret) - Fij ne Nuances - Stadsschouwburg Mo lenwater 99 - 20.00 uur 22,50) VLISSINGEN Stand-up Comedy Nights (harde humor in zap-tempo) - met de bru taalste, swingendste, leukste Neder landse stand-up comedians - Arse naaltheater Arsenaalplein 7 - 20.30 uur (ƒ17,50) POP EN JAZZ GOES Perverts Dutronc - 't Beest Bees tenmarkt DIVERSEN TERNEUZEN Over Elsschot - lezing door Ida de Ridder en Johan Anthierens - Porgy Bess-20.15 uur (ƒ15) KLOOSTERZANDE Kaarting - De Kastanje -19.30 uur GRAAUW Kaarting - Gemeenschaphuis -13.45 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse -14.00 uur CLINGE Ouderengymnastiek en biljarten - KBO - Malpertuus -13.30 uur Hobbymiddag enpergamano - ANBO - Malpertuus -13.30 uur AXEL Expositie ruimtelijke objecten - Freek Verwijs - streekmuseum Het Land van Axel - 13.30-17.00 uur (t/m 29 april) Sport overdaginstuif - 't Sportuus - 13.30-15.00 uur - vanaf 16 jaar 3.- PP) LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Lamsoren -13.30 uur WESTDORPE Kaarting - Concordia -14.00 uur STOPPELDIJK Prijskaarting - KBO - 't Gelaag - 14.00 uur KOEWACHT Schieting voor bejaarden - café 't Hoekske -14.00 uur HEIKANT Kaarting en bingo - gemeen schapscentrum 't Heike -13.30 uur I FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Dumb Dumber 't Beest 20.30 uur Death and the maiden HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Drop Zone 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Nell 20.00 uur Shawshank Redemption 14.00 en 20.00 uur 101 Dalmatiërs 14.00 uur Dumb Dumber 14.00 uur The Pagemaster VLISSINGEN Alhambra 1-2-34 20.00 uur Outbreak 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Stargate 20.00 uur Nell KOOR - Het Gemengd Koor Good Company uit Hulst ver zorgt zaterdag 22 april om 17.00 uur een misviering in de R.K.kerk van Zuiddorpe. Het koor zingt onder leiding van Filips Pieters de Mis van Gru- ber, een Ave Maria en het Pater Noster van Igor Stra vinsky. EMM - Drie leden van de muziekvereniging EMM Koe wacht behaalden diploma's aan de Zeeuwse Muziekschool. Jan Meys behaalde zijn D-di- ploma voor trompet, Eva Borgt het B-diploma voor hoorn en Egbert Martinet het B-diploma voor bugel.

de Stem | 1995 | | pagina 19