eweld onder jeugd groeit fors 3.V. kuit Q DE STEM oetes helpen niet tegen zwerfvuil op Zeeuwse stranden ïtyttta FIT De burgemeester leidt een kleuterklas in Sas van Gent Veulen Belgisch trekpaard zet eerste stapjes Ruzie ziekenhuistop Goes opgelost door verlof van directeur Zeeuws-Vlaanderen present op toneelfestival Zierikzee Onderzoek BCE gestopt wegens 6 onrust onder personeel' bij Philips alt-bureau Zeeuws-Vlaanderen werkt aan project tegen pesten op school Volkswagen Transporter ir ser scherp (B.P.M.-vrij) geprijsc |nvangrijk pakket aan elektriscl 2.300.-* waarvoor u tijden hts 995.-* wordt berekend. 1 ing van de Ideale Maatdager en Bedrijfswagen aan te schaf [tpak van The Society Shop t.w.v helft in contanten) cadeau! de Ideale Maatdagen bij d< mdealer. 3456 Jonge boeren bopen zich symbolisch op Tweede markt van voorjaarsplanten De Sterre Clinge QUALITY 'n Ouestie van Specialisme Van elk automerk en type monteren wij elk Jaar meer uitlaten dan de betreffende dealer. Wie Is dus de ultlaatspeclallst voor uw auto? Buit inbraak Sas van Gent: 120 kostuums Gemeenteraad krijgt weinig te horen van Philips-top 0 APRIL 1995 X 164 Zeeland |ie verslaggever ,en - Het opleggen van ,»tes (naar Amerikaans aan recreanten die de ;en langs de Zeeuwse .ervuilen door het ach- :envan allerlei rommel is effectieve oplossing voor ■»bleem. „Boetes hebben alleen zin als de handhaving praktisch uitvoer baar is en de grote meerderheid van de strandbezoekers zwerfaf val voorkomt," zegt Liesbeth Ga- dron Overgaag van de Samen werkende Nederlandse Kust VW's. Om te voorkomen dat de stran den in de toekomst verder vervui len is het beter een mentaliteits verandering onder de strandgas- ten te bewerkstelligen. Daarom is de Nationale Strand- schoonmaakdag in het leven ge roepen. Duizenden leerlingen uit de groe pen zes en zeven van de basis scholen uit 28 kustgemeenten trekken er daarom donderdag 27 april weer op uit om de stranden vrij van zwerfvuil te krijgen. Onder hen zevenhonderd Zeeuw se kinderen, waaronder van scho len in Oostburg en Breskens. „De actie heeft een sterk opvoed kundig karakter," zegt Gadron Overgaag in een persbericht over de strandschoonmaakdag. „Aan de hand van een lespakket over zwerfafval op het strand worden de kinderen bekendge maakt met de problematiek. Ze leren tevens spelenderwijs actief na te denken over mogelijke op lossingen." De kinderen leren onder meer dat zwerfvuil op twee manieren op het strand terecht komt. In de koudere jaargetijden gaat het voornamelijk om gedumpt scheepsafval (plastic, touw, fles sen, keuken- en ander afval) dat aanspoelt. Wordt het weer warmer, dan komt daar nog een grote hoeveel heid rommel bij van recreanten. Achteloos raken de stranden zo bevuild met flessen, blikjes, lui ers, en plastic zakken. |]tze verslaggever «en - Zeeuws-Vlaamse jongeren grijpen steeds va- ;aar fysiek geweld. Het aantal jongeren dat om die in aanraking komt met het Halt-bureau in Zeeuws- deren is vorig jaar verdubbeld. ex- B.T.W./B.P.V 24 april uur; uur. nodigen op onze open-deur- pril met als thema "Italië", n het dak uit zien steken, ezellige bijeenkomst waar we in bedrijf willen presenteren. Jer verheugen om u onder het Irankje te mogen begroeten op eze dagen. IEUBELMAKEBU felangrijke achterliggende is volgens R. Dekker, ator van het Halt-bureau «s-Vlaanderen, pesten op Daarom wijdt het Halt- ui dit jaar een groot nieuw itieprojeet aan het pestpro- idachtspunten voor dit jaar die in het jaarverslag over md staan, zijn daar- imiddels alweer enigszins Jïhaald, vertelt Dekker, iitslag spreekt nog van een je preventiecampagne door M-bureau over fietsdiefstal üntueel een grote campag- ict betrekking tot recreatie list. Beide acties gaan wel iregt Dekker, alleen is de ge- om een grootscheepse fagne te houden rond het 2 recreatie-overlast verla- wrnaamste project van het liareau is dit jaar gericht op fana pesten op school. „Er iltier net een jongen de derm lie is bij ons terecht geko- imdat-ie zo vaak gepest Hop school. Dat is een pro adat je bij veel jongeren te- iomt. Ze gaan gedrag verto- dit niet door de beugel kan at ze gepest worden," zegt ier. inieuwe project van Halt in as-Vlaanderen bevindt zich ia de voorbereidende fase. verkeert in een pril stadium, i Meten ons eerst eens goed itpen in onderzoeken over probleem en ervaringen el- s in het land met projecten td pesten op school. Want je '«onze verslaggever Middelburg - Vijftien i®Se Zeeuwse boeren I® zich vanmiddag om WO uur symbolisch op hopen bij het provincie- ®bs in Middelburg. is een protestactie van -(1 Zeeuws Agrarisch Jon- s*n Kontakt tegen het Ian- ®jh agrarisch beleid. De ■®ge boeren vinden de kannen van landbouwmi- ®er Van Aartsen een ramp i* de Nederlandse land- Ww. ®!t pakket bezwaren zal Wiandigd worden aan de «uwse landbouwgedepu- Bruinooge met het "®ek dit door te spelen ®arVan Aartsen. zou wel gek zijn het wiel voor de tweede keer uit te vinden. We moeten ons voordeel doen met soortgelijke projecten in andere plaatsen zoals bijvoorbeeld Bre da en bezien hoe we dit in Zeeuws-Vlaanderen het beste aan kunnen pakken." Volgens Dekker neemt met name het gebruik van fysiek geweld door jongeren in Zeeuws-Vlaan deren schrikbarend toe. Hij spreekt van een verdubbeling van het aantal jeugdigen die in 1994 bij het Halt-bureau belanden in verband met mishandelingszaken ten opzichte van een jaar eerder. „Pesten kan een belangrijke on derliggende oorzaak zijn. Een jongere die constant gepest wordt, grijpt vandaag de dag steeds gemakkelijker naar ge weld. Er schort iets aan 'de gewe tensfuncties' van jongeren, zoals ik dat een geleerde heer eens er gens heb horen formuleren. Daarom moeten we eens goed gaan kijken wat we daar aan kunnen doen. Maar het nieuwe project moet dit jaar toch zijn be slag krijgen." ZIE OOK REGIO - C3: Negentig klanten Halt in 1994 Van onze correspondente Clinge - Voor de tweede maal wordt zondag 23 april óp het terrein van de Sterre tussen de kinderboerderij en de kas sen een voorjaarsplanten- markt gehouden. Vanaf 10.30 tot 16.00 uur kunnen belangstellenden een bezoek brengen aan dit evenement ter wijl ze ook een kijkje kunnen ne men op de boerderij die de hele dag gratis toegankelijk is. Mocht het slecht weer zijn dan verhuist de markt naar de binnenmanege. Voor kuipplanten en vaste plan ten kan men bij Jan Koolmees te recht, voor materiaal, informatie en waterplanten bij Kees Jacobs, voor cactussen bij Celie. Daar naast bieden particulieren stek jes en plantjes te koop aan. Ook Groei en Bloei is met een info- stand aanwezig. De naastgelegen kas en de winkel op de kinderboerderij zijn die dag ook open. Verder zijn er tweedehandstuinboeken te koop en demonstreert een pottenbak ker zijn kunsten. Er is muziek en een poffertjeskraam. Particulieren die nog iets te koop aan te bieden hebben kunnen zich telefonisch aanmelden bij kinderboerderijbeheerder Ad van Hilst van De Sterre. (ADVERTENTIE) In verband met verhuizing, tSjdeHjk alleen BREDAVLBURGSEWEG 139. TEL 877510 OOSTERHOUT ABDIS V. THORNSTR. 70. TEL 57590 UITLATEN - BANDEN --REMMEN - SCHOKDEMPERS - ACCU S OLIE VERVERSEN APK ansteen Tel. 01140-13974? ""Florence Imandt as van Gent - „Mevrouw PWeboom!" Furieus galmt ®e naam vanachter de verga- Wafel vandaan. Aan het a van die tafel zetelt 'fflieester Van Rest die dinsdag de commissie untelijke ordening voorzit. Aangesproken dame zucht t testend, ze maakt zich op Ween fikse uitbrander. Die i» aad volgt. „Wilt u zich <»ze vergaderingen voor pui!^ j^houden van dit soort fast" ^°lkóóómen onge- o Wat had het meisje Spar- J®1 dan gedaan om de oVan iuörouw Van Rest zich af te roepen? Ze had 'Zowaar gedurfd om te grinniken. Lachen in het eer biedwaardige gemeentehuis van Sas van Gent. Zomaar. Zomaar? Nou, niet helemaal natuurlijk. Het nadrukkelij ke 'voorzitter, een prima voorstel' van collega-raads lid Hemelsoet van Gemeente belangen klonk inderdaad wat komisch na de felle woordenwisseling tussen Sparreboom en Van Rest over het plan om sportvelden aan te leggen op het oude Suiker- unie-terrei'n (plan Gellinck- polder). Sparreboom die het had aangedurfd om over geld te praten en Van Rest die er maar op hamerde dat ze dat in de commissie financiën moest doen. Sparreboom noemde het plan Bufferzone Gellinckpolder 'veel te ambitieus'. Ze vroeg zich bovendien af of voetbal vereniging Corn Boys (waar van wethouder Marquinie voorzitter is) 'nou zoveel meer aan de weg timmerde dan andere clubs' om hen met nieuwe velden te belonen. „Volgens mij zijn er wel an dere prioriteiten te beden ken. Hoeveel leden heeft die club nou eigenlijk?", vroeg ze zich af. Ai, dat schoot natuurlijk he lemaal verkeerd bij het Sasse college. Van Rest concludeer de scherpzinnig 'dat heeft er niets mee te maken' en 'we komen nu niet verder'. Einde discussie. Formeel misschien in orde, maar moet dat in zo'n kleine gemeente als Sas van Gent, die toch prat gaat op zijn Zeeuws-Vlaamse ge moedelijkheid, nou zo gaan? Dat vraag je je als geïnteres seerde toeschouwer toch wel eens af. rEn meer dan eens. Als de Sasse raad al eens een vinger op de zere plek legt, zal het college de laatste zijn om toe te geven dat dat pijn doet. Meedenken wordt niet zo op prijs gesteld door de Sasse regenten. Van de raad niet en van de burgers evenmin. Burgers die hun stem laten horen, worden nauwelijks se rieus genomen. Daar weet het Anti-Krulstraat-comité van mee te praten. Dat loopt keer op keer tegen een muur van wantrouwen en bestuurlijk dédain op. 'U hoeft niet te denken, dat' doen wij wel', lijkt op de voorhoofden van de Sasse be stuurders gebeiteld als er weer eens zo'n vervelende hoorzitting is. College toch! Met de raadsleden wordt in veel gevallen op dezelfde ma nier omgegaan. Zelden worden voorstellen teruggenomen of eens aange vuld met nieuwe ideeën. Dat valt echter niet alleen het college te verwijten. Want als de raad zich als kleuters laat behandelen, kan hij ook nooit volwassen be slissingen afdwingen. Vaak slikken kan op den duur ook tot stikken leiden Burgemeester Van Rest: '...Volkóóómen ongepast...' DONDERDAG 20 APRIL 1995 DEEL I Van onze verslaggever Goes - Directeur Van Es van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen in Goes is na overleg met het ziekenhuis bestuur met verlof gegaan. Hiermee komt een eind aan een slepen de ruzie die Van Es had met zijn mede-directeur Bouman. Over een afvloeiingsregeling voor Van Es wordt nog onder handeld. Al enige tijd is de uitvoerende top van de stichting die uit twee directeuren bestaat, ver lamd door wat het bestuur aan duidt met 'onverenigbaarheid van karakters'. De stichting beheert twee zie kenhuizen in Goes en Zierik- zee. Bouman is er al tien jaar werkzaam als algemeen direc teur. Enkele jaren geleden trad Van Es aan als directeur pa tiëntenzorg. Eerder dit jaar werd duidelijk dat de twee steeds vaker ruzie maakten, maar waar dat over ging wil het bestuur niet nader duiden. Naar verluidt speelden beleidszaken een hoofdrol, maar kwamen er ook persoon lijke aversies bij. Een woordvoerder van het be stuur noemde de kwestie giste ren 'een interne aangelegen heid' en wilde er niet verder op ingaan. Beide directeuren wa ren niet bereikbaar voor com mentaar. Van onze correspondente Zierikzee/Vogelwaarde - De regio Zeeuws-Vlaanderen is met twee opmerkelijke presentaties vertegenwoordigd op het Een- acterfestival van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtoneel (ZCA). Het festival vindt van morgen tot en met zondag plaats in de Concertzaal in Zierikzee. De toneelvereniging Ontspan ning Door Inspanning (ODI) uit Vogelwaarde treedt op met de eenacter 'Beauty en het Beest' van J. Ermins en toneelvereni ging Thalia uit Breskens presen teert de eenacter 'Feest op de agenda' van C. Wiegand-Bruss. In totaal doen zestien groepen mee aan het festival. De toegang voor dit gevarieerd toneelfestijn is gratis. Het Eenacterfestival gaat morgen om 20.00 uur offici eel van start met een welkomst woord van Reina de Groot, voor zitter van het ZCA. Het optreden van ODI staat ge pland op zaterdag 22 april om 15.00 uur. Het verhaal gaat over het ijdele meisje Bjoetie, dat ver- liefd wordt op het Beest. De regie is in handen van Wilfried Vlas-' senrood.De toneelvereniging Thalia komt zondag 23 april om 15.25 uur aan de beurt. 'Feest op de agenda' geldt als een soort waarschuwing om niet ten onder te gaan aan het BEspreken, DOORspreken, INspreken en AF- spreken in de huidige samenle ving. De Thaliamensen worden geregisseerd door middenkader regisseuse Margreet de Groot. Het Eenacterfestival duurt drie dagen en het publiek kan in de concertzaal terecht: morgen van 20.00 tot 23.15 uur, zaterdag van 14.00 tot 17.15 en 20.00 tot 22.30 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Een vierjarig Belgisch trekpaard van agrariër G. Calon uit IJzen- dijke is gistermorgen bevallen van een veulen. De merrie zette onder de nodige belangstelling amper een kwar tiertje na de geboorte al voorzichtig haar eerste stapjes in de wei langs de rijksweg bij IJzendijke. Calon noemt de bevalling op zich niet zo bijzonder maar wel speciaal omdat er in Zeeuws-Vlaande ren niet meer zoveel trekpaarden voorkomen. Veel mensen felici teerden hem met het veulen. De bevalling op zich nam ongeveer een halfuurtje in beslag. „Het ging prima alhoewel je bij trekpaarden altijd wat voorzichtig moet zijn," aldus Calon. Maar het ging zonder problemen. Om kwart over elf had ik al in de gaten dat de bevalling er aan zat te komen. Belde meteen veearts Pol van de Vijver maar zijn broer kwam toe vallig al langs. De beide veeartsen en ik hebben samen de bevalling begeleid. Ook L. Nijssen was hierbij betrokken, een bekende paar denman in de streek. Op advies van de veearts is het veulen in de wei geboren. „Dat is immers een betere grond dan die in de stal. In de wei kan het veu len niet ergens tegenaan botsen tijdens de pogingen om te lopen en het veulen valt dan niet zo hard. Het veulen werd niet zenuwachtig van de grote belangstelling. Toen de merrie eenmaal op vier benen stond, keek ze nog eenmaal naar de omstanders om vervolgens de eerste meters van haar leven te lopen. foto's camile schelstraete VERVOLG VAN VOORPAGINA Philips heeft volgens Reemers goede ervaringen met BCE. Dit bureau begeleidde eerder voor Philips een reorganisatie in het Noorditaliaanse Alpignano. „Daar heeft BCE sociaal gezien veel goeds gedaan. Het is er in geslaagd om nogal wat bedrijf jes en bedrijven aan te trekken waardoor een fors aantal perso neelsleden aan het-werk kon blijven". Philips heeft BCE inmiddels op dracht gegeven haar onderzoek te bevriezen, 'gezien de onrust onder het personeel'. Philips is achteraf gezien niet helemaal ge lukkig over de voortvarendheid waarmee BCE aan de slag is ge gaan. „Achteraf gezien had BCE de brief anders kunnen formule ren. De brief heeft tot veel com motie geleid, maar het staat er wel allemaal in. Ook dat de op drachtgever van plan is het pand in Terneuzen te verlaten. Dat had wat genuanceerder gekund," al dus Reemers. „De opdracht aan BCE luidde om te onderzoeken in hoeverre het bureau een bijdrage kan leveren aan de oplossing van onze perso neelsproblemen," vervolgt de Philips-zegsman. „Wij hebben gezegd: bedenk een creatieve op lossing voor de werknemers die bij Philips Lighting buiten de boot vallen. We hebben dit met zuivere inten ties gedaan, in een oprechte po ging om de pijn maximaal te ver zachten". Van onze correspondent Sas van Gent - Bij een inbraak in een modezaak aan de Gent sestraat te Sas van Gent zijn in de nacht van maandag op dins dag ongeveer 120 kostuums ge stolen. Omstreeks kwart voor drie die nacht werd een grote betonnen voet van een hekwerk door een etalageruit van de winkel ge gooid. Door het gat in de ruit heeft men zich vervolgens toe gang verschaft in de zaak. Volgens de politie hebben de da ders voor het vervoeren van de buit gebruik gemaakt van een be stelauto. Een woordvoerder van BCE wil de gisteren niet verteilen hoeveel reacties er op het kantoor in Hoofddorp terecht waren geko men. „We geven geen enkel com mentaar meer op deze zaak." Van onze verslaggever Terneuzen - De Philips- directie is niet van plan om de gemeenteraad van Terneuzen woensdag 26 april in een besloten ver gadering inzicht te ver schaffen in de reorganisa tieplannen voor de Ter- neuzense vestiging. Vestigingsmanager J. van der Ster zal de commissie algemeen bestuur hooguit tekst en uitleg geven over de aanleiding en de nood zaak van de reorganisatie. „Concrete mededelingen over wat de reorganisatie voor Terneuzen betekent zullen er niet worden ge daan. Wij hebben Van der Ster daar heel goed over geïnstrueerd," zegt desge vraagd Philips-woord- voerder J. Reemers in Eindhoven. De vergadering blijft niet temin besloten. „Alles wat daar verteld wordt is vertrouwelijk." De Werkgroep Uitke ringsgerechtigden Ter neuzen heeft gisteren in een brief aan de werkne mers bij Philips solidari teit betuigd.

de Stem | 1995 | | pagina 17