DE STEM Redelijke start toeristenseizoen Hotorbeurs '2 Wheels' groot succes in Oostburg 'Netwerk van observatiehutten nodig' onnodige [onderzoeken 'Meer politie in Zeeuws-Vlaanderen nodig' 'Een rood ei is goed voor een paashaas' DISK mobiliseert steun voor Philipspersoneel Istheorie Einstein *t in het heelal laar schatting 200.000 bezoekers brengen paasdagen in Zeeland door Vrachtauto met gestolen auto's ter waarde van half miljoen gevonden Drie gewonden bij ongeval PvdA-kamerlid Lilipaly na nachtje meelopen in Terneuzen: Voorzitter C. Kostense van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje: A5 Jongen overleden aan gevolgen van verkeersongeval Man brengt echtgenote om het leven Korte evacuatie na vinden gaslek ^^A^18APRIUg9s FOTO PHILIP! ld jaar 1de X- Con- aantal ien de taande iënten rocent -Juer- ?an de schap- loorte- atuur- leed als Igleraar jlerzoek eigen- elek- 195 ont- traling leek te :t wist had, king X- bto van 1 de me- as zijn Irbraak, Dinnen- lichaam lemaakt Dl kreeg Moor na dar voor ld. jing van llijk dat lensheid pat een j uitwer- Izelf ge- padelige van zijn |derzoek naar de stralen oppakten de dood, omdat zij per ongelui weefsel in hun lichaam vernie tigden. Ook nu de gevaren van de straJ len volop bekend zijn, wordt er- volgens Wolf nog vaak te licht mee omgesprongen. Zo zouden artsen patiënten nog steeds onl nodig laten doorlichten, vooral^ wanneer zij röntgenapparatuur' in hun eigen praktijk hebben en iemand niet hoeven door-, verwijzen. Volgens Wolf wordt slechts 25 procent van de dia-} noge-onderzoeken bij röntgen foto's door speciaal opgeleide artsen uitgevoerd. De laatste tijd zijn er nieuwe gevoelige films en folies ont wikkeld waardoor de stralen- belasting voor de patiënt aan zienlijk kon worden verlaagd. Bij een longfoto wordt nu 99 procent van de straling inge kapseld die ten tijde van Rönt gen nog op de patiënt werd los gelaten. Röntgenstralen vinden niet al leen in de medische weten schap hun toepassing, maar worden in tal van vakgebieden gebruikt, onder meer voor het controleren van lassen bij het leggen van pijpleidingen. De röntgenstralen hebben hun waarde nog lang niet verloren, maar Wolf denkt toch dat er een nieuwe toekomst in de ra diologie is begonnen met de ontwikkeling van de kern- spintomografie. Bij deze techniek wordt met behulp van een combinatie van radiogolven en magneetvelden een volledig stralingsvrije blik in het inwendige van de mens mogelijk. )e relativiteitstheorie van Albert Einst®n Ito) wordt in 2004 in de ruimte getest wulp van supergeleidende quantum-inttt Yentiesensors. f°toaN zogeheten equivalentieprincipe als basisp Jativiteitstheorie test een van de vreeiwn verschijnselen in de natuurkunde, name J :ht alle voorwerpen laat vallen met deze •ekvermogen van zwaartekracht neemt allee» j hoeveelheid die zij moet aantrekken. ,,ln irtekracht alle materialen gelijk behande'i, magnetisme. Dat is een andere natuurkracj sterk en andere zwak aantrekt. e in 1 is de essentie van het equivalentieprinc'P i de onderzoekers van de Strathclyde Um j ;ionaire nieuwe vormen ontwikkeld voor iment worden gebruikt. -m- n hebben zij de testmassa's in feite onz itorende zwaartekrachtinvloeden. Zeeland Jniue verslaggever jdizen - De politie in ^-Vlaanderen moet er mankracht bijkrijgen net name de problemen mee men in Terneuzen tij geconfronteerd, het [d te bieden. Die conclu- (rekt het Zeeuwse PvdA- erlid J. Lilipaly, nadat van vrijdag op zaterdag i halve dag en een nacht tde politie is opgetrokken. 1 paly kondigde gisteren aan 'jij zich in het Haagse sterk maken voor uitbreiding van e in Zeeuws-Vlaande- ren. Het is hem duidelijk gewor den dat Terneuzen in vergelij king met andere gebieden te ma ken heeft met allerlei extra pro blemen die uitbreiding van de mankracht noodzakelijk maken. „Mijn ogen zijn echt open ge gaan," aldus Lilipaly. „Iedereen kan in Den Haag wel roepen dat er meer blauw op straat moet verschijnen, maar dat moet dan wel kunnen. Als we dat willen, moeten we er de gevolgen wel van onder ogen zien. Dat bete kent meer geld uittrekken voor meer politiemensen." In het weekeinde moet de politie het 's nachts zien te rooien met negen personen. „En dat in een gebied met een grote problema tiek. Een haven waar altijd wel iets gebeurt, open grenzen, de zuigkracht vanwege de drughan del." Het kamerlid mocht ook een inval meemaken in een kof fieshop. „Dat gaat allemaal heel vlotjes, maar het begint als de procedure moet worden voortgezet. Twee mensen zijn dan bezig met ver hoor en opmaken van een pro ces-verbaal. Dan worden er ook nog eens twee opgeroepen om in Hulst assistentie te verlenen en twee in Sluiskil. Bovendien moe ten er dan ook nog mensen de stad in." Lilipaly is ervan overtuigd dat de politie ontlast moet worden. „Het gaat de burger niet om grote maffiastoestanden, maar om zaken als een fiets die gesto len is, een tas die geroofd wordt. Daarom voelen burgers zich ont zettend onveilig. Dan kan alleen maar worden opgelost met meer mankracht. Ik heb enorm veel respect voor de politiemensen dat ze ondanks alles toch met een behoorlijke motivatie wer ken." De oplossing hoeft volgens Lili paly niet alleen uit Den Haag te komen. „Misschien dat er ook onderling overleg nodig is tussen de verschillende politiekorpsen. Dat mensen uit andere regio's op bepaalde tijden ook elders inge zet kunnen worden." Lilipaly denkt dat het ook zinvol is de politieproblemen te bespre ken in het bilateraal overleg met Frankrijk. Terneuzen wordt ge confronteerd met heel veel Fran sen die hier drugs komen kopen. „Je zou eens kunnen kijken of Franse politiemensen hier een tijdje kunnen meedraaien, zodat ze zien hoe het in Terneuzen werkt. Hoe dan ook moeten we proberen de bakens te verzet ten." gen. Met zijn 'vinding', de röntgenstraM onnodige medische onderzoeken ver konze verslaggever leuzen - Ondanks het slechte weer is het paasweek- jdetoch een redelijke start geworden van het Zeeuwse sristenseizoen. Met een kleine 200.000 bezoekers wa- i er meer mensen naar Zeeland gereisd dan vorig jaar, Jen het aantal op 175.000 werd geschat. tucieur R. ter Heide van de jiwse VVV zei gisteren op dgang door de provincie !i wat tevreden ondernemers iebben gesproken. De meeste risten waren te vinden in de igalowparken, maar ook js vlak aan de kust wa- |sgoed bezet. Zoals onder meer Pannenschuur aan de lauws-Vlaamse kust. I buitenlanders Ilsi de geschatte 200.000 bezoe- b bestond meer dan de helft buitenlanders. De Duitsers |ïien daarbij het leeuwedeel hun rekening, gevolgd door Merlanders, Belgen en Fran- a Ook waren er toeristen uit blië, Engeland, Scandinavië en it voormalige oostblok. fat Zeeland moest missen wa rn de dagjesmensen. Die bleven iit paasweekeinde bij de kachel Sten. In Zeeuws-Vlaanderen tornden zoals gewoonlijk Hulst «Sluis een uitzondering. Daar tis het flink druk. Met name Seek het gisteren een goede dag a meubels te kijken, want bij let Hulster bedrijf Morres kwam iet parkeerplaatsen tekort. Ook ink was het bij activiteiten als ifflotorbeurs in Oostburg. Jèe toeristen hadden op het tand weinig te zoeken en zoch- le daarom veelal hun heil in overdekte accommodaties. Golf- slagbaden deden dan ook goede zaken. Zoals Scheldorado in Terneuzen, waar men heel tevre den was. Illegale kampeerders Ook dit paasweekeinde werd Zeeland weer geconfronteerd met illegale kampeerders. In de nacht van zaterdag op zondag werden verspreid over de pro vincie 29 illegale recreanten ont dekt. Na ontvangst van een be keuring van 150 gulden konden ze alsnog een plaatsje zoeken op een camping. Op Schouwen-Duiveland wer den acht bekeuringen uitge deeld. Op Walcheren waren dit er negentien en in Zeeuws- Vlaanderen twee. De controle werd uitgevoerd door personeel van de drie Zeeuwse politie- dristricten, personeel van de vrijwillige politie en Staatsbos beheer. Geen files 'Vanwege het sombere weer be sloten heel wat toeristen gisteren al vroeg huiswaarts te keren. Dat zorgde al vroeg in de mid dag voor een flinke drukte op de Zeeuwse wegen. Vanwege het gespreide vertrek ontstonden er geen grote files. kan onze correspondent Oostburg - Het was gisteren, tweede paas dag voetje voor voetje schuifelen in sporthal De Veerhoek in Oostburg tijdens de motor- beurs 2 Wheels. Zeker duizenden motorlief hebbers kwamen op dit evenement af. Hier mee werd de verwachting ruimschoots over troffen. Voor de ingang van de sporthal begint de liefheb ber al te watertanden van de motoren die op het parkeerterrein staan. Bij binnenkomst is het dringen voor de kassa. De motorrijder heeft de 'rip naar de Eenhoornstad niet voor niets ge maakt. In het midden van de zaal staan de motoren opgesteld, waarvan de beroemde Harley- Davidson toch wel de trekpleister is. Maar de organisatie weet dat de motorrijder op dergelijke evenementen niet alleen voor het 'sta- ros' komt. Daarom gaan alle ogen meteen richting podium bij de start van de Erotic Show. De motor wordt even vergeten bij het zien van de 'wee schoonheden die een wervelende show op- Weren. Helaas duurt die slechts een kwartier, want de muziekinstallatie begeeft het. De bezoekers gaan weer verder waarvoor ze gekomen zijn: Het motorgebeuren bekijken in al rijó facetten. Een tatoeage hoort er zeker bij en jaar was het dan ook dringen geblazen. Ook het body piercing had een 'levendige' belangstelling. Verder vermaak op de beurs was het body In de file voor de motorbeurs in Oostburg. painten door Miranda uit Schiedam. En natuur lijk het bekijken van de vele accessoires die het motorrijgenot verhogen zoals leren jacks, shirts, kettingen en ringen. Eddy de Bleijzer uit Hulst, die samen met Peter Versprille uit Breskens en Eddy Geernaert uit FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Aardenburg de beurs organiseerde, is zeer tevre den. „Met die regen is het eigenlijk geen weer om op een motor te kruipen. Daarom is het drukker dan we verwacht hadden." Vanuit de bezdekers werden geluiden waargenomen dat het aantal tentoongestelde motoren wat tegenviel. De Bleijzer kan dat wel een beetje begrijpen. „We nodigen enkele dealers uit, en die bepalen wat ze neerzetten. De echte Harley Davidson-liefhebber zal wel gemerkt hebben we iets bijzonders had den staan. Die motoren stonden op rij van bouwjaar. Dat zie ja maar heel weinig." De Bleijzer benadrukt dat het doel was om iets voor de motorclubs uit de regio te duen. De organisatoren vonden dat Zeeuws-Vlaanderen op motorgebied gewoon veel tekort komt. „Je hebt wel de beurzen zoals de Motorrai, maar dat is commercieel. In opzet veel te groot. Het is ook altijd ver hier vandaan. Toen zijn we rond de tafel gaan zitten en hebben .ons afgevraagd of zoiets hier kon. Wij vonden van wel. Naarmate de organisatie vorderde, wilden steeds meer hande laren meedoen. We hebben hier slechts duizend vierkant meter. Dat hadden we wel vier keer kunnen vullen." Meerdaagse beurs Zijn collega Eddy Geernaert vult nog aan dat er geïnvesteerd is naar vermogen. En dat bleek ruimschoots de moeite waard. De Bleijzer blikt alvast naar volgend jaar vooruit. Als het aan hem ligt wordt de beurs zeker herhaald. Hij vindt dat het dan een meerdaagse beurs moet worden om het publiek te kunnen spreiden, zodat iedereen meer aan zijn trekken komt. tan onze correspondent Uzendijke - We hebben nu 'wee observatiehutten. Ik tari dat er nog veel meer ®oeten komen. Een netwerk tan observatiehutten in *est-Zeeuws-Vlaanderen tan een toeristische attractie "orden van grote allure. Dat C.Kostense, voorzitter van natuurbeschermingsvereni- &ng 't Duumpje zaterdag morgen tijdens de opening tan de tentoonstelling 'Hoe schoon de natuur is in IJzen- dijke'. "Het gaat er bij deze observatie- ™"en om dat je zonder versto ring vogels kunt observeren met Verrekijker en determinatiegids. Noord-West Frankrijk in de Vallee de la Somme, een gebied als het Zwin, is een wandelroute uitgezet langs achttien observa tiehutten. Tienduizenden men sen maken daar jaarlijks gebruik van zonder de natuur te versto ren," vervolgde Kostense. „Natuurtoerisme is een voor beeld voor Zeeuws-Vlaanderen. Een symbiose tussen natuurbe scherming, recreatie en toerisme. Naar mijn idee een veelbelovend toekomstperspectief voor West- Zeeuws-Vlaanderen. De natuur beschermers, de lokale overhe den en de recreatieindustrie moeten elkaar gauw weten te vinden om zaken te regelen waar we allemaal beter van worden en waar alle belangen mee gediend zijn." Volgens Kostense hebben obser vatiehutten nog een andere be langrijke rol, „Niemand gaat in zo'n schootsveld van zo'n hut lopen, want dan denken ze dan ze worden bespeid. Zo'n hut is dan educatief maar ook bescher mend," weet Kostense. Volgens Kostense verdraagt een goed be heer van natuurterreinen maar in geringe mate verstoring door de mens. „Voor de verantwoordelijke ter reinbeheerders zoals Staatsbos beheer, Natuurmonumenten of het Zeeuwsche Landschap is het steeds weer een delicate vraag in hoeverre menselijke betreding verantwoord is en op welke ma nier dat recreatief .medegebruik en natuumlucatie het beste vorm gegeven kan worden," ver volgde Kostense zijn inleiding. Volgens Kostense bezoeken tien duizend bezoekers per jaar be zoekerscentrum 't Zwin. Het Zeeuwse Landschap wil ook graag zo'n centrum bij het Ver dronken Land van Saeftingho bij Emmadorp. „Daar worden per jaar tienduizend bezoekers rond geleid bij excursies, maar er zijn driemaal zoveel aanvragen, We moeten dus twintigduizend be zoekers teleurstellen. Zo'n be zoekerscentrum kan die belang stellende mensen opvangen, uit leg geven, met een korte excursie in het terrein. Veel informatie, educatie en weinig .verstoring in het natuurgebied. Overheden, ook vanuil Brussel, hebben daar ruim 1,5 miljoen gulden voor DINSDAG 18 APRIL 1995 DEEL Van onze verslaggever Hansweert - De politie heeft vrijdagnacht in een loods aan de Kanaalweg in Hansweert een gestolen autotrans- porter met daarop acht nieuwe personenauto's gevonden. De combinatie bleek in de nacht van donderdag op vrijdag te zijn gestolen in Antwerpen. De eigenaar van de loods, een 39-jarige inwoner van Yerse- ke, werd in de loods aange houden. Hij verklaarde tegen over de politie dat hij een 44-jarige inwoner uit Axel toestemming had gegeven om 'af en toe eens wat te stallen' in de loods. Deze man werd zaterdagavond in de kraag ge pakt in Terneuzen. De beide verdachten werden in verzekering gesteld op ver denking van heling. De Yerse- kenaar mocht in de loop van gisteren weer naar huis. De politie ging een kijkje ne men in de loods naar aanlei ding van een tip die via de Criminele Inlichtingen Dienst van de politie Zeeland was binnengekomen. De transporter met de auto's werd gestolen toen die gepar keerd stond aan de Antwerpse Jozef Herremanslei. De totale waarde van het gestolene be draagt ongeveer een half mil joen gulden. De tranporter is inmiddels teruggegeven aan de eigenaar, een transportbe drijf uit Wilrijk. In samenwerking met de Bel gische politie en jusititie stelt de politie in opdracht van de officier van justitie in Middel burg een nader onderzoek in. Verdere aanhoudingen worden niet uitgesloten. Het was zacht en droog weer zaterdag en ongeveer zeventig kinderen tussen nul en negen jaar kwamen naar Den Dullae- rt in Hulst om samen met de paashaas plastic paaseieren te zoeken. Zij kregen de opdracht om witte plastic eieren te vinden op het voetbalterrein. Tussen de witte exemplaren zaten ook enkele rode eitjes en deze kon den worden ingeruild voor een chocolade paashaas. „Ik heb een rode, krijg ik nou een haasje," roept een kleuter met een glimlach van links naar rechts. De werkgroepsle den van buurtvereniging Den Dullaert hebben het druk en verzamelen de plastic eieren. De ouders van de zoekende jeugd kijken toe en worden vermanend toegesproken als ze een aanwijzing geven. De paashaas loopt mee met de allerkleinsten en deelt na de tocht de versnaperingen uit. Elk kind krijgt een zakje paas eitjes en sommige handjes wor den gevuld met een paashaas van chocola. De traditionele zoektocht blijkt nog steeds een aantrek kelijk evenement in Den Dul- laertwijk. „Iets minder zoekers dan vorig jaar, maar daarom niet minder gezellig," aldus een lid van de werkgroep. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Terneuzen - De werkgroep DISK Zeeuws-Vlaanderen (Dienst in de Industriële Samenleving vanwege de Kerken) wil in Zeeuws-Vlaanderen massale steun mobiliseren voor het be houd van de Terneuzense Philipsfabriek in de huidige vorm. In een brief roept DISK kerken, gemeenteraadsleden en andere maatschappelijke organisaties op aanwezig te zijn op de open bare bijeenkomst donderdaga vond 20 april in het Churchillho- tel te Terneuzen. Die bijeenkomst is georganiseerd door de werknemers van Philips, de ondernemingsraad en de vak bonden, naar aanleiding van de berichten dat de Terneuzense vestiging te koop staat. Ondanks uitlatingen van de directie dat er geen sprake is van sluiting heerst er bij de ruim zeshonderd personeelsleden toch grote onze kerheid over de toekomst van de werkgelegenheid bij deze fa briek. DISK ondersteunt de openbare bijeenkomst van harte. „Het gaat hier om de toekomstzeker heid van honderden mensen in onze regio," stelt arbeidspastor W. Nabbe. „Daarbij komt nog dat Philips Terneuzen een van de weinige fabrieken is in onze re gio die vooral ook laag geschool de arbeid biedt. Juist voor laag geschoolde werknemers, die vaak toch al niet veel kans ma ken op de arbeidsmarkt, is het behoud van Philips Terneuzen van groot belang." Volgens Nabbe gaat de toekomst van Philips Terneuzen en daar mee samenhangend de economi sche en sociale positie van Zeeuws-Vlaanderen iedereen aan. „Direct blijk geven van be trokkenheid en solidariteit van uit de Zeeuws-Vlaamse bevol king sterkt de inzet van perso neel en vakbonden. Juist nu is dat van belang." De bijkomst donderdag 20 april in het Churchillhotel begint om 19.00 over. Maar jammer dat een aan tal mensen in Emmadorp dat niet op prijs stellen." Kostense roemde daarna de inzet van diegenen die de tentoonstel ling hebben ingericht. „Wat we met deze tentoonstelling voor ogen hebben, dat is het ideale doel dat boeren en burgers in hun eigen omgeving en op hun eigen grond ook aan natuurbe heer gaan doen. De natuur bui ten de reservaten, de nutuur om ons heen in de tuinen, op de boerenerven en in de polder," besloot Kostense. Pol van de Vijver, voorzitter van de Stichting Streekmuseum, overhandigde Kostense daarna een schild van siersmid Erwin Groosman ter gelegenheid van het 20-jarig jubileum van 't Duumpje. Bij een verkeersongeval za terdagavond op de Boulevard in Terneuzen zijn drie mensen gewond geraakt. Allen werden per ambulance overgebracht naar de ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Het ongeval ge beurde omstreeks half tien. Een vanuit de Nieuwstraat ko mende personenauto, bestuurd door een 59-jarige man uit Terneuzen, botste op de Boule vard tegen een lichtmast. Hij kwant daarbij op de voor hem linkerweghelft terecht. Uit te genovergestelde richting na derde op dat moment een per sonenauto, bestuurd door een 51-jarige inwoner uit Zand straat. Daarin zat ook zijn 46-jarige echtgenote. Er volgde een botsing waarbij de inzit tenden van beide voertuigen werden gewond. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Ycrseke - De 16-jarige P. Geense uit Yerseke is zaterdagavond in een ziekenhuis overleden aan zijn eerder die dag bij een ver keersongeval opgelopen verwon dingen. De jongen reed omstreeks 17.00 uur met zijn bromfiets over de Breedestraat in de richting Yer seke. Op de splitsing met de Postweg wilde hij linksaf slaan en verleende daarbij geen voor rang aan een uit de richting Yerseke naderende bus. Na de aanrijding werd de jongen zwaar gewond overgbracht naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes waar hij in de loop van de avond aan zijn verwondingen bezweek. Aagtekerke - Een 42-man uit Aagtekerke heeft bekend dat hij op eerste paasdag zijn 40-jarige echtgenote om het leven heeft gebracht. De feiten speelden zich af tussen 07.30 en 08.30 uur. De oorzaak van dit familiedrama ligt in de relationele sfeer. De politie werd door de weeken darts, die via de familie op de hoogte was gebracht, om 09.00 uur van het voorval in kennis gesteld. De Aagtekerkenaar werd in zijn woning aangehou den en ver-volgens in verzekering gesteld. De vermoedelijke doodsoorzaak is verstikking. In opdracht van de officier van jusilie in Middel burg wordt vandaag (dinsdag) sectie verricht op het slachtoffer. Philippine - Een aantal bewo ners van het Ankerhof in Philip pine heeft gistermorgen uit voor zorg hun woning een aantal uren moeten verlaten. Aanleiding was een gaslek in een leegstaande woning aan het Ankerhof. Omstreeks kwart over zeven werd de politie gewaarschuwd door iemand die in de betreffen de woning iets hoorde sissen. Uit een onderzoek bleek dat de gasleiding in de meterkast was vernield. Door de brandweer van Philippine werd het gaslek pro visorisch gedicht.

de Stem | 1995 | | pagina 7