De universiteit wordt schoolser Moto: Pterosauriërs waren zeker geen 'zweefvliegtuigen' Nog veel onnodige röntgen onderzoeken DE STEM WETENSCHAP Katholieke Universiteit Nijmegen wordt zakelijker, maar met behoud wetenschappelijke taak Reusachtige reptielen konden op eigen kracht vliegen ffaar scha Relativiteitstheorie Einstein wordt getest in het heelal DINSDAG 18 APRIL 1995 Door Paul Baeten Nijmegen - De Dies Natalis, de Rector Magnificus en de propaedeuse zullen de storm wel overleven, maar voor het overige staat de universitaire wereld voor een reeks van grote veranderingen. Hier door zal het wetenschappelijk onderwijs steeds verder in de richting van het succesvolle hoger beroepsonderwijs schuiven. De universiteit zal schoolser worden, en dat is nodig ook, nu het maatschap pelijk draagvlak voor de kos ten van het universitair on derwijs zienderogen slinkt. De Katholieke Universiteit Nij megen (KUN) lijkt met haar 'strategisch plan' voor de komen de vijf jaar de uitkomst van de politieke discussies over studie duurverkorting, prestatiebeurzen en bezuinigingen voor te willen zijn. De strengere aanpak in het eerste studiejaar (propaedeuse), waarbij studenten die naar het oordeel van de KUN niet geschikt zijn voor een universitaire studie het 'dringend advies' kunnen krijgen om de collegebanken te verlaten, is daar het meest in het oog springende voorbeeld van. Maar ook de professoren en do centen, de onderzoekers en het ondersteunend personeel zullen in de nieuwe, schoolsere en zake lijkere aanpak meemoeten. Zakelijk is ook de toon van het dunne (32 pagina's) strategisch plan waarover het College van Bestuur van de KUN de komende maanden in discussie gaat met studenten en personeel. Door gaans zijn dit soort helder en bondig geformuleerde beleids stukken de voorbode van grote veranderingen. „Dat klopt ook wel," reageert Th. Stoelinga, voorzitter van het Col lege van Bestuur. „We wilden be wust geen dikke beleidsnota ma ken die onder in de la verdwijnt. We hebben ons daarom beperkt tot een klein aantal voornemens, maar we zijn dan ook vast van plan die uit te voeren. En dat is nodig ook. We waren weliswaar al wat langer met dit plan bezig, maar het is onmiskenbaar dat je deze voornemens moet zien tegen de achtergrond van de actuele discussies over de kosten en de effectiviteit van het hoger onder wijs." „Laten we eerlijk zijn; het is ook echt wel nodig dat er iets gebeurt. Het gemiddeld aantal uren dat studenten met hun studie bezig zijn, ligt zo ongeveer op dertig per week. En uitgangspunt is nog steeds dat studenten veertig uur per week moeten maken om bin nen de gestelde termijn hun exa mens te halen." Langzame types Met name in de eerste jaren op de campus zijn de studieresultaten tamelijk bedroevend. Ter illus tratie: van de 645 Nijmeegse stu- Het is het beeld dat veel mensen nog steeds hebben van studenten: weinig presteren en protesteren als de hoogte van de studiebeurs wordt aangepakt. De leiding van de Katholieke Universiteit Nijme gen wil er voor zorgen dat de studenten weer minimaal 40 uur per werk aan hun studie gaan beste den. Een schoolsere aanpak, die echter niet ten koste mag gaan van het wetenschappelijk niveau van de Nijmeegse universiteit. foto anp denten die in 1993 begonnen aan een studie aan de letterenfacul teit hadden er na een jaar niet meer dan 216 hun propaedeuse behaald. Een effectiviteit van iets meer dan 33 procent. Bij wiskun de wordt een score gehaald van 27,1 procent, beleidswetenschap pen en rechten komen niet verder dan 28,8 resp. 14,8 procent van de nieuwe studenten die in de oor spronkelijk vastgestelde termijn van één jaar voor het propaedeu- se-examen slaagden. Bij de medische wetenschappen worden de beste resultaten be haald met een propaedeuse-score van 65,4 procent. „En dat is net de faculteit waar de studenten de meeste werkdruk hebben," aldus Stoelinga. Volgens Stoelinga is het veel hoogleraren en docenten vaak al heel snel duidelijk of een student wel of niet de propaedeuse in één jaar af zal kunnen ronden of hoe dan ook geschikt is voor de geko zen studie. „Maar je hebt nu een maal types die wat langzamer op gang komen en in het vervolg van hun studiecarrière ineens zülke cijfers halen. En rondkijken bij verschillende studies kan op zich ook geen kwaad, maar het mo ment is aangebroken om de ge neugten van zo'n jaartje oriënte ren - zoals ik het altijd maar noem - af te wegen tegen de maatschappelijke kosten daar van. Op zich is dat best spijtig, ja." Beroepsopleiding De omstreden 'selectie aan de poort' is wat de KUN betreft voorlopig niet nodig, al zal daar (namelijk in de hoogste klassen van het middelbaar onderwijs) nog meer voorlichting gegeven moeten worden over de eisen die een universitaire studie stelt. Stoelinga hoopt ook dat de aan staande reorganisatie van vwo en havo zal leiden tot een betere voorselectie van aankomende studenten. Eenmaal toegelaten tot de uni versiteit zullen studenten en do centen zich moeten voegen naar een'vrij strak opgezet programma waarin verschillende 'toetsmo menten' zitten om de vorderingen te kunnen volgen. „We willen bij het advies dat we eerst na zes maanden en vervol gens na een jaar geven, de stu dent niet met lege handen laten zitten. Krijgt hij of zij het drin gend advies deze studie te staken, dan moet er ook een alternatief zijn. Een andere universitaire studie, maar eventueel ook een hoger beroepsopleiding. „De tijd is voorbij dat er vanuit de universitaire wereld enigszins neergekeken werd op het hoger beroepsonderwijs. De samenwer king wordt steeds intensiever. Willen wij echter onze studenten ook een reëel hbo-alternatief bie den, dan zullen we in ons propae- deuse-programma al rekening moeten houden met de eisen die het hbo stelt. Er moeten bijvoor beeld afspraken gemaakt worden dat studenten die het hier een jaar geprobeerd hebben, bepaal de blokken en punten mee kun nen nemen naar het hbo." Met garantie De strengere aanpak in de pro paedeuse zou ook tot gevolg kun nen hebben dat de KUN minder aantrekkelijk wordt voor aan staande eerstejaars. Stoelinga: „Er zit een zeker risico in dat we hierdoor minder nieuwe studen ten krijgen, maar dat hebben we er dan graag voor over. Ik ben er eerlijk gezegd van overtuigd dat het juist ook een wérvende wer king kan hebben. Zo van: als je aan de KUN door het eerste jaar komt, dan heb je ook de garantie dat je op tijd het doctoraal haalt." Want dat moet de andere, glan- zender zijde van de medaille wor den: de garantie die de KUN stu denten wil bieden op het behalen van het doctoraalexamen binnen de tijd die de overheid daarvoor stelt. „Iemand die bij ons binnen een jaar de propaedeuse afrondt, moet in staat worden geacht ook de rest binnen de gestelde tijd af te kunnen ronden. Voorwaarde is natuurlijk wel dat hij of zij de normale veertig uur per week werkt en dat docenten eisen kun nen stellen aan het inleveren van werkstukken, de aanwezigheid bij colleges en dergelijke. „Anderzijds moeten wij er dan ook voor zorgen dat het studie programma haalbaar is, dat de tentamens bijvoorbeeld op ge schikte tijden worden gehouden. Wij moeten ons, net als de stu denten, aan de afspraken houden. Dat wat nu met een lelijk woord studeerbaarheid heet, is een te rechte eis van de studenten waar ze ons ook op mogen aanspreken. Maar het betekent in een vrij groot aantal studierichtingen in derdaad een schoolsere aanpak." Positief Bij de Landelijkse Studenten vakbond (LSVB) wordt gematigd positief gereageerd op de Nij meegse plannen. „Hogescholen maken al langer gebruik van de wettelijke mogelijkheid om zelfs een dwingend advies te geven aan studenten; universiteiten krijgen nu ook die neiging. Op zich kan dat de kwaliteit van de studie ten goede komen, als het maar ge beurt vanuit de goede achter grond. Het moet geen maniertje worden om de kosten te drukken, door studenten weer zo snel mogelijk te lozen," aldus een woordvoer der van de LSVB. Volgens Stoelinga staan de kwa liteit van het onderwijs én het be houd van de wetenschappelijke taak van de universiteit voorop bij deze operatie. Hij wijst erop dat met name ook van het wetenschappelijk perso neel verlangd zal worden dat het flexibel inspringt op de nieuwe ontwikkelingen. Zo zal bijvoorbeeld van een on derzoeker eerder gevraagd kun nen worden bepaalde 'klussen' voor z'n rekening te nemen die nodig zijn voor het onderwijspro gramma. „Men moet nu niet gaan denken dat de universiteiten helemaal niets doen aan de kwaliteit van hun onderwijsprogramma's. Maar het is zeker zo dat we kun nen leren van andere onderwijs vormen, zoals het hbo. Een volle dig samengaan van hoger be roeps- en wetenschappelijk on derwijs is niet wenselijk. Laten we alsjeblieft met respect voor el kaar onze programma's zuiver en gescheiden houden." „Maar dat we in alle opzichten gelijkwaardige gesprekspartners zijn geworden en dat voor stu denten de keuze voor een hbo-op- leiding in plaats van een univer sitaire studie niet een mindere hoeft te zijn, daar zijn we het on derhand wel over eens." Door Martijn Hover Breda - Pterosauriës waren dinosauriërs die met behulp van reusachtige vleugels een beetje konden zweven. Zelf opstijgen konden deze gigan ten echter niet, althans dat was tot voor kort de gedachte van de meeste wetenschap pers. Twee Amerikaanse on derzoekers zijn nu bezig dit idee te corrigeren. De dinosauriërs en hun tijdgeno ten blijven voor velen een bron van fascinatie, ook al heeft nooit een mens met eigen ogen een van de dieren gezien die de aarde in het Mesozoïcum onveilig maak ten. Hoe die beesten er precies uit hebben gezien en hoe ze hebben geleefd, valt slechts in beperkte mate op te maken uit de ver steende botten die van hen res ten. Beeld Het is dan ook verbazingwek kend dat paleotologen deson danks in staat zijn een beeld te scheppen van het leven op onze planeet in het Jura en het Krijt, de gelologische tijdvakken die door de dinosauriërs werden be heerst. Dat wil overigens niet zeggen dat de geleerden het over alle details eens zijn. Verre van dat zelfs. Reptielen Neem bijvoorbeeld de pterosau riërs, de vliegende reptielen die als eerste gewervelde dieren het luchtruim kozen. De meeste fos sielen van pterosauriërs zijn ge vonden in zogenaamde marine sedimenten: in zee gevormde af zettingslagen. Daaruit leiden on derzoekers af dat het waarschijn lijk viseters zijn geweest, qua le venswijze vergelijkbaar met de huidige zeevogels als de meeuw en de albatros. Meningen Over de vliegvermogens van de vaak reusachtige vliegende rep tielen zijn de meningen echter verdeeld. Tot voor kort veronder stelden de meeste paleontologen dat het daarmee maar armzalig gesteld was. De pterosauriërs - en zeker de grootste exemplaren - waren zo groot dat het eerder 'zwevers' dan 'vliegers' moeten zijn geweest, werd gedacht. Ze zouden zich van hoge rots wanden hebben moeten storten en -zoals een zweefvliegtuig- gebruik hebben moeten maken van thermiek (opstijgende warme lucht). Losjes opfladderen zat er voor een pterosauriër niet in. Of misschien toch wel? Twee Amerikaanse plaleontologen hebben in de Andes een ontdek king gedaan die noopt tot bijstel ling van het traditionele beeld van de pterosauriërs. Botten Mike Bell en Kevin Padian heb ben in het noorden van Chili de grootste verzameling botten van vliegende reptielen aangetroffen die ooit is gevonden. Het gaat om tienduizenden botjes in een twee meter diepe laag van zand en kie zels over een oppervlakte van meer dan een vierkante kilome ter. Om welke soort het precies gaat, is nog niet duidelijk. Alle gevon den botten zijn namelijk gebro ken en beschadigd. Volgens de onderzoekers gaat het echter om exemplaren van één soort, ver moedelijk een broedkolonie die door een springvloed is verrast. Het meest opvallende aspect van de vondst was het feit dat de ver meende broedkolonie destijds midden in een vlak woestijnge bied moet hebben gelegen. Er waren met andere woorden geen hoge rotspieken in de buurt van waar de pterosauriërs hadden kunnen opstijgen. Dat bewijst, aldus Bell en Padian, dat de pte rosauriërs prima in staat moeten zijn geweest om vanaf de begane grond het luchtruim te kiezen. Antwoord De vraag blijft natuurlijk hoe ze zich dan door een springvloed hebben kunnen laten verrassen. Ook daarop hebben de twee on derzoekers een antwoord. Ze ma ken uit de dopr hen gevonden botjes op dat de getroffen dieren allemaal jongen waren, die nog niet konden vliegen. De volwas senen zouden wel aan de ramp zijn ontsnapt. (Bron: New Scien tist) „„onze verslaggever weuzen - De politi Luvfs-Vlaanderen mor V hiilrr ,ra mankracht bijkri 1 met name de proble darmee men in Terne| ordt geconfronteerd, nofd te bieden. Die coi trekt het Zeeuwse P kamerlid J. Lilipaly, r «i van vrijdag op zati 1 halve dag en een jet de politie is opgetrol lilipaly kondigde gisterei !t hij zich in het Haagse ,1 maken voor uitbreidin l sterkte in Zeeuws-Vla Wilhelm Conrad Röntgen. Met zijn 'vinding', de röntgenstm ling, worden nog teveel onnodige medische onderzoeken vet richt. foto phiup Berlijn (ap) - Honderd jaar na de ontdekking van de X- stralen door Wilhelm Con rad Röntgen ligt het aantal onnodige onderzoeken en de daarmee gepaard gaande bestraling van patiënten nog altijd 30 tot 50 procent te hoog. Dat zegt Karl-Juer- gen Wolf, voorzitter van de Duitse Röntgenmaatschap- pij, bij de 150ste geboorte dag van de Duitse natuur kundige. Röntgen (1845-1923) deed als natuurkundige en hoogleraar in zijn laboratorium onderzoek naar kathodestralen, de eigen schappen van gassen en elek triciteit. In november 1895 ont dekte hij bij toeval dat straling voorwerpen doorzichtig leek te maken. Omdat hij niet wist waarmee hij te doen had, noemde hij zijn ontdekking X- stralen. Röntgen maakte een foto van zijn eigen hand en voor de me dische wetenschap was zijn ontdekking een doorbraak, omdat nu eindelijk het binnen ste van het menselijk lichaam zichtbaar kon worden gemaakt zonder operaties. In 1901 kreeg Röntgen de Nobelprijs voor na tuurkunde, die dat jaar voor het eerst werd toegekend. Al snel na de ontdekking van de stralen werd duidelijk dat zij een zegen voor de mensheid konden zijn, maar dat een overdosis fataal kon uitwer ken. Hoewel Röntgen zelf ge spaard bleef van de nadelige gevolgen, vonden veel van zijn collega's die het onderzoek naar de stralen oppakten di dood, omdat zij per ongelui weefsel in hun lichaam vernie tigden. Ook nu de gevaren van de len volop bekend zijn, wot volgens Wolf nog vaak te mee omgesprongen. Zo zouden artsen patiënten nog steeds nodig laten doorlichten, vooral wanneer zij röntgenapparatuui in hun eigen praktijk hebben en iemand niet hoeven door verwijzen. Volgens Wolf wordl slechts 25 procent van de dia- noge-onderzoeken bi; foto's door speciaal artsen uitgevoerd. De laatste tijd zijn er nieuwe gevoelige films en folies ont wikkeld waardoor de stralen- belasting voor de patiënt aan zienlijk kon worden verlaa Bij een longfoto wordt nu procent van de straling inge kapseld die ten tijde van Rönt gen nog op de patiënt werd los gelaten. Röntgenstralen vinden niet al leen in de medische weten schap hun toepassing, maar worden in tal van vakgebieden gebruikt, onder meer voor het controleren van lassen bij het leggen van pijpleidingen. De röntgenstralen hebben hun waarde nog lang niet verloren, maar Wolf denkt toch dat er een nieuwe toekomst in de ra diologie is begonnen met de ontwikkeling van de kern- spintomografie. Bij deze techniek wordt met behulp van een combinatie van radiogolven en magneetvelden een volledig stralingsvrije blik in het inwendige van de mens mogelijk. Van onze verslaggever ïerneuzen - Ondanks einde toch een redelij] toeristenseizoen. Met ren er meer mensen n; toen het aantal op 171 Directeur R. ter Heide Zeeuwse VVV zei gister zijn rondgang door de pr< heel wat tevreden onden te hebben gesproken. De toeristen waren te vinder bungalowparken, maar campings vlak aan de kr ra goed bezet. Zoals ond< de Pannenschuur aa Zeeuws-Vlaamse kust. Helft buitenlanders Van de geschatte 200.000 kers bestond meer dan uit buitenlanders. De namen daarbij het leer voor hun rekening, gevolj Nederlanders, Belgen er sen. Ook waren er toerii Italië, Engeland, Scandin het voormalige oostblok. Wat Zeeland moest miss ren de dagjesmensen. Die dit paasweekeinde bij de zitten. In Zeeuws-Vla vormden zoals gewoonlij en Sluis een uitzonderin was het flink druk. Me bleek het gisteren een go om meubels te kijken, het Hulster bedrijf Morre met parkeerplaatsen tek druk was het bij activite demotorbeurs in Oostbu De toeristen hadden strand weinig te zoeken ten daarom veelal hun Den Haag (anp) - Britse weten schappers hebben sensors ontwik keld om in de ruimte Einsteins algemene relati viteitstheorie te testen. Het zijn supergeleidende quantum-interfe- rentiesensors, die in 2004 moeten meten of er ver schil in versnel ling zit in massa's van materialen zoals platina, sili cium en berryl- lium die vrij in een baan om de aarde 'vliegen' De relativiteitstheorie van Albert binnen een satel- (foto) wordt in 2004 in de ruimte getest liet. behulp van supergeleidende quantum-"* TT ferentiesensors. F0T Het experrment voor het nagaan van het zogeheten equivalentieprincipe als basisp cipe van de algemene relativiteitstheorie test een van de vree111 maar tevens gewoonste verschijnselen in de natuurkunde, nam r het feit dat zwaartekracht alle voorwerpen laat vallen met deie versnelling. Anders gezegd: het aantrekvermogen van zwaartekracht neemt toe in verhouding tot de hoeveelheid die zij moet aantrekken. rent daaraan is dat zwaartekracht alle materialen gelijk behanj*i tegenstelling tot elektromagnetisme. Dat is een andere natuur» die sommige materialen sterk en andere zwak aantrekt. Bij zwaartekracht is dus de essentie van het equivalentiepn^P het geding," zegt een van de onderzoekers van de Strathclyde U siteit in Schotland. Zij hebben ook revolutionaire nieuwe vormen ontwikkeld v0 massa's die in het experiment worden gebruikt. 0, Door die nieuwe vormen hebben zij de testmassa's in feite onz baar' gemaakt voor verstorende zwaartekrachtinvloeden. Van onze corresponde Oostburg - Het wa dag voetje voor voe De Veerhoek in Oo beurs 2 Wheels. Ze hebbers kwamen o{ mee werd de verwa troffen. Voor de ingang van d ber al te watertandei parkeerterrein staar dringen voor de kas trip naar de Eenhoi maakt. In het midc motoren opgesteld, w Davidson toch wel de Maar de organisatie dergelijke evenemen' len ros' komt. Daai richting podium bij i De motor wordt ever twee schoonheden d voeren. Helaas duu: want de muziekinsta De bezoekers gaan gekomen zijn: Het n zijn facetten. Een ta daar was het dan oo body piercing had Verder vermaak oj Van onze Dzendijke twee ot vind dat moeten komen, yan observ West-Zeeuws- kan een worden zei C corresponder jite - We hc observatiehu l"i er nog v ^omen. Een observatiehu '"euws-Vlaan toeristische van grote a ■Kostense, voor ^--ivuscen: natuurbeschi - 't morgen van de schoon dijke' «Het g, «utten ring ïerming: Duumpje tijdens de tentoonstel de natuur is gaat c er bij deze om dat je zon ,;o'° pjgels kunt obse Ir XT er en detern ta No""d-West Fran »Een 'levensecht' model van een Pterosauriër, vervaardigd ter gelegenheid van een di nosauriër-beurs in Engeland. foto bandphoto/anp

de Stem | 1995 | | pagina 6