}arijs dubt over blijven blauwhelmen IMF: 'Amerika moet rente verhogen' m Let op }LO en Harnas ontmoeten elkaar heimelijk 2e Paasdag geopend Iritse plutoniumfabriek doelwit Greenpeace-actie Filipijnse moslim-rebellen vermoorden gijzelaars STEM BUITENLAND A4 O 'Spring» vanaf duurt tot edag. drijf eders )araties cgevr. rankrijk verbindt eisen aan handhaven YN-troepen in Bosnië na moorden op twee Fransen itis een leuk injepakket. Autobedrijf A. van Meer 50,- tot 5.00ft- innie Mandela stapt zelf op taider van Japanse sekte gaf tydracht zenuwgas te maken' BUITENLAND KORT Turks-Cyprus: tweede stemronde nodig Paus wil 'nieuwe cultuur van het leven' Dodental treinongeluk Egypte loopt op Politie ontdekt wapenvoorraad IRA Spaanse vissers boos over compromis lüderhandelingen om aanvallen op Israëlische doelen te voorkomen Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. DINSDAG 18 APRIL 1995 e-auto's en overtuig u Van 'gelijkheden. Er is vanaf 45.895,-. an ijedagen zijn ook onze andere ur aan perfekte occasions te it jaar wel eens een heel ledag kunnen wor- MITSUBISHI staalde Perfektie. motors biel 3 jaar nieuwwaardevergoeding hij total loss. oom te zien 84 3950 88f 7950 88 8750 86 6950 88f 9750 88 7950 85 5950 88 9750 85 4750 Cabrio 85 85 4250 pnaf 500 geopend en 46, -876239 t.o. 101. 19u. Financ. geld. ington (krf/rtr/afp) - De Staten zijn nu aan Q om met een aanpas- van de rentetarieven de van de dollar te onder- ieI), Dat heeft algemeen ,teUr Michel Camdessus jet Internationaal Mone- fonds (IMF) het afgelo- paasweekeinde ver- oproep komt nadat Japan L de rente verlaagde. Eind jmaand gingen de tarieven Jitsland naar beneden. Kn renteverhoging zouden de VS de rentemaatregelen van Japan en Duitsland aanvullen. Daarmee zal de onrust op de internationale valutamarkten af nemen, stelde Camdessus. Een sterkere dollar past in de rol die de Amerikaanse munteenheid vertolkt als internationaal be taalmiddel, voegde hij eraan toe. De fikse wisselkoersschomme lingen van de laatste tijd dreigen de inflatie in de VS aan te wak keren, bedreigen de voortgang van het economische herstel in Europa en kunnen de opleving van de economie in Japan in gevaar brengen. Volgens Cam dessus heeft de huidige crisis op de valutamarkten aangetoond dat voor de middenlange termijn brede beleidsmaatregelen nodig zijn. Zijn oproep komt enkele dagen vóór de ministers van Fi nanciën van de zeven grootste industrielanden (G-7) bijeenko men ter gelegenheid van de voorjaarsvergadering van het IMF en de Wereldbank. Of de centrale bank van de VS binnenkort overgaat tot het op trekken van de tarieven, blijft evenwel de vraag. De serie ren teverhogingen van zowel dit jaar als vorig jaar beginnen nu effect te sorteren. Uit de jongste gege vens blijkt dat de groei van de Amerikaanse economie niet meer zo onstuimig verloopt. Boven dien blijft de inflatie binnen aanvaardbare proporties. De IMF-baas zei blij te zijn met de renteverlaging in Japan. Vrij dag besloot de centrale bank van Japan het disconto te verlagen met 0,75 procentpunt tot 1 pro cent. Daarmee belandde het ta rief op een laagterecord. Met de maatregel hopen de monetaire autoriteiten van dit land de ne gatieve gevolgen van de buiten gewoon hoge koers van de yen te verzachten. Maar Japan zal meer moeten doen. Het dient dringend zijn economie open te gooien en het aantal regels in hoog tempo te rug te brengen, onderstreepte Camdessus. In zijn ongebruikelijke verkla ring stelde de IMF-algemeen di recteur tevens dat het Ameri kaanse begrotingstekort omlaag moet om de positie van de dollar te verstevigen. Daarnaast moe ten de VS hun tekort op de lopende rekening drastisch ver minderen. Dat zou moeten ge beuren door de binnenlandse be sparingen te verhogen middels een ambitieus beleid. Is rally-auto combineert de I't zakelijkheid. De vloeiende osserie, de grote spoorbreedte even de Lancer een chique ter. De Lancer 'Spring' is drie benzinemotoren en een zuinige dieselmotor. In de stijlvolle Lancer Wagon 'Spring', al vanaf 33.995,-, voelt u zich hele maal als een vorst. Overtuig uzelf en maak gerust een uitge breide testrit. i ook uw kinderen mee. Want een krijgt gratis een leuk jepakket met onder andere nnen, vlag- SEN t.k. a -415626 Opel Astra 16i Ford Fiesta g1 Opel Kadett 85'a\ VW Passat Variant 18i Ford Escort 85-86-87-89 Ford Escort Clipper Opel Kadett sedan Nissan Sunny Diesel 9° jj^ Audi 80 Peugeot 309 VWJetta I VW Golf diesel Mazda 323 aut. Mazda 323 2 Opel Rekord - Mercedes 200D Ford Escort diesel 0 Kruislandseweg 18, Woutv. Tel. 01658-2230 87 zwart incl. 450,-. Tel: wielmt. 24, g.st. ƒ50,-. voor sloop-loop-en auto's. 076-141275. na 18u. 812730 vrijw. v £>4 w** van Greenpeace zijn gisteren de Britse opwerkingsfa- k Sellafield en het Britse onderzoekscentrum voor atoomwa- |m Aldermaston binnengedrongen. De milieu-organisatie pro- jtteert met de acties tegen de produktie van plutionium en wapens. De leden wilden de produktie van plutonium in fellajield stilleggen 'iljens Greenpeace is de helft van alle plutonium die in de wordt geproduceerd afkomstig uit deze fabriek. Een |nor<ivoerder van Sellafield ontkende echter dat het verrijken i plutonium was gestaaktzoals Greenpeace meldde. Bij Wlemaston zouden actievoerders het afvoerkanaal voor radio actief materiaal hebben dichtgemetseld. Het protest hangt samen met de onderhandelingen over het Non Proliferatieverdrag (NPV) in New York die gisteren zijn begon nen. Het NPV moet formeel voorkomen dat andere landen dan de Verenigde Staten, Rusland, China, het Verenigd Koninkrijk en Frankrijk over atoomwapens kunnen beschikken. Volgens Greenpeace heeft Groot-Brittannië noch een van de andere kemwapenmogendheden zich gehouden aan de verplichting te werken aan ontwapening en het beëindigen van de wapenwed loop. FOTO EPA hmzalem/Hebron (afp/rtr/dpa) - De pestijnse Autoriteit van PLO-leider ■ar Arafat en de fundamentalistische Ifctijnse organisatie Harnas onder- pidelen in het geheim over een ak- Ifflrd dat aanvallen op Israëlische doé- li) moet voorkomen! Dit hebben func- parissen van beide partijen gisteren rondgemaakt. Naar verluidt zou de pook overleggen met de Islamitische lead. I-ontmoeting van zondag was de eerste Eis december. Een PLO-functionaris sprak I® 'zeer positieve' gesprekken. Het is niet l-idelijk of Harnas bereid is op te houden Is1 zijn aanvallen, die het vredesproces in ■"'■Jar hebben gebracht. „Er was bij alle IMjen begrip en bereidheid om te werken porde belangen van het Palestijnse volk," ■®Zakariya Al-Agha, lid van de Palestijnse wijdt. JaO-voorzitter Arafat had aangekondigd Ij te zullen optreden tegen Harnas en de |;Iradicalere Islamitische Jihad na de zelf- 1-Wdaanvallen van vorige week in de Ga- zastrook die acht Israëliërs het leven kost ten, De Palestijnse veiligheidstroepen pakten honderden mensen op. Vijf personen zijn de afgelopen tijd door een militaire rechtbank veroordeeld. „De Autoriteit eist van Harnas respect voor het akkoord tussen Israël en de PLO. Wij vragen niet dat zij het aanvaarden noch dat zij zich eraan houden. Wij willen alleen dat zij ophouden met hun aanvallen op en vanuit de autonome gebieden," zei een PLO- woordvoerder. „Zij kunnen zich ertegen ver zetten zoveel als zij willen, als het maar op vreedzame en democratische wijze gebeurt." Israëlische militairen schoten zondag in een hinderlaag drie leden van Harnas dood. Dat gebeurde bij Hebron op de bezette westelijke Jordaanoever. Eén van de slachtoffers was een van meest gezochte militanten van de organisatie. Israël kondigde onmiddellijk een avondklok aan, die alleen gold voor de Palestijnse bevolking in het gebied. Hebron is al jaren het toneel van geweld tussen Israëliërs en moslims. In de stad leven 400 joodse kolonisten in zwaar versterkte enclaves tussen 100.000 Palestijnen. Een van bloedigste incidenten deed zich vorig jaar voor toen op 25 februari een joodse kolonist 29 moslims in een moskee doodschoot. In Gaza veroordeelde het Hooggerechtshof van de Palestijnse Autoriteit twee Hamas- activisten tot twee jaar gevangenisstraf we gens het illegaal oefenen met wapens. Latei werd een andere aanhanger van Harnas veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. De man zou hebben geholpen bij het trans port van explosieven naar Israël. Het hof, dat begin dit jaar werd ingesteld, bracht vorig week zijn eerste vonnis uit. Toen veroordeelde het een fundamentalisti sche militant van de Islamitische Jihad tot 25 jaar gevangenisstraf en twee anderen tot 15 jaar, wegens het aanzetten tot zelfmoor dacties en het voorbereiden van kinderen voor dergelijke operaties. Arafat riep de militaire rechtbank in het leven in een poging een einde te maken aan het geweld dadige verzet tegen het Israëlisch-Palestijnse akkoord. Duizenden rechtse Israëli's hielden zondag een mars om te protesteren tegen overdragen van nog meer gebied aan de Palestijnen. J°weto (rtr/afp) - De omstreden Zuidafrikaanse staatssecretaris 'an Kunst, Wetenschappen en Techniek, Winnie Mandela, heeft Weren verklaard af te treden. De al drie jaar van haar man, jtesident Nelson Mandela, gescheiden levende politica loopt «baar aftreden een dag vooruit op haar ontslag, dat vandaag «'deel ingaat. e Positie van de radicale 58-jarige staatssecretaris is onder- W door haar felle kritiek op de gematigde regering van «lonale eenheid, en door financiële schandalen. Haar weige- n8 in februari gehoor te geven aan de opdracht om een reis jr West-Afrika af te lasten, vormde de aanleiding voor haar tsiag. Dit werd al op 27 maart verleend door president (mi maar procedurele kwesties dwongen de president dit korte tijd later ongeldig te verklaren, j ®me Mandela, die op grote aanhang kan rekenen onder de Zren naar radicalere veranderingen strevende zwarte Zuida- "en, wordt opgevolgd door Brigitte Mabandla. - De leider van de Japanse sekte van de Opperste L ?.eia Aum Shinri Kyo heeft zijn aanhangers opdracht gegeven hela Sa™ te m en' Hebben Japanse media gisteren ^tetiuwgas wercj 0p 20 maart gebruikt bij de aanslag op de metro Hm d'e aan twaa^ mensen het leven kostte en waarbij 1(1 be i Sewond raakten. Volgens het televisiestation TBS kwam besl Van ®uru Asahara ter sprake in een journaal dat de politie ®Öci Senomen bij een inval in een pand van de sekte, lanvaf a °rdt de se^te noë n'et verdsieht van betrokkenheid bij de üwi "Sahara zelf is sinds de dag voor de aanslag niet meer in hef Hi iaar gezien. Volgens een van de overleven den, die met verscheidene hak wonden door militairen was aangetroffen, waren de rebellen op de vlucht voor het regerings leger. Zij werden daarbij gehin derd door gijzelaars die ernstig verzwakt waren geraakt en niet langer als sjouwers konden func tioneren. Hoeveel gegijzelden zijn afge slacht, is onduidelijk. Het zou den er minstens elf zijn. Het leger heeft inmiddels de lijken gevonden van zes burgers die eerder waren vermoord door de opstandelingen. Opstandelingen Een commandant van de zuide lijke troepen zei dat de moslim extremisten behoren tot de op standelingen die begin april het voornamelijk door christenen bewoonde plaatsje Ipil verover den. De moslims vermoordden 53 ongewapende burgers en ver- Sarajevo/Parijs (afp/rtr/ap) - Frankrijk vraagt zich af af zijn blauwhelmen nog wel in Bosnië moeten blijven na de aansla gen op twee Franse VN-militairen. Parijs stelt in elk geval, voorwaarden aan Het handhaven van zijn troepen daar. Frankrijk vindt dat er respect moet zijn voor de troepen van de Verenigde Naties en dat zij de vrijheid van handelen moeten krijgen om hun missies uit te voeren. De wapenstilstand moet worden nageleefd en verlengd. Bovendien moet er vooruitgang zijn in de vredesonderhandelin gen tussen de strijdende partijen in het voormalige Joegoslavië, aldus het bureau van de Franse premier Balladur in een verkla ring. Zaterdag schoot een sluipschut ter een Franse VN-soldaat dood in de Bosnische hoofdstad Sara jevo. De Bosnische Serviërs, die de stad belegeren, ontkennen schuldig te zijn aan zijn dood. Volgens hen is de moord, onder deel van 'geplande offensieve ac tiviteiten van het Bosnische re geringsleger, aangekondigd door president Izetbegovic'. De moord zou zijn gepleegd om die in de schoenen te kunnen schuiven van de Bosnische Serviërs, aldus de Bosnische Serviërs. De Kroatische televisie melde eerder dat de Serviërs verant woordelijk waren voor de aan slag. Op vrijdag kwam ook een Franse blauwhelm bij Sarajevo om het leven. Hij werd dodelijk getroffen toen hij een transport begeleidde van de luchthaven naar de stad. De Franse minister van Defensie Léotard en de stafchef van het Franse leger Lanxade zijn in Sarajevo om de aanslagen te onderzoeken. Léotard sluit niet uit dat Parijs zijn manschappen terughaalt als de situatie slech ter wordt. Frankrijk heeft 4200 militairen in Bosnië gelegerd en is daarmee de grootste leveran cier van blauwhelmen in Bosnië. Volgens de Bosnische radio zijn er in het paasweekeinde in het noorden van Bosnië raketaan- vallen gepleegd door Bosnisch- Servische troepen. Ten noord oosten van Tuzla zouden door een raket-inslag twintig mensen gewond zijn geraakt. Volgens het Bosnische regerings leger is in de nacht van zondag op maandag hevige strijd gele verd in de moslim-enclave Bihac in het westen van Bosnië. Servi sche infanterie-eenheden voer den nabij de stad Velika Kladusa aanvallen uit op moslim-stellin gen. De onderhandelingen van de in ternationale contactgroep voor Bosnië lijken vast te zitten. Frankrijk en de Verenigde Sta ten beschuldigden vrijdag de Servische president Milosevic ervan de vredesinspanningen van de groep te frustreren. De VN hebben hun vluchten op de luchthaven gisteren weer her vat. Het gaat vooral om vluchten die als doel hebben de VN-troe- pen te bevoorraden en te vervan gen. Hulpvluchten staan voor alsnog niet op het programma. Het vliegveld ging ruim een week geleden dicht toen Bosni sche Serviërs een Amerikaans toestel met hulpgoederen be schoten. Sinds dit incident wei geren de Bosnische Serviërs ga ranties te geven voor de veilig heid van VN-toestellen. Ankara - De presidentsverkiezingen in het Turkse deel van Cyprus heeft afgelopen zaterdag geen duidelijke winnaar opge leverd. President Denktash kreeg weliswaar de meeste stemmen, maar niet de 50 procent die nodig is. Een tweede stemronde is daarom nodig die volgende week zaterdag gehouden wordt. Denktash kreeg ruim 40 procent.Zijn belangrijkste rivaal, de voormalige premier Eroglu, leider van de Partij van Nationale Eenheid (UBP) kreeg 23,7 procent van de stemmen. Denktash werd in 1983 president, toen hij het Turkse deel van het eiland in de Middellandse Zee eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Na de Turkse invasie van 1974 is Cyprus gedeeld in een Turks en Grieks deel. Vaticaanstad - Paus Johannes Paulus II heeft zondag in Rome opgeroepen tot een 'nieuwe cultuur van het leven' om tot dialoog in de politieke en etnische conflicten in de wereld te komen. De paus wenste de wereldbevolking vervolgens in 56 talen een zalig Pasen toe. Hij richtte de vredesboodschap aan de gezinnen die door bloedige conflicten zijn verscheurd en aan de slachtoffers van haat en geweld zoals in Algerije, Bosnië-Herzegowina, Burundi en Zuid-Sudan. Cairo - Bij een botsing tussen een bus en een trein in Egypte zijn zaterdag zeker 47 mensen omgekomen. Er raakten 42 mensen gewond, van wie sommigen er ernstig aan toe zijn. De botsing vond plaats op een overweg op het traject Caïro-Alexandrië in de Nijldelta, bij Quweisna, zo'n 55 kilometer ten noorden van Cairo. Volgens een communiqué van het ministerie van Binnenlandse Zaken werd de bus gegrepen omdat hij een stopsignaal bij de overweg had genegeerd. Maar volgens bronnen bij de politie had een agent die bij de overweg stond de bus toestemming gegeven te gaan rijden, nadat de sneltrein Caïro-Alexandrië was gepas seerd. Hij werd vervolgens gegrepen door een trein uit de andere richting. Dublin - De Ierse politie heeft zondag een wapenopslagplaats van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) opgerold. In het Zuidierse graafschap Cavan in de buurt van Dublin vond ze drie mortieren, negen lanceerinrichtingen en duizend stuks munitie. Een woordvoerder van de politie zei dat de opslagplaats in een bosachtig gebied waarschijnlijk al voor het afkondigen van de wapenstilstand in Noord-Ierland, eind augustus vorig jaar, is aangelegd. Donderdag had de politie in de buurt van Belfast het tot nu toe omvangrijkste wapenarsenaal van protestantse terro risten ontdekt. Madrid - Spaanse vissers beschouwen het compromis over een visquotum tussen Canada en de Europese Unie als een schan daal. De Spaanse minister van Visserij is echter tevreden. Tegelijkertijd voorziet hij dat het akkoord leidt tot een verklei ning van de Spaanse vissersvloot. De voorzitter van de Spaanse vissersbond heeft opgeroepen het compromis te boycotten. Hij vindt dat Spanje moet vasthouden aan de oorspronkelijke eis van de Europese Unie om 18.630 ton heilbot te mogen vangen. Tussen de EU en Canada was een conflict ontstaan over het vissen op die vissoort. Canada stelde dat met name Spaanse en Portugese vissers alle heilbot uit de internationale wateren voor Canada haalden. Volgens het huidige akkoord mogen Canada en de EU in 1995 elk 10.000 ton heilbot vangen. De EU - voornamelijk Spanje en Portugal - zou dit jaar nog 5.013 ton mogen vangen, boven op de circa 5.000 ton die al binnen zijn gehaald. (ADVERTENTIE) Zamboanga (rtr/afp/dpa) - Filipijnse moslim-extremisten op het zuidelijke eiland Mindanao hebben gisteren een groot aantal gijzelaars vermoord. woestten het centrum door brandstichting. De rebellen hebben zich na de slachtpartij in Ipil verspreid en zijn er met gevangen genomen dorpelingen vandoor gegaan. Die werden gebruikt als 'mense lijk schild' tegen het regeringsle ger. Barbaars De commandant noemde het af slachten van gijzelaars 'barbaars en onmenselijk' en zei dat derge lijk optreden niets van doen heeft met de islam. Het verzet van radicale moslims in het zuiden van het overwe gend katholieke eilandenrijk is al jaren aan de gang. De Filipijnse president Ramos weigert te onderhandelen met de opstandige islamitische minder heid. Hij heeft het leger op dracht gegeven de rebellen te vernietigen. „Wanneer ik ook geld opneem het kost me niks." in het buitenland pint, zijn daar geen kosten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu- Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen met de gratis giromaatpas. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag niet, 's nachts niet, in het weekend niet. Zelfs wanneer u met uw giromaatpas lieren gratis is, dan is het ook gratis. Of er nu wei of niet buiten een giromaat is, of u het nu op een binnen- of een buiten lands postkantoor doet, het is gewoon kosteloos. Zo is dat En niet anders. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, zonder maxima. POSTBANK

de Stem | 1995 | | pagina 5