Brandstichter slaat weer toe in Ede worden Onze Top 10 van deze week. Bouwvut voorbeeld voor andere sectoren h HBO-Raad verdient aan oppotten subsidies deren Dansen met 4paoskerels' 6Bouwvakkers kunnen trots zijn op akkoord' Zeker acht verkeersdoden in paasweekeinde O O 1.99 1.69 99 89 Criminaliteit in Amsterdam daalt door 'paasoffensief STEM g Joegoslavië Tenslotte bouw-akkoord 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1 BINNENLAND A3 subsidie was bestemd voor [iec(en in het hoger beroeps ijs. De rente over de sub- ;n gebruikte de HBO- o(l om de exploitatietekorten j dekken en het eigen vermo- aan te vullen. Vorig jaar I ,ft de toenmalige staatssecre- Cohen een einde aan die een spoor van pyromaan die binnen een maand bijna veertig branden stichtte fig." COMMENTAAR BINNENLAND KORT STEM DINSDAG 18 APRIL 1995 Haag (anp) - De HBO- de vereniging van ho- 'olen, heeft de afgelopen zo'n 12 miljoen gulden opgestreken door subsi- van het ministerie van Jerwijs en Wetenschappen [g potten praktijk gemaakt. Het ministerie van Onderwijs heeft onderzocht of die het geld kan terugvorderen. Het blijkt daar geen juridische gronden voor te hebben, zo meldt het tijdschrift Intermediair deze week in een artikel. Een woord voerder van het ministerie be vestigt dat. In de subsidievoor waarden was niets opgenomen over de bestemming van de rente over de subsidie. De projectgelden stonden onder beheer van de HBO-Raad, die daarvoor een vergoeding ontving van het ministerie. In 1992 con stateerde Onderwijs echter dat de HBO-Raad al jarenlang enke le tientallen miljoenen guldens aan subsidies op termijndeposi to's had geparkeerd. Dat 'stuwmeer' ontstond door trage uitvoering van de projec ten en een trage boekhoudkundi ge afhandeling, blijkt uit een brief die Cohen op 24 februari vorig jaar aan de HBO-Raad verstuurde. Volgens een woord voerder van het ministerie van Onderwijs heeft de HBO-Raad tot en met 1992 zo'n 12 miljoen gulden aan rente ontvangen. Zo ontving de HBO-Raad in 1992 naast de reguliere bijdrage van het ministerie van 8,1 mil joen gulden nog eens 3,9 miljoen gulden aan rente-inkomsten. De ze gang van zaken stelde de HBO-Raad twee jaar geleden in staat een monumentaal pand aan de Prinsessegracht in Den Haag aan te schaffen en in te richten. De kosten daarvan be droegen zo'n negen miljoen gul den. Cohen besloot vorig jaar dat de rente-opbrengsten met ingang van 1 januari 1993 ten goede moesten komen aan de projec ten. Bovendien verminderde hij de reguliere subsidie aan de HBO-Raad met een half miljoen omdat de organisatie niet langer huur hoefde te betalen. Uit het feit dat Cohen heeft laten onderzoeken of het depar tement het geld kan terugvorde ren, blijkt dat het ministerie nooit expliciet akkoord is ge gaan met de handelwijze van de HBO-Raad. De organisatie is zich echter van geen kwaad be wust. Woordvoerder D. Adema zegt dat het gaat om 'een oude zaak die het vorige bestuur van de HBO-Raad al heeft afgehan deld met de vorige staatssecreta ris'. Volgens Adema is er niets onei genlijks gebeurd. „We hebben niets achtergehouden. De gang van zaken was voor iedereen, dus ook voor het ministerie, te rug te vinden in onze jaarreke ningen." De brief die Cohen februari vo rig jaar verzond, ziet de HBO- Raad niet als een veroordeling. „We beschouwen het als een aanscherping van de subsidie voorwaarden." onze verslaggever - De Edese politie heeft nog geen spoor van de pyromaan lokale brandweer al vier weken lang handenvol werk t. Zondag woedden opnieuw twee branden die vrijwel ;er zijn aangestoken. redden. lijzer ellen. Iheid arin- i niet jkin- taar |n de die ps om r met irlijk, peda dat per te fingst oneel 1 dat arde aakt. |at ze van Vroeg noest voor Dat Ier en ■ruzie Ir po- por ze eder- anen l'ijten |e een wa- |..Dat ■tie in pker- die paren 1 mo- izit- linde- Ippen is. zo ook I min- lieivn ■vaste Ivaste klas. kin deren een paar keer van school te late veranderen." Anke: „Ik heb daar een voorbeeld var Een Somalisch jongetje van drie. Inl opvangcentrum, de eerste opvang, n hij naar de crèche. Eerst kon hij heli maal niet wennen. Hij wilde niet spell Hij wilde niets. Na veel tijd en mi lukte het ze om het jongetje te ontdoe Hij begon te spelen. Hij begon met de dere kinderen mee te doen. Maar ji toen het de goede kant op ging, ki zijn vader met het bericht dat ze een asielzoekerscentrum konden, nieuws voor die vader. Slecht nii voor dat jongetje. Dat moest weer maal opnieuw beginnen." Ben: „Net als alle kinderen, vragen d] kinderen om rust, regelmaat, reinheid relaties. Daarnaast hebben ze op scl iets extra's nodig. Laat ze tekenen vertellen over het land waar ze u zijn. Geef ze de kans om trots te vertel over hun naam. Dat hebben ze nodig hun identiteit weer te vinden. Het is genlijk allemaal erg simpel. We hebl het over kinderen in onzekerheid, moet je veiligheid bieden." Anke: „Het is trouwens opvallend gauw en hoe goed deze kinderen zich weten te passen. Vaak hebben ze soort overlevingsstrategie ontwikkel waarmee ze het, ook hier, weten te ri den." Ben: „Daarom vind ik die kindei ook een verrijking voor ons land. Ze jong. ze zijn begaafd en ze hebben li zien dat ze overlevers zijn. Dat zijn ti de jongeren die een vergrijzende mai schappij goed kan gebruiken?" Anke: „Vaak zijn ze ook heel ambitieui Ben „Als ik vraag wat ze willen wordi zeggen de meisjes mannequin en de jol gens piloot of dokter. En dan niet simpel schooïartsje als ik, maar cl rurg." Anke: „Taal is niet zo'n groot probleej als vaak gedacht wordt." Ben: „Die kil deren leren in no time Nederlands." Anke: „En de ouders spreken vaak Engels of Frans." Ben: „En met handi en voeten lukt het toch ook wel? Ik zie morgens op mijn spreekuur wel tien vei schillende nationaliteiten. Ook analrc beten die alleen hun eigen taal spreke! Maar toch kunnen we elkaar bijna altijj begrijpen. Ik heb maar zelden een tol nodig. Eigenlijk begrijpen mensen kaar alleen niet als ze elkaar niet will begrijpen." carosseriebedrijf in Ede en veevoerderbedrijf in het ;dorp De Klomp waren het Iwit. Bovendien ging vrijdag- id een loods met auto's ver en was er zaterdagavond kleine brand in een caravan, politie kan ondanks intensie- surveillances geen greep krij- op de reeks van kleine en branden. Er zijn inmiddels veertig branden geteld, irhet eerst sinds 16 maart, de van de eerste brand, de brandweer nu ook op cndag uitrukken. fortjakje Ie politie vermoedt dat de dader lillens en wetens inspeelt op Jerichten in de media. Die meld- it de brandstichter de bij- Kortjakje had omdat hij •lot dusver - nooit op zondag het werk was. „Meteen na It mededeling in de media vol- p er branden op zondag. Dat is ttlerg toevallig," meent politie- roordvoerder H. Munniksma. Ut politie heeft ook andere in- Üteden van publikaties ontdekt. we zeiden dat de bran- itn 's avonds werden gesticht, Amsterdam (anp) - De criminaliteit in het centrum van Amsterdam is door het zogenoemde paasoffensief van politie en justitie afgenomen ten opzichte van dezelfde periode vorig 61 het kader van het paasoffen sief pakte de politie de afgelopen Iwee weken 250 mensen op. Po- Me en justitie wilden met de ictie de binnenstad tijdens het paasweekeinde, waarin veel toe risten werden verwacht, zo veel ontdoen van crimine- Het aantal straatroven daalde net 40 procent van 51 naar 30, tr waren 10 procent minder ge tallen van zakkenrollerij en het wtal diefstallen uit auto's ging sar 86, een daling van 15 pro test. 'oor het paasoffensief stelde Justitie 100 extra cellen beschik bar. Die zitten nu allemaal vol «iet vooral criminele illegale Noordafrikanen, tegen wie de actie zich voornamelijk richtte. Zij zorgen volgens de politie voor een groot deel van de crimi naliteit zoals straatroof en zak kenrollerij in het centrum van Amsterdam. Van de overige arrestanten is een deel weer op vrije voeten. Ande ren zitten nog in een politiecel waar zij wachten op voorgelei ding. Van de aangehouden per sonen komen er 43 in een snel rechtprocedure voor de rechter. De poütie probeert om de crimi nele illegalen die zijn opgepakt, zoveel mogelijk het land uit te zetten. Maar vooral met Libiërs en Algerijnen is dat een pro bleem. Met Marokko zijn er af spraken over het terugzenden van ongewenste vreemdelingen. had. „Vrede :me missie," als het an ode moeten op de vaak onale poli- Bosnie. Zo Engeland, en Rusland iep vast van iek aan Za- ie Bosnische nderhande- t de Bosni- govic. Maar Serviërs we- wilden ge zoek van de tgroep aan 'ip afgelast, ienslag", zei hebben nog aan voordat officieel af- we niet eens meer met de Bosnische regermgj kunnen onderhandelen het te gevaarlijk is om Sarajevo] te bezoeken, dan zijn we erg ven van huis." I Vanwege de stuurloze VN hou-j den de blauwhelmen zich nul maar bezig met het kleine, over-l zichtelijke werk. Terwijl er wee I dagelijks mensen sterven in ba-J rajevo, zijn de VN'ers druk m 0 I weer met het vervangen van 0 F go's en het vergaderen over nie I we afkortingen. Tevens wor I er nieuwe stickertjes gep I over de oude namen, terwij vernieuwde computerprogram, ma's worden aangeschaft I gloednieuwe Uncro-, UnPr°"tr: Unpredep- of UNPF-identi I kaarten te maken. „Ik wer nu al twee jaar", zei een Finse I Zagreb f eenl VN-medewerker „Maar ik ben op zoek naa andere baan. Ik word do van de VN." volgde er een in de middag. Je zou het haast uitproberen door eens te zeggen dat er op woens dag nooit iets gebeurt." Het politieteam zou volgens Munniksma om voornoemde re denen liefst niets meer over de branden vertellen. „Maar dat kan niet." Inhoudelijke informa tie over het onderzoek blijft voortaan echter onbesproken. Bewaking De politie houdt de bedrijventer reinen in de gemeente voortdu rend in de gaten. Een waterdich te bewaking lijkt echter onmoge lijk. De talloze donkere plekken en de grote omvang van de ge meente geven de pyromaan voorlopig vrij spel. Bij de uitslaande brand in het carrosseriebedrijf JWR Trucks, die voor enkele tonnen schade opleverde, ging een groot deel van de inventaris verloren. Ook het gebouw liep forse schade op.. Door de aanwezigheid van gas flessen dreigde even ontplof fingsgevaar. Bij de tweede brand, in het veevoederbedrijf, bleef het vuur beperkt tot de buitenkant van het pand. Den Haag (anp) - Verkeersongelukken hebben in het paasweekeinde aan zeker acht mensen het leven gekost. Zeker zestien mensen raakten gewond. Met het drukkere verkeer als gevolg van de stroom toeristen hadden die ongevallen niets te maken. De meeste slachtoffers vielen gisteren. Op rijksweg A12 bij Harmeien vielen een dode en drie gewonden toen hun auto in de middenberm belandde. De twee mannen die voorin zaten, werden uit de auto geslingerd. De bestuurder overleed ter plaatse. De poli tie vermoedt dat hij van een laagvliegende eend is geschrokken en daardoor te ver naar links heeft gestuurd. Een meisje van veertien maanden uit Sibcu- lo is gisteren dodelijk gewond geraakt als gevolg van een ongeval in Steenwijk waarbij haar ouders en twee zusjes van drie en vier jaar gewond raakten. De vader van het slachtoffertje merkte een file te laat op. Hij week naar links uit en kwam toen in botsing met twee tegenliggers. In de vroege uren van tweede paasdag kwam in Siddeburen een man uit Oss om het leven toen de auto waarin hij meereed, slipte en tegen een boom tot stilstand kwam. De politie denkt dat de 20-jarige bestuurder van het voertuig te hard heeft gereden, mogelijk onder invloed van drank. De bestuurder en de passagier op de achterbank liepen zware verwondingen op. In Nieuwersluis, tussen Breukelen en Loe- nen, kwam zaterdagochtend een 29-jarige Amsterdammer om het leven. Hij zat samen met een 22-jarige plaatsgenoot in een gesto len auto die door de politie werd achter volgd. De auto raakte tijdens de wilde rit enkele bomen en kwam tegen een lichtmast tot stilstand. Beide inzittenden werden uit de auto geslingerd. De 22-jarige raakte zwaargewond aan hoofd en nek. In Spijkenisse kwam zaterdagmiddag een 44-jarige fietsster om het leven toen zij werd aangereden door een automobilist die tijdens een inhaalmanoeuvre een vluchtheuvel aan de verkeerde kant passeerde. Op de provinciale weg N224 tussen Ede en Arnhem kwam zaterdagavond een 48-jarige vrouw uit Baarn om het leven toen de door haar echtgenoot bestuurde auto frontaal in botsing kwam met een tegenligger die in een bocht te veel naar links uitweek. De echtge noot van de vrouw uit Baarn en de bestuur der van de andere auto liepen zware ver wondingen op. Na het ongeval was de weg enkele uren afgesloten. Een 16-jarige jongen uit Yerseke overleed zaterdagavond aan de verwondingen die hij eerder op de dag had opgelopen door een ongeval. Hij had met zijn brommer geen voorrang verleend aan een bus. De bus chauffeur slaagde er niet in de jongen te ontwijken. In Rotterdam kwam in de nacht van zondag op maandag een 16-jarige jongen om tijdens joyriding. Hij zat met vier andere jongens van 15 en 16 jaar in een gestolen auto die in Rotterdam-Noord tegen een geparkeerde vrachtwagen en een reeks verkeersborden botste. De bestuurder en de drie andere inzittenden liepen hoofdwonden op. DE ENIGE BETROKKENE die kniezend kennis heeft genomen van »et bouw-akkoord, is de donderdag teruggetreden werkgevers- bierhandelaar J. Vahstal. Zijn afwezigheid gaf blijkbaar zoveel nieuwe ruimte, dat in een lang paasweekeinde kon geschieden JW in vele maanden daarvóór was dood-onderhandeld. "anstal had dus in de weg gestaan. Wie kennis nam van zijn ^gumenten, kan zich daar iets bij voorstellen. Hij verklaarde zijn vertrek met een kijkje in zijn keuken: van de bestuurderen van de wkgeversorganisaties had hij zich al die maanden star moeten opstellen en nu bleken diezelfde bestuurderen bereid achter zijn bg om toe te geven op uitgerekend die onbespreekbaar verklaarde punten. Daardoor zouden de bonden op alle fronten winen. Waar was die dure staking van vijf weken op die manier oor nodig geweest? Voor die gang van zaken wilde hij geen erantwoordelijkheid dragen. «n merkwaardige reactie. Ten eerste omdat zij ongebruikelijk is. wike onderhandelaar klapt zo uit de school? Maar vooral omdat anstal er een karakterschets van zichzelf mee prijsgaf. Zijn erongelijktheid won het van zijn begrip voor pogingen om uit ™n impasse te geraken. Dat lijkt een slechte eigenschap voor Vah on,c'e('landelaar. De veronderstelling ligt voor de hand dat misschien zélf in al die maanden onvoldoende flexibel en eatief is geweest om de onmogelijkheden om te smeden tot j?" c°mpromis. daa a^00rc' ze'f 's met opluchting begroet, vooral omdat I, jm®e een einde komt aan de langste na-oorlogse staking. In li akkoord speelt de vervroegde uittreding de hoofdrol: de Dj pn9 van de huidige vut en van een nieuw stelsel na 2000. bon mogelijkheid tot vervroegde uittreding wordt in de daan 20 essentieel geacht, dat de bonden bereid zijn gebleken doo h6 ?e ui*l<eringsniveaus fors te verlagen. Dat is een hand 1 -^e nu u't9ed0kterde vut-financiering brengt onder- te Hataars 'n eodere bedrijfstakken misschien ook op de gedach- scala vervroe9de uittreding een rol kan blijven spelen in het De a. van. de mogelijkheden die onder de noemer 'flexibele °nering' zijn te vatten. Dat zou winst zijn. Door Pieter Willemsen Aan de onderhandelaars, broe derlijk samen achter de tafel bij de Bouw- en Houtbond CNV in Odijk op tweede paas dag, was niet te merken dat er een grimmig conflict ten einde is gelopen. Iedereen is opge wekt en beide partijen ver wachten geen enkel probleem als ze het onderhandelingsre sultaat de komende dagen voorleggen aan hun achterban. Toch hebben de werkgevers de afgelopen vijf weken een scha depost van driehonderd miljoen gulden te verwerken gekregen en hebben de bonden met ze ventig miljoen gulden aan sta kingsuitkeringen diep in de beurs moeten tasten. Was het dat waard? Ja, vinden de vak bonden. Bram Visser van de Bouw- en Houtbond FNV en voorzitter van de werknemersdelegatie, denkt dat er nooit een goed akkoord was gekomen als de mensen niet hadden gestaakt. En zijn CNV-collega Freek van der Meulen voegt daaraan toe dat de bonden in de nacht van 8 op 9 maart geen andere keuze hadden. De twee partijen had den toen al sinds midden de cember in een eindeloze reeks langdurige onderhandelingen vergeefs getracht vooruit te ko men. Vooral de vut lag beide partijen zwaar op de maag. Al lang voor het begin van het cao-overleg is getracht een oplossing te vin den voor de stijging van de vut-lasten. Bij de bonden stond daarbij voorop dat de vervroeg de uittreding in ieder geval ge- hadhaafd moest worden. In andere bedrijfstakken wordt niet al te moeilijk gedaan over een jaartje later met de vut. De vut was ooit bedoeld als instru ment om werkgelegenheid te scheppen. Maar daarvoor wor den in toenemende mate ook andere middelen gekozen, zoals de flexibele arbeidstijden en deeltijdwerk. Wie nu aan vut denkt, denkt aan duur en niet meer aan werk. Maar de bouw hecht sterk aan de vervroegde uittreding. De meeste beroepen in de bouw sector zijn lichamelijk slopend. Slechts een geringe minderheid van de werknemers haalde, voordat de vut' zijn intrede deed, in de bouw de pensioen gerechtigde leeftijd. Wie de bouwsector niet tijdig de rug toekeerde kon er vrijwel zeker van zijn dat hij in de wao zou belanden. ©oit bood de wao in financiële zin een redelijk alternatief. De metselaar die met een kapotte rug thuis zat, hield aanvanke lijk tachtig en later zeventig procent van zijn loon. Sinds de herziening van de wao-criteria is dat afgelopen. De metselaar wordt nu in staat geacht ander werk te doen en als dat er niet is, verdwijnt hij via de ww in de bijstand. Het is daarom logisch dat de bonden in de bouw als eerste overstappen op een systeem dat de vut tot in lengte van jaren betaalbaar moet houden. Het huidige vut-stelsel werkt het zelfde als de aow of de wao: wie nu werkt, betaalt recht streeks voor degenene die nu een uitkering ontvangt. Hoe duur zo'n omslagstelsel is, hangt af van de omvang van beide groepen. Als weinigen een uitkering krijgen en velen premie betalen, is er niets aan de hand. Probleem is dat de groep pre miebetalers slinkt of in het gunstigste geval bij benadering gelijk blijft. Het aantal uitke ringsontvangers daarentegen stijgt alarmerend. De oplossing voor dat probleem ligt voor de hand: laat ieder zijn eigen vut betalen, zoals ieder het eigen pensioen financiert. Dat is geen enkel probleem als werknemers dertig of veertig jaar de tijd hebben om eigen vut-rechten op te bouwen. Maar voor mensen van boven de veertig wordt dat moeilijk en voor vijftigjarigen is het on mogelijk zoveel premie te beta len dat ze daarmee een uitke ring voor zeven of acht jaar kunnen financieren. Het twee de probleem is dat er enige tijd twee stelsels naast elkaar be staan: het huidige omslagsys teem en het kapitaaldekkings- syteem. Met andere woorden: de werknemer moet doorbeta len aan zijn vuttende collega's en gelijktijdig geld voor zijn eigen vut reserveren. De bouw is erin geslaagd met veel kunst- en vliegwerk en de nodige pijn, zowel aan de uit keringskant als aan de beta lingskant, een overgang op de rails te zetten naar een nieuwe financiering van de vut. Andere bedrijfstakken zullen daaraan zonder twijfel een voorbeeld nemen. Dat is ook dringend geboden zolang de werkgele genheidssituatie niet wezenlijk verbetert en de na-oorlogse ge boortegolf de vijftigjarige leef tijd begint te bereiken. Rowland wint Nationaal Vioolconcours Amsterdam - De 22-jarige Daniel Rowland heeft de finale van het 15e Nationaal Vioolconcours, georganiseerd door de Stich ting Studiefonds Oskar Back, gewonnen. De finale werd zater dagavond in het Concertgebouw in Amsterdam gehouden. Rowland won de finale met het Vioolconcert van Brahms. De eerste prijs is een studiebeurs van 30.000 gulden. De beurs stelt de winnaar in staat zich aan een in het buitenland gevestigde vioolschool verder te ontwikkelen. De tweede prijs ging naar de 23-jarige Eva Stegemann, sinds 1994 concertmees ter bij het Nationaal Jeugd Orkest. Dode bij houseparty in Groningen Zuidbroek - Op een houseparty in het Groningse Zuidbroek is in de nacht van zaterdag op zondag een 22-jarige bezoeker overleden. De man is vrijwel zeker overleden aan een overdosis amfetamine en xtc. Dat blijkt volgens de politie uit toxicolo gisch onderzoek van het stoffelijk overschot. Het slachtoffer, afkomstig uit Drachten, werd omstreeks half vier in de ochtend onwel. Reanimatie door aanwezige EHBO'ers haalde niets uit. SP wil onderzoek naar poederwolk Shell Rotterdam - De SP-fractie in Provinciale Staten van Zuid-Hol- ,land wil een nader onderzoek naar een ongeluk bij Shell Pernis. Door een fout stootte Shell zaterdag enkele tonnen aluminium- silicitaat uit. De stof wordt gebruikt om het raffinageproces van ruwe olie te versnellen. Het witte poeder kwam terecht in Schiedam-Zuid en in het westelijk deel van Rotterdam. In totaal meldden zich bij de Milieudienst Rijnmond zeventig bewoners met klachten over de luchtwegen en klachten over door poeder bedekte huizen en auto's. Volgens de dienst is de stof eenvoudig weg te spoelen met water. Shell heeft de bevolking aangeboden alle gemaakte kosten voor het verwijderen van het poeder te zullen vergoeden. Uit analyses van Shell zelf, in overleg met een arts van de GGD, bleek dat de stoffen in het neergedaalde poeder te kleine concentraties bevatten om gevaar voor de volksgezondheid te vormen. Wel erkennen de autoriteiten dat inademing van wolkjes poeder de luchtwegen kunnen irriteren. Pax Christi tegen bezoek Kok aan Moskou Utrecht - Premier Kok behoort volgens de rk-vredesbeweging Pax Christi niet aanwezig te zijn bij de viering van 50 jaar bevrijding in Moskou. „Daar staat hij te wuiven naar een leger dat een niets en niemand ontziende oorlog tegen het Tsjetsjeense volk voert. Mensenrechten vormen toch een toetssteen van het kabinet-Kok?" Dit zegt Egbert Wesselink, bestuurslid van de Nederlandse afdeling van de rk-vredesbeweging en adviseur voor de mensen rechten in Oost-Europa van de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (UNHCR). Hij keerde dit weekeinde terug van een bezoek aan Tsjetsjenië. 'Engel van Bergen Belsen' onderscheiden Amsterdam - Luba Fredrick (78), de Engel van Bergen Belsen, heeft zaterdagmorgen op het stadhuis in Amsterdam een hoge onderscheiding ontvangen: de zilveren erepenning voor menslie vend hulpbetoon. De van oorsprong Poolse vrouw krijgt het ereteken omdat zij tijdens de Tweede Wereldoorlog 46 Neder landse kinderen van een wisse dood redde. Luba Fredrick, die in het kamp als verpleegkundige werkte, trok zich het lot van de kinderen aan. Zij hield hen schuil in haar barak en voedde hen 's nachts in groepjes om te voorkomen dat de nazi's door ongewone activiteiten gealarmeerd zouden raken. Onder aanvoering van 'paoskerels', gekleed in regenjassen, werd zondag in Ootmarsum 'gevoggeld'. Volgens oud gebruik wordt dan door honderden mannen een dans uitgevoerd. Om een 'paoskerel' te kunnen zijn, moet een man in Ootmarsum zijn geboren, rooms-katholiek zijn en ongetrouwd. foto anp VERVOLG VOORPAGINA Onderhandelaar B. Visser van de Bouw- en Houtbond FNV toonde zich bijzonder ingenomen met het akkoord. „De bouwvakkers die de afgelopen vijf weken actie hebben gevoerd, kunnen trots zijn op het nu afgesloten ak koord." Behalve de afspraken voor de vut, waarbij volgens Visser ze kerheid voor de toekomst is ont staan, is hij tevreden over de afspraken op niet-materieel ter rein. „Ingrijpende voorstellen om de rechtspositie van de werk nemers aan te tasten zijn inge trokken," aldus Visser. Van de door werkgevers gewens te flexibilisering van arbeidstij den is volgens hem geen sprake. De nu gemaakte afspraak gaat niet verder dan een onderzoek naar knelpunten in de arbeids tijden. Bouwwerkgevers-onderhande laar G. Meijer toonde zich even eens gelukkig met het akkoord. Hij- prees vooral de vut-regeling. Naar zijn smaak zijn verder wel degelijk belangrijke stappen ge zet als het gaat om flexibilise ring en uitzendarbeid. De staking bij de stukadoors gaat nog door. Gisteren hebben de bonden de werkgevers laten weten dat ze op enkele punten tegemoet willen komen aan de verlangens van de andere partij. De bonden roepen de stakende stukadoors op hun acties voort te zetten. (ADVERTENTIE) Gehakt half-om-half, C QO 500 gram 335" 3.75, kilo ©®s© 335" D.ï/O Slavinken, iota 100 gram 359" 1.29, kilo .1530 JLZ.üU Conférence, sappige handperen, kilo Prei, kort afgesneden, kilo Gekookte Gelderse worst, verpakt of vers van 't mes per 100 gram 139" CU Huiswijn, rood, wit, demi-sec, rosé of a -jr- blanc de blancs, fles 1 liter 353" O Smiths Crispy chips, naturel paprika of cheese onion -i r-r\ zak 200 gram 139" 1.0" ChChocoladehagel, hagelmix 1239}, melk of puur, r\ qq doos 400 gram 339" Z.Z" Cll Superieur voor de hond kat, diverse smaken, kuipje 150 grarrU39'1.19, kuipje 100 gram 319" CU Keukenrollen, <1 -7q wit, pak 2 rollen 339" L./\j Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 april a.s„ V

de Stem | 1995 | | pagina 3