Weeknd ITEUR IR/V 'Een arme ridder laat je niet zomaar vallen' IAPPER De Rotaiy: een miljoen leden met hoge idealen SSTEM E4 vRotary Zuidwest Nederland volgende week zaterdag zijn jilijkse districtsconferentie in Oos- jliout. Om de moraal en doel van (service-organisatie - het dienen nde samenleving en de wereldvre- weer wat op te krikken. In de «delgangen zal ongetwijfeld ook !l vrouwenlidmaatschap weer aan orde komen. Een onderwerp dat ijsteeds voor verhitte discussies en ite verdeeldheid onder de heren ligt. Iet is de achterlijkheid van de club it vrouwen tegenhoudt." Duidelijke ui uit de mond van Rotary-gouver- twArie Koster uit Raamsdonkveer. Arie Koster uit Raamsdonksveer is de gouverneur van Rotary-district 1610 'Het lidmaatschap is niet vrijblijvend. Je moet een steentje bijdragen' Binnenkort regent het weer lintjes. Bnor de Koninklijke Vereniging van Bsden der Nederlandse Ridderorden lstat daarna behoorlijk druk. Iedere decoreerde wordt aangeschreven d het verzoek lid te worden. Men- d die wat krap bij kas zitten doen verstandig aan dat te doen. Want hijgen ze ooit financiële problemen ^springt de vereniging bij. „Je een andere gedecoreerde niet 'aten vallen." De Koninklijke Vereniging van Leden der Nederlandse Ridderorden ZATERDAG 15 APRIL 1995 Ian het Amerikaanse internationaal I in Orange, California USA, II totaal156 medewerk(st)ers werk D Tools divisie. Wij produceren pd zijn voor de (olie)boorindustrie. [ek naar een Ik voor het optimaal laten functioneren klieafdelmgen. Daarnaast verricht de |e onderhoudsmonteur verwachten wu lan uitvoeren, zowel mechanische als lie taak wordt het meedenken in de in het stelten van regels, en slagen bent u in het bezit van een waardige opleiding genoten, Imatiek is een must. Voor het verhel les, is enige kennis van elektrotechniek [Minimaal 5 jaar praktische ervaring in ■n tussen de 30 en 35 jaar. |t hij in de toekomst het afdelingshoofd [procedure zullen daarom de volgende J werkomstandigheden, de werksfeer, [gelijkheden. Binnen deze boeiende 1 komende jaren verder te bekwamen. J support. Dit wordt onderstreept door [binnen de metaalbranche bijzonder zal ri een tijdelijk contract dan ook graag lover deze vacature, kunt u bellen met BJ, telefoonnummer 01608 - 83000. laten blijken door een sollicitatiebrief te Isdatum van dit blad aan: en Rotarian in ïart en nieren «Riet Pijnappels tichting met een Protestants ten doel mensen met een \iden, te verzorgen en te ver orden hierbij zoveel mogelijk nvat de leefgemeenschap svervangende tehuizen I in Wijk en Aalburg, alsmede Rietveld in Sleeuwijk. Puim f indirect bij de dienstverlening De komende jaren wordt hard iing van de zorg en spreiding [es in de regio. Een capaciteitsu- \oorbereiding. lg van de psychologische gezinsvervangende tehuizen te pr een vacature voor een m/v Bt omvat momenteel een full- n een part-time psychologisch jhapper werkt onder verant- Ipsycholoog. Jter: adviseert en ondersteunt st Bewonerszorg en begeleiders ïmede ouders en verwanten Ichte overlegvormen doet 1 (inclusief advisering en behan- pelt probleemsituaties middels gedragstherapie). I opleiding ontwikkelings- of pedagoog psycho-diagnos- bevoegdheid NVO ervaring t een verstandelijke handicap (rs kennis van en ervaring met den. i zijn conform de CAO-Zieken- hs het Functiewaarderings- Inctiegroep 60, maximaal Ifull-time basis. |r de functie kan desgewenst eer drs. J. Costenoble, tussen rmer 01693 -7835. kunnen binnen 14 dagen ge- Jfdeling Personeel Organisatie. Y oordat hij vorig jaar aan zijn Rotary-gouvemeur- schap kon beginnen, moest Arie Koster eerst, zoals alle nieuwe gouverneurs uit de hele wereld, voor een ver plichte trainingsbijeenkomst naar Amerika, waar het internationale hoofdkantoor van de serviceclub ze telt. Koster schiet in de lach bij de herin nering. „Tja, dat was wel een verto ning. Het is een soort hersenspoeling die je ondergaat. Iedere dag begint en eindigt met het zingen van Ame rikaanse folkssongs. Vijfhonderd kerels van rond de 55 die My Bonny is over the ocean zingen. In het begin keek ik daar wel vreemd tegen aan. Ik dacht, dit is niets voor mij, daar ben ik te nuchter voor. Maar ik moet eerlijk zeggen, ik deed toch al snel enthousiast mee. Het schept toch wel een bijzondere sfeer. Na die week kwam ik erg Rotary-minded terug. Met het gevoel: ik ben er klaar voor om de Rotary-gedachte, het aanmoedigen van dienstvaardig heid, uit te dragen." Ondanks die bevlogenheid is Arie Koster (56) uit Raamsdonkveer, in De advocaat Paul P. Harris uit Chicago richtte negentig jaar ge leden samen met een kolenboer, een mijningenieur en een kleer maker de Rotary op, met als doel de wereld wat leefbaarder te ma ken. Vandaag de dag is het een we reldwijd vertakte organisatie met meer dan een miljoen leden. De officiële doelstellingen lui den: het dienen van maatschap pij, wereldvrede, ethische en mo rele beroeps- en zakenstandaar- den, en van elkaar. De club heeft grote fondsen die aangewend worden voor liefda digheidsdoelen. Zo wordt ernaar gestreefd om in het jaar 2005, de ziekte polio wereldwijd te heb ben uitgebannen. Daar werd de laatste jaren al. 250 miljoen dol lar aan uitgegeven. Verder heeft iedere club zijn eigen inzamelin gen voor projecten in de Derde Wereld, zoals het slaan van wa terputten, het opzetten van zie kenhuizen, het inzamelen van voedsel en goederen voor hulp behoevenden. Koster: „Pas nog heeft ieder lid van onze club kilo's Max-Have- laarkoffie gekocht. Voor een goed doel in Mexico." Voor iedere Rotaryclub geldt dat van elke beroepsgroep slechts een vertegenwoordiger mag wor den toegelaten: de zogenaamde classificatiegedachte. Zodat de samenleving zo breed mogelijk vertegenwoordigt is. De club van Arie Koster in Oos terhout kent de classificaties rechterlijke macht, metaalindus trie, architectuur, burgemeester, advocatuur, wegenbouw en no tariaat. Je kan je niet aanmelden als lid bij de Rotary, je wordt tot het lidmaatschap genood. Daarvoor is een selectiecommissie in het leven geroepen, die links en rechts de handel en wandel na trekt van het aspirantlid. En zo als gezegd, een toekomstig Rota rian moet van goede huize ko men. In Nederland is het lid maatschap een blijk van iemands goede maatschappelijke status en dat men behoort tot een zeke re economische, bestuurlijke, of culture elite. En daar hoort meestal een goed gevulde portemonnee bij. Of zo als Koster het zegt: „Je moet je wel wat kunnen permitteren. Er zijn geen mensen bij met een mi nimuminkomen." het dagelijkse leven directeur van een schildersbedrijf in Oosterhout, een nuchtere zakenman die niet van dikdoe nerij houdt. Hij lijkt een frisse wind in de elitaire, vergrijsde wereld die Rotary heet. Toont zich on gekunsteld en een beetje rebels. Schuwt geen uit spraken waarvan hij weet dat ze niet goed zullen vallen bij zijn mede-Rota rians. Hij bekent onmid dellijk moeite te hebben met het imago van de Rota ry. Het imago van 'de rechtse, ouwe ballenclub', waar alleen heren met een belangrijke sta tus toegang hebben. Waar zakelijke be langen onder het genot van een borrel en een hapje onder ling en in eikaars voordeel worden geregeld. Het beeld is niet he lemaal onterecht, geeft Koster toe. Zelf als eenvoudige schilder begonnen, kan hij dat soms moeilijk voor zichzelf verantwoor den. Het lijkt een beetje op zelfver loochening. Want inderdaad, als bouwvakker hoef je je geen illusies te maken dat je welkom bent bij de Rotary. Maar nu kan de club met Koster voor de dag komen: hij heeft een goedlopend schildersbedrijf, dertig man personeel, een villa in België en een zeiljacht in Frankrijk. Aarzelend: „Het is inderdaad zo dat de meeste leden maatschappelijk ge slaagd zijn. En dat wij selectief zijn in het kiezen van nieuwe leden. Als wij pogen de ledenstand op peil te houden, zoeken we eerder op direc tieniveau dan op de werkvloer." Waarom Het blijkt een lastige vraag. Een stil te volgt. Hij grijpt naar zijn kin, leunt achterover en lacht een beetje verlegen. „Tja, waarom. Men wil toch een bepaalde status. De selec tiecommissie mikt op een categorie mensen die op een niveau zitten waar men zijnsgelijke vindt. De sla ger of de bakker uit mijn dorp kom ik er niet tegen. Nee, een gewone schilder ook niet. Dat zou een door braak zijn. Ik pleit er wel eens voor om het gezichtsveld te verbreden. Niet eens een schooldirecteur, maar Als mensen mijn speldje zien, hoop ik dat ze denken: dat is iemand van de Rotary. Daar kan je een goed gesprek mee heb ben. Die is te vertrouwen. een leraar. Maar dat gebeurt niet." Waarom niét? Die kunnen de samen leving toch ook dienen volgens de normen van de Rotary Een diepe zucht. „Tja, een goeie vraag eigenlijk. Het lijkt wel of de kwaliteit van de mens afhangt van zijn functie, wat natuurlijk niet zo is, maar het heeft te maken met ver antwoordelijkheden in de samenle ving. Eigenlijk vind ik dat het niet kan, maar het is zo, zolang een indi vidueel lid het tegenhoudt, maakt een gewone leraar geen schijn van kans. Hoewel niemand ooit hardop zal zeggen: hij is te min." Hij stopt even. „Maar ik begeef me nu op ge vaarlijk terrein. Dit soort uitspra ken worden me niet in dankbaar heid afgenomen." Is de Rotary een club van snobs? „Nee, dat vind ik niet. Daar zou ik me niet thuis voelen. Dan zit ik bij de verkeerde organisatie. Maar u moet het zo zien: Er worden binnen zo'n club heel wat vertrouwelijkhe den uitgewisseld. De secretaris legt dan zijn pen neer. Daar zit ook vaak emotie bij, iemand kan zich dan be zwaard voelen als er een personeels lid bij zit. Men zoekt toch een stukje geborgenheid." Koster, zelf lid van de Rotary in Oosterhout, is dit jaar gouverneur van het Rotary-district 1610, waar toe West-Brabant tot Tilburg, Zee land en Zuid-Holland behoort. Hij is een van de zeven gouverneurs van Rotary Nederland. De gouverneur, een jaarlijkse roterende functie, is de contactman met het hoofdkan toor van de Rotary International in Amerika. Zijn belangrijkste taak is de doelstelling van de organisatie, het dienen van de samenleving en de wereldvrede, bewaken. De bood schap is: Service Above Self. Be a friend. FOTO COR VIVEEN Iets wat veel leden vergeten, meent Koster en steekt dat op clubbijeen komsten niet onder stoelen of ban ken. Maar al te vaak gaat het alleen om de gewilde status van het Rota- ry-lidmaatschap, vindt hij en noemt dat een kwalijke zaak. „Ik wil niet duiken in die grijze groep die geen flikker uitvoert en al leen maar een borrel komt drinken op de club. Het lidmaatschap is niet vrijblijvend. Je moet een steentje bijdragen, anders kun je beter iets anders gaan doen." Toch is de status van de Rotary van daag de dag niet meer wat het ge weest is. De club kampt met ernstige vergrijzing. De gemiddelde leeftijd ligt op 55 jaar. Jonge, succesvolle zakenlieden voelen weinig voor de verplichte, tijdrovende lunchbijeen- komst, een keer per week. En de ver grijzing werpt een extra drempel op. Koster: „Niet iedereen wil bij een ouweballenclub. Vroeger was het een eervolle zaak om lid te worden. Nu zijn er zoveel mogelijkheden om je sociaal te manifesteren. Daar is de Rotary er slechts een van." En dan is er natuurlijk ook de nog hevig woedende discussie over het vrouwenlidmaatschap. Sinds Ame rikaanse vrouwen in 1989 via de rechter toegang eisten en kregen is het formeel verboden om vrouwen te weigeren, maar in de praktijk blijft de weerstand groot. Ook in Neder land. Koster, zelf voorstander van vrou wen in de Rotary: „Tot mijn grote schande heb ik een district dat nog maar vijf clubs met vrouwen heeft. Totaal twintig. Daarmee loop ik ver achter met de rest van Nederland, dat internationaal gezien ook ach terloopt. Het lijkt net alsof de heren in het zuiden zich nog harder verzet ten. Ik sta er versteld van. Ze verzin nen allerlei smoesjes om vrouwen tegen te houden. Ze zouden zich als haantjes gaan gedragen of vrouwen zouden zich geïsoleerd voelen. Of: we willen wel, maar we kunnen ze niet vinden. Allerlei fratsen worden naar voren gehaald. Maar als we een ladies night hebben, hoor ik: wat is het toch gezellig als er vrouwen bij zijn. Maar duizend bezwaren op een hoop als we over het vrouwenlid maatschap praten. Dan zeggen ze: we hebben toen gekozen voor een mannenclub. Dan zeg ik, dat was geen keuze, toen zaten er geen vrou wen op leidinggevende of verant woordelijke posities. Nu wel. Ze sluiten hun ogen voor de realiteit. Want wat doe je als een mannelijke burgemeester, die wel lid was, wordt opgevolgd door een vrouw? Mag die dan geen lid worden?" Maar toch is er in zijn eigen club in Oosterhout ook nog geen vrouw te vinden. „Ik wil daar binnenkort een vrouw voordragen. Maar het gaat mij te ver om de toelating van een vrouwelijk lid af te dwingen tegen de wens van de meerderheid in. Want dat veroorzaakt meer ver deeldheid dan eenheid en dat is niet de bedoeling. Dan is de club er nog niet rijp voor. Maar het stoort mij in hevige mate. Eerlijk gezegd, ben ik er zelf over uitgediscussieerd. Het is de achterlijkheid van de club die vrouwen tegenhoudt." Ondanks zijn wrevel is Koster een Rotarian in hart en nieren. Vooral sinds hij gouverneur is. „Het Rota- ry-gebeuren is voor mij nu toch heel anders dan toen ik gewoon lid was. Het is meer voor mij gaan beteke nen. Ik heb veel vrienden gemaakt de afgelopen maanden. Allemaal en thousiaste kerels. Mensen met wie ik de Rotary-gedachte uitdraag." Hij draagt dan ook met trots het Ro- tary-speldje, een blauw-goud ge kleurd wieltje, op de rever van zijn blauwe colbert. „Ik ga nooit ongespeld door het le ven. Dat is een ongeschreven wet. Het biedt herkenning. Als mensen mijn speldje zien, hoop ik dat ze denken: dat is iemand van de Rota ry. Daar kan je een goed gesprek mee hebben. Die is te vertrouwen." Door Til,y van Uffelen „Bijna iedereen vindt het leuk om in het openbaar een schouder klopje te krijgen. Dat is heel men selijk." FOTODESTEMFBENSTEFFEN Zelf draagt hij zijn onderschei dingen 'toch wel met enige trots', de voorzitter van de Ko ninklijke Vereniging van Le den der Nederlandse Ridderorden. Drie heeft W.A. Renardel de Lava- lette (73) er. Hij is Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau en is door de koningin per soonlijk geridderd tot Officier in de Huisorde van Oranje. Deze laatste onderscheiding kreeg hij, omdat hij in de jaren zestig de bezoeken van koningin Juliana en prins Bemhard naar Suriname 'van minuut tot minuut' georganiseerd heeft. Afschaffen van de lintjesregen, daar is hij 'vanzelfsprekend' geen voor stander van. „Bijna iedereen vindt het leuk om in het openbaar een schouderklopje te krijgen. Dat is heel menselijk," zegt Renardel de Lavalette. „Bovendien, door de hele geschiedenis heen, zie je dat mensen een onderscheidingssysteem ken nen. Dappere Romeinen kregen een ronde plaat op hun schild ge schroefd, indianen een extra veer in hun tooi gestoken." Mensen die roe pen dat het oubollig is doen dat al leen maar omdat ze zelf geen lintje hebben, meent de voorzitter. „Als zo iemand zelf gedecoreerd wordt, gaat-ie er mee naar bed," beweert Renardel de Lavalette. De Koninklijke Vereniging van Le den der Nederlandse Ridderorden bestaat sinds 1902. Nog steeds is de doelstelling niet veranderd. „Het verlenen van geldelijke bijstand aan steunbehoevende deelgenoten en hun nabestaanden," aldus Renardel de Lavalette. Gedecoreerden die om wat voor reden dan ook in financië le problemen komen, kunnen een beroep doen op de clubkas. „Als er mensen zijn die een koninklijke on derscheiding hebben gekregen voor hun verdiensten voor de samenle ving dan mogen wij die, als andere gedecoreerden, niet laten vallen," stelt de voorzitter. Een suikerpatiënt die door de gevol gen van zijn ziekte immobiel was ge worden kon daardoor zijn demente rende vrouw niet meer bezoeken in het tehuis. De vereniging schafte voor hem een invalidewagen aan ter waarde van twintigduizend gulden. Een ander die vanwege zijn ziekte moest verhuizen naar een beneden woning kreeg een bijdrage in de ver huiskosten omdat de awbz slechts een gedeelte vergoedde. Een weduwe van een kleine gerid derde middenstander zonder pen- sioen kan maandelijks rekenen op vijfhonderd gulden en krijgt met de kerst ook iets extra's. Bij een andere weduwe werd de ijskast en de was machine vervangen toen die het al lebei ineens begaven. Zo'n twintig ridders worden jaarlijks gesteund. Overigens komt niet iedereen door de ballotagecommissie. „Iemand met een goed pensioen die zijn te du re huis niet meer op kan brengen, krijgt te horen dat-ie maar iets goedkopers moet zoeken. Maar ie mand die even krap zit, omdat zijn lijfrentepolis pas over twee jaar los komt, kan wel een tijdelijke rentelo ze lening afsluiten." „De vereniging heeft een eigen ver mogen van ruim een miljoen gulden. Dat is in obligaties vastgelegd. Jaar lijks hebben wij een ton te verdelen. De rente van het eigen vermorgen en de jaarlijkse contributie van de elf duizend leden," aldus de voorzitter. Hij realiseert zich dat het beroep op de clubkas in de toekomst groter zal worden. „De overheid beknibbelt Steeds meer op sociale voorzienin gen. Vandaar dat we een groter be drag gaan reserveren om uit te ge ven. Die ruimte is er." Geld is volgens de voorzitter overi gens niet de belangrijkste drijfveer om lid te worden. Dat is vooral 'het gevoel van saamhorigheid'. „We hebben ieder jaar een ledenvergade ring. Die houden we op een dag dat de mensen vrij kunnen reizen met de trein." Voor weinig geld zijn ze er dan een dagje uit met geridderden onder elkaar. Renardel de Lavalette onderkent dat nog steeds weinig vrouwen wor den onderscheiden. „Dat is gelukkig aan het veranderen. Vrouwen treden meer op de voorgrond. In de poli tiek, het bedrijfsleven, in het leger. Dus het aantal vrouwelijke gedeco reerden groeit vanzelf. Ik keur het af om zoveel mogelijk vrouwen te de coreren alleen ómdat er meer vrou wen gedecoreerd moeten worden. Daarmee ondermijn je het onder scheidingssysteem en bovendien is dat voor de vrouwen zelf ook niet leuk." Dat het lintjessysteem in 1996 ver andert, vindt de voorzitter uitste kend. Dit jaar gaan voor het laatst de bronzen, zilveren en gouden Ere medailles verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau de deur uit. Nieuw is het Lid in de Orde van Oranje-Nassau. „Een belangrijke democratisering waar wij als vere niging erg op hebben aangedrongen. Er werd toch naar gekeken of ie mand brons, zilver of goud kreeg. Dat vonden wij wat triest." I

de Stem | 1995 | | pagina 31