In drommen naar de paasshow Als naa 2e Octopus: misdaad-syndicaat of niet meer dan een codenaam? Criminelen ontketenden publicitair offensief «Sr «r?, Goede stilte -DE STEM- Geen h DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Klokken BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Meubelboulevard als overdekt alternatief voor dagje Scheveningen -C- DESTB1V Ffans t< grote defensi ^^^^^5^Prili995 pJlSTEM Zo helder zullen de ochtenden wel nooit meer worden als op die voorbije voorjaarsdagen dat het klokje van het nabije klooster de zusters voor het Angelusgebed naar de kapel riep waar zij, toegewijde dienstmaagden des Here, in de banken neerknielden. Maar hun vroomheid bleef niet binnen de gewelven van hun kleine besloten kerk. Het was of door het klare klokgelui de hele natuur een onverwachte zuiverheid kreeg, waarin de eerste gelui den van de dag aarzelend op klonken: een voorzichtige vo gelkreet, de stém van een ont wakend kind. Boven de tuin stond een hemelsblauwe lucht waarin het tampen van de kloosterklok uiteindelijk met een paar wegstervende slagen verklonk. Maar rond het middaguur herhaalde zich dat klokgelui. En van het befaamde schilde rij van Millet, dat in alle kloosters, pastorieën en ook in heel wat huiskamers aan de wand hing, wisten we dat op dat ogenblik de mannen en vrouwen die op de akker be zig waren met de vruchten der aarde, hun werk staakten, een kruisteken maakten en zich met een paar Wees-gegroeten bezonnen op de menswording van Christus. Ik kende toen nog niet de ingetoomde jubel van het Gregoriaanse Magnificat, waarin de heilige Maagd zich aan de heilige Geest gewon nen geeft, maar voelde dat zich in de landelijke stilte na dat klokgelui een wonder vol trok waarin de hemel even de aarde scheen te raken. Het klokje van zeven uur had een andere miraculeuze wer king. Het riep ons in mei en oktober naar het lof, waarin de extatische hymnen ons gaa. deweg meer van toepas sing schenen op de meisjes die aan de linkerzijde van het middenpad in het avondlijke licht neerknielden dan op de Moeder van God voor wie op het altaar tussen een vloed van bloemen en wolken wie rook kaarsen stonden te bran den. Gedurende de oorlogsjaren probeerde een nettes Fraulein ons op het gymnasium fröhlich Deutsch bij te bren gen. Wij moesten daartoe alle strofen van Schillers befaam de 'Lied von der Glocke' uit het hoofd leren, raakten daar door op de hoogte van de opeenvolgende stadia van het klokkengieten, maar merkten ook dat de Wehrmacht intus sen overal de zware bronzen klokken uit de kerktorens roofde om daar kanonnen van te gieten. Het werd angstig stil boven de daken van de woonhuizen. In de donkere avonden was aan de hoge lucht enkel het einde loze, dreigende gegons te ho ren van overvliegende bom bardementsvliegtuigen die hun duivelse last naar het grondgebied van de vijand droegen. De klokken die de levenden geroepen hadden, de doden hadden betreurd en de blik semschichten hadden gebro ken zoals er in het Latijn op hun koperen bekers had ge staan, waren tot zwijgen ge bracht in de duivelse smelt kroes van de oorlog. Het was een 'Zeit ohne Glocken', zo als Horst Bienek die jaren in een van zijn romans heeft ge noemd. De duiven werden niet meer door vrolijk gebeier uit de klokketorens verjaagd, alleen de lectuur van Alberdingk Thijms novelle over 'De klok van Delft' hield voor ons de vertrouwde romantiek van het klokgelui vast. De honger maakte intussen zeker in de noordelijke ge westen de mensen zo mager dat ze, overeenkomstig het spreekwoord, met hun kaken wel het angelus konden klep pen. De vluchtende Duitse legers bliezen heel wat kerktorens op en lieten een lege, stille horizon achter. Heel wat godshuizen die in de naoor logse jaren werden opgetrok ken, zijn intussen ook al on der de slopershamer gevallen, Klokgelui kennen we eigen lijk alleen nog als profaan carillonspel boven levendig marktgedruis. Maar de herinnering bewaart het wonder. En als in de och tend van paaszaterdag na een driemaal herhaald en uitgeju beld Alleluja het orgel in stij gende oktaven het onsterfelij ke Gloria laat horen en de misdienaars op het altaar hun glanzende bellen laten rinke len, keren de klokken terug uit Rome en liggen in de tuin de paaseieren zoals vroeger, verscholen tussen het jonge groen, te wachten op de ver rukte kreten en de voorzichti ge vingers van de kinderen. Wie op Goede Vrijdag een poging doet om, net als op andere vrijdagen, nog een beetje te werken, ervaart tegenwoordig steeds vaker aan den lijve waarom protestanten ook wel spreken over Stille Vrijdag. Het lijkt wel of echt iedere onderneming, firma of instelling het laat afweten. Een groot bedrijf in Breda bijvoorbeeld, laat via het antwoordappa raat weten dat het bedrijf dicht is. 'Op maandag 27 februari', spreekt het ding monter, 'zijn wij in verband met carnaval gesloten'. Het nummer van de technische dienst die voor noodgevallen wel bereikbaar is, hebben we maar niet geprobeerd. (PO) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 0 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso 29.8' (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) maand kwartaal 86,90 halfjaar ƒ172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur S 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Door Joyce Ernest IN WAALWIJK worden op tweede paasdag drommen mensen verwacht. En ook in Baarle-Nassau, Halsteren, Hulst, Roosen daal, Poortvliet, Axel om maar wat dwarsstraten te noemen. De bezoekers stuiven er af op de shows van auto's, tuinartike- len, keukens, tapijten en vooral meubilair. Niet iedereen koopt gretig. Ze willen vooral, verklaart een so cioloog, met een massa anderen gezellig rondkijken. De meubel boulevard als overdekt alterna tief voor Scheveningen. In elke plaats van enige omvang kun je op tweede paasdag wel een meubelshow bekijken, weet René Eldering van de Kamer van Koophandel in Breda. En ook autohandelaren en in toenemen de mate tuincentra timmeren aan de weg. Dat is al een jaar of tien zo. Hun paginagrote advertenties vol beloftes met stuntprijzen, paashazen en paaseieren zijn niet aan dovemansoren besteed. In drommen stuift het publiek op de shows af. Volgens cijfers van de Centrale Branche Vereni ging Wonen blijkt dat twee jaar geleden 5,8 procent van alle Ne derlandse huishoudens naar een meubelzaak of -boulevard trok. Reken maar op 'vele duizenden bezoekers', zeggen meubelzaken zoals Morres in Hulst dat meer dan een miljoen klanten per jaar ontvangt. Terwijl meubelboule vards zoals in Waalwijk over tienduizenden spreken. Maar vlak de tuincentra niet uit. Directeur P. Withagen van In- tratuin in Halsteren praat toch al gauw over zo'n tienduizend bezoekers op tweede paasdag. Instellingen zoals het CBS (Cen traal Bureau voor de Statistiek) hebben nog nooit geteld hoe groot de omvang van de paas- shows is. Ook het NBT (Neder lands Bureau voor Toerisme) heeft er geen gegevens over. Het bureau beschouwt de paas shows niet als toeristisch uitje. Hoewel je het volgens woord voerder Van de Buitelaar offici eel onder de dagtochten kunt rekenen: mensen verblijven er gens langer dan twee uur buiten hun eigen woonplaats om zich te vermaken. Vijfentwintig procent van de Ne derlanders vindt het leuk om op tweede paasdag te shoppen, heeft het Instituut voor Toege paste Winkelonderneming on derzocht. Socioloog H. Mommaars, docent vrije tijdswetenschap aan de Til- burgse universiteit KUB, conclu deerde in zijn onderzoek naar vrijetijdsbesteding in de binnen stad dat fun-shoppen in de lift is. Op een willekeurige koop avond in een willekeurige stad lopen er massa's mensen. Het bezoek aan de meubelboule vard of de autoshow ligt in het verlengde daarvan. Dat je er lang niet de enige bent, vinden veel mensen aantrekkelijk. Er is een toenemende hang naar volksbijeenkomsten, kwam ook uit het onderzoek van Mom maars naar voren. „Mensen zoeken de levendigheid die je in zuidelijke landen ziet. Met zijn allen op straat en de terrassen. Het gaat om de gezel ligheid. Ze denken dat ze iets missen als ze er niet bij zijn. Op tweede paasdag trekken mensen er vanouds opuit. Alleen het weer leent zich hier met pasen vaak niet zo goed voor buiten. De paasshows zijn dan een alter natief voor een uitstapje naar Scheveningen. Net zoals op het strand in drommen bij elkaar en lekker kijken." 0nze verslaggev rsfoort - Hel Defensie ne ll 0?u j beschikbaa voor milil di Paasshows: meer voor de gezelligheid dan om echt te kopen. „Het is maar wat je zoekt. De een gaat met tweede paasdag naar het Rijksmuseum. De ander naar de Meubelboulevard. Als je gezelligheid wilt denk ik dat je daar beter uit bent." Volgens socioloog A. Dietvorst, hoogleraar aan de universiteit in Wageningen, sluiten de shows naadloos aan bij het huidige consumptiegedrag. Dat is een combinatie van besteden en rondkijken. Hij heeft het nooit onderzocht, maar schat in dat een zeer breed publiek zich er aan overgeeft. Een fervent paasshowbezoekster denkt dat het heeft te maken met het lentegevoel. Nieuwe din gen in en rond je huis willen. Of ze die ook koopt, is een tweede. Bij Intratuin komen op tweede paasdag dubbel zoveel kijkers als kopers dan op bijvoorbeeld paaszaterdag. Omdat er zovéél mensen komen, klaagt directeur Withagen niet over de omzet. Ook directeur G. Avis van 'bou levard Piet Klerkx' in Waalwijk is dik tevreden. R. Masclé van de Centrale Branche Vereniging Wonen kent ook andere verhalen. Van winke liers die een vrije dag moeten opofferen voor een geringe om zet. Die alleen kunnen hopen dat de klanten iets zien dat ze op een rustiger moment alsnog komen aanschaffen. Ondanks die ellende kunnen ze volgens Masclé nauwelijks onder de min of meer gedwongen fees telijke openstelling uit. De klan ten verwachten het hu eenmaal. „Op een of andere manier gaat het lichtje 'show' op de tweede paasdag bij de mensen branden. De meesten gaan erheen om rond te kijken, ideeën op te doen. Ze vinden dat prettig in de anonimiteit van de massa. Ze krijgen niet meteen een verkoper in hun nek. Daar is het te druk voor." De paasexposanten zijn over het algemeen op een industrieterrein of aan een invalsweg te vinden. Gemakkelijk te bereiken, ge makkelijk parkeren. Dénken veel mensen. Met pasen neemt de drukte soms zo'n omvang aan dat wat het hele jaar geldt niet meer opgaat. Kilometers bermen van een plaatsje zoals Poortvliet op Tho- len stonden vorig jaar vol blik tijdens een show van de meubel branche - die op tweede paasdag 22.000 vierkante meter woon boulevard opent aan de plaatse lijke Paasdijkweg (sicl). In Hal steren moest de politie de files naar Intratuin in banen leiden. Het bedrijf heeft inmiddels meer parkeerruimte en een heus twee de paasdagverkeersplan op eigen terrein. Directeur Avis van Piet Klerkx verbaast zich wel eens over de gigantische drukte. Er zijn zo veel dagen waarop je lekker rus tig kunt winkelen. Maar geen nood. De Waalwijkse Woonwe- FOTO DE STEM/BEN SI reld heeft al jaren een voor pasen. Personeel komt al vroeg ui veren om borden en dergelij plaatsen. Daarnaast wordi nog eens vijftien mensen huurd die voor bewaker en keerwachter spelen. De werkt ook mee. „Want het is een gekkei.. zegt een agent. „Heel de me wijk en de N 62 zijn parkeerplaats. Er zijn oi dingsroutes. Er staan boi dranghekken. Die kunnen nen een minuut open brandweer en ambulances, staan zelf ook wel eens een uurtje in de file. Daarom zi we een motoragent in die o' snel heen kan." De mens is een kuddedier, gaat op pad en honderddut andere Nederlanders komen! hetzelfde idee. En zo belandt in drukte en files. „Het rare zegt socioloog Dietvorst, mensen zich dat niet realise; Door Rinze Brandsma Amsterdam - 'Italiaanse toe standen', noemde de Amster damse hoofdofficier van jus titie mr J. Vrakking eind vo rig jaar de serie inbraken, intimidaties, bedreigingen en het regisseren van een publi citeitsoffensief door grote hasjbendes in ons land. In dat rijtje past ook de jongste dreiging met aanslagen tegen de hoofdstedelijke politiechef Nordholt, zijn woordvoerder Wilting, Vrakking zelf en het Paleis van Justitie. Met als ultimatum eind april, om de veroordeelde en gevangen ge zette Octopus-bendeleiders vrij te laten. Justitie leek de strijd met de internationaal opereren de misdaadorganisaties onder de verzamelnaam 'Octopus' beslis send gewonnen te hebben met de veroordelingen van zes kopstuk ken. Na uitputtende processen had ook het gerechtshof vastgesteld dat de door recherche en justitie gehanteerde opsporingsmetho des weliswaar grensverleggend waren, maar over het algemeen toegestaan. De bendeleiders ver dwenen (opnieuw) achter de tra lies. De Amsterdamse officier van justitie, 'crimefighter' en boe- venvanger bij uitstek mr J. Va- lente, persoonlijk op de korrel genomen door de onderwereld en daarmee psychisch 'gesloopt', wordt per 1 juli officier in Mid delburg: een promotie die hem wat meer in de luwte zet. Waarom dan nog bang zijn voor de goeddeels in kaart gebrachte en opgerolde Octopus-bende? Weten justitie en politie niet precies om welke criminelen en hun handlangers in de bovenwe reld het gaat? Is 'Octopus' niet onder controle? Politiewoord voerder Wilting wil er niet op ingaan. Maar wat stelt 'Octopus' voor? Gaat het om een van de grootste misdaadorganisaties ter wereld, zoals justitie het graag voorstelt? Opererend in Nederland, Cana da, de VS, Zwitserland, Italië en Pakistan, met een eigen vloot van schepen, die tussen 1986 en 1992 honderdduizenden kilo's hasj - zeker 270 ton - de hele wereld over gesmokkeld heeft? Of is 'Octopus' niet meer dan een codenaam van justitie? Zoals ad vocaat mr P. Doedens, verdedi ger van verscheidene Octopus kopstukken, volhoudt: „Octopus bestaat niet. Het is alleen het computerbestand bij justitie waarin alle grote drugzaken zijn ondergebracht." Procureur-generaal mr R. Man schot in Amsterdam veronder stelde eerder dat het bij Octopus niet om één groot kartel gaat, maar om diverse criminele groe peringen met enkele 'schillen' waarin ook de internationale ac tiviteiten zijn ondergebracht. Valente heeft het nooit over de 'monsterorganisatie Octopus' ge had, maar noemt de naam ver zonnen door journalisten van het dagblad De Telegraaf. Volgens Valente gaat het om 'een klein wereldje van ons kent ons', waarin incidenteel, zij het wel intensief wordt samengewerkt. Ook het Amsterdamse gerechts hof oordeelde in die geest. Bij de veroordeling van 'hasjba- ron' Charles Zwolsman, voorma lig bloemenkoopman en auto coureur tot vijf jaar cel wegens internationale hasjhandel (in ja nuari door het hof in hoger be roep), noemde het hof hem 'lei der van een gewelddadige crimi nele organisatie'. Dat hij of zijn mensen achter de inbraken bij justitie zitten heeft Zwolsman steeds heftig ontkend. De centrale figuur in het Octo pus-misdaadconglomeraat loopt nog op vrije voeten rond, omdat tegen hem steeds geen harde bewijzen bestaan: Johan V., alias de Hakkelaar of 'de zigeuner'. V., afkomstig uit de wereld van woonwagenbewoners, handelde net als Charles Zwolsman in du re auto's, woont formeel in Zuid- Amerika en vertoeft veel op een kapitaal jacht in de Middelland se Zee. Volgens ingewijden wordt hij echter ook nog vaak in Amsterdam gesignaleerd. Hij is genoemd als het brein achter de liquidatie van bende leider Klaas Bruinsma, 'de Do minee', een concurrent. Wel heeft de fiscus ruim een half miljard geclaimd van V. bij een 'pluk ze'-operatie. In het kader van een financieel-strafrechte- lijk onderzoek is hem een aan slag van 2,5 miljoen gestuurd en is beslag gelegd op bezittin gen. Bij 'Octopus' worden qok de ac tiviteiten betrokken van de Co- ral Sea-hasjbende, genoemd' naar het roemruchte smokkel- schip. Kopstukken daarin zijn de herhaaldelijk tot gevangenis straffen veroordeelde hasjbaron Cees H. alias 'Puk'. H. werd nog beruchter door en kele gewelddadige ontsnap pingspogingen uit de Bijlmerba jes. In 1985 lukte daar een van. In oktober vorig jaar kon H. nog gegrepen worden voor hij de benen nam door een met spring- Charles Zwolsman in januari van dit jaar, toen hij voor het Amsterdamse gerechtshof moest verschijnen. Dat veroordeelde hem tot vijfjaar cel. VERVOLG VOORPAGINA Ook bij het gerechtshof in Amsterdam werd ingebroken. Officier van justitie mr. J. Valente, belast met de aanpak van de zware misdaad, werd een aantal malen lijfelijk bedreigd. Inbre kers in zijn woning en in de kantoren van het Openbaar Ministerie - in het Amster damse Paleis van Justitie - wisten computer diskettes met aanzienlijke gegevensbestan den aan gevoelige recherche- en justitiein- formatie te bemachtigen, naast privé-gege- vens. Daarmee ontketenden zij, met doelgericht en op strategische momenten doorsluizen van die geheime informatie naar dagbladen en advocaten van bendeleden, een publicitair offensief. Op die wijze probeerde de bende opsporing van en processen tegen hun kopstukken te frustreren. Minister van Justitie Sorgdrager noemde dat offensief van de georganiseerde misdaad met de ontregelende campagne 'on gekend voor Nederland'. Advocaat mr. J. Boone, die verscheidenè 'Octopus'-kopstukken verdedigt, vermoedt de hand van justitie in de publiciteit over de dreigbrief. Volgens hem hebben zijn cliënten geen belang bij dreigen met geweld, maar eerder justitie. Boone suggereert dat justitie gebaat is bij het scheppen van een sfeer van bedreiging, nu de onderzoekcommissie-Van Traa van de Tweede Kamer zich buigt over opsporings methodes en zware criminaliteit. Het CDA wil zo spoedig mogelijk na het paasreces een politiek debat over de kwestie. Kamerlid Van der Heijden: „Ik ben er erg van geschrokken omdat het een nieuw sig naal is van de verharding en de verloedering van het criminele milieu in Nederland. Die is absöluut ongewenst en moet met kracht worden bestreden." BVD noch het Openbaar Ministerie in Am sterdam waren gisteren voor commentaar bereikbaar. stoffen in de muur g Een omgekochte bewaker Semtex-explosieven naar bin gesmokkeld te hebben. Een ander 'Octopus'-ko Utrechter Bertus K., ook ai stig van een woonwagenki autohandelaar en horeca-i naat, veroordeeld als leider een bende die op grote stl hasj uit Marokko Ron G. zou de 'boekhouder' de hasjbende zijn, verantwe delijk voor omslachtige li' ciële operaties als het wegsli van winsten en witwassen^ criminele verdiensten via ken in Nederland (zoals middels failliete Femis-b; Zwitserland. G. gold in de jaren '80 als keroom' in zijn hoedani van gulle voorzitter va Utrechtse ijshockeyclub. stond donderdag terecht vi het Hof in Amsterdam w zijn financiële hand- en diensten voor de bende en hc de een straf eisen van c' cel. De rechtbank veroi hem vorig jaar tot twee ontkent, maar houdt voor Hof zijn mond. Mede-verdachten in zijn ciële operaties zijn de Suriffi se rijst- en houthandelaar/rol miljonair Shyam G. en dear eaten Oscar H. en Bob van G. Een proces tegen de strafpleiter H. ei der dit jaar voorlopig in »j spraak wegens wijs. Nieuwe rechtzaken 11 hem en Shyam G. lopen nog Over de verharding van desy tussen misdaadbendes en p zei minister van Justitie P drager vorig jaar dat efflSS is overgegaan'. Zij veron® de echter, dat dat ook ka men omdat politie en juist steeds meer vingers de grote bendes weten te»js en rechters veel nieuwe' chemethodes toelaten. Na de inbraken bij het Op Ministerie en topmens® t justitie in Amsterdam J, allerijl beveiligingsman genomen. Voor hun telef keer gebruiken zij nu GSM-toestellen, die met Pjj gitale techniek niet ren zijn. ,an onze redactie bi )en Haag/Parijs jkaanse Apache juitse Tigre, stu )p het Franse mi 'S lefensie wordt offi lat men Nederland negeren', omdat or let Amerikaanse 1 Frankrijk zal de be Jederlanders op losten binnen de Er 'f andere internatic aties dwarsbomen rant Libération te )n het ministerie andse Zaken wordi ichtiger woorden naar de frustratie I ainder om: „Men imggen met de I «breken, zelfs als I lechte manier beha; j )p het officiële I dak 'betreurt' Pari I :ing van Nederland I «geldingsmaatregé I iprake, aldus het m li ïuitenlandse Zakt I Haag. Vertegenwoc 1 iet ministerie heb veek nog overleg gel 1 ijs en nagepraat o ;an zaken rond de iegevechtshelikoptf Zowel in Parijs als ;europese Unie, de 1 lensie-organisatie, v len dat het Nederla, zware slag toeb Alle IKEA ves' maandag 2e pf van 10.00-17.0 Hun woonhuizen zijn e beveiligd en er zijn,ttlU het werk, kluisjes aang om computerschijfjes en vertrouwelijke informa te bergen. Eind vorig j»"- bekend dat leden van maarse rechtbank en» kogelvrije vesten onde ga's gedragen hebben n gingen. «baal. Door de \erkeert de politie aers bestoken i mogelijke offertes atie-orders. Som Sebleken. De soci persoonlijk voord (evechtshelikopte Nederland heeft z v.a" wikken en w< ®e aanschaf van ,e,rans-Duitse nakijken. "et 's een slag i Dirifino9 meer Duitsland heeft Peerd. Bij de ^middels gla teleurgestelde '"alles mer' tanknjk twij opzichte van sder'and de u i?" 2ware slag puitsiand, h ft^'ijku; Elrrn n9ere elegante fen de kandidaat. E o°Pe Posten, - Fr; gladgi aide wij merkba twijfelt de on I 0| nie e. Frank e Euro hoewt "c uit „Jre i wijze Fran Een lit te ste j-6 C Frans a i. is d Dat isnn tardis ,0neel <PnZ'i nie1 dighe H n n' Da d gewonne

de Stem | 1995 | | pagina 2