Weekend ts Breda erkers(sters) IR-MONTEUR De allochtonen per bedrijfstak E ZEVENBERGEN E2 TRAFARM IFONIST(E) ERLAND B.V. ZORGSECTOR SCHOONMAAK HORECA METAAL glas-tuinbouw Dat de migranten er niet goed voor staan, betekent niet dat ze een last voor de economie zijn De problemen van de ruim een miljoen alloch tonen in Nederland wor den met grote regelmaat breed uitgemeten in de media. De werkloosheid onder hen is hoog. Ze zijn niet of slechts laag ge schoold, wonen in de goedkoopste en daarmee slechtste woningen, enzo voort, enzovoort. Onderzoek leert dat minderheden de af gelopen decennia ongeveer 28 miljard hebben opgeleverd ZATERDAG 15 APRIL 1995 r'en internationaal concern actief on a ioudt zij zich primair bezig met de mnl verkoop van farmaceutische produktZ de reputatie opgebouwd in Nederland timent generieke geneesmiddelen en h isvormen. Daarnaast is Centrafarm nrl I geïmporteerde specialités. 'erkoop zoeken wij een ende en uitgaande telefoongesprekken Lkoopgesprekken ping branche strekt tot aanbeveling ppen Tt u inwinnen bij mevr. R. Jongenelen ienst, telefoon 01608-81000. i functie kunt u voor 28 april a.s. richten selaar" is voor het seizoen 1995 nog een siaste mheden (uitgifte ;n van toezicht tijdens het recreatief zwem- in van activiteiten; czaamheden en eventuele andere voorko- in die richting worden vereist, is het bezit swaardig (zie taak b). Ervaring in een van ct tot aanbeveling. van 1 mei tot 2 september 1995. De be- i wisselrooster met het overige zwembad- overleg worden samengesteld. in opleiding, leeftijd en ervaring maximaal isis van een 38 urige werkweek), excl. 8% if-badmeester van "de Bosselaar", de heer of 01680-25181 (privé), srschijning van dit blad in te zenden aan 'ethouders van Zevenbergen, Postbus 4, drijf op het gebied van produktie-installatjs weeginstallaties voor de agrarische en in treding een enthousiaste jpleiding en ervaring; DE en diploma CCV-B met automatisering in de landbouw ïeeft de voorkeur; ictuele eigenschappen; a. 25 jaar. e, interessante job; bekwaamheid en leeftijd; geheel Nederland. Iers - graafmachines ipleiding en ervaring lydroliek en dieselmotoren ictuele eigenschappen D) E a. 25 jaar werksfeer en interessante job; «rde opleiding bekwaamheid en leeftijd jfote steden van de Randstad zijn de zieken- lizen en andere zorginstellingen al voor 40 tot (procent afhankelijk van allochtoon perso- I je ziet die mensen binnenkomen via de tógst'é functies," zegt Franc Janssen. Hij werkt lij de stichting Arbeidsmarkt Werkgelegen- Jjjs- en Opleidingsfonds Ziekenhuiswezen affOZ). „Nu zijn er al veel allochtone zieken- erzorgers. In de toekomst zul je ze ook steeds Jjer tegenkomen onder de verplegers en ver- Iflsters." [pziekenhuizen, verpleeghuizen en de instellin- m voor gehandicapten en psychiatrische in- nchtingen liggen goed op schema om de zoge- iaamde STAR-norm te halen. Dat is de afspraak ..gen werknemers- en werkgeversorganisaties „ervoor te zorgen dat allochtonen over enige tijd evenredig vertegenwoordigd zijn in alle sec- uren van de arbeidsmarkt. Janssen: „Bij 42 procent van de ongeveer 750 in- itellingen werden in 1993, 738 allochtonen aan meld in de intramurale gezondheidszorg. De •antallen stijgen ieder jaar opnieuw." In de zorgsector bestaan er tal van projecten om al- jichtonen zodanig bij te scholen dat ze er aan iet werk kunnen. De werknemers uit de minder- leidsgroepen zijn niet alleen gewoon nodig om- ijat er anders tekorten ontstaan. Er zijn ook nog jadere redenen. In de ziekenhuizen en andere zorginstellingen zullen steeds meer mensen uit ie bevolkingsgroep als patiënt terechtkomen, jlleen al daarom is het nodig onder het perso nal allochtonen op te nemen. Janssen vreest dat er over enkele jaren een te- iortaan personeel ontstaat van ongeveer 8.000 a 10.000 personen per jaar. Om de tekorten tegen ie tijd te voorkomem of weg te werken, zullen ralgens hem ook allochtonen hard nodig zijn. Een sector waar de allochtonen al lange tijd jerk vertegenwoordigd zijn, is die van de schoonmaak. „Al naar gelang wie je tot de min- lerheden rekent, is het aandeel 15 tot 20 pro tent," zegt algemeen secretaris Davelaar van de Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Be- irijfsdiensten (OSB). .Wij kunnen al heel lang niet meer zonder de al lochtonen. En we zijn extra blij met de tweede generatie allochtonen die in de hogere functies Itrechtkomen, zoals die van voorlieden of ob- jectleiders. Inde Randstad is het aandeel werknemers uit de minderheden soms al hoger dan 50 procent. Da- velaar verwacht dat als de economie blijft groei- tn de schoonmaakbranche met tekorten aan werknemers te maken krijgt. „Dan komen we in 1117 al in de problemen." De horeca leent zich bij uitstek om werk te ge ven aan-allochtonen, zegt Landelijk voorzitter Tan der Veen van de Koninklijke Horeca Neder land. „Gevoelsmatig denk ik dat toch zeker 20 procent van het personeel in de horeca van al lochtone herkomst is. Je komt ze tegen in de be- diening, de schoonmaak, in de keuken, maar de laatste tijd ook steeds meer in de hogere func ties." Volgens Van der Veen was de horeca een van de eerste branches die gastarbeiders nodig had om le nijpende tekorten aan personeel op te lossen. De meeste werkgevers in de horeca zijn uiterst tevreden over het allochtone personeel. Alloch- tonen zijn ijverig, In sommige functies heb je veelmeer aan allochtonen dan aan autochtonen, Autochtonen zijn wat meer verwend. Bij werk nemers uit minderheidsgroepen is ook de moti vatie veel hoger." Op dit moment zijn er geen grote knelpunten. Ms er al een probleem is, dan is het dat de men sen niet genoeg opgeleid zijn. „We geven veel geld uit aan cursussen die speciaal gericht zijn ep allochtonen. Dat geld zouden we natuurlijk «et uitgeven als we die mensen niet nodig had- den." 'an oudsher zijn er veel allochtonen in dienst in «e metaal-industrie. „Wij hebben in de jaren ®tig al arbeiders uit Zuid-Europa naar Neder- ™d gehaald," zegt het hoofd van de afdeling arbeidsmarkt van de werkgeversorganisatie Heij. „We doen er ook alles aan om alloch tonen te laten instromen op onze bedrijfsscho- Allerlei projecten in onze branches zijn al «it jaar, vooral op die groep gericht." In 1992 Ms 8,3 procent van de arbeiders in de metaal van allochtone herkomst. Dat grote aandeel van Jtotderheden in metaalbedrijven wordt volgens ®ij niet veroorzaakt door tekorten op de ar- "fidsmarkt. „De laatste tijd loopt het totaal aantal werknemers in de metaal zelfs terug. Dat veel mensen uit minderheidsgroepen in onze '"rijven werken, komt doordat metaalwerkge- •crs hun personeel op de lokale arbeidsmarkt dl n Z'e' ^an 00'c ^at reë'0's waar veel Mitonen wonen, veel allochtone werknemers ®ibaan vinden in de metaal. Er is geen sprake an discriminatie tussen autochtonen en alloch tonen." ve?'as,;,rinbouw kan niet zonder allochtone ar- Pltf5 ^00ra' het vele ongeschoolde werk, het lo b n Van vruchten> nemen vooral de al- iar 1nen V00r ^un re^eninS- „Vaak werken ze lenlang in de glastuinbouw en doen ze eigen- H geschoold werk. Toch worden ze betaald als zegt Lilian Schone. Zij is be er van de Voedingsbond FNV. stuurdi i'iik iven an de tuinbouw komen gemakke- (Laan a!'ochtonen voor dit werk omdat die in tv k"106'"'16 positie verkeren. Die willen graag Von01 ensteMen geen eisen. Ze kennen de regel voor binbi l°u tien anderen'. Hoewel de CAO voor de '°uw de toets van de kritiek best kan door staan a 1 Haar Mot-staan, beroepen de mensen er zich ten ze'oen op. In veel bedrijven, de goede niet Hete ®esPr°ken, horen de werknemers dat ze er Zetten"UltV''e®en a's ze met k°men aan" %k'3U'!en S'astuinbouw vinden allochtonen S'izoèn k en baaaaabouw. Meestal gaat het om %k nSa^f en *n teder geval om ongeschoold De werkplaats van de NS in Haarlem met daarop Abdul Amansor uit Marokko en Franklin van den Berg uit Suriname (met lang haar). Allochtonen, we kunnen niet meer zonder hen Dat er wat de allochtonen betreft ook een andere kant is, dringt nauwelijks door. Allochtonen kosten niet alleen veel geld, ze le veren ook veel geld op en zorgen voor vele tienduizenden ex tra banen. In de huidige situatie, met hoge werkloosheidscijfers, beseffen maar weinigen dat de relatief jonge al lochtone bevolkingsgroep over tien of vijftien jaar hard nodig is om de arbeidsplaatsen op te vullen die vrij vallen als de autochtone bevolking vergrijst. Maar ook nu al zijn alloch tonen in allerlei sectoren van de ar beidsmarkt onmisbaar. Prinses Irene drukte het enkele we ken geleden treffend uit toen ze voor het oog van de televisiecamera ver klaarde: „Stel dat morgen alle bui tenlanders die nu in Nederland zijn ineens zouden verdwijnen, dan zou heel Nederland in elkaar storten. Dat zou erger zijn dan een natuur ramp. Het voetbal zou al geen kwa liteit meer hebben, de schoonmaak zou waarschijnlijk niet meer worden gedaan, we zouden teruggaan naar de hutspot." De prinses staat niet alleen met haar opmerking. Bij anderen, bijvoor beeld in politiek of bedrijfsleven, hoor je soortgelijke geluiden. Staatssecretaris Kohnstamm van Binnenlandse Zaken wees er kort geleden op toen hij zei: „Het simpele feit dat 78 procent van de minderhe den in Nederland betaalde arbeid verricht, is iets dat over het alge meen niet zo gemakkelijk over het voetlicht komt. De mensen hebben de neiging om dat een beetje weg te stoppen." Of een voorbeeld uit het bedrijfsle ven: Wijffels, de voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Neder land, die sprekend over de toekomst van de Nederlandse economie laat weten: „Ik denk dat er voldoende vi taliteit zit in de jonge generatie en tot op zekere hoogte verwacht ik in dat opzicht eigenlijk vrij veel van de immigranten. Ik zie daar een catego rie mensen die als het ware nog een weg te gaan hebben, die wij in Ne derland al voor een deel hebben af gelegd. Ik denk dat allochtoon on dernemerschap een van de bronnen is." Dat de migranten in Nederland er niet goed voorstaan, betekent niet dat ze dus een last voor de economie zijn. Andere landen deden al onder zoeken naar de betekenis van de im migranten voor hun economie. Con clusie, steeds opnieuw: Immigranten dragen juist op allerlei manieren bij aan de economie. Dat was de uit komst in Duitsland, in de Verenigde Staten en ook in België. Uit die onderzoeken blijkt dat im migranten meer opleveren dan ze kosten. Dat komt bijvoorbeeld om dat ze aanzienlijk minder gebruik maken van oudedagsvoorzieningen dan de autochtone bevolking. Mi granten zijn meestal jonge mensen. Toch betalen ze jarenlang mee aan oudedagsvoorzieningen. Van de au tochtone Nederlanders ontvangt ruim 20 procent een ouderdomsuit- kering. Van de allochtonen in Ne derland is dat ongever 5 procent. Van andere voorzieningen maken allochtonen juist weer (relatief) méér gebruik. Voorbeelden daarvan zijn de bijstand of de kinderbijslag. Omdat onder de allochtonen de jon geren sterker vertegenwoordigd zijn, dragen allochtonen verhou dingsgewijs meer bij aan de sociale zekerheidsafdrachten. In Nederland is tot nu toe, op een enkele uitzondering na, geen onder zoek gedaan naar de kosten en baten van de immigranten. Er lijkt een ta boe op te rusten. Het Ministerie van Financiën probeerde in 1988 uit te rekenen wat migranten kosten aan sociale zekerheid en wat ze eraan bijdragen. Die poging leidde niet tot een uitkomst, omdat de onderzoe kers zeiden over te weinig gegevens te beschikken. In datzelfde jaar heeft het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) in opdracht van de minister van Welzijn, Volksgezondgheid en Cultuur ook zitten rekenen. De re sultaten van dat, overigens zeer be perkt onderzoek, zijn nooit open baar gemaakt. Wat er uit rolde, was dat minderheden in de periode 1987 tot en met 2000 gemiddeld bijna vier miljard gulden per jaar kosten. Daarbij is uitgegaan van een werk loosheid onder de allochtonen van gemiddeld 50 procent. De werkelij ke werkloosheid onder allochtonen is op dit moment 22 procent. Bij die studie van het SCP is vooral geke ken naar wat de allochtonen kosten en veel minder naar wat ze opleve ren. Dat gebeurde wel bij een onder zoek van het Amsterdamse bureau Delphiconsult uit 1993. Onderzoeker Nazmi Türkkol van Delphiconsult kwam tot de conclu sie dat de minderheden de afgelopen decennia Nederland ongeveer 28 miljard gulden hebben opgeleverd. Vooral in de twee helft van de jaren zestig en de eerste helft van de jaren zeventig heeft Nederland jaarlijks miljarden verdiend aan zijn gastar beiders, zoals de immigranten toen nog heetten. Na 1980 leverden ze minder op om dat toen ook hun familieleden, vrou wen en kinderen, naar Nederland kwamen. Het saldo bleef volgens Türkkol echter positief tot ongeveer rond het jaar 1990. In dat jaar zijn de kosten en baten ongeveer even groot. Na 1990 stoppen de berekeningen van Türkkol. Op het moment van zijn onderzoek waren er niet vol doende cijfers over de jaren na 1990. Hoe de uitkomst anno 1995 kan zijn, weet niemand. Duidelijk is echter dat Nederland dertig jaar lang, tot ongeveer 1990, in ruime mate gepro fiteerd heeft van de immigranten. De berekeningen over wat immi granten opleveren en kosten zijn moeilijk en ook altijd voor discussie vatbaar. Wat reken je wel mee en wat niet. De kosten van en de bij dragen in de sociale zekerheid zijn nog wel te overzien en in cijfers uit te drukken. Er spelen echter veel meer zaken. Veel allochtonen beginnen een eigen bedrijf en zorgen op die manier voor de groei van de Nederlandse econo mie. Ongeveer 20.000 allochtone on dernemers hebben op dit moment Door Harry Coerver Verpleegkundige Truus Casiana uit de Antillen werkzaam in het Westeinde ziekenhuis te Den Haag. FOTO'S WIEBE KIESTRA ongeveer 50.000 werknemers in dienst. Wat dat betekent voor de economie is meestal niet in bereke ningen terug te vinden. Door de aanwezigheid van minder heden wordt de handelsrelatie tus sen Nederland en de herkomstlan den versterkt. De export naar die landen is de laatste jaren toegeno men. Ook dat droeg bij aan de groei van de economie. De Nederlandse economie is sterk internationaal gericht. Daarbij is het een voordeel als de werknemers een internationale achtergrond heb- ben. De allochtonen geven, zoals ieder een, het geld dat ze verdienen ook weer uit en zorgen daarmee voor koopkracht en dus voor extra werk gelegenheid. Die koopkracht is goed voor ongeveer 70.000 extra arbeids plaatsen. Werknemers uit minderheidsgroe pen leveren vooral voordeel op voor bedrijfstakken met veel laagge schoold werk die in tijden van krap te op de arbeidsmarkt niet aan vol doende personeel kunnen komen. Die bedrijven zouden op zo'n mo ment zonder allochtonen niet kun nen groeien, zouden hogere lonen moeten betalen of zouden hun poor ten helemaal moeten sluiten. Dat ge beurt nu niet. Ook dat voordeel is moeilijk in berekeningen op te ne- In de toekomst wordt de deelna me van minderheden op de ar beidsmarkt van steeds groter be lang, zeker als de economie blijft groeien. De autochtone bevolking vergrijst immers. Een onderzoek van het Bureau voor Economische Argu mentatie (BEA), in opdracht van de minister van Binnenlandse Zaken van november vorig jaar, wijst daar nadrukkelijk op. 'In de toekomst wordt de participatie van minderhe den op de arbeidsmarkt van steeds groter belang in verband met de te ruglopende omvang van het au tochtone arbeidsaanbod. Zonder een actieve deelname van minderheden aan het arbeidsproces is het ar beidsaanbod in 2015 kleiner dan de vraag. Dit geldt onder het optimis tisch scenario van het Centraal Planbureau, maar zelfs ook onder het pessimistisch scenario.' Volgens de onderzoekers van BEA zullen er tegen het jaar 2015 tussen de 500.000 en een miljoen arbeids plaatsen niet opgevuld zijn als de al lochtonen niet ingeschakeld wor den. Inmiddels zijn de allochtonen in al lerlei sectoren van de arbeidsmarkt duidelijk aanwezig. De zorgsector zal tegen de achtergrond van de sterke veroudering van de bevolking steeds meer aangewezen zijn op al lochtonen. Verder heeft de bouwnij verheid de komende jaren behoefte aan lager geschoolde jonge werkne mers ter vervanging van uitstromen de oudere bouwvakkers. Minderhe den zijn het sterkst vertegenwoor digd in industriële sectoren. De voe dingsmiddelensector en de metaal industrie bijvoorbeeld. Enkele jaren geleden nog kamp ten allerlei sectoren met een aanzienlijk aandeel moeilijk vervulbare vacatures. De in stroom van minderheden heeft toen met name in de metaal, de horeca en de gezondheidszorg geleid tot een verlichting van de vacatureproble- matiek. De migranten helpen dus mee knel punten op de arbeidsmarkt te voor komen in tijden dat de economie aantrekt. En sinds kort trekt de eco nomie weer aan. Het aantal schoolverlaters loopt sterk terug. Het aandeel van de min derheden in de instroom op de ar beidsmarkt zal stijgen. In 1991 be stond al 16 procent van de nieuwko mers op de arbeidsmarkt uit min derheden. Een groot probleem kan de onvoldoende scholing van de mi granten zijn. Participatie van min derheden op de arbeidsmarkt van 2015 zal volgens de huidige ver wachtingen moeilijk verlopen als het gemiddelde opleidingsniveau van minderheden aanzienlijk ach terblijft bij het gemiddelde oplei dingsniveau van de autochtonen. Voorspellingen duiden erop dat in ieder geval het opleidingsniveau van minderheden ook in 2015 nog lager zal zijn dan dat van de autochtone bevolking. Hoeveel lager, dat is de vraag. Het opleidingsniveau van de min derheden ontwikkelt zich de laatste jaren gunstig, doordat jongeren uit minderheidsgroepen steeds hogere opleidingen in het reguliere onder wijs volgen en zodoende hun achter standspositie op autochtonen lang zaam inlopen. Vooral onder Turken en Marokkanen is het aandeel lager geschoolden sterk teruggelopen en het aandeel middelbaar en hoger op geleiden relatief sterk toegenomen. De kosten en baten van minderheid sgroepen onderzoeken is slechts één van de vele manieren, waarop je te gen allochtonen aan kunt kijken. Ze dragen echter op vele andere manie ren bij aan het (kleur)rijker maken van de Nederlandse samenleving, zonder dat dit in guldens en kwart jes is uit te drukken, bijvoorbeeld als politieagent, restauranthouder, verpleegster, gemeenteraadslid, treinconducteur, voetbal-interna tional, journaliste, soldaat, boks kampioen, kamerlid, timmerman, buurman, brandweerman en wat niet allemaal meer.

de Stem | 1995 | | pagina 27