m STEM Volgens het CAD melden zich per jaar in West- en Midden-Brabant tien tot vijftien bingo-verslaafden Allochtonen zijn onmisbaar De doorsnee van Duitsland De Rotary en de ridders De eerste lading spelers arriveert, op kosten van de organisator met de bus uit Oosterhout opgehaald Jkword niet warm of koud Meen jackpot van tien mil-' le, hoor," zegt een Tilburgse liefhebber die zeven dagen in feweek aan de bingo zit. te dag vinden hele volks- Mhaizingen plaats richting rokerige cafézalen, barakken m buurtcentra om een gokje fewagen. Duizenden guldens 'liegen dagelijks over de ta fels. De onbedwingbare nacht van het spel of on schuldig volksvermaak? Week nd ZATERDAG 15 APRIL 1995 DEEL I ZIE WEEKEND 2 ZIE WEEKEND 3 ZIE WEEKEND 4 Volgens De Vos van het CAD zoeken vooral veel vrouwen de veiligheid van het bingospel op. „Het is geen kwis waar je af kunt gaan. De groep die speelt, ziet het spel echt als een uitje." Dat het een duur uitje is, lij ken de meeste vrouwen zich niet te willen realiseren. Het gaat per slot van rekening toch om 'de gezellig heid'. Om de tijd tussen de rondes te doden zitten de dames te kaarten of te brei en. Veel wordt er niet gezegd. Voor dat de nummers van de laatste ronde zijn gevallen, bedankt de draaier ie dereen voor zijn aanwezigheid. Op hetzelfde moment begint de wed strijd wie het snelst de jas en tas heeft gepakt. Al in de startblokken voor de run naar huis wachten ze de laatste getallen af. Bij dé verlossen de 'bingo' stormt iedereen naar bui ten. Uit de meest recente gegevens van het bureau Research voor Beleid uit Leiden blijkt dat vijf miljoen Neder landers wel eens hebben gebingood. Negentigduizend mensen zouden één keer per week een kansje wagen naar geldprijzen. Veruit de meeste bingo-fans zitten in Zuid-Holland (Rotterdam), in Noord-Öolland, Gelderland en in Brabant. Volgens De Vos melden zich per jaar in West- en Midden-Brabant onge veer tien tot vijftien bingo-verslaaf den. In de meeste gevallen gaat het om een uit de hand gelopen gewoon te. „Zeker geen klein aantal. Het is natuurlijk het topje van de ijsberg; de meeste mensen melden zich niet." Volgens De Vos komt dat doordaUde discussie over bingoverslaving nooit op gang is gekomen. „Je kunt het vergelijken met het in- cestprobleem. Vroeger kwam nie mand aangifte doen, er waren wel slachtoffers maar het probleem was nog niet geconstateerd. Op het mo ment dat de discussie op gang kwam, leken er allerlei slachtoffers bij te komen. Zodra je roept dat bin go verslavend is, staan er gelijk rijen op de stoep." Het gezelschapsspel valt hog steeds onder de noemer onschuldig volks vermaak. Niemand maakt zich druk als de buurvrouw elke dag bingovel letjes volkrast. Veel mensen weten niet eens dat een deel van de Nederlandse bevolking enorme bedragen per week besteedt aan het kansspel. De Vos vertelt dat het CAD aan het eind van de jaren tachtig geprobeerd heeft een discussie op gang te bren gen. „Maar dat werd totaal niet se rieus genomen. Niemand had er be lang bij het vuurtje op te stoken. De. gemeente niet, de politie niet en de horeca ook niet. En waarom zou je de oudjes het spelletje ontnemen?" u mag geen foto's ma- U zou het toch ook niet leuk vinden als ie mand u herkent als u toe vallig op de Wallen in Amsterdam wordt gefoto grafeerd?," zegt de anonieme draai er van een anonieme bingo in een anoniem buurthuis in Tilburg. „We hebben niks te maken met al die an dere criminelen. Ook in cafézaal Bet Kooien willen de dames, organisatoren en vereni gingen hun naam niet prijsgeven. Op een doordeweekse middag zitten ruim zestig vrouwen aan lange tafels te wachten op het startsein van de draaier. In het geroezemoes roept een ongeduldige vrouw dat ze nu maar eens moeten beginnen. „An ders staat munne man dalijk alweer voor de deur." Zodra de eerste ronde begint, kun je een speld horen vallen. De nummers volgen elkaar in een snel tempo en in rap Tilburgs op. „Achtuntagge- tug...drie-unzeuvetug..." Voor een beginneling is het moeilijk bij-te houden. De ervaren dames zitten op hun gemak de nummers in drie ver schillende bingoboekjes van stre pen, cirkeltjes of v'tjes te voorzien. „Aan de snelheid wen je wel als je dit spel drie keer per week speelt", zegt een fanatieke speelster. Aan de andere kant van de zaal roept een vrouw met een schorre rookstem 'bingo'. Het eerste rijtje is vol. Een verouderde versie van 'onze Aan de bingo in café De Bingo in de Radiostraat. Met de bus meegekomen uit Oosterhout. V.l.n.r. Nel Sgroot, John Emmers - 'Naar Amsterdam wil ik niet meer' - en Kees Kievits. FOTO'S TON TOEMEN In de ban van de John Emmers, een van de gasten uit Oosterhout, vertelt over zijn erva ring met bingo in Amsterdam; „Ik ben er één keer geweest. De prijzen zijn wel groter maar de boekjes zijn daar ook stukken duurder en het gaat er heel crimineel aan toe. Nadat er iemand met een geweer was bin nengevallen, wist ik zeker dat ik daar nooit meer zal komen." Tonny Verweij is eens afgereisd naar een megabingo in Den Haag. Ze ver telt dat daar 11.000 gulden in de' jackpot zat. „Ik word daar niet ze nuwachtig van, maar je ziet op zo'n avond wel een hoop gespannen men sen." Zelf zit ze zeven dagen per week in de bingozaal. „Het is mak kelijk te bereiken en ik ken veel mensen." Ze speelt in de eerste plaats voor de prijzen. „Maar ik win heel weinig," vertelt de Tilburgse. „Dit is wel be ter dan in de kroeg zitten; het kost minder en ik ben na twee uur weer thuis." Van Mechelen: „Natuurlijk is bingo verslavend, maar daar zijn de men sen zelf bij. Ik heb al meérdere ma len mensen uit de nesten moeten ha len, maar bingo is niet de ergste boosdoener. De problemen worden veroorzaakt door dat gevaarte," ver telt de bingo-exploitant terwijl hij wijst naar de gokkast. Dat bevestigt Toon de Vos van het Consultatie bureau voor Alcohol en Drugs (CAD) in Breda: „In een gok kast gaat vijftig gulden per uur," zegt De Vos over de prijs van versla ving. „Hoe meer geld je vergokt, hoe groter de wens is om het terug te krijgen. Het voordeel van de bingo is dat het spelletje na een bepaalde tijd is afgelopen. Het wordt pas-gevaar lijk als mensen elk moment van de dag bingo kunnen spelen." In het Holland Casino in Breda is het sinds een jaar of zeven moge lijk om geautomatiseerd bingo te spelen. Het CAD heeft wat dat betreft een goede lokatie uitgeko zen. Het casino ligt tweehonderd meter verderop. „Ja, we zitten hier uitstekend," reageert De Vos cy nisch. „We hebben bij de'gemeente wel eens een verzoek ingediend om onder het bordje Casino naar rechts een bordje te hangen met de tekst CAD naar links." In het Holland Casino is een grote zaal gereserveerd voor de bingo-au tomaten. Voor een piek speel je een ronde mee. „Je raakt hier wel sneller je geld kwijt dan bij de gewone bin go," zegt een speelster uit Rotter dam terwijl ze nauwlettend de num mertjes in de gaten houdt. „Ik speel al bijna 25 jaar bingo. Vroeger deed ik dat vier keer per week. Ik was niet verslaafd hoor, want ik kon het me wel veroorloven." De Rotterdamse vertelt dat ze de au tomatische bingo als vervanging voor de gewone bingo ziet. „Nadat ze die bingokoning vermoord heb ben, is spelen in Rotterdam ook een stuk minder leuk geworden." De Las Vegas-achtige automaten aan de muur, waar de spelers indivi dueel hun bingolusten kunnen bot vieren na het invullen van hun eigen kaartnummers, zijn stuk voor stuk bezet. Het leuke van de bingo is volgens de anonieme draaier bij Bet Kooien in Tilburg het bezig houden van de mensen. „Iedereen kent iedereen, het schept een band." Maar voor het geld hoef je het niet te doen, meent hij. „Dan kun je beter een tientje op de bank zetten." Het is een fabeltje om te denken dat je rijk kunt wor den van het kansspel. „Iedereen kan constateren dat er op zo'n middag maar tien echte prijzen vallen. De andere prijzen zijn lager dan de in zet." Een vrouw die alleen aan een tafel tje zit, is zich daar goed van bewust. Ze draagt een witte trui met glitters, een spijkerbroek en rinkelt van de gouden kettingen. „Er moet altijd geld bij. Ik weet wel dat het versla vend is. Je wilt elke keer meer. Maar ja, je moet toch rekening houden met je gezin, ik heb een man en twee kinderen." Ze heeft voor 35 gulden aan bingo boekjes op tafel liggen. En dat dus drie keer per week. Aan het eind van d>' middag is ze 35 gulden armer. Geen prijs. Alweer niet. Maar één ding weet ze zeker. „Ik wil later wel in een bejaardentehuis waar een bingo is." Het moment waar het om gaat: Bingo! „Achtuntaggetug...drie-unzeuvetug..." Voor een beginneling is het moeilijk bij te houden. enige echte Leontien' haalt snel het winnende velletje bij de winnares op, controleert de cijfers bij de draaier en keert handje contantje een tientje uit. Twee rijtjes vol is goed voor vijftien gulden en bij drie complete rijtjes is de winnaar 75 gulden rijker. De angst voor negatieve publi citeit stamt uit vroegere tij den. Het gezelschapsspel is ongeveer dertig jaar geleden overgewaaid uit Engeland. Huis vrouwen vulden hun keukenkastje met wasmiddelen, koffie, fruitman den en flessen wijn uit de prijzen pakketten van de bingo. Maar na enkele jaren ontdekten de grote jongens het gat in de markt. In de jaren tachtig organiseerden pro fessionele bingomasters, voorname lijk in de Randstad, megabingo's. Het prijzengeld, ooit begonnen met enkele honderdjes, liep op tot tien duizenden guldens. Grote delen van de opbrengst verdwenen in de zak ken van onderwereldfiguren. Een aantal jaren geleden schrikte Neder land op door de moord op een grote bingokoning in Rotterdam. Omdat ook de Tilburgse politie ver moedde daf de exploitanten van de zalen de'verenigingen eeh deel van de opbrengst onthielden, werd in 1986 de controle verscherpt. De po litie hield goed in de gaten of de ver enigingen de regels in acht namen. Alleen een vereniging mag een bingo organiseren om de clubkas te spek ken met minimaal dertig procent van de opbrengst. Ook moeten bin go-organisatoren twee weken tevo ren een vergunning aanvragen bij de politie en moeten ze nauwkeurig een 'boekhouding' bijhouden van de bingo-avonden. Aan de hand daar van kan de politie controleren of het maximale prijzenbedrag van 2500 gulden niet wordt overschreden en of de organiserende vereniging min stens dertig procent winst boekt. Met andere woorden: of er niet over matig veel van de opbrengst in han den van kastelein of bingo-master valt. Of dat op dit moment gebeurt blijft een raadsel. De politie van Tilburg die anderhalf jaar geleden is opge deeld in'buurtteams, heeft geen tijd meer voor controle. „Zolang er geen klachten binnen komen gaan we niet kijken," zegt H. Schuttelaars van het team Binnenstad. Hij is verant woordelijk voor de controle op bij zondere wetten, waaronder ook het kansspel valt. In café De Bingo in de Radiostraat, waar de politie vroeger dag en nacht op de loer lag, lijkt nu weinig mis te zijn. Al twee uur voor aanvang gaan de deuren van het café open en ver welkomt bingo-organisator en ex ploitant Jan van Mechelen zijn eer ste gasten. Even later arriveert de eerste lading bingofans die op kos ten van Van Mechelen met de tou ringcar uit Oosterhout zijn opg- haald. „Vroeger had ik nogal wat proble men met de politie. Ze kwamen, soms in burger, bijna iedere avond controleren en ze hebben de bingo hier in 1993 zelfs voor een jaar ver boden. Ze moeten niet zo streng zijn. Dat prijzengeld moet hier in de buurt maar eens worden verhoogd," zegt Van Mechelen. „In Amsterdam mogen ze gewoon hun gang gaan. Daar zit iedereen op het puntje van zijn stoel en hier moeten we ons beperken tot een' maximum aan prijzengeld van 2500 gulden. Dat betekent dus dat er bus sen vol naar Amsterdam gaan." "oor Mirjam Meindertsma wSaskia van Wamel

de Stem | 1995 | | pagina 25