Rusland vreest nieuwe oorlog „Hoeveel over schrijvingen ik ook doe, het kost me niks." Dolla I DESTEM Japanse politie opent jacht op sekte Iraakse Koerden veroordelen parlement KORÏ Cebeco-H Sinn Fein woedend op Brits kabinet VN'er: Kroatië wil 'alleen blanken' Serviërs beschieten vliegveld Dubrovnik 'Tadic volgende week voor Haags tribunaal' Islamitische guerilla in Tadjikistan stelt Moskou voor enorm dilemma DE STEM BUITENLAND Oekraïne sluit Tsjernobyl Koerden BUITENLAND Lage koers kost Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. POSTBANK VRIJDAG 14 APRIL 1995 Van onze redactie buitenland Tokyo - De Japanse politie heeft gisteren de jacht op de leiders van de boeddhistische sekte Aum Shinri Kyo vol ingezet. Een politiemacht van twintigduizend man zette in het hele land verkeersver- sperringen op om voorbijgan gers op hun identiteit te con troleren en de bagageruimten van auto's te inspecteren. Schepen van de kustwacht heb- ben voor de wetskust gepatrouil leerd, na geruchten dat de zich verborgen houdende sekteleider Shoko Asahara daarlangs het land uit zou zijn gevlucht. Een woordvoerder van Aum Shinri Kyo (Hoogste Waarheid) heeft echter verzekerd dat hij nog in Japan is. Aum Shinri Kyo wordt verdacht van de zenuwgas-aanval op de Tokyose metro en de politie heeft sindsdien vrijwel dagelijks invallen gedaan in haar vestigin gen. De sekte heeft gisteren een 'lijst uitgegeven met de namen van 107 leden die sinds de aan slag zijn aangehouden. De politie heeft diverse malen wapens aangetroffen, waaronder replica's die tot echte wapens waren omgebouwd. Uit bloed proeven is gebleken dat sektele den verschillende soorten ge vaarlijke drugs hebben gebruikt. De Japanse politie heeft een lei der aangehouden van de sekte die wordt verdacht van betrok kenheid bij de aanslag met ze nuwgas op de metro van Tokyo op 20 maart. Het is de 47-jarige Kiyohide Nakada, die wordt be schouwd als een kopstuk van een militante stroming binnen de sekte. Kort voor zijn arrestatie heeft hij in een praatprogramma op de televisie er nog op gehamerd dat de sekte onschuldig is aan de aanslag op de ondergrondse, waarbij elf doden en ruim 5.000 gewonden vielen. Uit onderzoek is gebleken dat de groep van plan was tanks en ander militair materieel in Rusland te kopen. De Aum-sekte heeft verder in Oostenrijk een zware helikopter gekocht, een MI-8 die bij het Russische leger in gebruik is. Ze is erin geslaagd deze via Rotter dam per boot naar Japan te transporteren. Door Kees Elenbaas Moskou - Het voorjaarsoffensief van de Islamitische guerrilla in Tadjikistan dreigt de regering in Moskou mee te sleuren in een nieuwe oorlog. Dit keer gaat het niet om de gebied bleven bestoken. Een vo- verdediging van het grondgebied van de Russische Federatie, zo als in Tsjetsjenië, maar om de grenzen van de Gemeenschap van Onafhankelijke Staten. Bij de hevige gevechten in het grensgebied tussen Tadjikistan en Afghanistan zijn in de afgelo pen dagen honderden doden ge vallen. Pogingen van een specia le VN-missie om een wapenstil stand in het gebied te bereiken zijn tot nu toe op niets uitgelo pen. Rusland heeft vanaf 1992 'vre destroepen' naar Tadjikistan ge stuurd toen de burgeroorlog tus sen de regering en Islamitische opstandelingen op zijn einde liep. De militante Moslims zoch ten een goed heenkomen naar het buurland Afghanistan, van waaruit ze regelmatig het grens- Kiev - Oekraïne heeft giste ren beloofd de rampcentrale Tsjernobyl vóór 2000 te slui ten. Het land deed dat tegenover een delegatie van de Europese Unie en de G7-groep van industrie landen. De G7 bepaalde vorig jaar dat sluiting voorwaarde voor hulp aan Oekraïne is. In de centrale vond in '86 de grootste kernramp tot nu toe plaats. Door de straling stierven 8000 mensen. De omvang van de hulp voor de sluiting wordt be paald op de komende Europese top en de top van de G7. VERVOLG VOORPAGINA Ook verdere druk zal dat niet doen, aldus Kok. Ook de protesten vanuit de Vere nigde Staten vindt Kok geen reden om van mening te veran deren. Washington acht met na me de deelname van de in Tur kije verboden partij PKK onver teerbaar, omdat dat volgens de Amerikanen een wrede terroris tische organisatie is. De Nederlandse regering is trou wens niet van plan het Koerdi sche parlement, noch een even tueel op te richten Koerdische regering in ballingschap, als ge sprekspartner te beschouwen. rig jaar gesloten staakt-het-vu- ren leek een tijd lang stand te houden, maar de gevechten laai den dit jaar weer op, toen de oppositie in Tadjikistan tot een boycot van de parlementsverkie zingen besloot. De regering van de neo-commu- nistische president Emomaly Rachmonov houdt zich feitelijk staande door de Russische mili taire aanwezigheid, op dit mo ment wordt geschat op ongeveer 20.000 manschappen. Het Krem lin heeft herhaaldelijk duidelijk gemaakt dat de grens tussen Tadjikistan en Afghanistan niet alleen de zuidgrens is van het GOS, maar ook van Rusland. Sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991 heeft Rus land geen enkele verdedigingsli nie opgebouwd aan haar grenzen met de Centraal-Aziatische re publieken. De Tadjieks-Af- ghaanse grens wordt door de regering in Moskou en haar Cen traal-Aziatische bondgenoten gezien als het bastion tegen de oprukkende Islamitische horden vanuit Afganistan, en wordt be waakt door speciale grenstroe-- pen. Minister van defensie Pavel Gratsjov" is niet bereid is het aantal Russische manschappen in Tadjikistan op te voeren. „Tadjikistan is een onafhanke lijk land en moet haar eigen leger gebruiken om de interne problemen op te lossen", zegt hij. Het Kremlin heeft ondertus sen na een noodkreet van presi dent Rachmonov wél besloten de hulp aan de Tadjiekse strijd krachten op te voeren. Maar het is voor niemand een geheim dat het leger van Rachmonov niet zelfstandig in staat is om de aanvallen van de Islamitische guerrilla het hoofd te bieden. Moskou staat nu voor een enorm dilemma. President Jeltsin en zijn regering zitten nog midden in krampachtige pogingen het gezichtsverlies in Tsjetsjenië weg te werken. Een 'tweede front' in Centraal-Azië is dan een ware nachtmerrie. President Jeltsin liet gisteravond weten, dat alle middelen moeten worden aangewend om de grens te beschermen. Indien nodig moeten daarvoor de gezamenlij ke vredestroepen van het GOS worden ingezet, aldus Jeltsin. Turkse troepen verlaten Noord-lrak en worden uitgezwaaid. Turkije beweert de afgelopen dagen duizenden soldaten te hebben teruggetrokken uit het offensief tegen vanuit Irak opererende Koerdische rebellen. foto epa Ankara (rtr) - Twee machtige groepe ringen van Iraakse Koerden hebben gisteren de oprichting van een Koer disch parlement-in-ballingschap ver oordeeld. Zij beschouwen de nieuwe volksvertegenwoordiging, die woens dag in Den Haag is opgericht, als een instrument van een marxistische groep opstandige Turkse Koerden. „Wij zien dat parlement puur als een propaganda-oefening, die vooral onder de invloed staat van de PKK, de Koerdistaan- se Arbeiderspartij," verklaarde de verte genwoordiger van de Koerdistaanse Demo cratische Partij (KDP) in Ankara, Safeen Dizayee. „Wij hebben er niets mee te maken. We hebben al een eigen vertegen woordiging. We geloven niet dat zo'n par lement-in-ballingschap functioneert. Ook de Patriottische Unie van Koerdistan, de tweede belangrijke stroming, wil het nieuwe parlement erkennen noch steunen. Sinds de verkiezing van een Nationale Vergadering van Koerden in 1992, deelt de PUK met de KDP de macht in Noord-lrak. Duitse zakenlui financieren neo-nazi Hamburg - Duitse industriëlen geven geld aan extreem-rp 1 partijen en bladen, zo heeft het Duitse actualiteitenprogra Panorama gisteravond gemeld. De financiële injecties mitl niet van de grootste concerns, maar van Van te bedrijven met omzetten tussen de tien en honderd mir mark. 1 De ondernemers ondersteunen heimelijk ook zogenaamde sionisten, personen die de massamoord op de joden ontken6" in „De zogenaamde revisionisme-campagne gaf rechts-extremist, inmiddels de mogelijkheid, ook in burgerkringen door te d 1 gen. En daar heb je de ene of andere ondernemer die een groot bankbiljet op tafel te leggen," aldus een van de instantie voor de bescherming van de grondwet in j deelstaat Baden-Württemberg, Helmut Rannacher. 1 Het programma Panorama noemt als voorbeeld de directeur» j een papierfabriek in het Zuidduitse Stuttgart. Deze gaf geld al een generaal-majoor uit Hitlers Wehrmacht, Otto-Ernst Rem81 en aan de chemicus Germar Rudolf. Beiden loochenen d' holocaust. Een metaalfabrikant uit Bremen spekt de partiik van de Deutsche Volksunion.In 1991 maakte een fabrikant J Pforzheim, lid van de christendemocratische partij van bond! kanselier Kohl, een neo-nazibijeenkomst mogelijk met de Brit David Irving. Deze omstreden historicis omschrijft de mers in Auschwitz als geschiedsvervalsing. Ruanda ontkent aanval vluchtelingen Kigali - De Ruandese regering heeft gisteren elke betrokkenheu ontkend bij de bloedige aanval op een vluchtelingenkamp jn Zaïre, afgelopen woensdag. De Zaïrese regering beschuldigde-: daarop het Ruandees Patriottisch Front (FPR) ervan achter de aanslag te zitten. Bij de aanslag op een eilandje in het Bikavumeer werden zeker 35 burgers gedood, onder wie twee Zaïrezen. De regering in Kigali verklaarde gisteren dat het is uitgesloten dat leden van de Ruandese veiligheidstroepen aanvallen uitvoe ren aan de andere oever van het meer. Dornan kandidaat presidentschap VS Washington - De conservatieve Republikeinse afgevaardigde Bob Dornan heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van 1996. Dornan maakt zich over het 'morele verval' van de VS door abortus. Hij heeffde andere kandidaten van zijn partij ervan beschuldigd weg te lopen voor de morele dimensie van de Amerikaanse en zich alleen op de economie te concentreren. Verdronken kinderen geborgen Krefeld - Duikers hebben gisteren de stoffelijke overschotten; geborgen van de twee Nederlandse kinderen, die vorige week vrijdagavond in de Rijn bij het Duitse Krefeld verdronken. De kinderen van vijf jaar en negen maanden, kwamen om het leven toen het binnenvaartschip van hun ouders, de Orca uit Zwijndrecht, na een aanvaring zonk. Het schippersechtpaarkon zich in veiligheid stellen. Britse tv-lezeres krijgt ja-woord Londen - Het huwelijksaanzoek van de Britse nieuwslezeres' Linda Ward heeft succes gehad. Dat vertelde zij de kijkers van de regionale omroep Westcountry Television in het late journaal. „Ik vroeg mijn vriend gisteren omstreeks deze tijd ten huwelijk. Ik kan u tot mijn vreugde vertellen dat hij heeft ingestemd," Ward aan het eind van de uitzending. De presentatrice had het nieuws dinsdagavond zeer ongebruikelijk afgesloten. Ze vroeg haar vriend Mike Sagin ten huwelijk. FAO: meer voedselhulp voor Afrika Nairobi - Afrika heeft door droogte in het zuiden van het continent, de burgeroorlogen en de schadelijke insektelarven dit jaar meer voedselhulp nodig dan vorig jaar. De VN-organisatie voor voedsel en landbouw (FAO) vreest dat de graanoogst 20 procent kleiner zal zijn dan in 1994. Dat staat in een gisteren it Nairobi gepubliceerd rapport. onZe verslaggever - Cebeco-Han- fkraad heeft in 1994 beter resteerd dan verwacht. De £epj en tuinbouwcoöperatie 'aYte een netto-winst van |0^4 milj°en- ils gevolg van de reorganisatie /den we op nul gerekend ï-r het is beter gegaan dan yerwacht," zei ir. H. Boon.direc- Belfast (rtr) - Sinn Fein is woedend op de Britse regering. De politieke tak van de IRA is niet uitgenodigd voor besprekin gen die Londen met andere partijen wil houden over vrede in Noord-Ierland. „Onze partij verdient dezelfde behandeling als alle andere par tijen," aldus Martin McGuinness van Sinn Fein. De Britse minister voor Noord- Ierland Mayhew had aangekon digd dat hij na Pasen besprekin gen wil gaan voeren met de grote politieke partijen in Noord-Ier- land. Hij voegde daaraan toe dat Sinn Fein op het moment niet kan worden uitgenodigd. Waar nemers beschouwen de medede ling als een poging weer vaart te krijgen in het vredesproces. Het tempo was de afgelopen we ken gedaald als gevolg van een geschil tussen Sinn Fein en de regering-Major. Dat ging over het wapenvrij maken van Noord-Ierland. De twee partijen zijn er nog niet in geslaagd af spraken te maken voor overleg op ministersniveau, omdat ze het niet eens zijn over de termijn van inlevering van de honderden tonnen wapens van de IRA. Mayhew zei dat hij hoopt dat de impasse snel wordt opgelost en hij liet de mogelijkheid open dat Sinn Fein later aan tafel bij schuift. McGuinness: „De weige ring van de Britse regering het wezenlijke politieke mandaat van Sinn Fein te erkennen is een belangrijke blokkade voor het vredesproces. Het proces lijdt tijdverlies". Den Haag (anp) - De Servische kampbewaker Dusan Tadic, beschuldigd van oorlogsmisdagen in Bosnië, kan over enkele dagen aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag uitgeleverd worden. Duitsland kan Tadic, die in München vastzit, aan het tribunaal overdragen nu Bonn een speciale wet heeft aangenomen. Tadic is begin vorig jaar opgepakt in München nadat hij was herkend door moslims die gevangen hadden gezeten in het kamp Omarska. Daar had hij zich schuldig gemaakt aan moord, marteling, verkrachting en andere gruweldaden. Begin dit jaar stelde het Joegoslavië-tribunaal hem en twintig andere Serviërs in staat van beschuldiging wegens oorlogsmisdaden. Tadic is de eerste die in Den Haag voor de rechter zal verschijnen. Getuigen hebben Tadic afgeschilderd als een van de ergste beulen van Omarska. Bij aankomst in Den Haag wordt Tadic overgebracht naar een speciale cel in de gevangenis van Scheveningen om waarschijnlijk enkele dagen later voor het tribunaal te verschijnen. (ADVERTENTIE) Zagreb (ap) - Kroatië wil voor de nieuwe VN-macht die eind deze maand aantreedt alleen Westeuropese- of Navo-militai- ren. Kroatië ontkent dat er racis tische motieven achter zitten, maar de VN zijn geschokt. Meer dan de helft van de blauw helmen in Kroatië komt van bui ten Europa. Onder andere Jorda nië, Kenya, Nepal, Argentinië, Rusland, Oekraïne, Tsjechië en Polen leveren troepen. De Kroatische regering zegt al leen maar de beste militairen te willen. Een hoge functionaris zegt dat Westeuropese eenheden beter getraind en betaald, en minder corrupt zijn. Met name Russische en Oek raïense eenheden zouden zich aan zwarte handel bezondigen. u ontvangt. Het is gewoon kosteloos. Datzelfde geldt voor de girobetaalkaarten die u uitschrijft. Zagreb/Sarajevo (rtr/dpa/ afp) - Een dag voor de ver wachte aankomst van toeris ten voor de paasvakantie, is de internationale luchthaven van Dubrovnik aan de Adria- tische kust donderdag zwaar beschoten door Servische ar tillerie in het naburige Bosnië. Rond het middaguur sloegen on geveer 20 zware granaten in op en rond het vliegveld Cilipi. Een granaat ontplofte op de lan dingsbaan,! en een ander schot zette een kerosinedepot in brand. Bij een tweede bombar dement viel later in de middag in de zuidoostelijke buitenwijk van de stad een dode en liepen drie mensen verwondingen op. Het was het eerste bombarde ment op Dubrovnik sinds vorig jaar. De Kroatische media zwe gen enkele uren over de beschie tingen van het vliegveld, waar de komende dagen veel binnen landse en buitenlandse toeristen worden verwacht voor de paas dagen. De Servische beschietin gen zijn kennelijk bedoeld om het toerisme in Dubrovnik te verstoren. Dat toerisme komt weer op gang en is zeer belang rijk voor Kroatië. In Bosnië begonnen moslim-re geringstroepen donderdag een groot offensief bij de noordwes telijke enclave Bihac. Een VN- woordvoerder in Zagreb zei dat het Bosnische leger kennelijk tracht terrein te heroveren dat de afgelopen weken was verloren aan de opstandige moslim-troe pen van krijgsheer en zakenman Abdic en zijn bondgenoten van de Kroatische Serviërs. De VN-woordvoerder zei dat troepenbewegingen en scher mutselingen in het gebied, rond Velika Kladusa, de afgelopen dagen zware gevechten voor spelden. VN-waarnemers in de Servische gebieden in Kroatië meldden dat talloze bussen met Servische troepen als versterkin gen naar het strijdterrein onder weg waren. De leiding van de VN-vredes- troepen beschuldigde donderdag voor het eerst in alle openheid de Bosnische Serviërs van de snel verslechterende onderlinge be trekkingen. Dit naar aanleiding van mortierbeschietingen op de hoofdstad Sarajevo, waar zon dagavond drie mensen werden gedood en zeven verwond. De Bosnisch-Servische comman dant generaal Mladic reageerde woedend op de VN-boodschap, en wees de verantwoordelijkheid voor de aanval af. Ongeacht het bedrag u invult, ongeacht of u er in het binnenland mee betaalt, of op een buitenlands postkantoor geld mee opneemt. U weet gewoon waar u aan toe bent. Zoals ook geld opnemen met uw gratis kosteloos is. Met uw hulp (z°veel Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis- Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou de overschrijvingen. mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaart op houden als het contant kan of pinne bankiers precies waar ze aan toe zijn. Hoeveel u er ook doet, per kwartaal, per mogelijk is) willen we het graag Dus als de Postbank zegt dat jaar, het kost u niks. Of 't nu gaat om houden. Zonder beperkingen, zonder betalen en geld opnemen voor particu- de overschrijvingskaarten uit uw blauwe voorwaarden, lieren gratis is, dan is het ook gratis. giroboekje, of om de acceptgiro's die zonder maxima. Van onze verslaggever Schiphol - De dollar drijft Net concern zou een uitstekend dollarkoers kost het concernj netto-winst. Nedlloyd keerde vorig jaar terug a, de zwarte cijfers na jaren van -vare verliezen. Het transport- concern verdiende netto ƒ92 miljoen tegen een verlies van f112 miljoen in 1993, bij een licht hogere omzet van 6,6 miljard. De solvabiliteit stijgt een punt naar 36 procent en de schuldenlast is sinds 1992 nu met 342 miljoen gedaald naar 1,6 miljard. We zijn op koers," constateerde de voorzitter van de Raad van Bestuur mr. L. Berndsen gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers vergenoegd. Nedlloyd viert dat met de eerste dividend-uit- kering, vijf kwartjes groot, sinds 1989. Put-opties Maar de dollar gooit dit jaar roet in het eten. Vorig jaar mocht Nedlloyd rekenen met een koers| van 1,88. Nu heeft het concern, zich tijdens de valuta-crisis hon derd procent ingedekt op eer koers van 1,63. Dat gebeurt vil put-opties, zodat het concer: nog wel kan profiteren van een] eventuele koersstijging. Bij del huidige koers kost de dollar Nedlloyd honderd miljoen gul den netto-winst. Was de dollar op het niveau var 1994 gebleven, had Nedlloyd de ivinstdoelstelling van 200 mil joen kunnen realiseren. Nu durf de bestuursvoorzitter Berndser 1 niet verder te gaan dan de voor-1 spelling dat de netto-winst ui de gewone bedrijfsuitoefenin; tenminste op peil zal blijven Wel zal Nedlloyd dit jaar eer buitengewone bate incasserei van honderd miljoen uit de ver| p van twee roro-schepen ei afstoten van pakketdochtej PTS. Bemdsen zag nog wel een lichi puntje in de dollar-crisis. Hi constateerde dat door de lage: dollar de druk op de tarieve] wat is afgenomen. De tarieven ij de scheepvaart, die in twee ja: met acht procent daalden, lijk nu te stabiliseren. Afgezien van de valuta-ontwl kelingen zijn alle voortekeni voor dit jaar positief. Het voli me groeit, de prijserosie is ti staan gebracht en de kostenbl waking is strak. In 1992 stelde Nedlloyd zich doel de kosten met 250 miljoJ 'erug te brengen en die doelste ling is nu gerealiseerd. In 19! namen de kosten met 160 m: joen af en dat heeft uiteindeli de winst opgeleverd. De aa] trekkende economie kon wel; waar het vervoerde volume rr ƒ200 miljoen opstuwen, maar Prijsslag door toenemende co enrrentie zorgde voor een teru 'al van 250 miljoen. Per sail leverden deze drie elementen el verhoging van het bedrijfsres| Bat met 110 miljoen op. J Containervervoer ^e zeescheepvaart zag de ren' tuhteit sterk verbeteren van "aar 7,8 procent over het we. zame vermogen. Het containl vervoer op de route Verre O en-Europa groeide vorig j, met 17 procent al sterk. Door "reiden van de lijnen op d oute denkt Berndsen dit j en historisch aantal van "joen containers te vervoe egen 838.000 vorig jaar. erndsen otfeerstreepte het ng van de gevormde 'Glo ™"ance' van Nedlloyd MOL, APL en OOCL Sa '""eren deze reders 44-eP®n een capaciteit -000 standaard-container: wegtransport en distributie t roPa kwamen uit de rode dankzij harde bezuini se"- Nedlloyd Road Cargt ri-met ee" forse herstructl hun' Waarbij het aantal di: brar.ttfnlra ^ors wordt teru; NRp g ^eze z:omer ol Moerdijk tertrale vestiginl VProrv er vervanging derland C6ntra in Zuid ?and schijnt er licht' dram11! Ian tunnel. Na| Procent I Priiserosie vai yd m? ln drie iaar<kan Ne kele nrJri!syerhogingen van| P ocenten doorvoeren.

de Stem | 1995 | | pagina 4