istturg iESTEM lochter iken dat nstoffen komen PAASBEST Boer Kleine popfestivals bezwijken onder succes van de grote Op reis als lErik Pinksterblom in [schilderij Wollewei in Antwerpse Zoo 170-55150 Den Dekker Renique interieurs Verdegem Illusie Griezels Regenwoudpad DE ■■■HI UiT GIDS DONDERDAG 13 APRIL 1995 DEEL IN UW WONING 2e paasdag zijn deze zaken geopend van 14-17 uur Wij nodigen u graag uit voor een zoek aan onze sparankelende paas- KJbelshow. Wij presenteren u een arieerde meubelkollektie van klassiek intisch tot modem. Als u kiest voor J en kwaliteit, dan kiest u voor meubelen. Mensen die van wonen bij ons het voorjaar opsnuiven c volte teugen te genieten. De wereld der insekten P "c *'u - -- j het gebladerte in een tropisch regenwoud, foto's luc peeters 8EIEEFP 8E_?Éfö 3EV0LEN iDeZuidafrikaan- zangeres Thoko Mdlalose speelt morgenavond met wr band The Afri can Vibrations in Para in Breda. I In de Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom voert op paaszondag de Hor lus Musicus Religio se de Nelsonmis wnJoseph Haydn uit. I Bizets opera Car men wordt vrijdag- "ond uitgevoerd in schouwburg De Maagd in Bergen op Zoom. B Freek de Jonge temt op 18 en 19 JPhl naar De Kring Roosendaal met Z|jn nieuwe schitte rde programma De Tol. iPhaecfra van Hu- te Claus wordt de tekende week Joor Het Zuidelijk reel gespeeld in tergen op Zoom, keuzen en Ant werpen. ^Marjan Berk en de Duitse actri- ce/zangeres Eva- aria Hagen staan °P 18 april in De ftsel in Ooster- owmethetgeie- D6ldspro9ram_ Rotmoffen en raskoppe/i. Door Ellen Frugte Antwerpen - Erik Pinkster blom stapt op een goede nacht het schilderij Wollewei in. Daarmee begint Godfried Bo- mans in 'Erik, of het klein in- sektenboek' een boeiende reis in de wereld van de insekten. Een tot de verbeelding spre kend sprookje dat deze zomer werkelijkheid wordt in de Antwerpse Zoo. Zoals elk jaar heeft de Zoo voor deze zomer weer een sprookjes achtige sfeer weten te creëren. Niet met acteurs of mysterieuze schemertoestanden maar met een fascinerende tentoonstelling. 'In sekten en het Tropisch Regen woud' is vorige week geopend en zal tot en met 3 september te be zoeken zijn. Het is een ontdek kingsreis door de dierentuin. De Regenwoudroute begint in het Natuurhistorisch Museum, een van de gebouwen van de Zoo. Bo ven de toegangsdeur van het mu seum troont een enorm grote rups van de Japanse Citroenpage. De marmeren trappen beklimmend tref je halverwege Darwin aan, de bevlogen pionier der insekten- studies, en boven aangekomen voel je je opeens heel klein wor den. Daar staat een zeer natuur getrouwe, doch reusachtige reu zesprinkhaan, die vertraagd op springt, zijn vleugels uitslaat en enige tijd later weer neerkomt. De illusie wordt niet verstoord door eventuele knulligheden in het mechaniek van de robot. Realistischer kan de tocht door het schilderij Wollewei nauwe lijks worden. De geluiden die de grote insekten maken klinken luid, op de achtergrond hoor je oerwoudgeluiden en bamboeflui ten. De kleur van het getemperde licht, de grote schennen van Een reuzesprinkhaan springt vertraagd op en slaat zijn vleugels uit. groengetint gaas tussen de bewe gende insekten en de rieten vloer vervolmaken de illusie zelf nog kleiner dan een insektje tussen het gebladerte in een tropisch re genwoud te lopen. De tentoonstelling is een mees terwerk van techniek. In een an dere ruimte staan grote modellen van insektekoppen. Als je op de knop drukt, opent bijvoorbeeld de-libel zijn bek, kijk je in het enorme gapende gat 'van zijn mond en sluit het dier zijn schaarvormige kaken weer. Op beeldschermen ziet men onge dierte, ofwel insekten die leven van mensenbloed, in detail: de hoofdluis beweegt zich in zijn warme nestje, terwijl een even warme stem vertelt hoe plezierig het beestje zich wel voelt. Naast de insektenmodellen kan men de diertjes op ware grootte bekijken in kleine vitrines. In de hoeken van de ruimten staan hier en daar televisieschermen waar op natuurfilms worden vertoond. Op verspreid staande informatie panelen beschrijft men bondig en duidelijk wat het belang is van insekten en tropische regenwou den en hoe de mens zich daarvan bewust wordt. Natuur- en milieu-educatie, met gedragsbeïnvloeding en uiteinde lijk natuurbehoud als doel, is een van de hoofdactiviteiten van de dierentuinen die zoals de Ant werpse Zoo zijn aangesloten bij de World Zoo Organisation. Kinderen lopen en rennen van het een naar het ander. De ten toonstelling is ook grotendeels op hen afgestemd. Een driedimen sionale diaserie duurt kort en geeft degenen die nog nooit een biologieles hebben gevolgd de basiskennis over insekten. „Wat zijn dat voor kleine griezels en hoe komt het dat ze overal kun nen leven?" zegt de vriendelijke begeleidende mannenstem. Toch is de insektenexpositie niet geschikt voor alle kinderen. „Er zijn heel kleine kinderen die niet naar binnen durven als ze die grote insekten zien", weet toe zichthouder Pierre Van Haeren- borgh, die de bezoekers de pro jectiezaal in en uit loodst. „Zoals altijd - gewoonlijk staat er in het Natuurhistorisch Museum een tentoonstelling over voortplan ting - zijn schoolklassen hier welkom", vertelt Van Haeren- borgh. „Er liggen vragenformu lieren en dergelijke klaar. Er ko men trouwens geregeld ook Ne derlandse schoolklassen, net als Franse." Wie geïnteresseerd is in optische mechanica kan zijn hart ophalen op de afdeling met ontelbare an tieke microscopen en loepen. Enige voorkennis van de geschie denis hiervan is handig, want de enige informatie die bij de cu rieuze constructies staat, zijn de jaartallen en de namen van de uitvinders. En dan kom je buiten en sta je in de dierentuin, in een compleet andere stemming dan voordat je naar binnen ging. Je begeeft je, eventueel met een begeleidend 'paspoort' in de hand, op het Re genwoudpad. Uiteraard loopt de ze route langs alle dieren die in natuurlijke omstandigheden in tropische regenwouden zouden leven. Op bijna twintig plaatsen kom je weer insekten tegen, bege leid door informatie op speelse educatieve panelen. Vanaf 1 mei wordt de serre bij de Egyptische tempel betrokken bij Insekten en het Tropisch Regenwoud. Nu staat de serre nog vol met de planten die in de winter binnen worden gezet; als die weer over de tuin verspreid zijn, is er plaats voor een insekteninvasie. De ser re wordt omgetoverd in een warm en vochtig miniatuurregenwoud met veel planten(soorten). Zoals dat hoort in een dierentuin, zal een relatief klein deel van de grootste groep van het dierenrijk, de insekten, hier levend te bekij ken zijn. De tentoonstelling Insekten en het Tropisch Regenwoud is gratis toegankelijk voor Zoo-bezoekers. Op Paasmaandag, 17 april, krijgt men korting op de toegangs kaartjes. Volwassenen betalen dan 280 in plaats van 400 frank. Voor kinderen van 3 tot 12 jaar is de prijs die dag verlaagd van 245 tot 175 frank. Openingstijden: al le dagen van 9.00 tot 17.45 uur; tijdens en vanaf pasen op alle zon- en feestdagen: tot 18.15 uur. In juli en augustus elke dag tot 18.15 uur. Een boer, spontaan en discreet gelaten op de terugweg in de auto, bevestigt het bestaan van een schoonheidsfoutje dat kleèfde aan een verder voortreffelijk maal. Bij zo'n opluchtende opwelling, kort na het eten, verraadt zich altijd een overheersende smaak die zojuist aanwezig is geweest. Het is de net iets te bittere roodlof die zich wat nadrukkelijk had opgesteld in die toch feestelijke schotel van het Roosendaalse café-restaurant Zeelandia. En waarvan de smaak nu terugkomt in de gasstroom die zich ongevraagd vanuit de gevulde maag over de tong spoedt. Zeelandia heet zo omdat het is gespecialiseerd in vis. In het cen trum gelegen, aan de Bloemenmarkt, is het met zijn terras een op vallende zaak. Als je naar binnen gaat, moet je de linkerdeur heb ben, want de rechter leidt naar het bijbehorende café met lange bar dat er naast ligt. Het muurschild met een rood-wit-blauwe soepterrine wijst erop dat deze middenklasse-gelegenheid is aan- Proef Door Karei van der Pol Breda - Het gaat wél en niet goed in festivalland. De affi ches voor grote, gevestigde festivals als Pinkpop' en Tor- hout/Werchter zien er indruk wekkend uit. Maar voor de kleine regionale festivals bre ken moeilijke tijden aan. Al sinds Woodstock (1969) neemt het aantal festivals jaarlijks toe. Pinkpop en Torhout/Werchter verkopen moeiteloos uit en ieder gehucht kent tegenwoordig zijn eigen festivalletje, succesvol en minder succesvol. Waar de gevestigde festivals op safe spelen en hun budget haast onuitputtelijk lijkt, hebben met name de kleinere festivals met problemen te kampen. Verdwe nen vorig jaar in de regio al Rock-in-Chaam, Pump up the Blues en Galderrock, nu vallen de klappen net over de grens in Vlaanderen. Moskes in Meersel-Dreef pro beert het dit jaar nog een keertje in een sterk afgeslankte vorm. Akkerpop in Meer heeft definitief nee gezegd tegen de editie van dit jaar. En ook een gerenommeerd festi val als Apollorock, vorigjaar nog ruim vijfduizend bezoekers, ziet er geen heil meer in om verder te gaan. Ook de organisatoren van Geel- houserock (Geel), het Bemd Fes tival (Arendonk), Graspop (Des- sel) en Sjock (Gierle) spreken al over stoppen. Volgens de Vlaamse organisato ren is er een aantal duidelijk aan wijsbare oorzaken voor de malai se. Het merendeel van de 'grote' namen is vooral in juni en juli op toèrnee, eem tijd waarin bijna al- Pinkpop in Geleen verkoopt moeiteloos uit. Ie grote festivals plaatsvinden. Veel groepen kiezen duidelijk voor die gevestigde evenementen. Daarnaast breiden die grote fes tivals steeds meer uit. Pinkpop en het campingfestival Rocking Ko- lonia bieden de liefhebber in to taal meer dan dertig bands op di verse podia en ook Torhout/Wer chter heeft dit jaar voor het eerst een tweede podium waardoor het aantal groepen fors is toegeno men. Ook zou, volgens diverse organisatoren, Herman Schuere- mans van Torhout/Werchter zijn machtspositie misbruiken en groepen verbieden op andere fes tivals te spelen. Naast negatieve berichten uit met name het Vlaamse, is er weer wel bestaans recht voor nieuwe namen als Halfway Amsterdam, Lowlands, en Popmundial, Festivals als Dynamo Open Air en Bospop genieten ook jaarlijks nog steeds een toenemende be langstelling. I ZIE OOK UITGIDS - D3 EN D4 HHHi gesloten bij de Stichting Neerlands Dis en dus Nederlandse pro- dukten promoot en garandeert dat je voor maximaal vijftig gul den a la carte een etentje van drie gangen kunt opbouwen. Dat klopt ook. We openen ons werk met een tomatensoep 8,50). Er drijft wat verbrokkeld gehakt in en je kunt proeven dat hij gemaakt is op basis van een goede bouillon. Een stevige zwaardvis 27,50) mag op deze vrijdag de dagscho tel zijn. Een mooie moot op een bedje van verse groenten, waaron der roodlof. In de begeleidende salade zit ook weer die roodlof. Op zich is daar niets mis mee, maar ik heb die groente tijdens mijn verdere kennismaking met het gebodene maar gemeden. En uit stekend gegeten. Je kunt hier alle kanten op. De kaart staat bol van allerlei vissoor ten. Een portie mosselen, een van de pronkstukken van het huis, blijkt te worden voorgezet voor 29,50. Een Neerlands-Dis-me- nu van drie gangen doet 39,50. Vegetarisch kan ook, maar de kaart heeft het daar niet over. De huiswijn, een Vin de Table Frangais, laat 29,50 voor zich be talen en voor een glas ben je 5 kwijt. Althans dat blijkt uit de grote kaart. Bestel je vanaf de kleine kaart dan ben' je goedkoper uit en leg je voor je glas 3,50 neer. Zelfs Champagne is dan per glas verkrijgbaar, voor 7,50. Eigenaar Peter Oosterbos is begeesterd van klokken. Dat merk je als je om je heen kijkt. Aan de bakstenen muren wemelt het van klokken, waaronder een schitterende comtoise. Ze doen het geen van alle, maar wat geeft dat. Zeelandia heeft mogelijkheden voor bruiloften en partijen tot 300 personen en verzorgt ook aan huis. Blijf ik met één vraag zitten. Hoe kan het dat je tijdens het lunchuur in zo'n gerenommeerd vis restaurant op nota bene vrijdag helemaal niemand tegenkomt be halve personeel? HS Dagelijks geopend van 12.00tot 15.00 uur en van 18.00tot 22.00 uur. Bar open tot 2.00 uur.

de Stem | 1995 | | pagina 25