Welzijnswerk gaat samenwerken 'We kunnen eindelijk onze oorlogsbuit laten zien' PLAATSELIJK 'n West -Zeeuws-Vlaanderen mag subsidiegeld vrijer besteden jundeling SJC, WVO en KV in West-Zeeuws-Vlaanderen bespaart kosten NIEUWS Sluis Groede Eede ZEELAND I .tyfg De welzijnsinstellingen 'tïest-Zeeuws-'Vlaanderen die I jcrijgen van het samenwer- Lrband Welzijn tussen de [Lemeenten in die regio krijgen J toekomst grotere bestedings- ieid. KAARTINGEN SCHIETINGEN KOERSBAL (tentoonstelling per de natuur i IJzendijke P°minelmarkt en htiekveiling EMM Is tendTt"' V'ndt plaats in in Droomwens van Oostburgse jongens Erik, Peter en Robert komt uit: Professioneel Bruikleen Confrontatie ZIEKENACTIE - Leerlingen van de r.-k. basisschool Sint- Jan houden deze week een inzameling van fruit ten be hoeve van de zieken. Er wor den mandjes samengesteld met een paaswens en deze worden vandaag in de kerk gepresenteerd. Daarna zorgen leden van de oudervereniging, de pastoor en de leerlingen van de school ervoor dat de attenties op Goede Vrijdag worden bezorgd. JUBILEUM - Op 20 april be staat de Peuterspeelzaal De Schavuitjes in Groede tien jaar. In totaal maakten 185 kinderen gebruik van deze op- vangmogelijkheid. Dat bete kent dat er op 22 april feest wordt gevierd. Er wordt ge start met een sponsorloop om 13.00 uur. Dat betekent dat de deelnemers op zoek gaan naar sponsors. Van de opbrengst worden nieuwe materialen aangeschaft. Voorts is er voor jong en oud een diaserie 'Blik in het bos', gepresenteerd door het echtpaar van Nimwegen uit Vogelwaarde. Voorts di verse attracties zoals videof- lims over de afgelopen tien jaar, pony rijden, trampoline springen en 'envelop trekken' met leuke prijzen. In het spe ciale jubileumboek kunnen de aanwezigen hun herinnerin gen neerschijven. COLLECTE - De collecte voor het Nationaal Fonds Kinder hulp heeft 449,45 gulden op gebracht. DONDERDAG 13 APRIL 1995 C4 0» verslaggever Het samenwerkingsverband wil met in gang van 1997 overgaan op een systeem van budgetfinanciering voor de welzijn sinstellingen. Op grond van de huidige systematiek liggen de bijdragen niet vast. Voor de materiële kosten hanteert het samen werkingsverband 'de nullijn' zoals dat heet. Dat betekent dat er in principe voor die kosten jaarlijks geen extra geld wordt uitgetrokken. Voor de personele kostencomponent van de instellingen compenseert de gemeenschappelijke re geling de cao-verplichtingen en verder worden specifieke verhogingen of verla gingen van het subsidie per geval be oordeeld. De welzijnsregeling tussen de gemeen ten Sluis-Aardenburg en Oostburg wil deze manier van subsidieverlening de komende jaren volledig loslaten en de instellingen jaarlijks een vast bedrag toebedelen dat ze naar eigen inzicht mogen gebruiken. Wel moeten ze op basis van vooraf vastgelegde taakbe schrijvingen achteraf verantwoording afleggen over de besteding van de mid delen. Een en ander moet nog nader worden uitgewerkt. Het dagelijks bestuur van ;het samenwerkingsverband vindt het ten opzichte van de instellingen niet haalbaar en niet redelijk om een derge lijk systeem volgend jaar al in te voe ren. Er is ook minstens een jaar nodig om een bruikbaar systeem van budget financiering te ontwikkelen. Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. L. van Roeyen-E. de Kint, 2. A. Verhulst-R. Sturm, 3. L. Timmermans-J. Vermeerssen. Nieuw-Namen - Bij Nico: 1. F. Blommaert-G. Verhulst, 2. K. van Waterschoot-G. de Maayer, 3. J. Vermeersen-G. Geleyn. Clinge - Malpertuus, veertig per sonen: 1. A. van Waesberghen, 2. M. Ras-Danckaert, 3. mevrouw De Cock. Stand kampioenschap: 1. I. Lernout-Meijs, 2. G. Rot- tier-Driessen, 3. M. Ras-Dan ckaert. Terneuzen - 't Schelpenhoekje. Eindstand competitie bieden: 1. en kampioen: J. de Schepper, 2. J. de Rijk, 3. W. Riemens, allen Terneuzen. Jokeren: 1. en kam pioen: I. Naeye, 2. L. de Ruiter, beiden Biervliet; 3. J. Hamelink, Axel. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 25 personen. Bieden: 1. R. de Cock, 2. Th. van de Bos, 3. Th. de Vet. Jokeren: 1. mevrouw Van Cam- penhout, 2. mevrouw Rietjes, 3. mevrouw Haver. Lamswaardè - Zaal De Lamso ren, vijftien personen. Biedrn: 1. mevrouw Goossen, 2. mevrouw Lucasse, 3. J. van de Hende. Jokerrn: 1. mevrowu Van Drie- sche, 2. mevrouw Claessen, 3. mevrouw Sikkelerus. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, vijftig personen. Bieden: 1. L. Knu^;, 2. E. Buyse, 3. W. Gui- neau. Jokeren: 1. mevrouw Sae- ye, 2. mevrouw Hellen, 3. me vrouw Bode. Clinge - Zaal De Landbouw, 32 personen. Bieden: 1. A. de Bruyn, 2. mevrouw Tilleman, 3. P. Acke. Jokeren: 1. mevrouw Rottier, 2. mevrouw De Nijs, 3. mevrouw Vermeulen. Ossenisse - Zaal De Jachthoorn, twintig personen. Bieden: 1. me vrouw De Waal-Bun, 2. me vrouw Goossen, 3. A. van Gink. Jokeren: 1. mevrouw De Waal, 2. mevrouw Rademakers. Graauw - Gemeenschapshuis, achttien personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Eerdenburg, 2. mevrouw Van Geertruy, 3. A. den Baer. St.-Jansteen - Zaal Zondagver- maak, zestien personen. Bieden: 1. D. Reyers, 2. mevrouw Van Remortel, 3. R. Vermeersen. Clinge - Zaal De Gouden Kroon, twintig personen. Bieden: 1. me vrouw De Vos, 2. mevrouw De Winkel, 3. E. Dankaert. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. me vrouw Van de Kelen,3 mevrouw De Cock. Kloosterzande - Zaal De Reizen de Man, achttien personen. Bie den: 1. T. Kegels, 2. R. Tilleman, 3. M. van Kerkhoven. Jokeren: 1. mevrouw Schalje, 2. mevrouw Verschuren, 3. mevrouw Hoop. Sas van Gent - Zaal De Engelen roos, twintig personen. Bieden: 1. R. Poppe, 2. P. Poppe, 3. L. Elegeert. Jokeren: 1. mevrouw Saeye, 2. mevrouw Claessen, 3. mevrouw Hellen. Hulst - Zaal De Kroon, 44 perso nen. Jokeren: 1. H. Himbrechts, 2. M. Taalman, 3. C. de Cock. Bieden: 1. I. de Winkel, 2. Th. de Vet, 3. mevrouw Tilleman. Westdorpe - Zaal Concordia, twintig personen. Bieden: 1. A. Plasschaert, 2. P. Dierikx, 3. me vrouw Geering. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, 35 personen. Bieden: 1. K. de Graaf, 2. P. Jonkers, 3. A. Jansen. Joke ren: 1. mevrouw De Cock, 2. mevrouw Boerjan, 3. mevrouw De Kort. Graauw - Gemeenschapshuis, 24 personen. Bieden: 1. E. Borm, 2. P. van Gassen, 3. V. de Caluwé. Kloosterzande - Zaal De Kas tanje, 21 personen. Bieden: 1. T. Kegels, 2. W. Neve, 3. R. Ver- brugge. Jokeren: 1. mevrouw Drubbel, 2. mevrouw Vermeulen, 3. mevrouw De Cock. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, 22 personen. Bieden: 1. A. Vonk, 2. R. de Cock, 3. C. Her man. Jokeren: 1. mevrouw Man haven, 2. J. Remortere, 3. T. van Delft. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, 26 personen. Bieden: 1. L. van Goethem, 2. T. Kegels, 3. me vrouw Goossen. Jokeren: 1. me vrouw Rademakers, 2. mevrouw De Waal-Tieleman, 3. R. de Waal. Sluiskil - Zaal Atlanta, 35 per sonen. Bieden: 1. H. Prins, 2. E. van de Branden, 3. M. Taalman. Jokeren: 1. mevrouw De Bruyn, 2. mevrouw De Rijk, 3. mevrouw Segers. Axel - Zaal De Boemerang, 33 personen. Bieden: 1. mevrouw •Riemens, 2. mevrouw Dieléman, 3. R. Riemens. Jokeren: 1. me vrouw Lippens, 2. mevrouw De Feyter, 3. mevrouw Van de Bos. Terhole - Zaal Staminee, vijftig personen. Bieden: 1. P. Valent, 2. R. Poppe, 3. G. Boerjan. Jokeren: 1. mevrouw Van Drieschen, 2. P. de Waal, 3. J. Lernout. Emmahaven - Zaal 't Verdron ken Land, zeventien personen. Bieden: 1. H. Baeke, 2. P. Leeraert, 3. Ch. de Boeye. Hengstdijk - Campign De Vogel, 32 personen. Bieden: 1. W. Zwaans, 2. A. Hemelaar, 3. C. Burm. Jokeren: 1. mevrouw Ver- wey, 2. P. de Waal, 3. M. de Witte. Clinge - Zaal De Landbouw, 71 personen. Bieden: 1. mevrouw Domines, 2. J. Coalone, 3. P. Acke. Jokeren: 1. J. van Smael, 2. mevrouw Rombout, 3. me vrouw Acke. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, achttien schutters. Hoge vogel: B. van de Velde, eerste zij vogel: F. de Meyer, tweede zijvogel: S. Pieters, grootste aantal (4): J. de Beul. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 59 schutters. Hoge vogel: F. Buyse, eerste zij vogel: F. Martens, twee de zijvogel: M. Suy, grootste aantal (6): A. Bogaert. Koewacht - St.-Sebastiaan, 131 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: R. Gijsel, tweede hoge vogel: R. Schoonjans, eerste zij vogel: Y. Raas, tweede zijvogel: M. Deist, derde zijvogel: P. Mar tens, vierde zij vogel: R. van de Weken. Wip 2: eerste hoge en vierde zij vogel: P. van de Velde, tweede hoge vogel: R. Plasschae rt, eerste zijvogel: E. Sturms, tweede zijvogel: A. Elegeert, der de zij vogel: R. Verdonk. Wip 3: eerste hoge vogel: M. Rombout,- tweede hoge vogel: J. Vermeire, eerste zijvogel: M. van de Voor de, tweede zijvogel: G. D'Haens, derde zijvogel: R. van de Weken, vierde zijvogel: G. de Caluwé. Lamswaardè - Zaal De Lamso ren, 26 schutters. Hoge vogel: J. van Meelen, eerste zijvogel: A. de Bakker, tweede zijvogel: R. Bo gaert, grootste aantal (7): J. Hof man. Zuiddorpe - Willem Teil, 24 schutters. Eerste hoge vogel: F. Martens, tweede hoge en eerste zij vogel: B. Audenaerd, tweede zijvogel: O. Saman, grootste aan tal (10): A. D'Hondt. Hulst - Zaal De Kroon, 23 perso nen. Hoge vogel: G. Herwegh, eerste zijvogel: H. de Gucht, tweede zijvogel: A. de Waal, grootste aantal (10): L. van Kerkhoven. Axel - Ons Vermaak, 41 schut ters. Eerste hoge vogel: P. Steyaert, tweede hoge vogel: J. Jonkheym, eerste zij vogel: E. van Eertvelde, tweede zijvogel: D. Donze, derde zijvogel: J. Wee- maes, vierde zijvogel: G. D'Hae ns. Ossenisse - Camping Mussennist, 27 schutters. Hoge en tweede zijvogel: G. van de Bosse, eerste zij vogel en grootste aantal (6): G. Piessens. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 28 schutters. Hoge vogel: R. D'Hondt, beide zijvogels: E. Fie- rens, grootste aantal (4): J. Suy. IJzendijke - Zaal Les Amies, zeventien schutters. Hoge vogel en grootste aantal (6): F. Robijn, beide zijvogels: W. Ongenae. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, 21 schutters. Hoge vogel: T. de Kort, beide zijvogels: A. D'Hondt, grootste aantal (8): E. Cornelis. Hulst - De Batavieren, 49 schut ters. Wip 1: eerste hoge vogel: N. Goossen, tweede hoge vogel: ver loot, eerste zijvogel: G. Cocqheyt, tweede zijvogel: F. Herwegh, derde zijvogel: C. Weemaes, vierde zijvogel: J. Weemaes. Wip 2: eerste hoge vogel: L. Praat, tweede hoge vo gel: L. Vermeulen, eerste zijvo gel: C. de Nijs, tweede zijvogel: W. de Vrieze, derde zijvogel: J. Vermeire, vierde zijvogel: Th. Bogaert. Kloosterzande - Clubgebouw Rozenhof, 29 personen: 1. A. Cortvriendt/L. Kint, 2. H. de Gucht/C. de Kort, 3. J. Rombout/ A. Rombout. Koewacht - Zaal De Vlaschaard. 26 personen: 1. P. de Schepper van Grembergen/J. Martens, 2. A. Roelands/C. Wijnacker, 3. A. Coone/M. Thuy. Westdorpe - Zaal Concordia, ne gentien personen. Mat 1: 1. E. de Smet/A. Dobbelaar, 2. T. Ver- hoosel/H. van Geetsum. Mat 2: 1. C. de Kever/E. Dhaene, 2. E. van Vooren/M. de Bock. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, twaalf personen: 1. A. Vervaet/B. Rammeloo, 2. A. de Kort/M. Coone, 3. A. de Maerschalk/P. de( Bruyn. Axel - Gregoriuscentrum, tien personen: 1. J. Vercauteren, 2. H. Verbraeken/J. Zegers, 3. me vrouw Markusse. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, elf personen: 1. M. Rademaker- sa-Warrens, 2. M. de Maat-de Waal/J. Schenkels, 3. R. Reyns- de Kort/T. van Vooren. Clinge - Zaal Malpertuus, vijf tien personen. Mat 1: 1. M. Von- ck-van de Keelen, 2. J. Spitters. Mat 2: 1. L. Kegels, 2. M. van Vlierbergen. Lamswaardè - Zaal De Luifel, KBO: 1. L. Sala/G. de Schrijver, 2. J. Platjouw/E. van Driessche, 3. A. van Driessche/P. Roelands. Terhole - Dorpshuis, KBO: 1. C. Freijzer-van Hoey/E. van Dries sche, 2.- E. Volleman-Caluwé/G. Freijser-Hemelaar, 3. A. van Delft-Witteman/A. Lauwers. Zuiddorpe - Zaal 't Kaaike, GOW: 1. R. Kempe/J. Verbrae- ken, 2. J. la Heyne/M. Thuy, 3. R. Alexander/A. de Bock. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1: 1. T. Herman/L. Kegels, 2. J. de Kock/V. Baeyens. Mat 2: 1. E. Burm/C. Kegels, 2. C. Kegels/C. Baeyens. «Iburg - Het welzijns- voor jongeren en Jjeren en de kunstzinni- vorming in West- Siws-Vlaanderen moe- jinde loop van volgend larnauw gaan samenwer- jom efficiënter te wer- j en kosten te besparen. althans de inzet van het ^werkingsverband Welzijn Jest-Zeeuws-Vlaanderen, de sMSchappelijke regeling de gemeenten Sluis-Aar- itargen Oostburg die de wei ssector subsidieert, proces van samenwerking si langzaam maar zeker oen gebeurt stapsgewijs. Op moment zijn de Streek Jeugd :ale (SJC) en Welzijn voor Aren (WVO) al met elkaar in orek over nauwere samen- sking. «menwerking tussen de twee Hingen komt zoals bekend krmeer al tot uitdrukking in 1 betrekken van een nieuwe nmenlijke huisvesting. De ge- ijke huisvestingscommis- ie de besturen van SWO en hebben benoemd heeft het regelen van de nieuwe nog een andere op- meegekregen van de be- Dat is te onderzoeken op andere manieren ze in tige samenwerking het leid in West-Zeeuws- vorm kunnen geven, commissie bekijkt onder de mogelijkheden om een financiële admini- voor de instellingen te s W. Naessens, secretaris a het samenwerkingsverband in West-Zeeuws-Vlaan- is binnen nu en enkeie duidelijk hoe de sa- tussen SJC en WVO atorisch gestalte krijgt, ie is daarbij een van de mo- Mt moment loopt verder een perzoek naar de mogelijkheid I: kunstzinnige vorming aan te pet bij het werk van SJC/ pO Voor 1 juni volgend jaar fel er duidelijkheid zijn op wijze dat in het vat te leien is, dijke - Op zaterdag 15 april ll in de Nederland hervorm- kerk van IJzendijke de ten- ding 'Hoe schoon de na- fuanzijn...' door burgemees- l' I Kruize om 11.00 uur geo- rientoonstelling is georgani- "'(1 door de commissie Streek- «urn West- Zeeuws-Vlaande- ffresenteert. I iere sprekers zijn dijkgraaf ft «Wonders van 't Vrije van I •us en C. Kostense, voorzitter l fluimpje. Brassband Ge- Jd Overwint zorgt voor de mu- r® omlijsting. IA opening kan de tentoon- li» i kezichtigd worden in het Qnuseun Iedereen is wel- Lh ll de officiële opening en l'rnftinS'De tentoonstelling to' 30 september. Het "eonuseum is van dinsdag tot ijl)», ffijdag geopend van IJ» tot 12.00 en 13.00 tot 17.00 |U0uïrZaterdagVan 13-°° t0t Nsstrii»!16 april kunnen be" ïE en meedoen aan de W, sohone natuur' vanaf Is ir,J™useum aan de Markt lH.Mii? 1 Het vertrek is om k d,?ren de afstand is 25 km. L7naume is gratis. Ook bij L. weer §aat de tocht k/Sa" ?e Muziekvereni- fht Maakt Ma=ht Ldat w oewaeht houdt za- INctenJ,.1?3* r°mmel- IHet el!? ntlekveiling. b Parkeert repetltielokaal op I straal ein aan de Ber- toni«ielmart!n Koewacht. De PSWlisatie met volSens de l1"1 debruiu groot aanhod Wb^Spullen ™de I duurt tot ]R?n °m 9 00 uur en |üe atitüo uur- 1^ fclokkene!ling; waaroP antie- K»lk30 u°?n g6Veild' be" Een scène uit de bevrijding van Nederland. Een Duitser geeft zich over aan de Engelsen. ALS kleine jongen speel den Erik Adriaansen en Peter en Robert Catsburg uit Oostburg vaak bij een bunker, gelegen bij het toenmalige Koningin Wilhelmina Lyceum. De kogels, die ze daar von den, waren de eerste aan zet tot hun verzameling, die nu uitgegroeid is tot een volwaardige tentoon stelling. Door Sandra van de Vijver Oostburg - „Dat was onze droomwens, op een gegeven mo ment de verzameling kunnen la ten zien De maand mei is daar voor precies het goede moment," zegt Peter. De tentoonstelling 1940-1945, die gaat over inval, bezetting en bevrijding in West-Zeeuws- Vlaanderen, zal in de eerste week van mei geopend worden. Een voormalig magazijn, gelegen bij een woning van de familie Adriaansen aan de Oudestad 16, is omgetoverd tot museum. De ruimte is chronologisch inge deeld. Met poppen, kostuums, munitie, foto's en documenten is geprobeerd een realistisch beeld van de oorlog te geven. „In Zeeuws-Vlaanderen is het de eerste keer dat er een complete tentoonstelling over de oorlog in het westen van de streek te zien is," aldus Erik. Dat er professioneel en met oog voor detail gewerkt is, valt gelijk op bij de eerste aanblik van de tentoonstelling. Het is alsof de tijd teruggedraaid wordt; de spotjes die op de levensechte poppen zijn gericht, maken dat je het gevoel krijgt dat je wordt aangestaard. De verrekijkers, koekblikken, veldflessen en boe kenkasten staan erbij alsof ze gisteren nog gebruikt zijn en de achtergrondmuziek met Vera Lynn doet daar nog een schepje bovenop. „Kijk," zegt Erik, „dit is uniek," terwijl hij een stafkaart van de slag bij het Leopoldkanaal in 1944 laat zien. De kaart hangt netjes ingelijst aan de muur. Het gebied rond Aardenburg is ver vaagd op de kaart, de verdedi gingslinie is nog te zien. Als we langs het paardetuig lopen, merkt Peter op dat een opgezet paard het tafereel nog zou ver fraaien. „Ik heb ernaar geïnfor meerd. Maar dat werd toch een te dure aangelegenheid." Bij de documenten vinden we het complete levensverhaal van een verzetsman uit Schoondijke. De 'Schutsopstelling bij de dui nen', typerend voor de streek, is heel indrukwekkend. De bijbe horende muurschildering is ge maakt door de moeder van Peter en Robert en gebaseerd op foto's uit die tijd. Ook van de bevrijding is veel werk gemaakt. Een vakkundig gemaakt decorstuk laat Duitsers zien die zich overgeven «De na bootsing van een gehavend ar beidershuisje pit de oorlogstijd grenst bijna aan de werkelijk heid; gebroken dakpannen, bo men en herfstbladeren. Aan alles is gedacht. „In januari zijn we begonnen met het grove werk. Daar heb ben we heel wat vrije uurtjes in gestopt. Momenteel zijn we bezig met de afwerking," zegt Peter. Bijna alles wat tentoongesteld wordt, komt uit de verzamelin gen. „Een aantal foto's hebben we in bruikleen, maar het meeste materiaal hebben we in de loop van de jaren zelf vergaard." Een groot deel werd op beurzen en rommelmarkten gevonden, nog meer kwam van familie en kennissen uit de streek die nog spullen, boeken of brieven had- den bewaard. Volgens Peter was dat ook een van de redenen om zich te verdiepen in die tijd. „Het wekt je nieuwsgierigheid, die verhalen uit de oorlog. Om dat je het zelf niet meegemaakt hebt, ga je dingen opzoeken in boeken. Zo kom je te weten waarvoor bepaalde dingen ge bruikt werden en hoe ze werk ten. Vooral ook het technische aspect heeft een grote aantrek kingskracht." Robert, Erik en Peter zien hun tentoonstelling als een stukje streekhistorie. Erik beseft dat voor een aantal mensen de con frontatie heel gevoelig kan lig gen. „Zaken als foto's en brie ven, die voor sommigen herken baar zijn, kunnen heel wat los maken. Anderen zullen er min der moeite mee hebben. Tot nu toe zijn de reacties heel positief. We krijgen van alle kanten volop medewerking. Zo krijgen we bij voorbeeld van de gemeente Oostburg archieffoto's in bruik leen." Een basisschool in Breskens heeft al te kennen gegeven de tentoonstelling in de geschiede nislessen te willen gebruiken. Op die manier wordt er ook een educatief tintje aan gegeven. Mensen die nog spullen hebben, die geschikt zijn voor de ten toonstelling, kunnen contact op nemen met Erik Adriaansen. Een pop met een Nederlands uniform, samen met enige bajonetten en een uitgave van de Zeeuwse koerier. FOTO'S WIM KOOYMAN

de Stem | 1995 | | pagina 23