onrechte banger MEDEDELING fykunt het uitspugenmaar het meeste slik ik door9 Xi 6Bloot' beeld zorgt voor commotie mm ingeren in Zeeuws-Ylaanderen zes keer vaker het slachtoffer van criminaliteit Met de hond naar de film •Yi Bouwvakkers begroeten cao-bod van eigen bonden met afkeurend gefluit Terneuzense ondernemers hoeven advertentie in bedrijfsgids niet te betalen Nazi-jager Walvis ruikt complot 'christelijke fatsoensrakkers' Vroege vlinders en meikevers Miss Zeeland verkiezing Vrijdag 14 april a.s. (Goede Vrijdag) zijn onze kantoren vanaf 16.00 uur gesloten. De redactie is de gehele dag en avond normaal bereikbaar. In verband met Pasen verzoeken wij u de ad vertenties voor onze uitgave van dinsdag 18 april uiterlijk vrijdag 14 april Qm-ciivyr om 10.00 uur aan te leveren. I/Ei öJ-EjiVJ. foor onze constante verkoop van Keyboards naast alle nieuwe m0T lellen van alle merken ook een ■link aanbod van goede ge bruikte keyboards voor ieder Waf Tijdens de Paasshow panbiedingen met kortingen van 10% Hl Zeeland DONDERDAG 13 APRIL 1995 DEEL foto wim kooyman CITIZEN CHRONOSTYLE in tota.il doubléZ&T- nu 2 jr. garantie Vi V, 189. EDELSTAAL tvele modellen nu 69.-] etc. etc. f VELE HORLOGES met leren 7 37.50 «leanette Vergouwen lil - Smaken verschillen en over ■verschillen kun je hele discussies petten, maar de aspergewijn-ver- aag in restaurant Napoleon in 9 leverde gisteren een winnaar op alle aanwezigen zich in konden De uitverkoren'wijn is de Do- St. Hilaire die met 131 punten ie overwinning haalde. «de tweede maal organiseerde Hulst luertstad een aspergewijn verkiezing. l!l juni wordt de uitverkoren wijn in ihorecagelegenheden verkocht en is de fse begeleider van asperge-gerechten. |feuws-Vlaamse asperges moeten ge- M worden en volgens de Hulster ahoort daar een uitgelezen wijn bij. >at de verkiezing met alles er op en 1 Het zonnetje scheen en de 45 uit wen genoten al keuvelend van een champagne. Waarschijnlijk een 'Van tie smaakpapillen die volgens ge op zijn best zijn tussen 11.00 en 13.00 uur. Iets na elf uur begonnen bekende Zeeuws- Vlamingen en de gemeenteraadsleden van Hulst aan de proeverij. Twintig wijnfles sen waren in aluminium-folie gewikkeld en het was dus onmogelijk om te zien wat er op het etiket stond. In tegenstelling tot vorig jaar was de pro- eversgroep samengesteld uit lekkerbekken en vakmensen. „Het gaat niet alleen om de goede smaak, de juiste aspergewijn moet harmoniëren met het gerecht en toch te genspel bieden," meent een van de vak mensen. Wethouder Paul Weemaes heeft er duide lijk plezier in, zijn dag kan niet meer stuk. „Het is de bedoeling dat je alles uitspuugt, maar ik slik het meeste door," grinnikt hij. Een van de gemeenteraadsleden die alles van drank afweet verklaart dat hij waar schijnlijk drie glazen doorgeslikt heeft. „Als het lekker is, vergeet je dat je moet spugen. Het gros van de aanwezigen hier is genieter en geen kenner, maar omdat de verdeling goed is moet er dit jaar een juis te keus uitkomen." Vinoloog Piet Rutten bekijkt alles glimlachend en schudt het hoofd als hij een proever hoort beweren: "Dat nummer is lekker zeg, geef me nog maar een glas." Beetje zoet Carl de Wolf die de flessen heeft ingepakt, weet te melden dat een goede aspergewijn iets kruidig, een klein beetje zoet, wit en goed afsmakend moet zijn. „Dit jaar zijn de verschillen minder groot. De wijnen komen uit Chili, Zuid Afrika, Californië, Spanje, Italië en Frankrijk. Ve len zijn gemaakt van de Sauvignon druif, dus het wordt echt een klus voor de pro evers." Een echte wijnkenster die ook vo rig jaar van de partij was, zegt dat het ni veau gelijk is, maar dat er verrassende wijnen met verschillende smaken inge stuurd zijn. Organisator Frank d'Hooghe komt handen te kort en terwijl de meeste proevers op het terras van de zon genieten controleert hij bij chef-kok Antoin Bergman naar de samenstelling van het diner. De asper gesalade met huisgerookte zalm, de Vlaamse asperges en de fantasie van verse aardbeien gaan er vlot in, rijkelijk verge zeld van Elzaswijn. Ondertussen wordt met de computer uitgerekend wie de mees te punten vergaarde. Spanning Als de uitslag bekend gemaakt wordt en de organisatie verklaart dat de kwaliteit beter was dan vorig jaar, maar dat de smaakverschillen heel dicht bij elkaar lig gen en de geuren wat minder zijn dan in 1994, stijgt de spanning. Men wil weten wie de winnaar is om nogmaals het volle glas te kunnen heffen. De winnaar wordt met unaniem gemompel ontvangen. Twee wijnen bleken inferieur en scoorden min der dan honderd punten. De rest lag heel dicht bij elkaar met een miniem punten- verschil De uitslag: 1. Domaine St. Hilaire een wijn uit Pays d'Oc van Wijnkoperij Bart met 131 pun ten, 2. Touraine Sauvignon uit de Loirestreek, gebotteld in 1993 van Dyon Beerens met 130 punten en 3. Chateaux Tour de Mirambeau, een Bordeaux a.c. uit 1994 van Kwast Wijnko pers met 129 punten. VELE, VELE, VELE •briljantrincen 1 spectaculaire j prdzen rozetmodellen v-fl. 199-249,299.1 topkwaliteit cultivé- parelcolliers >w7"nu nu 595<nu 149-1 293.1 495.1 etc. etc. tl k^XmSHE 3 mm 19.50 nu 4 mm 24.50 nu 5 mm 27.50 nu l)EN ENBANDEN 260.-nu 130.- 386.-nu 193.- 476.- nu 238.- 600.- nu 295.- 828.- nu 414.- 1200.- nu 600.- DEN CLOSED- r iVERS zilveren slavenbanden 9.50 12.59 13.5» 16.59 6 mm 32.50 nc „jjj 7 mm 39.50 nu 0 8 mm 45.00 nu ZILVEREN clOSEJ: for-esJ no 9. 11.59 13.59 etc. e|c- 80.- 120.- etc. etc. mÉÊÊmê. 'J"V^rWalvis bij het omstreden beeld, foto jaap wolterbeek @9 Van onze verslaggever Middelburg De gemeente Middelburg gebruikt het spe ciaal voor de dodenherden king gemaakte beeld van pro fessor Wenckebach niet meer voor de herdenking. De vorige herdenking op het veel ruimere Abdijpiein is de ge meente zo goed bevallen dat de plechtigheid voortaan daar zal plaatsvinden. Het beeld staat aan de rand van het Abdijcom plex in een kleinere stadstuin. Maar, het is de halve waarheid, vinden sommigen. Middelburg ziet nu de kans schoon om van een beeld af te komen dat altijd al onrust heeft veroorzaakt. De Middelburger Walvis, die zich nazi-jager noemt en bekend werd door zijn tevergeefse actie om het oude hakenkruis uit de toren van Hulst te krijgen, ruikt een complot van wat hij noemt 'christelijke fatsoensrakkers'. Want het beeld van Wenckebach dat in 1950 is geplaatst, is bloot, op een vijgeblad voor de ge slachtsdelen na. En dat vijgeblad is later door de kunstenaar aangebracht op uit drukkelijk verzoek van de ge meente na veel protesten van de bevolking tegen de blote ge slachtsdelen, en nadat het beeld door onbekenden al herhaalde lijke malen met kledingstukken werd aangekleed. Maar dat was in de jaren vijftig, toen de moraal veel preutser was dan nu. Spelen zulke motie ven vandaag de dag nog? „Ja wel," zegt Walvis, „de zware christelijke partijen spelen nog steeds een belangrijke rol in de Middelburgse raad en die zien nu hun kans schoon." „Welnee," zegt hoofd voorlich ting van de gemeente De Regt, „de kranslegging vindt niet meer bij het beeld plaats omdat die plek niet geschikt meer was. De dodenherdenking in Middel burg is altijd heel druk bezocht en in die tuin konden veel be zoekers de kranslegging niet zien. We zouden dranghekken hebben kunnen plaatsen, maar die wil len we niet zien op de vierde mei. Vandaar het Abdijplein, waar we een plaquette hebben laten hangen met de namen van 17 omgekomen Middelburgse verzetsstrijders. Dat hebben we in 1990 gedaan bij de herden king van 50 jaar bombardement op Middelburg." „Akkoord," zegt Walvis dan weer op zijn beurt, „persoonlijk vind ik het Abdijplein ook veel geschikter qua ruimte en sfeer en ik heb helemaal niets tegen die plaquette, dat is goed, maar waarom verzet Middelburg het beeld dat toch speciaal voor die herdenking is gemaakt, niet naar hier? Dat moet toch kun nen? En dat dit niet gebeurt, dat vind ik een vreemde zaak." „Nee, we verplaatsen het monu ment niet," zegt voorlichter De Regt, „omdat het daar hoort op de Goenmarkt in die tuin. Daar heeft het altijd gestaan en daar blijft het. Hoe jammer het ook is dat het geen rol meer speelt in de her denking." Tot zover het verhaal van beide partijen. Maar er is nog een der de in het spel, het provinciebe stuur. Walvis toont een handge schreven brief, ondertekend door een hoge provincie-ambte naar. Hij schrijft dat 'uit nadere con tacten mij gebeieken is dat men met de huidige plek van de her denking ook niet erg tevreden is. Het kostte mij enige moeite de plaquette te vinden. Ook het beeld (met blad) valt nauwelijks op. We zullen eens zien of iets beters te bedenken valt'. Einde brief. Zowel de gemeente Mid delburg als het provinciebe stuur laten weten dat het over leg voor een andere opzet van de herdenking nog niet is begon nen. Woordvoerder De Regt van Middelburg zegt van de brief en de intensie van het provinciaal bestuur zelfs niets te weten. Door Ronald Verstraten Vlissingen - Spikkel: Wat doe jij vanavond? Vlek: Ik ga met mijn baasje naar de bioscoop. Wat draaien ze dan? '101 Dal- matiërs', een tekenfilm van Walt Disney, lache joh!. Maar da's toch al een ouwe? Ja, maar hij is opnieuw uitgebracht. Van onze verslaggever Terneuzen - Zeeuws- Vlaamse ouderen zijn ten onrechte banger dan de rest van de bevolking voor klei ne criminaliteit. Jongeren tot 24 jaar worden namelijk zes keer vaker het slachtof fer van criminaliteit dan 65-plussers. De politie in Zeeuws-Vlaanderen brengt deze cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) onder de aandacht van de bevolking in de sterk vergrijsde regio die Zeeuws-Vlaanderen is. Uit de enquête Rechtsbescher ming en Veiligheid van het CBS is gebleken dat de kleine crimi naliteit sinds het begin van de ja ren tachtig nauwelijks is toege nomen. De onrust- en angstge voelens zijn daarentegen wel ver sterkt. Misdrijf Ouderen hebben de meeste vrees. Meer dan tachtig procent van de 65-plussers in het onderzoek van het CBS zegt bang te zijn om 's avonds de deur open te doen als er gebeld wordt en men alleen thuis is. Toch lopen ouderen aan zienlijk minder kans het slacht offer van een misdrijf te worden, vertellen de cijfers. Vorig jaar hebben ongeveer zeven op elke honderd, ondervraagde mensen van vijftien jaar en ouder te maken gehad met gewelddelic- ten. Twee jaar daarvoor waren dat er ongeveer acht. Het aantal diefstallen lag in 1994 volgens het CBS op hetzelfde niveau als in 1982. Van elke honderd mensen van vijftien jaar en ouder worden er gemiddeld vijfendertig het slachtoffer van een delict, voor de groep jongeren tot 24 jaar ligt dat aantal op zestig. Dat is zes maal zo veel als bij 65-plussers. Van onze verslaggever Hulst - Mede door het zachtè weer zijn er bij de insektenwerkgroep van de Steltkluut vroege waarne mingen binnengekomen van een oranjetipvlinder en meikevers. Op 8 en 9 april zag Edie Bo- gaert uit Hulst tot zijn ver bazing op een judaspenning in zijn tuin al een oranjetip vlinder. Deze vlindersoort werd twee jaar geleden, toen het de warmste aprilmaand van de eeuw was, pas voor het eerst gezien op 20 april. Vorig jaar was de eerste waarneming van de oranje tipvlinder op 21 april. Mevrouw Clementine Tock uit de Molenstraat te Clinge heeft al zeven meikevers ge vangen inhaar tuin. De eer ste drie exemplaren werden gevangen op 7 april. Nor maal gesproken komen mei kevers pas tevoorschijn eind april of in de meimaand, weet insektenkenner Eddy Taelman. De insektenwerkgroep vraagt iedereen die een oran jetipvlinder of meikever ziet de waarneming door te ge ven. Voor Oost Zeeuws- Vlaanderen is dat aan E. Taelman (01140-11362) of J. de Bakker (01142-482). Voor West Zeeuws-Vlaanderen fungeert G. Prang (01171- 1454) als meldpunt. Oranjetipvlinders en meike vers kunnen gezien worden tot en met de maand juni. Waarnemeingen van de oranjetipvlinder worden doorgespeeld aan de Vlin derstichting in Wageningen. Van onze verslaggever Terneuzen - In discotheek Kiekieris in s' Heerenhoek zijn op 28 april en 26 mei voorrondes voor de Miss Zeeland verkiezing. Per voorronde gaan er drie dames door naar de finale die op 30 juni wordt gehouden. Tijdens de fina le maakt John de Mol Produkties TV tv-opnamen. Miss Zeeland vertegenwoordigt haar provincie tijdens de miss Nederland-finale. Deze finale wordt in het najaar live uitgezonden door RTL-4. Alhambra heeft de Zeeuwse première en alle Zeeuwse Dal- matiërs mogen er vandaag naar toe. Zo'n 22 honden, van wie de baasjes lid zijn van de Dalma- tiër Vereniging Zeeland, wonen de filmvoorstelling van de Dis- ney-klassieker bij. „Ze mogen op de stoelen zitten, als ze dat willen, maar ook gaan liggen of staan. Waar ze maar willen. En er is voor eten en drinken gezorgd. Ze komen niets te kort," aldus een mede werkster van het Vlissingse theater. Ook met eventuele hoge nood is rekening gehouden. „Poep of pies wordt zonder morren op geruimd. Daar hebben we re kening mee gehouden. Anders hadden we ze immers niet uit genodigd?" Voorafgaand aan de voorstelling, waarvoor ook een heleboel kinderen van Vij vervreugd in Middelburg zijn uitgenodigd, geeft een verte genwoordiger van de Dalma- tiër Vereniging énige uitleg over het ras. Om 19.30 uur worden de 'geno digden' in de foyer ontvangen. De film begint om 20.00 uur. Hoe de honden op de voorstel ling zullen reageren? „Geen idee. Blaffen, denk ik." Van onze verslaggeefster Roosendaal - Stakende bouwvakkers konden gisteren in het Roosendaalse evenementencentrum Leysdream weinig enthou siasme opbrengen voor het nieuwe cao-bod van de eigen bon den. Met luid gefluit drukten zij hun gevoelens uit. In Leysdream kwa men ongeveer 5100 stakers zich opnieuw laten registreren. Gisteren maakten L. Midden dorp, voorzitter van de machinis tenvakbond Het Zwarte Corps, en H. Krul van de FNV de stakers uit Zeeland en het westelijke deel van Noord-Brabant duidelijk dat het maandag aan de werkgevers gedane bod het laatste is dat van de bonden mag worden verwacht. Middendorp meldde dat de vak beweging 'niets meer in haar ach terzak heeft'. Het bod bestaat uit het veriagen van de looneis van 2,3 procent naar 1,75 procent voor 1995 en van 2,2 naar 2 procent voor 1996. Daarnaast willen de bonden tot bet jaar 2000 de tegenwaarde van enkele roostervrije dagen gebrui ken om een overgangsregeling voor de vut te financieren. De werkgevers willen afschaffing van de vut en zien het bod nog niet eens als een druppel op een gloeiende plaat. De huidige vut regeling handhaven kost de ko mende vijf jaar 2,1 miljard gul den. De bonden achten het volle dig ophoesten van dit bedrag via concessies aan de werknemers kant onhaalbaar. Volgens H. Lenting, actiecoördi nator in de regio West-Bra bant/Zeeland, is het niet zo dat de bonden bereid zijn tot het de finitief inleveren van roostervrije dagen. Ze kiezen voor het vijf jaar niet opnemen van deze da gen maar willen dat ze na het jaar 2000 weer opnieuw onderdeel zijn van het arbeidsvoorwaar denpakket. Lenting verwacht dat de werkge vers snel met officiële reacties op het vakbondsbod komen. De eer ste uitspraken van de kant van de werkgevers zijn negatief. De al vijf weken durende bouw- staking loopt geenszins op z'n laatste benen. Zo werden gisteren in Roosendaal ongeveer evenveel stakers geregistreerd als in de weken daarvoor. De bouwvak kers haken dan ook niet af. Len ting verwacht zelfs dat, bij het uitblijven van resultaten, de ac ties zich volgende week gaan ver harden. Op donderdag 20 april zijn er nieuwe registratiebijeen komsten met de stakers. Daar kunnen besluiten over andere ac- tievormen vallen. Omdat de banken op Goede Vrij dag niet werken, werd de sta kingsbijeenkomst van deze week niet op een donderdag maar een woensdag gehouden. De uitke ringen uit de stakingskassen van de drie betrokken bonden zouden anders te laat komen. Van onze verslaggever Terneuzen - De 130 Terneuzense ondernemers die in 1991 een advertentie hebben geplaatst in de gids Bedrijfsinfo van Be drijfsgegevens BV in Nieuwegein moeten die niet betalen. De kantonrechter in Terneuzen heeft in één geval, garage Van 't Westen in Oostburg, bepaald dat Bedrijfsgegevens die adverten ties heeft binnengehaald door bij de werving een verkeerde voor stelling van zaken te geven. Bedrijfsgegevens wekte namelijk de indruk dat de bedrijfsinfor- matiegids in samenwerking met de PTT zou worden verspreid. Dat is niet waar. Bedrijfsgege vens heeft altijd volgehouden dat van misleiding geen sprake is. Hoewel niet alle gevallen in juri dische zin identiek zijn gaat mr. J. de Bliek in Terneuzen ervan uit dat alle bedrijven, voor zover ze betaald hebben, een goede kans hebben hun geld terug te vorde ren. Het gaat per ondernemer om enkele honderden guldens. De zaak speelt al sinds 1991. De Kamer van Koophandel in Ter neuzen waarschuwde, naar aan leiding van klachten, Zeeuws- vlaamse ondernemers voor de praktijken van Bedrijfsgegevens Nederland bv en schakelde een advocaat in om bedrijven die zich bedrogen voelden bij te staan. Er melden zich in totaal 130 bedrij ven die zich door de handelwijze van Bedrijfsgegevens gedupeerd voelden. Slechts in een geval kwam het door toedoen van Be drijfsgegevens BV tot een rechts zaak. Het maakt volgens J. Bliek voor de bedrijven nogal een verschil of de bedrijfsgids het kwaliteits merk van de PTT draagt of niet. „Er zijn veel gidsjes die meteen in de prullenbak verdwijnen.'Dat is anders met de gids die door de PTT wordt uitgegeven. Die heb ben een officieel karakter. Net als een telefoonboek, zeg maar. Die worden door het publiek se rieus genomen. Alle ondernemers die door Bedrijfsgegevens zijn benaderd zeggen dat ze de indruk hadden dat de PTT er tussen zat. Door deze uitspraak zal Bedrijfs gegevens niet zo gemakkelijk meer hun gang kunnen gaan." ADVERTENTIE.

de Stem | 1995 | | pagina 17