ÜP^jfomaat nog lang iet uit de puree Erasmusbrug moet Rotterdam identiteit geven >n Günther overledenl T Telers 'stropen de mouwen op voor Duitsland' maar export blijft dalen STEM ECONOMIE A5 ENLAND ZÜRICH? EINDHOVEN AIRPORT! Thuisbankiers weten waar ze aan toe zijn. WOENSDAG 12 APRIL 1995 t voor Rusland al Monetair Fonds heeft din— Nn krediet van bijna 107 mS Ivan het fonds is het sluitstuk kandehngen die feitelijk al and. Het IMF heeft harde vdL e kredietsteun die is bedoeld! ervormingspolitiek van pres&i r ,°^m baarde f he leiding heeft het IMF kun )rnemens om structurele herv- >u wil het begrotingstekort tl eken tot 1 procent op maandbad nomie meer ruimte geven Z? i de handel en de verwaarlool eft collaboratie toe Iholieke Kerk in Argentinië he Iplichtigheid aan de 'vuile oorl In de periode 1976-1983 De ki [oedvergieten en schendingen aldus een door vijf bisschop] dat de gepensioneerde marine-i |almoezeniers ervan had besch bij het dumpen van politie] die in de Atlantische Ocea in is bekend dat ze tijdens vijl 10.000 personen zijn verdw te invasie g heeft gisteren de bewaking vai |t om de toestroom van vluchtelp Ie afgelopen dagen zijn honderd Ide ex-Joegoslavische republiek len. [taliaanse ministerie van Binnen politieofficieren naar de zuidelijH Lecce en diverse andere kus I politie daar te versterken. VolgeL ■zich onder de vluchtelingen ooi Ihten tussen het Turkse leger en f JKK in het zuidoosten van Turkijt zuilen naar verwachting Italii >e tot Schengen op 28 april formeel aansluiten bij hkomst van ministers uit de neg$ ■genwoordigers van Wenen de toe- Belgische minister van Europese 1 .eren bekendgemaakt. Net als de ijk, Spanje en Portugal al op 26 >k Oostenrijk een einde maken aif grenzen. f aan alles op alles gezet om te ijk Schengen-pasje zou komen. Er en ronduit sabotage. Deze stelling -staatssecretaris van Europese za- sprek deze week met het weekbla toe falende pasjessysteem voor vi etrokken lidstaten van de Europe! VdA-Europarlementariër geenszin )it aan Schengen gewild." ïrland met veel geld de Europese Commissie, Jacques itse en Ierse regeringen opgeroepen volgen en Noord-Ierland financieel^ tijdens een bezoek aan Belfast een :ie aan ter hoogte van 700 miljoen ^Chrisvan Alem [termeer - 'Wasserbom- zo werden ze twee [geleden vol afgrijzen Lene zijde van de grens Lmd. Waterbommen. fakeloze vruchten, die Jjjog eens werden ge il - een glazen fabriek, r in de volle grond, l[r op substraat, een [art steenwol; spul waar den normaal mens z'n Uuwmuur isoleert. zouden ook nog worden itraald. De tomaat zat diep h puree. Anno 1995 is het van de tomaat weer opge- Maar de export naar island nog lang niet. 'Het ein- mndè tomaat is nabij'. De op- j lezer 'van de fraaie jmenposter kon wellicht den- hier de treurzang over ooit zo succesvol exportpro- wordt aangeheven, it. Dé tomaat is op sterven na De waterbom van weleer, fteiharde groenrode kogel is wrede dood gestorven. Door padige Duitse kritiek terug stoten, rechtstreeks in het itvande Nederlandse teler, üde nieuwe tomaat, jubelt de ster: 'die Rote feste', 'Garten- de 'Strauchtomaten', verschillende soorten, ieubewust geteeld. Niet in een tak' door anonieme telers, hollandische Familien- jebe', „die niks te verbergen tien," zegt ir. Dick Hylkema, Isctear marketingzaken van i Centraal Bureau voor Tuin bouwveilingen (CBT) in Zoeter- meer. De nieuwe tomaat kent vele ge daanten, rond en rood, zoet of kruidig, stevig. Los leverbaar, in trosvorm of als cherry-tomaat. In Super I en Klasse I. De kritiek in Duitsland ebt langzamerhand weg. „De toon is in ieder geval een stuk vriendelijker," zegt Har ry Schrijver, teler van trostoma ten in Huissen. „We staan nog maar aan het be gin," waarschuwt Jos Houwen blik op de exportcijfers van het CBT had wellicht tot wat minder uitbundigheid geleid. In het 'rampjaar' 1993 gingen er 243 miljoen kilo tomaten de Duitse grens over, veertig miljoen ton minder dan in 1992. Vorig jaar viel de export verder terug, naar 213 miljoen kilo. De betere prijzen, die dertig procent hoger lagen, hielden de Nederlandse te lers - meer dan 10 procent sneu velde in de tomatenmisère - over eind. uit het Noordlimburgse Melder- so, voorzitter van de 72 leden tel lende vereniging die 'Garten- frisch-tomaten' teelt. „We moe ten er als telers voor zorgen dat we de zaken echt tweehonderd procent voor elkaar hebben." Evenals vorig jaar stopt het CBT dit jaar weer drie miljoen gulden in het imago van de Hollandse to maat. „Vooral om uit de verdedi ging te komen," licht Hylkema toe. Het optimisme groeit. „Hollandse tomaat smaakt Duitsers weer naar meer," kopte het ministerie van Economische Zaken vorige week in haar magazine. Maar een Het marktaandeel van de Neder landse tomaat in Duitsland loopt sind 1991 terug: van 60 procent naar 46 procent in 1994, volgens voorlopige schattingen van het CBT. Tomaten uit Spanje, de Canari- sche Eilanden en Marokko vullen het gat dat Nederland laat vallen. Het Produktschap voor Groenten en Fruit is pessimistischer dan het CBT en becijfert dat de Ne derlandse tomatenexport naar Duitsland vorig jaar met twaalf procent is teruggevallen. Spanje versloeg Nederland in het laatste kwartaal van 1994 als voornaam ste groenteleverancier op de Harry Schrijver temidden van vriendelijker geworden. Duitse markt. Ofschoon iedereen verschillende cijfers hanteert, blijft één conclu sie onbetwist: het Nederlands marktaandeel in Duitsland daalt. „Als dat zo doorgaat kun je onge veer de dag uitrekenen dat je de deur op slot moet doen," zegt Wim Baljeu in De Lier, 'Frucht- kontorleiter', oftewel inkoopdi recteur verse groenten van super marktgigant Edeka. Met ruim dertig miljoen kilo Nederlandse tomaten behoort Edeka tot een van de grootste afnemers. zijn tomaten. Volgens hem is de toon in Duitsland over Nederlandse tomaten in ieder geval een stuk FOTO JORIS KLINKENBIJL grote sommen in de ruim anderhalf ovincie om de vrede en verzoening 25 jaar durende guerrilla-oorlog I'sen om het leven kwamen. nse industrie Je Nederlandse regering gaat de pmse economie financieel ondersteu van Buitenlandse Zaken besloo |gte was gesteld van een compromii de Surinaamse regeringscoalitii naribo gaat het om zeventig miljoer bjecten. De Surinaamse leiders be Imming over de rol die het Interna- het economische herstructurering* i gaan spelen. Itduitse spion Günter Guillaume J nlosmakelijk verbonden met itse kanselier Willy Brandt. Boor Sander Kuypers (anp) Rotterdam - De Erasmus- tag krijgt als nieuwste trots [Rotterdam morgen dui- ijk vorm. Die dag wordt 139 meter hoge pyloon ir de brug in aanbouw ge- Irnen, Een spektakel waar naar verwachting tiendui- zenden mensen op afkomen. De oeververbinding tussen de Msingel en de Kop van Zuid «et het wij-gevoel in de ha venstad onderstrepen. Rotter- dammers hebben zich de laatste duidelijk met groot- en innovatie geïden- Het silhouet van de nieuwe brug, de derde over de Maas in Rotterdam, is straks een nieuwe parel in de Rotterdamse skyline. Vooropgesteld dat stakers geen toet in het eten gooien, worden morgen rond half vier 's mid dags de stalen pyloon en andere belangrijke onderdelen op be en elde de ze ont- ■n te a de tal- op. ver arde as in n de Günter Guillaume DDR. Wegens ho°f7f''t kreeg hij in december 19 tien jaar gevangenis. Zijn eveneens opgepakte Christel moest voor ach 1 cel in. Het duo kwam m vrij in het kader tenruil met West-Du.tsland leidde in zijn huis bij Ber laatste jaren een terugg leven. „„j3t „Ik heb het gedaan, zrf veertig jaar in vrede ven," verklaarde hip het allemaal zo beki) da ik er meteen aan toevoeg ik het allemaal weer pt«* zou doen." tonnen pijlers in de Nieuwe Maas geplaatst, vlakbij het Noordereiland. Het gaat om de vaste stalen tui- brug, omhoog gehouden door de enkele, iets achteroverhangende pyloon. De oeververbinding is 's werelds grootste basculebrug met een beweegbaar deel van 89 meter. De totale overspanning wordt achthonderd meter, met 22 brugdelen. Het ontwerp is van de Amsterdamse architect Ben van Berkel. Na plaatsing van de twee meest markante onderdelen, worden later dit jaar de overige brugde len aangesloten. Vervolgens worden deze delen met ruim zes kilometer tuikabel aan de py loon gehangen. De Maasstad verwacht dat de Erasmusbrug halverwege 1996 voor het ver keer toegankelijk is. Ongeveer 26.000 voertuigen steken dan dagelijks op deze plaats de ri vier over. Opvallend is dat de nieuwe brug slechts uit één pyloon bestaat. Deze Zwaan, zoals menigeen in de Maasstad het ontwerp liefko zend noemt, staat niet in het midden van de brug, maar komt op tweehonderd meter uit de ka de van de Kop van Zuid. Deze asymetrische constructie zorgt voor een onevenredige druk op de tuikabels. De achter- overhellende knik in de pyloon vangt de ongelijke krachten op. De knik geeft de pyloon het ui terlijk van een zwaan. Waarom zo'n technisch inge wikkelde constructie? Volgens architect Van Berkel heeft hij voor een enkele pyloon gekozen om het vrije zicht op het water en de kades te behouden. „Om dat de pyloon niet in het midden staat èn een knik vertoont, kan iedereen altijd de juiste richting bepalen. Ook moest de Er asmusbrug een technische uit daging worden," erkent de ont werper. De complete brugconstructie weegt 9200 ton en kost de ge meente Rotterdam zo'n 365 mil- Oon van de Erasmusbrug werd op 12 maart overeind gezet FOTO ANP joen gulden. Het ministerie van verkeer en waterstaat draagt nog eens 166 miljoen bij. In 1989 kreeg de Rotterdamse gemeenteraad na een oeverloze discussie de keuze uit twee ont werpen: de geknakte pyloon van Ben van Berkel en de vier-stok- kenbrug van Maarten Struys, huisarchirect bij de Dienst Ge meentewerken. Tekenend voor de moderne mentaliteit van de havenstad kreeg het gewaagde Amster damse ontwerp de voorkeur. Voornaamste reden was dat de vier-stokkenbrug tè veel op de Willemsbrug leek en daarmee niet speciaal genoeg was. „Rotterdammers houden van extreme bouwwerken," blikt publicist Herman Moscoviter te rug. Deze van origine Amster damse auteur schreef een boekje over de liefde en het draagvlak voor grootschalige moderniteit in de havenstad. „Lange tijd heeft de Maasstad met haar gebrek aan identiteit geworsteld. Behalve in de haven was Rotterdam nooit uniek of onovertroffen. De historische binnenstad ging in de Tweede Wereldoorlog verloren. Rotter dam had vanaf dat moment niets meer van zichzelf." De laatste decennia is flink aan een nieuwe identiteit gesleuteld, weet Moscoviter. Een Rotter dammer voelt zich tegenwoor dig haantje de voorste. Die rol geeft voldoening en verschaft identiteit. Moscoviter: „Begin jaren zestig kreeg Rotterdam bij voorbeeld de eerste metro van Nederland. De stad legde in de oorlog de Maastunnel aan, de eerste ver- keerstunnel in Nederland. Met de Euromast stampte de stad het hoogste nationale bouwwerk uit de grond. De stad had ook als eerste een rondweg. In de jaren negentig is Rotterdam weer op een andere, maar eigen manier bijzonder." De verbinding tussen de linker en rechter Maasoever moet de tweede gemeente van Nederland gereedmaken voor de 21e eeuw, omdat de basculebrug de oude stad met een nieuw en presti gieus woon-werkgebied ver bindt. In de Kop van Zuid worden de komende vijftien jaar ruim 53Q0 woningen gebouwd, 400.000 vierkante meter kantoorruimte en 35.000 vierkante meter be drijfsruimte. Volgens de direc teur Gemeentewerken, C. de Wijs, betekent dat economische groei 'en dus veel nieuwe werk gelegenheid. Dat is een ontwik keling die Rotterdam hard nodig heeft', zegt hij. De Wijs verwacht dat de excenr trieke uitstraling van de Er asmusbrug veel nationale en in ternationale bedrijvigheid aan trekt. „Rotterdam wordt op lange ter mijn zeker beter van het veertig miljoen duurdere alternatieve ontwerp dat is gekozen. Daar ben ik van overtuigd," meent De Wijs. Terwijl Hylkema van het CBT vindt dat het instandhouden van de tomatenteelt 'een opdracht' is, maakt Baljeu geen drama van een mogelijk verdwijnen van de Ne derlandse tomaat. „De paprika gaat hard en kan de koppositie van de tomaat overne men. Laat die tomaat dan maar aan een ander land waar ze het goedkoper kunnen." Toch laat Edeka de Nederlandse tomaat niet aan z'n lot over. Afgelopen weekeinde sjouwde Baljeu met twintig Duitse winkeliers door de kassen van Westlandse tuinders die, in samenwerking met Edeka, 'Gartenaroma'-tomaten telen volgens integrale ketenzorg (IKZ). „Heel Nederland heeft daar de mond van vol. Maar wij zijn met Edah de enigen die een goed pro ject hebben," zegt Baljeu. Om de tomaat weer tot commer cieel leven te wekken ontwikkel de Edeka samen met zaadleve rancier Rijk Zwaan een 'smaak- tomaat' die door de tuinders on langs op een beurs in Ne- umünster ten doop werd gehou den. Ook het CBT is ultra actief om de Nederlandse tomaat bij Duitse consument weer in genade aan vaard te krijgen. Met zaadleveranciers is een over eenkomst gesloten om alleen goe de rassen te verkopen. Dick Hyl kema: „In het verleden werden volstrekt onbekende rassen ge teeld, die vaak slappe tomaten opleverden. En dat bevestigde weer het negatieve beeld." Houdbaarheidsproeven, stevig heidscontrole en het beter op de rode kleur telen hebben inmid dels letterlijk hun vruchten afge worpen, evenals een strenge schifting tussen Super I en Klasse I-tomaten op de veiling. Verder is er een sterke segmenta tie doorgevoerd: 70 procent van de ruim 1100 hectare kastomaat bestaat uit ronde tomaten, dan- wel tros-, vlees- en tussentype to maten; 30 procent onderscheidt zich naar verschil in smaak en stevigheid. De milieubewuste teelt, waarbij natuurlijke bestrijders als de sluipwesp en de rode- mijt het landbouwgif verdringen, moet de Nederlandse tomaat doen uitste ken boven de bespoten'long life'- rassen uit Spanje en Marokko. „Die zijn wit van het gif," scham pert Harry Schrijver. „Ackem für Deutschland," 'zeg maar: de mouwen opstropen', vertaalt Hylkema de boodschap waarmee het CBT de verloren zieltjes wil terugwinnen. Com municatie-goeroe Anne van der Meiden kwam er onder meer aan te pas en leerde de tomatentelers dat een 'breed orkest' van gelui den meer oplevert dan stomweg in de tegenaanval gaan. Inmiddels hebben zo'n honderd Duitse journalisten de Neder landse totatenteelt met eigen ogen aanschouwd. Jos Houwen uit Melderslo ziet het effect: „Men is er toch meer van over tuigd geraakt dat er met die to maten niet geknoeid wordt." Twintig promotieteams wierp het CBT in de strijd die tot dusverre met 400.000 Duitse consumenten in de supermarkt in gesprek gin gen. Hylkema: „Dertig procent van de mensen was anti-Hol lands, die liepen gewoon door. Van de overige zeventig procent had dertig procent een negatieve houding, nog eens dertig procent had een positief beeld en de rest had geen uitgesproken mening, maar was aan het eind van het gesprek positiever. We hebben hiervoor gekozen omdat je men sen in discussie eerder kunt over tuigen. Advertenties zouden on geloofwaardig zijn overgeko men." „Dit jaar willen we dieper ingaan op thema's als milieubewuste teelt, het sprookje van de water- bom." Het CBT weet zich in de strijd gesteund door grote win kelketens. Niet alleen Edeka, maar ook Tengelmann levert een actieve bijdrage. „In hun huis- aan-huis folders met de week- aanbiedingen geven ze uitleg over de milieubewuste teelt." Met opzet is de naam Holland op de verpakkingen van tomaten een maatje kleiner geworden. "Niet alleen vanwege de problemen", beaamt Hylkema, "maar ook om dat we het accent willen leggen op merknamen als Gartenfrisch en dergelijke." Ondanks de hoopvolle berichten dat de kritische Duitse consu ment zijn oordeel getemperd heeft, blijft men in tomatenland behoedzaam. Baljeu:"Dat soort dingen, zoals dat idee van bestraling, zit vaak heel diep. Iedereen weet dat be straling een sprookje is, dat is bij wet verboden. Maar daarmee krijg je dat idee er van vandaag op morgen nog niet uit. Het is een lange weg terug. Je moet de boodschap steeds maar weer blij ven verkondigen." Het prille tomatenseizoen van 1995 oogt weinig hoopvol. De prijzen vallen tegen en de con currentie rukt in ijltempo op. Spanje en de Canarische eilanden hebben hun export binnen de Europese Unie tussen september en februari met dertig miljoen ki lo tomaten opgeschroefd. Hun seizoen '93/'94 sloot met een recordexport van 549 miljoen ki lo, zo'n twintig procent meer dan het jaar ervoor, teiwijl de totale Nederlandse tomatenexport daalt. Om de concurrentie van Marok kaanse tomaten in het wintersei zoen te ontlopen, gaan de Canari sche Eilanden gaan hun aanvoer verleggen naar het voorjaar; de zelfde periode dat de Nederland se tomaten massaal van de strui ken komen. Jos Houwen: „Dan moeten we in de concurrentie slag. Nóg heviger," (ADVERTENTIES) SNEL het vrienetelilke alternatief met doorverbindingen wereldwijd Ook rechtstreeks naar 10 andere bestemmingen Gratis nieuwe dienstregeling: bel 040-524255 „Waar ik ook geld opneem, het kost me niks." daar geen kosten aan verbonden. En datzelfde geldt voor geld opnemen aan de balie. Of er nu wel of niet buiten een Omdat de Postbank niet houdt van mitsen en maren, weten thuis bankiers precies waar ze aan toe zijn. Dus als de Postbank zegt dat betalen en geld opnemen voor particu lieren gratis is, dan is het ook gratis. Zonder één mits, zonder één maar. Neem nou geld opnemen. Welke giromaat u ook gebruikt, het kost u niks. Overdag niet, 's nachts niet, in het weekend niet. Zelfs wanneer u met uw giromaatpas in het buitenland pint, zijn giromaat is, of u het nu op een binnen- of een buitenlands postkantoor doet, het is gewoon kosteloos. Zoals ook betalen bij ons altijd gratis is, op welke Postbank-manier u dat ook doet. Met uw hulp (zoveel mogelijk gebruik maken van machtigingen, zoveel mogelijk opdrachten insturen in één envelop en uw girobetaalkaarten op zak houden als het contant kan of pinnen mogelijk is) willen we het graag zo houden. Zonder beperkingen, zonder voorwaarden, zonder maxima. POSTBANK

de Stem | 1995 | | pagina 7