VS: 'Autonomie voor Koerden' HMdJj 'M GRATIS KUNST UIT 2* loma niet u Serviërs bestoken 'veilig' Gorazde EIGENHUIS 4Likken naar boven en stampen naar Winnie daagt Nelson Mandela voor rechter DDR-spion Günther Guillaume overledei Israël zeer tevreden over aanpak militante moslims Erasmusbr DE STEM BUITENLAND Koerden richten vandaag in Den Haag parlement-in-ballingschap op Op de beurs 'Wonen en Leven in Stijl' in Eindhoven, 8 t/m 17 april Si INTERIEUR Zweetlucht in onderbroek om vrouwen te verleiden BUITENLAND Eindelijk IMF-krediet voor Rusland Argentijnse kerk geeft collaboratie toe Italië vreest Albanese invasie Oostenrijk treedt toe tot Schengen EU steunt Noord-Ierland met veel geld Geld voor Surinaamse industrie BB WOENSDAG 12 APRIL 1995 uJ PESTEM Kaapstad (rtr) - Winnie Man dela heeft haar ex-echtge- noot, de Zuidafrikaanse pre sident Nelson Mandela, voor de rechter gedaagd. Zij eist dat de president schriftelijk meedeelt waarom hij haar verleden maand heeft ontsla gen als staatssecretaris van Kunst en Wetenschap. Winnie zegt dat haar gedwongen vertrek in strijd met de grond wet is. „De president is hierover ingelicht en hij zal juridisch ad vies inwinnen," zegt een woord voerder. President Mandela wordt mor gen terugverwacht van een be zoek aan de Golfstaten. Hij heeft tot die dag de tijd om te laten weten of hij de aanklacht aan vecht. Zo niet, dan komt de zaak op 25 april voor. Ook Winnies opvolger als staatssecretaris, Brigitte Mabandla, is voor het gerecht gedaagd. Een advocaat van Winnie Man dela zegt dat Zulu-leider en mi nister van binnenlandse zaken Buthelezi, een tegenstander van Mandeia's ANC, haar klacht steunt. „De heer Buthelezi is niet over het ontslag geraadpleegd, zoals de grondwet dat vereist," aldus advocaat Moses Mavundla. President Mandela stuurde zijn ex-vrouw op 27 maart zonder opgave van redenen de laan uit, naar zijn zeggen in het belang van het goed functioneren van de regering. Volgens regerings bronnen moest zij weg omdat ze in februari zonder toestemming een rondreis'door West-Afrika had gemaakt. Een week voor haar ontslag had de politie haar huis en kantoor doorzocht in verband met een corruptiezaak. De rechter ver klaarde de huiszoeking later on rechtmatig. Mevrouw Mandela geniet grote populariteit onder radicale zwarten met haar kritiek op het beleid van haar ex-man. Ze be schuldigt hem ervan te veel te doen voor de blanken en te wei nig voor de zwarten. Zelf is ze de afgelopen maanden beschuldigd van financiële onregelmatighe den. Het hele bestuur van de Vrou wenliga van het ANC, waarvan ze voorzitter is, trad onlangs af uit protest tegen haar eigenge reide optreden en ondoorzichtige administratieve bestuur. Door onze redactie buitenland Washington (ap) - De Verenigde Staten zijn voor autonomie of een andere vorm van zelfbestuur voor de Koerden in de vier staten waarin zij leven. De VS zijn echter tegen een onafhankelijke Koerdische staat. Dat heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. De Turkse rege ring beschouwt Turkije nog steeds als een eenheidsstaat, waarin zelfs voor vormen van autonomie geen plaats is. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Talbott arriveerde gisteren in Turkije, waar twaalf miljoen Koerden wonen. Premier Tansu giller be loofde hen meer vrijheid, maar herhaalde dat de 35.000 Turkse militairen die naar Noord-Irak zijn gestuurd een einde zullen maken aan aanvallen van Koer den tegen Turkije. Er wonen ook Koerden in Iran en Syrië, die voor een zelfstandig Koerdistan vechten. De Koerden in Noord-Irak oefenen zelfbe stuur uit, tegen de troepen van de Iraakse president Saddam Hoessein beschermd door voor namelijk Amerikaanse gevechts vliegtuigen die opereren vanuit Turkije. De Iraakse Koerden konden niet voorkomen dat de Turks-Koerdische PKK vanuit Irak aanvallen uitvoert op Tur kije. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher heeft Midden-Oostenbemidde laar Dennis Ross gevraagd de kwestie van de PKK ook in Syrië aan de ore te stellen. Den Haag In navolging van het ministerie van Buitenlandse Zaken legt ook de Haagse burgemeester Haver- mans de Koerden geen strobreed in de weg als ze vandaag in het Congresgebouw een parlement- in-ballingschap oprichten. Er zijn immers geen aanwijzingen dat de openbare orde in het geding is, was de uitkomst van overleg tussen de Haagse politie en Havermans. „Den Haag is nu eenmaal een demonstratiestad. Iedereen mag vrij vergaderen, mits de openba re orde geen gevaar loopt", aldus een gemeentewoordvoerder. De oprichting van een Koerdisch parlement in ballingschap ligt gevoelig. Turkije wil dat Neder land de bijeenkomst verbiedt. Maar de Nederlandse ambassa deur in Ankara heeft de Turkse autoriteiten te verstaan gegeven dat Den Haag de samenscholing als een normale politieke bijeen komst beschouwt. De politie is alert. „Maar dat zijn we bij elke grote bijeen komst", aldus een woordvoer ster. Het Koerdische parlement-in- ballingschap stuit op reserves bij de Tweede Kamer. Een meerder heid ziet weinig in erkenning van dit parlement, vooral we gens zijn geringe democratische gehalte. Contacten met 'parlementsleden' zijn mogelijk, maar alleen op persoonlijke titel. Oproepen tot gewelddadig optreden tegen het Turkse gezag zijn volgens de kamer onaanvaardbaar. Een verbod op de bijeenkomst in het Congresgebouw tast volgens de kamer het tolerante imago van Nederland aan, toenadering toto de Koerden brengt het risico met zich mee dat de relatie met Navo-partner Turkije een knauw krijgt. „Er is één parlement in Turkije en dat zetelt in Ankara", zegt PvdA-kamerlid Lilipaly. Hij wijst er wel op dat de Turkse autoriteiten meer ruimte moeten bieden aan de Koerdische taal en cultuur. Ongerustheid bestaat over de mogelijkheden die Koer dische volksvertegenwoordigers in het Turkse parlement hebben om voor de Koerdische zaak op te komen. Vrienden en familie van het 18-jarige meisje Maja Dokic uit Sarajevo in tranen tijdens haar begrafenis gisteren. Ze stierf door een granaat die drie dagen geleden in het centrum van de belegerde Bosnische hoofdstad terechtkwam. foto epa Sarajevo (rtr/afp/anp) - De Bosnische Serviërs hebben de stad Gorazde, door de Verenigde Naties tot 'veilig gebied' uitgeroepen, met zware artillerie be stookt. De VN hebben de NAVO een mandaat gegeven dergelijke gebieden te bescher men, desnoods met geweld.De VN-veilig- heidsmacht Unprofor sprak van negen tot twaalf granaten van 'groot kaliber' die op de stad zouden zijn neergekomen. Vooral het centrum van de moslimstad lag onder vuur. Het is nog niet duidelijk of er door de beschieting slachtoffers zijn gevallen. Eind maart lag Gorazde eveneens onder vuur. Toen viel er één dode en werden vijftien mensen gewond. De VN dreigde de Navo te vragen om luchtaanvallen indien de Serviërs door zouden gaan met het bewust onder vuur nemen van burgers in de zes moslimsteden en enclaves die door de VN zijn uitgeroepen tot veilig gebied. De situatie in Bosnië verslechtert ziender ogen sinds het regeringsleger het bestand verbrak en een offensief begon tegen de Bosnische Serviërs. Op verscheidene plaat sen in Centraal-Bosnië hebben de moslims terreinwinst geboekt. Onlangs veroverden zij een belangrijke Servische communicatietoren op de berg Vlasic. Ook de Bosnische Kroaten hebben gemeld terrein te hebben veroverd op de Bosnische Serviërs. President Izetbegovic van Bosnië zei dat zijn regering niet van plan is het staakt- het-vuren dat in mei afloopt te verlengen, als Klein-Joegoslavië niet instemt met het internationale vredesplan dat een einde moet maken aan de al drie jaar durende oorlog. De president zei dat verlenging van het bestand het gevaar met zich meebrengt dat de huidige situatie, waarbij 70 procent van Bosnië in handen is van de Serviërs, geleidelijk legale trekjes krijgt. Als de Servische president Milosevic Bosnië-Hercegovina voor 30 april erkent, zijn wij bereid het bestand met twee tot drie maanden te verlengen, zei Izetbegovic. Gaza (dpa/afp) - PLO-leider Yasser Arafat heeft gisteren Israëls tevredenheid geoogst met verscherpte maatregelen tegen moslim-militanten. Arafat nam die maatregelen na de twee dodelijke zelfmoordacties tegen Israëliërs van zondag in de strook van Gaza. Hij vroeg hulp van Israël om met name de smokkel van wapens naar het gebied tegen te gaan. Egypte steunt hem al tegen de smokkel. Sinds zondag heeft de PLO-lei- der rond tweehonderd militan ten laten oppakken van de Isla mitische Jihad en de Hamas-be- weging. Die hadden zich verant woordelijk gesteld voor de dub bele moordpartij, waarbij acht doden vielen. De door Arafat geleide Palestijn se Autoriteit gelastte de extre misten hun wapens in te leveren. Maar Harnas en de pro-Iraanse Hezbollah kondigden meer aan slagen in Israël aan. De Jihad zei met aanslagen in Gaza te willen stoppen op voor waarde van onmiddellijke ont manteling van de joodse vesti gingen in het gebied. „Wij be grijpen niet waarom er temidden van een miljoen Palestijnen, die nauwelijks rond kunnen komen, drieduizend kolonisten moeten wonen die de helft van het water in Gaza verbruiken en de helft van het gebied beheersen." De Israëlische regering en de chef van haar geheime dienst oordeelden in een eerste reactie positief over Arafats hardere aanpak. Het zou dan mogelijk zijn het tweede deel van het vredesakkoord volgens schema uit te voeren. Dat deel voorziet in uitbreiding van autonomie op de Westelijke Jordaanoever en Israëlische te rugtrekking uit Palestijnse be volkingscentra. Ook Israëls mi nister van Buitenlandse Zaken Peres zei zich te zullen houden aan zijn afspraak met Arafat, daarover vóór 1 juli een akkoord te sluiten. Arafat pleitte gisteren voor een soepelere afhandeling door Is raël van het verkeer tussen auto noom Palestijns gebied, Egypte en Jordanië. Hij wees erop dat een betere economische situatie de voedingsbodem voor het ter rorisme wegneemt. De moslim-militanten verzetten zich met hand en tand tegen de Palestijnse onderhandelingen met Israël, die hebben geleid tot autonomie voor de Palestijnen in Gaza en de stad Jericho op de bezette westelijke oever van de Jordaan. (ADVERTENTIE) Lees alles over deze aktie in het aprilnummer, nu in de winkel! Een ongewoon mooi woontijdschrif t Tokyo (ap) - Voor de man die ondanks de juiste aftershave of eau de toilet- te geen vrouw weet te ver leiden hebben Japanse we tenschappers een nieuw wapen ontwikkeld: onder broeken met een zweet- geurtje. Het idee is simpel. Bekend is dat vrouwen van het bestand deel feromoon in het oksel- zweet van een man opgewon den raken. De Japanse wetenschappers maakten een synthetisch fero moon en stopten dat in minus cule capsules die in een onder broek bij de geringste wrijving kapotgaan en de lucht ver spreiden. De kleding- en cosmeticafa- brikant Kanebo zal volgend voorjaar boxershorts en slips met de capsules op de markt brengen. De lucht in de onderbroek gaat zo'n tien wasbeurten mee. De prijs van de zweeton- derbroek ligt vijftig procent hoger dan die van een normale onderbroek. Woordvoerder Kazuhiro Miyoshi kan geen resultaten garanderen, maar een ander feromoon bevattend produkt, het parfum Sex Angle, doet het uitstekend in de verkoop. Door Paul de Schipper Antwerpen - Het gebeurde vorige week in het centrum van Antwerpen. Een Nederlands meisje fietste tegen het eenrichtingsverkeer in. Een tegemoetkomend politiebusje sneed haar de weg af en dwong haar de stoep op. De Antwerpse diender kwam niet uit zijn auto, maar draaide het raampje om- „Hij begon in plat Antwaarps te schel den. Dat versta ik dus niet. Hij zei: Oh uit 'olland... wa' denkt ge wel, da ge hier bij u bent? Dit is België, dit kan hier niet en ge hebt geen bel ook. En geen voorlamp! Banden aflaten! Ge kunt te voet verder!" Melanie Leijten uit Hooge Zwaluwe wist niet wat haar overkwam: „Ik begreep het niet. Ik dacht dat hij bedoelde dat m'n banden te hard stonden om op die kas seien te rijden maar nee... Ventielen eruit! Dat heb ik toen maar gedaan omdat ik dacht dat het normaal was. Toen ik op m'n werk kwam en vertelde wat er ge beurd was, explodeerde mijn chef." De chef van Melanie belde de verant woordelijk commissaris van politie. Mela nie: „De volgende dag moest ik op het bureau komen. Er lagen foto's. Hij vroeg me de agent aan te wijzen en zei: me vrouw het spijt ons. We zullen maatrege len nemen." Wat Melanie Leijten meemaakte, is een klein incident, maar tekenend voor hou ding en werksfeer bij de Antwerpse poli tie. Dat de straatagenten van het 1800 man tellende Antwerpse politiekorps niet echt klantvriendelijk zijn, is zacht uitgedrukt. De verhalen die daarover in Antwerpen de ronde doen, zijn legio. Arrogantie en kinderlijk aandoende machtswellust spe len vaak een hoofdrol. De Antwerpse bevolking legt de schuld voor de stijgende criminaliteit en de toe genomen onveiligheid op straat voor een groot deel bij de Antwerpse Hermandad. Evenveel verhalen, van opgekropte frus traties, leven er trouwens binnen het korps. Chagrijnig werken? Dat wil ik niet zeggen, reageert agent Tonny Ruts, tevens bestuurder van het Nationaal Syndicaat van de Belgische politie. „Noem het mis noegd." Hij werkt twintig jaar bij het Antwerpse korps. „En het is van kwaad tot erger geworden. Nu is het een grote malaise. Waarom? Als de politiek en de burge meester blaften kwispelden onze bazen. Alle verantwoordelijkheid voor wat mis ging werd naar beneden doorgeschoven. Alleen de individuele beroepstrots houdt de mensen nog gaande. Het Nederlands onderzoeksbureau Beren schot onderzoekt sinds kort waarom de Antwerpse agenten zo chagrijnig hun werk doen. Berenschot doet dat op ver zoek van het nieuwe gemeentebestuur van Antwerpen. Burgemeester Leonie Detiège wil binnen honderd dagen een plan op tafel krijgen om van de stedelijke politie een korps te maken dat model kan staan voor andere Vlaamse steden. De doorlichtingstermijn van Berenschot loopt op 2 mei af. Het bureau vroeg tweehonderd politie mensen te biecht. Het eerste resultaat: een algemene kritiek op chefs die onbe kwaam zijn, oneerlijk en denigrerend naar het personeel toe. Of zoals een straatdiender het uitdrukt: „Het is een korps van feodale commissa rissen. De bazen maken dat de basis niks waard is. Likken naar boven en stampen naar beneden. Zo werkt dat hier." Een ander citaat: „Wie hier hogerop wil raken, moet de juiste politieke kaart bezitten. Bekwaamheid speelt geen enke le rol. Dan krijg je situaties waarbij officieren aan agenten moeten vragen wat ze moeten doen. Hoe meer je werkt, hoe Washington - Het Internationaal Monetair Fonds heeft rV zijn goedkeuring verleend aan een krediet van biina in 7 gulden voor Rusland. 1 De beslissing van het bestuur van het fonds is het sluitsh li langdurige, moeizame onderhandelingen die feitelijk al f maand geleden werden bekroond. Het IMF heeft harde waarden gesteld in ruil voor de kredietsteun die is bedoek bijdrage aan de economische hervormingspolitiek van nreë 1 Jeltsin. De geldverslindende oorlog in Tsjetsjenië baarde! fonds grote zorgen. De Russische leiding heeft het IMF kun overtuigen van haar goede voornemens om structurele hen mingen uit te voeren. Moskou wil het begrotingstekort f beperken om de inflatie te drukken tot 1 procent op maandba De Russen gaan de markteconomie meer ruimte geven on andere door liberalisering van de handel en de verwaarlo oliesector. Buenos Aires - De Rooms-Katholieke Kerk in Argentinië hl alsnog spijt betuigd over medeplichtigheid aan de 'vuile oorl tijdens de militaire dictatuur in de periode 1976-1983 DekJ heeft te weinig gedaan om bloedvergieten en schendingen i mensenrechten te voorkomen, aldus een door vijf bisschoni» ondertekende verklaring. De schuldbekentenis komt nadat de gepensioneerde marine-d ficier Alfredo Scilingo legeraalmoezeniers ervan had bescM digd dat ze getuige waren bij het dumpen van politik gevangenen in River Plate, die in de Atlantische Ocel uitkomt. Van 4.000 personen is bekend dat ze tijdens 1 dictatuur zijn vermoord, terwijl 10.000 personen zijn verdd Rome - De Italiaanse regering heeft gisteren de bewakingL de Adriatische kust verscherpt om de toestroom van vluchtelii gen uit Albanië te stoppen. De afgelopen dagen zijn honderdj Albanezen en inwoners van de ex-Joegoslavische republiek] illegaal het land binnengekomen. Een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van Binnei landse Zaken zei dat het 300 politieofficieren naar de zuidelijk havensteden Brindisi, Bari en Lecce en diverse andere kus, plaatsen had gestuurd om de politie daar te versterken. Volga de woordvoerder bevinden zich onder de vluchtelingen Turkse Koerden die de gevechten tussen het Turkse legerend Koerdische Arbeiderspartij PKK in het zuidoosten van Turkt zijn ontvlucht. Alle illegalen zullen naar verwachting Hal moeten verlaten. Brussel - Oostenrijk zal zich op 28 april formeel aansluiten Schengen. Tijdens een bijeenkomst van ministers uit de neg lidstaten ondertekenen vertegenwoordigers van Wenen de ti tredingsacte, zo heeft de Belgische minister van Europi Zaken, Robert Urbain, gisteren bekendgemaakt. Net als 4 Benelux, Duitsland, Frankrijk, Spanje en Portugal al op >S maart hebben gedaan, zal ook Oostenrijk een einde maken a de controle bij de onderlinge grenzen. De KLM heeft van meet af aan alles op alles gezet om voorkomen dat er een tijdelijk Schengen-pasje zou komen. was sprake van pure pesterij en ronduit sabotage. Deze stellij verkondigt voormalig PvdA-staatssecretaris van Europese z ken Dankert in een vraaggesprek deze week met het weekbl! Vrij Nederland.Het tot nog toe falende pasjessysteem voor 11 personenvervoer tussen de betrokken lidstaten van de Europe Unie bevreemdt de huidige PvdA-Europarlementariër geenszii Dankert: „Schiphol heeft nooit aan Schengen gewild." Belfast - De voorzitter van de Europese Commissie, Jacqui Santer, heeft gisteren de Britse en Ierse regeringen opgeroepe het voorbeeld van de EU te volgen en Noord-Ierland financies te steunen. Santer kondigde tijdens een bezoek aan Belfast ee hulppakket voor de provincie aan ter hoogte van 700 miljoe gulden. De Europese Unie injecteert grote sommen in de ruim anderha miljoen inwoners tellende provincie om de vrede en verzoenin vooruit te helpen na een 25 jaar durende guerrilla-oorlo waarbij meer dan 3.200 mensen om het leven kwamen. Den Haag/Paramaribo - De Nederlandse regering ga reorganisatie van de Surinaamse economie financieel ondersten nen. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken besloo hiertoe nadat hij op de hoogte was gesteld van een comprora tussen de drie leiders van de Surinaamse regeringso Nieuw Front. Volgens ingewijden in Paramaribo gaat het om zeventig miljoe gulden voor industriële projecten. De Surinaamse leiders be reikten zaterdag overeenstemming over de rol die het Interna tionaal Monetair Fonds bij het economische herstructurering! programma in Suriname kan gaan spelen. „r Chris van Alem óetermeer -'Wasserbom- j zo werden ze twee iar' geleden vo1 afgrijzen an gene zijde van de grens I jcnoernd. Waterbommen. Smakeloze vruchten, die k nog eens werden ge teeld in een glazen fabriek. Lt in de volle grond, I maar op substraat, een s00rt steenwol; spul waar- nee een normaal mens z'n spouwmuur isoleert. En ze zouden ook nog worden Lrstraald. De tomaat zat diep in de puree. Anno 1995 is het «ago van de tomaat weer opge ld Maar de export naar Duitsland nog lang niet. 'Het ein de van dè tomaat is nabij'. De op- „ervlakkige lezer van de fraaie [leurenposter kon wellicht den ken dat hier de treurzang over een ooit zo succesvol exportpro- dukt wordt aangeheven. Klopt. Dè tomaat is op sterven na dood De waterbom van weleer, de keiharde groenrode kogel is een wrede dood gestorven. Door ongenadige Duitse kritiek terug geschoten, rechtstreeks in het j hart van de Nederlandse teler. Leve de nieuwe tomaat, jubelt de 1 poster: 'die Rote feste', 'Garten- frisch', de 'Strauchtomaten', twintig verschillende soorten, milieubewust geteeld. Niet in een 'fabriek' door anonieme telers, nee, door 'hollandische Familien- betriebe', „die niks te verbergen, hebben," zegt ir. Dick Hylkema, directeur marketingzaken van| het Centraal Bureau voor Tuin- Den Haag (anp) - De Oostduitse spion Günter Guillaums dood. Zijn bestaan is onlosmakelijk verbonden met politieke lot van de Westduitse kanselier Willy Brandt. Door Sander Kuypers (anp) Rotterdam - De Erasmus brug krijgt als nieuwste trot; van Rotterdam morgen duij delijk vorm. Die dag word een 139 meter hoge pyloo: naar de brug in aanbouw ge varen. Een spektakel waaj naar verwachting tiendul zenden mensen op afkomen. De oeververbinding tussen d Coolsingel en de Kop van Zui moet het wij-gevoel in de ha venstad onderstrepen. Rotteih dammers hebben zich de laatst decennia duidelijk met grool schaligheid en innovatie geïder tificeerd. Het silhouet van c nieuwe brug, de derde over C Maas in Rotterdam, is straks ei nieuwe parel in de Rotterdai skyline. Vooropgesteld dat stakers gei roet in het eten gooien, wordi morgen rond half vier 's mii dags de stalen pyloon en andej belangrijke onderdelen op bi meer je je overste bevestigt in zijn onbe kwaamheid. Met als gevolg dat je wordt tegengewerkt. Degenen die politiek be noemd zijn maar onbekwaam, voelen dat. Het enige wat ze dan nog kunnen doen is straffen." Een agent vertelt hoe hij een arrestant binnenbracht: „Mijn baas lachte me uit en zei: met wie komt gij hier binnen? De procureur laat hem straks toch lopen. Stampt hem buiten en houdt u met iets anders bezig." Agenten schetsen het beeld van een totaal verziekte organisatie, met meerderen die hen uitlachen of afblaffen als ze arrestan ten binnenbrengen: „Dan moet hij een proces-verbaal opstellen en dat doet hij niet graag, want dan moet hij werken." Een agent vertelt hoe zijn baas in beslag genomen drugs van een junkie in de vuilbak kieperde met de opmerking: „Breng volgende keer iets anders bin nen. Of met het inschakelen van een Neder lands onderzoeksbureau de politiek nu achter de Antwerpse agent staat is de vraag die vakbondsman Ruts nog niet durft de beantwoorden. Hij is door erva ring cynisch geworden. „Dat moeten ze eerst bewijzen. Het leed zit diep, heel diep." De ontmaskering van de DDR- agent leidde tot de val van de eerste sociaal-democratische re geringsleider van de Bondsrepu bliek. Guillaume, een van de bekendste en doeltreffendste na oorlogse spionnen, stierf begin deze week op 68-jarige leeftijd aan een hartstilstand. Brandt trad in 1974 af nadat een van zijn drie medewerkers ont maskerd was als spion. De SPD- kanselier toonde zich extreem verbitterd, omdat hij zich de laatste jaren had ingezet voor een betere verstandhouding met de communistische machtheb bers in de DDR. De veiligheidsdienst schaduwde de charmante, innemende man al een jaar. Het viel op dat hij vaak in Frankrijk was. Hoewel Guillaume zich verkocht als francofiel, bleek hij in dat land zijn opdrachten te krijgen en gegevens af te dragen. De veiligheidsdienst stelde Brandt op de hoogte van de ontdekking. Samen besloten ze Guillaume niet meteen te ont slaan om nog meer bewijzen te kunnen vergaren. Dat riep na de ontmaskering van de spion tal rijke vragen en kritiek op. Brandt besloot de politieke ver antwoordelijkheid te nemen. Bij zijn arrestatie verklaarde Guillaume dat hij officier was in het Nationale Volksleger van de Günter Guillaume DDR. Wegens hoog kreeg hij in december tien jaar gevangenis. Zijn eveneens opgepakte Christel moest voor acht P cel in. Het duo kwam' vrij in het kader van j tenruil met West-Du tgj leidde in zijn huis b J a laatste jaren een terugge leven. „Ik heb het gedaan, veertig jaar in vrede ven," verklaarde hij. het allemaal zo bek ik er meteen aan toevoeg ik het allemaal weer P zou doen. En a's| 'De Pyloon van de Erasmi

de Stem | 1995 | | pagina 6