Koerden richten parlement op Situatie Gaza nadert kookpunt "Vanaf nu is Always voord VNl] ING si (Jelikopt< 6Duitse geheime dienst smokkelde plutonium' Dole doet opnieuw gooi naar presidentschap VS VN waarschuwen Serviërs voor tegenaanvallen Haarlemse DE STEM BUITENLAND Turkije niet blij met Nederlandse toestemming voor bijeenkomst in Den Haag Van Mierlo twijfelt over positie Claes Suriname geeft beschermde aapjes cadeau aan politici BUITENLAND KOR| Always maandverband nfiSTEM SNEL NAAR BIRMINGHAM/ MANCHESTER? EINDHOVEN AIRPORT! 'Spanje moet soepeler zijn in visconflict' DINSDAG 11 APRIL 1995 Door Frans Wijnands Bonn - De parlementaire controle-commissie van de Duitse Bondsdag onderzoekt of de Duitse geheime dienst BND (Bundesnachrichten- dienst) actief betrokken is bij de smokkel van 400 gram plutonimun van Moskou naar München, vorig jaar. Het weekblad 'Der Spiegel' be- richtte dit weekeinde dat BND- functionarissen de smokkel- transactie hadden geënsceneerd, om de Russische autoriteiten zo doende te attenderen op hun zwaar onvoldoende controle op nucleair materiaal. Rusland heeft inmiddels woedend gerea geerd. Alle Bondsdagfracties hebben op het onderzoek aangedrongen, ook al heeft regeringswoord voerder Hausmann gisteren ge zegd, dat de geheime dienst de plutonium-smokkel niet in scène heeft gezet. Hij werd op zijn persconferentie met aanhouden de vragen sterk in het nauw gedreven, maar bleef bij zijn verklaring dat de beweringen ls zijn. Hausmann wilde slechts kwijt dat Bondskanselier Kohl zondag is geïnformeerd. Hij wilde niet zeggen hoe de kanselier daarop had gereageerd. Volgens de Officier van Justitie in München is het denkbaar dat het weekblad een deel van het plutonium-dossier in handen heeft. Maar omdat hij tot nu toe geen aanwijzigingen heeft dat BND-medewerkers strafbare fei ten hebben begaan komt er vooralsnog geen justitieel onder zoek. Ook de directeur van de Duitse geheime dienst, Konrad Porzner, zegt geen aanwijzigingen te heb ben dat zijn medewerkers hun boekje te buiten zijn gegaan. Maar 'Der Spiegel' schreef dat de betrokken BND-agenten op eigen houtje werkten, en dat zelfs hun hoogste bazen niet van hun actie op de hoogte waren. Porzner zei dat de BND beschik te over informatie dat een pluto- nium-aanbieder in München zou gaan opereren. Die informatie is aan de Beierse Justitie doorgege ven. Het enige opmerkelijke in Porzner's verklaring is eigenlijk dat hij duidelijk iets ontkende. Doorgaans hanteert ook de Duit se geheime dienst het uitgangs punt: nóóit iets bekennen of be vestigen. Den Haag (anp) - Nederland onderneemt geen stappen om morgen de oprichting in Den Haag van een Koerdisch parlement-in-ballingschap tegen te gaan, ook al zou Turkije dat graag zien. De ambassadeur in Turkije, J. Horak, heeft de Turkse autori teiten eind vorige week te ken nen gegeven dat Nederland de conferentie als een normale poli tieke bijeenkomst beschouwt. Den Haag wil pas aan maatrege len denken als oproepen tot ge weld of terrorisme worden ge daan. Van een eventuele erken ning zal geen sprake zijn; Neder land doet dat niet ten aanzien van parlementen-in-balling- schap. De Turkse regering-giller vindt de oprichting onaanvaardbaar en verzocht Horak vorige week stappen te ondernemen om de vergadering te voorkomen. Tur kije diende nog geen officieel protest in bij de Nederlandse regering, aldus eerste ambassa deraad Derya Kanbay in Den Haag. „Zo'n formeel protest is een zware stap voor vrienden, en druist in tegen de geest van ons NAVO-bondgenootschap. Wij willen onze relatie niet verslech teren." Turkije beschouwt de Koerdi sche plannen als een poging het land te verdelen. Ankara wil kost wat kost een dergelijke af splitsing voorkomen. Een commissie, bestaande uit parlementariërs van de pro- Koerdische Democratische Partij (DEP) en enkele Koerdische or ganisaties, treft de laatste voor bereidingen voor het parlement. Ze pleiten voor democratie en steun voor de nationale bevrij- dingsstrijd in Koerdistan. Ze verwerpen elke vorm van bezet ting in de regio. Oorspronkelijk had de inaugura tie van het parlement op 21 maart, tijdens het Koerdische nieuwjaar, in Leuven moeten plaatshebben. Ankara oefende destijds druk uit op de Belgische regering om dit te voorkomen. Brussel ging niet over tot een verbod. Onduidelijk is waarom de vergadering is verplaatst naar Den Haag. De leider van de Koerdische Ar beiderspartij (PKK), Abdullah Ocalan, is bereid onderhandelin gen te beginnen met de Turkse regering als Ankara het leger uit Noord-Irak heeft teruggetrok ken. Hij voegde eraan toe dat Turkije militair in drijfzand te recht is gekomen. Volgens de PKK-leider was vanaf het begin duidelijk dat de Turkse militaire operatie in Noord-Irak geen suc ces kon worden. Guerilla In het verleden heeft Ocalan her haaldelijk aangeboden over vre de te willen praten, maar de Turkse regering heeft dit altijd geweigerd. „Zelfs als de Turkse staat zich wil terugtrekken, zal het niet eenvoudig zijn een einde te ma ken aan dé pijnlijke slagen en ernstige verliezen", aldus Oca lan. Iraakse Koerdenleiders voor spelden gisteren eveneens dat Ankara last zal houden van guerrilla-aanvallen als het of fensief eenmaal is beëindigd. Ook Irak riep Turkije op tot een dialoog. De Turkse premier Qiller verde digde de inval in Noord-Irak opnieuw en wees op het beperkte karakter van de al drie weken oude actie. Ze zei dat de terug trekking van drieduizend mili tairen dit weekeinde een bewijs is dat de operatie van beperkte duur is. Door Mare de Koninck Washington - Met tal van veteranen uit de Tweede Wereld oorlog in zijn supportersschare, kondigde senator Bob Dole gisteren in zijn thuisstaat Kansas officieel zijn kandidatuur aan voor het Amerikaanse presidentschap. Door Bert Schampers •Luxemburg - Minister Van Mierlo staat niet langer on voorwaardelijk achter Navo secretaris-generaal Willy Claes. „De huiszoekingen lui den een periode in die niet te lang mag gaan duren", zei hij gisteren in Luxemburg, waar de EU-ministers van Buiten landse Zaken vergaderden. Van Mierlo zocht naar een veili ge formulering om zijn stand punt te verduidelijken. Officieel vindt Nederland dat Claes mag blijven zolang niet is bewezen dat hij een rol heeft gespeeld in de Agusta-smeergeldaffaire. Van Mierlo beklemtoonde echter dat met de huiszoekingen door de Belgische justitie de kwets baarheid van Claes is verhoogd. Hij denkt dat de zestien Navo- lidstaten zijn standpunt delen. Hij beweerde niets te hebben vernomen over de mogelijke op volging van Claes. Een diplo maat zei desgevraagd dat de eer ste die hierover begint als de 'moordenaar' van Claes zal wor den beschouwd. j De Duitse minister Kinkel zei dat hij Claes als collega altijd heeft gerespecteerd en dat Duitsland ook achter diens kan didatuur als secretaris-generaal van de Navo stond. „Dit pro bleem is niet door Duitsland op te lossen", aldus Kinkel, verwij zend naar de Belgische justitie die moet bewijzen dat Claes schuldig is. Duitsland blijft de geplaagde secretaris-generaal voorlopig steunen. Claes is inmiddels met vakantie vertrokken om tot rust te komen. Volgens een Navo-woord voerder heeft deze korte onderbreking van zijn werkzaamheden niets met de Agusta-zaak te maken. Een Bosnische Serviër achter zijn machinegeweer in de buurt van de Bosnische enclave Bihac. De gevechten zijn de laatste weken ondanks een bestandin hevigheid toegenomen en lijken de voorbode te zijn van een opleving van de oorlog in voormalig Joegoslavië. FOTO EPA De 71-jarige politicus noemde zijn gooi naar 's lands hoogste ambt 'een laatste plicht die ik en mijn generatie te vervullen heb ben om Amerika in haar oude glorie te herstellen'. De Amerikaanse presidentsver kiezingen zijn over twintig maanden. Dole heeft geruime tijd geleden al duidelijk gemaakt dat hij het presidentschap - opnieuw, net als hij al enkele malen in het verleden heeft gedaan - am bieert. Nu die ambitie formeel is, is hij meteen ook de koploper ('front runner') in het veld van Witte Huis-gegadigden binnen de 'Re publikeinse Partij. In de opiniepeilingen ligt hij ver voor op zijn rivalen senator Phil Gramm, tv-commentator Pat Buchanan en gouverneur van Californië Pete Wilson. Maar die rangschikking kan compleet ver anderen als over tien maanden de voorverkiezingen ('primaries') beginnen en de Amerikaanse be volking zich pas echt op de kan didaten gaat concentreren. Mocht Robert Dole de nationale verkiezing van november 1996 winnen, dan zou hij met zijn 73 jaar 'de oudste nieuwe president' zijn die ooit het Witte Huis is binnengegaan. In zijn toespraak gisteren toonde Dole zich een enthousiast advo caat van het Republikeinse par tijprogramma 'Contract met Amerika', zoals dat door de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden, Newt Gingrich, is opgesteld. Vergaande inkrimping van de bureaucratie, een verbod op be grotingstekorten, machtsover dracht van de federale overheid aan de deelstaten, afschaffing van sociale steun als automa tisch recht, afschaffing van 'po sitieve discriminatie' en herstel van het vrije wapenbezit beho ren tot die agenda, die volgens Dole 'het aanzien van Amerika ingrijpend zal veranderen'. Door onze redactie buitenland Sarajevo - NAVO-vliegtuigen hebben gisteren waarschu- wingsvluchten uitgevoerd bo ven de Bosnische hoofdstad Sarajevo, nadat Bosnische Serviërs de stad zondag had den bestookt met mortieren.- De Bosnische regering rea geerde met hoongelach op de vluchten, die weinig indruk op de Bosnische Serviërs zou den maken. Door de beschietingen zondag kwamen drie mensen om het leven, onder wie een 15-jarig meisje, en raakten minstens tien anderen gewond. De VN hebben de Serviërs gewaarschuwd voor tegenaanvallen. De VN-commandant in Bosnië, generaal Rupert Smith, heeft formeel geprotesteerd bij de lei ders van de Bosnische Serviërs. VN-woordvoerder Ivanko zei dat de Serviërs 'op lafhartige wijze proberen de inwoners van de stad te terroriseren'. Ook klaag de hij over de Servische Ilidza- brigade die in de omgeving van het vliegveld opereert. Hij om schreef de leden van de brigade als 'terroristen'. De VN-commandanten durven uit vrees voor wraakacties tegen VN-militairen de laatste tijd steeds minder te vragen om luchtaanvallen door NAVO-toe- stellen op Servische posities. De Bosnische Serviërs hebben de af gelopen weken hun aanvallen op de zogenoemde veilige gebieden, zoals Sarajevo en de enclave Bihac, sterk opgevoerd. Waarschijnlijk als gevolg van het succesvolle offensief van het Bosnische regeringsleger. Met de opmars van de moslims kwam een einde aan een vier maanden oud staakt-het-vuren. De Bosnische premier Silajdzic riep de internationale gemeen schap, alsmede Servië, op meer druk op de Bosnische Serviërs uit te oefenen. Hij wil dat Servië de staten die zijn ontstaan uit het vroegere Joegoslavië erkent en internationale controle toe laat aan de grenzen met Bosnië. Daarmee wil hij de voortdurende aanvoer van voorraden naar de Door Armand Snijders Paramaribo - Een parlementaire delegatie van de Nederlandse Antillen en Aruba, die in maart een bezoek bracht aan Suriname, heeft zowel zichzelf als het gastland flink voor aap gezet. De Arubanen en Antilranen, waaronder oud-premier Liberia Peeters wisten dankzij de medewerking op hoog politiek Surinaams niveau zestien beschermde doodskopaapjes mee naar huis te nemen. Volgens de Surinaamse en internationale wetten mag deze aapsoort slechts in uitzonderlijke gevallen en slechts voor wetenschappelijke doeleinden worden gevangen en geëxporteerd, maar de Surinaamse regering was voor het hoge bezoek genegen een uitzondering te maken en de eigen wetten te overtreden. Het Surinaamse Assemblée-lid C. Ardjosemito regelde de benodigde vergunningen en de Centrale Bank toonde zich bereid af te zien van de gewoonlijk verlangde vergoeding van enkele honderden dollars per aap. Het gekonkel van de politici kreeg een dramatische wending doordat een deel van de aapjes de tweeënhalf uur durende vliegreis van Suriname naar Willemstad niet overleefde. De Surinaamse autoriteiten weigeren in deze affaire tot op heden ieder commentaar. Bosnische Serviërs tegenhouden. De grootmachten willen Servië verlichting van de VN-sancties aanbieden in ruil voor de offi ciële erkenning van Bosnië als eenheidsstaat. Totcnu toe zijn alle pogingen daartoe mislukt. Op het slagveld leden de Ser viërs de afgelopen weken tegen slagen. Na drie jaar oorlog be gint het Bosnische regeringsleger zich steeds meer te ontpoppen als een echte strijdmacht. Vol gens een VN-woordvoerder is het beter bewapend en getraind dan drie jaar geleden. Omdat zij niet over voldoende tanks en artillerie beschikken zijn zij niet in staat grote geconcentreerde aanvallen op de Serviërs te doen. Maar zij veroveren met stukjes en beetjes terrein op de Serviërs en weten dat vast te houden, aldus een VN-zegsman. Ook de Bosnische Kroaten, sinds de lente van vorig jaar bondge noten van de moslims, behalen successen. In het zuidoosten van Bosnië boekten zij terreinwinst bij zware gevechten op de berg Dinara. Premier Major van Groot-Brit- tannië heeft de strijdende par tijen in Bosnië gisteren gewaar schuwd dat zij met vuur spelen en dat een nieuwe totale oorlog in de voormalige Joegoslavische republiek niet tot vrede zal lei den. Door onze redactie buitenland Gaza - De Islamitische Jihad en Harnas dreigen Yassar Arafat met een volksop stand als hij doorgaat met het oppakken van leden van beide bewegingen. De Palestijnse politie arresteerde zondag na twee aanslagen op Israëliërs in de Gaza- strook rond honderdvijftig vermoedelij ke Harnas- en Jihad-leden. De Israëlische regering dringt er steeds feller op aan dat Arafat de radicale Harnas en Jihad, tegenstanders van vrede met Israël, in de autonome Palestijnse gebieden onder de duim houdt. De aanslagen dreigen het vre desproces te verstoren. Israëlische politici lieten zich gisteren pessimistisch uit over de toekomst van de opnieuw verstoorde broze vrede. Hamas-leider Mahmud Zahar waarschuwde gisteren dat Arafat met zijn optreden tegen de activisten een regelrechte oorlog in de Gazastrook riskeert. „Wij zullen niet als eersten een burgeroorlog beginnen, maar verwacht je nu echt dat de mensen zichzelf niet zullen verdedigen? Hij zal met een volksopstand te maken,krijgen." Uren na de aanslagen zondag verzamelden zich tientallen militanten bij de woning van de 24-jarige Khaleb Khatib. Hij joeg zichzelf en zes Israëlische militairen de dood in door een bestelauto vol explosieven te laten ont ploffen tegen een Israëlische autobus bij de joodse nederzetting Kfar Darom. De militanten losten vreugdeschoten in de lucht om het martelaarschap van Khatib te vieren. „Laat Arafat weten dat wij niet opgeven en zijn arrestaties ons niet bang maken", zei een activist door een megafoon. „De taal van de kogels is de enige die het vertrek van de vijand uit ons gebied garan deert", riep een amder. „Arafat voert de orders van Rabin uit. De situatie in Gaza staat op scherp", zei Ghazi Hamad, hoofdredacteur van de Hamas-krant al-Watan. De Israëlische minister van buitenlandse zaken Shimon Peres riep Arafat op om de moslim-geestelijken te laten arresteren die de jonge Palestijnen hersenspoelen en tot zelfmoordaanslagen aansporen. „Het is duidelijk dat deze jongeren die zelfmoord hebben gepleegd daartoe zijn aangezet door religieuze mannen. Die dienen opgespoord te worden, omdat het er eigen lijk op neer komt dat degenen die zelfmoord plegen ook slachtoffers zijn - slachtoffers van domheid en van verleiding", aldus Pe res. De aanslagen van zondag waren volgens de extremisten wraakacties voor een explosie in een flat in Gaza, vorige week, die volgens de Israëlische en Palestijnse autoriteiten door de Harnas werd gebruikt als bommenfa- briek. Een van de leiders van de Izzedine al-Qassam kwam daarbij om. De Hamas had de explosie een komplot genoemd en wraak gezworen. Sinds oktober zijn nu 65 Israëliërs bij bom aanslagen van de Islamitische Jihad en de Harnas gedood. De twee organisaties hopen dat het geweld het in september 1993 door Israel en de PLO gesloten autonomie-ak- koord zal torpederen. Hoewel de Israëlische regering volhoudt dat terreur de vredesgesprekken niet zal tegen houden, hebben de aanslagen wel degelijk gevolgen voor het Israëlische beleid. De dubbele moordpartij in Gaza 'maakt het veel moeilijker' dat er op 1 juli een akkoord is over uitbreiding van de Plestijnse autonomie op de westelijke oever van de Jordaan. Dit zei Peres gisteren. „Voor Israël hangt alles af van de anti-terro ristische strijd die de Palestijnse Autoriteit voert om nieuwe aanslagen te verhinderen," zei een woordvoerder van Peres. Bij de aanslagen in de Gazastrook vielen zeker zes doden en 57 gewonden, van wie er 35 maandagochtend nog in ziekenhuizen lagen. De bomaanslagen hadden plaats bij joodse vestigingen in de strook. Er wonen een paar duizend zwaar bewaakte joodse kolonisten tussen een miljoen Palestijnen. Harnas eiste gisteren de verantwoordelijk heid op voor een van de aanslagen. Peres' eis en Arafats hoop lijken vooralsnog wishfull thinking. „Wij gaan nog dodelijker aanval len plegen tegen Israëlische soldaten en kolonisten, die wij aanraden te vertrekken met hun koffers en hun kinderen," liet Harnas op dreigende toon in een verklaring weten. Bedieningsknop Airbus werkte niet Boekarest - Doordat een bedieningsknop van de motor va Roemeense Airbus A310-300 'om onbekende redenen'" functioneerde, ontstond er een 'abnormale situatie' aan"? systeem die heeft geleid tot het neerstorten van het pas vliegtuig. Dit heeft een onderzoekscommissie gisteren deeld. De vliegramp op 31 maart kostte het leven aan 60 inzittend onder wie 32 Belgen, toen het vliegtuig drie minuten na h" vertrek uit Boekarest neerstortte. Gesprekken Mitterrand-Wiesel in boek Parijs - Als een 'geestelijk testament' heeft president Franc Mitterrand van Frankrijk een boek uitgegeven, waarin gesprek ken tussen hem en de Holocaust-overlevende en Nobelprijswi naar Elie Wiesel zijn gebundeld. Het Franse staatshoofd ovè wie al een reeks boeken is verschenen, treedt over enige weke af. De gesprekken tussen Mitterrand (78) en de Amerikaan Wiese (66) zijn in zes hoofdstukken onderverdeeld, zo heeft de uitseve maandag bekendgemaakt. Achtereenvolgens zijn dat de kinder tijd, geloof, oorlogen, literatuur en geschriften, macht momenten. In het voorwoord schrijft Mitterrand: „Op mijn leeftijd voel ik nu de noodzaak, in enkele woorden die ik al t lang heb ingehouden te zeggen wat ik belangrijk vind." D Franse president, die al twee keer is geopereerd aan prostaat kanker, maakt de laatste maanden bij optredens in het openbaa een oude, zieke indruk. Wereldraad bekritiseert encycliek Geneve - De Wereldraad van Kerken heeft maandag kritiek geuit op de nieuwste encycliek van paus Johannes Paulus II. Me haar veroordeling van abortus, voorbehoedmiddelen en eutha nasie isoleert de Rooms-Katholieke Kerk zich van degenen dii daarover besluiten moeten nemen. Deze mensen, vooral vrou- wen en armen, hebben geen behoefte aan een veroordeling dooi de kerk maar juist aan pastorale zorg, aldus een verklaring de Wereldraad. Amnesty hekelt mensenrechten Syrië Amsterdam - In Syrië worden duizenden mannen en vrouwen op politieke gronden gevangen gehouden. Willekeurige arrestaties en executies zijn andere voorbeelden van de schending van mensenrechten in dit land. Er zijn radicale maatregelen nodii om verbetering te brengen in de afschuwelijke reputatie van he land, zegt Amnesty International in een rapport over Syrië. In Syrië wordt duizenden politieke gevangenen een eerlij) proces onthouden en tientallen mensen zijn simpelweg 'verdwe nen', aldus Amnesty. In Syrië worden gevangenen die hunstra hebben uitgezeten nog jarenlang vastgehouden. Tientallen men sen zijn in gevangenschap omgekomen, kennelijk na marteling. Europese satelliet gaat ozonlaag bewaken Noordwijk - Als de tweede Europese aardobservatiesatellie ERS-2 eind deze week de ruimte in gaat, zullen onderzoekei voor het eerst in staat zijn de concentratie ozon in de luchtlagen voortdurend en boven alle delen van de wereld in di gaten te houden. Dit hebben zij dan te danken aan het nieuw meetinstrument dat medewerkers van de Technische Physisch Dienst van TNO in Delft hebben ontworpen en afgewerkt. McNamara hekelt Vietiiam-oorlog Washington - De voormalige Amerikaanse minister van 1 sie Robert McNamara (78) hekelt het beleid van zijn regerin tijdens de Vietnam-oorlog. Hij stond van 1961 tot en met 198 aan het hoofd van het Pentagon. McNamara komt tot deze stellingname in zijn boek In Retn speet: The Tragedy and Lessons of Vietnam. Hij schrijft dat d Amerikaanse beleidsmakers bijna alle ontwikkelingen verkeert interpreteerden. „Dit was mogelijk omdat we nauwelijks rekt ning hielden met de geschiedenis, de cultuur en het politieke klimaat in dat deel van Azië." De relatie met Zuid-Vietnam werd volgens McNamara bepaald door intriges corruptie en instabiliteit. Aanwijzingen voor Golfoorlogsyndroom Durham - Geheimzinnige kwalen waaraan veteranen van Golfoorlog lijden zijn wellicht veroorzaakt door een chemische cocktail van pillen tegen zenuwgassen en insektendodendt middelen. Amerikaanse onderzoekers hebben dit gisteren geop perd. Kippen zijn blootgesteld aan dezelfde combinatie van chemische stoffen en vervolgens is hun bloed vergeleken met dat van veteranen uit de Golfoorlog. In alle gevallen bleek dat de kippen vergelijkbare schade aan het zenuwstelsel hadden de militairen. EU onderhandelt niet Kroatië Luxemburg - Als beloning voor de handhaving van de VN-vre- desmacht begint de Europese Unie onderhandelingen met Kroa tië over samenwerking. De EU behoudt zich wel het recht voor om op ieder moment tó overleg af te breken als Zagreb zijn houding in het vredesproces wijzigt. Als stimulans stellen de ministers geld uit het Europese Phare-fonds voor de ontwikkeling van Oost- en Midden-Europa in het vooruitzicht. (ADVERTENTIE) De komende maanden blijvend voordelig voor: 4.49 Nü Always ultra of compact extra voordelig: Always voor een schoner, droger en beschermd I rt7P redactie economie Van°nZ i Tilburg- Tilhürg inn beel hltfg tliUUlg xxx mogelijke produktievest ,tf van het grootste spee 0 rfconcern ter wereld, h- fikaanse Mattel/Fish. Eind deze maan rschijnlijk op 24 aj £teen delegatie onder van vice-president Show naar Tilburg - laten informeren. apr: le ■ri. komst van de speelgoedfabi 1 zou 600 banen oplevere pe belangstelling van Matt Van onze redactie economie Haarlem - Om meer evei ten en meer winstkansen uitgever VNU zich met gi van de commerciële tv. ne nauwe samenwerking n HDL, Veronica en Endemol t schouwt VNU al als een stral aisch goed vertrekpunt' vf verdere bemoeienis met nieu elektronische media. VNU he via RTL (waarin hij een bela van 38 procent heeft) een bela i„ Holland Media Groep bv, vanaf 1 september drie comm ciêle tv-stations gaat exploiter (Veronica, RTL 4 en 5) en tv radiostations (RTL Rock Ra< en Hitradio Holland FM). De 38 procent in RTL kan VI binnenkort uitbreiden tot e meerderheidsbelang van 51 p cent, wanneer volgens verwaï ting enkele kleinere aandeelht ders (waaronder Philips) 1 (ADVERTENTIE) het vriendelijke alternatief linni l met doorverbindingen wereldwijd Ook rechtstreeks naar 10 ander bestemmingen 4 Gratis nieuwe dienstregeling: bel 040-524255 Luxemburg (anp) - De minist van Buitenlandse Zaken van Europese Unie hebben Spanje Portugal gisteren gevraagd of zich soepeler willen opstellen liet vinden van een oploss voor het visserijconflict met nada. Volgens de Unie is het groot belang dat er een akko tornt om verdere verharding deruzie te voorkomen. Tijdens overleg in Luxemb werd duidelijk dat een oplos: van het conflict over overbe sing binnen handbereik ligt. oada en de Unie zijn het inn dels eens over verscherpte t trole op de visvangst. Ook oeide het eens over de to vangsthoeveelheid voor dit j 27.500 ton. Maar Spanje en I jugal hikken aan tegen de vei hug daarvan. Canada zou zich volgens de jripese Commissie kunnen den in een verdeling van 10. on voor de Unie en een gel hoeveelheid voor de Canac vissers. Het restant is voor ovT ge landen. Spanje en Porti villen het aandeel van de «hiter opvoeren tot 13.500 to °°or Jan Smit, anp Amsterdam - Praten ov concurrentie is in het k ëe Nederlandse bankv „-°Ldo5&'- Vragen it enting tvorden steeva; gewimpeld. Ook door ®an Aad Jacobs van ^nationale Nederl; Lrroep. de presentatie Vem'i ?rs kon hij het niet heeft n bii andere 1 h eft zijn mG Bank het i bant §edaan- Die Arnrn" marktleidei Nerln dit Lyonnais numrt nd (CLBN> en ««mmers vier en vijf ii docht aUeen de bi SerS,VanING («"hm land Uh-' ?Q Bank en Profit^ j 4 Nypotheel ru£e0;rden' ook de Rab SnaaimoeABNAmr0 he' lorên J!/16" fors terrei t bedrijfsresult VS in r; ba

de Stem | 1995 | | pagina 4