Êttè Landbouw moet diep snijden A VOOR 4,9% KRIJGT U VAN DE BANK GEEN FIAT. o ken... Smart om gestorven kameraad Koningin heeft druk programma op 5 mei Tuzla's dierentuin is Bosnië in 't klein Een miljoenendans rond de operatietafel lie dan? Vader en zoon voor Zierikzei tektocht naar rdwenen meisje «uwe gevangenis pcurrent iciale werkplaats Inderlecht pulst Neumann 'leer aanslagen op opese Joden berden richten pen parlement op ,ollar herstelt zich Het is weer leuk op 't Binnenhof VNU mikt op commerciële tv 700 banen weg op departement, forse korting op subsidies Zalm voorziet meevaller in uitkeringen Officier van justitie Valente naar Middelburg 0,...,. KIES VOOR EUROPA KIES VOOR EMM Patiënt eist 2,2 miljoen van orthopeed D66 wil lage btw-tarief voor condooms 10 APRIL 1995 Stem-lezers on -lozl week in week uit in ,Kleintjes"-rub«iekei dag vele tienduizenden Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. kijken 8"710311"000218" I I I I I DINSDAG 11 APRIL 1995 ikken. Bestuurslid Pijpelint an Terneuzerise Boys zag de Sme man zoeken en zoeken en porde hem snel een pen toe Heb ik ook wel eens gehad' iiaar vanaf toen nam ik altijd 3k een potloodje mee," kit ijpelink in de bestuurskamer an Kruiningen weten. Een ijze les voor Konings. lOMAAR EEN wedstrijd uiningen 2-SSV65 2. Acht iele kaarten! Of niet soms? Dat Vas het grote vraagteken na de vedstrijd. De scheidsrechter /an dienst had acht namen ge noteerd of beter gezegd, acht "ugnummers. Maar niemand /an beide ploegen kon op een [totaal van acht komen. Mie partijen werden erbij ge. -oepen en de vermeende acht- bte man werd op het matje ge roepen bij de scheidsrechter. „Maar meneer, ik weet zeker dat u mij nooit hebt opgeschre ven," liet de speler in kwestie eerlijk weten. En iedereen knikte en riep volmondig 'dat klopt'. De scheidsrechter weid er lelijk mee in verlegenheid gebracht en hoe dit zaakje nu nog goed moet komen is een vraagteken. Toch maar in het I vervolg namen opschrijven inj plaats van rugnummers... ZO VADER, zo zoon. Dit ge-, zegde was zaterdag van toepas sing bij de volleybaltopper tus-i sen de vrouwen van Morres en Jeans Centre in sporthal Den Dullaert te Hulst. Anderhalf uur voordat de wedstrijd moest beginnen belde de eerste scheidsrechter af. Hierdoor werd Theo Baert, aangewezen als tweede scheidsrechter, ge noodzaakt op de bok plaats te nemen. Hij werd bijgestaan door zijn zoon Chiel en hoewel er heel wat belangen op het spel stonden klaarde de familie Baert de klus en kon zowel va der als zoon terugkijken op een goede wedstrijd. Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Ton Koomen, Eddy de Schrijver en Willy van Leeuwen. ja» den Herik in Voetbal 2000: nt daarvoor ftioet je een brand- ideren door het Belgische publiek 'chmile in het Nieuwsblad: „Zelfs pijn wanneer iemand op zijn poot- ij niks doet, al dat boe-geroep, die er Frits Korbach in de Volkskrant: jk, is een kanjer. Maar om nou al- prijzen. Er zijn maar weinigen die 'aar goed, 't is knap als je in dit pa- a wat je wilt." ert in Wielerrevu: „Als je alleen genieten van je overwinning. De u. Bij een gewonnen massasprint je op het erepodium staat." sse H van het landelijk amateur! schap voor Zierikzee, dat tegert nemen met een 1-1-draw. VogeH race te blijven voor de derde pe ■ten winnen, maar kwam niet vei| geen wol bij het puntverlies1 halverwege Michel Nieuwenli er 1-3 van maakte was Zeelan® een geslagen team. HOOFDPLAAT-VOGELWAAK DE 0-0 - Hoofdplaat heeft deo] gaande lijn van de laatste wé gisteren niet waar kunnen ra ken, maar stelde zich tevreai met een punt. Vogelwaarde,,a aantrad zonder spits Arno ters, was dat ook. VoSe'ttah kreeg in de eerste helft de kansen, maar Hoofdplaat-go3.' Stefan Dijkers werd in die p de de man van de wedstrijd redde heel wat. In de tweedefle* speelden beide teams zeer beno dend'en zo bleef het 0-0. ZIERIKZEE-WALCHEREN - De belangen waren groot beide ploegen, die dan cd risico's namen. Veel mici<* tfe(j. spel. De beste kans van de strijd was voor Walche valler Dennis de Graaf p( werd dan ook prompt i Graaf kreeg de bal recMtr« van Zierikzee-doelman feber toegespeeld. dat Walcheren leidde met ü- vafl was in de vijftiende mi unt- de tweede helft, na een njfa loos verlopen eerste he zee kwam echter verdie door een treffer van Iag Boot. Al met al toch een n waarmee beide teams mochten zijn. r e ie- in 1. De lft ïn. ir- de lat Al ïe- :ke de el- ns- [>OS oen JAARGANG #e correspondent De Goese poliie was gis- 'nd met man en macht op IV een 9-jarig meisje. Bij «perse gaan van deze editie nog geen spoor van het kind l. Sueisje werd half acht 's Is thuis verwacht. Toen ze i negen uur nog niet was, die haar moeder de politie imeisje werd eerder dit jaar igevallen door een onbeken- gje in een blauwe auto Daarom vroeg de politie re- Zteland aan de Brabantse «a's om uit te kijken 'naar Cilauwe VW Golf, waarvan llenteken voor een deel bij de ^(bekend is. jseen woordvoerder van de 5 wordt echter ook niet uit- a dat problemen met een _gsregeling met de vader fiét meisje te maken kunnen net de verdwijning van hónd. •LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,85 - ZATERDAG: 2,25 /MIN ./MAX. 4/13 3 weer tótoditend kunnen nevel- of banken ontstaan. Overdag «stelen wolkenvelden en zon «af, Het blijft overwegend jen er is bijna geen of ia wind. - De nieuwe gevan- s Torentijd in Middelburg a geduchte concurrent te ipvoor de sociale werkplaatsen 'Zeeland. Het (eenvoudige) pek dat er gedaan wordt richt di op dezelfde markt als waar Jesociale werkplaatsen het van tl hebben. |!IE ZEELAND - Cl tl-Anderlecht wil Herbert iann aantrekken als opvol- Jü trainer Jan Boskamp, die ijeir verzoek vanaf het vol ste seizoen jeugdtrainet wordt [ide Brusselse club. De Duitser thandelt deze week met het tear van de Belgische record- itpioen. r-Bi uel'-Het aantal aanslagen pinden in Europa is vorig jaar f%n tot 31, een verdubbeling Mbm met 1993 (vijftien), ijwdwijd nam het aantal aan- op joodse doelen toe van l, schrijven het Joods We- wcongres en andere organisa- s in het Wereldrapport 1995 p antisemitisme. S - Turkije ziet met lede aJ;aan hoe Nederland de op- "8, v®n een Koerdisch par- ^.'"Oj-ballingschap toestaat, oi, leiders komen voor "W morgen in Den Haag bij- '.j. ije vindt dat onaan- maar het gaat de ce regering te ver om offici- ren bij Navo-bond- JjW Nederland. NLAND - A4 VANDAAG IN DEZE KRANT Sinds 'paars' aan de macht is, is er weer ruim te voor debat op het Bin nenhof en dat vindt ie dereen leuk. Ook WD- minister Dijkstal, die voorheen regelmatig zijn neus stootte tegen het machtsblok van CDA en WD is opgelucht. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A2 ECONOMIE Uitgever VNU ziet toe komst in de commerciële tv en wil zijn aandeel op deze markt uitbreiden. Het concern, dat een reeks tijdschriften en kranten uitgeeft, heeft al belangen in RTL 4 en 5. ZIE ECONOMIE-A5 INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie Beurs A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 1 - 6e koers van de st»«- se dollar heeft zich Kt verder hersteld tegen- 3 gulden en de Duitse |tL °pzichte van de yen 'óaj n jWS aan het begin van ïoon» valutamarkt in To- tat v? bisforiseh diep- ftsu ,f 5 yen, maar bij an de hanggi Europa 2,75 yen aangetrokken tot Van onze verslaggever Den Haag - Minister Van Aartsen voert de komende ja ren forse bezuinigingen door op zijn ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. Tot en met 1998 wil hij ruim een half miljard gulden besparen op de uitgaven. Daartoe verdwijnen op zijn departement onder meer 700 arbeidsplaatsen en wordt fors gesneden in, de subsidies. De federatie van boeren en tuin ders LTO Nederland heeft in een eerste reactie verbijsterd gerea geerd op de plannen. Gevreesd wordt voor een fors inkomens verlies voor de agrarische sector. De bezuinigingsopdracht voor Van Aartsen dateert nog van Prinsjesdag vorig jaar. Toen werd al bekend dat hij in de huidige kabinetsperiode flink, moet snijden in de kosten. De kersverse minister kreeg echter een half jaar respijt om de bezui nigingen in te vullen. Nadat het kabinet vrijdag ipstemde met de voorstellen, heeft Van Aartsen gisteren de Tweede Kamer geïn formeerd. De bezuinigingen die het minis terie moet doorvoeren lopen op van 20 miljoen gulden in 1995, via 130 miljoen gulden in 1996 en 180 miljoen gulden in 1997 tot 190 miljoen gulden vanaf 1998. Grofweg wil Van Aartsen langs twee wegen de bezuinigingen realiseren. Op subsidies wordt flink gekort. Daarnaast gaat het aantal amb tenaren verder omlaag dan ge pland. In 1998 zijn er na het schrappen van de 700 banen nog ruim 9900 ambtenaren over. De subsidie-uitgaven gaan structu reel omlaag met 17 procent, van 690 naar 576 miljoen gulden per jaar. Zodoende komt voor tal van subsidieregelingen, van mestver werking tot landinrichting, min der geid beschikbaar. De tarie ven die slachterijen moeten beta len voor'de keuring van vlees gaan bovendien omhoog. De subsidies moeten volgens Van Aartsen flink omlaag om het landbouwkundig onderzoek .te sparen. Aanvankelijk was het plan om jaarlijks 40 miljoen te bezuinigen op landbouwkundig onderzoek. De minister vindt dat te veel en heeft dat bedrag gehal veerd. Het vergaren van kennis is tenslotte van grote betekenis voor de land- en tuinbouw, rede neert Van Aartsen. Met de bezui nigingen geeft Van Aartsen met- een uitvoering aan zijn prioritei tennota. Daarin stelt hij dat de land- en tuinbouw meer op eigen benen dient te staan. Die nota wordt vandaag gepre senteerd. De federatie van boeren en tuinders LTO Nederland rea geerde gisteren ontdaan opde plannen van de bewindsman. Volgens een woordvoerder leiden de bezuinigingen tot behoorlijke lastenverzwaringen voor agra riërs. „Het kabinet kondigt enerzijds lastenverlichting aan. Hoeveel is nog niet bekend, maar naar schatting gaat dat voor de agrari sche sector om 80 tot 100 miljoen gulden. Nu blijkt dat de sector aan de andere kant nog veel meer moet inleveren. De overheid geeft niet, maar neemt. Zo boert agra risch Nederland alleen maar ach teruit." Israëlische soldaten treuren op het militair kerkhof van Rishon Le Zion om hun negentienjarige collega Ita Dinar. De sergeant kwam zondag om het leven bij een aanslag van de Islamitische Jihad op de Gaza-strook. zie OOK buitenland - a4 foto epa Den Haag - Minister Zalm van Financiën voorziet dat de uit gaven in de sociale zekerheid volgend jaar circa een miljard lager uitvallen dan geraamd. De meevallers doen zich vooral voor in de wao, de aaw en in de bijstand. Voorwaarde is wel dat alle bezuinigingsmaatregelen die in het regeerakkoord zijn afge sproken ook worden gehaald, schrijft hij in een brief aan zijn collega's. Deze brief, de zogenoemde ka derbrief vormt de aanzet voor de begroting voor het komend jaar. Zoals bekend is er ook dit jaar een meevaller in de sociale zeker heid te verwachten, van enkele honderden miljoenen guldens. Zalm voorspelt voor volgend jaar ook tegenvallers, van per saldo ongeveer een half miljard. Hij denkt dat nieuwe bezuinigin gen uit kunnen blijven als de de partementen een strak beleid voeren. De hogere uitgaven zijn vooral het gevolg van overschrijdingen bij de opvang van asielzoekers. De zorgsector komt zoals bekend 300 miljoen tekort. (ADVERTENTIE) Wie nu 'n nieuwe Fiat koopt en 'm door de dealer iaat financieren, betaalt 3 jaar lang maar 4,9% rente. En dat kan duizenden guldens voordeel op leveren. Vraag de Fiat-dealer naar de exacte voorwaarden. BBBB 3 JAAR LANG 4,9% RENTE OP ELKE FIAT. TOT 29 APRIL. Financiering op huurkoopbasi» i.s.m. Fiat Credit Nederland. Aangesloten bij Bureau Krediet Registratie te Tiel. Van onze verslaggever Amsterdam/Middelburg - De Amsterdamse officier van justitie mr. J. Valente (46) verruilt per 1 'juli het parket in de hoofdstad voor het Middelburgse. Hij volgt daar de begin dit jaar vertrokken officier mr. C. van Ginkel op. Valente, die in Amsterdam was belast met de bestrijding van zware, georganiseerde criminali teit en als bekend stond als een bevlogen 'crimefighter', kwam vorig jaar veelvuldig in het nieuws. Onbekenden pleegden een in braak in zijn huis eri stalen ge voelige onderzoeksinformatie. Ook ten kantore van het Amster damse Openbaar Ministerie wer den gegevens ontvreemd. De overplaatsing van Valente zou op diens eigen verzoek zijn. zie OOK zeeland - Cl (ADVERTENTIE) m. j br Amsterdam L e Amerikaanse munt- |N^da^jdagbijna 2'5 Nog beter: aftrekpost Hogeschool Katholieke Aanmelding voor 95/96 is nog mogelijk EUROPESE MARKETING MANAGEMENT- COMMUNICATIE 4-jarige HBO-opleiding 24-uurs informatielijn: (013)394584 Door Harald Doornbos Tuzla - Het moet wel rege nen op de dag dat je de die rentuin van de Bosnische stad Tuzla bezoekt. Want deze plek ademt zo'n de solate sfeer uit dat een lieflijk lentezonnetje de valse indruk zou wekken dat het hier nog wel meevalt. Een kapot toegangshek leidt over bl.ubberige paden naar de dierentuin die tegen de heuvels is gebouwd en waar voor de oorlog menig bezoeker een ge zellig dagje uitging. Daar is nu weinig meer van over. De kind erspeeltuin is ingestort en de vervallen hokken zijn groten deels leeg. Een beer is dood, de ander zit treurig in een klein hok. Van de vijftien wolven stierven er twaalf de honger dood. De drie overgebleven wolven liggen onder een lek kend afdakje in de regen. De enige bewoners van Tuzla's die rentuin die de oorlog zonder kleerscheuren hebben overleefd zijn de lama, een geit en twee pony's. En in het hok waar vroeger de leeuw zat, huist nu een hond. Een doodgewone hond. „De meeste dieren zijn omgeko men van de honger," zegt Mus taf ic Husein (61), de gepensio neerde opzichter. „We hebben de dierentuin moeten sluiten omdat het te gevaarlijk is wan neer er een granaat ontploft in een groepje bezoekers." Het grootste probleem voor Husein was dat hij moest aanzien hoe de meeste dieren langzaam maar zeker de hongerdood stierven. „Hartverscheurend. Ik stond oog in oog met onze leeuw. En hij had zo'n honger, terwijl ik hem niets kon geven. De hele dag brulde hij. Dat sn eed door m'n ziel. Op een gege ven moment is hij doodgegaan." Tuzla's dierentuin is Bosnië in het klein, zegt een man uit Tu zla. „Dit was een prachtig land, en kijk nu overal om je heen, er is niets meer van over. Alleen dood en ellende." ZIE OOK BUITENLAND A4: Navo dreigt met luchtaanvallen Door Romain van Damme Roosendaal/Breda - Orthopeed M. Speeckaert uit Roos endaal hoopt morgen van de Bredase rechtbank te horen dat hij zijn ex-patiënt W. Gradener uit het Belgische Essen niet langer elke maand 8000 gulden hoeft te betalen. Sinds 1991 betaalt Speeckaert op last van de president van de Bredase rechtbank zijn ex-pa- tiënt maandelijks die 8000 gul den. Eind '91 maakte hij ook nog eens twee keer 100.000 gulden over op de rekening van Gradener, hij deed dat één keer vrij willig. Speeckaert vindt dat hij meer dan genoeg heeft betaald en stapte daarom vorige week weer naar de rechter. Met het verzoek een punt te zetten achter de betalingen. „Maar Speeckaert zelf heeft nog geen cent betaald," verze kert Gradeners raadsman mr. J.P. Mastboom. „Dat geld is van de verzekeringsmaat schappij. En die maatschappij heeft er blijkbaar schoon ge noeg van." Het tot nu toe betaalde bedrag is voorlopig bedoeld als scha devergoeding. Gradener werd in maart 1978 door Speeckaert geopereerd aan zijn rug. Die operatie, uitgevoerd om Gra dener definitief van een lage rugpijn af te helpen, was het begin van alle ellende. Grade ner zegt sinds die operatie zwaar invalide te zijn. „Die man is in maart 1978 invalide gesneden," drukt zijn advocaat mr. J.P. Mastboom zich wat minder diplomatiek uit. „In 1980 '"ben ik er door Gradener bijgehaald. We zijn nu vijftien jaar verder, voor Gradener zijn dat vijftien ver schrikkelijke jaren geweest." Om de steeds maar weer terug kerende pijn draaglijk te hou den; lag Gradener volgens Mastboom zeker nog eens 25 keer op de operatietafel. „Tot in Amerika toe. Dat heeft hem ruim een half miljoen gulden gekost. Op het moment van de eerste operatie in '78 was Gradener een uitermate vermogend man met een florerende meubel zaak. Die zaak heeft hij al lang niet meer en nu zit hij zwaar onder Jan, hij heeft vrijwel niets meer." VERVOLG OP ZEELAND - C1 Gerechtshof schrapte al 2,2 miljoen Van onze verslaggever Den'Haag - Diverse leden van de koninklijke familie zijn op 5 mei aanwezig bij de herdenkingsplechtigheden ter gelegenheid van de bevrijding van Nederland, vijftig jaar geleden. Koningin Beatrix en prins Claus bezoeken op 5 mei 's ochtends in de Ridderzaal in Den Haag een herdenkingsbijeenkomst. De vor stin houdt daar een toespraak. Prins Bernhard is van plan 's middags in Wageningen, waar in hotel De Wereld de capitulatie van de Duitsers officieel een feit werd, een krans te leggen bij het Bevrijdingsmonument. Daarna neemt hij oud-strijders een défilé af. Pieter van Vollenhoven is als lid van het Nationaal Comité Herdenking Capitulaties 1945 eveneens in Wageningen present, 's Avonds zijn de koningin en prins Claus in het Koninklijk Theater Carré in Amsterdam bij de Nationale Viering van de Be vrijding. Die staat dit jaar in het teken staat van artikel 1 van! de grondwet, het anti-discrimina tieartikel. Zij worden vergezeld door prins Willem-Alexander. De NOS verzorgt op 5 mei een dagvullend programma op radio en tv, waarin verslag wordt ge daan van 5 mei-vieringen in ver schillende plaatsen. De toespraak van de koningin in de Ridderzaal, de plechtigheid in Wageningen en het Nationale Bevrijdingsfeest in Carré worden rechtstreeks uit gezonden. Het tv-programma wordt afgewisseld met archiefop- names van de bevrijding in 1945, beelden van 5 mei-vieringen in de afgelopen jaren en gesprekken in de studio met mensen die de be vrijding hebben meegemaakt. Een paar dagen eerder, op 26 april, is Willem-Alexander aan wezig bij een congres over de Tweede Wereldoorlog, dat door het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie is georganiseerd. Hier wordt gesproken over de wijze waarop de herinnering aan de Tweede Wereldoorlog de afge lopen vijftig jaar werd gevormd en beleefd in West- en Oost-Eu ropa, de Verenigde Staten, Japan, China en Zuid-Oost Azië. Den Haag - D66 wil dat con dooms in het lage btw-tarief komen. Als de rubbers goed koper worden, kopen men sen die eerder, redeneert de partij. Minister Borst (Volksgezondheid) is ge vraagd het voorstel met het ministerie van Financiën te bespreken. Condooms vallen nu in het hoge btw-tarief van 17,5 procent. Het lage tarief ligt op 6 procent. Een setje condooms (3) kost nu gemiddeld vijf gulden. D66- kamerlid Van Boxtel: „Je zou je zelfs kunnen afvragen of het condoom daarom niet in het ziekenfonds hoort in plaats van de pil." Volgens hem laat de Europe se regelgeving het toe dat condooms in het lage tarief vallen. Volgend jaar ver dwijnt de pil uit het zieken fonds. Die is dan te koop voor minder dan een tientje per strip, goed voor een maand 'beschermd' vrijen,' bij de drogist. Van Boxtel vindt het prijsverschil groot. Hij wil daarom kijken of condooms goedkoper kun nen worden. Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: 'Postcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: bank/glronr De Parkerpen zenden aan: Naam: - Adres: maand autom. incasso29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 kwartaal acceptgiro89.40 Postcode:. Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15-letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN K M N T D E iE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1