Nieuw geweld Israël en Libanon ISCffNjPEa Deel Turks leger weg uit Noord-Irak b De Waarde Uw vracht komt op tijd omdat zij vlot dzien dobry zegt. Nederzettingen Gaza bloedig wisselgeld Sieuwe munt voor Europa ve 6.88 uis! rt Breda Service 421370 <se Sex Rendez-Vous 06-98.50 Algerijnse oppositie verklaart dialoog dood Serviërs zouden gifgas hebben gebruikt in Bosnië -SYSTEM BUITENLAND A4 Hezbollah en Jihad doden Libanese militieleden en Israëlische soldaten ertenties voor de rubriek Privé/clubs/06 S SEX 9713 0UWTJES 0.10.358 226258 Telefoonsex HOMO-KONTAKTEN direkt apart Brabant/Zeeland Tel. 01626-"" ■Snood* Zevenbergen 11'£| Nieuw Massages^' 06-9715 Bel Dames in"" Peruanen kiezen Fujimori opnieuw in de keel is BUITENLAND KORT Politie arresteert arts Japanse sekte Bevrijding kamp Buchenwald herdacht Iran boos op Azerbeidzjan over olie Inkatha stapt uit grondwetoverleg Zuid-Korea twijfelt aan nucleair overleg 'Europa' verliest in IJsland Liechtenstein voor vrijhandelsverdrag Den Haag wil verklaring Suriname RIL 1995 MAANDAG 10 APRIL 1995 jfjd-Irak heeft Turkije dit [Lnde een begin gemaakt a de geleidelijke terugtrek- van zijn troepen. om een brigade van duizend man, aldus het mi- van Buitenlandse Zaken 'flj-kse minister van Defensie op: „Wat het westen ook 5 «ij zullen ons pas terug trekken, als onze militaire ope ratie is beëindigd. Terugkeer is niet aan de orde zolang niet het hele gebied en alle holen zijn doorzocht. De operatie is van beperkte duur. Wij trekken ons terug, als zij is beëindigd." De teruggetrokken brigade vormt krap tien procent van de 35.000 man die op 20 maart Iraaks Koerdistan binnentrok voor een actie tegen strijders van de Koerdische Arbeiderspartij PKK, die vecht voor een onaf hankelijk Koerdistan. In een van de bloedigste con frontaties sinds de inval in Noord-Irak heeft het Turkse le ger gisteren dertig Kurdische verzetsstrijders gedood. Het le ger meldde dat de gevechten ook aan vier Turkse militairen het leven kostten, waardoor het to taal aantal doden van de militai re campagne opliep tot 399. De Turkse televisie liet zien hoe tanks, vrachtwagens en pantser wagens bij de grenspost Habur Turkije binnenkwamen. Een deel van de militairen kwam uit Dar- karjan, een Noordiraakse stad die voor de Turkse inval een bolwerk was van de PKK. Turkije voert nog steeds een di plomatiek offensief om steun voor de strijd tegen de PKK te werven. Vandaag wordt de Ame rikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Talbott in An kara verwacht. De Turken willen dat de Amerikanen druk uitoefe nen op Syrië om de steun aan de PKK te beeindigen. De leider van de PKK, Abdullah Ocalan, verblijft in Syrië. Een Turkse delegatie voerde vorige week in Noord-Irak overleg met Massoud Barzani, leider van de Democratische Partij van Kur distan. Zijn rivaal Jalal Talaba- ni, leider van de Patriottische Unie van Kurdistan, kregen zij echter niet te spreken. Talabani zei in de in Londen verschijnende Arabische krant Al-Hayat dat Iran de samenwer king met de Kurden in Noord- Irak en de shi'ieten in Zuid-Irak heeft versterkt met het doel de Iraakse leider Saddam Hussein omver te werpen. Iran zou er van uitgaan dat het Turkse leger voorlopig in Noord-Irak blijft. jiö (RTR/DPA) - Een meu rt golf van aanslagen heeft sieren niet alleen Israëli- Je soldaten en politiemen- jjjj de Gaza-strook getrof- ju, maar ook de pro-Israëli- Je SLA-militie in de door jjël ingestelde veiligheids net Zuid-Libanon. jdie zone doodden moslim- ijrillastrijders van de pro- Iraanse Hezbollah zeker vijf le den van dat 'Zuidlibanese Le ger'. Hun patrouillevoertuig werd bij de plaats Jezzine met anti-tankraketten en granaten onder vuur genomen. Volgens Hezbollah kwamen alle acht inzittenden om. Zaterdag was een SLA-lid gedood door een raket op zijn voertuig in de vijftien kilometer diepe zone. In de autonome Palestijnse Heerenwaardensestr. 40 Heerenwaardi N 322, afsl. bato's erf. 08877-2845. creditcards accepted. Ass. altijd welkoi itsluitend tegen contante betaling aan an onze kantoren worden opgegeven (legitimatie verplicht). Regeltarief excl. BTW: t/m Vrijdag 14,25 Zaterdag 15,68 MM.-tarief excl. BTW: g t/m Vrijdag 3,32 Zaterdag 3,65 akellijn 00 c.p.m. ~n. Mannen 1 gpm op N vrouwen v. sexkontakt. (75cpm). n 35+ willen Bel haar thuis m) r bed met Sexkontak- (75cpm) geven telnrs bij hen thuis, pm) willen SEX- irekt kontakt! pm) en geven tel- is sex bij hen 0 (75cpm) CHAKELLIJN e vrouwen op- haar uit en de srbind je naar -9663 (75cpm) ens onder el- i knullen genie- 130*88. 75cpm 'n vrouw/man Sex kontakt! ;pm). 3AAR ontvangt Heen met haar 1581 D sexgedrag driften. 1gpm. 26. REKT iSCHAKELD S PER MINUUT isjes ontvangen vrij 11 -23u. 3, Hoogerheide. Tl tal 'n DATE: tel .fluistrn. of zelf 06-320-324-28 ngens v.a. 18j. 24-uur service v.Z-VLaanderen da weer terug, nu bij haar thuis 1197, 7 d. p.w. I25.55 (1gpm) Mannen 1 gpm 06-9519 06-9716 06-9894 i 06-9785 06-320.325.00 06-320.325.92 ks! Lekker hard, ik achterlangs! .62 pm. 1g. 18jr. Sex-doorschakellijn. Nu h te donkere vrouwen optx len. Zoek de leukste, computer verbind je ni haar thuis 06-9667 (75cpr TRIOSEX: 'n vrouw/m extra in bed. Sexkonta 06-9605 (100cpm). HUISVROUWEN geven t nrs. voor gratis sex bij h thuis. 06-9501 (75cpm) DIREKT APART vrouwe doorverbonden naar hl huis 06-9710 (75cpm) IVERVOLG VOORPAGINA J behalve koper ook nikkel |aj worden gebruikt hangt af |(i Zweden, die om milieu- en ffldheidredenen tegen nikkel jii Sommige mensen blijken iiergisch voor nikkel. [jlinister Zalm zei zaterdag in ;s dat Nederland voor- is van één identiek Eu- «s bankbiljet. Andere lidsta- Ik hechten sterk aan een natio- inaalsymbool op de biljetten. Het compromis zaterdag was dat dit 'tóen klein en onopvallend moet ijn, net als op de Amerikaanse Bar, dat de naam vermeldt de staat waar het biljet in limloop werd gebracht. naam van de toekomstige ut betreft zijn er enkele idee- Bi, zoals ecu, e.c.u. en reaal, is tegen de naam ecu, omdat de huidige ecu pn sterke 'munt' blijkt te zijn ndat die naam te veel ver- naar de oude Franse daal- der, de écu. ,R heb de Italiaanse naam flo- zei bankpre- sneflt Duisenberg na afloop. De Ünijn is een gouden munt die in 413e eeuw door de stad Flo- Dikke vrouwen (40+) will He werd gesiagen. Voor de kontakt met oudere hen yerland w° ldt Belooki 06-9543 (7^^ gijgiX- TRIOSEX: 'n vrouw of «alimale afkorting *fl'. extra in bed. Sexü 06-95 k6 (75cpm) Luister naar gratis opro pen van vrouwen. Maak keuze. De comp. schak je door. 06-9665 (100cpm Vist staat dat de nationale mun- 'aniet op een brutale manier •I de omloop worden genomen. Bel 06-9614 (Nu 50cpm) NISPEN, Silvia 24, ma. tl vrij. v.a. 11u. Sauna/Bcx mass., 01656-5803. VOLSLANKE Dame D-cu Tel. 076-216400. Erotiek op topnivo Privé ma-vr 11 -24 uur. Escort ma-vr 19-24 uur. Dames voor escortjjevr TOPSEX! Sexverhalen ting en Live doorscnaw sex! 1 gpm. 06.320.32525 Griekse-Porno! Rijp Stories, Dating Dpown kelsex 1 gpm 06.320.3271 06.320.320.77 Nu ook U met een hete STRAATME 1gpm Glij maar in m'nsj 1gp(l Doorschakel-S&M! Hard* Soft Beluister hun uw schap! Kies 'n meester voor Live 06.320.322.55 DOORSCHAKELLIJN-' jjj de lekkerste meid uit 3 wij verbinden je live0 1gpm Meisjes/Rijp C6-ajL Doorschakellijn! Vrouwen wachten voor 'n Live gesprek^ Nieuwe Spreek 'n leuke in. Luister naar - Vind jij 'n leuk levf0 iemand jou, dan LivgJüU DOORSCHAKELSEX! 06.9779 Live naar 'n vrou of meisje thuis! igPQL 3 sexy dames 01680- Breda. Sport - relax ontspanningsmass a zeer luxe salon. I 11-23 uur. Inl. 076-22 Hete meisjes O1'6 Geen wachttijd 19^, in heel Nederja" 24 u/p.d. 166 c.p-"1' In Nederland bijvoorbeeld be staat een wet, die De Nederland- sche Bank verplicht gedurende maximaal 30 jaar biljetten terug te nemen die uit circulatie zijn. Of de monetaire unie er inder daad komt en wie mogen mee doen, hangt af van de lidstaten zelf én van de vraag of zij er in slagen hun economieën naar el kaar toe te laten groeien. Op dit moment worden alleen de Benelux, Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk en Ierland beschouwd als de landen die in staat zullen zijn in het avontuur van de mo netaire unie te stappen. Volgens 'Maastricht' moet de monetaire unie uiterlijk op 1 januari 1999 van start gaan. Mi-' nister Zalm acht de kans klein dat een Europese kopgroep al in 1997 over kan gaan op de een heidsmunt, zoals in Europese en Franse kringen wordt gehoopt. Bankpresident Duisenberg voor spelt een oorlog tussen de zeven gelddrukkerijen, die zijn erkend door de centrale banken, over de vraag wie nu de nieuwe biljetten mag drukken en de munten mag slaan. Dat produktieproces duurt drie tot vier jaar, maar de persen kunnen pas gaan draaien als er een politiek besluit is genomen en er een Europese centrale bank is. De florijn is dus nog niet voor morgen. (ADVERTENTIE) Bij Scansped doet letterlijk iedereen er alles aan om onze toezeggingen aan klanten waar te maken. Van goedendag in het Pools, als onze telefoniste naar Warschau belt, tot en met strakke handhaving van ons betrouwbare Delivery-On-Time-systeem met vaste doorlooptijden. Ons eigen Europees netwerk. Ons aanbod van efficiënt en economisch groupagevervoer, in eigen land en dagelijks naar 80 hoofdbestem- mingen in Europa. Onze verzorging van vereiste papie ren en oplossing van taalproblemen. Het is allemaal gericht op de meerwaarde van kwaliteitsvervoer, voor grootbedrijf, midden- en kleinbedrijf. Tegen alleszins verantwoorde tarieven, wat u snel ervaart als u ons uit nodigt voor een oriënterend gesprek. HOLLAND Emma Goldmanweg 1Postbus 718, 5000 AS Tilburg, Telefoon 013-625111Fax 013-631405. strook van Gaza kwamen zeker zes Israëlische soldaten en een politieman om door zelfmoord aanslagen met autobommen door leden van de fundamenta listische beweging Islamitische Jihad. Er vielen 57 gewonden. De aanslagen hadden plaats bij joodse vestigingen in de strook. Daar wonen een paar duizend joodse kolonisten tussen een mil joen Palestijnen. PLO-leider Yasser Arafat ver oordeelde de acties en zei dat hij vastberaden tegen het terrorisme blijft vechten. VS-president Clinton zei dat de nieuwe aan slagen het vredesproces in het Midden-Oosten niet mogen ver storen. De door de PLO geleide Pales tijnse politie in de strook van Gaza heeft gisteren meteen ze ker honderd leden van de mili tante moslimgroepen Harnas en Islamitische Jihad opgepakt. Premier Rabin van Israël ver klaarde dat hij de onderhande lingen met de PLO over Pales tijnse autonomie zal voortzetten, maar dat hij van de Palestijnse Autoriteit in Gaza eist dat zij terrorisme doeltreffend bestrijdt. Rabin pleitte opnieuw voor tota le afscherming van de Palestijn se gebieden. Na een eerdere serie aanslagen sloot Israël zijn gren zen voor de Palestijnen met uit zondering van 25.000 vergun ninghouders. Arafat verwierp een voorstel van de Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Peres om Gaza de status van een soevereine staat te geven. Israël zou in ruil daarvoor de Westelijke Jordaan- oever, als die autonoom zou worden, militair blijven contro leren, zo meldde het Israëlische blad Ha'aretz. „Dit zou een schending zijn van de beginselverklaring van 13 september 1993 en bewijst dat Israël de Westelijke Jordaanoe- ver wil scheiden van Gaza", zei een woordvoerder van Arafat. Ha'aretz schreef ook dat de jongste missie van VN-gezant Dennis Ross om het vredesproces tussen Israël en Syrië een nieuwe impuls te geven is mislukt. Ross is het in de afgelopen dagen niet gelukt militairen van beide zij den aan tafel te krijgen voor het regelen van de veiligheidsdetails voor terugtrekking door Israël uit de in 1967 bezette hoogvlakte van Golan. Syrië wil een vast tijdschema voor de terugtrekking en erken ning door Israël van het gelijk heidsprincipe voor welk veilig heidsakkoord dan ook. Israël wil daarentegen dat een te scheppen veiligheidszone zich dieper op Syrisch gebied uitstrekt dan op Israëlisch. De aanslagen van zondag volgen op een explosie in een flat in Gaza, vorige week, die volgens Israëlische en Palestijnse autori teiten door de fundamentalisti sche verzetsbeweging Harnas werd gebruikt als bommenfa- briek. Een van de leiders van de Izzedine al-Qassam, de militaire vleugel van Harnas, kwam daar bij om. Hamas had de explosie een komplot genoemd en wraak gezworen. Lichamen van dode Israëliërs worden verzameld nadat een bus in de Gaza-strook het doelwit was van een zelfmoordactie van de radicaal-islamitische Jihad beweging. foto epa Lima (afp/rtr) - President Fujimori van Peru is gisteren herkozen voor een tweede ambtsperiode periode van vijf jaar. De Japanse immigrantenzoon verliest echter de absolute meer derheid in het Congres, die zijn partij daarin had sinds 1992.Volgens de eerste voorspel lingen na het sluiten van de stemlokalen kan Fujimori reke nen op zeker 60 procent van de stemmen. Zijn voornaamste ri vaal, de vroegere VN-secretaris- generaal Javier Perez de Cuellar, krijgt slechts 25 procent. Fujimori's partij Cambio-90- Nueva Mayoria had in het in 1992 gekozen Congres van het Andesland 44 van de toen 80 zetels, maar komt nu niet verder dan 58 van het tot 120 uitgebrei de aantal afgevaardigden in het parlement. Algiers (dpa/afp) - De dialoog tussen president Liamine Zeroual van Algerije en de oppositie is volledig vastgelopen. De secretaris-generaal van het Front van Socialistische Krach ten (FFS), Mustafa Bouhadef, verklaarde dat gisteren in Al giers na een gesprek met presi dent Zeroual. „De machthebbers houden vast aan hun eenzijdig genomen be slissing nog dit jaar presidents verkiezingen te houden. Onder deze omstandigheden zijn onder handelingen onmogelijk", aldus de topman van één van de weini ge toegestane oppositiepartijen. De FFS had voorgesteld een na tionale conferentie te houden met alle belangrijke politieke krachten in het land en een overgangsregering te vormen. Deze zou de voorwaarden moe ten scheppen voor parlements verkiezingen. Bouhadef eiste nadrukkelijk de deelname van het verboden fun damentalistische Islamitisch Reddingsfront (FIS) aan de ge sprekken. Dat zou volgens hem de enige manier zijn om de be wapende islamitische groepen van politieke dekking te ont doen. Het FFS eist dat het Algerijnse bewind werkelijke bereidheid toont om te onderhandelen. Daarvoor moeten de politieke partijen vrij toegang tot de mas samedia krijgen, de mensenrech ten worden geëerbiedigd en de cultuur en taal van de Berberse minderheid officieel worden er kend. Willy werkman ^SCffiEN NIET helemaal valhg valt de dubbele ter- „waanslag °P Israëlische piJ?1Sten *n de Gazastrook, Ai, ren' sai>ien met actuele v cufles over de toekomst Joodse nederzettin- ««Wtaf.tszelfbe- Si»™ - nog voor de meldde het och- ril Jerusalem post, dat de ifow jen aantal 'creatieve ke' onWf °ektwaaronder NeStl VSn een van de 16 lijnen t gen om de Pales" raëlispii! C0JnPenseren voor Is- deWpct^ aire c°ntrole over En tat j6 Jondaanoever. a{PeI°pen weekeinde ken Yno .IMater van Milieuza- loenhii„+ aried voor °Phef. de meeL dat Netsariem - Problematische neder- - otst moet worden'. Alles hangt kennelijk samen met de datum van 1 juli, waar op de tweede fase van de Israë- lisch-Palestijnse verzoeningsak koorden moet beginnen. Die houdt in, dat het Israëlische leger zich moet terugtrekken uit de gehele westelijke Jordaanoe- ver. Meteen daarna kunnen dan de Palestijnen algemene verkiezin gen houden. In feite had dit vorig jaar moeten gebeuren, maar de Israëli's hebben tot nu toe tal van uitsteltaetieken toe gepast, omdat ze doodsbenauwd zijn om de militaire controle aan Arafats zelfbestuur over te dragen. In voornamelijk geheime con tacten tussen de Israëlische re gering en het Palestijnse zelfbe stuur heeft de minister van Bui tenlandse Zaken Shimon Peres aan Arafat voorgesteld om de Gazastrook uit te roepen tot de nieuwe Palestijnse staat, kenne lijk samen met het opheffen van de joodse nederzettingen daar. Arafat heeft het voorstel inmid dels afgewezen, omdat hij, in ruil voor die Israëlische conces sie. zou moeten instemmen met een vorm van blijvende Israëli sche militaire controle over de Westelijke Jordaanoever. Voor deze week trouwens staat een intensief regeringsoverleg op de agenda over de onderhan delingen met de Palestijnen, en sterke geruchten in Israël spre ken al enige tijd over vooral het snel naderende einde voor dat zelfde Netsariem, 'de graat in de keel'. Netsariem is een geïsoleerde ne derzetting, pal ten zuiden van de stad Gaza. Er wonen niet meer dan 30 gezinnen, bewaakt door honderden Israëlische sol daten. Juist in de overbevolkte Ga zastrook zijn de nederzettingen voor de Palestijnen een dage lijkse doorn in het oog, omdat ze zo'n 40 procent van het ge bied beslaan en de levensstan daard er aanzienlijk hoger is dan in de Palestijnse vluchtelin genkampen. Netsariem en Kfar Darom, waar gisteren de twee aanslagen plaatsvonden, zijn in het verleden regelmatig doelwit geweest van het Palestijnse ver zet. De militaire bescherming van de ongeveer vijfduizend Israëli's kost de Israëlische regering naar schatting 2 miljoen dollar per jaar. Een niet alleen kostba re, maar steeds moeilijkere taak, nu islamitische funda mentalisten zelfs zijn overge gaan tot zelfmoordacties. Het leven van de kolonisten wordt met de dag gevaarlijker. Volgens schattingen zou meer dan een kwart van hen weg willen. Maar los van hun eigen ideologische verzet hebben ze ook een financieel probleem. Juist door de politieke en mili taire situatie in de Gazastrook daalt de waarde van hun huizen met de dag en voor het geld, dat ze met de verkoop van een villa in de Gazastrook kunnen krij gen, kunnen ze nauwelijks een eenvoudige flat in Israël zelf terugkopen. Ze wachten dus op een regeringscompensatie, zoals ook de kolonisten in de Sinai- woestijn kregen, toen die in het kader van de vrede met Egypte moest worden ontruimd. Maar hoewel een meerderheid van de Israëlische ministers wel over een financiële compensatie voor de kolonisten wil naden ken, heeft premier Rabin zich tot nu toe verzet. Om economi sche en ook politieke redenen. Economisch, omdat ontruiming van de kolonisten miljoenen gaat kosten, en politiek, omdat de nederzettingen een sterke troef zijn in de onderhandelin gen met de Palestijnen. Met de Palestijnse aanslagen gisteren bleek weer de onhoud baarheid van het kolonistenbe- staan in de Gazastrook. Tiental len gewonden liggen nu in Is raëlische ziekenhuizen, en de doden zullen vandaag begraven worden. Weer is er de pijn en de woede. En weer is de prijs betaald van een al 27 jaar durende nederzet tingspolitiek, waaraan hoe dan ook een einde zal moeten ko men. Wanneer en na hoeveel meer aanslagen is alleen nog niet duidelijk. Tokyo - De Japanse politie heeft zaterdag een arts gearresteerd van de sekte Aum Shinri Kyo. De arts, Ikuo Hayashi, wordt ervan verdacht een 23-jarig vrouwelijk lid van de sekte gevan gen te hebben te houden. De arts zou de vrouw van eind december 1994 tot 22 maart gevangen hebben gehouden in het Mount Fuji-complex van de sekte, een ziekenhuis in Tokyo. De vrouw, die de sekte had willen verlaten, werd daarbij geslagen en gedrogeerd. Weimar - In het voormalige concentratiekamp Buchenwald, waar dit weekeinde is herdacht dat het kamp 50 jaar geleden door het Amerikaanse leger werd bevrijd, is zaterdag een gedenkteken onthuld ter nagedachtenis aan de 500.000 zigeu ners die in de Tweede Wereldoorlog door de nazi's om het leven zijn gebracht. Romani Rose, voorzitter van de Duitse centrale raad van zigeuners, hield een toespraak waarin hij in herinne ring riep dat de zigeuners werden gedood 'alleen omdat zij bestonden'. Teheran - Het Iraanse dagblad Iran News beschuldigt Azer beidzjan ervan zich aan Westerse oliemaatschappijen te hebben verkocht en waarschuwt dat Iran deze 'illegale' actie als een 'vijandig gebaar' opvat. Iran zou Azerbeidzjan daarom niet langer hoeven te steunen in het conflict met Armenië. Azerbeidzjan heeft een akkoord over Iraanse deelname aan een consortium voor de winning van olie uit de Kaspische Zee opgezegd, aldus de krant, die goede contacten met regerings kringen in Teheran heeft. De opzegging zou zijn geschied onder druk van Amerikaanse oliemaatschappijen. Ulundi - De Inkatha Vrijheidspartij van Zululeider Buthelesi heeft zaterdag haar deelname aan de grondwetgevende vergade ring van Zuid-Afrika opgeschort. Inkatha had de regering van Nelson Mandela in een ultimatum tot 5 april de tijd gegeven om internationale bemiddeling in te roepen in een conflict over de mate van zelfstandigheid van het Zulu-koninkrijk.Mandela en zijn regering hebben het ultimatum afgewezen. De nationale raad van de Inkathapartij riep zaterdag alle partijleden op alle werkzaamheden in de vergadering en haar commissies op te schorten totdat de huidige crisis is opgelost. Inkatha verwijt het ANC en de Nationale Partij, haar partners in de regering van nationale eenheid, zich niet te houden aan een afspraak van vóór de verkiezingen van april 1994. Seoul - Zuid-Korea heeft gisteren gedreigd verstek te laten gaan op de woensdag in Berlijn te houden gesprekken over het Noordkoreaanse kernenergieprogramma. Volgens Seoul heeft het geen zin verder te praten over de modernisering van de Noordkoreaanse kernreactors, als Pyongyang niet bereid is Zuidkoreaanse reactors te nemen. In oktober sloten de Verenigde Staten en Noordkorea een akkoord over de vervanging van oude Noordkoreaanse kern reactors door moderne. Zuid-Korea draagt de kosten voor driekwart, wat neerkomt op drie miljard dollar. De rest betalen de VS en Japan. De uitvoering van het Amerikaans-Noordkore- aanse akkoord loopt nu gevaar omdat Noord-Korea volstrekt geen Zuidkoreaanse reactoren wil. Reykjavik - Bij de parlementsverkiezingen in IJsland heeft de enige grote partij die voor nauwere banden met de Europese Unie is zaterdag een fikse nederlaag geleden. Met 32 van de 63 zetels behield de centrum-rechtse coalitie weliswaar haar meerderheid, maar algemeen wordt verwacht dat de Onafhankelijkheidspartij van premier David Oddsson zal omzien naar een nieuwe partner. De Onafhankelijkheidspartij verloor maar een van haar 26 zetels, maar de Sociaal-Democra tische Partij van minister van Buitenlandse Zaken Jon Baldvin Hannibalsson moest er drie van de tien prijsgeven. Winnaar was de Progressieve Partij, die haar vertegenwoordiging in het parlement zag groeien van 13 naar 15 zetels. Volgens opiniepeilingen kelderden de sociaal-democraten in de kiezersgunst toen zij zich in februari duidelijk uitspraken voor aansluiting bij de Europese Unie. Weinig inwoners van het geïsoleerde en afgeschermde IJsland zien echter heil in het lidmaatschap van de EU. Vooral de dominante IJslandse visserij-industrie moet er niets van hebben. Vaduz - Het vorstendom Liechtenstein treedt op 1 mei toe tot het verdrag over de Europese Economische Ruimte (EER-ver- drag). In een volksraadpleging zei gisteren 55,9 procent van de bevolking ja tegen de Europese vrijhandelszone. Van de 14.000 stemgerechtigden in het Alpenstaatje maakte 82 procent gebruik van zijn stemrecht. Prins Hans Adam H, de regering en het parlement hadden zich al vóór het EER-verdrag uitgesproken. Het EER-verdrag verbindt de 15 landen van de Europese Unie met IJsland, Noorwegen en Liechtenstein. Deze laatste drie landen zijn met Zwitserland verbonden in de Europese Vrijhandels Associatie (EVA). Den Haag/Paramaribo - Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag wacht een officiële verklaring van de Surinaamse regering over het IMF af, nu onduidelijkheid is ontstaan over welke wijze van samenwerking drie leiders van de Surinaamse regeringscoalitie Nieuw Front met het IMF willen. De Nieuw- Frontleiding, waartoe parlementsvoorzitter Lachmon behoort, hadden daarover enkele weken geleden in Paramaribo een compromis bereikt. De voorstelling die Lachmon vorige week in Den Haag van dit compromis gaf, was voor minister Van Mierlo aanleiding geweest om te zeggen dat de 'bevroren' Nederlandse betalings balanshulp gedeblokkeerd zou kunnen worden. Lachmon zei vorige week dat het IMF elk kwartaal een rapport zou uitbren gen over het economisch aanpassingsprogramma. De parle mentsvoorzitter sprak van een 'enorme doorbraak'. Maar nu blijkt dat het IMF pas met kwartaalverslagen komt, als het met de Surinaamse regering overeenstemming heeft bereikt over het aanpassingsprogramma. Sarajevo - Westerse en Bosnische bronnen berichtten gisteren dat de Bosnische Serviërs in de gevechten in het Malevic-ge- bergte een gas hadden gebruikt. De aanval had in de nacht van donderdag op vrijdag plaats. Bosnische regeringssoldaten zijn in het ziekenhuis van Tuzla op genomen met problemen met de amenhaling. Ze verkeren niet in levensgevaar. Het zou waarschijnlijk om een soort traangas gaan. De Bosniërs, die er sinds 20 maart in het offensief zijn, meldden in het gebergte een Servische te genaanval te hebben afgeslagen. Sarajevo blijft geïsoleerd en in de greep van de belegerende Ser viërs. Gisteren sloten de Vere nigde Naties na twee weken de luchthaven weer, nadat een transportvliegtuig door kogels was geraakt. De Bosnische Ser viërs weigerden de veiligheid van het luchtverkeer te garande ren. Wel wisten de VN zaterdag een geschil over een omstreden con trolepost van de Bosnische Ser viërs op de weg van het vliegveld naar de de stad op te lossen. De Serviërs beloofden het VN-ver keer daar niet meer te hinderen. De stad werd in de nacht van zaterdag op zondag negen keer getroffen door granaatinslagen. Acht daarvan waren in dichtbe volkte stadswijken. Vier grana ten kwamen terechtop circa 500 meter afstand van de woning van de VN-commandant in Bosnië, generaal Rupert Smith. Er zijn geen meldingen van do den of gewonden.

de Stem | 1995 | | pagina 5