DE STEM )e lange weg naar de Soundmix-show Bredanaar Sandro van Breemen op naar Aalsmeer wmÊÊÊÊÊÊÊÊmm ■■■■■nmm middelburg Bianca Krijgsman als Nederlandse Lucy Ball RTL5 wekt Kurt Cobain en Nirvana even tot leven eren t geld rollen, lii iHMlkiMiitlllillnihlI. k Para: swingen in een poptempel tonale voorronde voor Zuidwest-Nederland levert zeven kandidaten op srdagavond 13 april, drankje. ica van morgen..,. 1155 - 62710 Werkloze kunstenaars 'Winnaars' Anne van Egmond naar Classic FM in onderwijs PRIL 1995 ZIE RAGAZZI OP ACHTERPAGINA - D4 Gids ZATERDAG 8 APRIL 1995 DEEL D 5 Door Maarten van de Rakt Ze heeft rood haar en is net zo'n spring-in-'t-veld als Lucil le Ball. De overeenkomst is niet geheel toevallig. De 26-ja- rige actrice Bianca Krijgsman treedt met de nieuwe KRO- comedy Linda, Linda, een Nederlandse variant van I love Lucy, in de voetsporen van Lucille. In de tv-geschiedenisboeken staat I love Lucy genoteerd als een van de oudste comedy's. Het was heel lang geleden de eerste show rond de toen 40-ja- rige Lucille Ball. De KRO zond vorig jaar ook al een eigen ver sie van een andere CBS-klas- sieker uit, The Honeymooners: Toen was geluk heel gewoon met Gerard Cox en Sjoerd Ple- ijsier. Ditmaal stelen nog onbekende acteurs de show. Zoals Bianca Krijgsman, die Linda Tasman speelt, een energieke vrouw die een moord over heeft voor een doorbraak in de showbizz. Met haar verschijning trekt ze met een de aandacht. Ze rolt over tafels, vliegt bij mannen op schoot en knalt tegen deuren aan. Voor zulke ouderwetse slap stick krijgt ze training. Die wordt gegeven door een docent van de Amsterdamse mime- school. Voor een groot deel moet de nieuwe comedy het hebben van fysieke fratsen. „Linda heeft een blinde obses sie, de showbusiness. Maar Tom, haar partner, een aanko mend quizmaster, heeft dat lie ver niet", vertelt Frank Jansen, KRO's hoofd drama. „Dat is de basis van alle conflictjes." „In de oorspronkelijke versie is de buurman huisbaas. Dat is uit de tijd. Wij hebben gekozen voor een Vlaamse radiosport verslaggever, die hier is gede tacheerd, met zijn vrouw. We hebben de essentie van I Ipve Lucy proberen overeind te houden. Tachtig procent van het verhaal is bedacht door schrijver Eric Hercules." Of je niet net zo goed een nieu we comedy kunt verzinnen? „Je moet echt een uitvinding doen om een dramatische basis te vinden. Dan kun je beter een oude formule optuigen. Ik hoop dat de jonge mensen die we hierop hebben gezet kilometers kunnen maken en straks zelf met een prachtig idee komen. 'Schrijvers oefenen namelijk nooit, acteurs hebben die kans wel." „Snel, fris en vlot, en eigentijds in beeld gebracht", zo ken schetst Frank Jansen de nieu we comedy. Hij houdt er sterk rekening mee na de eerste reeks een tweede te produceren. De schrijvers gaan alvast onver droten voort. De KRO vervaar digt Linda, Linda in samen werking met de BRTN. De be zetting kent een eerlijke verde ling: twee Nederlandse en twee Vlaamse acteurs. Het schrijven van het script gaat over vier, vijf schijven. Een degelijk Amerikaans sys teem, dat bij Nederlandse co medy's eigenlijk nooit wordt toegepast. Eric Hercules is be gin- en eindpunt, tussendoor zit onder anderen een punch- up-schrijver die de teksten meer pit geeft. „Dit systeem fil tert de zwakheden eruit", be weert Frank Jansen. Regisseur Frans Boelen, wiens biografie fraaie tv-series ver meldt als De Stratemakerop- zeeshow, J.J. de Bom v/h De Kindervriend, De Senioren show en De Mankementen show, is vol lof. Over de Neder landse bewerking, de keuze voor jonge acteurs, de inbreng van de Belgische buren. „Lin da, Linda bevat zoveel komi sche aspecten, dat ik de regie graag wilde doen. Zo'n serie gaat aan je zitten, je krijgt er iets mee", zegt Boelen die bo vendien een fan is van Lucille Ball. „Ondanks de hardheid zijn er veel momenten van tederheid. Dat vind ik belangrijk. Al is er maar een streepje liefde", stelt Boelen. „De hoofdrolspelers kunnen alles tegen elkaar zeg gen. Maar als het erop aan komt, staan ze samen als één muur overeind." 'Linda, Linda', zondag, Neder land 1,21.48 uur '[jet lijkt allemaal zo mooi als het eenmaal iptvis. Elk jaar zijn 10'n vijftig prachtig ringende Nederlanders loor één dag eenwe- teldster in de Sound- xshow. Het hoogte punt van een lange weg fcmaanden voor de uitzending begint. ?ant bij Henny Huis- lankom je niet zo naar. Het begint alle- laalmet een regionale oorronde. Woensdag- vond streek het voet- alk van de Soundmix- aow neer in Gilze oor het zien en horen van de kandidaten uit Mwest-Nederland. Frank Rigter en Bianca Krijgsman in de nieuwe serie 'Linda Linda'. foto dijkstra het gemeentebestuur van Middelburg in an provinciale herdenkingsbijeenkomst teeland die in de Tweede Wereldoorlog se bezetting. Het programma voor de bordes aan Markt) open, ontvangst met :r mr. Chr. G.J. Rutten, burgemeester van Mischa de Vreede, schrijfster; loor Bibian Gotzsch (cello) en Mignon ngen van de Zeeuwse Muziekschool; r drs. W.T. van Gelder, Commissaris der ie Zeeland; et een hapje en drankje; nd die geleden hebben onder de Japans g uitgenodigd de herdenkingsbijeen- Hiervoor wordt men verzocht on1der'- enden voor 15 april a.s. Aangezien hei n per coupon maximaal 2 personen ch reserveren is niet mogelijk. Toegang*' an de inzenders van de coupons, 9f2> irdt hierbij de volgorde van binnenkom om 14.30 uur aanwezig zijn bij de ikomst in het stadhuis. il 1995 bij Gemeente Middelburg» ntwoordnummer 73, lostzegel is niet nodig. repassing is. „Eigenlijk wilde ik e Beatles doen, maar Het ™e Doel vonden ze beter." be 23-jarige Sandro van Bree- "i uit Breda vertelt het een - na de voor hem succesvolle «rronde voor de Soundmix- v. ?a' hij heeft er wel een y tie op gepakt met zijn fa- Jleden. Maar niet echt ge- De andere dag weer ge- nnaar school, in zijn geval eao m Breda, richting com pete economie. Breemen noemt zichzelf !iin ,™uziehbeest'. Maakt vanaf 215e muziek en zingt al ja- !tSflncafés, op bruiloften en »in n6Sten' Sol°'met ziln The K®ger Roadshow, of met p?Ttni 'be ^Un- Op het re- Ie ia/8 Staan vooral covers uit iJ. «fhg en zeventig. Dat °ok lïwf van ziin hart- Maar JLïïPM»- Het Goede Doel Zb') hem bovenaan, w altijd sceptisch geweest Gamma's als de Sound- Maar iedereen zei 'doe mu8' ie ^unt g°ed zin icon, mar het leek me allemaal eea som/8016?'k hacht dat het 'egtVanftl eurinS zou ziln"> 4r a rfemen' „,,.j van zijn ouders wee maanden '■een bandje op. Op- io. Met zh.n eigen home-stu- dertien liedjes er op. stuurde hilt - n Z11 r.],bljna twee Sandro wilde het liefst John Lennon doen, maar bij Van den Ende kozen ze voor Henk West broek van Het Goede Doel. Niet verwonderlijk want Van Bree- mens imitatie was perfect. Maar, zegt hij: „Best kans dat ik straks als John Lennon op het podium sta." Hij had zich de voorronde wel wat grootser voorgesteld. „Meer spots, een groter podium, het was meer een schiftingsprocedu re, echt een auditie. Maar ik vond het best leuk. En was blij met de uitslag. Ik had er hele maal niks van verwacht. Ik ver wacht dat het nu anders gaat lo pen, professioneler. Ik heb er al tijd van gedroomd om van mijn hobby mijn beroep te maken. Ben voor de zekerheid toch gaan studeren, maar in mijn achter hoofd wil ik met muziek verder gaan. Ik zit liever tien uur in een studio dan twee uur achter een bureau." Stel dat dit het begin is van de doorbraak naar een grote carriè re? „Ik ben erg gesteld op mijn privé-leven en mijn vrijheid. Ik zou het heel erg vinden als ik niet meer op de Grote Markt op een terras zou kunnen zitten. Mijn belang is niet om beroemd of rijk te worden. Ik ben gewoon een door-en-door muziekbeest. Dit is een onderdeel ervan". En als het niks wordt?, „Dan toch maar de marketing in." In een troosteloos decor bemachtigt Maya Smitsman uit Raamsdonksveer in haar rol van Irene Cara een plaatsje in de volgende ronde voor de Soundmixshow. foto cor viveen staan er mensen op het toneel die echt kunnen zingen. In mijn on metelijke goedheid laat ik zelfs twaalf van de twintig acts door gaan naar Aalsmeer. Mijn door de wol geverfde medejuryleden zijn kritischer. Van mijn twaalf blijven er zeven over. Evengoed 'een topavond', vindt Droge. Voorraad Voor het nieuwe Soundmix-sei- zoën, na de zomer, zijn voor de tien afleveringen vijftig imitators nodig, dus dat komt wel weer goed met dat doowgaan. De voorraad zangers en zange ressen in Nederland lijkt onuit puttelijk. Het blijkt vooral te stikken van de Marco Borsato's, Barbara Streisands, René Fro- gers en Whitney Houstons, weten de mensen van het produktie- team. Maar, adviseren ze ongevraagd: hoe wereldberoemder de artiest, hoe perfecter de imitatie moet zijn. Toekomstige kandidaten kunnen dus beter niet te hoog grijpen als ze een beetje willen doowgaan. Van onze rtv-redactie Kurt Cobain, de populaire zanger van Nirvana, is nu een jaar dood. Voor RTL5 aanleiding vanavond een van de laatste per formances van Nirvana mèt Cobain nog eens uit te zenden. De zelfmoord van Cobain maakte veel los in april 1994. Hij schreef een brief aan zijn vrouw Court ney Love en hun 19 maanden ou de dochtertje, waarin hij zei dht hij van hen hield. Volgens jour- nalisten heeft zijn faam Cobain de dood ingejaagd. Zelf zei hij: „Niemand zal ooit mijn gedach- tengang kennen." Nirvana treedt vanavond op met de nummers Jesus wants me for a Sunbeam, Lhke of Fire, Dumb, Something in Way, All Apologies en Pennytorial Tea. 'Nirvana Unplugged', RTL5, 16.25 uur bij Van der Valk. Een volwassen vent, geheel in het wit gekleed, een grote ring in zijn oor en een maffe bril zonder glazen, doet als tweede die avond Elton John. Na hem de 22-jarige Ruud Knij pers uit Dongen. Hij wordt door presentator Rien Sluik van Radio Noordzee ('neemt u gerust een Noordzee-krant of -ballpoint mee') ontmoedigend aangekon digd met 'Er gaat geen voorronde voorbij of er staat wel een Elvis op het programma'. Vervolgens een Tilburger van 27 in een knalroze kostuum, met goud behangen en een fietsreflec- tor als vlinderdas die denkt dat hij Engelbert Humperdinck is. En na hem doet een 22-jarige Til burger zelfs Soundmix-winnaar Gerard Joling na. Denk er 25 kilo en 2200 uurtjes zon bij en Joling staat er. Maar wat moet Neder land in godsnaam met twee Ge rard Jolings? De oudste kandidaat (47) komt uit Kaatsheuvel en imiteert Matt Monro, een Frank Sinatra-ach- tige zanger. Hij krijgt vöör zijn optreden meer applaus dan erna omdat hij nog lang geen 47 lijkt. Hooguit 42. Het publiek doet trouwens toch maar een dotje. Doodse stilte en gejoel als zoon- of dochterlief op het podium staat maar luidruchtig doorklet- sen bij alle anderen. Echte 'winnaars' levert een regionale voorronde niet op. Het gaat erom om uitverkoren te worden voor de tv-selectie in Aalsmeer zelf. Die eer was in Gilze weggelegd voor onder anderen Ruud Knijpers (22) uit Dongen (Elvis Presley), Maya Smitsman (23) uit Raamsdonksveer (Irene Cara), Ilse van Berkum (27) uit Breda (Melissa Etheridge) en Sandro van Breemen (23) uit Breda (Henk Westbroek van Het Goede Doel). De deskundige jury bestaat naast Noordzee-man Sluik en produ cent Dröge uit bovengetekende. Want 'bij de voorrondes proberen we altijd iemand van de regiona le krant in de jury te hebben.' Vooraf aan Dröge gevraagd waar ik als Soundmix-jurylid op moet letten. Zijn er criteria voor de be oordeling van een goede Sound mixer? Nee, ze'gt Dröge. „Je se lecteert op 'is het goed of is het niet goed?'" Daar kan ik het mee doen. Met nog grotere verbazing dan bij de uiteindelijke tv-versie, die ik echt eerlijk waar maar een paar keer gezien heb, zit ik bo venop het circus. Met gedachten als 'als dat Jerry Lee Lewis is dan ben ik Napoleon'. En 'is het toe val dat een jongen met de naam Mare Borsboom nou uitgerekend Marco Borsato imiteert?' En bij het lied 'Nog één kans' van Vera Mann door een Tilburgse denk ik: maar dan moet het wel echt de al lerlaatste zijn. Maar, eerlijk is eerlijk: er zit toch bijzonder veel zangtalent in de regio. Zelfs bij zo'n voorronde al fotocor viveen Naarden (anp) - Anne van Eg- mond gaat een dagelijks pro gramma presenteren bij Clas sic FM. Van Egmond maakte naam als radiopresentatrice bij de KRO, onder meer van 'Adres onbekend', 'Tombola' en 'Met Anne'. Het programma is op werkdagen overdag van tien tot een te be luisteren. Het omvat een mix van klassieke muziek en human inte rest, waarbij Van Egmond ge sprekken met gasten voert. Bo vendien presenteert zij iedere zondagochtend van tien tot twaalf het verzoekplatenpro- gramma Classic Romance. iStem, 076-236911 lid met ijeenkomst Japanse »Sené van der Velden 'mannen en vrouwen van Joop Ende hebben gekozen «reenzaaltje in de kelders van Van der Valk-motel Gilze- tn. In een kamer ernaast be ien 22 jonge mensen zich voor Bun rol van artiest voor drie ««ten. In het zaaltje zitten een iar honderd moeders, opa's, n neefjes, die een tientje te betaald hebben vo,or hun van levende applaus-ma- ne, waarschijnlijk in de ■derstelling dat ze Huisman 'zullen ontmoeten of op zijn' MJacques D'Ancona, dat ju- die rare brillen. Niets Een avond zonder toe- s en bellen. Meer een auditie neen show. «lucent Wim Dröge vertelt dat u»t deze regio zo'n honderd settebandjes zijn binnengeko- b Aalsmeer. Enkele met be- wende uitingen van meisjes- jueryerveling, de meeste met -de-maat-gezang. „Die mensen kun je niet laten optre den, die moet je tegen zichzelf in bescherming nemen". Maar pakweg een kwart wordt serieus genomen. Die mensen worden uitgenodigd voor een van de tien eerste schiftingen in de provincie. De 'winnaars' daarvan mogen voowaal doowgaan naar de tv-se lectie in Aalsmeer zelf. En als je dan nog overeind blijft, ja, dan zit je erin, in de onvervalste Soundmixshow van Henny Huis man, al jarenlang een van de pa- radepaardjes van Joop van den Ende Produkties voor RTL4. De uiteindelijke finale winnen geeft een goede kans op de felbe geerde ster-status. Gerard Joling en Marco Borsato ('die heeft bij ons jarenlang gezongen in de pauze van deze voorrondes') zijn bekende voorbeelden. Elvis Zover is het nog lang niet voor de 22 in Gilze-Rijen beginnende Soundmixers. Een voor een betreden ze het troosteloze houten verhoginkje Sandro van Breemen: 'Ik dacht dat het een soort veekeuring zou zijn.' Woudrichem (anp) - Vijftien werkloze kunstenaars gaan met behoud van hun uitkering kunsteducatie verzorgen op zes scholen voor voortgezet onderwijs in Noord-Brabant. Het is een proef van twee jaar op initiatief van de provincie. Het experiment is opgezet om na te gaan of een arbeidspool voor kunstenaars financieel haalbaar is. Ook moet de proef antwoord geven op de vraag of er zowel van de zijde van de scholen als van de kunstenaars voldoende belang stelling voor bestaat. De initiatiefnemers denken dat het inzetten van werkloze kun stenaars in het onderwijs, voor hen een goede mogelijkheid is om werkervaring op te doen.

de Stem | 1995 | | pagina 49