Alleen 6anderen' hebben met Russische maffia te maken Welschen krijgt z'n zin: thuiszorg fors uitgebreid -DE STEM- Druk op DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Beelden BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT DESTEM Overeensl Casino-go steelt ver geld terug DESTE1 Door Jan Bouwmans VRIJDAG 7 APRIL 1995 Sigmund Freucf heeft wat op rijtTygéwéfen met zijniprojèctfëtheo- rie. Sindsdien kpn er. jmmers niet meer onbekommerd over God worden gesprokén. Geen' enkel beeld van God is nog in staat om elke verdenking van zich af te schudden, dat het vooral een wensdroom is, iets dat voortspruit uit onze eigen levensbehoefte aan veiligheid en geborgenheid. Zouden de mensen dat dui zenden jaren' geleden soms ook al geweten hebben? Zou dat het diepere motief zijn geweest van het bijbelse ver bod 'Gij zult u geen beelden maken van Jahweh uw God'? Natuurlijk, het ging Mozes in zijn tijd om de fabricage van gouden kalveren te voorko men. Mensen bleken immers al te gemakkelijk het gouden kalf voor God zelf aan te zien. Dat hebben protestanten ook altijd gehad tegen al die heili genbeelden in katholieke ker ken en in het bijzonder tegen de Mariabeelden, die zo'n grote rol spelen in de katho lieke Mariaverering. Maar mensen maken zich niet alleen gesneden beelden, ze vormen zich met hun voor stellingsvermogen ook beel den van de niet zichtbare, niet direct waarneembare werke lijkheid. Dat is in gelovig op zicht niet minder riskant dan gesneden beelden van God. Hoe makkelijk blijken in de geschiedenis niet Godsbeel den te zijn gehouden voor God zelf. Toch kunnen gelovigen blijk baar niet zonder beeld van God. Misschien nog wel zon der gesneden beeld, maar niet zonder zich een voorstelling te maken van hoe God is en doet. De drie openbarings godsdiensten -jodendom, christendom, islam- hadden daarvoor vele eeuwen lang eer ijzersterke formule. God had zichzelf immers te ken nen gegeven, zichzelf geopen baard aan zijn uitverkoren volk (joden), in Jezus van Na zareth (christenen) en aan de profeet Mohammed (mos lims). In die ijzersterke formule is echter ook een beetje de klad gekomen sinds de ontdekking dat de heilige boeken van de openbaringsgodsdiensten -Torah, Nieuwe Testament, Koran - niet bepaald door God direct gedicteerd zijn, maar op de allereerste plaats de neerslag zijn van gelovige ervaring van mensen. Sinds die ontdekking is het niet meer mogelijk de heilige boe ken totaal onbevangen te raadplegen. Want in het ach terhoofd zal altijd de vraag blijven meespelen in hoeverre God aan het woord zou zijn en in hoeverre de auteur van het heilige boek zelf. Het zicht van de mens op God is voorgoed gehinderd door 's mensen eigen schaduw, of die schaduw nu autonoom indivi du heet of wetenschap of paus van Rome. Het christendom heeft zich voor zijn kennis van God ook altijd op nog een tweede bron beroepen. God laat zich ook kennen in en door zijn schep ping ofwel in en door de na tuur. Onze aarde en de hele kosmos zijn uiteindelijk, voor bij alle natuurwetenschappe lijke verklaringen, inderdaad een mysterie, een wonder. Maar geen wonder waaraan de mens geheel en al is onder worpen, zoals eeuwenlang ge dacht en geloofd is. De mens staat niet langer machteloos tegenover de natuur, al is zijn macht nog altijd van beschei den omvang. Maar die bescheiden macht is voldoende geweest om het een stuk moeilijker te krijgen met God, in elk geval met de wil van God zoals die door sommigen aan de man/vrouw wordt gebracht. Wat mensen, ook gelovige mensen, aan werkelijkheid beleven en er varen, wint het uiteindelijk altijd van wat hen wordt voor geschoteld als wil van God. Aan het einde van onze twin tigste eeuw bevindt God zich, althans in onze contreien, op het eerste gezicht in een wei nig benijdenswaardige positie. Hij vervaagt voor steeds meer tijdgenoten, die zich in hun mondigheid geen beeld meer van Hem kunnen vormen. „We zullen in de wereld moe ten leven alsof God ook niet bestaat," was de conclusie van Dietrich Bonhoeffer in zijn dodencel. Overmorgen is het precies 50 jaar geleden dat deze Duitse theoloog en verzetsman op persoonlijk bevel van Hitier ter dood werd gebracht. In de plaats van het traditionele beeld van de almachtige God stelde Bonhoeffer het beeld van de weerloze God die meelijdt met de mensen. Dat beeld was geworteld in de bittere ervaring, dat God niet ingrijpt als het geweld on schuldige mensen treft. Dat ervaren wij nog dagelijks. Dat maakt ofwel woedend of wel onverschillig. Beter woe dend dan overschillig overi gens. Met het beeld dat God zich manifesteert in het gelaat van een weerloze medemens, kan onze wereld misschien nog het beste uit de voeten. De radioverslaggeefster wacht de werknemers van een zinkfabriek in het Oostbrabantse Budel bij de poort op. Het niet zo milieuscho- ne bedrijf wordt met sluiting bedreigd en de reporter staat uiteraard paraat om de menselijke emotie in haar microfoon te vangen. Veel verder dan de vraag: Hoe voelt het om met ontslag bedreigd te worden?" komt ze niet. In al zijn eenvoud toch een alleszins gecompliceerde vraag, zo blijkt uit de antwoorden. De aangespro ken mensen voelen nog niet zo veel en weten ook niet precies hoe het in de toekomst zal voelen. Ze worden niettemin hartelijk bedankt voor hun reacties waarvan niemand iets wijzer is gewor den. Menselijke emotie moet blijkbaar, ook als die er niet is. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct) Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automat sche incasso 29. (via acceptgiro) (n.v.t.i 89,40) 177,80) 345,75) maand kwartaal 86,90 halfjaar 172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 073-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur® 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 -ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur S 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Wat is dat toch met die Russische maffia? Onze eigen BVD waarschuwt in dikke rapporten voor de meest vreselijke prak tijken en de 36-jarige uit de kluiten gewassen En gelsman Michael Yates leidt in de Krim anti-ter- reurbrigades op om de maffia van repliek te kunnen dienen. Trans port Logistiek Nederland zegt regelmatig gebeld te worden door transpor teurs die beduveld zijn en Boris Jeltsin zelf heeft onlangs toegegeven dat hij de strijd met de ge organiseerde misdaad heeft verloren. Maar Ne derlandse ondernemers beweren: „Het valt best mee." Door Romain van Damme Ze blijft vriendelijk, maar zeer beslist. „Meneer, wij merken daar niets van. De directeur van onze vestiging in Moskou zegt het ook, nog nooit iets gemerkt van die praktijken." Haar baas Karei Aalbers van Aalbers Europe Consultancy BV kan dat niet bevestigen, omdat hij voor langere tijd in het bui tenland verblijft. Ongetwijfeld Rusland of een ander voormalige Sovjetstaat, de voorzitter van de Arnhemse eredivisieclub Vitesse doet immers al jaren zaken in die landen. Vreemd dat niemand iets merkt, want in Rusland doet toch ook al jaren het verhaal de ronde dat buitenlandse investeerders aan geraden wordt tien procent bij het te investeren bedrag op te tellen. Want, zo wordt er bij verteld, in het welkomstcomité zit ongetwijfeld ook de maffia. ■„Er gebeurt wel eens wat," houdt de Nederlandse ambassa de aan de Kalashny Pereulok in Moskou zich keurig op de vlakte. Dat zeggen de Nederlandse on dernemers die iedere maand een rendez-vous hebben met de in Moskou gestationeerde Westerse correspondenten ook. „Je krijgt de verhalen pas te horen als de pennen en micro foons zijn opgeborgen," zegt Kees Eelenbaas die onder andere voor deze krant het wel en wee in Rusland volgt. „Tsja, ik kan er me wel iets bij voorstellen. Die maffia gaat niet bepaald zacht zinnig te werk. Buitenlandse vrachtwagenchauffeurs die over vallen worden, worden zo toege takeld dat ze de eerste 24 uur zeker niet kunnen bellen. Het is maar een van de vele voorbeel den." CDA-kamerlid Ger Leers kijkt er niet van op. Ruim vier jaar geleden verkocht hij het bedrijf Sovcon dat zaken deed in Rus land. Hij kon die bedrijvigheid niet meer combineren met zijn werkzaamheden in de Tweede Kamer. Het destijds in Veldho ven gevestigd bedrijf is inmid dels failliet. Leers: „Ho, niet omdat ik er weg Leden van de Russische anti maffia-brigade arresteren in een Moskous hotel verdachten die connecties zouden met de maffia en de drugwereld. FOTO'S EPA/AP ben. Sovc'on is slachtoffer van één verkeerde transactie. Twee jaar was het goed gegaan. Tot ze de verkeerde tegen het lijf lie pen. Toen ik met zaken doen in Rusland begon, was het allemaal nog pril. Maar ook toen al was de waardevastheid van contract niet veel groter dan van toiletpa pier." „In iedere Rus ontwaakte de koopman. Iedereen kende nog wel een oom of tante die dat en dat kon doen. Waarden en nor men vervaagden steeds meer. Ie dereen wilde en wil, snel rijk worden. Dat kan momenteel al leen maar door zaken doen, kei hard zaken doen. 'Ze zijn abso luut niet geïnteresseerd in struc turen. Ik sta er absoluut niet van te kijken dat het zo gelopen is." Twee jaar geleden zei Franck Rynart, directeur van het in KJundert gevestigd transportbe drijf IDS Rynart dat het de spui gaten begint uit te lopen. Nu zegt hij: „Er zitten veel india nenverhalen bij. Daarmee zeg ik niet dat er niets gebeurd. Maar waar praten we dan over? Over de douanebeambte die aan de grens vijftig mark wil zien." Peter Overvliet van Transport Logistiek Nederland dat het hoofdkantoor in Zoetermeer heeft staan, kent andere bedra gen die betaald moeten worden. „Het komt meer dan eens voor dat de chauffeurs die het land uit willen bij de grens moeilijk heden hebben, omdat ze bij het lossen de verkeerde stempels hebben gekregen. Berg je dan maar. De bedragen die dan be taald moeten worden, kunnen oplopen tot tienduizenden gul dens." De fraaie vrachtwagen dient als onderpand tot er betaald is. Overvliet schetst hoe het kan gaan: „Je moet ergens in Moskou lossen. Vind je eindelijk het adres en dan wordt daar gezegd: 'We hebben de partij net ver kocht. Je moet drie straten ver der zijn.' Daar staat dan een man in een keurig douanepak te wachten, gooit er een paar in drukwekkende stempels tegen aan, je lost en je rijdt weg. Wat moet je anders als chauffeur?" Pas bij de grens komt de aap uit de mouw, de stempels kloppen •niet, ze zijn vervalst. „En bij die grens weten ze drommels goed dat het verschrikkelijk moeilijk is de goederen te achterhalen. Daar beginnen ze niet eens aan. In Rusland is het momenteel een complete chaos. Probeer in Mos kou eens te bellen. Alleen dat al is een probleem. Dus zeggen ze aan die grefts, jammer van die goederen, maar jij bent wel goed fout. Betalen!" „Het is ons nog nooit overko men," beweert Franck Rynart. „Een keer moest een chauffeur van ons ergens anders lossen dan was afgesproken. Hij kreeg arg waan en haalde de politie erbij. Toen ging iedereen er plotseling vandoor en kwamen de goederen toch bij de juiste man terecht. Ik denk dat het ook een kwestie van ervaring is, een soort zesde zintuig dat je in de loop der jaren hebt ontwikkeld." Overvliet: „Het vreemde is dat, waar je ook lost, de papieren kloppen. De stempels kloppen, alles ziet er keurig uit. En wat moet je dan? Het gebeurt vaak dat er vanuit Nederland afspra ken worden gemaakt. Boris staat bij dat adres te wachten. Boris is 1.80 meter lang, donker haar en heeft die papieren bij zich." „Kom je daar aan, staat er ie mand anders want Boris is ziek. Maar wel de juiste papieren, het juiste adres en ga zo maar door. Is dat de maffia? Het kan, maar bewijs dat eens. Ook al ziet het er allemaal zeer georganiseerd uit en heeft het alle kenmerken van een perfecte voorbereiding." Het Bredase bedrijf Holleman's Transportbedrijf bv kent ook de weg in Rusland. „Je moet er inderdaad uitkijken," houdt een van de directeuren zich schuil achter die dooddoener en een verhaal dat hij van een collega gehoord heeft. „Dat bedrijf had ergens gelost. Zoals afgesproken was. Drie maanden later volgt er via de internationale organisatie in Genève een claim. Waar de goederen bleven." Overvliet: „Probeer dat maar eens uit te zoeken. Zijn die goe deren inderdaad in verkeerde handen terecht gekomen of denkt het bedrijf waarmee toch echt zaken is gedaan doodleuk: 'We proberen er nog wat extra's uit te halen'. Maffia? Geen idee." Franck Rynart heeft wel eens een fax ontvangen uit Rusland. Met daarin het aanbod van een particulier bureau om de trans porten te beveiligen. „Daar kun je dan op ingaan, of je doet er niets mee. Wij zeggen altiji gen onze chauffeurs, praat elkaar. Hou elkaar op de hooi doe zoveel mogelijk samen, konvooi. En dat werkt redeliij Op het kantoor van het In lands-Russisch Centrum Handelsbevordering (NRCH) de Haagse Bezuidenhoutsf wordt diep gezucht. „De teur komt nauwelijks aai ken toe want iedereen wil weten over die Russische u fia," zegt een medewerkster het centrum. Ze meldt dat directeur H. Buren er onlangs over heelt sproken met K. Sietsma Controll Risk Benelux BV. bureau geeft onder andere viezen aan bedrijven die ia teuropese landen zaken doen. De medewerkster: wat valt er meer over te Natuurlijk zijn er wel klachten." „Dat wordt dan gemeld, meestal horen we daarna n» meer. Vermoedelijk stoppen bedrijven in Rusland. Ja, oi_ twijfeld is de Russische maj ook in Nederland d gen. Dat zal zich wel ren in de havenplaatsen. Dat voor de hand. Maar ja, nen zich hier vrij vest wordt hen toch geen strobreedj de weg gelegd." Ze schrikt zelf van en verwijst naar Sii ma die echter druk is njel presentatie en niet te storen is Amev-medewerker Van schrikt ook een beetje als gevraagd wordt of het transporten naar Rusland sti moeilijker te verzekeren zijn. afdeling voorlichting van de' zekeringsgigant mag het ven afhandelen, maar komt ook veel verder dan dat klopt.,,Maar dat geldt voorn Oosteuropese landen." Transporteur Franck Rynart: Milaan worden ook ai len. Naar welk land je opkn er zijn altijd gebieden war beter niet kunt komen. Als goed oplet, kun je al veel komen. Zet bijvoorbeeld je a altijd bij een lantaarn in buurt waar het redelijk druk Begrijp je? Als je in een donkere straat staat, lot meer risico." „Het probleem is dat je i landen het risico niet eens zien," reageert Peter Oveni „Neem die beveiligingsburea die je wel willen begeleide] dens het transport. Dat meestal ex-KGB'ers die over lerlei vergunningen beschikl Ze laten je zonder probleem geldige wapenvergunning en wapperen met allerlei wichtige papieren. Dan ta toch geneigd te denken: 'Zit* snor'." Juist dat mag je niet al tel denken in het land waai' recht van de sterkste f „Want als ze kans zien je' loer te draaien, doen ze In zegt CDA-kamerlid Leers vraag me dan ook af of hete nodig is, eisen te stellen aai Westeuropese hulp die je bi' Als je toch hoort dat zowat» bedrijf geconfronteerd met maffiapraktijken, dan je toch wat doen? Maar ja,' geeft er onomwonden toe dit beduveld is. Ook een probleem Van onze verslaggeefster Eindhoven - Hij was scep tisch. Maar na een ontmoe ting met staatssecretaris Eri ca Terpstra van Welzijn is die argwaan voorbij. Want de be windsvrouw heeft te kennen gegeven dat ze de voorstellen van Rein Welschen en zijn commissie over de oude renzorg grotendeels wil over nemen. En dit betekent kortgezegd dat de thuiszorg een forse uitbrei ding krijgt, bejaardenoorden ge leidelijk worden omgebouwd naar het model van verpleegte huizen en er voor deze -laatsten veel zwaardere toelatingsregels gaan gelden. Ook staat Terpstra positief te genover de jaarlijkse budgetuit breiding van één procent (hon derd miljoen) voor de oude renzorg. De voornemens van Terpstra zijn volgens Welschen zeer positief voor Brabant, Zeeland en Lim burg omdat in zuid-Nederland de vergrijzing het hardst toe neemt. Dynamiek „Deze ontwikkeling is een dyna miek waar het zuiden voordeel van heeft," zo verwoordt de voorzitter van de commissie 'Ouderenzorg met toekomst', die mei vorig jaar adviezen uit bracht over de modernisering van de ouderenzorg, de plannen van de staatssecretaris. Want er moeten meer verpleeg bedden vanuit de rest van het land hier naar toe, verklaart Welschen. En ook van die hon derd miljoen zal een onevenredig groot deel naar het zuiden des lands worden doorgesluisd. De modernisering is nodig omdat de kosten voor de ouderenzorg de pan uitrijzen vanwege de ver grijzing. De Eindhovense burgemeester (en ex-gedeputeerde van Bra bant en oud-wethouder van Bre da) is blij dat er nu eindelijk iets lijkt te gebeuren in de oude renzorg. Al meer dan tien jaar is duidelijk welke problemen er zijn en al tien jaar worden van alle kanten oplossingen aange dragen. Probleem daarbij was dat ieder een zijn eigen belangen centraal stelde, stelt Welschen. En dat werkte niet. Daarom vroeg toen malig minister Welzijn D'Anco- na aan Welschen om eenduidige voorstellen op papier te zetten. Met een club van onafhankelij- ken, voornamelijk hoogleraren, ging hij aan werk. Mei vorig jaar presenteerden ze hun plannen. „Onze oplossingen zijn niet nieuw. Wij hebben een combinatie gemaakt van voorge stelde oplossingen die financieel haalbaar zijn en een perspectief hebben." Volgens Welschen kwam de pre sentatie van het rapport op een perfect moment. Want zowel de betrokkenen in het veld als de politiek was onderhand bereid knopen door te hakken en ze konden zich redelijk vinden in de lijn van de onderzoekers. „Het was een gouden moment om echt te veranderen," zegt Welschen. Maar door de kabi netswisseling bleef het rapport langer liggen en de nieuwe staatssecretaris nam alle tijd om de voorstellen uitgebreid te tes ten. Zorgen „Ik heb me de afgelopen maan den toenemend zorgen gemaakt dat er niets zou gebeuren. Dat de steun van zowel de politiek als de mensen in het veld zou afkal ven. Iedereen was enthousiast maar omdat het allemaal weer zo lang duurde, zou men denken dat ook van onze voorstellen niets terecht zou komen." Maar onlangs heeft de staatsse cretaris te kennen gegeven dat ze een groot aantal richtlijnen van de commissie wil volgen. „Ze wil heel belangrijke stappen in de richting nemen die wij hebben voorgesteld." In het ka binet wordt nu gesproken over de gelden voor de ouderenzorg, Welschen verwacht dat de jaar lijks één procent extra wel wordt toegekend. De elementaire gedachte van de plannen is goedkopere en minder zware maar wél passende zorg te staande woningên blijven nen, daarvoor moeten we woningen aanpassen. Gele# aan willen we ook het kruiswi en de gezinszorg in één syj' onderbrengen, want oi# moeten meer bij één 1«' rechtkunnen. Het welzij®®' dient zich systematisch mee' ouderen te bemoeien en,.er) zorgen dat ze actii Vervallen De veranderingen houden Den Haag (anp) - uit de zogenoemde! „den kunnen op L elk geval de kon ken nog met een p rage-achtig kaartje landse grens passi paspoort is met nod I ne meerderheid van Kamer gaf de staatsse Umitz (Justitie) en I I tenlandse Zaken) gist kans om de eerder Van onze Haagse red. Den Haag - De be Zaken hebben bereikt over de aar ters voor een bedra Rein Welschen...positief voor zuiden... FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP brengen. „Minder mensen moe ten naar het bejaardenoord en nog veel minder moeten er naar het verpleeghuis. Het huidige aantal bejaarden- en verpleegte huizen moeten we handhaven omdat de vergrijzing toeneemt. Maar een uitbreiding komt er niet. De thuiszorg, die moeten we fors uitbreiden en verbeteren. Dat is het goedkoopste. We wil- .len dat ouderen langer in be- dat de wet op bejaai (wob) komt te vervallen. jaardentehuizen moeten net als de verpleeghuizen awbz (algemene wet bijzt ziektekosten) betaald W° Mensen hoeven dan niet' hun eigen vermogen aan te ken bij het verhuizen ®a bejaardentehuis. „Over® bijdrage is men zich nuaa beraden," zegt Welschen. De Kamer moet nu nog W zekerheid geven om aan te gaan. Verwacht word' voor de zomer nog over gesproken. „Dit is de heid om met zijn allen e< in te slaan. Als ze dit niet dan blijven ze zitten winkels die er nu zijn passen niet meer bij wat sen nu willen." De andere optie, de 1 se Tigre, blijkt wat ten en werkgelegenhc aantrekkelijker. Het duidelijk of het kabir al het besluit overnee Dat is uit hoge ambt vernomen. Economii' houdt overigens nog de arm. Het min Wijers studeert nog de van afspraken me regering dat appar 'Hollandse Signaal et teem zou mogen le Franse marinefregat de aanschaf van de F gevechtshelikopter wel Eurocopter gei worden besloten. Maar ingewijden ach klein dat de Amerik che niet als 'winni tweestrijd naar vor men. „We waren dicht bij besluitvorm aldus een zegsman. De afspraken over van het radarsysteei naamde Smart L) ingewijden 'erg wazij ,1e leveringsbedrag v: L zou overigens 1,3 dragen; bijna net zt helicopter-aankoop. Lange tijd waren de van Economische Z. fensie het oneens o. pensatie-orders die Kampen (anp) - heeft gisterocht 34-jarige man uit in zijn woning in e stad aangehouden enkele uren eerde: no aan de IJss Kampen had oven De man had in 1 enige duizenden verloren. Rond vi< te hij de 31-jarig( leidster een pist het hoofd en eist< loren geld terug, heeft hem toen ee bekend geldbedr; geven, waarna de op de vlucht ging. De bedrijfsleidstei dader, zodat zijn eenvoudig verliep. NAAR buiten to niemand te laten, offensief tegen de I pied opereren. Wanneer Duitslant W|jzen Turkse dipl gegeven van 'de buitenlandse inmei Maar de aanzwell] 1 urkije natuurlijk i voor niets voorna, aatschap getuig ken de Wens vc Van!. TürkSe aut0« min n Broek inn; F Noord-kak zo sd «veneens door de Washington werd i kinn en Zi'n 1 K'og, maar het betl Hp, ce toenernend van Ear°Pees Pari. nVlch doen ht WankneprenTdesno°i jCS*"*»» ^dreigement naar U,"ie tusse,| over H8n 'dmaatsi De Fur verbinte o Europese Unie halbJeuWe '«ohtiil acNte imago duidnÏÏ® houdin; Jagjkert^e^a^ eer> reële ot

de Stem | 1995 | | pagina 2