Philips Terneuzen gaat dicht Gratis haas voor de paas. Rechter wil Navo- topman Willy Claes ondervragen Ook Antwerpen twijfelt aan aanleg van Baalhoekkanaal FDe Splenter Vakbonden vergrijzen Kunst van verstandelijk gehandicapten Actiebereidheid bij Shell Moerdijk en Pernis groot f! schoenen Ifeinig kans meer (kuuroord Cadzand IC Milan steelt |zege in Parijs 'oei Kamer wil af 3,1 pasjes Schiphol 0rse kritiek op '^BfRotterdam Ajax nog ver weg van finale Zijde uit Indonesië Bedrijfsgebouwen, inventaris en helft van 630 man tellend personeel te koop Huren hoger door einde btw-truc Belg werkt hard aan come-back Botsingen tussen allochtonen en politie in Brussel Studie: Doortrekken noordelijk insteekdok is beter BREDA, Fatimaplein 10 tel. 076-613650 Deze week alleen bij Albert Heijn. Oh j De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 0 SUMMON SHOES I)® Nieuwe Bommel dealer in Terneuzen Oostburg ,35e JAARGANG politiemacht bij MAC-Feyenoord I. gen politiemacht van 235 Li moet zondag de openbare IJjj in de Bredase binnenstad I Sens de wedstrijd NAC-Feyen- |L bewaren. NAC zet zelf 120 I Ljen in om de zaken in het sta- Idiongoed te laten verlopen. I Ut voorverkoop van kaartjes aan ISAC-supporters is stilgelegd. De i te horen gekregen, dat rs de kaartjes onmiddel- r veel geld hadden door- Irérkocht aan supporters van Ifeyenoord. iliddelburg - De kans is zeer |«t dat het plan van het kuur- Jocrd in Cadzand-Bad niet door lat De projectontwikkelaar feeft zich teruggetrokken en de inciale Planologische Com- uwe heeft een negatief advies lafgegeven. Een belangrijk deel ihetOostburgse gemeentebe- itmit zou hier niet rouwig om JL l|ZIE ZEELAND - Cl jFreriks presentator Ivan NOS-journaal livers um r- Philip Freriks wordt 1 volgend voorjaar de vaste (presentator van het NOS-jour- il van acht uur. Dat is de best ekeken nieuwsuitzending vah 31 je Nederlandse televisie. Freriks P volgt Joop van Zijl op, die oor de NOS andere program- u's gaat presenteren en zal fun- Ijtren als verslaggever van grote mnementen. irijs - Met oerdegelijk voetbal één prachtig uitgevoerde inter in blessuretijd heeft de rbleekte sterrenploeg van AC dan een riant uitzicht veroverd de finale van de Champions De titelverdediger be reide in het Pare des Princes het jnwiete Paris Saint Germain i de ongeslagen status op Buropees niveau: 0-1. lzit SPORT-BI WX£ I MIN ./MAX. 6/17 Af en toe zon lot het weekeinde blijft het overwegend rustig weer. Bewolking wordt afgewisseld met van tijd tot tijd zon. leerslag van betekenis wordt niet verwacht. wee Nederlanders Spanje opgepakt foor xtc-handel arcelona - In Barcelona zijn we Nederlanders opgepakt die wden verdacht van handel in kDe Spaanse politie meldt bij 't tweetal (25 en 27 jaar oud) MOO xtc-pillen te hebben aan botten met een waarde van 3,6 Hjoen gulden. laag - De oppositie in de nh J ^amer a* van Wet «reden pasjes-systeem voor "£en-passagiers op Schip- ■De VVD overweegt een motie grover te steunen. Veel Kamer- vinden dat de regeling «de-gevoelig is. De belofte staatssecretaris Schmitz om controle op Schiphol te ver- crpen, maakte weinig indruk. '^BINNENLAND-A3 mS1 Te ^uur' te fanSe Man! ®een gegarandeerde 11, voor binnenschepen l. 1itrenge douane-controle. itm Rotterdamse rootopk en om oren van ^ruikers als Nedlloyd. lit al» u?oe'en<3e bureaucratie echt bij de havenbedrijven. izie economie -as VANDAAG IN DEZE KRANT Favoriet Ajax mocht te gen Bayern uiteindelijk nog blij zijn met een ge lijkspelletje. Nul-nul was een slecht resultaat, zei Van Gaal al in zijn praat je vooraf. Ajax gaat over twee weken nog een heet avondje tegemoet. ZIE SPORT - BI UITGIDS De jaarlijkse grote ten toonstelling van het zijde museum in Wouw staat in het teken van zijde uit In donesië. Met aandacht voor vijf technieken voor het bewerken van zijde. Het museum verwacht een record aantal bezoe kers van 50.000. ZIE UITGIDS - DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 Door Frank Deij Terneuzen/Hoofddorp - Phi lips Lighting in Terneuzen gaat dicht. De bedrijfsgebou wen, inventaris en grond staan te koop, inclusief 300 van de 630 vaste werknemers. Op het hoofd van ieder perso neelslid dat bij de koop is in begrepen, zet Philips een pre mie van 25.000 gulden. Dat blijkt uit een vertrouwelijke brief van het reorganisatiebu reau Business Creation Europe (BCE) in Hoofddorp aan bedrij ven in Nederland en België. Phi lips heeft dit bureau opdracht ge geven om voor de Terneuzense vestiging een koper te zoeken en de reorganisatie te begeleiden. Philips gaat er vanuit dat er voor 300 mensen werk in Terneuzen blijft. De multinational heeft voor overname van deze perso-. neelsleden 25.000 gulden per werknemer over. In baar geld, maar er is ook steun in andere vorm mogelijk: trai ning en/of omscholing van perso neel of gratis tijdelijk manage ment bij het opstarten van nieu we bedrijvigheid. Voor de overige werknemers van Philips-Terneu- zen is geen plaats meer. BCE wil eventueel als mede-in vesteerder met nieuwe gegadig den in zee gaan. Volgens BCE wil Philips om 'strategische redenen' binnen enkele jaren de produktie in Zeeuws-Vlaanderen afstoten. Philips zelf wil inhoudelijk niet reageren. „Wij studeren op mo gelijkheden hoe we verder moe ten met onze vestiging in Terneu zen. We hopen voor de zomer nog met een plan te komen. Inhoude lijk kan ik er niets van zeggen," aldus persvoorlichter J.,Reemers van Philips Eindhoven. Volgens drs. P. Kiel van BCE ver keert de verkoop van de Terneu zense vestiging in de fase van vooronderzoek. Kiel wil formeel de verkoopplannen niet bevesti gen. „Maar ik zal ze ook niet ont kennen". BCE, gespecialiseerd in de begeleiding van bedrijven met reorganisatieplannen, ging in maart de boer op met Philips- Terneuzen. In de brief komt de naam Philips overigens niet voor. Maar de profielschets, een pro- duktiebedrijf in het hart van de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone laat aan duidelijkheid echter niet veel te wensen over. In Terneuzen, waar Philips voor namelijk SL-lampen maakt, zijn de afgelopen jaren meerdere re organisaties doorgevoerd. Philips Lighting stootte enkele jaren ge leden drie produktielijnen voor handmatige assemblage van SL- lampen af naar Polen. ZIE OOK ZEELAND-Cl: Vertrek klap voor Kanaalzone In de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam wordt een tentoonstel ling gehouden van kunstwerken, gemaakt door verstandelijk ge handicapten. Morgen worden de schilderijen en sculpturen ge veild. De opbrengst komt ten goede aan het fonds voor sport voor verstandelijk gehandicapten. Op de foto toont Belinda van de Braak een van haar schilderijen. foto anp Van onze verslaggevers Pernis/Moerdijk - Werkne mers van de Shell-raffinaderij in Pernis hebben besloten een actiecomité te vormen, dat gaat inventariseren welke soorten actie in aanmerking komen in het cao-conflict tus sen de vakbonden en de direc tie van Shell. Leden van de Industriebond FNV wezen het eindbod dat Shell maandagnacht deed, unaniem van de hand. De Industriebonden van FNV en CNV verwachten dat ook de werknemers van Shell Moerdijk in actie zullen komen. De Industriebond FNV houdt volgende week maandag twee le denvergaderingen voor Shell Moerdijk. FNV-bestuurder A. van den Berg verwacht dat de werknemers het voorbeeld van de collega's in Pernis zullen volgen. „Shell Moerdijk draait momen teel heel goed. Met name het plan van de direc tie om het personeelsbestand toch terug te brengen is dan ook niet acceptabel. De afgelopen vier jaar zijn er op Moerdijk al ongeveer vijfhonderd mensen af gevloeid. Op de laatste ledenver gaderingen is al keihard gesteld dat de laatste man gedwongen de poort is uitgegaan," geeft Van den Berg de sfeer bij Shell Moer dijk weer. Van onze verslaggever Den Haag - Door het afschaffen van de btw-constructie wordt het voor woningcorporaties moeilijk om in de toe komst nog betaalbare woningen te bouwen. De huur van nieuw te bouwen woningen kan met tientallen gul dens per maand stijgen, de huur van reeds bestaande woningen met een paar procent. Dat zegt Johan Flemminks Smid, directeur van de Helmondse woningbouwvereniging Volksbelang. Niet alleen nieuw te bouwen woningen zullen duurder worden. „Ik voorzie voor alle huurwoningen een grotere huurstijging. Of dat al dit jaar zal gebeuren is nu nog niet te zeggen. Maar dat zal in 1996 zeker het geval zijn. Het geld moet toch ergens vandaan komen." Ook andere woningcorporaties, die van de btw-truc ge bruik maakten, vrezen dat ze de huren moeten verhogen. 8"710311"q00218" I I I I f DONDERDAG 6 APRIL 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG 1.85 - ZATERDAG 2.25 Door Bert Schampers Brussel - Willy Claes is terug van weggeweest. Op wankele be nen werkt de secretaris-generaal van de Navo aan zijn come back, nadat hij zich weken verborgen had gehouden voor de pers. Gisteren werd bekend dat het Belgische hof van cassatie Claes en twee andere èx-ministers wil ondervragen. Hij zag nog wat bleek, leek enke le kilo's afgevallen en gaf ook toe nog niet helemaal hersteld te zijn van een zware griep. Maar blijkbaar voelde Claes zich sterk genoeg om weer onder de mensen te komen en morgen zijn geliefde hobby te beoefenen: het dirigeren van een groot orkest. De journalisten in de hal van het Navo-hoofdkwartier waren gis termorgen niet zozeer voor de Poolse premier Oleksy gekomen, die kwam kennismaken met Na- vo-seeretaris-generaal Claes. Op een paar Poolse journalisten na, wilde iedereen een aangesla gen Willy Claes zien, de Belgische oud-minister die op 22 februari 's morgens verklaarde nooit iets vernomen te hebben over Agusta- smeergeld, maar zich enkele uren later daar toch vaag iets van bleek te herinneren. Wekenlang was de Navo-baas onbereikbaar voor de media, na dat hij door zijn vermeende rol in de Belgische Agusta-affaire al zo'n beetje de gevangenis was in geschreven en de eerste grappen over de 'kleine gifkikker' uit Has selt de ronde deden. Deze bijvoorbeeld: Weet je waar om de deur van de strafinrichting in Luik is verbreed? Om de vleu gelpiano van Claes naar binnen te kunnen dragen. En weet je dat de paus, als hij in juni naar België komt voor de zaligverklaring van pater Damiaan, ook naar Hasselt gaat. Om Willy Claes schijnheilig te verklaren. Hoe wankel zijn positie bij de Navo ook was geworden en hoet zeer het moment werd afgeteld waarop hij zijn ontslag zou be kend maken, Claes is blijven zit ten. „Mij valt niets verwijten," zegt hij. En: „Opstappen kan worden geïnterpreteerd als schuld beken nen." De 'diplomatenziekte' - het griepje - van vorige week heeft blijkbaar wonderen verricht. VERVOLG BUITENLAND - A4: Gekwetste Claes 'is ook maar een mens' Brussel (anp) - Bij felle botsingen tussen de politie en jeugdige al lochtonen zijn gisteravond in Brussel zeker tien gewonden ge vallen, zowel politie-agenten als migranten. De rellen in de Brusselse randge meente Molenbeek braken uit nadat een politie-agent had ge schoten op een jonge migrant. De man zou ernstig gewond zijn ge raakt. Enkele honderden jongeren gin gen de straat op en onthaalden de toegestroomde rijkswacht op ste nen. De komst van de burgemeester kon de gemoederen niet tot beda ren brengen. Van onze Haagse redactie Amsterdam - Nog maar ruim een kwart van de werknemers is lid van een vakbond. Jonge ren, vrouwen en allochtonen zijn doorgaans geen lid. In de groeiende sector van de kleine bedrijven staat de vakbe weging ook niet sterk. Haar leden werken vooral in de traditionele beroepen, in de grote bedrijven. Dat zegt Bert Klandermans, die samen met Jelle Visser het bóek 'De vakbeweging na de wel vaartsstaat' heeft geschreven. Tweederde van de jonge werkne mers wordt lid van een bond. Maar de helft van hen is binnen vijf jaar weer vertrokken. Ondanks de ledengroei die de bonden sinds 1988 weer boeken, zit de vakbeweging in de ver keerde hoek; namelijk in die waar dë klappen vallen. Vakbonden zijn vooral bezig met het tegenhouden van verslechte ringen in arbeidsvoorwaarden. Overigens kampt de vakbewe ging in alle Westerse landen met dezelfde problemen. Alleen in België en in Zweden staat de vakbeweging (nog) niet onder druk. Voorzitter Anton Westerla- ken van het CNV erkent dat er een probleem is: „De vakbewe ging bereikt de mensen niet die haar het hardst nodig hebben." (ADVERTENTIES) Kom deze week naar tropicana en geniet"^ van alles wat Tropicana te bieden heeft. I Heerlijk zwemmen in het golfsJagbad en buitenbad. 'Doe' de superglijbaan of de wildwaterbaan. Of relax in de wihrlpool, speel met dè kleintjes in het kinderparadijs en drink iets in de Aloïiabar. I En deze week krijgt u tegen inlevering van I deze advertentie maar liefst 5.- korting op een dagkaart. Dat is niet tropisch meer, i maar filantropisch I Maasboulevard 100,3063 NS Rotterdam! Tel. 010-4020700 Geldig van 6 april t/m 15 april 1995. Sj Grijswerkers Van onze verslaggever Antwerpen - In het Antwerp se, waar tot voor kort nog on wrikbaar werd vastgehouden aan een Baalhoekkanaal, gaat men nu steeds meer twijfelen aan de noodzaak van dit pro ject. Vanuit de milieu-hoek was er al lang weerstand tegen het kanaal en in het nieuwe Ruimtelijke Structuurplan Vlaanderen heeft de aanleg geen hoge prioriteit. Maar nu komen ook maritieme experts tot de slotsom dat andere alternatieven misschien de voor keur verdienen. Die bevindingen zijn neergelegd in een studie 'Multifunctionele Onwikkeling van de Antwerpse havenregio' in opdracht van de vereniging Arbeid en Milieu. De studie gaat in op de mogelijk heid om het huidige noordelijk insteekdok door te trekken tot aan de Schelde, waardoor een ge- tijdendok ontstaat. Daarmee zou er ruimte geschapen worden voor een twee kilometer lange contai- nerterminal. De studie komt tot de conclusie een getijdedok-variant de voor keur verdient boven het oor spronkelijke Baalhoekproject, omdat dit veel beter tegemoet komt aan de behoeften van de containersector. Niet alleen komen er veel meer op- en overslagmogelijkheden voor de sluizen, maar ook ruimte voor langdurige opslag van con tainers en distributie. Het plan maakt meteen ook de aanleg van een derde, in milieu kringen omstreden, containerter- minal langs de Schelde overbo dig. De aanleg van een Baalhoekka naal zou slechts 60 hectare nieu we infrastructuur scheppen, ter wijl met een verlengd noordelijk insteekdok maar liefst 320 hecta re ruimte beschikbaar komt. Het Baalhoekkanaal zou ook niet kunnen voldoen aan de toekom stige behoeften. Voor de containerdistributie ver wacht men in Antwerpen tegen het jaar 2010 een tekort van 115 hectare, terwijl het Baalhoekpro ject dus maar 60 hectare zou op leveren. Het kanaal is inmiddels ook niet meer opgenomen in het nieuwe Ruimtelijke Structuurplan Vlaanderen. Ook daarin wordt meer heil gezien in de aanleg van een insteekdok. Nu bij een pak Persil of Dixan een schat van een pluche paashaas cadeau. Om verzekerd te zijn van schone en zachte paasdagen. Persil Megaperls, Persil Megaperls Color of Dixan Megaperls, ir qq pak 1,5 kilo 1&85- JLQ.i/i/ Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 april a.s. zolang de voorraad strekt Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-perv voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. rz i Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89.40 De Parkerpen zenden aan: Naam:I Adres:i Postcode: Plaats I 1 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I Igen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1