^NS-smeergeld was voor socialisten' Honderden Ruandese kinderen verdacht van volkerenmoord In België is alles weer bij het oude VS: 'Irak bezig mei biologische wapens 'De BVD ziet spoken' Zoektocht naar gedode familieleden Bommeldingen bij vliegtuigmaatschappij Tarom BUITENLAND Boekhoudtruc moest verhullen dat steekpenningen naar Franse socialistische partij gingen Visserij conflict: Brussel wil van Canada concessies BUITENLAND kort Vliegmaat Nederlandse VN'er de laan ui' )verslagbe ÏBS schrap 'uim 230 b zwarte cii - DE STEM WOENSDAG 5 APRIL 1995' A Genève/Kigali (afp/dpa) - Onder de circa 30.000 Ruan- dezen die in hun land gevan gen zitten en verdacht wor den van volkerenmoord, be vinden zich 467 kinderen. Dat heeft de VN-organisatie Unicef gisteren laten weten. Het kinderfonds van de Verenig de Naties wijst erop dat geen van de kinderen officieel in staat van beschuldiging is gesteld. Volgens Unicef is het voor het eerst in de geschiedenis van de rechten van de mens dat een dergelijk groot aantal kinderen wordt verdacht van volkeren moord. Tot de 467 gedetineerde kinde ren behoren er ook vijftig die jonger zijn dan vijf jaar. Van hen zou de moeder hebben deelgeno-' men aan massamoord. Unicef heeft met de Ruandese regering en het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen, UN- HCR, een akkoord gesloten dat de rechten van kinderen en vrouwen worden nageleefd. Het fonds gaat tien advocaten aan trekken die de verdachte kinde ren gaan verdedigen. Het is op zoek naar een geschikt onderko men voor de in Kigali gedeti neerde minderjarigen. Ondanks het gemis aan juristen, onderzoeksrechters, notulisten en vervoer, zijn de Ruandese autoriteiten van plan morgen te beginnen met de eerste proces sen. Het is dan precies een jaar na de moord op president Ha- byarimana. De aanslag was aan leiding voor enorme massaslach tingen die aan minstens een half miljoen Ruandezen, hoofdzake lijk Hutu's, het leven kostten. In het Ruandese buurland Burundi zouden opnieuw massa moorden zijn gepleegd, meldden de Verenigde Naties gisteren. Vluchtelingen vertelden de VN dat ze twee dorpen waren ont vlucht waar slachtingen plaats hadden, maar dat ze aan de grens bij Tanzania waren tegen houden door Tanzaniaanse sol daten en moesten terugkeren. De verhalen van de vluchtelingen zijn niet door onafhankelijke bronnen bevestigd. De nieuwe slachtingen zouden hebben plaatsgehad in de dorpen Gita- ranya en Tula. Diplomaten en hulpverleners zeiden maandag dat soldaten en leden van Tutsi-milities de afge lopen week naar schatting vier honderd Hutu's vermoordden, voornamelijk vrouwen en kinde ren. Een buitenlandse hulpverle ner zei dat er zonder enige twij fel sprake is van volkerenmoord. Tanzania wees gisteren een ver zoek van de VN af om de grens met Burundi te heropenen. Tan zania had vrijdag de grenzen gesloten nadat ruim 50.000 Rua ndezen vanuit het noorden van Burundi hun toevlucht tot Tan zania hadden gezocht. De Ruan dezen die hun eigen land hebben verlaten uit angst voor het ge weld, zien in Burundi geen veili ge haven meer omdat ook daar het geweld tussen Hutu's en Tut si's is losgebarsten. Tanzania heeft volgens de VN de afgelo pen elf maanden aan 684.000 vluchtelingen onderdak ver leend. De VN hebben ook de Burundese regering opgeroepen een betere bescherming te bieden aan de Ruandese vluchtelingen die in opvangkampen in Burundi ver blijven. Het Nederlandse Rode Kruis heeft gisteren een vlieg tuig met hulpgoederen naar Tan zania gestuurd. De goederen zijn bestemd voor de vluchtelingen. Door Wilko Voordouw Parijs - Alle funderingen onder de vermeende smeergeldaffai re van de Nederlandse Spoorwegen lijken te zijn weggeslagen. Twee oud-bestuurders van de Franse locomotievenfabrikant GEC-Alsthom hebben afgelopen maandag toegegeven dat de twee stortingen van in totaal 2 miljoen gulden niet voor NS of Nederlandse politici bestemd waren. Ze waren bedoeld voor de Franse socialistische partij. Dat meldde gisteravond het Franse dagblad Le Monde. Jean-Pierre Desgeorges en Fran- ck Vaingnedroye hebben tegen over de Bretonse rechter-com- Brussel (anp) - De Europese Commissie wil dat Canada meer concessies doet om de onderhandelingen over het visserijconflict tot een goed einde te brengen. „Wij zijn redelijk geweest, we verwachten van Canada ook re delijkheid", aldus gisteren Mar co Zatterin, woordvoerder van de Commissie. Spanje liet weten dat het niet akkoord kan gaan met het ontwerp-akkoord waar over nog wordt gepraat. Canada bracht enkele weken ge leden een Spaans vissersschip op omdat het te kleine heilbot zou hebben gevangen. Daarop ont stond een fikse rel met de Euro pese Unie die Canada betichtte van piraterij. De huidige onderhandelingen concentreren zich op de moeiza me verdeling van de vangsthoe- veelheden. Volgens het compro misvoorstel mogen Canada en de Europese Unie dit jaar ieder 10.000 ton Groenlandse heilbot voor de kust van Newfoundland vangen. Andere landen die in het gebied vissen, zouden onderling de resterende 7000 ton moeten verdelen. Over strengere contro le zijn de partijen het groten deels eens. Volgens de Spaanse premier Gonzalez zitten er in het ont werp-akkoord 'onbevredigende elementen die we niet kunnen accepteren'. Vorig jaar, toen nog geen quotum was vastgesteld, vingen Spaanse visserschepen 42.000 ton heilbot. Aangezien Portugal ook 2000 ton van het EU-aandeel krijgt, zou er voor de Spanjaarden nu niet meer dan 8000 ton overblijven. De ministers van Visserij van de vijftien EU-lidstaten zullen zich mogelijk morgen uitspreken over een principe-akkoord. Spanje heeft dan geen vetorecht. Maar volgens Zatterin streeft Brussel naar een akkoord waarmee ook Madrid kan leven. VERVOLG VOORPAGINA „Dat hangt ook samen met een verdieping van het geloof. Men sen zijn daardoor wat zelfbe wuster geworden. Daarom zie je wat meer hoofddoekjes en daar om zie je wat meer baarden, maar dat heeft niets met extre misme te maken." El Marabet ontkent niet dat er onder het mom van de islam het nodige geweld wordt gepleegd. „Dat is op geen enkele manier goed te praten. Integendeel, aan slagen en andere terreurdaden zijn juist in strijd met de islam. De islam predikt geweldloosheid en verdraagzaamheid. Zelfs je gens dieren. Als het toch ge-, beurt, mag je daar niet het ge loof om afkeuren of zijn aanhan gers daarom veroordelen." Hij vergelijkt het met het chris telijke geloof. „Uit naam van de christelijke kerk zijn in de loop der eeuwen ook de meest gruwe lijke misdaden gepleegd. Maar daar mag je toch het christen dom niet om veroordelen?" Daarom heeft hij zich ook zo kwaad gemaakt op de Binnen landse Veiligheidsdienst. „De BVD ziet spoken, maar onder tussen wakkert ze wel het idee aan dat iedere moslim met een baard een potentiële terrorist is." De waarschuwende woorden van de BVD zijn bovendien volko men misplaatst, vindt El Mara- missaris Renaud van Reymbeke toegegeven dat de naam van de NS is gebruikt als een boek houdtruc. De illegale financie ring van de socialistische partij werd op die manier als een wet telijk toegestane 'commissie' bij de transactie van de 38 locomo tieven voor NS opgevoerd. Het geld zou via de twee Panamese firma's zijn gevloeid naar de partijkas van de Franse socialis ten. De locomotievenaffaire begon twee weken geleden. Toen meld de het Franse dagblad Libéra- tion dat er twee miljoen gulden smeergeld zou zijn betaald door het Frans-Britse consortium GEC-Alsthom bij de verkoop van 38 locomotieven aan NS. Volgens de Franse krant zou het geld via de Panamese bedrijven mogelijk terecht zijn gekomen bij toplieden van NS, hoge amb tenaren of Nederlandse politici. Rechter Renaud van Ruymbeke was deze vermeende smeergeld affaire op het spoor gekomen tijdens een ander onderzoek. Hij deed huiszoeking bij GEC-Alst hom in verband met een storting van 900.000 gulden op een Zwit serse rekening, op naam van za kenman Michel Reyt. Deze is directeur van een studiebureau, dat als illegale geldpomp fun geerde voor de socialistische partij. Reyt hield vol dat hij het geld had ontvangen in verband met zijn bemiddeling bij de verkoop van de locomotieven aan NS. GEC-Alsthom verklaarde echter dat Reyt als intermediair had gefunctioneerd bij de verkoop van trams aan de gemeente Nan tes. Deze stad heeft een socialis tisch gemeentebestuur. Nu de twee oud-bestuurders van GEC-Alsthom hun boek houdtruc bekend hebben ge maakt ziet het er naar uit dat het onderzoek van rechter Van Ruymbeke zich gaat oriënteren in de richting van de socialis tische partij. De voormalige pen ningmeester - en huidige partij leider Henri Emmanuelli - stond onlangs terecht wegens het aan nemen van steekpenningen van bedrijven. In datzelfde proces moest ook Michel Reyt zich ver antwoorden. De uitspraak in dat proces volgt half mei. Een Tsjetsjeense vrouw kijkt of er zich gedode familieleden bevinden onder een rij stoffelijke overschotten die in Grozny op straat liggen. De afgelopen dagen hebben de Russische militairen diverse militaire bases van Tsjetsjeense verzetsstrijders ingenomen. Rusland beschouwt Tsjetsjenië als een afvallige regio die weer ingelijfd moet worden bij het moederland. foto epa Boekarest (afp/rtr) - De Roe meense luchtvaartmaat schappij Tarom heeft gisteren drie nieuwe bommeldingen binnengekregen. Een daarvan dwong een toestel van de maatschappij een noodlan ding te maken op het vlieg veld van Warschau. Een functionaris in Warschau zei dat er geen bom was gevon den in het tweemotorige vlieg tuig. Het toestel, een BAC 1-11, was onderweg van Boekarest naar Kopenhagen. Ook op de luchthaven Boeka- rest-Otopeni waren er nieuwe bommeldingen. De eerste betrof een toestel dat op het vliegveld stond geparkeerd. De passagiers werden gedurende een uur geë vacueerd. Een tweede betrof een toestel van een maatschappij waarvan de naam niet bekend werd gemaakt. Een derde valse melding had betrekking op een binnenlandse vlucht van Boeka rest naar Suceava. Maandag werd het luchtverkeer ook al onderbroken door ten minste drie bommeldingen. Na de nieuwe meldingen van dins dag werden de veiligheidsmaat regelen op Boekarest-Otopeni verscherpt. Alle toestellen wor-' den nu doorzocht en boven de luchthaven wordt gesurveilleerd door helikopters. Het fenomeen van bommeldin gen deed in maart zijn intrede in Roemenië na een aanslag met een autobom. Na de ramp met de Airbus van Tarom die vrijdag kort na het opstijgen neerstortte, heeft het verschijnsel epidemi sche vormen aangenomen. Als mogelijke oorzaak van de ramp van vrijdag, die 60 mensen het leven kostte, onder wie 33 Belgen en een Nederlander, wordt een bomontploffing ge noemd. Belgische en Franse des kundigen trekken deze hypothe se echter in twijfel. Zij menen dat de wrakstukken dan over een grotere ruimte zouden moe ten zijn verspreid. Het Belgische blad Le Soir meldde gisteren over de tekst van een van de zwarte dozen van het verongelukte toestel te be schikken. Daaruit blijkt, aldus het blad, dat de piloot van de Airbus kort voor de ramp een technisch mankement aan de to ren had gemeld. Volgens Le Soir was een van zijn laatste uitspra ken: „This one is wrong", waar mee hij doelde op een van de vluchtindicatoren. De onderzoekscommissie in Boe karest zei echter dat het blad geen toegang heeft gehad tot de tekst van de zwarte doos, meld de het Roemeense persbureau Rompres. „Niemand heeft toe gang gehad tot andere informa tie van de ondezoekscommissie dan het communiqué dat maan dagavond is verspreid," aldus een commissielid. Volgens de commissie waren de voorberei dingen voor de start 'normaal' verlopen. bet. Er is volgens hem op dit moment in Nederland nog geen sprake van islamitisch funda mentalisme in de verkeerde be tekenis van het woord. Dat komt, legt hij uit, omdat de islamitische geloofsgemeenschap in ons land gedomineerd wordt door Turken en Marokkanen. In geen van die twee landen komt georganiseerd fundamentalis tisch geweld voor. „Als het er niet is, kunnen ze het ook niet mee brengen naar hier." Om dezelfde redenen komt het wel voor in België en Frankrijk. „Parijs en Brussel hebben van- oudsher nauwe banden met het Midden-Oosten. Veel nauwere dan Nederland. In Frankrijk komt daar nog de directe relatie met Algerije bij." El Marabet is in Breda betrok ken geweest bij de stichting van een islamitische school. Ook was hij tot voor kort voorzitter van de stichting voor Islamitische Jongeren in Breda. Op zich allebei ook uitingen van fundamentalisme, maar dan in de goede betekenis van het woord, benadrukt El Marabet. „Onze jongerenvereniging telt momenteel al meer dan honderd leden. Dat zijn allemaal jongeren die de koran bestuderen en graag volgens de richtlijnen van de koran willen leven. Er zit er niet een tussen die bij justitie bekend is." Door Bert Schampers Brussel - Het zat er dik in. Na enkele turbulente weken vol schandalen in België, keert de rust weer. De bewijs last is andermaal te mager om de vermeende hoofdrolspelers vast te houden en te berechten. Als het goed is verschijnt vandaag zelfs Navo-chef Willy Claes weer in het openbaar. Gisteren liet de Luikse justitie Georges Cywie gaan. De lobbyman van de Italiaan se helikopterfabrikant Agusta zat al sinds half februari in voorarrest. Hij bleef bewe ren dat de commissielonen die door Agusta ter beschikking waren gesteld, niet be doeld waren om een besluit te beïnvloeden. Agusta heeft de Vlaamse Socialistische Partij 50 miljoen frank, ongeveer 2,75 miljoen gulden, betaald. In ruil daarvoor zou België dan zijn helikopters moeten aangeschaffen. Die order van 46 helikop ters is naar Agusta gegaan. Er zijn, zo blijkt, onvoldoende bewijzen om Cywie, die hoofdzakelijk in Franstalig België opereerde, nog langer vast te hou den. Wellicht komen ook de andere ver dachten in de Vlaamse Agusta-affaire bin nenkort op vrije voeten. Tenzij natuurlijk op Zwitserse bankrekeningen nog iets wordt gevonden. Het Belgische parlement heeft inmiddels wel de zogenoemde Agusta-wet goedge keurd. Daar was haast bij, omdat op 11 april de senaat en de Belgische kamer van volksvertegenwoordigers worden ontbon den in verband met de vervroegde verkie zingen van 21 mei. De Agusta-wet, die volgens sommigen spe ciaal is ontworpen om Willy Claes aan de tand te voelen, opent voor het hof van cassatie de weg om bewindslieden of ex- bewindslieden sneller te ondervragen. Claes zou, evenals andere SP-kopstukken, op de hoogte zijn geweest van het Agusta- geld voor de partij. Naar verluidt zou het hof echter over te weinig elementen be schikken om de huidige secretaris-gene raal van de Navo te verhoren. Claes hoeft zich derhalve niet langer te verschuilen voor de pers. Nu de Agusta-- storm weer wat is geluwd en de secretaris generaal is hersteld van een voorjaarsg riepje, zal hij zich vanochtend wellicht weer vertonen voor de camera's van de internationale pers. Op het Navo-hoofdkwartier ontvangt Claes namelijk premier Oleksy van Polen, een land dat zo dolgraag lid wil worden van de Navo. Het is goed gebruik bij het bondgenootschap om dergelijke belangrij ke gasten persoonlijk uitgeleide te doen en dan twee woorden te zeggen tegen de journalisten. Georges Cywie lijkt niet de enige te zijn die op vrij wordt gelaten. Volgens het gerecht in Turnhout is er onvoldoende bewijs om de drie vermeende moordenaars van veearts en 'hormonenjager' Karei Van Noppen nog langer vast te houden. De daadwerkelijke vrijlating is opgeschort om het Openbaar Ministerie de kans te geven in beroep te gaan tegen de beslissing. De Belgische justitie wordt door dit soort zaken ernstig in verlegenheid gebracht. Vorige week moest de Brusselse onder zoeksrechter Bulthé ook al André Vanden- heede, de voormalige chef van de aankoop- dienst van de krijgsmacht, laten gaan. Hij was begin maart door Spanje aan België uitgeleverd. Vandenheede was betrokken bij de grana ten-affaire, een smeergeldzaak die in de jaren '80 speelde. Zoveel aandacht als zijn aanhouding kreeg, zo geruisloos kon hij al na twee weken het gevang weer verlaten om er misschien wel nooit meer terug te keren. De krant De Standaard schreef zaterdag over Agusta dat het tijd wordt al die onderzoeken nu eindelijk eens af te ronden in de rechtszaal: 'In het belang van de verdachten, in naam van de slachtoffers en omwille van de rechtstaat en het herstel van de politieke zeden'. Dat is mooi gezegd. Maar in België ont breekt meestal de politieke wil om derge lijke vervelende kwesties helemaal uit te spitten. Dat komt ook doordat de magis tratuur lang niet altijd politiek-onafhan- kelijk is. Vorig jaar moesten drie Waalse ministers door het Agusta-schandaal vertrekken. 'De drie Guy's' keren vermoedelijk na de par lementsverkiezingen van 21 mei weer terug in de actieve politiek, zonder dat het tot een zaak voor het hof is gekomen. Politici in België roepen dan wel dat de waarheid boven tafel moet komen, het liefst zouden ze de hele Agusta-affaire vergeten. Vooral het Vlaamse hoofdstuk in deze onverkwikkelijke zaak bracht aan het licht op welke dubieuze wijze politieke partijen in België aan hun geld komen. De kritische commentaren ten spijt: de rechtstaat is zwakker dan ooit en met de politieke zeden in België gaat het voorlo pig de verkeerde kant op. Rechter verbiedt catalogus van Verbeke Brussel - De rechtbank van Antwerpen heeft dinsdag verkoop van de Kataloog Holocaust en Revisionisme verbod» De catalogus is een uitgave van de Belg Siegfried Verbeke. ft' werd vorige maand in Den Haag al veroordeeld wegens bele ging van het joodse volk en het aanzetten tot rassenha Verbeke moet van de Antwerpse rechter een dwangsom ruim duizend gulden betalen voor elke catalogus die hjj omloop brengt. Verbeke heeft zich schuldig gemaakt aan plagiaat. Hij gebruik voor de omslag van zijn boekje een affiche van de gemeen Antwerpen. In de catalogus presenteert Verbeke publikatj waarin de vervolging van de joden in de Tweede wordt ontkend en gebagatelliseerd. Jeltsin tekent begroting Moskou - De Russische president Boris Jeltsin heeft vrijdag jBlrijven, begroting voor 1995 getekend, is dinsdag in Moskou bek gemaakt. De begroting is gebouwd op omvangrijke bezuitó gen, een voorwaarde om een lening van 6,4 miljard dollar!; krijgen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Voord lening werd vorige maand een akkoord afgesloten. Rusland geeft in 1995 248,3 miljard roebel (79,5 miljard guli uit, terwijl de regering 175,1 miljard (56,1 miljard guld; binnen krijgt. Vergeleken met vorig jaar daalt het begrotingsk! kort daardoor van 11 tot 5,6 procent van het bruto produkt. WereldooriJJwe hebben de afgelopi en snelle penetratie^ va Is Hennes kchlecker gezien. Nu zi jjkele grote buitenlan< Dove luistervbiken willen compensatie Londen - Werknemers van het afluistercentrum van de geheime dienst in Cheltenham willen compensatie van regering voor schade aan hun gehoor die ze tijdens hun oplopen. Veel stafleden klagen over doofheid en niet aflateuJi fluittonen als gevolg van het frequent afluisteren van lands radioverkeer tegen een achtergrond van ruis en geknetter. Koptelefoons zouden niet voldoende bescherming bieden. ïi gens de voorzitter van de werknemersvereniging hebben vee: werknemers een eis voor schadevergoeding ingediend. /an onze verslaggever ichiphol KLM „•achtmarkt. KLM moet in de kom ie van de wereld. i buiten en ILM Kohl naar Russische herdenking WOU Bonn - Bondskanselier Helmut Kohl van Duitsland woont op! mei in Moskou de 50e herdenking van het eind van de Twert Wereldoorlog bij. Dit is dinsdag uit welingelichte kring in Boi vernomen. Naar verluidt moeten de precieze details nog worden vastgelegd. President Jeltsin van Rusland had maaniij besloten dat de militaire parade en de officiële herdenking ra het eind van de oorlog los van elkaar in Moskou worde gehouden, wat de mogelijkheid opende dat Kohl daarbij aanw zig is. Als Duitser had hij geweigerd aanwezig te zijn herdenking van de nederlaag van Duitsland op het eind vandi Tweede Wereldoorlog. Duran schuldig aan moordpoging Clinton Washington - Een jury heeft Francisco Duran, een hotelmede werker uit Colorado, schuldig bevonden aan een poging dent Clinton te vermoorden. In oktober vorig jaar vuurde Dura een reeks kogels af op het Witte Huis. Het vonnis was eenstemmig. De aanklacht hield in dat hij i president wilde vermoorden, dat hij vier bewakers van presidentiële garde bij het Witte Huis heeft aangevallen en dii hij geen wapenvergunning had. De strafmaat wordt vastgesteld, maar Duran moet rekening houden met levenslang gevangenisstraf. De jury verwierp de redenering van de advoo ten van Duran dat hij ten tijde van zijn schieten ontoerekenbu was. Londen schaft kernbommen luchtmacht Londen - Groot-Brittannië maakt nog voor de eeuwwisselj een eind aan het nucleaire vermogen van zijn luehtmacH Londen stelt eind 1998 de enige kernbommen voor de vrijev: buiten gebruik, zo heeft minister Nicholas Soames, verantwo® delijk voor de strijdkrachten, dinsdag gezegd. De enige nucleaire afschrikking van Groot-Brittannië l vanaf 1 januari 1999 uit een aantal onderzeeërs die ziji uitgerust met in de Verenigde Staten gemaakte Trident-rató- ten. De Campagne voor Nucleaire Ontwapening (CND), Britten bundelt die tegen kernwapens zijn, heeft kritiek maatregel. Volgens een zegsvrouw snijdt de regering-Major nis echt in het nucleaire vermogen van Groot-Brittannië. Washington (rtr/afp) - De Amerikaanse minister van Buit landse Zaken, Warren Christopher, heeft gisteren gezegd i de Verenigde Staten over bewijzen beschikken dat t biologische wapens ontwikkelt. Het gaat om een gt® opgezet programma gericht op de ontwikkeling van offensie biologische wapens. Volgens Christopher blijft Irak de wereld zand in de ogen strooien en blijft het land on danks de bewijzen ontkennen. Het hoofd van een commissie van de Verenigde Naties, die toeziet op de ontwapening van Irak sinds de Golfoorlog (eind 1990, begin 1991), Rolf Ekeus, zei vorige week dat Irak nog steeds geen rekenschap heeft kunnen geven over stoffen, die eventueel zouden kunnen wor den gebruikt bij de vervaardi ging van biologische wapens. De commissie werd opgericht na de door Irak verloren Golfoor log, waarna Bagdad zich ver plichtte de nucleaire, chemische en biologische bewapeningspro jecten te ontmantelen. Het nako men van die verplichting is een voorwaarde voor de VN om de sancties tegen Irak op te heffen. De VS en Groot-Brittannië' len de sancties tegen afzwakken zo lang Ba„ volledig uitvoert waartoe» verplicht. De andere drie V die permanent lid zijn van Veiligheidsraad, China, F® rijk en Rusland, neigen ertoe sancties tegen Irak te len of op te heffen. bewaperri geïnteressef In Moskou zei een plomaat naar aanleidinj bezoek van de Iraakse Amer Rashid, hoofd Iraakse militaire dat Moskou niet is in de opheffing van ties, maar dat het embargo te de uitvoer van olie moet w opgeheven. Irak heeft i»! voormalige Sovjetunie en 'Jj Russische Federatie w" schuld door wapenaankop®1 het'' Den Haag (anp) - De Verenigde Naties lijken van één vat hoogste Nederlandse functionarissen bij de organisatie1 willen. D. Everts, assistent directeur-generaal van reldvoedselprogramma van de VN, heeft te horen gel dat zijn contract dat later dit jaar afloopt, niet verlengd. De Nederlandse regering heeft nog contact met het WVP kwestie. Het ministerie van Buitenlandse Zaken noemt Ev®» 'uitermate competent en toegewijd ambtenaar'. De van minister Pronk van Ontwikkelingssamenwerking zegt betreuren als het contract van Everts definitief niet verleng" Hij beschrijft Everts, een voormalige ambtenaar van Buit®. Zaken, als een 'gewaardeerd medewerker' die het eerder 'ui' gedaan' heeft bij andere organisaties van de VN. Everts zou niet overweg kunnen met zijn chef, de Catherine Bertini. Het ministerie wil verder geen mede^ over deze 'interne personeelsaangelegenheid van de VN'. -tëSTEM ,an onze verslaggever fflSterdam - In de Jdse winkelstraten l komende jaren Lr buitenlandse wir s opduiken. Dat vo f algemeen directe Lefkerk van VastN ;lren bij de presente' t jaarverslag van de ebeleggingsmaatscha „roerend goed. waaronder een Dat zei gisteren dir tacher van KLM Car en internationale pers je op Schiphol. Hij s rendien dat zijn bedrij jok nog eens de bes vrachtvervoerder van ril zijn. dantgerichtheid is vo ■ecteur Ancher het to niet meer fandaardtarieven voor .otterdam (anp) - [otterdamse oversl luropean Bulk Serv' allen ongeveer 235 laatsen, heeft de dstermiddag b naakt. Momenteel werken er emers bij het bedrij especialiseerd in ove fan de 235 arbeidspl ervallen betreft het zerknemers die gebru naken van de 55-plu 3e overige 186 overtol .emers wil het over onder gedwongen on en afvloeien. )e directie van EB olledige onderlinge aarheid van mankrac iverse EBS-terminal in verband daarmee ao's van de bedrijv IBS is ontstaan wor reerd. Dat mag geen en met zich meebren loeder HES Beheer en bekendgemaakt d :ern vorig jaar opnie" 'oelig verlies heeft g esultaat uit gewone lefening voor belasti elfs van 11,5 milj terlies in 1993 naar 1 flden verlies vorig ja let resultaat na laaide naar een verl liljoen, nadat dit i LI miljoen gulden jirecteur D. 't Hooft 'ond in een nadere «t hij denkt dat Mitslagen vermede 'orden. Hij denkt iet verstrekken van ■des en het invoer 'eidstijdverkorting. |aan directie en va ian tafel zitten om o »g bij EBS te overl le werknemers va °ulk Services hebb 'erustend gereageer tendmaking door '°or sommigen is he 'te reorganisatie, w '«leden zijn ook b' 'evator Maatschap trdeel van EBS, jureringen doorgevo de bekendmaki 'ectie zijn de avon aan het werk g ing bij 1 vers^t [g V3Ö lerdeel voon ^edsehro felmond - Nedsc" ®nt van machin "happen en beve ÊBalen, heeft in geboekt van n fittst o lulden. 1 tónuari ginS het Fan ge Jaarcijf 'an een nettowinst -*6n. TRli rlo i>rlv.n4 „"'^nettowinst s n u Bij de winst «i buitengewone ^inbegrepen, laar boekte len nS Van 13>9 ,ern at verlies we Von°iZaakt door e n v last van 9>8 m )ever.band met he <'s'3«nh£ 0cent tot 283,7 m

de Stem | 1995 | | pagina 4