Zeeland breidt assortiment uit Ide Milliano Elke week een auto! UITSLAGEN Sg V OT-7-MILJOEIM-BON Streekeigen produkten poetsen beeld op en zijn goed voor de werkgelegenheid Waterschappen moeten Europese steun zoeken ZEELAND C4 AUDIO*COMPUTERS Zeesla Bretagne Mislukken Culinair KAARTINGEN SCHIETINGEN KOERSBAL BOLLINGEN WOENSDAG 5 APRIL 1995 mrg. Tel. 01170-52867, Fax. 01170-55319 3 CE Sluis. Tel. 01178-61238 regen gulden. |niet aan uw 'ul de bon pp. Dan weet lot meedoet |n de Mega lieu innen altijd Loterij. De ;oede doelen mens en mi- reld Natuur onder Gren- iw hulp dus, 3ok daarom, .uur hem op! Ie Postcode met een hart Elke week maakt u kans op een extra prijs: een milieuvriende lijke BMW ter waarde van 45.000,-. Vanaf deze week verloot Martijn Krabbé deze extra prijs onder de studiogasten van de Postcode Jackpot. Dus, als u 12 of meer getallen op uw bingokaart goed heeft, bel dan het nummer 06-300 7Ü7 (75 cpm) en maak ook kans op deze fantastische prijs. ioen aan de Nationale Postcode Loterij inclusief n de Jackpot. jij tot wederopzegging eenmaal per maand nei ag van onderstaande rekening af te schrijven, ankruisen en verder invullen in blokletters. n aanvaarding van het reglement, op aanvraag 120 - 679 56 56. nummers) nummers) •Zeesla bevat alle sporenelementen en het voor sommige mensen zeer belangrijke jodiumzout. FOTO JAAP WOLTERBEEK Donderdag 16 maart werd weer een nieuw Zeeuws pro- dukt geïntroduceerd: Zeesla. Als begeleider en smaakmaker van diverse gerechten. Een massaal in de natuur voorko mende plant, die watersporters in het Veerse Meer soms tot wanhoop brengt, maar onver moede kwaliteiten bezit. tor Rein van der Helm jiaast de al eerder geteelde lamsoor, de nossel, vlees van lammeren dat ujszins zoutig smaakt omdat de die- is werden geweid in het Land van Sieltinghe, het Zeeuwse Vlegelbrood en Bt lokale bieren, gaat Zeeland in rap verder met het uitbreiden van n]n assortiment streekeigen produkten. ™d nodig, zeggen zowel het Innova- jttentrum als de Provinciale VVV. leuke produkten' poetsen het beeld Zeeland op en dragen bij aan de «onomische ontwikkeling. Want acht Puicent van alle werkzame Zeeuwen Mn in de voedings- of genotmid delenindustrie. jj®jaar al houdt het Innovatiecentrum nd zich bezig met het (mede) ont- tkelen van nieuwe produkten. Inno- vernieuwing. En dat -in de drie ™ngrijkste Zeeuwse economische Woren: industrie, landbouw en re- ïeatie. Een bedrijf dat zich wil onderscheiden in een markt waarop zich velen ver dringen, zoekt naar iets nieuws, naar iets eigens. Het begint natuurlijk alle maal bij een idee. Is dat er, dan moet bekeken worden of het uitvoerbaar is en of er een markt voor kan bestaan. En er moeten andere deelnemers bij gezocht worden. Hierbij speelt het In novatiecentrum een rol. „Je moet bij het ontwikkelen van nieuwe produkten een soort raderwerk opzetten. Mensen en bedrijven bij elkaar zoeken die zo'n idee gestalte kunnen geven," zegt direc teur ir. A. Maljaars van het Innovatie centrum. Het mooist is natuurlijk een produkt waaraan alle sectoren hun steentje kun nen bijdragen. Grondstoffen van de Zeeuwse land- en tuinbouw naar de Zeeuwse voedselindustrie en dan liefst een produkt dat het Zeeuwse streekei gene tot uitdrukking brengt. Dit laatste is weer belangrijk voor de toeristische sector. „Leuke produkten poetsen im mers het image van Zeeland op. En eigenlijk hebben we in Zeeland weinig streekeigen produkten," zegt ir. W. Re- ijniers van het Innovatiecentrum. „Daarbij is het best belangrijk dat je probeert uit te gaan van de sterke punten van Zeeland. Een zilt gebied dat een soort Bretagne voor Nederland en West-Duitsland is." Een goed voorbeeld hiervan is de half maart gepresenteerde zeesla. Eigenlijk een wier dat als een welig tierend onkruid het plezier van watersporters in het Veerse Meer ernstig kan vergal len. Wieren worden in diverse delen van de wereld als menselijk voedsel ge bruikt. Logische vraag: waarom het Zeeuwse wier dan niet? „Het gaat om een produkt dat bijvoor beeld alle sporenelementen bevat en het voor sommige mensen zeer belangrijke jodiumzout," zegt Reijniers. En men kreeg steun uit onverdachte hoek. Ook de landbouwuniversiteit in Wageningen bleek zich met zeewieren bezig te hou den en verleende steun bij de ontwikke ling. Reisjes naar Bretagne leerden hoe daar de wieren geoogst worden, wat ook weer een stukje vernieuwing in Zeeland te weeg bracht. Want bij de Zeeuwse machinefabriek Herder werd voor de oogst van zeesla een machine ontwik keld. Besloten werd 100 ton zeewier in het Veerse Meer te oogsten en er mee aan de slag te gaan. Prototypen werden ontwikkeld zoals een (zoute) borrel, een zout wafeltje, met zeesla bereide kaas en zelfs een pepermuntje. Voorts was, tijdens de presentatie van deze produkten tijdens een bijeenkomst in het Delta College in Middelburg zeesla ook steevast onder deel van de diverse gangen van een menu. Voorts verwerkte men een deel van de zeesla tot veevoer. Voortbordurend op het succes van het pré-salé (voorgezou ten) vlees van het Saeftinghe-lam wordt' nu geëxperimenteerd met pré-salé rundvlees. „Probleem immers is dat in de winter de smaak verdwijnt als er geen zeewier voorhanden is. Dat proberen we nu te ondervangen door van het wier veevoer te maken. De koeien waarmee geëxperi menteerd werd, moesten wel even wen nen aan die brokken, maar ze eten het nu toch," zegt Maljaars. Slaat een der gelijk produkt op grote schaal aan, dan snijdt het mes aan diverse kanten. Er ontstaat werkgelegenheid en het Veerse Meer is verlost van een hinderlijk ob stakel. Innoveren is niet gemakkelijk. Van de honderd ideeën mislukken er misschien wel vijfennegentig. „Niettemin zijn er in Zeeland de laatste tijd toch aardige dingen ontwikkeld," zegt Maljaars. En hij wijst op het succes van kleine Zeeuwse brouwerijtjes die speciaal-bie- ren op de markt brengen. „Ze zijn relatief duur maar het gaat daarbij dan ook om iets speciaals." En Reijniers stipt de ontwikkeling aan van fruit-chips. „Een paar jaar geleden was het al eens geprobeerd, het werd geen succes. Totdat elders in het land een fabriekje failliet ging dat het ook had geprobeerd. De machines werden in Zeeland aangekocht en momenteel wordt een deel van het Zeeuwse fruit verwerkt tot die chips. Met dit soort produkten speel je in op wensen van consumenten die gezonder en minder calorieën willen eten, waarvoor men weer meer geld voor over heeft." Produkten als hangmosselen beginnen op de markt te komen. Ze smaken wat minder ziltig dan de aloude Zeeuwse mosselen. „Het zoutige zeesla kan dan uitkomst brengen," meent Reijniers. Het Zeeuwse Vlegelbrood is inmiddels een begrip geworden. In farms ge kweekte forellen vinden hun weg naar de dis en een slakkenkwekerij in Aar denburg begint zelfs een aardige toeris tische attractie te worden. De Provinciale WV Zeeland speelt al enige tijd in op de nieuwe Zeeuwse voedselprodukten. Enthousiast doet men mee aan de dit jaar van start gegane 'culinaire ontdekkingstocht door Nederland'. In juli mag Zeeland de twee keuze-menu's presenteren. Een traditioneel onderdeel als garnalen ontbreekt daarbij natuurlijk niet, want in het meest zuidwestelijke deel van Nederland is de visserij niet weg te denken. Het zoute Saeftinger lam kan gegeten worden, evenals smoutebollen en Cad- zandse boerenpottienk. Bij de aanbevo len dranken prijken prominent de Crème de Cassis de Zélande, bessenwijn van de familie Boonman van Zuid-Be veland, en de Schouwse Jutterbitter, „Wij kunnen er mee voor de dag ko men," zegt VW-directeur Rudi ter Hei de trots. in in een envelop il) opsturen naar: >de Loterij, er 19503, 09- Nieuw-Namen - De Verenigde Kaarters: 1. P. van Roeyen-E. de Kint, 2. G. Verhulst-R. Sturm, 3. L. Timmermans-J. Vermeersen. Nieuw-Namen - Zaal De Nach tegaal: 1. R. Smet-R. Verbist, 2. A. Bruynooge-E. Blommaert, 3. L. Timmermans-R. Sturm. Oostburg - Oostburgse Bridge club, zaal L'Ambassadeur, vijf de wedstrijd met 18 paren. Groep A: 1. echtpaar De Badts, 2. De Ruijter-Langedijk, 3. Christiaansen-Pielaet. Groep B: 1. Van Tatenhove-Wagenaar, 2. Lako-Gemaert, 3. Plasschaert- Hendrikse. Zesde wedstrijd met 14 paren. Groep A en B: 1. echtpaar Brugge, 2. echtpaar De Badts, 3. De Ruijter-Langedijk en Sijnesael-Van As. St.-Jansteen - Zaai De Kroon, 46 personen. Jokeren: 1. me vrouw Rietjes, 2. mevrouw Van Eerdenburg, 3. E. Otjes. Bieden: 1. A. Goossens, 2. Ch. Aarts, 3. Th. Bolssens. Hulst - Zaal De Blaauwe Hoe ve, zeventig personen. Bieden: 1. P. Mahu, 2. H. Kollen, 3. R. van de Branden. Stand kam pioenschap: 1. G. de Witte, 2. G. Gijsel, 3. F. Piessens. Clinge - Zaal De Landbuow, 25 personen. Bieden: 1. J. Michiel- sen, 2. R. Tilleman, 3. M. de Block. Jokeren: 1. mevrouw Verbrugge, 2. mevrouw De Bruyn, 3. F. Buys. St.-Jansteen - Zaal Zondags- vermaak, zestien personen. Bie den: 1. C. Hermans, 2. Th. de Vet, 3. R. Vermeersen. Kloosterzande - Zaal De Rei zende Man, 26 personen. Bie den: 1. C. de Kort, 2. mevrouw Kint, 3. J. Tieleman. Jokeren: 1. mevrouw Verschuren, 2. me vrouw De Waal-de Waal, 3. me vrouw Schalje. Hulst - Zaal De Kroon, zestig personen. Bieden: 1. Th. Bos, 2. A. van Eerdenburg, 3. J. van de Velde. Jokeren: 1. mevrouw De Cock, 2. E. van Vooren, 3. M. Taalman. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, 34 personen. Bieden: 1. J. van der Stijpt, 2. M. Verbist, 3. J. van Hove. Axel - Gregoriuscentrum, 39 personen. Bieden: 1. A. van Gink, 2. J. van Bunderen, 3. E. Lambert. Clinge - Zaal De Goude Kroon, twintig personen. Bieden: 1. A. Bracke, 2. I. de Winkel, 3. E. DAnkaert. Jokeren: 1. R. War rens, 2. mevrouw Himbrechts, 3. R. de Vos. Graauw - Gemeenschapshuis, 29 personen. Bieden: 1. H. Ber- kelmans, 2. A. Vereecken, 3. A. Picavet. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 44 personen. Bieden: 1. A. van Eerdenburg, 2. J. Ivens, 3. A. van Wesepoel. Jokeren: 1. N. Dreesen, 2. M. van Opdorp, 3. I. de Waal. Westdorpe - Zaal Concordia, 21 personen. Bieden: 1. P. Dierikx, 2. A. Plasschaert, 3. mevrouw De Moor-de Smet. Kloosterzande - Zaal De Kas tanje, 28 personen. Bieden: T.' B. Visser, 2. R. Verschuren, 3. R. Tilleman. Jokeren: 1. N. Dreesen, 2. F. Buys, 3. mevrouw Van Haver. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 46 personen. Bieden: 1. J. de Graaf, 2. P. Haulez, 3. C. Bos man. Jokeren: 1. R. de Vos, 2. mevrouw De Meurichy, 3. me vrouw Patijn. Kloosterzande - Zaal St.-Marti- nus, dertig personen. Bieden: 1. B. de Kort, 2. E. Cambeen, 3. mevrouw De waal-Bun. Eind stand competitie: 1. R. de Kort, 2. P. Jonkers, 3. R. Verschuren. Eede - Hof van Eede, 32 perso nen. Bieden: 1. A. Snouwaert, 2. A. Dhaenens, 3. M. Rijkaart. Hengstdijk - Zaal 't Jagershuis, 105 personen. Bieden: 1. H. van Waterschoot, 2. R. Tilleman, 3. T. Kegels. Jokerdn: 1. mevrouw Corvier, 2. mevrouw De Waal, 3. F. Buys. Terneuzen - Zaal Du Commer ce, 38 personen. Bieden: 1. J. Smit, 2. W. Riemens, 3. J. van de Velde. Jokeren: 1. mevrouw Harms, 2. mevrouw De Rijk, 3. mevrouw Scheele. Axel - Clublokaal showband Axel, 37 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van de Wege, 2. me vrouw Van Hout, 3. mevrouw Harms. Bieden: 1. J. van Kruy- sen, 2. J. Jansen, 3. W. Naeye. Aardenburg - Dorpshuis, 58 personen. Jokeren: 1. M. van de Meulen, 2. M. Scheele, 3. M. Feynout. Bieden: 1. H. de Clerk, 2. P. de Poorter, 3. K. Hubrecht- se. Hengstdijk - Camping De Vo gel, 39 personen. Bieden: 1. me vrouw Hemelaar, 2. E. de Kort, 3. F. Hakkens. Jokeren: 1. me vrouw Esjes, 2. mevrouw Zwaan, 3. P. de Koning. Eind stand wintercompetitie jokerrn: 1. P. de Waal, 2. mevrowu De Cock, 3. N. Dreesen. Bieden: 1. J. Hermes, 2. P. Saman, 3. R. de Kort. Hoek - Camping De Braakman, 37 personen. Bieden: 1. L. Jonk man, 2. P. Huitema, 3. J. van Oostende. Jokeren: 1. J. Ver straten, 2. D. Hanenbroek, 3. mevrouw Huitema. Kloosterzande - Zaal Molenhof, 62 personen. Bieden: 1. J. de Rijk, 2. M. Rombout, 3. A. Destombes. Jokeren: 1. me vrouw Verschuren, 2. mevrouw De Nijs, 3. mevrouw Van Op- dorp. Biervliet - Zaal Lippens, 48 personen. Bieden: 1. R. van Limmen, 2. J. Mangnus, 3. A. Cornells. Jokeren: 1. J. Naeye, 2. A. Patijn, 3. S. Vonhout. Hulst - Zaal De Blaauwe Hoe ve, 22 schutters. Hoge vogel: A. D'Hooghe, eerste zijvogel: F. dé Meyer, tweede zijvogel; Ce Ivens, grootste aantal (5): J* Cocqheyt. Koewacht - Zaal 't Hoekske, 29 schutters. Hoge vogel: E. Fie- rens, eerste zij vogel: J. de Rijk, tweede zijvogel: J. Lahout, grootste aantal (4): J. Suy. Lamswaarde - Zaal De Vier Jaargetijden, 24 schutters. Hoge vogel: P. de Kint, beide zijvo gels: F. de Meyer, grootste aan tal (6): J. Rottier. Hulst - Zaal De Kroon, 25 schutters. Hoge en eerste zijvo gel: P. van Kerkhoven, tweedë zij vogel: A. D'Hondt, grootste aantal (8): G. Herwegh. Zuiddorpe - Schutterslokaal, 26 schutters. Beide hoge vogels: F. Dobbelaar, eerste zij vogel: R. D'Hondt, tweede zij vogel: B. Audenaerd, grootste aantal (7): R. Rottier. Graauw - De Friezen, 54 schut ters. Wip 1: eerste hoge vogel: P. Steyaert, tweede hoge vogel: A. Ruts, eerste zijvogel: W. Stree- mers, tweede zijvogel: P. Wee^ maes, derde zijvogel: G. VolleT man, vierde zijvogel: P. Verrasi; Wip 2: eerste hoge en tweede zijvogel: J. van Waterschoot^ tweede hoge vogel: J. Fopma, eerste en vierde zijvogel: J. Ver- meiere, derde zijvogel: H. Sor- ber. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, 24 schutters. Hoge en tweede zijvogel: P. Neve, eerste zij vogel: E. de Kort, grootste aantal (4): R. de Jonge. IJzendijke - Zaal Segers, vijf tien schutters. Hoge vogel: J. Ongenae, eerste zijvogel: W. Ongenae, tweede zijvogel: F. Blaakman, grootste aantal (5); F. Breyaert. Koewacht - St.-Sebastiaan, 145 schutters. Wip 1: eerste hoge vogel: R. Verheggen, tweede ho ge vogel: V. Sicks, eerste zij vo gel: L. Vermeulen, tweede zijvo gel: J. van de Walle, derde zij vogel: J. Vereecken, vierde zij vogel: R. Gijsel. Wip 2: eerste hoge vogel: E. de Letter, tweede hoge vogel: R. Wijn, eerste en derde zijvogel: R. Staes, tweede zijvogel: L. Vermeulen, vierde zijvogel: W. van de Stuyft. Wip, 3: eerste hoge vogel: L. Vermeu len, tweede hoge vogel: J. Ver-5 berkmoes, eerste zij vogel: J. Vermeire, tweede zijvogel: R. Wante, derde zijvogel: K. de Groot, vierde zijvogel: J. Ver- straeten. Kloosterzande - Clubgebouw Rozenhof, 23 personen: 1. A. de Gucht/G. de Bruin, 2. A. de Waal/T. de Waal, 3. C. de Bruin/A. Matthijssen. Heikant - KBO, 't Heike. Groep 1: 1. A. Smet/Ch. van Route, 2. M. Smét-Suyloft/A. Schout. Groep 2: 1. P. Ringoot/E. Jon kers, 2. P. Bouvré/A. van Acker. Hulst - Zaal De Lieve. Mat 1:1. M. Taelman/T. Heirman, 1. J. de Smet/G. de Bot. Mat 2: 1. T. Heirman/L. de Bot, 2. M. Bae- yens. Terhole - KBO: 1. E. Volleman- Caluwé/A. Lauwers, 2. M. van Campen-Schelfhout/C. Freij- zer-van Hoey, 3. M. Freijzer- Sponselee/G. Freijser-Heme- laar. Lamswaarde - KBO, zaal De Luifel: 1. L. Platjouw-van Poe- le/E. van Driesche, 2. A. Lau- wers/E. van Waterschoot, 3. G. de Schrijver. Stoppeldijk - Zaal 't Gelaag, twa lf personen: 1. P. Vinken- stein/R.van de Velde, 2. me vrouw Dankaert/P. Roelands. 3. mevrouw Durinck/mevrouw Everaert. Axel - Gregoriuscentrum, elf personen: 1. J. Vercauteren, 2. G. Antheunis, 3. E. Snoek en P. Mariman. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, twaalf personen: 1. A. Vale/N. Ballegooyen, 2. J. den Boer/C. Smit, 3. A. de Kort/J. van de Winkel. Westdorpe - Zaal Concordia, negentien personen. Mat 1: 1. O. de Kever/E. de Smet, 2. R. Spuessens. Mat 2: 1. H. van Waes/F. Verhoosel, 2. H. van Geetsum/R. van Hecke. Clinge - Zaal Malpertuus, zes tien personen. Mat 1: 1. M. van Vlierbrgen, 2. M. van de Lavoir/ M. Deyaert. Mat 2: 1. P. van Broeck, 2. L. Kegels. Ossenisse - Camping Mussenist, dertig personen. Hoge vogel: J. Cleempoel, linker zijvogel: R. de Staelen, rechter zij vogel: R. Truyman, grootste aantal (7): J. van Cleempoel. Van onze verslaggever Middelburg - De waterschappen in de kanaalzone en West- Zeeuws-Vlaanderen moeten proberen belangrijke maatregelen op het gebied van de waterbeheersing te financieren met Europese steun zodat ze de komende vijf jaar alsnog kunnen worden uitgevoerd. seerd zijn op de lange baan wor den geschoven. Dat heeft te maken met de hoge kosten die daar voor de water schappen mee gemoeid zijn. En hoge kosten betekenen zwaarde re lasten voor de burger. Om toch tot uitvoering van de ge noemde projecten over te kun nen gaan, adviseren GS of er in samenwerking met Rijk, provin cie en landinrichtingsdienst In- terreggeld of andere Europese geldstromen los te weken zijn. Dat bevelen Gedeputeerde Sta ten (GS) van Zeeland in navol ging van de provinciale commis sie Milieubeheer en Waterhuis houding aan. Het advies gaat vergezeld van de goedkeuring door GS van de waterbeheersplannen 1994-1998 van de beide waterschappen. Over het algemeen is het dage lijks provinciebestuur namelijk zeer tevreden met die plannen. Wel wijzen GS en de commissie op het gevaar dat enkele projec ten die nu nog niet geconcreti-

de Stem | 1995 | | pagina 17