DE STEM edenkingen tegen plan ZVT Vette jaren van nevenfuncties zijn voorgoed voorbij 'araatheid ambulances in gevaar door geldproblemen Sluiskil blij met woonzorgcomplex ouderen taken voor Iiiderzoek Media en Film Vlaamse Gemeenschap naar samenwerking met AVS lm V FNV- CNV. Marechaussee int bijna vijftien mille aan boetes Bejaarden mogelijk in cassatie bij Hoge Raad tegen waterschapsheffing 'Alleen activiteiten voor ouderen subsidiëren is onbegrijpelijk' Lnze verslaggever Meisje (17) dood na aanrijding ar willoosheid loopt Miienteel terug Zeeland WOENSDAG 5 APRIL 1995 DEEL 1 (llelburg - De paraatheid van am- Ijjces in Zeeuws-Vlaanderen en [js dat ze binnen een kwartier bij 'slachtoffer zijn, kan niet langer in gegarandeerd door de Zie- jjuisgroep Zeeuws-Vlaanderen. ijomt door ernstige geldproble- cjbij do ambulancediensten. [provincie weigert nog langer verant- ïordelijkheid te nemen voor 'de slui- (sderwijze verslechterde situatie' en it een onderzoek aan. Een concreet voorbeeld is het gebied rond Nieuw-Namen. Wanneer er geen ambulance in Hulst aanwezig is, zullen de vijftien minuten zeker overschreden worden. De Ambulancedienst West- Zeeuws-Vlaanderen, aan de andere kant van de regio, kampt momenteel ook met geldproblemen, maar heeft tot nu toe steeds de paraatheid kunnen leveren. Een oplossing zou zijn de diensten te la ten fuseren om zo tot doelmatiger werk te komen. De diensten (Rode Kruis Am bulancedienst West-Zeeuws-Vlaanderen in Oostburg en de Ziekenhuisgroep Zeeuws-Vlaanderen in Hulst en Terneu- zenen) hebben al enige mislukte fusiepo gingen achter de rug. Hoewel er sinds kort weer niéuwe gesprekken zijn ge start. Dit staat allemaal te lezen in een stuk van het provinciebestuur waarin het on derzoek naar de ambulancehulpverle ning in Zeeland wordt aangekondigd. Er zijn problemen ontstaan, ook elders in Zeeland trouwens, ómdat de planning en financiering van ambulancehulp niet in één hand liggen. De ambulancedien sten worden betaald door de ziektekos tenverzekeraars aan de hand van lande lijk vastgestelde vergoedingen en geba seerd op rit-aantallen. Die landelijke normen blkijken in veel gevallen in de meer geïsoleerde delen van Zeeland niet voldoende. Een probleem is ook de steeds meer aan gescherpte kwaliteitseisen van het am bulance-personeel. Dat bijhouden en verbeteren kost ook geld. 'Het beeld is verre van rooskleurig', merkt het provinciebestuur in de notitie op. En: 'er klinken duidelijke signalen door, onder meer ook van de geneeskun dige inspectie van de volksgezondheid, alsook van de directie van de GGD in Zeeland, dat door de veranderde sprei ding en verminderde paraatheid na ver loop van tijd gezondheidsschade zal ont staan. Naar ons oordeel kan de provincie niet langer verantwoordelijkheid ne men.' Op korte termijn moeten maatregelen worden genomen, aldus het provinciebe stuur, en een objectief onderzoek waar uit adviezen zullen rollen om de proble men te verhelpen is allereerst noodzake lijk. Gedeputeerde Staten hebben gisteren besloten hier 150.000 gulden voor uit te trekken. Het onderzoek gaat vijftien tot twintig weken duren. onze verslaggever leuzen/Brussel - De afdeling Media en Film van de laamse Gemeenschap in Brussel heeft bedenkingen te- de samenwerking tussen de Stichting Zeeuws- ainse Televisie (ZVT) en de Belgische regionale televi- omroep AVS uit Eeklo. Zeeuws-Vlaamse kijkers zien wat zich in België afspeelt. En juist wat dat laatste betreft kan vol gens Van Moeseka de schoen wringen. „Als Vlaamse onderwerpen in Zeeuws-Vlaanderen zijrï te zien betekent dat uitbreiding van het gebied. Ons decreet voorziet daar niet in. De samenwerking zou wel mogelijk zijn als AVS alleen faci litaire ondersteuning geeft of als tachtig procent van het program ma dat in Vlaanderen te zien is uit Vlaamse onderwerpen be staat. We nemen daarom in het' onderzoek contact op met AVS om precies te weten wat die sa menwerking behelst." Afwachten Voorzitter J. van Rooijen van het bestuur van de ZVT wacht het onderzoek af. „Ik hoor graag waar de begrenzingen liggen. Kijk, als de verhouding 80-20 wordt ben ik ook niet ontevreden. Want dat kan, gezien'het grote aantal Vlaamse kijkers, gunstig zijn voor de reclame-inkomsten. Wat de Nederlandse wetgeving betreft is de zaak in orde. En ik heb van AVS geen indicaties ge kregen dat er problemen te ver wachten zijn. Maar juist daarom wacht ik het onderzoek af." Van onze verslaggever Goes - De 17-jarige Jorina Lobbezoo uit Nieuwdorp (ge meente Borsele) is dinsdag ochtend door een verkeerson geval in haar woonplaats om het leven gekomen. Volgens de politie reed het meisje met haar bromfiets achter een betonwagen. Bij het naderen van de kruising van de Havenweg- Hertenweg remde de bestuurder van de vrachtauto om rechtsaf te slaan. Op dat moment stuurde het meisje naar rechts, vermoe delijk om de vrachtauto te passe ren. Toen de vrachtwagen inderdaad naar rechts afsloeg, reed het meisje met haar bromfiets tegen de zijkant van de wagen. Zij kwam daarbij ten val en werd vervolgens overreden door de achterwielen van de vrachtauto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Vlaams Decreet, hierin staan [ils waaraan Belgische sta- i moeten voldoen, voorziet t niet in deze grensover- Jhjdende samenwerking. (afdeling Media en Film start Tarom een onderzoek om te be ien of de Belgische wetgeving (or deze constructie niet wordt itreden. „Het gaat nu nog te :ze conclusie te trekken r ik frons wel mijn wenk ten over deze constructie," feil. van Moeseka, hoofd van [afdeling Media en Film in ssel. Icreet [voorzie toch een aantal pro ton. Want in ons kabelde- (et staat duidelijk dat regiona- jtelevisiestations alleen mogen in het gebied waar zij li vergunning voor hebben ge- i. Als de regionale omroep i het zendergebied wil uit- i, waar door de samenwer- Jg toch sprake van is, is dat r ons reden deze constructie bnderzoeken." ZVT wil dit najaar starten 1 regionale televisie op de SuwS-Vlaamse kabel. De sa- jnwerking met AVS is nodig fwege de facilitaire ondersteu- Daarnaast wordt voor op- fes en uitzenden nauw samen- erktinet AVS. k maakt deze 'RTL-construc- 1 het. Zeeuws-Vlaamse pro- mma 'buitenlands'. Hierdoor t reclames mogelijk en daar- |e is Zeeuws-Vlaamse televisie' indeel haalbaar. „Maar we ffl onderzoeken of dat wel mo- kis. Want onze commerciële Ijler VTM mag ook niet in Ne tland uitzenden," aldus Van eseka. Wing he samenwerking met AVS in j praktijk gestalte te geven jn'er een koppeling plaats tus- Zeeuws-Vlaamse en smse kabelnet. Hierdoor kan Zeeuws-Vlaams programma een Belgisch station worden ezonden en kunnen de -■*?>- #•- ■H; Een bewoonster van Elisabethhof in Sluiskil maakt een praatje met een paar bouwvakkers. l0[>ze verslaggever Idelburg - De stijging van de kloosheid in Zeeland is tot 1,1 gebracht. Ten opzichte van ®aand januari is in februari aantal werkloze mannen en wen in de prövincie zelfs iets wht4531 naar 14461. jkt uit gisteren bekendge- pe cijfers van het Stafbu- Arbeidsvoorziening Zee- ijjerkloosheid in Zeeland be- |W momenteel bij de mannen procent (landelijk 12,6) en bij i en 12,1 (landelijk 15,9) van «le beroepsbevolking. n°ogst scoort de regio Wal en met respectievelijk 10,3 Pr°cent. In Zeeuws- H9 50n Z^n Percentaëes eeste werkloosheid heerst er ^torpersoneei in algeme- st (2591). Andere sectoren nü ^oog scoren zijn: aïfmmü)' handel (1493>' 1340) en horeca (1300). tjS van het stafbureau 1 verder dat er bij de ar- aus m totaal 1100 va- »]n aangemeld. Het w„rSOnee^ worclt gevraagd Hl«rren,°nderwiSs (173>' dienstver- i" l"B) en detailhandel Van onze verslaggever Sluiskil - De officiële opening van het wooncomplex voor ouderen Elisabethhof in Sluiskil betekende gisteren feest voor de gemeenschap in het kanaaldorp. Feest omdat Sluiskil er een nieu we woonvorm, namelijk een woonzorgcomplex voor ouderen, bij heeft. Burgemeester R. Barbé van Ter-, neuzen verrichtte gistermiddag de officiële opening van het Eli sabethhof op de plaats van het voormalige Elisabethziekenhuis in Sluiskil. Hij deed dat door binnen te stap pen en een bezoek te brengen aan een van de zestien bewoners. Hij moest daarvoor wel onder een spandoek van twee actievoerende bouwvakkers door duiken. De actievoerders vestigden er zo de aandacht op dat de staking in de bouw nog altijd aan de gang is. „Hoewel steeds meer bouwvak kers onder druk van hun bazen toch weer aan het werk gaan." De woningbouwvereniging Ter- neuzen, die het Elisabethhof liet bouwen, is tevreden met de be zettingsgraad, aldus directeur E. van Exter. Maar de vraag of zij nog meer van dergelijke projec- ti- Burgemeester R. Barbé moest voor de officiële opening van Elisabethhof onder het spandoek van twee actievoerende bouwvakkers doorduiken. fotcs camile schelstraete ten gaat opzetten is nu nog niet te beantwoorden. Volgens Van Ex- ter moeten experimenten als deze eerst na verloop van tijd nog geëvalueerd worden. Het seniorenhof telt 23 woningen voor ouderen vanaf zestig jaar. De huurprijs van de woningen bedraagt 787 gulden per maand, inclusief alle servicekosten. Alle appartementen bevinden zich op de begane grond, zijn voorzien van een afgesloten entree en alarm. Het hele complex kostte bijna vier miljoen gulden, waar van de gemeente een deel voor haar rekening nam in de vorm van subsidies. Het Elisabethhof is er niet zonder slag of stoot ge komen. Sluiskil kende lange tijd een bouwstop en omdat de bouw eigenlijk in strijd was met het be- Van onze verslaggever Terneuzen - De Temeuzense brigade van de Koninklijke Marechaussee heeft de afgelopen dagen voor zo'n vijftien duizend gulden aan geldboetes geïnd. Een 26-jarige Gen tenaar was het zwaarst de klos. Hij moest een openstaande boete van tien mille betalen voor overtreding van de Opiumwet, drie jaar geleden. De man wilde zondagavond op de bus naar Zelzate stappen maar is daar niet meer aange komen. Een 24-jarige Axelaar stond nog voor 2430 gulden aan niet betaalde boetes in de boeken. Afgelopen maandagavond hielden de marechaussees hem aan. De boetes betroffen over treding van de Opiumwet, he ling en verkeersovertredingen. Bovendien was hij in het bezit van een busje traangas, dat hem een bekeuring van hon derd gulden opleverde. Een 26-jarige Belg bleek bij controle op de Tractaatweg in het verleden te zijn veroordeeld tot een boete van duizend gul den voor het rijden onder in vloed. Na betaling mocht hij zijn weg vervolgen. Twee jonge Fransozen kregen boetes van respectievelijk zes honderd en vierhonderd gulden voor hasjbezit. Een andere Fransman was in het bezit van een speelgpedrevolver die te veel op een echt wapen leek. Dat betekende, een boete van tweehonderd gulden en inbe-, slagname van zijn 'speeltje'. Tenslotte kregen nog zes Fran sen, die zonder identiteitspa pieren op bezoek waren in ons land, honderd gulden boete op gelegd. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Het is nog even wachten op het definitieve oordeel van de advocaat, maar als het 'maar enigszins kan', gaat de Landelijke Organisatie Bewonerscommissies Bejaarhuizen (LOBB) in cassatie bij de Hoge Raad om te voorkomen dat be jaarden in tehuizen waterschapsbelasting moeten gaan betalen. Het bestuur van de LOBB neemt morgen de beslissing, laat woord voerder K. van Dijk weten. De Belastingkamer van het ge rechtshof in Den Haag besliste vorige week dat de Zeeuwse wa terschappen bewoners van be jaardenhuizen terecht hebben aangeslagen voor de zogeheten ingezetenenomslag. Dat ,is een nieuw soort heffing waartegen de LOBB namens twee Zeeuwse be jaarden bezwaar maakte. Het proefproces viel nadelig uit voor de Zeeuwen. Gevolg daarvan is echter ook dat alle waterschap pen in Nederland alle bejaarden, die in tehuizen wonen, nu aan kunnen slaan voor deze belas ting. Van Dijk: „We kunnen dit niet Ia- ten lopen. De uitspraak tast te zeer het rechtvaardigheidsgevoel van de mensen aan. Deze heffing wordt er zomaar zonder reden in eens uitgepikt. De uitspraak geeft ook aan dat de behandeling van de nieuwe Waterschapswet door de Tweede Kamer slecht is geweest. Vragen hierover zijn door de minister onvoldoende be antwoord. De .hoogte van de hef fing zou bijvoorbeeld afhankelijk zijn van de voorzieningen .in een' tehuis. Nou, dat blijkt dus hele maal niet zo te zijn." De jaarlijkse ingezetenenheffing varieert in Zeeland van 70 tot 188 gulden. Heeft de beroepsprocedure niet het gewenste resultaat dan gaat de LOBB proberen via de Tweede Kamer van de extra heffingen af te komen. KBO-voorzitter bekritiseert welzijnsnota Van onze verslaggever Kloosterzande - De KBO Zeeland vindt het onbegrijpelijk dat de provincie niet langer de óuderenorganisaties op zich maar alleen hun activiteiten wil subsidiëren. „Het is een verkeerde strategie om activiteiten te ondersteunen zonder de structuren in stand te houden die die activiteiten te organiseren," aldus voorzitter H. Remijn de Badts van de Ka tholieke Bond van Ouderen gisteren tijdens de algemene verga dering van de ouderenbond in Kloosterzande. stemmingsplan moest de provin cie het goedkeuren. Het seniorenhof is een initiatief van de stichting Welzijn voor Ouderen die het plan aankaartte bij de Woningbouwvereniging Terneuzen. Omdat het om een zo genaamd woonzorgproject gaat is ook de stichting Thuiszorg- Zeeuws-Vlaanderen erbij betrok ken. „We ondervinden dagelijks dat de overheid steeds meer taken en verantwoordelijkheden afstoot en zich terugtrekt. De samenleving heeft meer dan ooit behoefte aan een goede structuur van particulier initia tief om voor de belangen van ouderen op te komen. En om. hun aandeel in de samenleving in te vullen en waar nodig te wijzen op Door Cees Maas DE voordeeltjes van dikbe taalde bijbaantjes voor de provinciale politici groeien niet langer meer aan de Zeeuwse bomen. Sinds de be lastingaffaire vier gedepu teerden de kop kostte, zijn tal van regelingen aangescherpt of veranderd, en laatstelijk is daar een nieuwe verscherping bijgekomen. Gedeputeerden, andere statenle den en de Commissaris van de Koningin moeten vanaf 18 april hun nevenfuncties en een uitge breide beschrijving ervan open baar maken. Vergoedingen, die ze voor hun nevenfuncties ontvan gen, dienen in de provinciekas te worden gestort, terwijl extra be loningen zoals reis- en verblijf kosten getoetst zullen worden aan wat de fiscus toelaat. Alles wat zich aan waarde boven die norm bevindt moet ook in de pro vinciekas worden gestort. Dat staat in de nieuwe circulaire van de minister van Binnenland se Zaken die Gedeputeerde Sta ten van Zeeland gisteren hebben onderschreven. Op zich zijn de strengere regels al ouder omdat ze voor Zeeland van kracht wer den toen de nieuwe Provinciewet op 1 jaunari 1994 begon te gel den, maar daarna is er weer een circulaire uit Den Haag over- heengekomen die voor verwar ring zorgde van wat wel 'en wat niet toegelaten is. Met de nieuwe circulaire staat alles nu op een rijtje. Statenleden die naast hun staten lidmaatschap uit hoofde van dat lidmaatschap bijvoorbeeld com missaris van het nutsbedrijf Dei tan zijn, moeten de vergoeding die daarvoor staat in de provin ciekas storten. En dat gebeurt ook al, de provincie profiteert daar zelfs behoorlijk van. In de begroting 1995 staat een post op genomen van 50.000 gulden aan inkomsten, afkomstig van de ver goedingen die alleen de Gedepu teerden krijgen voor hun neven functies in wat de begroting slechts aanduidt met 'bedrijven'. Volgens een provinciewoordvoer- der bedragen de extra inkomsten van alle vergoedingen voor de provincie bij elkaar zo'n twee ton. Dat is een grote verandering met vroeger, toen de politici alle ver goedingen in eigen zak mochten steken. Er daar zaten vette baan tjes bij. Destijds bij de NV PZEM bijvoorbeeld. Die ru'if was zeer gewild onder bestuurders. Het is een tijd geleden, maar in dit kader van nieuwe verscher ping van de regels relevant om een vergelijking te kunnen trek ken. Deze krant bezit kopiën van de claraties van PZEM-bestuurders die heden ten dage nog tot de po litieke top van het provinciaal bestuur of enkele gemeenten be horen. Ze hadden het zo voor elkaar ge regeld: vrijdag 8 mei 1987, het is een slechts een greep uit de docu menten, vergaderde om 10.30 uur de raad van bestuur. Deelnemer X. declareerde 180 gulden pre sentiegeld, plus 32 gulden 75 cent aan verblijfkosten. De vergade ring duurde tot 11.15 uur, waar na om 12.00 uur de gemeentelijke vergadering van aandeelhouders begon. Meneer X. is daar ook bij aanwezig. Hij declareerde dus andermaal 180 gulden presentie geld plus andermaal 32 gulden en 75 cent verblijfkosten, en wacht te vervolgens op zijn gemakje (of at een van huis meegenomen bo terhammetje) tot de klok van 14.00 uur, zodat de algemene ver gadering van aandeelhouders kon beginnen. Alwaar juist, be stuurder X. wederom 180 gulden plus 32 gulden en 75 cent kon de clareren. Die vergadering was in een half uurtje gepiept. Of dat nog niet genoeg was, werd deze lucratieve vrijdag besloten met nog een half uurtje vergade ren en wel met de raad van be stuur alweer. Een terugblik op de dag waarschijnlijk, maar geen goedkope voor de energiegebrui kers. Bestuurder X., en met hem de'andere leden van de raad, de clareerde voor de vierde maal diezelfde dag 180 gulden presen tiegeld en 32 gulden en 75 cent aan verblijfkosten. Een rekensommetje leert dat deze vrijdag hem, naast'het aantrek kelijke salaris dat hij als over heidsbestuurder genoot, het lieve sommetje van 720 gulden presen tiegeld opleverde, voor iets meer dan vier uur vergaderen. Plus 131 gulden aan verblijfkosten terwijl hij ongetwijfeld niet meer dan eenmaal heeft geluncht die vrij dag, en een overnachting in een hotel heeft er, gezien de verga dertijdstippen, niet ingezeten. En, oh ja, 57 cent per kilometer reizen kreeg hij als autokosten vergoed, maar dat was in die tijd een gangbaar tarief onder be stuurders. Dit alles was in het betreffende jaar geheel legaal en volgens de regels, maar die tijd is voorgoed voorbij. De nieuwe regels maken korte metten met dit soort decla ratiegedrag. Statenleden en ge deputeerden die nu nevenfunc ties vervullen voor het provincia le energiebedrijf, krijgen slechts één vergoeding en die wordt ge heel in de provinciekas gestort. „En verblijfkosten zitten daarbij, die worden niet meer apart uitge keerd," aldus Deltan-woordvoer- der Van de Sande. wantoestanden," aldus Remijn de Badts. De KBO heeft volgens haar hu een fijnmazig netwerk. „Dat zijn structuren waarmee je de mensen kunt bereiken. De identiteit van de afdelingen, die het kloppend hart van de bond vormen, is daarbij heel erg belangrijk. Straks vallen die structuren wellicht weg. Dat wil niet zeggen dat de KBO-afdplin- gen zullen verdwijnen, maar hét wordt ons wel veel moeilijker ge maakt." Volgens Renfijn de Badts voelen mensen zich niet thuis bij alge mene instellingen, waar de subsi die volgens de de provinciale welzijnsnota naar toe zou moé ten. „Ze zijn daar niet recht streeks bij betrokken. Alleen als de organisatie, de bond, iets van de mensen zelf is, zijn ze ook be reid veel energie en vrije tijd erin te steken." Het KBO zegt het provinciale be leid, zoals dat is neergelegd in de welzijnsnota, te betreurén. „An dere óuderenorganisaties als AN- BO en PCOB delen onze mening," stelt Remijn de Badts. „Juist via particulier initiatief kan de over heid taken overdragen. De oude ren kunnen zeker een een bijdra ge leveren aan onze maatschap pij" De KBO Zeeland ging in juni als zelfstandige ouderenbond van start en kroop daarmee na ruim vfeertig jaar onder de vleugels van de West-Brabants KBO uit. Het ledental van de bond is licht ge stegen naar 6050 op dit moment.

de Stem | 1995 | | pagina 11