Belgische bindt strijd aan met georganiseerde misdaad Eurd heeft Haagse cijferaars verdringen idealisten m. NB -DE STEM- DE STB1 Kansen DE STEM BINNENLAND BUITENLAND De vrijheid waarvoor wij gevochten hebben BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Harde confrontatie Antwerpse schepen met N^é^adiSïè^sieksbazen 4Het zaakje stinkt. En aan die meneer Cok hangt wel een heel zwaar luchtje' tigSTEM pvdA-mirm DINSDAG 4 APRIL 1995 Vertel nog eens over de oorlog, pap. „Wacht even, jon gen. Even de pick-up afzet ten. Kijk, het ergste was de onvrijheid. We mochten niks. De vijand zat overal, in de gemeentehuizen, in Den Haag, in alle besturen. De politie timmerde ons van de straat met gummiknuppels en bullepezen." Je moet wel een hele moeilij ke jeugd gehad hebben, pap. „Onze muziek was verboden. We draaiden onze plaatjes heel zacht op onze slaapka mer. Je wilde je haar laten groeien. Net over de oren, weet je wel. Maar je vader sleepte je mee naar de kap per. Je droomde van zo'n prachtiger blauwe spijker broek. maar je moeder liet je lopen in zo'n grijs Terlenka- exemplaar." En pikten jullie dat allemaal maar? „Nee, het verzet groeide. We gingen in de ondergrondse. Underground, heette dat toen. We wisselden onze mu ziek uit, maakten krantjes en we gingen de straat op om te protesteren. De machtheb bers wisten niet hoe ze het hadden." Wat eisten jullie, pap? Meer zakgeld? Een OV-jaarkaart? „Het ging ons om wezenlijke zaken, jongen. Meisjes wer den huissloven, dat was de traditie. Daarom eisten wij dat de pil in het ziekenfond pakket kwam. Nou, dat gaf strijd. Ze vonden het maar niks dat kinderen van 17 dat ding kregen." Je hebt recht op plezier. Ook als jongere. Goed gedaan, pap! „Gezondheid is een grond recht, zeiden we. Iedereen moet gratis naar de tandarts kunnen. Iedereen moet kun nen beschikken over een mi nimum-inkomen. Dat is de vrijheid waarvoor wij destijds geknokt hebben." Op oude foto's zie je altijd studenten op de grond zitten. Wat was dat ook weer, pap? „O, het studentenverzen Daar kan ik uren over door gaan. De studenten vonden dat iedere jongere de kans moest krijgen om naar de uni versiteit te gaan. Niet alleen de kinderen uit de rijke gezin nen. Ze betoogden dat ieder een een beurs moest hebben, of je nou rijk was of arm. De hoge heren vonden dat na tuurlijk maar niks. Barricades, bezettingen. bestormingen, bloedbaden!" Je zult het wel eens verteld hebben, pap, maar wie was toen de baas? Wie onder drukte jullie vrijheid eigenlijk zo onbarmhartig?" „Het grootkapitaal. Het mili tair-economische bolwerk. Het establishment. En dat gi gantische machtsblok hebben Door Dirk Vellenga wij met ludieke acties op de knieën gekregen. Je had bij voorbeeld een frisdrankenfa- briek die flessen op de markt bracht die ontploften als je er even mee schudde. Hoe heet te dat spul ook al weer... Eh. Exota, ja, dat was het. Nou Marcel van Dam was toen een jonge vent die een opruiend tv-programma had gekregen. Die fabriek is daardoor over de kop gegaan. En terecht!" Hoe was de Bevrijding, pap? Gingen jullie erg uit je dak? „Ach, opeens mocht je alles. Niemand verbood meer iets. We kregen inspraak waar we maar wilden. Alle mannen gingen lang haar dragen, en spijkerbroeken. De vrouwen hadden mini-rokken en hot pants. Nederland was einde lijk vrij. Jullie kunnen je dat niet meer voorstellen." Je had het over Exota, pap. Daar las ik laatst iets over. Die hele zaak klopte niet. Het ziet er naar uit dat die fabri kant onjuist behandeld is en na al die jaren gelijk krijgt. „Ja, bij elke Bevrijding wor den kleine foutjes gemaakt." Ik heb nog meer nieuws. De pil wordt doodleuk weer UIT het ziekenfonds gehaald. De meisjes moeten het zelf maar betalen. „Dat is even slikken. Maar de situatie is ook wel enigszins veranderd." De tandarts moet je tegen woordig voor een deel zelf betalen. „Dat vind ik discutabel. Maar als de Kamer het zo wil..." Die beurs voor iedereen, die gaat ook verdwijnen. De mi nister vind het veel te duur. Pap, wat ben je opeens stil. Wat zit je nou te prutsen met die prehistorische platenspe ler? „Ik zet de andere kant op, jongen. Jij weet dat niet als cd-kind. Maar elke grammo foonplaat heeft een achter kant. Dat heb ik leren accep teren in het leven." De verkeersvoorspellingen zijn slecht, 's Nachts is er sneeuw gevallen en de hoeveelheid verwachte files is enorm. De verstandige reiziger besluit daarom met het openbaar vervoer te gaan. Zo winters zijn de omstandigheden niet dat de treinenloop ontwricht kan worden. De heenweg bewijst NS zijn betrouwbaarheid. Terug blijkt proble matischer: een locomotief heeft pech en belemmert alle achteropko men de doortocht. De vertraging bedraagt anderhalfuur. Een ervaring is geen ervaring. De dag erna derhalve een herkan sing. Bij vertrek is er al wat aan de hand. De trein blijft wachten op het perron. Kabelbreuk een eindje verderop is de verklaring. Een half uurtje later is die opgelost, maar door gemiste aansluitingen loopt de reistijd wederom met anderhalfuur uit. NS garandeert geen aankomsttijden. Net als het eigen vervoer, maar kan dat met een NB op het dure kaartje gedrukt worden? (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) maand 29.80 kwartaal 86,90 halfjaar 172.80 jaar j 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur):. Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881, fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Door Marja Klein Obbink Antwerpen - Nog geen halve week nadat ze in het open baar melding maakte van chantage en aanslagen in de Antwerpse rosse buurt, is een kennis die in haar auto reed, op de snelweg Antwerpen- Gent bedreigd met een pis tool. De Antwerpse schepen Paisy Sö- rensen had zondag haar auto uitgeleend aan een kennis. Vanaf Antwerpen in de richting Gent werd de auto constant achter volgd. De achtervolger haalde in, kwam weer naast de kennis rijden en begon het spelletje op nieuw. Totdat de belager ter hoogte van de afslag Wetteren een pistool liet zien. Ijlings belde de kennis via de autotelefoon de politie. De mannen van de verkeerspost van de rijkswacht Beveren wa ren snel ter plekke. De achter volger is aangehouden. Gisteren werd hij verhoord over zijn mo tieven. Patsy Sörensen is de confronta tie aangegaan met de mannen achter een groot seks-imperium. Met de bouw van een groot 'ero- scentrum' in het Schipperskwar tier van Antwerpen vreest zij voor de verdere intocht van de georganiseerde misdaad in haar mooie havenstad. Nu de funde ring van het sekspaleis nog nat is, wil zij de verdere bouw blok keren. Een strijd tegen de georgani seerde misdaad. Is ze niet bang? Het loopt tegen het eind van het gesprek, als ik haar die vraag stel. Het is heel lang stil in de kamer van de Antwerpse dienst bevolking. En dan vertelt de schepen over het 'incident' van afgelopen zondag. Haar medewerker kijkt bezorgd in haar richting. Sörensen zelf zegt dat ze niet echt bang is. Ze wil er niet veel woorden aan vuil maken. „Ik hou het maar op toeval. Een agressieve automobi list, die zich ergert of zo." Maar een pistool? Ja, daar weet ze zelf ook niet een-twee-drie een ant woord op. Evenmin dat de ach tervolger het 'toevallig' op haar autootje had gemunt, dat 'toe vallig' wel een heel opvallend, herkenbaar, model is, en dat, lacht ze, maar net de 120 kilo meter per uur kan halen. Dus ergernis om een of andere in haalmanoeuvre is ook uitgeslo ten. Nee, Patsy Sörensen (42) is niet bang. Al meet ze nog geen 1.60 meter. Haar tengere gestalte is het eerste wat je opvalt als je haar ontmoet. Toch heeft deze kleine vrouw de strijd aangebon den met de grote jongens. Of liever: grote jongen. Want haar pijlen zijn gericht op Ger ard Cok, de zakenman uit Sluis, die een bordelen-appartement laat bouwen in de Oudemans- straat, bestaande uit 31 peeska mers, een peepshow en een win kel. „Met deze man halen we de georganiseerde misdaad naar Antwerpen," zegt Sörensen. Zij verdenkt hem ervan via een netwerk van BV's en een aantal stromannen een prostitutiebe- drijf te willen exploiteren. En daar is ze als het ware dwars voor gaan liggen. Ze heeft voor hetere vuren ge staan, deze 'hoerenmadam' zoals Patsy Sörensen. FOTO RU8EN SCHIPPER ze door buurtgenoten in 'haar' rosse Schipperskwartier wel eens wordt genoemd. In '87 mengde Sörensen, lid van de SP, later van de Beweging Sociale Vernieuwing, zich in een 'schoonveegactie' van de politie, waardoor talloze vrouwen dreig den te worden opgepakt of op z'n minst zonder werk kwamen te zitten. Zij ontfermde zich over hen en ving ze op in haar atelier-ze was toen nog docent tekenen-op de benedenverdieping van haar wo ning. „Om even op adem te ko men een kopje koffie te drinken, om gewoon even uit dat milieu te zijn en met andere mensen te praten." Een huiskamer-project, zoals dat in welzijnstermen heet. Later werd ze oprichter en voor zitter van Payoke, de Belgische belangenorganisatie van prosti tuees en strijder tegen vrouwen handel. De stichting heeft een eigen opvangcentrum voor gedu peerde en misbruikte vrowuen. Vorige week kwam koningin Paola er nog een kijkje nemen. Sörensen is niet tegen prostitu tie, herhaalt ze een paar keer tijdens het gesprek. „Wel ben ik tegen de exploitatie van prosti tuees door derden: mannen die over de ruggen van de meisjes grof geld verdienen." En dat is nu net wat er in de Oudemansstraat, waar de bouw put voor het eroscentrum al is gegraven, dreigt te gebeuren, zegt de schepen. En dan nog wel door Hollanders, die steeds meer belangen krijgen in de rosse buurt. Volgens haar is er in de Ant werpse rosse buurt nu al een gangsteroorlog aan de gang die gepaard gaat met chantage en zelfs bomaanslagen. Afgelopen januari verloor iemand z'n hand toen hij een koffertje oppakte. Sörensen: „Het was een toevalli ge passant, de bom ging te vroeg af, hij was voor iemand anders bedoeld." „Het zaakje stinkt," vervolgt Sö rensen, die benadrukt dat ze nu als" vooprzitter van de stichting Payóke spreekt.,„En aan die me neer Cok hangt wel een heel zwaar luchtje." „Deze man is de grootste seksko- ning van Westeuropa. Hij heeft een netwerk van BV's om zich heen gebouwd. Zijn handel en wandel is zeer ondoorzichtig. Hij is onderwerp van onderzoek door de Nederlandse jusitie en belastingdienst en dan zouden wij met zo'n man in zee moeten gaan? Antwerpen, deze prachti ge stad verdient beter. En als gemeentebestuurder draag je een grote verantwoor delijkheid; je hebt de plicht om dat soort lui uit je stad te we ren." Sörensen neemt geen blad voor de mond. Ook niet tegenover de media, waarvan ze dankbaar ge bruik maakt in haar strijd tegen de komst van het sekspaleis. Want in theorie staat de ge meentebestuurster niet zo sterk, beseft ze zelf. Ze heeft geen hard bewijs dat Cok met dit eroscen trum andere bedoelingen heeft. „Strikt genomen staat deze man in zijn recht. Zoals overigens de jongens uit het milieu altijd wel De bouwput van het sekspaleis in de Antwerpse rosse buurt. FOTO RUBEN SCHIPPER de mazen in de wet weten vinden. De bouwvergunnini door het vorige gemeentebest, afgegeven. En zo'n man k natuurlijke de schitterendste vocaten." Nee, op het juridische vlak het moeilijk worden wat te dit seks-imperium te 1 vervolgt de schepen. Zij I voor de strategie van het 'in meren' van de publieke opic „Met hun dure advocates I nen deze mensen zich indek tegen welke veroordeling ook. Maar waar zij ziet tegen kunnen indekken is li het wantrouwen van de lx king. Het is mooi meega» als de bevolking straks mtl scheef oog naar deze mnee: kijkt en ook naar zijn p want dat zal er wel komen-: Oudemansstraat en als des ken wat langer gaan naè voordat ze meneer Cok geld' strekken." De beschuldigingen van vrouw Sörensen staan err óp wit. Gerard Cok heeft al zijn pr-man Hans Knoop) weten een klacht te willend nen tegen de Antwerpse sè en haar uitlatingen in de Die zou gisteren ingediend: ten zijn. Maar op het parke' Antwerpen weten ze van Cok's woordvoerder HansKi was gisteren via zijn auttf foon niet bereikbaar. „Weet je wat mij nu het M dwars zit? Dat deze heren dans ontspringen, dat zij door hun geld van alle kal kunnen indekken. Maar ik» zeker: op zeker moment out ik hun fontanel, hun zw plek, en dat is het mornet! toe te slaan." De inhoud van het politieke debat zal de komende weken veranderen. Net als de natuur, maar dan in omgekeerde rich ting. Wordt het buiten steeds zachter en liefelijker, in de bin nenkamers van de politiek wor den de onderwerpen juist har der en killer. De cijferaars zul len het gaan overnemen van diegenen die zich meer met ideële kwesties - hoe ga je met buitenlanders om, komt er een verplicht donorschap - bezig houden. Idealisten aan de kant, rekenmeesters naar voren. Nadat donderdag de Tweede Kamer de lopende zaken af rondt, gaan de dames en heren officieel tot 25 april op reces. Maar dat betekent niet dat er volop vakantie gevierd kan worden. Ook zonder debatten en commissievergaderingen is er veel werk aan de winkel. Het kabinet wil nog deze maand een beslissing nemen over de Betuwelijn. En verder moeten de eerste penseelstre ken worden gezet voor het jaar lijkse schilderstuk, dat in sep tember onder de naam Miljoe nennota wordt onthuld. Hoewel dit kabinet en deze Ka mer het dualisme hoog in het vaandel dragen, betekent dat niet dat de volksvertegenwoor digers thuis met de armen over elkaar gaan zitten wachten tot Kok en de zijnen knopen door hakken. Integendeel, kamerle den proberen via intensief con tact met vooral hun partijgeno ten zo veel mogelijk van hun standpunten en ideeën in te brengen. En de ministers en staatssecre tarissen zullen wel degelijk vooraf toetsen of hun ideeën in goede aarde lijken te vallen. Dualisme is leuk maar keer op keer in de Kamer op je snufferd gaan is niet goed voor de poli tieke beeldvorming. Zeker bij de breinbreker Betu welijn is een goed contact met de Kamer van groot belang, inclusief de oppositie. Tot nu toe is het CDA een trouw voor stander van de spoorlijn en daar moet je als kabinet zuinig op zijn. De WD lijkt inmiddels ook binnengetreden te zijn in het kamp van de Betuwelijners maar met dit soort prille be keerlingen moet je ook in de politiek altijd voorzichtig zijn. De Betuwelijn is een prachtig voorbeeld van hoe voor- en te genstanders hun uiterste best doen om de politieke besluit vorming te beïnvloeden. Ze ko men steeds weer met nieuwe argumenten en hebben zo lang zamerhand ook hun eigen we tenschappelijke achterban ge creëerd. Zo waren de tegen standers een paar weken gele den diepgelukkig toen een al behoorlijk beschimmeld rap port van de TU-Delft openbaar werd gemaakt, dat grote vraag tekens zet bij de veiligheid. De voorstanders huiverden vo rige week echter weer van ge not toen de hooggeleerde pro fessor Bomhoff met allerlei re kenmodellen vaststelde dat de Betuwelijn veel geld in het la tje zal brengen. Wie zich het bericht over een nieuwe tech niek om tunnels aan te leggen kan toeëigenen, is nog niet he lemaal duidelijk. Met een beetje redeneerkunst kunnen alle partijen zo'n voor al door bedrijfsbelangen inge kleurd onderzoek naar zich toetrekken. Hoe goedkoper de spoorlijn wordt, des te groter is de kans dat er uiteindelijk een meerderheid voor te vinden is. Want het gaat hier om getallen en cijfers. Het milieu doet - hoe hard dat misschien ook klinkt - alleen aan de zijlijn mee. Het zal voor D66 niet meevallen om zich op dat punt stevig te profi leren. Bij de voorbereidende scher mutselingen voor de rijksbe groting is het vooral de PvdA die het dof geworden imago wat wil oppoetsen. De sociaal democraten willen proberen wat meer accenten te leggen bij hun traditionele uitgangspun ten, met name als het gaat om de inkomens. -* Zo'n houding is niet helemaal van risico ontbloot. Want de traditionele kiezer bestaat nau welijks nog, ook niet voor de ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS PvdA. Incidenten en beeldvor ming zullen meer en meer de politieke keuze gaan bepalen. En met de beeldvorming van een partij die veel roept en weinig oogst zullen de meeste kiezers wel raad weten. Ook bij dit onderwerp blazen de vertegenwoordigers van be langengroepen weer stevig in de bus. Jan Kamminga, de baas van de kleine baasjes in het midden- en kleinbedrijf, meldt dat zijn achterban de motor van de economie is. De grote concerns tekenen daar fijntjes bij aan dat zij degenen zijn die «otterdam (anp) - He wisselen van buiten! valuta's voor drugben gen uiterst lucratieve beid- nat bleek gisteren voor de bank in Rotterdam tijde Lees tegen leden van ee „isatie die voor drugham Belgische en Franse fran puitse marken omwi voor Nederlandse guldens Het geld was afkomstig v' tenlandse drugtoeristen. I tie kwam de omwisselorgi jn 1993 op het spoor na van de Rabobank in Utre yan onze Haagse redactie pen Haag - Minister kabinet serieus moed geheel, ondergronds al ■van ondergeschikt bJ zienlijk meer kan koa kabinet tot nu toe voo 1 Dat zei De Boer gisterl Tweede Kamer tijdens f gadering over het ruimta leid. Volgens de ministd de grote verstedelijking dergrondse aanleg noodzakelijk. „Meer dd verleden moeten we c oriënteren dat we onsj nelconstructies voortbel De Boer reageerde daa recente publicaties oi bouwbedrijven die del men voor 8,4 miljard def lijn grotendeels te kul dertunnelen. De reactil Boer staat haaks op dier collega van Verkeer e1 staat, minister Jorritl liet weten weinig in hef de acht aannemers te zil De Boer: „Dat Jorritnf reactie niet echt positie natuurlijk wel wat zed vind ik dat we het hd moeten onderzoeken, dat we in de nabije toe veel grote projecten i voeren als de aanlel Hoge Snelheidslijn, mjj aftakkingen van de F Het is daarom dood deze kans tot ondertu Europa Parket heeft i nen U alleen volledig zijnen. Wij hebben al Voorbeelden: Lamel parket Laminaat Herbergvloeren Mozaïek parket 8 mir, Voorts een enorm aai ZEN. de opdrachten aan die kleira bedrijven geven en de vakW weging vraagt op hoge toonoej meer banen. Via allerlei kunstgrepen pi® beert het kabinet die buiten! regels van vraag en aanbod t te creëren en temidden van> dat heen- en weergepraat minister Zalm van Finance met de hand op de knip. eindelijk moeten ze allemaal of het nu om spoorlijnen ofa'l banen gaat - bij hem te birfl Welke kant het ook opgaat, bf worden in elk geval de van Gerrit Zalm. Tijdens de laatste week het Paasreces debatteert Tweede Kamer over de se!» den, onderwijs aan moeilijk rende kinderen, terugdring1 van het aantal adviesorgan® de arbeidstijdenwet en de pak van kinderporno. KamSj commissies bespreken on®| andere de inburgeringsconti*! ten voor allochtonen, de ïfl| voersregio's, de arbeidsorga"' satie, Europol en het Verdr van Schengen. Op 25 april begint de Tw^ Kamer weer te vergaderen Eerste Kamer behandelt v» daag de begroting van Vol® zondheid, Welzijn en Sport DE ALGERIJNSE bi regering en opposi conflict met zorg g1 slachtoffers dat da gevolgen die event krns teweeg kan bri De uitbreiding van I °P dit moment eer, I se leiders. De secra [veel bijval gekrec fundamentalisme Uk zorgen over ml I landen steeds he regering, hoewei norm die aan een u ln de uitzichtloze sj [oppositiegroepen Lw r °P leven [(Waarneembaar, h met elkaar. Het gekregen nu ze i. [aangericht in gel oppositiepartijen Kansloos is in de kennen gegeven va e Algerijnse re ®fn9r'iPen, maar machtspositie het ^gering is bepaa [rich vooral van de meedogenlozer w< iedere brute r„ I ,9ernatigde Al, Profeten niet veel [se regering in hef I hervormingen du |r,le gebaat is bij I

de Stem | 1995 | | pagina 2