Gentsestraat vanaf vandaag dicht Expo 'Insekten en het Tropisch Regenwoud' in Zoo Antwerpen Gelegenheid DE STEM DAG klapper UITSLAGEN PLAATSELIJK nieuws Axel denkt over herhaling van de Interculturele Dag 'Schakel tussen pastoor en parochianen' Uitstoot van Hoechst met meer dan helft verminderd na reeks milieu-maatregelen Circus van Peking een dag in Casino in Knokke DB STEM ZEELAND C2 Bevoorraden winkels probleem door sluiten toegangsweg Hulster binnenstad k>r particulieren forger Gefeliciteerd 25 jaar ry£" 07.O9.QC Etiënne Hoof prolongeert titel topbiljart editie zeeland KAARTINGEN KOERSBAL Axel DINSDAG 4 APRIL 1995 Li onze verslaggever intvverpen - In de Antwerpse Zoo is tot en met 3 september de bijzondere tentoonstelling 'Insekten en het Tropisch Regenwoud' te zien. De expositie wil het publiek laten zien hoe Jeze grootste dierengroep ter wereld leeft. „-thema-tentoonstelling is verdeeld in drie afzon- I Jerlijke manifestaties, waarbij zowel het Natuur historisch Museum als de verschillende gebouwen in de tuin gebruikt zijn als onderdelen van een 'ontdekkingsreis'. Ook de serre in de omgeving van de Egyptische tempel wordt vanaf 1 mei omgeto verd in een stukje tropisch regenwoud. In het museum is een groot aantal sterk vergrote robotmodellen van insekten bijeen gebracht. Ook zijn er video's en kan gekeken worden naar een opwindende drie-dimensionale diashow. Weer buiten wacht de bezoeker een safari langs het 'regenwoudpad'. Tijdens deze tocht langs ze ventien stopplaatsen met educatieve panelen kan men meedoen aan een wedstrijd met heel wat prijzen. De serre aan de Egyptische tempel maakt deel uit van het regenwoudpad, maar dit onderdeel van de tentoonstelling is pas vanaf 1 mei geopend. Het omtoveren tot regenwoud kan namelijk pas gebeuren als alle planten, die hier overwinteren, terug over de dierentuin verspreid zijn. Om meer volk naar de Zoo te trekken gelden op tweede paasdag speciale tarieven. Volwassenen betalen dan in plaats van 400 frank 280 frank (ongeveer 16 gulden) en kinderen van 3 tot en met 11 jaar mogen voor een tientje (175 frank) naar binnen. Deze tarieven gelden op die dag ook voor het dierenpark Planckendael bij Mechelen, dat eveneens in beheer is bij de Koninklijke Maat schappij voor Dierkunde van Antwerpen. 23 i Gelukwens, bedankje, jubileum, receptie, huwelijk, verloving, j overwinning, prestatie, examen, Abraham enz. I per mm per kolom 0,65 incl. BTW, één grote regel verplicht. Foto of afbeelding, (■maat 35 x 40 mm 26.- incl. BTW. Overige tarieven op aanvraag, foto's worden niet geretourneerd. I Bel 076-236882 of geef uw tekst I dagen vóór plaatsing af bij één van Snze kantoren. Schriftelijke opgaven pen uitsluitend geaccepteerd, indien i en adres bekend zijn, ook indien uw betaling bijgevoegd is. behouden ons het recht voor teksten Jider opgaaf van redenen te weigeren. In de uitgever klachten bereiken over de legeven tekst behoudt de uitgever zich [het recht voor om de naam van de opdrachtgever bekend te maken. Karin Jonker in Dongen. f...is zopfi ige vrouw en samen 100 een echtpaar H.G. de kinderen- Varl onze verslaggever gulst - Met een vertraging van drie weken wordt van- dan toch de Gent- de belangrijkste toe- tot de Hulster bin nenstad, tijdelijk afgesloten. Dat betekent dat vooral het bevoorradingsverkeer voor de winkels en bedrijven flink wat hinder zal ondervinden. De afsluiting is nodig voor de werkzaamheden in het kader van de reconstructie van de Gro te Markt en stond eigenlijk drie weken geleden al gepland. Het karwei heeft echter vertraging opgelopen als gevolg van de sta king in de bouw. Bét is de bedoeling dat de aan nemer vandag toch begint met het openbreken van de splitsing Grote Markt/Gentsestraat. Eerst wordt het gedeelte tussen de Gentsestraat en Steenstraat aan gepakt en vervolgens het gedeel te tussen de Steenstraat en het Cornelis de Vosplein. Problemen Als alles goed gaat kan het ver keer vanaf 11 april weer door de Gentsestraat en via de Lange Bellingstraat verder rijden. Dat geldt overigens alleen maar voor voertuigen die niet langer dan reven meter zijn. Dit vanwege de beperkte draaicirkels. Vanaf 13 april kan het verkeer weer de route Gentstestraat/Steenstraat gebruiken. Tijdens de afsluiting mag alleen bevoorradingsverkeer de Gent sestraat in. Dat verkeer kan er ban uit via de Beestenmarkt of door gewoon achteruit te rijden. Zodra de splitsing Grote Markt/ Steenstraat wordt afgesloten blijven de Overdamstraat en I Steenstraat enkel nog bereik baar via de Dubbele Poort. Hoe wel de gemeente probeert alles zosoepel mogelijk te laten verlo pen zullen er momenten zijn waarop het bevoorraden niet of vrijwel onmogelijk zal zijn. Leveranciers De afsluiting van de Gent sestraat betekent ook dat alle verveer dat in de binnenstad I toet zijn via de Dubbele Poort mBagijnepoort wordt omgeleid. Er kan echter niet met hoge vrachtwagens door die poorten gereden worden. De maximum doorrijhoogte voor de Dubbele Poort is voor de westelijke poort 3.60 meter en voor de oostelijke 3-20 meter. Bij de Bagijnepoort is de doorrijhoogte 3.70 meter. De gemeente adviseert de winke liers om hun leveranciers van een en ander op de hoogte te hengen. (ADVERTENTIE) brneuzen: Zuidlandstraat 32, 21767 °-18924, fax01150" cmi clur?n; Peter °99el (editie- ia j van Cooten, Rein der Helm, Florence Imandt, women (sport), Harold Puysseleijr, Eugène "erstraeten. ?SmS/Klokstraat1'tel-01100- Rorf 01100-21928. ci.„ fur: Cees Maas (provin- »erstaggever) Steenstraat 14, tel. 01140- ™51, fax 01140-19698. ïïoeui:en;FrankDei)(p|v-ed- u/' Serlach Hochstenbach. uï? ntieverkoop Zuidlandstraat: «■Oliso.iyggo «01150-96554. lS9eKnwoordi9ers: Hulst- ^(°ei'e' Hans Dimmers- '3751 traat 14, tel. 01140- Edrt!9enwoordi9ers: ■d vandenBrande, t 32, i:DT6P236454HarrYMUUrmanS' Jhefoonnurr p4naVA?°Veri9e afdelingen op %^,u™enopenings- Van onze correspondent Clinge - Voor de derde op eenvolgende maal veroverde Etiënne Hoof van de organi serende vereniging De Tros- vrienden uit Clinge de titel in het Zeeuws kampioenschap topbiljart. Al voordat de slot- partij aanbrak in café De Landbouw in Clinge kon Hoof de titel nauwelijks nog ontgaan. Tegenstander Van Daele van KOT uit Hulst moest met forse voorsprong dat slottreffen win nen om Hoof van de titel te houden. Zoals de organisatie reeds voor die partij liet blijken, geloofde niemand in die moge lijkheid, Niet onterecht zo bleek in dat slotgebeuren, want titel verdediger Hoof trok vrij gedeci deerd de winst naar zich toen met een verschil van twee ballen. De finalisten kwalificeerden zich voor deze eindstrijd uit een veld van vijftig deelnemers. Alleen titelverdediger Etiënne Hoof was direct geplaatst. EINDSTAND 1. E. Hoof (Trosvrienden Clinge), 2.. M. van Kerkhoven (Marionette 1 Hulst), 3. E. Praet (Lustige Toep Hulst), 4. J. Kool (Lustige Toep), 5. E. van Daele (KOT Hulst), 6. A. Braekmans (KOT), 7. M. Haulez (Marionette 2), 8. E. de Smet (Ruige Toep Heikant). De finalisten topbiljart zijn van links naar rechts: E. Praet, F. van Couteren, E. Hoof, E van Daele, Braekmans, J. Kool, E. de Smedt en M. Haulez. Ma.-vr. 07.00-21.00 2a. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Semcestalion WALTHER DE BLOCK WDEZOUTDUK2-4, 4561 HP HULST «Mn 01140-12058, telefax 01140-108S6 Onderdeel van de Interculturele Dag in Axel was een bezoek aan de Turkse moskee en daarvoor moeten de schoenen uit. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondente Axel - Zo'n duizend bezoekers bezochten zaterdag de Inter culturele Dag Axel. De grootste trekkers bleken de Turkse maaltijd en de optredens tijdens het avondprogramma. De organisatie was tevreden. C. van Meurs: „Volksdansgroep Oz- dil uit Gent en de muziekgroe pen Maller Bent uit Zeeuws- Vlaanderen en Deniz uit Middel burg bleken echte gangmakers. Mensen in de zaal dansten mee, zodat de sfeer er al gauw in zat. Hoogtepunt was de buikdanseres Saluwé die zich zelfs tussen het publiek begaf." De dag begon om half een 's middags, toen drumfanfare Hosanna door Axel richting cul tureel centrum De Halle ma- cheerde. Daar werd de dag door burgemeester De Graaf geopend en werden de Nederlandse, Turkse en Axelse vlag gehesen. Het publiek kon daarna genieten van de muziekgroepen Axeleran- do en Ozdil, de godsdienstenten toonstelling en informatie over de manier van leven in Turkije aan de hand van een diaserie. Vervolgens konden belangstel lenden de Turkse moskee bezoe ken en begon op het terrein v.v. Axel een interculturele voetbal wedstrijd. Die werd door de al lochtonen met 5-4 gewonnen. De werkgroep Interculturele Dag Axel van de gemeente Axel, die in samenwerking met het Provinciaal Steunpunt Buiten landers de dag organiseerde, denkt erover van de dag een tweejaarlijks evenement te ma ken. „Zowel de opkomst van de Nederlandse als de Turkse Axe laars was zeer groot. We kunnen dan ook terugkijken op een heel geslaagde dag, die zeker voor herhaling vatbaar is," aldus Van Meurs. Onverwachte huldiging voor koster Camiel Meijs in Hulst Door Jeanette Vergouwen Hulst - Hij zit keurig in een antracietgrijs pak. Koster Camiel Meijs straalt rust uit en vertrouwen. Dit weekend werd hij door het parochie bestuur van Hulst onver wacht gehuldigd. Het feit dat hij 35 jaar in dienst is van de Willibrordusparo- chie ging niet ongezien 'voorbij. „Het was een totale verrassing en ik was er eerlijk gezegd beduusd van," vertelt de 59-jarige Camiel Meijs. Hij toont trots de gouden paro chie-insigne met afbeelding van het Tintinnabulum die hij ter gelegenheid van zijn 35-jarig ambtsjubileum kreeg. Wie is er in deze woelige tijd nog koster. In Zeeuws-Vlaan- deren kent Meijs er naast zich zelf maar twee: de brillenkos- ter van Vlierberghe uit IJzen- dijke en Van de Branden in Koewacht. Zijn aanstelling tot koster was dan ook apart. Hij verdiende de kost voor zijn gezin als automonteur. Had wel altijd beweerd dat hij in het garagebedrijf niet oud zou worden, maar had in de verste verte niet aan het beroep van koster gedacht. Leraar „Nee, ik wilde leraar techniek worden aan de lts en ik was bezig met die studie toen deken A. Koopmans op een dag bin nenviel en me de baan van koster aanbood. Ik heb er we ken over nagedacht want je moet tenslotte je gezin onder houden. De oplossing werd ge vonden omdat ze me naast de parttime baan van koster ook een parttime baan als tech nisch medewerker in het Lidui- na- ziekenhuis aanboden. Sinds 1960 werkte ik 's mor gens in de kerk en 's middags in het ziekenhuis. Een afwisse lende baan waar ik al mijn Latijn in kon steken." Overigens moest koster Meijs dat Latijn leren, want in die periode werden de missen nog in het Latijn gelezen en hij had de zorg voor de misdienaars opleiding. Opleiding „Ik heb de kostersopleiding thuis gedaan en toen ik alles volledig onder de knie had werd de volkstaal geïntrodu ceerd. Sindsdien is er veel ver anderd in de kerk, maar wat mijn werk betreft blijft het ongeveer hetzelfde. Je bereidt Camiel Meijs werd door het bestuur van de Willibrorduspa- rochie in Hulst gehuldigd omdat hij daar al 35 jaar koster is. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE tie. Bovendien houd ik ook de basiliek netjes." Ze ziet toren hoog op tegen de restauratie en de rommel die deze zal geven. de diensten voor, houdt de li turgische kalender bij en je bent eigenlijk de schakel tus sen de pastoor en de parochia nen. Ik heb in al die jaren steeds goed samengewerkt met de vijf pastoors en de relatie met de pastors van de Zuid rand is ook prima. Ze kwamen allemaal even op de koffie na de dienst waarin ik spontaan werd toegezongen en gefelici teerd." Omdat hij als koster nauw be trokken was met de rouwdien sten begon Meijs ook als zelf standig begrafenisondernemer te werken. Een baan die hij uitbreidde toen het Liduina- ziekenhuis in 1989 gesloten werd. Zijn vrouw Annie Meijs- Weemaes is zijn grote hulp. Zij is voor de Hulstenaren net zo goed kosteres, met dit verschil dat ze er niet voor betaald wordt. „Ik spring regelmatig in, een voor mij natuurlijke assisten- Nog geen vut Meijs was jaren bestuurslid van de Interdiocesane Kosters Bond en wil graag de veertig dienstjaren vol maken. Aan een vut-regeling denkt hij liever niet. „Ik ben bang dat ik de mensen dan te veel zal missen. Als ik gezond blijf ga ik nog minstens vijf jaar door. Ik doe het werk graag en de drukke dagen zijn geen belasting. In de kerst- en paasperiode is er nauwelijks tijd om te eten, maar dan maken wij het met ons tweetjes gezellig in de sa cristie en eten daar onze boter hammen op. De pastoor en de organist weten dat en die ko men gegarandeerd om een kop koffie." THEATER SINT NIKLAAS Thuis - van Hugo Claus - door Theater Zuidpool - Stadsschouwburg - 20.00 uur MUZIEK TERNEUZEN Hariprasad Chaurasia op Bam boefluit - i.k.v. Festival Cultureel Gekleurd - Zuidlandtheater Zuid landstraat 111 - 20.00 uur 17,50) DIVERSEN CLINGE Volksdansen, biljarten en zang - KBO - Malpertuus -13.30 uur GRAAUW Jokeren - Gemeenschapshuis -13.30 uur HENGSTDIJK Kaarting - camping De Vogel - 10.00 uur HULST Bieden - De Lieve -13.30 uur Dansen - De Lieve - 20.00 uur KIELDRECHT Schieting voor bejaarden - 't Sleepbootje -13.30 uur KLOOSTERZANDE Vleeskaarting - Café de Reizende Man -19.30 uur MIDDELBURG De verzorginsstaat in verval? - Lezing door drs. Jan Greven, theo loog - Zeeuwse Bibliotheek Kousteensedijk 7 - 20.00 uur 7,50) ST. JANSTEEN Bieden en jokeren - Café Zondags- vermaak -14.00 uur SAS VAN GENT Koersbal - St.-Albert -14.00 uur Expositie aquarellen, penteke ningen en kleiwerkstukken - leer lingen van Elly Herman en Joke Fleur - burgerzaal stadhuis Westkade - 13.30-17.00 uur WESTDORPE Koersbal - Concordia -14.00 uur Kaarting - café De Gouden Kroon - 14.00 uur WALSOORDEN Schieting voor bejaarden - Café Rue du Nord-13.30 uur FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Star Trek Generations HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Dumb Dumber 20.00 uur Drop Zone 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Nell 20.00 uur Forrest Gump MIDDELBURG Cinema 20.00 uur Suite 16 VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Legends of the fall 20.00 uur Dumb Dumber 20.00 uur Drop Zone 20.00 uur Nell GENT Decascoop 14.30 uur 101 Dalmatiërs 14.30 en 17.00 uur Richie Rich 17.00, 20.00 en 22.30 uur Death and the maiden 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Streetfighter 14.30 en 17.00 uur André the seal 20.00 en 22.30 uur Death machine 14.30, 17.00, 20.00 en 22,30 uur The Shawshank Redemption 17,00 uurTaxandria 20.00 en 22.30 uur Pret-a-porter 20.00 en 22.30 uur Just cause 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur Drop zone 14.30,17.00, 20.00 en 22.30 uur Nell 14.30,17.00 en 20.00 uur Junior 14.30,17.00 en 20.00 uur Farinelli 14.30, 17.00, 20.00 en 22.30 uur The river wild 14.30,20.00 en 22.30 uur Disclosure 22.30 uur Pulp Fiction 22.30 uur Forrest Gump KNOKKE Beverly Sereens 15.00, 17.30, 20.00 en 22.30 uur Streetfighter 15.00,20.00 en 22.30 uur Drop Zone 17.30 en 22.30 uur Un indien dans la ville 15.00 en 17.30 uur 101 Dalmatiërs 17.30 en 20.00 uur Richie Rich 15.00 uur André the seal 22.30 uur Forrest Gump 20.00 uur Nell M. van Kerkhoven, A. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, negende wedstrijd: 1. De Waal-Kerkhaert, 2. Houtepen- Ranschaert, 3. De Man-Van de Hout. Tiende wedstrijd: 1. Mijns- bergh-Buize, 2. echtpaar Lievens, 3. echtpaar Koek. St.-Jansteen - De Warande, KBO: 1. W. de Windt, 2. Th. Kints, 3. P. Rombout. Clinge - ANBO, 37 personen. Mat 1: 1. mevrouw Baaijens/J. de Groene, De Klinge/St.-Jansteen; 2. O. Rombout/J. Bruininckx, Clinge/Hulst. Mat 2: 1. mevrouw Govaert/E. Jonkers, Clinge; 2. mevrouw Kegels/M. van Vlier berghe, Heikant/De Klinge. Mat 3: 1. mevrouw Heije/E. Blommae- rt, Clinge/Hulst; 2. mevrouw De Block/J. Boonman, De Klinge/ Clinge. KRUIS - Het Rode Kruis houdt donderdag 6 april om 20.00 uur de algemene leden vergadering in het Rode Kruis-gebouw De Pleister plaats aan de Nieuwendijk. Drie trouwe leden worden in de bloemetjes gezet. BILJARTEN - A. van Immer- seel is algemeen biljartkam pioen van het Gregoriuscen- trum. In het afgelopend bil jartseizoen toonde hij zich de beste in de spelsoort libre. In het bandstoten eindigde hij op de tweede plaats achter L. Jansen. De uitslag van het kampioenschap in het Grego- riuscentrum luidt: Libre: 1. A. van Immerseel, 2. P. Peters, 3. ;J. Cock. Bandstoten: 1. L. Jan sen, 2. A. van Immerseel, 3. P. van Esbroek. Na investering van zeventig miljoen gulden Vlissingen-Oost - De multinational Hoechst in Vlissmgen- Oost heeft de afgelopen twee jaar de uitstoot en lozing van milieu-onvriendelijke fluoride, fosforpentoxide en zwaveldi oxine met 65 procent weten te verminderen. Dat komt door een investering van zestien miljoen gulden in een ombouw van de slakverwer king, aldus Hoechst in het giste ren bekend gemaakt milieuver slag over de jaren 1993 en 1994. In die jaren investeerde Hoechst naar eigen zeggen grofweg ze ventig miljoen gulden in nieuwe milieumaatregelen, terwijl voor dit jaar weer een bedrag van ruim dertig miljoen gulden als investerings- en exploitatiekos ten in het boek staat. De vestiging in Vlissingen-Oost heeft de lozingen in het opper vlaktewater inmiddels terugge drongen tot minder dan een tien de van het niveau in de jaren zeventig. De voornaamste bron van lozingen is nog het fosfor- blok. In de afgelopen twee jaar loosden de fabrieken van Hoechst gemiddeld veertig kilo fosfaat per uur, maar vorig jaar is een buffertank in gebruik ge nomen om hergebruik van deels gezuiverd water te vergroten. De lozing van stikstof is verminderd van vijftig tot minder dan tien ton per jaar, aldus het milieuver slag. Van onze verslaggever Knokke (B) - In het Casino in Knokke vindt op vrijdag 14 april een ongewoon spektakel plaats. Die avond treedt het legendarische Circus van Peking op in de Belgische badplaats. Parallelle stangen, toverborden, goochelaars met kruiken, Pe- kinghoepels en nog tal van ande re atrracties vormen de onderde len van een 'programma dat ge tuigt van durf en bovenmenselij ke gaven. Schitterend en kleurig is de 'Dans van de Leeuwen', waarin de koning der dieren wordt uitgebeeld als mythisch schepsel, terwijl het publiek al snel vergeet dat er gewoon twee mannen in zitten die het in be weging brengen. Ongewoon is ook het 'koord van het irreële'; een slap koord van tien meter lang, hetgeen de moeilijkheidsgraad voor de koorddansers er alleen maar groter op maakt. Het circus kreeg voor dit onderdeel de gou den medaille op het internatio naal Circusfestival van Azië in 1990. Een ander in het oog springend cicrusnummer is 'het spel van de zwaluw' waarbij de artiesten met grote snelheid door houten ringen duiken. Eén van de acro baten zweeft letterlijk door de hoogste hoepel, die tien meter boven de grond hangt. De voorstelling begint om 21.00

de Stem | 1995 | | pagina 13