n idszorg iting DE STEM Edwig van Hooydonck heeft het goede gevoel terug 6Bayern heeft op dit moment alleen doorsnee-spelers TENNIS IUJVENDE VOOR SPRONG ook MAATSCHAPP| inmiddels 125 jaar één begrip in Breda a; Economie Recht Communicatie Internationale samenwerking tacobs Breda Electronics B chappij (TEMA) maakt ;richte vakgebieden mogelijk. nte baan eventueel in deeltijd te volgen net toekomst! en op 18 en 19 april, een TEMA-student, en uitnodiging, je klaar. Wil je meer weten? viseur, Ir. Wil Knijpers, Eindhoven Eindhoven biedt een aantal van I (en dag in de week. pma! volgende deeltijdopleidingen: porteur/groothandel/dealer van geluid en communicatie systemen ■[jjesbosstraat 14 Breda/Princenhage Tel. 076 21 28 81 Sport ZATERDAG 1 APRIL 1995 DEEL Normaal is hij al een man van weinig woorden, maar de afgelopen dagen was Edwig van Hooydonck (28) helemaal niet aanspreekbaar. Vanwege een lichte ongesteldheid aan maag en darmen, die de kopman van de Novell-ploeg van Jan Raas uit de Driedaagse van De Panne hield, kroop hij in zijn schulp. Tot wanhoop van de Vlaamse wielerpers, die de tweevoudig winnaar van de Ronde van Vlaanderen aan de vooravond van de wereldbekerklassieker graag had 'doorgezaagd'. Tijdens het trainingskamp van de Nederlandse formatie eind januari in het Italiaanse Marina di Castagneto Carducci legde de boomlange beroepsrenner uit Wuustwezel echter wel zijn ziel bloot. Een weergave. |Door Jacques Eestermans „DIE avond was voor mij de maat jtol. Ik voelde me gekwetst, ver loederd door Raas. De verstand houding was in de voorafgaande Wweek al niet geweldig geweest. ■Jan liep gefrustreerd rond, wij als Irenners niet minder. Het vlotte Ittiet op het werk. Maar dat hij me 's een kleine jongen in de hoek I zette tijdens de voorbespreking, dat had hij nooit mogen doen. avond voor Parijs-Roubaix Ivan vorig jaar schold Jan Raas zijn renners na het avondeten de I huid vol. Speciaal Edwig van I Hooydonck moest het ontgelden 1 na zijn benedenmaatse prestatie in de Ronde van Vlaanderen (9e) zondag ervoor. In zijn toorn I wees de Zeeuwse ploegleider 'Fred' Moncassin aan als enige kopman in de 'Hel van het Noor- MEMAND van ons mocht Fred Edwig Van Hooijdonk. 'Wat telt, is het heden en de toekomst'. voorbij rijden. Ook ik niet, daar werd ik fijntjes op gewezen. Ter wijl ik toch al vijf keer bij de eer ste vijf was geëindigd. Uit woede heb ik die opdracht heel letterlijk genomen. Toen Fred met pech langs de kant kwam te staan, heb ik hem zelfs mijn wiel gegeven. Ik kon wel janken. Later hoorde ik van Frans Maassen, dat hij ook tranen in zijn ogen had gekregen bij het zien van dat tafereel. Bij wijze van spreken dan. Terug thuis stond mijn besluit vast: ik zou op zoek gaan naar een andere ploeg." Edwig van Hooydonck zat vorig seizoen met verschillende sport directeuren rond de tafel. Uitein delijk koos hij toch voor een nieuwe verbintenis met Raas. Een drastisch verlaagd salaris nam hij op de koop toe. „JAN wilde al vrij vroeg in het seizoen met me praten over een contract voor dit jaar. In zijn ge val zegt dat heel veel. Hij gaf er mee aan dat hij zijn vertrouwen in mij niet was kwijtgeraakt. In mijn hart voelde ik me opgelucht. Dat heeft de doorslag gegeven. Ik vond het geen probleem dat ik sa laris moest inleveren. Geld is geen drijfveer voor mij." Pijnlijker nog dan de aanvaring met Raas was voor Edwig van Hooydonck het inzicht, dat hij op een dood spoor was beland. In de wedstrijden zag hij zich van alle kanten voorbijgereden worden door de concurrentie, in de trai ningen miste hij de overgave, die, gekoppeld aan zijn onmiskenbare kwaliteiten als klassiek renner, in het verleden tot fraaie succes sen had geleid. „IK was het goede gevoel voor het wielrennen een beetje kwijt. Het werd'van kwaad tot erger. Ik stapte niet meer voor mijn plezier op de fiets. Het was een sleur ge worden. Een heel vreemde ge waarwording, want welk beroep is mooier dan dat van beroeps renner? Er moest snel iets gebeu ren, dat stond me duidelijk voor ogen. Via een gezamenlijke kennis kwam Edwig van Hooydonck vo rig najaar in contact met Wil van Hoof. De Nederlander was ooit de trainer geweest van Jos Haex. Nadat die als gevolg van een zware val zijn loopbaan vroegtij dig had moeten afbreken, was Van Hoof elke binding met de wielersport kwijtgeraakt. Hij voelde echter wel voor een her nieuwde kennismaking en nam de begeleiding van Van Hooy donck op zich. „IK was het gewend mijn eigen weg te gaan, alleen te luisteren naar mijn lichaam. Dat gaf vaak twijfels. Doe ik niet te weinig, of te veel. Maar dat hoorde er naar mijn idee gewoon bij. Al dat ge doe met trainers, doktoren, we tenschappers vond ik maar niks. Nu weet ik wel beter." „Van Hoof zorgt voor schemaa tjes, geeft me adviezen en ik merk dat ik er veel baat bij heb. Ik heb er weer plezier in en het gaat goed. Het fijne is vooral dat hij me precies kan aangeven welk gevoel hoort bij een bepaalde fase in de opbouw. „Dat geeft rust. Het is soms nog wel een beetje aftasten voor hem, omdat hij me nog maar kort kent. Maar dat lost zich vanzelf op. Een kwestie van tijd en veel overleg. Om de paar dagen spreken we al les door." Tijdens de collectieve trainingen van Novell in Italië toonde Edwig van Hooydonck reeds over een uitstekende conditie te beschik ken. Zodra hij zich over het tempo ontfermde, werden de 'bekkies' van zijn ploeggenoten opvallend bleek. Maar ook op een ander vlak on derscheidde hij zich van de rest. Terwijl iedereen de komst van Djamolidine Abdoesjaparov aan prees als een geschenk uit de he mel, bleef hij onverschillig. „HET laat me volstrekt koud dat Abdoesjaparov is aangetrokken. Ik heb veel respect voor hem, daar niet van. Maar als hij dit sei zoen vijftien koersen wint en ik weer niks, schiet ik er helemaal niets mee op. Ik heb geleerd datje in de wielersport naar jezelf moet kijken. „Ik ga resoluut voor mijn eigen kans in mijn wedstrijden, op voorwaarde dat ik een goede vorm heb. Daar kan niemand me vanaf brengen." „Abdoesjaparov niet, Raas niet. Vroeger zou ik zulke uitspraken nooit hebben durven doen, maar ik ben een stuk harder geworden. Net zoals het wielrennen zelf. De komende weken draait bij Ed wig van Hooydonck alles om eer herstel. Te beginnen morgen in de Ronde van Vlaanderen. Het glorieuze verleden telt niet meer, de toekomst is de inzet. VORIG jaar gaf de klok vijf voor twaalf aan, nu luiden de klokken twaalf uur. Ik weet dat ik bij de top bekoor in de klassiekers. Maar ik zal dat dit seizoen op nieuw moeten bewijzen. „Ik wil niet teren op het gegeven dat ik de Ronde van Vlaanderen al twee keer heb gewonnen. Dat is mooi voor na mijn carrière. Wat telt, is het heden en de toe komst. Ik wil nog twee, drie jaar op het hoogste niveau mee FOTO DE STEM/BEN STEFFEN draaien. Wat er daarna komt, is van minder belang. Op een goede dag in mei zal Ed wig van Hooydonck voor zichzelf de balans opmaken. Het zal een simpel rekensomme tje worden. Maar de uitkomst maakt een we reld van verschil. Terug bij de top of terug naar af. „OVER winnen wil ik niet pra ten. Dat is zinloos. Maar als ik na de klassiekers voor de spiegel sta, wil ik een man zien die weer mee telt. Is dat niet het geval, dan heb ik gefaald en moet ik mijn con clusies trekken. Ik zal daar niet dramatisch over doen. Want wiel rennen blijft een prachtig vak Het is hard werken, maar het al ternatief is ook hard werken Acht uur in de fabriek. Dat is de realiteit, dus voor zo'n moeilijkt keuze kom ik niet te staan. persoonlijk advies krijgen over [ebouwvan Hogeschool Eindhoven JL «ii'iai mij de gratis brochure. i; M/V I ode: Plaats: xmnummer: *1 Je arbeidsmarkt met een g bij het OIB. trketing en Public Relations drijfskunde :htingsavonden in HEAO-gebouw te: april, Lovensdijkstraat 63, 19.30 uur. ig, 4 april, Morsestaat 1, 19.30 uur. [Door Jaap van Essen I München - Gerd Müller bezit nog I steeds enkele onwaarschijnlijke I records. De nu 49-jarige spits van I weleer was een doelpuntenma- I chine zonder weerga. In 427 Bun- I desliga-duels maakte hij 365 I doelpunten. Voor het nationale I elftal van (West-)Duitsland [scoorde hij maar liefst 68 [treffers. [Drie jaar geleden was Gerd Mül- [ler weer even wereldnieuws. Muller kampte met een alcohol probleem en werd opgenomen in ontwenningskliniek. De pro- I Wemen werden breed uitgemeten [inde pers. Müller knapte op en werd door enkele voormalige teamgenoten Van FC Bayern geholpen zijn le ven weer richting te geven. Uli Hoeness, manager van FC Bay ern, stelde Müller aan als assis tent- en jeugdtrainer. Sindsdien is Müller dagelijks te vinden op het schitterende trai ningscomplex van FC Bayern aan de Sabenerstrasse in München. Hij assisteert hoofdtrainer Tra- pattoni en traint zelfstandig de A-jeugd van Bayern. „Jeugd waarvan er waarschijnlijk nooit iemand een kans krijgt in het eer ste," stelt hij somber vast. „Nu al zijn voor komend seizoen de middenvelders Andreas Her zog, Thomas Strunz en Ciriaco Sforza gekocht. Bovendien is het zeker dat er ook nog minstens één nieuwe spits gehaald zal worden. Waarschijnlijk Klinsmann. Dus komen jonge talentvolle spelers nooit aan de bak." Het is opvallend dat Bayern tel kens weer in dezelfde valkuil loopt. Zelfs nu de leiding bijna volledig in handen is van ex-spe- lers (Beckenbauer, Rummenigge, Hoeness), die weten dat de echte successen bij Bayern juist met een spotgoedkoop elftal werden behaald. Gerd Müller werd zelf als acht (ADVERTENTIE) otdcoupon in een ongcfrankcerde envelop opsturen a; Antwoordnummer 13524,4800 WE Breda. rt hel I«jrrn|> xnJer ie rrliwi/Jre ran e I tienjarige door FC Bayern bij het kleine clubje TSV Nördlingen weggeplukt. „En zo ging het in de jaren zestig bijna met alle spe lers," weet Müller nog maar al te goed. „We promoveerden naar de Bundesliga met een elftal vol jon gens die uit de eigen jeugd kwa men of net als ik heel jong van een amateurclub gekocht waren. Echte aankopen werden nauwe lijks gedaan. Hooguit één per jaar, maar dan ging het om een heel gerichte aankoop." De scouting en jeugdopleiding waren zo goed, dat FC Bayern een absoluut topteam werd. In 1969 werd de eerste na-oorlogse landstitel gehaald, enkele jaren later begon de verovering van Europa. Na het Ajax-tijdperk (1971,1972, 1973) was het de beurt aan FC Bayern om driemaal op rij de Eu ropa Cup 1 te winnen. In 1976 was de trilogie een feit, maar het was ook de laatste keer dat Bayern een internationale prijs behaalde. Al negentien jaar jaagt de club vergeefs op een Europese beker. Vernietigend In die jacht kijkt Bayern niet op een Markje meer of minder. De club die dit seizoen een omzet haalt van 100 miljoen geeft met groot gemak jaarlijks tientallen miljoenen uit aan nieuwe spelers. Maar al die uitgaven ten spijt staat er geen goed elftal. Net als zijn baas Franz Beckenbauer oortdeelt ook Gerd Müller vrij vernietigend over de huidige spe lersgroep. „We staan nu zesde in de Bundes liga en daar moeten we al heel blij om .zijn. Er zijn een paar be langrijke spelers geblesseerd, wat we nu nog hebben zijn alleen •Gerd Müller traint de A-jeugd van Bayern. 'Niemand krijgt waarschijnlijk ooit een kans in het eer ste elftal.FOTO GER LOEFFEN maar doorsnee-spelers. Dat we desondanks maar op vier punten achterstand staan, is het bewijs dat er in de Bundesliga niet goed gevoetbald wordt. Technisch en tactisch lopen we in Duitsland ver achter bij landen als Italië en Nederland." „Eerlijk gezegd denk ik dat FC Bayern te vaak afgaat op grote namen zonder echt te kijken wat voor een type het is, of hij wel in het elftal past. FC Bayern koopt spelers die duur zijn, maar of ze goed zijn is iets anders. Dat we de verkeerde spelers kopen is de voornaamste reden waarom hier zoveel spelers mislukken." Volgens Gerd Müller beseffen de leidende mensen binnen de club wel degelijk wat er fout gaat, maar zit Bayern gevangen in het zelf gesponnen web van succes. „Eigenlijk moeten we twee of drie jaar de tijd nemen om aan een nieuw elftal te bouwen. Al leen krijgt Bayern die tijd niet. Wij kunnen niet een paar jaar spelen voor hooguit de zevende of achtste plaats, want dat pikt het publiek niet. Nu komen er iedere veertien dagen 50.000 mensen, maar die blijven weg als we niet om de prijzen spelen. En dus wordt er steeds maar weer ge kocht." Het eerste elftal van Bayern heeft volgens Müller maar weinig kans tegen Ajax. „Ik zie Ajax iedere week op Eurosport. Normaal ge sproken is Bayern momenteel kansloos." Verliezen tegen Ajax is voor Gerd Müller geen nieuw fenomeen. „De eerste keer dat ik tegen Ajax speelde was eind jaren zestig. Dat was een vriendschappelijk wed strijdje waarin we met 5-0 wer den afgedroogd. In 1973 speelden we in de kwartfinale van de Eu ropa Cup 1 voor het eerst een echte wedstrijd tegen Ajax. In Amsterdam werden we met 4-0 weggespeeld. Thuis wonnen we wel met 2-1, maar die wedstrijd werd door Ajax al helemaal niet meer se rieus genomen. Cruijff deed toen niet eens mee." Volgens Gerd Müller was het Grote Ajax beter dan het Grote Bayern. „En in 1974 was het na tionale team van Nederland ook beter dan West-Duitsland", stelt de man vast die in de WK-finale het winnende doelpunt scoorde. „Nederland dacht voor de wed strijd al wereldkampioen te zijn Na die snelle 1-0 dachten wij trouwens ook dat het gebeurd was. Maar de Nederlanders ga ven ons daarna de gelegenheid terug in de wedstrijd te komen. Bovendien kregen we die twijfel achtige strafschop mee en stak Sepp Maier in een geweldige vorm. Hij heeft ons overeind ge houden in de tweede helft." Afscheid Cruijff Gerd Müller stond nog een vierde keer tegenover Ajax. Op de avond van 7 november 1978 werd in het Olympisch Stadion van Amster dam de afscheidswedstrijd van Johan Cruijff gespeeld. Ajax- Bayern München, uitslag 0-8. In Nederland werd er schande van gesproken dat de Zuidduit sers het afscheid' van Johan Cruijff hadden vergald. Volgens Müller waren hij en z'n ploegge noten echter niet schuldig. „Wij kwamen gewoon voor een leuke wedstrijd, natuurlijk was het niet de bedoeling dat wij zou den winnen en zeker niet met die cijfers. Wij begrepen er eerst ook niets van wat er in die wedstrijd ge beurde, maar naar onze mening waren het juist de Ajacieden die tégen Johan Cruijff speelden. Zelfs wanneer onze verdedigers min of meer opzij stapten, wilden de Ajax-spelers niet naar ons goal toe."

de Stem | 1995 | | pagina 9