Tsjetsjeense strijders verslagen GE Tapie, failliet en onverkiesbaar, is uitgerangeerd Tanzania poogt vluchtelingenstroom te stuiten Wijziging naam redt VN-macht in Kroatië Wisseling wacht ontgaat veel 'Hollanders steeds machtiger in rosse buurt' Belgische autoriteiten zwegen over vliegramp KUB gaat vreemd! Russen nemen laatste bolwerk in, 4 eind van de gevechten is in zicht' Geen ontslag! DE STEM BUITENLAND Vijf Kroatische militairen doodgevroren International Business 'Paasboodschap' AH valt verkeerd ZATERDAG 1 APRIL 1995 A4 Door Wilko Voordouw Parijs - Bernard Tapie is gis teren voor vijf jaar onver kiesbaar verklaard door het Hof van Appèl in Parijs. De zakenman/politicus en ex- voorzitter van voetbalclub Olympique Marseille kan zich daardoor niet verkies baar stellen voor het burge meesterschap van Marseille. De neergang van de man, tegen wie vorige week ook nog zes maanden gevangenisstraf is geëist wegens het voetbal-om koopschandaal bij Olympique lijkt hiermee voltooid. De 'gol den boy' van weleer is zijn gou den glans kwijt. Tapie had giste ren niet eens de moeite genomen om naar de Parijse rechtbank te gaan. De uitspraak van het hof duurde amper vijf minuten: de rechters bevestigden het eerdere oordeel van de handelsrechtbank in de Franse hoofdstad dat Tapie in december persoonlijk failliet verklaarde. Tapie heeft een schuld van onge veer 400 miljoen gulden bij de SDBO, een dochter van Crédit Lyonnais. Door zijn faillisse ment is hij voor vijf jaar onver kiesbaar verklaard. Tapie zal daardoor binnenkort zijn man daten van Europarlementariër, kamerlid en lid van provinciale „raten in Marseille kwijtraken. De politieke toekomst van de oud-minister van Stedelijke Aangelegenheden in het kabinet van Pierre Bérégovoy - en pro tégé van president Mitterrand - is daarmee versomberd. Want zakenman Tapie had besloten om verder als politicus door het leven te gaan. Zeker na de suc cessen van de door hem aange voerde lijst bij de Europese ver kiezingen van vorig jaar. Tapie haalde toen bijna 13 procent van de stemmen. Maar zijn zakenleven haalde hem in. Als eigenaar van onder meer Adidas, Testut, Terraillon en La Vie Claire leende Tapie miljoenen guldens bij de SDBO. Ongetwijfeld omdat hij politieke bescherming genoot tot in de allerhoogste kringen bleef de bank Tapie krediet verlenen. De grote financiële problemen van de staatsbank Crédit Lyonnais maakten dat ook de affaire-Ta- pie boven water kwam en in december verklaarde de han delsrechtbank in Parijs Tapie en zijn echtgenote failliet. Tapie heeft nu nog een mogelijk heid, en dat is dat het Hof van Cassatie een uitspraak doet over de juistheid van de gevolgde procedure. Als er fouten zijn gemaakt, begint het justitiële circus weer van voren af aan. Maar los van deze. kwestie is duidelijk dat het hele imperium van Bernard Tapie als een kaar tenhuis ineen stort. De man die in de jaren '80 de Franse droom belichaamde, staat aan de rand van de afgrond. Hij heeft ook nog problemen met de douane en de fiscus: in totaal lopen er ze ven procedures tegen hem. En de voetbalclub die hij opkocht en uitbouwde wordt volgende week Bernard Tapie foto ap hoogstwaarschijnlijk failliet ver klaard. Van onze redactie buitenland Moskou - Russische troepen hebben gisteren de Tsjetsj eense stad Sjali ingenomen, de laatste belangrijke plaats die de rebellen nog in handen hadden. Hiermee is volgens Moskou het einde in zicht van de gevechten in de afvallige republiek. Volgens het militaire commando hadden de Russische troepen de stad in de vroege middag onder controle, zonder enige verliezen te hebben geleden. De rebellen waren donderdag al begonnen de omsingelde stad, 25 km ten zuidoosten van de Tsjets jeense hoofdstad Grozny, te ver laten. De achterblijvers kregen gistermorgen het bevel hun wa pens neer te leggen, anders zou de stad bestormd worden. De afgelopen week hadden de Rus sische artillerie en gevechts vliegtuigen de stad bijna volle dig verwoest, waardoor ze voor Zagreb (ap) - Vijf Kroatische soldaten zijn doodgevroren toen hun kolonne gisteren in het wes ten van Bosnië in een sneeuw storm vast kwam te zitten. Tien soldaten worden nog vermist. Britse blauwhelmen wisten de kolonne te ontzetten, nadat een half bevroren Kroaat hun kamp had weten te bereiken. Onder de geredde militairen was de com mandant van de Kroatische en Bosnisch-Kroatische troepen, de 76-jarige generaal Janko Bobet- ko. De Britten hebben enkele kilometers verderop een bus met 50 burgers uit de sneeuw gegra ven. De zware sneeuwval en onge woon harde stormen hebben ook elders in de Balkan en in zuid- Italië een enorme chaos veroor zaakt. In Bulgarije, Albanië, Ma cedonië en op Sicilië zijn talloze plaatsen door de sneeuw van de buitenwereld afgesloten. de Tsjetsjenen onverdedigbaar was geworden. De harde kern van de rebellentroepen is, naar men aanneemt, ontsnapt. Donderdag hadden federale troepen een ander bolwerk van de separatisten ingenomen, de stad Goedermes, 35 kilometer ten oosten van Grozny. Met de inname van Sjali, heeft Moskou nu 80 procent van Tsjetsjeens grondgebied in handen. Met de val van Sjali 'zal er een einde komen aan de gevechten in de Tsjetsjeense republiek. Feite lijk is nu het proces naar vrije en democratische verkiezingen in Tsjetsjenië begonnen', zo zei de Russische vice-premier Oleg Soskovets. De Tsjetsjeense opstandelingen van president Doedajev gaan door de Russische troepen van achter hun linies te bestoken met sluipschutters en verrassings aanvallen. Zij zeggen dat ze hun strijd tegen de Russen nooit zul len opgeven. Sjali en Goedermes waren be langrijke bolwerken van de se paratisten na de val van Grozny eind januari. Het militaire hoofdkwartier van Doedajev be vond zich in Sjali. Het is niet bekend waar Doedajev en zijn belangrijkste helpers zich nu be vinden. De Tsjetsjeense strijders lijken nu geen ander alternatief te hebben dan zich in de bergen terug te trekken om vandaaruit een guerrilla-oorlog te voeren. De val van Sjali komt op een politiek gunstig moment voor president Jeltsin. Het betekent dat de hevigste gevechten voor bij zijn tegen de tijd dat de Amerikaanse president Clinton en andere wereldleiders begin mei naar Moskou komen voor de herdenking van de overwinning op nazi-Duitsland. - v' Ruandese vluchtelingen uit Burundi, op weg naar Tanzania. New York (rtr) - De aanwezigheid van de VN-vredesmacht in Kroatië is gisteren op het nippertje gered. De vijftien leden van de Veiligheidsraad werden het, na eerdere mislukte pogingen, alsnog eens over verlenging van het mandaat. Het oude mandaat liep afgelopen nacht af. Ngozi (rtr/afp/dpa) - Tienduizenden Ru- andezen die in kampen in het noorden van Burundi zaten, zijn op de vlucht geslagen naar Tanzania. Dat land heeft gistermiddag zijn grens met Burundi gesloten om de vluchtelingenstroom in te dammen. De stroom vluchtelingen is op gang gekomen uit vrees voor hernieuwd etnisch geweld, nadat zich in een van de kampen geweldda dige botsingen voordeden waarbij twaalf mensen werden gedood en 22 gewond. El ders in Burundi kwamen de afgelopen week enkele honderden mensen om het leven en begonnen Westerse regeringen hun burgers te evacueren. Een woordvoerster van Artsen zonder Gren zen bevestigde dat de grens rond het mid daguur is gesloten en zei dat hulpverleners de mensen proberen over te halen in de vluchtelingenkampen te blijven. Kort voor het Tanzaniaanse besluit meldde de VN- vluchtelingenorganisatie UNHCR dat ruim 3.000 Ruandezen de grens waren overgesto ken en 45.000 anderen op weg naar Tanzania waren. De Ruandezen ontvluchtten vorig jaar hun eigen land vanwege het geweld daar. Frankrijk zegt dat het vredesakkoord dat is gesloten tussen de strijdende Burundese Hu tu's en Tutsi's nog steeds stand houdt. Er heerst in tijdelijke rust in de hoofdstad Bujumbura. „De toestand is uiterst breek baar, maar wij hebben een stap gezet op weg naar vrede," zei minister van Ontwikke lingssamenwerking Debré na drie dagen van bemiddeling tussen de door Hutu's gedomi neerde regeringspartij en het door Tutsi's beheerste leger. Debré riep de internationale gemeenschap op onmiddellijk voedselhulp te sturen en de milities te ontwapenen. „Wij moeten uitvin den wie de vluchtelingen bewapent. Wie betaalt voor deze wapens?" De Franse mi nister sloot buitenlandse interventie echter uit, omdat die het goed georganiseerde Burundese leger op hun weg zouden tegen komen. Zo'n ingrijpen zou 'moorddadig en dramatisch' zijn. De Kroatische regering dreigde de VN-troepen van haar grond gebied te verwijderen als de naam Kroatië niet in de naam van de 'nieuwe' vredesmacht voorkwam. Kroatië ziet dit als een erkenning. Hierdoor kon geen beslissing worden genomen. De leden van de Veiligheidsraad besloten uiteindelijk unaniem dat de VN-macht voortaan 'Ver- trouwensherstellende Operatie van de VN in Kroatië' (UNCRO) zal heten. Ook Rusland, dat vaak opkomt voor de belangen van de Serviërs, heeft hier uiteindelijk mee ingestemd. Het nieuwe mandaat voorziet in de opsplitsing van de huidige VN-macht van 40.000 man in ex-Joegoslavië in drie kleinere groepen voor Kroatië, Bosnië en Macedonië. Het contingent blauwhelmen in Kroatië wordt teruggebracht van 15.000 naar 8000 man, van wie er 1000 de grenzen van de gebieden van de Kroatische Serviërs met Servië en Bosnië moeten controleren. Hiertoe is besloten nadat Zagreb had gedreigd de blauwhelmen na het aflopen van hun mandaat het land uit te zetten. Kroatië meent dat de oude VN- vredesmacht, die de afgelopen jaren een buffer tussen de Kroa- ten en de Kroatische Serviërs vormde, bijdraagt aan de groeiende zelfstandigheid van het Servische gebied. De Ser viërs willen echter niets weten van VN-controle aan hun gren zen met Bosnië en Servië. Van onze redactie buitenland Port-au-Prince - De bewo ners van Jacmel, de Haïti- aanse kustplaats waar 150 Nederlandse mariniers zijn gestationeerd, weten nau welijks wat de Verenigde Naties doen in Haïti en wat het doel is van de VN-ope- ratie in hun land. „Zij zijn wel heel blij dat wij er zijn," aldus majoor Dijkstra van de Nederlandse compagnie. Het zal de bevolking van Jac mel gisteren dan ook groten deels ontgaan zijn dat de Mul tinationale Troepenmacht, die de terugkeer van de verjaagde, gekozen president Jean-Ber- trand Aristide mogelijk maak te, het commando overdroeg aan de VN-vredesmacht Un- mih. De festiviteiten rond de overdracht vonden voorname lijk in de hoofdstad Port-au- Prince plaats. In de grote para de langs het presidentieel pa leis liepen ook Nederlandse mariniers aan de Amerikaanse president Clinton en president Aristide van Haïti voorbij. „De mensen in Jacmel weten niet wat de VN gaan doen en wanneer er verkiezingen zijn," zegt Dijkstra. De mariniers willen dan ook in Jacmel een campagne opzetten om de be volking uit te leggen dat de in totaal 6000 VN-manschappen er zijn om te verzekeren dat verkiezingen later dit jaar eer lijk en vrij verlopen. In Port-au Prince bedankte president Clinton gisteren de Amerikaanse troepen voor de hulp die zij hebben geboden om de democratie op Haïti te her stellen. Het ééndaagse verblijf van de president staat in het teken van de overdracht van de taken van de multinationale in terventiemacht aan een vredes macht van de Verenigde Naties. Het gaat om een min of meer symbolische daad. De VS hou den het belangrijkste aandeel in de (nu VN-)macht en houden ook het commando. Aristide noemde het succes van de Amerikaanse operatie 'een modern mirakel'. Maar dat kan alleen voortduren, zei hij, wan neer de economie, het politié- en justitie-apparaat in het staatarme en totaal ontwrichte land worden hersteld. In Port-au-Prince liep de span ning de afgelopen dagen be hoorlijk op nadat dinsdag Mi reille Durocher Bertin, opposi tieleidster en aanhangster van de verdreven militaire dictator Cedras, werd vermoord. Aris tide zei gisteren zei niets te weten over de vorderingen in het onderzoek naar de moord op zijn rechtse tegenstandster. Die kwestie heeft een schaduw geworpen over de festiviteiten in Port-au-Prince. Er doen ge ruchten de ronde dat de minis ter van Binnenlandse Zaken, Mondesir Beaubrun, betrokken was bij de aanslag. Leden van de Amerikaanse federale politie FBI zijn in de Haïtiaanse hoofdstad en onderzoeken de zaak. Zij hebben inmiddels drie verdachten aangehouden. De Amerikaanse president riep de Haïtianen vrijdag op een einde te maken aan geweld. „Zeg 'nee' tegen wraak en 'ja' tegen verzoening," aldus Clin ton. VERVOLG VAN VOORPAGINA „Bij de bouwaanvraag voor dit centrum werd niet gesproken over een eroscentrum," zegt schepen Sörensen. „Men had het toen over gemeubileerde kamers en later over een hotel." Probleem voor de Antwerpse schepen is dat de bouwaanvraag werd goedgekeurd onder verant woordelijkheid van de vorig jaar afgetreden burgemeester Bob Cools. Het dossier van bouwaan vraag is op het stadhuis op raad selachtige wijze zoek geweest, maar inmiddels weer tevoor schijn gekomen. Schepen Sörensen werd pas on langs met de bouw van het seks- paleis geconfronteerd. Dat ge beurde toen ze bezoek kreeg van onder meer Cok en diens pr- man, de voormalige journalist Hans Knoop. „Ik was net geïnstalleerd in het stadsbestuur of ik kreeg visite van een nette afgeborstelde me neer die mij, ook in aanwezig heid van zijn dochter Miranda, wilde spreken over de bouw van een eroscenter in de Antwerpse rosse buurt. Hij stelde zich voor als Gerard Cok. Ze vertelden onomwonden dat er in de appar tementen meisjes zouden gaan werken en dat er peepshows zouden komen. Ik heb geen pro blemen met een bordeel, maar wel met de lieden die grof geld verdienen over de rug van de meisjes en ook met het feit dat de Hollanders steeds meer be langen krijgen in de rosse buurt. Sörensen verdenkt Cok ervan dat hij via een netwerk van bv's en een aantal stromannen een prostitutiebedrijf wil gaan ex ploiteren. Cok ontkent dat. Zijn woordvoerder Knoop: „Cok wil het verkopen aan een exploi tant. Nee, beslist niet aan een van zijn bv's. Als we een exploi tant hebben, zullen we die eerst voorstellen aan het Antwerpse gemeentebestuur. Dat hebben we toegezegd." Gerard Cok is in Nederland al herhaaldelijk op het matje ge roepen bij justitie en de Fiscale Inlichtingen-en Opsporings dienst. In 1991 werd hij, na een aantal dagen cel in Middelburg, buiten vervolging gesteld. Het meest recente optreden van de Fiod tegen Cok, in 1993/1994, werd al evenmin een succes. Ver dacht van 'witwassen op grote schaal' ging Cok via advocaten in de tegenaanval en dwong de FIOD om iets gas terug te ne men. Volgens Sörensen is Cok 'de gro te meneer' in de Europese seks industrie. Ze stelt dat Cok en zijn vennoten zich verschuilen 'achter een kluwen van bedrijf jes die een schemerig waas op trekken waarachter zijn hun ac tiviteiten ontplooien'. De appartementen in de Oude- manstraat worden gebouwd in opdracht van de in Knokke ge vestigde firma Vocan. Dat is een naamloze vennootschap die wordt bestuurd door onder meer Cok. Cok heeft, onder meer als directeur-eigenaar van de Ter- neuzense firma Sandereijn, later Nyco Holding, jarenlang goede contacten onderhouden met de Amsterdamse pornokoning Charles Geerts. Cok begon zijn carrière als fili aalchef bij Slavenburgs Bank in Sluis. Ontslagen en in België veroordeeld wegens ontoelaat bare geldwisselmanipulaties, kwam hij weer in beeld, toen hij, te hulp geroepen als boekhouder, in 1982 het Zeeuwsvlaamse por norijk van Paul Metz voor 1 hielp overhevelen naar Geerts. Metz moet die ene gulden nog steeds krijgen. Schepen Sörensen is als oprich ter en voormalig voorzitter van de organisatie Pajoke goed op de hoogte van de handel en wandel van Geerts. Sörensen: „Geerts betaalde ooit een half miljoen dollar om de Amerikaanse por nokoning Sturman op borgtocht vrij te krijgen. Sturman staat in contact met de Cosa Nostra. Op de loonlijst van Geerts stond Ettien Urka, de rechterhand van de doodgeschoten drughande laar Bruinsma. Cok lijkt nu de zaken van Geerts te hebben overgenomen. Dergelijke lieden lopen weg uit Nederland en die halen wij dan zonder schroom Antwerpen binnen." BUITENLAND KORT Zweden wijst Russische 'spion' uit Stockholm - Zweden heeft een Russische handelsgezant gisteren beschuldigd van spionage en hem bevolen het land te verlaten. Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken overhandigde de Russische ambassadeur Oleg Grinevski een officieel protest en gaf Rusland een uitbrander omdat het ondanks het einde van de Koude Oorlog blijft spioneren. De vermeende spion, de 37-jarige Michail Smirnov, had geen diplomatieke status, maar maakte deel uit van een particuliere Russische handelsdelegatie. Volgens de Zweedse veiligheids dienst gaat het om een poging tot spionage in de 'militaire sector'. Israëli's doden Hezbollah-leider Tyrus - Het Israëlische leger heeft in zuid-Libanon gisteren een leider van de shi'itische Hezbollah gedood. Na de aanslag braken hevige gevechten uit in en bestookten Hezbollahstrijders met raketten het noorden van Israël. Ruda Yassin werd gedood toen hij met zijn auto het dorp Derdghaiya in Zuid-Libanon verliet. De wagen werd verwoest met een raket die een militaire helikopter had afgevuurd. De 48-jarige Palestijn was onder de schuilnaam Abu Ali een vooraanstaand figuur in de organisatie Islamitisch Verzet, die door Hezbollah wordt geleid. De actie was volgens de Israëli's een vergelding voor een aanval van Hezbollah op een post van het Israëlische leger. 'Akkoord met Turkije gaat zo niet door' Brussel - Europees commissaris Hans van den Broek zal het akkoord over de douane-unie tussen de EU en Turkije niet verdedigen in het Europees parlement als het Turkse leger in Noord-Irak blijft, er onschuldige burgers worden gedood en de mensenrechten-situatie in Turkije zelf niet verbetert. Van den Broek zei dat gisteren in Brussel. Het Franse EU-voor- zitterschap liet zich donderdag al in soortgelijke termen uit. „Als de situatie niet voldoende helder is, ga ik zelfs niet eens naar het parlement," aldus Van den Broek. Het handelsakkoord tussen de EU en Turkije zou later dit jaar door het Europarle ment moeten worden goedgekeurd. Turkse soldaten hebben gisteren 23 Koerdische rebellen gedood bij een nieuwe campagne in zuidoost-Turkije. Het offensief tegen PKK-guerillakampen in Noord-Irak werd ook voortgezet. Politie Japan jaagt op sekte Tokyo - De politie in heel Japan heeft opdracht gekregen om met gebruikmaking van alle mogelijke wetten op te treden tegen aanhangers van de sekte Aum Shinri Kyo. Daarmee lijkt de politie afgestapt van haar omzichtige aanpak van de sekte, die wordt verdacht van de gifgasaanval van vorige week in de Tokyose metro, maar nog niet in staat van beschuldiging is gesteld. De hardere aanpak van de sekte volgt op de aanslag op de hoofdcommissaris van de Japanse politie, Takaji Kunimatsu. De politie heeft gisteren twee leden van de sekte aangehouden wegens bezit van chemisch gif. Vorige week werden drie artsen en een vierde sektelid aangehouden op beschuldiging van het gevangen houden van leden van de sekte. Sekteleider Shoko Asahara blijft onvindbaar. 15 jaar cel voor Oostenrijkse neo-nazi Wenen - Een rechtbank in Wenen heeft de neo-nazi Hans Jörg Schimanek (31) gisteren tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Schimaneks vader is een prominent lid van de rechtse FPÖ. Schimanek is ervan beschuldigd een paramilitaire organi satie te hebben opgericht die neo-nazistische doelstellingen nastreefde, waaronder de heroprichting van Hitlers NSDAP. Hem was bovendien meineed tijdens het proces tegen Kussel ten laste gelegd. De advocaat van de neo-nazi heeft aangekondigd in beroep te gaan tegen de onverwacht hoge straf. Oostenrijkse ministers stappen op Wenen - Drie ministers van de sociaal-democratische SPÖ, onder wie minister van Binnenlandse Zaken Löschnak, zijn uit de regering van de Oostenrijkse kanselier Vranitzky gestapt. Het ontslag van het drietal volgt op het aftreden woensdag van de minister van Financiën Lacina. Daarmee is de helft van de sociaal-democratische ministersploeg verdwenen uit de vier maanden oude coalitie van sociaal-democraten en de conserva tieve ÖVP, Minister Lacina trad af omdat hij zich diep gekwetst zei te voelen over de felle tegenstand in zijn eigen partij op het bezuinigingsbeleid. Löschnak, die wordt bekritiseerd om zijn harde politiek ten aanzien van buitenlanders, zei 'geen plezier meer te vinden in het ministerschap'. Boekarest/Brussel (afp/rtr/anp) - De Belgische autoriteiten I zijn gisteren sterk bekritiseerd na het verongelukken van een I Roemeense Airbus die op weg was naar Brussel. Daarbij zijn I alle 59 inzittenden - 32 Belgen, een Nederlander, negen I Roemenen, drie Amerikanen, twee Spanjaarden, een Frans man, een Thai en de tien bemanningsleden - om het leven gekomen. De autoriteiten zouden mensen die op luchthaven Zaventem wachtten op hun familieleden en nog van niets wisten, lange tijd in het ongewisse hebben gelaten. Onderwijl stroomden talrijke journalisten naar de luchthaven. Zij besloten de wachtenden niet op de hoogte te brengen. Het toestel stortte kort om streeks acht uur gistermorgen neer, maar pas tegen elf uur, een kwartier na de geplande aan komst, stond op Zavemtem aan gegeven dat de vlucht was 'gean nuleerd'. Paniek had zich inmid dels meester gemaakt van veel wachtenden. Zij werden pas na elf uur in een aparte zaal op de hoogte gebracht. De Airbus van de Roemeense maatschappij Tarom veronge lukte kort na de start in Boeka rest tijdens zware sneeuwval, en kwam neer bij het dorp Balotesi, 30 km ten noorden van de lucht haven. De oorzaak is nog onbe kend. Volgens het Roemeense persbureau Rompres is de Air bus ontploft. Het persbureau ba seert zich op ooggetuigen. Onder de slachtoffers bevindt zich de Belgische consul, Michelle Van- denameele, en de secretaresse van de Belgische ambassadeur. Het vliegtuig kwam uit Bang kok. Het toestel stond een uur stil op de luchthaven Otopeni in I Boekarest om te worden bijge-1 tankt, aldus Tarom. De maat schappij heeft de Zwitserse I maatschappij Swissair die de toestellen voor haar onderhoudt gevraagd bij het onderzoek naar de oorzaak behulpzaam te zijn. f Tarom houdt in afwachting daarvan zijn andere twee Air- f bussen tot nader order aan de grond. Het andere vliegveld in Boeka rest, Baneasa werd gistermiddag I na een telefonische bommelding I gesloten voor inspectie. De bom-1 melding bleek vals te zijn. Twee I weken geleden moest een Boeing-737 Tarom een noodlan-| ding maken in verband met een I bommelding. Er werd evenwel geen bom gevonden. De Belgische regering stuurde I gisteren onmiddellijk personeel I naar Boekarest om te helpen bij I de identificatie en berging van de stoffelijke resten. Volgens mi nister Vande Lanotte van Bin-| nenlandse Zaken zijn er geenl aanwijzingen dat het vliegtuig is I neergestort als gevolg van een| aanslag. Het is het elfde ongeluk met een Airbus in ruim zeven jaar tijd. De Europese Airbus A310 is sinds eind 1985 in gebruik. (ADVERTENTIE) De Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg begint met een nieuwe opleiding: I Handel nu. Meld je aan voor de voorlichtingsdag met de bon uit deze krant of bel: 013-662211. y//De KUB. Je beste kennis in Brabant Van onze verslaggever Tilburg - Verzekeraar Inter polis verzekert geen nieuwe auto's meer met een waarda van boven de 50.000 gulden diel tegen diefstal als daar geen de startblokkeringssysteem in- zit. bo- Ook diefstalgevoelige merken onder de 50.000 gulden zonder mi zo'n systeem, zoals de Volkswa- Ei gen Golf en de Nissan Petrol, ta worden ook niet meer opgeno- J. men in de portefeuille. tic Dit is één van de maatregelen 35 Van onze verslaggever Bergen op Zoom - Bij GE Pla^ zullen geen gedwongen ontslag het project 'Desired State', datj fabrieken moet verhogen. Dat zijn het bedrijf, waar ruim achttienhonderd mensen wer ken, en de vakbonden Industrie bond FNV, Industrie- en Voe dingsbond CNV en de Unie BHLP overeengekomen in een nieuwe cao. Die collectieve ar beidsovereenkomst heeft een on gekend lange looptijd van drie jaar. De salarissen zullen in die perio de elke keer per 1 mei worden verhoogd, te weten met 2 pro cent in '95, 2,75 procent in '96 en 3,5 procent in '97. „De loonpara- graaf is ronduit goed te noe men," constateert districtsbe stuurder A. van den Berg van de Industriebond FNV. Omdat de percentages vast lig gen, nemen de cao-partijen het risico van inflatieschommelingen voor lief. Een lage inflatie valt gunstig uit voor de werknemers, die er reëel dan veel op vooruit gaan. Een aanwakkerende infla tie zou de koopkracht onder druk zetten. Vakbonden en bedrijf hebben de afspraak voor een periode van drie jaar gemaakt om rust te creëren rond de introductie van het Desired State-project. Werk nemers waren bang dat als ge volg van het project arbeids plaatsen zouden verdwijnen en Arnhem (anp) - De organi satie Christenen voor de Waarheid stoort zich aan de 'paasboodschap' in Albert Heijn-advertenties van deze week, waarin men een fles Chateauneuf-du-Pape ont kurkt met een kurketrekker in de vorm van een kruis. De organisatie vindt dat de gevoelens van christenen gekwetst zijn, en eist dat AH publiekelijk excuses aanbiedt. Volgens AH zit dat er niet in, al betreurt men dat sommige mensen zich gekwetst voelen. AH heeft echter ook telefoontjes gehad met de vraag waar de mooie kruis-kurketrekker konden te bestellen is. er zou pert een zal den Veil Stal Mo bin ovë boil oor gaa van Door'Rinze Brandsma Rotterdam - De bedrijfstop van Tankcleaning Rotterdam zit al meer dan drie maanden in voorarrest. De officier van justitie heeft het over 'het grootste milieuschandaal van na de oorlog'. 'Van de eeuw', scherpen Kamer leden in de vaste kamercommis sie voor Verkeer en Waterstaat aan. »Een zaak die van alle kanten stinkt," zegt kamerlid Remi Pop- pe (SP), die vooral de sleutelrol van oud-minister Neelie Kroes wil zien uitgezocht. Hij houdt het er op, met een brief van die minister uit 1984 in de hand, dat het om subsidies van de rijks overheid van in totaal 36,5 mil joen gulden gaat. «Een beestenbende, tientallen miljoenen overheidsgeld verdwe- nen," zegt ook collega-kamer- commissielid Peter van Heemst (PvdA). En over het verpeste milieu heeft niemand het dan nog gehad. Tien jaar achtereen kon het mis gaan bij de failliete Tank- cleaning Rotterdam, onder de ogen van ministerie, Haven dienst, Milieudienst Rijnmond (DCMR), politie en Tweede Ka-

de Stem | 1995 | | pagina 4