Weekend Y17BB* I J T# •11^ Plaatjes kijken X lEAN MAJESTY ar de idelijk ld wat and moest n E3 iurlijk wisten we altijd al dat die (en niet deugden, dat het een volk Ljtselaars en sjoemelaars is. Maar Lgden er altijd in dat keurig toe ken. Dat nu de linkse politieke einet de billen bloot moet, be- I van corruptie en persoon- Iverrijking, bekijken we vanuit Llvinistische noorden met een teling van leedvermaak en zorg e democratie. Zijn Belgen fouter Nederlanders? Bericht uit een t zoals de Vlamingen dat plas- I uitdrukken, 'in nauwe schoen- Ti België is van zijn voetstuk gevallen. De schandalitis heerst 'Een minister met onafhankelijke ambtenaren is in België ondenkbaar' INTERFACE ZATERDAG 1 APRIL 1995 Ivarend door Buezkanaal. Dorgang van a van Dover van Gibral- 1 dit kunst- l Ferdinand itgaan. Zijn crisis (1956) hl geblazen. Ilandse inge- ïuw het kar- le eeuw het ien. in Port Said ijke handel- kaike, kou- tionele goo- illiggen, va- imeter lange 10 dwangar- ds uitgegra- n, ongeveer Egyptisch a zijn gevol- overtreffen. jl wordt via Suezkanaal ks de Sinai- n de grootste a. Niet alleen telers, ook de ;chudden met n' (Exposi- ïaar op het :t de pianist ïpagnerende aan de hem elektronica. ,e stem van jn ademloos gehoor een iet verleden ider had een een dansje ende vloer, n een smet- de scheeps term en haar ansen gunt deze maat- er is weer daar de vol- m menigeen oet weer een kampong die zijn naam aan ZATERDAG 1 APRIL 1995 v.',;:i lp V di t #8? 5 r-ffiJB* Bert Schampers IKm foto do visser hun tomaten. Opeens is het gloeiend heet in veertig tot vijftig kilometer brede Golf van Suez. Af en toe is er uit- P zicht op twee dorstigmakende woes-L tijngebieden, adembenemend mooi.l Werumeus Buning vond daar niets I aan: 'Hier blijft de wal nog al in'tl zicht, maar mooi is 't niet; aan beidel zijden, vrij kaal en unheimisch I Dichter-scheepsarts Slauerhofil vond wel inspiratie: 'Zee kust deoe-l vers, beschuimend, En laat zijnl vacht beschijnen; Zijn jeugdigstel golven tuimlen Speelsch over breed-p deinende pleinen.' Sommige ochtenden is erl krontjongmuziek op het zon-l nedak. Twee bejaarde heer-1 tjes, Indisch en Nederlands! wagen een dansje, de ronggeng, ter-I wijl een Moluks zangeresje een on-l deugend liedje zingt. Culturen ont-l moeten elkaar met de vage, verrel herinnering aan de Portugese fado! op de achtergrond. Op de Indische! Oceaan (met een tweedaagse stop op! het betoverende Sri Lanka) rijgen del dagen zich aaneen, de lessen Indo-B nesisch worden steeds drukker be-B zocht. Als Indischgasten daar aan-B komen en dan met de mond vol tan-p den staan, dat kan niet. („Ba meneer, dat woord bestaat niet meerl in het moderne Indonesisch, datisl tempo doeloe. En toean en tabé? Ook! niet.") I Ten slotte zijn alle verhalen vertel»! de emoties omgezet in tranen, avon-l turen herbeleefd, kennissenkringen! en familierelaties uitgeplozen en del routes door de Gordel van Smarag»! bepaald. De herinneringstocht heel! tastbare vormen gekregen. En han-| gend over de railing met de kust vail Sumatra in zicht zegt iemand eJl daarmee het succes van de reis ®l één zin samenvattend: „Wanneer«I de reünie?" Ver terug in de tijd loopt hij naar»1! i1 Agusta-helikopters boven het land van de schandalen. Wüi 'Hier begint Zuid-Europa zijn luisteraars tot op het bot uit- beent. „Jullie in het protestante -^B. spoorweg heeft gegeven, maar di'l hij nog nooit heeft gezien: Pak Baru. Ook in Sumatra is het nieu®| dan eindelijk doorgedrongen dat J»T pan zich heeft overgegeven. De n>a!l is langs de rand van de dood gegaalJ| De aanleg van de lijn, waar n"" een trein op zou rijden, heeft duizenden doden gekost. Overal 3» I hij blije gezichten. En roodwit"! vlaggen van de Republiek Indonesia! die op 17 augustus door Sukarno »l uitgeroepen. Een Sumatraan ko® naar hem toe en zegt met een la<#| „Het blauw van de vlaggen heb 1 we er maar afgehaald, toean. Maa T we kunnen het er altijd weer aa»ï naaien." Het zou er niet van komCf(| Vandaag wapperen de Indonesis®I en de Nederlandse vlaggen feesten) naast elkaar op de kade. Een nj®j I nenstem zet - net als bij een voetba I wedstrijd van Oranje, maar aaIiJ lend en zacht - het Wilhelmus in- I cirkel is rond. Voor informatie over 'Varen naaf Oost 1996': SOC-Reizen, Saturn»»; straat 2, 2132 H8 Hoofddorp. <el 02§03-41334. noorden hebben daar misschien minder last van, jullie leven volgens een striktere ethiek. Het gesjoemel zit ons in het bloed. Niet voor niets is het katholicisme de godsdienst van de schemerzone." Agusta, Cools, 'de drie Guy's', Paler mo aan de Maas, villa's in Frankrijk, Zwitserse bankrekeningen, Willy Claes. De namen, begrippen en ge beurtenissen halen vrijwel dagelijks het nieuws. België is van zijn voet stuk gevallen. De schandalitis heerst en wekt de indruk dat 165 jaar na de onafhankelijkheid de beerput is ge opend. De stank is ondraaglijk, het volk voelt zich bedrogen. Sommigen vinden al die drukte overdreven. De criminoloog Cyrille Fijnaut meent dat smeergeld-affai res in België 'peanuts' zijn vergele ken met wat in Italië en de VS ge beurt. De actuele gebeurtenissen in België mogen volgens hem niet ver algemeend worden tot een niveau dat niet overeenkomt met de maat schappelijke werkelijkheid. En ook de Vlaamse historicus Dirk Luyten plaatst het Agusta-schan- daal in een perspectief. Omkoping en corruptie zijn al zo oud als de sa menleving. De revolutionairen in de zuidelijke Nederlanden kregen in 1830 geld van de bankiersfamilie Rothschild. In ruil voor de geslaagde revolutie wisten de Rothschilds zich zo verze kerd van het feitelijk monopolie op de toekomstige staatsleningen en konden ze cruciale beslissingen over de buitenlandse politiek van het prille koninkrijk België beïnvloe den. Prof. Jaap Kruithof doceert ethiek aan de universiteit van Gent. Dat Belgische politici, ambtenaren en functionarissen nu door corruptie in opspraak zijn gebracht, komt vol gens hem voort uit een algemeen ge brek aan burgerzin, dat de Belg ken merkt. „Nederland heeft sinds de zestiende eeuw een sterke staat. Wij hadden helemaal geen staat, wij leefden al tijd onder vreemde heersers: Oos tenrijkers, Fransen en noem maar op. De vreemdelingen speelden hier de baas. Daardoor is er nooit sprake geweest van een nationaal bewust zijn. Jullie Hollanders zijn vreselijk nationalistisch. Zonder dat je het zelf weet." Volgens Kruithof maakt de organi satie van de samenleving dat be paalde uitwassen, zoals corruptie, gemakkelijker binnendringen in het overheidsapparaat. De mogelijkheden daartoe zijn in Nederland kleiner dan in België. Een ambtenaar in Nederland heeft door die sterke staat een soort onafhanke lijkheid opgebouwd ten opzichte van de politieke partijen. Voor een ambtenaar bestaat zelfs nog respect. De kabinetten van jullie ministers zijn klein, het ambtenarenkorps daarentegen uitgebreid." „In België hangen tweehonderd mensen rond de minister die alles doen, terwijl de ambtenaren verder niets voorstellen. Ministers in Ne derland werken met ambtenaren die niet noodzakelijk lid van dezelfde partij zijn, en soms zelfs partijloos zijn. Dat is in België ondenkbaar." Toch kan de normvervaging en het afglijden van de staat niet alleen worden verklaard uit de andere volksaard of mentaliteit. Wat nu in België gebeurt en eerder in Italië, is een ontwikkeling die volgens prof. Kruithof niet te stuiten is. „De machtssituatie in de wereld is veranderd. De staten verliezen hun gezag. Dat komt niet door de bur gers, maar door de groeiende macht van de multinationals, of liever ge zegd van de mega-systemen, een combinatie van de industrie, distri butie, banken, verzekeringen en me dia. Dat zijn imperiums, waarvan er ongeveer 200 zijn in de wereld. Die kunnen regeringen onder druk zet ten." „In hun voordeel speelt dat de mees te staten enorme schulden hebben. Premier Dehaene heeft zelf toegege ven dat hij de gegijzelde is van de banken. De burgers hebben dat niet door. Die denken dat alles precies hetzelfde is als 20 jaar geleden. Maar ondertussen rukken criminali teit, fraude, corruptie wel op." Dat Agusta zo'n slagveld heeft ver- oorzaakt, heeft Kruithof niet ver baasd, maar hij ligt er evenmin wak ker van. „Wij katholieken zijn schijnheilig, jullie houden daar niet van. Hollanders zijn trots dat ze zo open en eerlijk zijn. En dat zijn jul lie ook veel meer dan wij. Maar ook bij jullie dringt de corruptie door." Op de parkeerplaats voor de raad kamer in Luik, een bijgebouw van het neogotische gerechtshof, zitten journalisten verveeld in het voor jaarszonnetje. De paparazzi hebben de foto- en filmcamera binnen handbereik. Als een auto het parkeerterrein op rijdt, springt iedereen recht en be stormt het vehikel, waarin drie jus titiemedewerkers zitten. Geïrriteerd banen die zich een weg naar de meest gefilmde en gefotografeerde deur van België, de getraliede toe gang tot de bureaus van rechter Véronique Ancia en haar collega's. Het Luikse gerechtshof wordt al sinds 16 februari; de dag dat de Vlaamse socialisten in opspraak kwamen, dagelijks belegerd door tientallen journalisten, fotografen en cameraploegen. Ze wachten er op verdachten die niets zeggen, maar schichtig, geboeid en in gevangenis plunje, naar binnen rennen. Dat gebeurt opzettelijk in het open baar, voor het oog van de wereld. Een manier om de verdachten door vernedering aan het praten te krij gen. BRTN-verslaggever Johny Vanseve- nant: „Ik heb gezien wat Ancia in handen had, voordat die mensen in de gevangenis belandden. Dat was bitter weinig. Zij heeft gerekend op het intimiderende effect van het voorarrest. De enige die aan het pra ten is gegaan, is SP-penningmeester Etienne Mangé, die vertelt wat het gerecht horen wil." Opvallend in de hele Agusta-zaak is dat geheime informatie, zoals pro cessen-verbaal en verslagen van verhoren, snel op straat ligt. De nu fel bekritiseerde perslekken maken volgens journalist Johny Vanseve- nant deel uit van het spel, waarbij onderzoeksrechters misschien wel politieke bedoelingen hebben en ad vocaten de rechtsgang willen frus treren. De zogenoemde 'onderzoekscel Cools' bestaat al sinds 1991. En hadden zij nooit iets doorgebriefd aan de pers, dan bestond zij wellicht niet meer. Die hebben behoefte om hun be staansreden af en toe duidelijk te maken." Op die wijze zijn nauwe contacten ontstaan tussen onderzoeksrechters, hun medewerkers, advocaten en journalisten. Maar nu klagen politi ci steen en been. Het gerecht speelt zelf persbureau en dat is ontoelaat baar, vinden zij. Johny Vansevenant vindt niet dat de pers de rol speelt van inquisiteur, zoals op het congres van de Vlaamse socialisten een week geleden werd opgemerkt. „Wij zijn enkel door geefluik." Het onderzoek in Luik con centreert zich inmiddels meer en meer op illegale partijfinanciering. „Dat is ook het enige wat rechter Ancia nog heeft," meent Vansevenant. „De moord op Cools zit in het slop. Er zijn tien redenen waarom Cools kon worden vermoord. Vervolgens heeft Ancia zich vastgebeten in de Agus- ta-affaire. Maar ook in deze zaak is er tot heden niet in geslaagd met harde bewijzen te komen." „De Vlaamse functionarissen die nu vastzitten, kun je volgens mij zelfs geen corruptie aanwrijven. Er is geen bewezen link tussen Claes of diens kabinetsmedewerkers en de mensen die nu vast zitten. Neem Wallyn, die werkte niet in dienst van de Belgische overheid. Kon dus niet omgekocht worden. Die man heeft gehandeld als privé-persoon." „Mangé heeft gewoon giften geïn casseerd en ze vervolgens weer uit gegeven. Nee, dit Agusta-onderzoek lijkt op een sisser af te lopen. Ancia is niet voor niets bezig de boekhou ding van de partij uit te zoeken, om toch maar iets te hebben." Tobback zei op het congres van zijn partij dat ook andere partijen din gen hebben gedaan die niet door de beugel konden, ook al voelen de an dere politieke partijen zich gegriefd door die beschuldiging. „Ik vermoed dat de SP zelfs nog een stuk onhandiger was dan die andere partijen," zegt Vansevenant. „De partijfinanciering is natuurlijk een ander aspect van de zaak. Vergeet niet dat de socialisten in de jaren '80 een periode in de oppositie zaten. Ze hebben in 1987 sloten met geld uit gegeven om de verkiezingen te win nen en terug aan de macht te kómen. Die cultuur van geld inzamelen, dat kennen jullie in Nederland niet. Bo vendien werd pas eind 1993 een wet aangenomen die verbood geld van bedrijven aan te nemen." 'De SP is nodig. Nu meer dan ooit.' Met deze slogan gaan de Vlaamse socialisten de verkiezingen in. Wat het electorale effect is van de schan- dalen blijft vooralsnog duister. De opiniepeilingen totnutoe geven een wisselend beeld van een SP die licht verliest, terwijl het extreem-rechtse Vlaams Blok niet profiteert van de affaires. Maar tegelijk valt ook op dat 60 procent van de kiezers nog geen keuze heeft bepaald. „Het zal me benieuwen hoeveel mensen dit keer blanco of ongeldig stemmen," zegt prof. Kruithof. Op het congres van de Vlaamse so cialisten in Antwerpen lijkt de eens gezindheid onder de aanwezigen partijleden groot. Na de schuldbelij denis van voorzitter Tobback wordt aan het eind van de dag de 'Interna tionale' uit volle borst gezongen, zo als in vroeger dagen toen laagover- vliegende Agusta-helikopters nog geen modder deden opspatten. Alles moet anders worden - 'Wij zijn geen outplacementbureau. U kunt bij ons niet terecht als u een job wilt' - maar weinigen geloven dat dit ook gebeurt. De jonge Westvlaamse so cialist Philippe De Coene probeert niettemin de moraal hoog te houden: „Kameraden, ook deze smerige zaak heeft positieve kanten. Het leert ons dat we nu in versneld tempo moeten werken aan een propere-handen- politiek." 'De Morgen, de krant die durft', staat er op de deur van het Volks huis in Lebbeke. Elke derde maan dagavond van de maand biedt 'be stendig afgevaardigde' Ivan Ver- leyen zich hier aan, meldt een pa piertje onder de mededeling 'dienst betoon'. De SP houdt van tevreden kiezers. Wie financiële problemen heeft, wiens broer dringend om een baan verlegen zit of wiens dochter snel een bouwvergunning wenst, Ivan is een en al oor. De geachte afgevaardigde is er niet. Het aantal kameraden valt zelfs op één hand te tellen. De militanten van Lebbeke zullen toch niet alle maal op de pensenkermis van de plaatselijke voetbalclub zijn? „Ach, het is overdag altijd wel rustig," zegt de barman van het Volkshuis. Over de schandalen windt hij zich niet op. Hij stemt weer SP, dat staat vast. „Tja, ze zeggen zoveel. En de kranten schrijven maar van alles op. Nee meneer, het gerecht moet de waarheid vertellen." Wr aar hebben we dat nog gehoord? Toch twijfelt de barman aan Willy Claes. „De Willy is te lang aan de macht geweest." Frank Vanden- broucke, de afgetreden minister van buitenlandse zaken, vindt hij een eerlijke mens. „Van mij had hij mo gen blijven. Maar ja, hij was dom, hè. Kom aan, wie steekt er nu zes miljoen in brand?" Bij mij in de schuur staat een bijl. Hij is ooit van een van mijn groot vaders geweest, die er in de herfst het haardhout voor de winter mee kloofde. Die grootvader heeft die zelfde bijl echter nooit in zijn han den gehouden. Ra ra, hoe kan dat? Dat komt, omdat een jaar of dertig geleden de steel brak. Mijn vader heeft er toen een nieuwe aangezet. Toen ik een paar jaar geleden iets te onbehouwen uithaalde en een be tonnen paaltje raakte inplaats de tak ernaast die ik op het oog had, scheurde het blad in tweeën. Uit sentimentele overwegingen heb ik toen een splinternieuw blad bij de Boerenbond gehaald, want zo'n erf stuk doe je niet zomaar weg. Een bijl bestaat maar uit twee de len. Een restaurateur van oude au to's komt voor hetzelfde dilemma te staan. Het duurt alleen wat langer met die duizenden onderdelen: ver vangen of niet? Als de restauratie klaar is begint het gezeur van de zo genaamde kenners over het gebrek aan authenciteit. Wat dat met computers te maken heeft? Ik heb een paar mooie pro gramma's op mijn PC waarmee ik foto's kan bewerken. PhotoStacker en WinGif bijvoorbeeld. Beiden nog niet zo professioneel als Photo Shop, maar er kan toch ook heel leuk mee gemanipuleerd worden. Zo heb ik geprobeerd om van een mooie graphic die ik vanuit een van de grafische forums van Compu Serve naar me toe getrokken heb, met behulp van PhotoStacker de handtekening van de artiest te ver wijderen. Een bijl bestaat uit twee delen, maar zo'n graphic of een kleurenfoto bestaat uit enkele hon derdduizenden gekleurde pixels. Het aantal pixels is afhankelijk van formaat en compressie. Iedere pixel wordt omgeven door acht andere pixels, behalve als ze aan de rand van de foto liggen. Met PhotoStac ker kun je een aantal malen in zoomen. Blijf je dat maar lang ge noeg doen, dan wordt iedere pixel voorgesteld als een vierkantje met zijden van een centimeter en herken je er helemaal geen beeld meer in. Zoek het gebied op waar de handte kening staat, en er verschijnen ver spreide zwarte blokjes tussen de andere kleuren. Geef ieder zwart blokje dezelfde kleur die de meeste van zijn buren hebben, zoom terug naar de oorspronkelijke grootte en de handtekening is spoorloos ver dwenen. Ik heb alleen de signatuur verwijderd, maar als ik zou willen, en tijd genoeg zou hebben, zou ik nog veel meer pixels kunnen omzet ten. Hoeveel mag ik er veranderen, nee, beter gezegd, hoeveel móet ik er veranderen voordat de foto de oorspronkelijke niet meer is? Een kwart, de helft, driekwart of nog meer van die tweehonderdduizend gekleurde puntjes? Waar houdt de manipulatie op en is het een nieuwe foto geworden? Door Léon Krijnen Reacties: E-mail: 100445.2062@compuserve.com Ik zat me dat af te vragen terwijl ik de laatste avonden zat te bladeren in de 'Bettmann Archive Forum' en de 'Archive Photos Forum' van CompuServe. Vooral in 'Bettman' is het boeiend winkelen. Ben je een maal binnengewipt, dan kun je kie zen uit verschillende interessege bieden. Bijvoorbeeld misdaad, sport, politiek, entertainement, techniek en wat dies meer zij. 'Bett mann' biedt een selectie van be roemde historische foto's. Ik ben al tijd een honkbalgek geweest, dus ik wilde ze nog wel eens een keer zien, die foto's waarop Willy Mays zijn beroemde vangbal via snoekduik maakt, die waarop Hank Aaaron zijn 714e homerun slaat en die waarop Rogers Hornsby gewoon le lijk staat te zijn. Ook basketballief hebbers komen uitgebreid aan hun trekken, terwijl de American foot- ballfanaten kunnen kiezen uit tien tallen foto's van OJ Simpson in zijn hoogtijdagen. Computende voet balfans moeten helaas teleurgesteld worden: 'Bettmann' is zo Ameri kaans al het maar kan zijn. Al is er misschien een verdwaalde 'soccer- picture' te vinden omdat het WK vorig jaar toevallig in de Verenigde Staten gehouden werd. 'Crime' is ook een interessante sec tie. Uiteraard daarin een selectie van de waarschijnlijk meest ge drukte foto's uit de geschiedenis: John F. Kennedy op het moment dat hij doodgeschoten wordt, en die waarop zijn vermeende moorde naar Lee Harvey Oswald hetzelfde lot ondergaat door de hand van Jack Ruby. Maar ook een huive ringwekkende serie van iets minder bekende momenten die lang na blijven branden op het netvlies. Zo als die van een geblinddoekte vrouw, die gekleed in een jurk, schoenen met hoge hakken aan de benen, geëxecuteerd wordt op de electrische stoel in de Sing Sing. Stiekem gemaakt door een van de getuigen. Dat forum in CompuServe vertelt je ongewild iets over de menselijke natuur. Als je er aankoppelt, krijg je eerst een lijst met summiere be schrijvingen van de foto's die klaar staan om gedownload te worden. Daarin staat ondermeer ook uit hoeveel bytes de gecomprimeerde file bestaat, en hoeveel maal hij be keken is door nieuwsgierige cyber- nauten. De afwijkingen in de laat ste tabel springen het eerst in het oog omdat de meeste foto's minder dan honderd maal opgepikt zijn. Zodat 310, 256 en 289 eruit sprin gen. En wat blijkt? Natuurlijk zijn dat de meest sensationele en bloe derige foto's. Uitgevers van sensa tiebladen wisten dat natuurlijk al lang. Waarom ik dan niet gewoon een mooi fotoboek met bloederige pla ten koop? En waarom ik die foto's van Aaron, Hornsby en Mays niet gewoon in een van mijn honkbal encyclopedieën bekijk onder het genot van een glaasje wijn? Dat is toch goedkoper en sneller? Daar heeft U helemaal gelijk in, maar die computer staat er ook niet voor niets. Trouwens, toen opa en oma in de jaren dertig voor het eerst een te lefoontoestel in huis kregen, toen gingen ze toch ook iedereen bellen om te kijken of het apparaat echt werkte? En toen de eerste televisie toestellen verschenen, toen kwam toch ook de hele straat kijken of dat ding het echt deed? Of niet soms...?

de Stem | 1995 | | pagina 35