Slachtoffers uit het verdomhoekje 'Nullij Koningin wakkert vredeshoop Israëliërs aan LG -DE STEM- Hoe de wet Terwee in de praktijk moet werken Sociale zekerh dit jaar een mi lk: DESTEM Gezond en onge ÏSmfMEIML AIV U&b ÜÏÏfc N L AND )E STEM Lijdensmeditatie BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT ^akcentrale FNV Wet Terwee over slachtoffers van misdrijven treedt vandaag in werking 'X ZATERDAG 1 APRIL 1995 Nu het hoogfeest van Pasen in zicht komt, zitten alom in den lande gelovigen en on gelovigen in kerken en con certzalen mit Tranen nieder om gesticht of geboeid te wor den door de muziek van de Mattheus Passion. Wie mee wil tellen moet ééns in zijn leven als het kan in de kerk van Laren of in het Am sterdamse Concertgebouw, de recitatieven en koralen ge hoord hebben waarin Bach het lijden van Onze Heer Je zus Christus voor alle tijden zo aangrijpend heeft ver klankt. Het heeft er de schijn van dat de langzamerhand in brede kringen populaire uitvoerin gen van Mattheus- en Johan nes Passion de lijdensmedita ties hebben verdrongen die weleer met name voor katho lieken de hele vasten door werden gehouden en op de dinsdagavonden door de Katholieke Radio Omroep werden uitgezonden terwijl op de andere zender de Bonte Dinsdagavondtrein van de AVRO met profaan jolijt door de ether denderde. In die jaren toen geen pasto res of pastorale medewerkers de dienst uitmaakten maar een pastoor en drie of vier kapelaans het geestelijk leven in de parochie voor hun reke ning namen, vormde de preek een wezenlijk bestanddeel van de herderlijke activitei ten. Op de seminaries was het pre ken dan ook een belangrijk bestanddeel van de opleiding tot priester waarvoor uitvoeri ge handboeken en tijdschrif ten zoals De Gewijde Rede werden benut. Nu was ook toen niet ieder de gave des woords gegund en voor meni ge zielzorger was de preek in de zondagochtendmis een tel ken- terugkerende bezoeking. Een regelrechte tortuur vorm de voor heel wat priesters de reeks lijdensmeditaties die op alle zondagmiddagen van de heilige Vastentijd in volle pa rochiekerken werden gehou den, die bestonden uit preken die nagenoeg een uur lang duurden en ook voor de be minde gelovigen vaak een marteling waren. Hoe anders waren de lijden smeditaties die door de radio werden uitgezonden en door het hele gezin in eerbiedig stilzwijgen, bij een kopje thee zonder koekje, werden aan hoord. Geschoold in de klas sieke retorica, maar vooral begaafd met een natuurlijke welsprekendheid hielden pa ters als Henri de Greeve, Gil- bertus Lohuis, Borrmeus de Greeve en pastoor Keet daar bij duizenden huiskamers in de ban van hun woord. Af en toe onderbroken door devote koorzang werden in die overwegingen die zes lan ge avonden vulden, het lijden en sterven van Christus tot in de meest schokkende en aan grijpende details beschreven en met beschuldigende retori sche vragen, smartelijke uit roepen en bezwarende herha lingen overwogen. Geen zucht van angst, geen traan van verdriet, geen kreet van pijn werd ons bespaard. Wij stonden wit van schrik in de hof van Olijven, wij hoor den de haan kraaien toen Pet rus tot driemaal toe Christus verloochend had, wij namen ijlings de vlucht toen een ben de met zwaarden en stokken op hem af kwam om hem gevangen te nemen, wij keer den ons af van Judas die zich in wanhoop verhing. Wij voel den de striemende geselslagen die zijn huid openscheurden, de vlijmscherpe dorens waar mee zijn Hoofd vol bloed en wonden werd gekroond. Wij liepen beschaamd achter hem aan naar Golgotha en waren er de ontzette getuigen van hoe daar met lange spij kers zijn handen en voeten aan het kruishout werden ge nageld. Er hing in de verduisterde huiskamer een onheilspellen de stilte zoals vlak na een bombardement, als na het Eli, eli lamma sabacthani van de stervende Christus door een stem op de radio werd gemeld hoe het voorhangsel van de tempel scheurde, de aarde beefde en rotsen spleten. Die gepreekte lijdens medita ties hebben plaats moeten maken voor de beelden op de televisie. Van een Servische moeder die in de modder neerknielt bij het met kogels doorboorde lijk van haar zoon. Van hol-ogige kinderen uit Somalië die met een door honger gezwollen buik om voedsel smeken. Van botma gere oude mensen in Tsjets jenië die gelaten op de dood wachten bij de puinhopen van hun huis. Van een jonge vrouw uit Ruanda die haar uitgedroogde baby nog koes terend aan haar lege borsten houdt: Ecce homo. Het spannendste van een nieuwe auto is het kentekennummer. Want dat blijft het langst voor de koper verborgen. Het model is bekend, de kleur zelf uitgezocht, de accessoires aangegeven. Maar het kentekennummer blijft gissen tot het laatste moment. Zelf altijd gehoopt op een combinatie van letters en cijfers die enige samenhang of symmetrie vertoont. TO-TO-Ol bijvoorbeeld. Of DX-22-XD. Nooit dat geluk gekend. Vandaag voor het eerst in de auto die zo lelijk naar nieuw ruikt. Het kentekennummer begint met LG. Jammer: verder niks dat tot een fraaie combinatie leidt. Alleen die eerste twee letters. Als bewijs dat hier de nieuwste rijdt. Voor één dag. Morgen voelt een ander zich te rijk en even later zitten we bij LH. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hootdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Temeuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso (via acceptgiro) maand 29.80 (n.v.t.) kwartaal 86,90 (f 89.40) halfjaar 172.80 177,80) jaar 335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur S 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Politie en Openbaar Ministerie zijn de pijlers waarop de slacht offerzorg nieuwe stijl rust. Zij scheppen de voorwaarden voor een goede zorg. De hulpverle ning ligt in handen van andere instanties en organisaties. Het pad van het slachtoffer be gint bij de politie. Hij doet daar aangifte en de politie noteert zoveel mogelijk gegevens. Als de verdachte bekend is, zal de poli tie proberen te bemiddelen in de schadebetaling. Als dat lukt, be taalt hij aan de politie en die zorgt voor doorbetaling aan de gedupeerde. De officier van justitie kan dan besluiten de strafzaak te sepone ren, de verdachte een transactie aan te bieden of hem te vervol gen. Als de schade betaald is, zal dit doorgaans leiden tot een mil dere strafeis. Als er gesteggeld wordt over de hoogte van het bedrag, zal een andere instantie ingeschakeld worden om te bemiddelen, bij voorbeeld het Buro Slachtoffer hulp of de reclassering. De officier van justitie komt in beeld als dit geen succes heeft. Doorgaans zal hij dan besluiten tot het uitbrengen van een dag vaarding tegen de verdachte.Jn zijn eis kan hij de eis tot schade vergoeding meenemen. De, rech ter moet daarover dan een be slissing nemen. De wet Terwee heeft ook de mogelijkheid vergroot dat een slachtoffer zich als civiele partij voegt in het strafrecht. In princi pe kan hij zijn gehele schade voor de strafrechter verhalen. Zijn schadeclaim is niet langer beperkt tot een maximum van 1500 gulden. Voor de rechtszitting moet het slachtoffer een voegingsformu lier invullen. Zijn claim wordt dan automatisch in het strafpro ces meegenomen. Hij moet zijn vordering bewijzen. Voor smar- tegeld ligt dat een stuk lastiger. Het Buro Slachtofferhulp is be reid te helpen om zo'n claim op te stellen. Het slachtoffer, maar ook de rechter kan de schadeclaim splitsen in een eenvoudig en in een ingewikkeld deel. De straf rechter kan over het eenvoudige part beslissen, terwijl de civiele rechter later in een apart proces van het slachtoffer tegen de da der over de rest van de vordering een beslissing neemt. Als de rechter vindt dat het slachtoffer recht heeft op scha devergoeding, heeft hij twee mo gelijkheden. Hij legt de betaling op als maatregel of als bijzonde re voorwaarde bij een voorwaar delijke straf. De officier van justitie moet dat bedrag innen en doorbetalen aan het slachtoffer. Betaalt de dader niet of maar ten dele, dan kan hem alsnog een gevangenisstraf worden opgelegd. De plicht om te betalen blijft dan bestaan. De rechter kan de schadevergi ding ook toewijzen. Dan mi het slachtoffer zelf proberen geld van de dader te krijgen, het slachtoffer van de dad| geen geld wil, kan de rechl beslissen dat de dader een drag betaalt aan een fonds behoeve van hulp aan slachto] fers. De benadeelde die zich heel gevoegd, hoeft niet zelf mei naar de rechtszaal te komen, kan niet tegen de beslissing de rechter in beroep gaan. officier of gestrafte in beroi gaan, loopt de schadeclaim automatisch mee. |van onze Haagse redactie men Haag - Het verbod op het houden van een bordeel wordt afgeschaft. Er komt een wet waarmee gemeenten een vergunningenbeleid kun nen voeren. De straffen op allerlei vormen van gedwon gen prostitutie worden zwaarder. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. Eerder leed een wets- De veelgehoorde klacht: alle aandacht gaat in de Nederlandse samenleving uit naar de dader, het slachtoffer telt niet mee. Slachtoffers gaan wat dat betreft dankzij de wet Terwee betere tijden tegemoet. Die haalt slachtoffers van misdrij ven en overtredingen uit het verdomhoekje waarin ze de laatste tientallen jaren hebben gezeten. De wet Terwee, genoemd naar de presidente van de rechtbank in Haarlem, treedt vandaag in wer king. In feite is het een 'paraplu-wet' waaronder diverse aangepaste wet ten zijn samengepakt. Belangrijkste wijziging is de schaderegeling. Politie en/of officier van justitie moeten daarin bemidde len. Als dat niet lukt, kunnen rechters de scha devergoeding als aparte maatregel opleggen. DoorWippel Houben Breda - Coördinerend ollicier van justitie slachtofferzorg Mo nique Corten in het arrondisse ment Breda kan het niet genoeg herhalen. „Op alle niveaus bij de politie, bij het Openbaar Minis terie en de rechterlijke macht moet het besef verder groeien dat er serieus aandacht besteed moet worden aan het slachtoffer. Overigens twijfel ik er niet aan dat dat ook zal gebeuren." „Slachtofferzorg is niet alleen gebaseerd op wettelijke regelin gen, maar ook op het inlevings vermogen over wat een slachtof fer heeft doorgemaakt en nog zal doormaken; kort gezegd, het heeft veel te maken met je mens zijn. Als je dat onvoldoende hebt, zul je het als professionel toch moeten aanleren. Ambtena ren van hoog tot laag kunnen door de wet Terwee beoordeeld gaan worden op de omgang met slachtoffers en hun belangen." Zelf voelt Monique Corten zich begaan met en betrokken bij ieder slachtoffer: „Het zal je - om maar eens wat noemen - maar gebeuren dat je op straat zo maar in elkaar wordt geramd, dat de fiets wordt gestolen waar voor je als kind zo lang hebt gespaard, dat je seksueel wordt misbruikt, dat er bij je wordt ingebroken en de sieraden van je overleden moeder worden weg genomen, dat je door een wegpi- raat wordt aangereden. Het vreet aan je en het kan je psy chisch in de problemen bren gen." In de proefperiode van twee jaar in de arrondissementen Den Bosch en Dordrecht is bevestigd wat vooraf al op papier stond: slachtofferzorg valt of staat met een correcte bejegening van en een snelle, juiste informatie aan het slachtoffer en met een goede en structurele samenwerking tussen de organisaties die met slachtoffers te maken hebben. Het Openbaar Ministerie in Bre da heeft in dit arrondissement het voortouw genomen voor de oprichting van een stuurgroep slachtofferzorg. Deelnemers zijn de partijen die in de opvang en begeleiding van slachtoffers een duidelijke rol spelen: reclasse ring, Raad voor de Kinderbe scherming, buro Halt, Bureau voor Slachtofferhulp, rechtbank, openbaar ministerie, politie. Corten verwacht dat het twee jaar zal duren voor de slachtof ferzorg nieuwe stijl in dit arron dissement helemaal ingeburgerd zal zijn. In die twee jaar zal de mate van tevredenheid onder zocht worden van slachtoffers van bepaalde delicten die zich actief in het strafproces hebben opgesteld. In de evaluaties zal de stuur groep zeker ook gaan praten met het Buro voor Rechtshulp, de advocatuur, de ANWB, het Korps Landelijke Politiediensten en andere betrokken groepen. „In de rechtszaal zal moeten blijken hoe de rechters er mee omgaan en of de nieuwe wet aan de verwachtingen voldoet," weet zij. In Den Bosch is gebleken dat slachtoffers geen al te hoge ver wachtingen moeten hebben van de wet slachtofferzorg. Bij junks, die verantwoordelijk zijn voor de helft tot driekwart van de inbraken en diefstallen valt zel den iets te halen. En wat te doen als de verdachte of dader wel wil betalen maar geen geld heeft? Gebleken is dat zich heel wat meer slachtoffers zijn gaan mel den als betrokkene in het straf proces. Officier Corten: „Wij verwach ten een verviervoudiging van slachtoffers die zo hun materiële en een immateriële schade ver goed willen hebben. De strafza ken waarbij om een schadever goeding wordt gevraagd, kunnen op een tenlastelegging sowieso niet meer ad informandum wor den meegenomen. Ze moeten dus volledig worden uitgeschreven." „Als de politie er niet in is geslaagd een schaderegeling tot stand te brengen, zal de officier dat alsnog moeten proberen. Hij moet het slachtoffer informatie geven over de procedures, over de beslissing waarom een zaak wordt geseponeerd of waarom een verdachte niet wordt ver volgd." Al dit meerwerk moet voorals nog met weinig extra geld bin nen de organisatie van het Open baar Ministerie worden opvan gen. Voor 1995 is landelijk 4,4 miljoen gulden voor de uitvoe ring van de wet Terwee uitge- Jpoor Pieter Willemsen ■Amsterdam - De FNV zal in de ■loonsverhoging bedingen dan voor h Ikracht nodig is. De vakcentrale gaat ervan uit dat de onderhandelingsruimte voor 1996 uit zal komen boven de 3,5 procent die de vakcentrale voor dit jaar heeft vastgesteld. De FNV zal overigens haar be leid blijven richten op het schep pen van zoveel mogelijk werkge legenheid. Daarnaast dringt de vakcentrale aan op herstel van de koppeling in '96. Van loonsverhogingen bedui dend boven de 3,5 procent zal volgend jaar geen sprake zijn. De FNV meent dat grote delen van de industrie, de collectieve sector en de dienstensector die niet kunnen dragen. De FNV is ongerust over signa len van leden die zich zorgen maken over bedrijven met stij gende winsten, die desondanks banen afstoten. De vakcentrale verwijt de overheid dat zij de belangrijkste aanjager is van de inflatie. Ook volgend jaar zal de forse hum-stijging, die door de overheid wordt vastgesteld, de belangrijkste bron van inflatie zijn. Dit jaar zullen de lonen vermoe delijk stijgen met anderhalf tot twee procent. Door de lastenver lichting van de overheid bete kent die stijging in grote lijnen dat de koopkracht van werkne mers gelijk blijft. In contracten die nu al zijn afgesloten voor volgeij gen o- deld meer dit ja: De F: result! delinfll van I VoorE I belan: met il werkt] arbeir] jaar hl blij vel selingl miljo men. Prem inont kracl soci met fors'.i burei er vd achte procJ Eerdj merli i,5 i te vi| een i geer; De over is he Officier M. Corten: 'Serieus aandacht besteden aan slachtoffers van misdrijven'. j Zoetermeer (anp) - Met de uitkerin verzekeringen tegen inkomensdervn geschiktheid en werkloosheid en d 1 verzekeringen (aow, kinderbijslag, bijna een miljard minder gemoeid d trokken. In 1998 moet dat 20 miljoen gulden zijn. Voor justitie is slachtofferzorg landelijk een van de speerpunten van het nieuwe beleid. Het is niet zo dat het slachtoffer nu per definitie het bedrag krijgt waarop hij recht meent te heb ben. Hij zal zijn schade moeten bewijzen. En natuurlijk valt er van een kale kip niets te pluk ken. „Wij moeten geen valse hoop geven, geen gouden bergen voor spiegelen. Waar niet is, verliest ook de keizer zijn recht. Maar we hebben nu wel een wettelijk kader waardoor we gedwongen] worden stil te staan bij heil slachtoffer. Dit geeft de garantie] dat diverse organisaties zulle:] proberen het slachtoffer genoeg doening te geven," zegt de offi-j cier van justitie. Wat maakt een staatsbezoek tot een succes? Kan een staatsbe zoek ook mislukken? Om maar met de deur in huis te vallen: een officieel bezoek van het ene staatshoofd aan het andere is geslaagd als het uitstraling heeft. Dan gaat het om meer dan om de persoonlijke uitstraling van het bezoekende staatshoofd. Hoe belangrijk dat ook is, zoals bij de driedaagse reis van ko ningin Beatrix naar Israël weer eens onomstotelijk is bewezen. Het gaat ook en vooral om de uitstraling van de projecten die bezocht, de woorden die gespro ken worden. En dan om weer slag die daarvan in de media terecht komt. En daarbij is niet eens de omvang van de bericht geving maatgevend voor de vraag: succes of niet, maar toon en aard van verslagen en be schouwingen over het bezoek. Over die media-aandacht in Is raël hebben koningin Beatrix en prins Claus niet te klagen. Zij drongen ruim door tot het tele visiescherm en de voorpagina's en commentaar-kolommen van de kranten. Vooral naar de rede die de ko ningin in de Knesset, het Israë lische parlement, uitsprak, had den velen met verwachting, sommigen met (te) grote span ning uitgezien. Dat kwam door het tijdstip van het bezoek: vijftig jaar na de bevrijding van het nazidom, dus vijftig jaar na de holocaust, waarvan de gevolgen altijd op dit land en zijn bewoners zullen blijven drukken. Het is mis schien het enige moment van de reis geweest waarop koningin Beatrix met al haar ervaring, nerveus was. Maar de staande ovatie die haar ten deel viel, moet alle spanning hebben weggenomen. Sinds de vredebrengende rede van de Egyptische president Anwar Sadat in 1977 had de Knesset een buitenlands staatshoofd niet meer die eer gegeven. Om de rede was al tevoren door j y &v.- w Koningin Beatrix bracht onder meer een bezoek aan de Klaagmuur in Jeruzalem. sommigen uit de Nederlandse joodse gemeenschap hier een onterechte spanning gecreëerd. Het zou de koningin passen, aldus een van hen, die de gele genheid kreeg zijn visie in een interview met een Nederlandse correspondent hier uit te dra gen, namens het Nederlandse volk een schuldbekentenis af te leggen. Om op die wijze af te- rekenen met de mythe dat Ne derlanders in de oorlog 'hun' joden hebbenbeschermd. Door de ongenuanceerdheid van die uitlatingen leek het alsof dit de mening van de Nederlandse joodse gemeenschap hier was. Niets is minder waar. De mees ten van hen leven met de wer kelijkheid, die een donkere en een lichte kant heeft. Daarop inhakend sprak de ko ningin: „Helaas bleek Mokum in de moelijkste jaren van de aan rampspoed zo rijke twintig ste eeuw niet de veilige stad te zijn die de naam suggereert. De meesten van onze joodse Nederlanders zijn afgevoerd naar concentratiekampen en vonden daar uiteindelijk de dood. Wij weten dat velen van onze landgenoten zich moedig en soms met succes hiertegen heb ben verzet en dikwijls met ge vaar voor eigen leven hun be dreigde medemensen hebben bijgestaan. Maar wij weten ook dat dit de uitzonderingen waren en dat het Nederlandse volk de ondergang van zijn joodse burgers niet heeft kun nen verhinderen." Dat volstond. Voor Israëliërs en voor de Nederlandse joden hier. Deze evenwichtige beschrijving van de donkere en de lichte kant van de werkelijkheid was volledig in lijn met het thema, waarop de koningin haar ker strede van vorig jaar bouwde. Als er al sprake is van een door sommigen in stand gehouden mythe, dan had de koningin daarmee in haar kerstrede, die ook hier niet onopgemerkt is gebleven, afgerekend. Toen zei zij: „Het verzet was niet alge meen; immers, de meesten ver kozen zo gewoon mogelijk door te gaan in de hoop vooral zelf te overleven. Hun ogen keken daarom soms de andere kant op wanneer op klaarlichte dag duistere dingen gebeurden." Die uitspraak spitste ze in haar rede tot de Knesset toe op het dodelijke lot van joden. Ik vraag me af waarom bezoe kende staatshoofden niet de ge legenheid krijgen het Neder landse parlement toe te spre ken. Bij ons wordt volstaan met een gesprek in de beslotenheid van de commissie voor Buiten landse Zaken. Israël is bij uitstek een multi- CQ Door Max de Bok culturele samenleving. Daar over sprekend zei koningin Bea trix: „Uit alle delen van de wereld, maar in het bijzonder uit Oost-Europa en het Midden- Oosten, zijn immigranten hiei naar toegestroomd. Met bewondering hebben lan den, veelal zelf met vluchtelin genvraagstukken geconfron teerd, gezien hoe uw land deze grote aantallen heeft opgevan gen en in de samenleving opge nomen. De toevloed heeft geleic tot een bevolking dieculturee! grote verschillen vertoont. Dit heeft uw land verrijkt en ir uw volk het respect voor ande ren vergroot. De spraakverwar ring die bij de bouw van de toren van Babel dreigde, hebt uw bezworen door iedereen ivrit te leren." Hoe die bezwering in de prak tijk werkt, werd de koningin op de laatste dag van haar bezoek gewaar in het noordelijke stadje Migdal Ha'emek. Een kwart van het rond de 24.000 zielen tellen de stadje wordt gevormd dooi immigranten, vooral afkomstig uit de voormalige Sovjetstaten, die daar in de afgelopen vijl jaar huis en haard proberen op te bouwen. Om hun integratie te vergemak kelijken leren zij verplicht de taal van het land, ivrit. Niet zomaar op een achternamiddag, nee vijf dagen per week gedu rende enige uren. Het onderwijs is gericht op meer dan de be zwering van Babylonisch spraakverwarring. Er is een systeem ontwikkeld waarin de taal wordt geleerd door het overdragen van basis kennis van de geschiedenis van Israel en op de praktijk van alle dag gerichte informatie over ge woonten en gebruiken in deze samenleving. Zo wordt in één en dezelfde aanpak een dubbel doel bereikt: het kunnen spreken en schrij ven van de taal en het zich praktisch kunnen redden in de voor hen nieuwe samenleving. Het inburgeringscontract, waar we in Nederland nog alleen maar over praten, in de prak tijk. Met opname van immigranten heeft Israel geen echte proble men. Al vraag je je na enkele dagen in dit land onwillekeurig af wanneer de samenleving hier vastloopt in tal en last. De Is raeli zelf maken zich daarover schijnbaar geen grote zorgen. Hun eerste en allesoverheersen de zorg is hoe shalom, vrede, te bereiken. Maar hoe broos het ingezette vredesproces ook is, ook over de vrede die eens zal komen, spre ken ze met een niet wijkende hoop. Aan het aanwakkeren van die hoop heeft, zo zien zij het en zo hebben ze het staatsbezoek beleefd, koningin Beatrix bijge dragen. De koningin uit het land dat, ondanks ook kritiek op Israel en ondanks de steun van Neder land aan rechtmatige Palestijn se verlangens, naar hun overtui ging Israël nooit in de steek zal laten. In die bevestiging van historische banden, die ook zijn gesmeed door de bitterste en donkerste ervaringen, steekt de betekenis van het eerste staats bezoek dat een Nederlandse ko ningin aan Israël bracht. Een bezoek met uitstraling en daardoor een succes. In weerwil van de toenemende vergrijzing en het hoge werk loosheidsniveau kunnen de tota le lasten omlaag door een sterke vermindering van het aantal wao- en ziektewetuitkeringen. Dat voorspelt het College van toezicht sociale verzekeringen (Ctsv) in de kerngegevens over de uitkeringen in januari 1995. In die maand nam het aantal mensen met een aaw/wao-uitke- ring met het ongekende aantal van 5000 af tot 889.500. Het Ctsv vindt het echter nog te vroeg nu al te spreken van een verdere versnelling van de afbraak van het leger wao'ers. Als de deeluitkeringen worden herleid tot volle uitkeringen, koi gen Het van trat) ste lasti fonc winj gen in j< van 41.01 stoi Als schi ma ww de tuu: jam DE DALING van de aantallen wao-ge het ziekteverzuim, geven al langer a; wetgeving tot getalsmatige successei ling van het College van toezicht vai dat dit jaar een miljard minder aan uil en volksverzekeringen moet worden dat ook het financiële gewin nu zichtb De wetgevers kunnen hun zegeninc verwacht zijn de resultaten van de Mooie zaak, is de conclusie op het ei tigheden worden weggesneden en d aangepakt. Resultaat: een gezonden staatskas die niet langer wordt leeg baar sociaal systeem. Onder de oppervlakte van die eerste aantal ernstige problemen. De gevol ring van de ziektewet zijn nog niet t dat een dergelijke omslag kwalijke brengt. Voor de wao is dat reeds het geval. verricht, worden al maandenlang begeleid. De herkeuringseisen zijn o door de keuringsartsen op buitenge voerd. I Het gevolg is dat hele groepen men^ handicap nu ook nog met ernsti kampen. Ze zijn namelijk arbeidsgq weten dat ze nergens aan de slag wachten op een werknemer met ernsi De politiek heeft begrepen dat de wao-wetgeving te star is en heeft sta Sociale Zaken diverse malen moeten] Linschoten heeft beloofd met een nc herkeuringscriteria te komen. Hij moet dat wel snel doen, want het neemt met de dag toe. Een noodzake sociale systeem mag er niet toe li mensen in de vuilnisbak van de s neerd.

de Stem | 1995 | | pagina 2