DBSTEM Wijkagent terug in straatbeeld Geen hotel op werkeiland Neeltje Jans 'Politie moet er twintig agenten bij hebben voor blijvend goede zorg' 'S PAS NAT!' Wolkenfabriek in Sluiskil Onderzoek naar zes miljoen kilo afval Waterschappen mogen gezworenen wegdoen Zeeuws-Vlaamse politie stelt met ingang van mei acht straatdienders aan Rechercheteam moordzaak ontbonden Verdwijnen vogels meestal door gif' Gedeputeerde teruggefloten over minderheden Zeeland BIEDINGEN Strengere straffen voor stropers m Zeeuwse wateren Gesol met zeehondjes en Haagse gedachten over zeekraal Politie schiet raak bij controle Ophokplicht duiven eelan ZATERDAG 1 APRIL 1995 DEEL I S M/V 15 IT NERGENS Van onze verslaggever Terneuzen - De Zeeuws-Vlaamse po litie moet er twintig dienders bij hebben om blijvend goede basis-po litiezorg in het gebied te kunnen le veren. Dat zegt de chef van het dis trict Zeeuws-Vlaanderen van de re giopolitie Zeeland, F. Goudswaard. De huidige formatiesterkte van het Zeeuws-Vlaamse politiekorps is 119. Maar dat aantal is slechts theorie, aldus Goudswaard. „Je hebt te maken met af vallers. Mensen die verlof hebben, of langdurig zieken. In Zeeland als geheel wordt erkend dat Zeeuws-Vlaanderen het gebied met de grootste problemen is. Ik hoop dat dat zich straks vertaalt naar meermensen." De politiechef gaf de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters gisteren in het maande lijkse overleg inzicht hoe de organisatie van de politie in de regio er sinds 1 ja nuari uit ziet. „De ellende is dat er tot- nutoe wel geroepen is dat er meer poli tiemensen nódig waren in Zeeuws- Vlaanderen, maar op de vraag hoeveel er dan precies tekort waren, geen antwoord was," zegt Goudswaard. Overigens blijft hij zelf het antwoord schuldig op de vraag hoe groot dat percentage 'uitval lers' binnen het Zeeuws-Vlaamse poli tiekorps dan wel is. „Ik weet dat wij twintig mensen erbij moeten hebben om de diensten redelijk te kunnen laten draaien. Dat is geen klaagzang. Die ca paciteit die we hebben, proberen we zo effectief en efficiënt mogelijk in te zet ten. Dat wij nog steeds een goed produkt leveren is louter en alleen te danken aan de loyaliteit en de inzet van de mensen die nu inzetbaar zijn." Goudswaard wijst op de keuzes die de Zeeuws- Vlaamse politie moet maken. Er zijn zes agenten vrijgesteld om de drughandel en het illegale wapenbezit aan te pakken (Districts Ondersteunings Groep), en acht mensen gaan zich met ingang van half mei volledig richten op het wijk- en buurtgericht toezicht (wijkagenten). „Die keuzes hebben wel tot gevolg dat er structureel minder mensen voor andere taken inzetbaar zijn. Daarom is de vol gende stap bekijken hoe we de noodhulp efficiënter gestalte kunnen geven." Van onze verslaggever Temeuzen - De wijkagent keert terug in het Zeeuws- Vlaamse straatbeeld. De leiding van de politie in het district stelt met ingang van half mei acht wijka genten aan. De straatdienders gaan aan de slag in Breskens, Oost burg, en de dorpen in de ge meenten Terneuzen, Sas van Gent, Axel, Sluis/Aar denburg, Hulst, en Honte- nisse. De inzet van de wijkagenten vloeit voort uit de roep om de aanwezigheid van zichtbare en aanspreekbare politiemensen op straat. „Je kunt niet langer met droge ogen aan de bevolking verkopen dat de politie krap in de mensen zit," verklaart F. Goudswaard, districtschef Zeeuws-Vlaande ren. „Wij maken er gewoon capa citeit voor vrij. Walcheren kent ook wijkagenten maar die doen dat in 'deeltijd'. Hier maken we de agenten volledig vrij voor het wijkagentschap." De wijkagenten moeten zo veel mogelijk in de dorpen op straat te vinden zijn en nauwe contacten onderhouden met winkeliersver enigingen en dorpsraden. Ze wer ken niet vanuit de bestaande po- litiebureau's, maar krijgen hun uitvalsbasis in steunpunten die in samenwerking met de zeven ge meentebesturen worden opge richt. Sas van Gent is de eerste gemeen te waar concrete afspraken mee zijn gemaakt. De VW krijgt daar een nieuw onderkomen op de Markt en de politie koopt het huidige WV-kantoortje. „Daar kan de wijkagent spreekuren houden en zijn administratief werk doen. En als ie er niet is, kunnen mensen klachtenkaarten invullen en die bij de WV inleve ren. Dat is bedoeld voor klachten waar de politie niet onmiddellijk op moet reageren. Iemand die klaagt dat de buurman voortdu rend zijn auto bij hem op de stoep parkeert." De interne sollicitatieprocedure voor het wijkagentschap is open gesteld en de acht agenten wor den volgens Goudswaard half april benoemd. „Ze krijgen een ruime opdracht. Ze bepalen in overleg met de chef werkgebied op welke plaatsen ze aanwezig zijn. Als er markten zijn of evene menten ligt het natuurlijk voor de hand dat ze daar te vinden zijn." Goudswaard verwacht veel van het wijkagentschap en zegt dat het de bedoeling is het aantal van acht op termijn nog verder uit te breiden. „Er moet in de toekomst meer nadruk liggen op de wijk dienst." De moderne 'Bromsnorren' ver plaatsen zich niet per dienstfiets. Er zijn acht scooters besteld zo dat de wijkagent zich snel en flexibel kan bewegen tussen de dorpen waar hij werkt. Middelburg (anp) - Stropers in Zeeuwse wateren kunnen op zwaardere straffen rekenen. Dat hebben provincie, politie en openbaar ministerie in Zeeland wijdag bekendgemaakt. Zij rea geren hiermee op de toenemende stroperij in de wateren. Met name weef ten in de Oosterschelde zijn steeds vaker doelwit van stropen de duikers. Hogere boetes, gevangenisstraf en verbeurdverklaring van duik- d'trusting en vervoermiddelen Pin onderdelen van straffen die 111 de toekomst kunnen worden opgelegd. Bij het blussen van cokes in de ACZ in Sluiskil komt regelmatignamelijk om de twintig minuten, een imposante hoeveelheid stoom vrij. FOTO CAMIIE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Middelburg - Het recherche- bijstandsteam dat een onder zoek instelt naar de moord op de Middelburgse mevrouw Roegiers is gisteren ontbon den. De op 4 en 5 maart aangehou den verdachten, een 33-jarige Middelburger en een 38-jarige man uit Vlissingen, blijven in voorarrest. De twee mannen uit Vlissingen die vorige week werden aange houden zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Deze zijn volgens de politie niet betrokken bij het misdrijf. Wel waren ze door één van de nog in voorar rest zittende verdachten bena derd om de moord te plegen. De juiste rol van de twee ver dachten en de plaats waar me vrouw Roegiers (62) om het leven is gebracht is nog onduidelijk. De auto en enkele sieraden van het slachtoffer zijn op aanwij zing van de verdachten terugge vonden in Antwerpen en Bergen op Zoom. Het motief van de moord is waarschijnlijk een financieel- zakelijk geschil tussen het slachtoffer en haar zoon. De vermoorde vrouw had de uit eindelijke zeggenschap in hun bedrijf. Zoals bekend werd het stoffelijk overschot van Rogiers op 20 fe bruari van dit jaar gevonden in het Spuikanaal bij de Batsebrug te Rilland. Haar handen waren bij elkaar vastgebonden en haar mond en neus waren afgeplakt. I VERVOLG VOORPAGINA Iemand had een ladder tegen een boom gezet en de eieren uit het nest gegooid. In een ander geval bleken twee buizerds die al drie weken zaten te broeden in een vijftien meter hoge populier plots verdwenen. Volgens Castelijns is uit wetenschappelijk onderzoek gebleken dat het verdwijnen van vast broedende roofvogels meest al duidt op vergiftiging of af schot. Niet alleen buizerds wor den slachtoffer. Zo is ook een vergiftigingsgeval gemeld van een Bruine Kiekendief. Ook ver dween, net als bij de al genoemde buizerds, een broedend paartje plotseling in het niets. Een Rode Wouw werd eveneens slachtoffer van vergiftiging. Al die meldin gen zijn volgens Casteleijns onge twijfeld slechts het topje van de ijsberg. Het gaat om toevallige meldingen van mensen die maar weinig ervaring hebben met roof vogelvervolging. Ook blijkt er volgens hem uit dat er nogal wat roofvogels sneuvelen door het uitleggen van gif om gewassen te beschermen. Casteleijns cons- tasteert ook dat roofvogelvervol ging bij de politie geen prioriteit heeft. Door Cees Maas Een belangrijk besluit voor de recreta- tie en de natuur in Zeeland is gisteren gevallen: er komt geen hotel op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. De plek zal wat dat betreft een oase blijven in het door toerisme oververhitte lint van de Zeeuwse kust met al zijn drukbezoch te dammen en overbevolkte stranden. Niet dat dit aan de Zeeuwse Staten ligt, die gisteren uren en volkomen vruchteloos over deze zaak vergaderden, en tenslotte evenveel stemmen voor als tegen (22) uit brachten. Maar de kleine gemeente Veere heeft al een nieuw bestemmingsplan ge maakt, dat verblijfsrecreatie op het win derige eiland uitsluit. De Staten waren van dit niet onbelangrijke besluit totaal niet op de hoogte, zo bleek achteraf. Ander nieuws uit de zitting van gisteren, maar ook de Oosterschelde betreffend (omdat het beleidsplan Oosterschelde ter tafel lag) is dat er geen verdere beperkin gen gesteld zullen worden aan de visserij, want een motie daarvoor van de VVD haalde met 23 stemmen een krappe meer derheid. En verder is de argwaan van de Staten te gen de proeven met zeehondjes in de kop van de Ooosterschelde toegenomen. „Ge sol met zeehondjes," zo noemde het CDA- Statenlid Sandee het zelfs. De pogingen van het Rijk om met radiografisch te vol gen zeehonden een populatie te kweken, lijken vooralsnog letterlijk geen vruchten af te werpen. „Ze hebben die zeehonden vergeten te zeg gen dat de Oosterschelde hun kraamkamer is," zei Sandee smalend. Maar toch blijft een deel van dat gebied, het Oliegeultje, voor scheepvaart gesloten. Dat verbod moet maar eens op de helling, vond ook de PvdA'er Holtkamp. Later in de vergadering bleken hij en Sandee be reid het onderzoek af te wachten dat het Rijk eind dit jaar klaar zegt te hebben. Er werd gisteren langdurig over zoute za ken vergaderd. Over de vergunningen die de Zeeuwen moeten aanvragen om zee groenten als zeekraal en lamsoren op de schorren te mogen plukken, bijvoorbeeld. Het systeem functioneert al jaren van geen kant omdat vergunningen worden uitge schreven voor terreinen waar geen sprietje zeekraal groeit en geen blaadje lamsoor de kop opsteekt. „Zoiets kan alleen in Den Haag worden bedacht, wij zeggen: weg met die vergun ningen," zei Sandee, maar de andere frac ties lieten zich hier niet zo over uit. Het regende amendendementen tijdens de vergadering. Het CDA wilde het aantal ligplaatsen voor watersportende passan ten uitgebreid zien met 360 en kwam met een amendement, maar trok het later we gens gebrek aan politieke steun weer in. Het is al druk zat voor de natuur met al die jachthavens, vonden andere fracties. De creativiteit steeg naarmate de uren ver liepen. Statenlid Holtkamp stelde op een gegeven moment voor een museum voor moderne kunst te beginnen op het eiland. „Vandaag is het de laatste van maart, dus dat noemen we 31/111," opperde het Sta tenlid met een knipoog naar de gmeenten Middelburg die het maar niet wil kunnen het museum 13/IV van de grond te krijgen. Maar later bleek Holtkamp toch serieuze bedoelingen te hebben. Delta Expo, de ex ploitant van het Topshuis op Neeltje Jans, moet hier maar eens echt over gaan den ken, vond ook de PvdA-gedeputeerde De Kok. „De voorzet is vandaag gedaan," zei Holtkamp. Van onze verslaggever Hansweert - Dertig containers, met in totaal zes miljoen ki lo afval, worden op de haventerminal van Rotterdam opge houden en aan een nader onderzoek onderworpen. De containers zijn ontdekt tij dens een controle die de water- politie, in samenwerking met de douane, 30 maart heeft ge houden bij scheepvaart op het Schelde-Rijnkanaal. De trans porten bleken niet gedekt door de juiste documenten. Bij die controle kwamen, even als eerder deze maand het ge val was, weer merkwaardige zaken aan het licht. Zo werden twee containers met afval uit Oost-Nederland ontdekt, die via het Antwerpse havengebied richting Rotterdam moesten. Vervolgens zouden ze hun weg vinden naar Saudi-Arabië, „Daar nu al bekend is dat Sau di-Arabië de inhoud van de containers niet wil, gaan zij hoogstwaarschijnlijk weer re tour afzender," zegt politie- woordvoërder Theo van der Linde. Ook 65.000 kilo afval uit België blijft vooralsnog opgeslagen in Rotterdam. De lading was be stemd voor India. Dit land ac cepteert alleen afval als be paalde procedures zijn ge volgd, wat op dit moment nog niet het geval is. De juiste documenten ontbra ken bij twee scheepsladingen brandbare vloeistoffen met een vlampunt van slechts 18 gra den Celsius. Eveneens niet ge dekt door de juiste papieren was een buiktransport met 1100 ton schroot, vanuit Duits land op weg naar Antwerpen. De controles van politie en douane vonden plaats in het kader van controle op de in mei 1994 afgekondigde Europese Verordening Overbrenging Af valstoffen (EVOA). De contro les worden regelmatig her- 1 haald. Van onze verslaggever Middelburg - De CDA-gedeputeerde Nederhoed heeft gisteren haar laatste wapenfeit als gedeputeerde zien mislukken. Haar lang verwachte notitie over het minderhedenbeleid in Zeeland werd unaniem door de Zeeuwse Staten van tafel geveegd. De Commissaris der Koningin, W. van Gelder, brak de hele dis cussie zelfs halfverwege af. „Het is volslagen zinloos om verder te gaan, GS neemt het stuk terug," aldus Van Gelder. Het verwijzen van de notitie naar de prullenbak betekent dat de or ganisaties voor minderheden in Zeeland (tot hun grote vreugde) voorlopig niet bij de welzijns- stichting VMC gevoegd zullen worden, en alsnog betere in spraak krijgen in een toekomsti ge reorganisatie. Dat kón een zelfstandige organisatie zijn, maar zover zijn de Staten ook nog niet. Augustus komend jaar, dan moet alles rond zijn, zo stelde Staten lid Koster van de WD bij amen dement voor. Maar de SGP vond dat teveel uitstel. „Dit is een ern stige zaak die wel langzamer hand tot een goed einde komt, maar waarin nu snelheid is gebo den," aldus Statenlid Van Heu- kelom. Daar was de PvdA het roerend mee eens. Meer sprekers dienden zich aan om die zaak te steunen, maar toen brak Van Gelder het beraad af. Stapels papieren zijn voor deze kwestie verstuurd, Statenleden telefoneerden tot in de kleine uurtjes met elkaar, en uiteinde lijk is er niets uitgekomen. „De enige die bij deze operatie baat heeft gehad, is de PTT," zo con stateerde Statenlid Woudstra dan ook wrang. Van onze verslaggever Middelburg - De vier fuserende waterschappen benoorden de Westerschelde mogen 48 van hun 110 gekozen hoofdingelanden ontslaan zonder dat er in Zeeland verkiezingen worden gehou den voor een nieuw bestuur. Die principiële beslissing namen de Zeeuwse Staten gisteren un- naniem, op de Statenleden De Boe (CDA) en Venekamp (PvdA) na. Eerst werd nog veel over de kwestie vergaderd, want centraal stond de niet onbelangrijke vraag of hier de democratie geen ge weld werd aangedaan. Immers, de Zeeuwen hebben de gezwore nen voor de duur van vier jaar in de besturen van de waterschap pen gekozen, en mag dan een overheid als het provinciaal be stuur op eigen houtje beslissen, op de helft van de rit zonder ver kiezingen zowat de helft van het bestuur de deur uit te doen omdat 110 gezworenen voor het nieuwe schap veel teveel zou zijn? Onwerkbaar, het zou maar uit draaien op een 'Poolse landdag', zo heeft de CDA-gedeputeerde Dek (waterschappen) deze maand tijdens eerdere vergade ringen al herhaalde malen ge zegd. Maar hoofdingelanden die hun baan dreigen te verliezen hebben al aangekondigd naar de rechter te zullen stappen als de provincie positief zou besluiten. En zo'n procedure zou de langverwachte fusie kunnen vertragen, en dat wil niemand in bestuurlijk Zee land. Dek, en met het het college van GS, wil namelijk een bestuur van 62 mensen. Een interim-bestuur tot de volgende verkiezingen van de gemeenteraden komen. Want de verkiezingen van de water schappen zijn gekoppeld aan die van de raden en dat is qua op komst zo goed bevallen dat nie mand in de Zeeuwse politiek dat wil ontkoppelen. Vandaar, geen vervroegde verkiezingen. Een heikele zaak, waar Dek voor tot in Den Haag is geweest om zijn plan op wettelijkheid te laten toetsen. De ministeries gaven het groene licht,maar Dek had er nog een hele klus aan om gisteren het Zeeuwse parelement te overtui gen, wat hem uiteindelijk toch lukte omdat niemand erin slaag de een beter alternatief te beden ken. „62 gezworenen doet afbreuk aan de democratische legitimatie," vond aanvakelijk de WD-er Van Geesbergen. Hij pleitte ervoor de 110 gewoon hun tijd te laten uit zitten en dan verkeizingen voor een kleiner bestuur uit te schrij ven. „Ze vergaderen toch maar viermaal per jaar," aldus Van Geesbergen. De CDA-woordvoerder Christi- aanse vond het plan van de WD 'niet werkbaar, te duur en over bodig'. Delta Anders stelde dat '110 heel veel was, maar 62 is dat ook'. De fratie vond het plan van Dek nog de beste optie. Zo ook de SGP, de PvdA, en de RPF/GPV-eombinatie, waarmee Dek al een meerderheid in de Staten kreeg. En toen het op stemmen aankwam, vond hij ook de WD aan zijn kant. Het is de bedoeling dat het nieuwe water schap De Zeeuwse Eilanden op 1 januari komend jaar gaat func tioneren. Hulst - Duivenliefhebbers in Zeeland moeten van maandag 3 april tot en met vrijdag 19 april hun duiven tussen 10.00 en 17.00 uur op het hok houden. Dit is af gesproken door de Zeeuwse dui- venafdelingen, ministerie van Landbouw, jagersvereniging en het Landbouwschap. De ophokplicht, die niet geldt voor jonge duiven, wordt tijdens wedstrijddagen opgeschort. Post duiven die toch op de 'verboden' tijden in het veld worden aange troffen, maken kans ten offer te vallen aan maatregelen die nood- zakelijkwijs getroffen worden ter bestrijding van wilde en verwil derde duiven.

de Stem | 1995 | | pagina 17