Drug-debat schrikt toerist af' Opvoedtelefoon begint opmars in Zeeland eed voor titie DE STEM Eis van vijftien maanden tegen drughandelaar uit Hulst Mmm sssv- Terneuzense jeugd amuseert zich in Breskens Meer dan ton gestolen uit kledingzaak Sluis '<144 Burgemeester Sluis-Aardenburg ziet negatief effect discussie gedoogbeleid Meer vragen om aandacht bij Meldpunt Thuishulp Wegwijzer voor Zeeuwen met een milieuklacht SAMARA [ar punt iter Scheldesport St Jaar geëist voor reeks inbraken i I/™ rslaafd aan harddrugs) nu vastbesloten is af te kicken en innenkort terecht kan in een Eind april presentatie boekje ZMF Akkoord Vijvervreugdï noodplan komt er snel Nieuwe arrestaties voor overvallen ACATURES Bent u de office manager die Witlox VCS zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures DE MOTOR VAN DE ECONOMIE Eversdijk Boos op Middelburg vanwege beleid voor minderheden 11 MAART 1995 B2 'WS KORT Jft Chalet een 4-2-zege |st kwam tot stand door pwijk (2x) en Alex Meyer (scoorden tegen. Primus/ komen door met 2-3 van 3-7 van Marine Service (3-7, Engelahrd-Ratjetoe 3-4 lluym-Disco Love 2-3, Chalet» lomchemie-Den Doelder 0-14 22, La Chouette/V-Deco 7-21 iie Service 7-15, Chalet 6-14' -13, Cysouw 4-11, Van Alten Ide eerste competitie verwerkt). nse KNVB zaalvoetbal liet - punt liggen. In de Sluisse Populierenhof niet verder lat het niet spelende Dikke slotwedstrijd tegen Maitre l zich kampioen te kunnen ngrijk voor de derde plaats Jen terwijl Zeemeeuw weer ÏBron. Een duel dat in 5-1 fctal 14-20, 3. Verduin 14-17, 4. Eeemeeuw 14-14, 7. Bron 14-9, 8. interim-voorzitter bij de heldesport. Hendriks, die afgeslankt blijft beheren: lop onze brandbrief die we Voor kader. die van voorzitter niet. Ik Izitter te fungeren. Wellicht fn de bestuurlijke ploeg wat pel nieuwe voorzitters bij de heeft bij AV'56 onlangs de Ivergenomen. Hetzelfde ge in Hulst is Piet Vonck de laat good-old Jan Vermeule petitie van het rayon Sas van liog niet beslist. Drie ploegen, ne 2, La Nouvelle Bourse en enveel punten boven aan de ompetitie spelen. Het eerste 1)0 uur afgewerkt. Dan spelen In elkaar in de Gemeentelijke jjioenskandidaten vrij gemak- Smet 14-4 hekkesluiter IZV 3, prse cijfers (9-1) van Cerestar Oudt Sas: 4-0. Het duel met DEG en Outokumpu werd met J gewonnen. De Spetters ver ging klopte in de slotseconden J22-33, Benny Sport 2 22-33, ADEG 122-23, SVG 22-22, Vriendenkring larinet 22-11, IZV 3 22-0. irfbal, die zaterdag weer van Jlerde klasse hetzelfde voor als lijden. Toch wordt algemeen lal zal handhaven en dat is op heeft immers een behoorlijk in de problemen geweest en Jnee in de top. De conclusie is len stapje verder is en meer Behalve Tilburg, zitten ook NKV uit Nuenen en ADO uit 's-Gra- vendeel nog op het vinkentouw met respectievelijk 11 en 10 pun ten uit 8 wedstrijden. Als Tjoba van Tilburg weet te winnen kan het ook op het veld de promotie naar de eerste klasse bijna niet meer ontgaan. Het slaat dan een dubbelslag, die niet zo vaak voorkomt. Het zou de kroon op een bijzonder seizoen zijn voor Tjoba. Luctor Luctor staat er in de veldcompe- titie redelijk voor in de derde klasse O, maar alles zit nog dicht bij elkaar. Alleen ONDO en Vi tesse steken er bovenuit en Atlas met 0 punten er onderuit. De rest zit binnen een marge van twee punten. Voor de tweede degradatieplaats komen dus nog 5 ploegen in aanmerking, waar onder de Terneuzense formatie Cruciaal zal zijn hoe Luctor de degradatie in de zaalcompetitie heeft verwerkt. Het liet slechts enkele wedstrijden zien waar het toe in staat is en dat was lc weinig. De smalle basis brak op bij blessures en andere afwezig' heid. Luctor zal de punteni eigen huis moeten halen. Het krijgt Atlas nog op bezoek, als mede TOGO en Voltreffers. D'e wedstrijden moeten punten ople veren, want'in uitwedstrijden za er weinig inzitten. Alleen tegen De Dijkvogels zijn er goede mo gelijkheden, maar in het alge meen presteert Luctor 'uit' moel* zaam. De eerste wedstrijd gaa uit tegen koploper Vitesse. V zal geen punten opleveren, maa kan bij behoorlijk spel toch opkikker zijn. In de veldcompetitie problem^ dus voor Luctor, al heeft het hie alles nog in eigen hand, he dubbele degradatie naar de deling zou heel hard aankom® in het Terneuzense kamp en 1 ker bij de gedreven coach Dan1 de Rudder. TKanco vom PoeOfe (ftHUdtvuU 3c 4561 S» "Palat. 7tl: 01140-30514 Zeeland Van onze correspondente Middelburg - De 25-jarige Hulsten aar Y.M. was zelf niet geïnteresseerd in de 'spannende' pillen met fraaie namen als duifjes, dolfijntjes en ci troentjes, maar verkopen wilde hij ze wel. En zo stond de ex-dj van een discotheek donderdag in Middelburg terecht op beschuldiging van handel in xtc in de periode '93 tot en met ok tober '94. „Het ging allemaal vanzelf," zo betoogde M. „Er was vraag naar de pillen en ik kon er als dj gemakkelijk aankomen." Over de identiteit van de leveranciers van de pretpillen zweeg de Hulstenaar in alle talen. „Dat zijn gevaarlijke jongens en ik heb nog een vriendin en veel fami lie," zo sprak de man veelbetekenend. Wel wilde hij kwijt, dat hij de pillen in kocht voor acht gulden per stuk, terwijl de discogangers er grif 25 voor betaal den. „Een leuke winst dus," reageerde offi cier van justitie mr. Mos, die snel uitre kende, dat M. in totaal zo'n 6000 pillen verkocht moet hebben aan 'grut van vijf tien, zestien jaar'. Daarbij kwam ook nog eens anderhalve kilogram speed, die eveneens werden gedistribueerd onder de liefhebbers in discotheken in Zeeuw- sch-Vlaanderên en het Belgische Lok eren. Volgens getuigen 'wapperde M. regelma tig met waaiers van geld', en „inder daad," zo gaf de ex-dj toe, „ik heb er royaal van geleefd." De aanhouding van M. vond plaats, toen de politie overging tot het oprollen van de bende xtc-han- delaren, die Zeeuwsch-Vlaanderen in '93 en '944 overspoelde met pillen. Hoewel de 'grote jongens' buiten spel bleven, werden wat kleinere handelaren in januari reeds veroordeeld tot langdu rige gevangenisstraffen. Tegen M. eiste de officier tenslotte een gevangenisstraf van vijftien maanden waarvan vijf voor waardelijk. De 26-jarige S.S. uit Sas van Gent had in oktober duizend xtc-pillen gekocht van het geld dat hij samen met een groep vrinden bij elkaar had gelegd. De pillen stonden vervolgens centraal in een gla zen bokaal tijdens een daverend feest, waarbij de tweehhonderd gasten vrije lijk van het spul mochten snoepen. In kleinere groepen werden diezelfde maand nog eens tweehonderd en vijf honderd pillen geconsumeerd, die even eens door S. waren aangevoerd van ge meenschappelijke bijdragen. „Het waren echt schitterende feesten, maar niemand van de jongens heeft er iets aan ver diend," zo verzekerde S. zijn rechters. Hij voelde zich dan ook niet 'echt schul dig', maar daar dacht de officier van jus titie anders over. Tegen S. werd een ge vangenisstraf geëist van zes maanden waarvan drie voorwaardelijk. Het on voorwaardelijke deel mag S. overigens van de officier wel 'afdoen' met 140 uur dienstverlening. Uitspraak over veertien dagen. Door Frank van Cooten Sluis-Aardenburg - De voortslepende discussie over het wel of niet invoe ren van een gedoogbeleid voor softdrugs in Zeeuws- Vlaanderen schrikt toeris ten af. Dat vreest burge meester C. van Liere van Sluis-Aardenburg. „Mensen van buiten Zeeland le zen en horen flarden over het wel of niet gedogen van softdrugs. Kijk, behalve Terneuzen zijn er in Zeeuws-Vlaanderen praktisch geen problemen met drugs. Maar toeristen kunnen daar nu anders tegen aan kijken. En dat is niet best voor het imago van Zeeuws- Vlaanderen," meent Van Liere. Volgens Van Liere verdient de langdurige procedure en beleids afstemming omtrent het gedoog beleid daarom op zijn minst ge zegd geen schoonheidsprijs, „Er is nu al vier maanden commotie terwijl' de uitkomst al op voor hand bekend is. Behalve Terneu zen kiest geen enkele gemeente voor een gedoogbeleid." Hij herinnert zich nog een lezing van een professor tijdens een symposium in Domburg over re creatie en toerisme. „Hij sprak over de actie die in Zeeland plaatsvond om het wildkamperen tegen te gaan. Hij vertelde con stant weer die foto voor zich te zien waar de politie op de deur van een caravan van een Duitse toerist klopt. Daarmee gaf hij aan dat zoiets blijft hangen. En dat kan volgens mij ook gaan gelden voor de hele langdurende discus sie omtrent het gedoogbeleid." Volgens Van Liere was het beter geweest als eerst binnen het dis trictscollege een eenduidige ge dragslijn met betrekking tot de procedure en de beleidsafstem ming was afgesproken. Vervol gens is het dan aan de afzonder lijke gemeenteraden een beslis sing te nemen. „Nu komt het tel kens weer terug voordat de noti tie met betrekking tot het ge doogbeleid in de verschillende gemeenteraden is behandeld. De uitkomst is voor mij al duidelijk. Behalve Terneuzen zal geen en kele Zeeuws-Vlaamse gemeente instemmen met een gedoogbeleid en de daarmee gepaard gaande vestiging van een koffieshop." LEES VERDER OP REGIO C-3 Middelburg - Voor niet minder dan achttien woninginbraken, in de jaren '91 tot en met '94 ge pleegd, is donderdag in Middel burg tegen de 31-jarige G.R. uit Hansweert bij verstek een gevan genisstraf geëist van een jaar. Na zijn aanhouding reed de man samen met de politie dagenlang door Goes, waar hij na veel speurwerk de woningen kon aan wijzen die hij tijdens nachtelijke uren had bezocht. Ook was er sprake van gestolen cheques die door R. voor onge veer tienduizend gulden waren verzilverd. De buit werd telkens onmiddellijk 'omgezet' in hard drugs, waaraan de man al sinds zijn vijftiende jaar is verslaafd. Voor het bezit van 60 gram heroï ne en diefstal van een fles cognac !s de 29-jarige Vlissinger S.C. veroordeeld tot 180 uur dienst verlening, met daarnaast drie maanden voorwaardelijk. egen C. was twee weken geleden een werkstraf geëist van 240 uur. Meer nog dan de officier van jus- itie al deed, houdt de rechtbank m haar vonnis rekening met het feit dat de Vlissinger (eveneens al ontwenningskliniek. W/Sm* w4g»! WW k riC ■"t *.pt.\'. ?Mr\' j v !'VJ .«tfiU *s|f - -"M 11 1 Dat hebben betrokken partijen gisteren afgespro ken op het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Daar vond overleg plaats over de vraag hoe zo snel mogelijk een einde kan worden gemaakt aan de erbarmelijke omstandigheden in het tehuis. Zowel het gebouw als de zorg zijn volgens de In spectie Geestelijke Gezondheidszorg onder de maat. Eerder deze week dreigde staatssecretaris Terpstra de erkenning van Vijvervreugd om te zet ten in een tijdelijke erkenning. Afgesproken is gisteren ook dat de Cluster Verstan delijke Gehandicaptenzorg Walcheren (waar behal ve Vijvervreugd ook de dagverblijven Windroos en Akka onder vallen) los wordt gekoppeld van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Die koppe ling wordt gezien als een van de oorzaken van de problemen in Vijvervreugd. Tijdens het overleg gisteren waren behalve ambte naren en het management van Vijvervreugd ook vertegenwoordigd de SVRZ, de ouders van de be woners, het provinciebestuur van Zeeland, het re giokantoor Middelburg van de CZ-groep en het College van Ziekenhuisvoorzieningen. Op 13 april wordt de commissie benoemd die Vijvervreugd moet los koppelen van de SVRZ. Middelburg - Het onderzoek naar de reeks gewapende overvallen en tasjesroven in de afgelopen maanden heeft opnieuw een aan tal aanhoudingen opgeleverd. De politie Walcheren arresteerde gisteren zes mannen, in leeftijd variërend van 20 tot 26 jaar. Alle zes zijn afkomstig uit Vlissingen. Met de arrestaties zegt de poiitie in totaal acht gewapende over vallen in Middelburg en Vlissin gen te hebben opgelost. Eind vo rige week werden al twee jonge Vlissingers, va» respectievelijk 19 en 22 jaar, aangehouden. Zij hebben inmiddels bekend over- Van onze verslaggever Terneuzen - Een opvoeder hoeft, om met Wim Sonneveld te spreken, geen 'stakker' meer te zijn 'die in het duister tast'. Want tegenwoordig is er de Opvoedtelefoon. Een lan delijk niet-commercieel 06- nummer waar opvoeders met allerlei vragen kunnen aan kloppen, maar dat in Zeeland maar mondjesmaat bekend is. In die onbekendheid gaat nu echter snel verandering komen. Sinds begin dit jaar heeft Zee land in de persoon van de Stich ting Jeugdzorg Zeeland een ei gen inbreng in deze voorziening. De stichting wil dan ook in eigen provincie aan de weg gaan tim meren om de Opvoedtelefoon onder de aandacht te brengen. Het initiatief startte twee jaar geleden aarzelend in drie pro vincies, maar inmiddels zijn bij na alle provincies toegetreden. Limburg is de laatste, maar volgt nog in de loop van dit jaar. De opvoedtelefoon is een advies- en informatielijn die je anoniem kunt bellen over alles wat met opvoeding te maken heeft. Aan de andere kant van de lijn zitten pedagogisch opgeleide mensen die of zelf de nodige tips geven of de beller doorverwijzen bij echt complexe problemen. Elke provincie levert per toerbeurt een telefoonteam. „In het eerste jaar kwamen er maar weinig telefoontjes uit Zeeland binnen," weet Huberti- ne Elias van Jeugdzorg Zeeland. „Vorig jaar was dat al wat meer. Nu we proberen er wat meer be kendheid aan te geven, denken we dat ook het aantal bellers uit Zeeland flink zal toenemen." Dat er een grote behoefte is staat volgens haar wel vast. Dat leren de ervaringen met bellers uit de andere provincies. „De twee lij nen die we hebben zijn bijna continu in gebruik en zo'n 25 te lefoontjes per dag is eerder rege ling dan uitzondering." De vragen waarmee de Opvoed telefoon wordt geconfronteerd bestrijken een breed terrein. Bij ouders van peuters scoren slaap problemen hoog. Maar ook vra gen over eten, zindelijkheid, drift en koppigheid zijn veelbe sproken onderwerpen. Ouders met schoolgaande kinderen bel len veel over problemen rond pesten. Niet zo vreemd, omdat bekend is dat een op de twintig jongeren daar op school dage lijks last van heeft. Heel wat te lefoontjes gaan ook over de eigen rol van de opvoeder. Het stellen van grenzen, verschil van aan pak tussen de ouders, omgaan met bezorgdheid en schuldge voel zijn regelmatig onderwerp van gesprek. Hubertine Elias benadrukt dat de Opvoedtelefoon zeker geen vervanging is voor de bestaande professionele hulpverlenende in stanties bij opvoedingsproble men. „Voordat ouders echter in dat zorgcircuit terecht komen, zijn er van te voren vaak binnen de gezinssituatie al heel wat sig- VRIJDAG 1 APRIL 1995 DEEL 1 Van onze verslaggeefster Terneuzen - Steeds meer Terneuzenaren voelen zich een zaam en doen om die reden een beroep op de vrijwilligers van het Meldpunt Thuishulp Groot-Temeuzen. Uit het jaarverslag over 1994 staan en om die reden de vrij- blijkt dat het aantal hulpvra gen met 23 procent toenam (van 811 naar 1053). Het aantal hulpverleningen nam zelfs met 44 procent toe (van 661 naar 949). Voorzitter E. Galama hoopt niet dat de hulpvragen nog toe nemen. „Dat zou maatschap pelijk en sociaal een slecht te ken zijn," zo zei ze gisteren bij de presentatie van het jaarver slag. Het zijn voor negentig procent ouderen die het meldpunt bel len om hulp. Het gaat dan vaak om hele gewone zaken als boodschappen doen of vervoer naar afspraken of bijeenkom sten. Galama signaleert dat steeds meer mensen het gevoel hebben dat ze er alleen voor willigers van het meldpunt in schakelen. „Ze voelen zich eenzaam. Onze vrijwilligers worden dan ook steeds meer begeleider in plaats van uitsluitend klusjes mens. De mensen willen vooral gezelschap en aandacht. Vroe ger werden we veel vaker ge beld om schilderijtjes op te hangen en zo. Maar de aard van de hulpbehoefte ver schuift. Dat merken we heel duidelijk." Het meldpunt is financieel af hankelijk van subsidie van de gemeente. Jaarlijks krijgt de club zo'n 11.500 gulden. Van dat geld worden onder meer de onkostenvergoedingen (tele foon en kilometers) van de 57 vrijwilligers betaald. Van onze correspondent Sluis - Voor de tweede keer in een korte periode is gistermorgen vroeg een snelkraak gepleegd in een kledingzaak aan de Kaai te Sluis. betreffende pand trof de politie daarin een gigantische puinhoop aan. In de winkel lag ook een trottoirband die was gebruikt om het glas in de voorruit van de winkel te vermorzelen, waarna men naar binnen kon. Bij een onlangs, op vrijwel iden tieke wijze gepleegde inbraak in het bedrijf, werd voor een bedrag van 60.000 gulden (inkoopwaar- de) aan goederen gestolen. De daders zagen kans in korte tijd voor een bedrag van meer dan honderdduizend gulden aan kleding buit te maken. Ondanks snel optreden van de politie, vond deze geen spoor van de overval lers. Direct na de inbraakmelding zet te de politie alle beschikbare sur veillance-eenheden in. Ook de Belgische rijkswacht werd ge alarmeerd. Bij aankomst in het Van onze verslaggever Goes - Voor de inwoners van Zeeland wordt het binnenkort een stuk gemakkelijker om met allerlei milieuklachten bij de juiste persoon of organisatie aan te kloppen. De Zeeuwse Milieu Federatie (ZMF) presenteert eind april na melijk een nieuwe informatieve brochure 'Meld uw milieu klacht!' De brochure heeft tot doel om de Zeeuwen de weg te wijzen door het oerwoud van instanties dat zich bezig houdt met controle op en naleving van milieuregels en - wetten, de zogenaamde handha- vingsorganisaties. Nu weten veel mensen vaak niet bij wie ze pre cies moeten aankloppen als een milieuklacht hebben of een mi lieu-overtreding vermoeden. „Mensen worden dan doorverwe- AD VERTE NTIE Bij de aanlegplaats van de veerboot in Breskens ging het deze week even tekeer. De jeugd uit het Roosevelthotel in Terneuzen amuseerde zich daar prima bij. FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE Van onze Haagse redactie Den Haag - De leiding van het tehuis voor ver standelijk gehandicapten Vijvervreugd in Mid delburg zal uiterlijk 10 april een noodplan pre senteren om de situatie in het tehuis te verbe teren. Dat plan moet 1 januari 1996 zijn uitge voerd. vallen te hebben gepleegd op de Rabobank in de Oosterschelde- straat in Middelburg, medio de cember vorig jaar, en op een vide otheek aan de Paauwenburgweg in Vlissingen vorige maand. Eerder al bekenden zij betrok kenheid bij andere overvallen, onder meer op postagentschap pen in Middelburg en Vlissingen. De politie heeft inmiddels op ver denking van betrokkenheid bij de overval op de Rabo-vestiging ook een 17-jarige Middelburger gear resteerd. Van de zes nieuwe aan houdingen zijn twee mannen na verhoor weer vrijgelaten. nalen geweest," zegt Elias. „Als je daar als ouder in een vroeg stadium al met iemand over kunt praten, kun je voorkomen dat een probleem escaleert. In die zin denk ik dat de Opvoedtele foon preventief kan werken. Ou ders kunnen, als ze dat willen, anoniem hun vragen afvuren, de mening van een ander eens ho ren. Ze worden ook een stuk zeker der, als ze met nuttige tips aan de slag kunnen gaan." De Opvoedingstelefoon kan ge beld worden van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur en op maandag-, dinsdag- en woensdagavond van 10.00 tot 21.30 uur. Het telefoonnummer is 06- 8212205. De Samara l.Si is èrrug zuinig met brandstof LADA Voor mensen /.onder B(a B(a Kijk voor dealeradressen in de Gouden Gids zen en nog eens doorverwezen en besluiten uiteindelijk de zaak maar te laten zitten," zegt sa mensteller Henk de Groote. „Dat is natuurlijk jammer." Voor de meest uiteenlopende mi lieuproblemen geeft de brochure aan welke instantie het beste kan worden ingeschakeld en hoe een melding het beste kan worden ge daan. Ook wordt in de brochure uitgelegd welke acties de bevoeg de instanties kunnen onderne men en waar de klager terecht kan als die acties naar zijn of haar mening te weinig resultaat opleveren. LEES VERDER OP REGIO C-3 Kruiningen - Geef minderheids groeperingen in Nederland gelij ke kansen, druk deze groepen niet het stempel op dat 'zij alleen geschikt zijn voor de gemeente reiniging' en sluit Nederlanders die dit en soortgelijk werk willen doen niet bij voorbaat uit. De Zeeuwse senator drs. H. Eversdijk maakte zich gister avond op de jaarvergadering van het CDA-Zeeland recht boos op het personeelsbeleid van de ge meente Middelburg. B en W van deze Zeeuwse hoofdstad weiger den onlangs een sollicitant voor een functie bij de stadsreiniging omdat de man niet behoorde tot een etnische minderheidsgroepe ring. Niet alleen vindt Eversdijk het verwerpelijk, zo viel gisteravond uit zijn inleiding op te maken, dat een minderheidsgroep met dit be leid een stempel krijgt opgedrukt speciaal geschikt te zijn voor het verrichten van vuil werk, ook vindt hij dat Nederlanders die zich niet te min voor dit soort werk vinden worden achterge steld. Eversdijk stelde bovendien de vraag hoelang Nederlanders nog zullen accepteren dat zij bij voorbaar al voor overheidsbanen worden uitgesloten. Op de jaarvergadering werd af scheid genomen van de Zeeuwse CDA-partijvoorzitter A. Verbree. Zijn opvolger is W. Jansen uit Middelburg.

de Stem | 1995 | | pagina 9