Valutacrisis benadeelt GE Plastics Dreigende sluiting Pechiney afgewend Bouwbonden klaar voor lange staking Winst stijgt, werk verdwijnt bij KPN Canada wil nieuwe afspraken over vis lire NS ransen Florenta Trading lichtte voor 20 miljoen op Internatio Muller boven eigen winstdoelstelling tND KORT litse herdenking Ij Franse partij iudan t)or stakingsgolf >R krijgt 5 jaar )pen tegen de Krim andidaat VS Clintons liomo-wet DE STEM ECONOMIE A5 Dalingen peseta en lire kosten bedrijf 8 miljoen dollar in twee maanden Uitspraak in Exota-affaire komt in juli Winst ING stijgt met 13,5 procent ■■■■Keconomie KORT Rotterdamse haven helpt Indonesië Zuivel: 'Geen gesjoemel met hormoon' Spaghetti blijft spaghetti 'Privatisering overheid onzorgvuldig' Bavaria-complex eens zo groot MAART 1995 A4 It de smeergeldaffaire Ijcomotieven door de Ic'. Het is dan ook niet I -commissaris Renaud ld onderzoek zal ver- I Bartolin. I betalingen, die in 1989 II niets aan de hand. Ze zelfs opgegeven bij de lis. De betalingen werden Ipricht aan twee Paname- I iljoen franc - en niet 6,4 liomen - die is gestort 'in motieven door de Neder- t de 2 miljoen gulden ras, en dat Nederlandse n omgekocht. Dat werd |lsthom als de NS. „Maar én ontvangen. Dat maakt [les lijkt in orde. Het is bij 'kelijk dat er commissie ten," aldus de rechter uit Franse zijde blijft dus Ih nog een staartje krijgen Foor GEC-Alsthom. Rech- (onderzoek naar een derde B en op naam van Michel piebureau SAGES, dat de [legale geldpomp voor de een miljoen gulden aan [leling bij de aanleg van de zich door te zeggen dat (verlening bij de NS-order. Ier vragen stellen over deze ilmut Kohl blijft ertegen dat Ifficiële herdenking van het lg, op 8 mei in Berlijn. Hij Irs moeten worden gevraagd, Ie minister van Buitenlandse luit op de weigering van de lodigen. Hij herinnert eraan hval in Polen. (justitie, Pierre Méhaignerie, Inde illegale financiering van (Sociaal-Democraten (CDS), (bekend na berichten in het It de partij tot 1991 tien jaar Ime fondsen uit Zwitserland, (aalf jaar leider was, tot 1994, (nenten van de Union pour la tweede partij in premier Irijdingsleger SPLA, de groot- li van Sudan, neemt gedurende ren in acht. Dat heeft kolonel En meegedeeld op een perscon- Id Nairobi. Garang riep tevens (moeten toezien of een bestand (mandag al de vijandelijkheden J aandringen van de voormalige Irter, die Khartum bezocht. poffen door een stakingsgolf. In (rheid van het personeel van het 1 Metro, bussen en treinen reden (naars gingen lopend naar hun ldse vluchten van de luchtvaart- brden afgelast en op de autowe len, betere arbeidsomstandighe- 1 voorkomen. De Franse premier r was tot voor kort tegen hogere n kansen op het presidentschap) |ng doen herzien. In het hooggerechtshof van de Imann, is gisteren tot vijf jaar •wegens rechtsverkrachting en Eraf die tot nu toe is uitgesproken Voormalige Oostduitse rechters, nnwege haar slechte gezondheid m hoeft, heeft in de jaren vijftig waaronder vier doodvonnissen, an spionage of andere politieke lent Koetsjma heeft gisteren ge- trim te ontbinden als het zich niet Constitutionele maatregelen'. Kiev Can het streven van de Krim naar len waardoor de regering van de aan Oekraïne is verschuldigd ,e mannen van de Krim, president tter Tsekov, in de praktijk niets ekraïense parlement opende eerder eparatistische leiders van de Krirn isidentschap van het gebied af te Republikeinse senator Arlen Sper aat gesteld voor het presidentschap e presidentsverkiezingen zijn vol- ïs die zich voor de Republikein® tegenstelling tot de andere vi abortus, ijvert voor gelijkberech rsuelen en neemt in sociale kwestt regering Clinton die handhaaft an hun seksuele geaardheid ult igen, maar mogen blijven zo lang geven, is gisteren door een fed« icipe 'niet naar vragen, over zwli® a ton, die eigenlijk verder wilde ga oge militairen stuitte. Het Pentag antekenen tegen de uitspraak, a' ninisterie van Defensie. Van onze verslaggevers Vlissingen - Aluminiumfabri- kant Pechiney in Vlissingen en de Nederlandse Electrici- teitsproduktie en -distribu tiesector kwamen in de nacht van woensdag op donderdag uiteindelijk toch tot een prin cipe-akkoord over de prijs en voorwaarden voor de levering van stroom. De vlag wapperde in top, het personeel nuttigde in vrolijke stemming een gebakje en (poli tiek) Zeeland haalde opgelucht adem. De dreigende sluiting van het bedrijf, met zo'n 900 directe VRIJDAG 31 MAART 1995 banen en zeker net zoveel indi recte werkgelegenheid, is met het akkoord van de baan. Directeur H. Frijlink hield nog een slag om de arm met de opmerking dat het principe-ak koord nog door de raden van commissarissen moet worden be krachtigd. Desondanks is ook hij 'zeer opgelucht'. Eind '92 al deelde de Groupe Pechiney mee, dat het voortbe staan van de Vlissingse vestiging in gevaar zou komen als er geen lagere stroomtarieven kwamen. Elektriciteit vormt een derde van de kosten bij de produktie van aluminium. Het bestaande contract voor de stroomlevering loopt in '96. Het Franse bedrijf wilde een jaar vóór deze datum nieuwe afspra ken, om zonodig tijdig met de geleidelijke sluiting van het be drijf te kunnen beginnen. Delta Nutsbedrijven in Middelburg, E- lektriciteitsproduktiemaatsche- eppij Zuid-Nederland EPZ en Pechiney tekenden echter een principe-overeenkomst voor tien jaar. Frijlink gaf gistermiddag aan dat hij tijdens de maandenlange onderhandelingen steeds 'rede lijk optimistisch' is gebleven. „Waar ik een goed gevoel aan heb overgehouden is dat er door alle partijen intensief en serieus aan een oplossing is gewerkt." In het contract is een paragraaf opgenomen over 'loadmanage- ment'. Dit houdt in dat Pechiney Nederland de vraag naar elektri citeit aanpast aan de specifieke wensen van de stroomleveran- ciers. De mogelijkheid om de vraag van een grootverbruiker als Pe chiney Nederland aan te passen, bijvoorbeeld als er ergens een centrale uitvalt, vermindert de stroomkosten. Volgens Frijlink hebben vorig jaar genomen proe ven al uitgewezen dat Pechiney binnen vijf a tien minuten kan reageren op een afschakelver- zoek en dat het gebruik geduren de vier uren aanzienlijk verlaagd kan worden. Over de bereikte stroomprijs willen de betrokken partijen niets kwijt. Ook het vorige con tract voor het afnemen van de stroom van kerncentrale Borsse- le was geheim. Duidelijk is wel, dat het om zeer grote bedragen Onlangs vond arbitrage plaats, omdat Pechiney het niet eens was met het bedrag dat de alu- miniumfabriek moest betalen voor de verwerkingskosten van radio-actief afval. Het geschil werd beslecht in het voordeel van Pechiney en dat maakt de stroom in ons land tot het derde kwartaal van dit jaar 0,2 cent per kilowattuur duurder. Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De valutacrisis heeft kunststoffenfabrikant GE Plastics Europe zwaar getroffen. De val van de Italiaanse lire en de Spaanse peseta kostte het bedrijf alleen al in de eerste twee maanden van dit jaar netto een' verlies van acht miljoen dollar. „De valuta-crisis heeft al de op brengsten van de bezuinigingen van de afgelopen jaren in één keer ongedaan gemaakt," zegt een zwaar teleurgestelde direc teur U. Wascher van GE Plastics Europe in Bergen op Zoom. „Klommen we na drieënhalf jaar van recessie en hard werken ein delijk uit het dal, krijgen we die crisis béng béng om de oren geslagen." De valuta-ontwikkeling bete kent voor GEP dat de teugels opnieuw strak getrokken moeten worden. Maar specifieke kosten reducties of personeelssanerin- gen staan niet op de rol. Wascher meent dat de Europese Unie snel maatregelen moet ne men om deze ongewenste ont wikkelingen in de kiem te smo ren. „De hele valutaire ontwikkeling is desastreus voor de economi sche ontwikkeling van Europa. Het is hoogste tijd voor de intro ductie van de ECU, waardoor je dit soort problemen voorkomt." GE Plastics Europe, waarvan het fabriekencomplex in Bergen op Zoom het hart vormt, boekte over 1994 een netto-winst na belasting van ruim 90 miljoen dollar bij een omzet van 1,1 miljard dollar. Subsidies Het bedrijfsresultaat kwam zes tig procent hoger uit op 70 mil joen dollar. Het verschil ver klaart Wascher onder meer uit fiscale faciliteiten in de vorm Van onze verslaggever Amsterdam - Het hof in Am sterdam heeft gisteren nog geen uitspraak gedaan in de Exota-affaire. Het hof heeft nog diverse vragen voor de commissie van wijze heren die eerder al bepaalde dat de Vara achttien miljoen gulden moet betalen aan de begin jaren '70 ter ziele gegane Dongense Exota-limonadefa- briek. In juli krijgt de al bijna 25 jaar slepende zaak zijn vervolg. Het gerechtshof in Amsterdam blijkt nog een groot aantal vra gen te hebben voor de drie des kundigen die in de Exota-affaire eerder al advies hebben uitge bracht. Die deskundigen werden ingeschakeld nadat de rechtbank in 1986 had bepaald dat de Vara een onrechtmatige daad had be gaan door in een uitzending van Ombudsman Marcel van Dam een exploderende fles te tonen. Die uitzending van 8 januari 1971 bleek de doodsteek voor de populaire limonadegazeuse Exo- ta. van subsidies, die GEP kreeg voor investeringen, onder meer in Spanje. Wascher noemt 1994 een goed jaar. De volume-afzet steeg fors door de oplevende economie. Maar intussen ervaart GEP de nadelen van de opleving door sterk stijgende prijzen van grondstoffen, die bij sommige produkten tot een verdubbeling hebben geleid. GE Plastics slaagt er in om mondjesmaat die prijsstijgingen door te berekenen aan de klanten. „Dat is een psychologische oor log," zegt Wascher, „want de klanten waren al vijf jaar ge wend eerder minder dan meer te moeten betalen." Op het moment dat de valuta-crisis uitbarstte, was GEP net zover dat de prij zen weer op niveau lagen. Amsterdam (anp) - Bank en verzekeraar ING Groep heeft haar winst vorig jaar met 13,5 procent zien stij gen van 2,03 tot 2,3 miljard gulden. De nettowinst na aftrek van dividend op pre ferente aandelen steeg met 12,7 procent tot 2,26 mil jard. Per aandeel verbeterde het resultaat met 8,6 pro cent tot f 8,73. Vooral de verzekeringsacti viteiten (onder andere Na- tionale-Nederlanden) lever den een sterke bijdrage aan de winstverbetering. Bij de bankendochters (ING Bank, Postbank) bleef de winst groei beperkt. De plotselinge rentestijging en de Mexico-crisis zorgden voor tegenvallende resulta ten in de handel in effecten en valuta's voor eigen reke ning. De nettowinst voor de groep is conform de ver wachtingen. Analisten had den een resultaat voorspeld van 2 a 2,5 miljard. Met het oog op 'de volatili teit in een aantal voor de groep belangrijke markten' durfde bestuursvoorzitter A. Jacobs nog geen winst verwachting aan voor '95. Hij verwees onder andere naar de sterke fluctuaties op de wisselmarkten. Iedere cent die de dollar in waarde daalt kost ING 4 miljoen gulden nettowinst. De pas overgenomen failliet gegane Engels bank Barings zal volgens ING na dit jaar bijdragen aan de stijging van de winst per aandeel. De Nederlandse bank/ver zekeraar heeft in de vier weken dat de Britse zaken bank nu haar eigendom is nog geen lijken in de kast ontdekt. Integendeel zelfs, de verliezen blijken zelfs 'een flintertje' minder dan verondersteld. Bouwvakkers helpen elkaar met het invullen van stakingsformulieren tijdens een bijeenkomst in het Haagse Congresgebouw. De nummers op de achtergrond verwijzen naar de verschillende plaatsen waar gestaakt wordt. foto anp Woerden (anp) - Een kleine 32.000 bouwvakkers en stu kadoors hebben zich gisteren opnieuw laten inschrijven als staker. Dat heeft het actie centrum van de bouwbonden van FNV en CNV en de vak vereniging Het Zwarte Corps verklaard. Volgens een woordvoerder blijkt uit de massale opkomst op tien actiebijeenkomsten van Gronin gen tot Wanroij, dat de bereid heid tot staken onder de deelne mers ook op de dertiende actie dag nog onverminderd groot is. De bonden bereiden zich inmid dels voor op een lange actiepe riode. Voor volgende week don derdag zijn opnieuw terugkom- dagen voorzien. En ook voor de periode daarna worden alvast plannen gesmeed. De bonden benadrukten dat zij thans geen enkel contact met de bouwwerkgevers hebben. Er is zelfs geen sprake van informeel overleg. Voor de bonden ligt het ultimatum, zoals gesteld aan het begin van de actie, nog onver kort op tafel. Daarin eisen zij onder meer het handhaven van de automatische prijscompensatie, een 'nieuwe vut-regeling, beloning van gede tacheerde bouwvakkers uit het buitenland onder de in ons land geldende cao en nadere afspra ken over de mogelijke afschaf fing van het uitzendverbod. Voor de bouwwerkgevers zijn de kosten van de voorstellen van de bouwbonden veel te hoog. Werk geversonderhandelaar ing. J. Vahstal jr. suggereerde de bon den woensdag in te binden en een voorstel te doen dat maxi maal 5,75 procent kost. Een van de slachtoffers was een toen 39-jarige man uit Sprundel. Hij was binnen een paar dagen 175.000 gulden kwijt. In wanhoop lokte hij zijn contactman bij Flo renta naar zijn huis en hield hem en zijn collega gegijzeld. De mannen kregen op dracht het geld terug te bezorgen. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Voor de Bredase rechtbank is gisteren het eerste strafproces begonnen waarin de Wet Toezicht Effectenverkeer getoetst wordt. Tien verdachten moeten zich verantwoorden voor deelname aan een criminele organisatie, oplichting en overtreding van de WTEV. Deze zaak is het rechtstreeks gevolg van de gijzeling van twee werknemers van Florenta Trading Gmbh in '92 door een familie in St. Willebrord. Dit heeft in Nederland en Duits land een groot onderzoek tot gevolg gehad. Dat richtte zich op een aantal bemiddelaars die zonder vergunning voor de handel op de goederentermijn- en valutahandel vanuit het Duitse grensgebied speculanten in Neder land hebben opgelicht. Een 32-jarige man uit Lichtaart (B) hoorde voor deelname aan een criminele organisatie en oplichting zes maanden celstraf en een boete van 25.000 gulden tegen zich eisen. Later dit jaar moeten nog negen andere verdachten zich in Breda verantwoorden. Tien anderen hebben een transactie aan vaard. Eerder zijn in Duitsland drie hoofd verdachten veroordeeld tot drie jaar celstraf en hoge boetes. In totaal zijn in het onder zoek zestig personen aangehouden. Het onderzoek onder leiding van het Open baar Ministerie in Breda wees uit dat Flo renta zeker 250 mensen voor twintig miljoen gulden heeft opgelicht. Maar één klant had winst geboekt. Door Pieter Willemsen Zoetermeer - Desnoods moet het maar eens hard tegen hard bij de Koninklijke PTT Nederland NV, vindt Jan, Dekker van de AbvaKabo.' Want hoe kan hij de postbo des en de mensen bij de tele-1 foondienst duidelijk maken, dat er bezuinigd moet wor den op personeel, terwijl KPN vorig jaar ruim twee miljard gulden winst heeft gemaakt? De vakbonden gaan de stem ming peilen onder de 96.000 werknemers van KPN. En als het echt niet anders kan, komt het tot acties. Zowel PTT Post als PTT Tele com doet het uitstekend. Maar och zullen er door reorganisa ties, automatisering en efficien- yverbetering de komende jaren "en- tot vijftienduizend banen verloren gaan. KPN verwacht og steeds ontslagen te kunnen voorkomen via natuurlijk ver- loop en door de inspanningen van een soort intern arbeidsbu reau. Dekker vreest dat dit niet lukt. Hij wil daarom dat de werkweek voor de KPN'ers teruggaat van 38 naar 36 uur. En dat de VUT- leeftijd op 61 gehandhaafd wordt. KPN wil de VUT omzet ten in een systeem van pre-pen- sionering, eveneens vanaf 61. Maar daarvoor deponeert het bedrijf een rekening van 3,1 van het loon op het bord van de werknemers. Dat gaat de bonden veel te ver. Ook tegenover verdere arbeids duurverkorting staat KPN niet onwelwillend. Maar die moet dan wel gepaard gaan met flexi belere werktijden en met het vervallen van een aantal over werkvergoedingen. „Volgens KPN is dat logisch. Als je niet meer op onaangename tijden hoeft te werken, krijg je ook de toeslag niet meer," zegt Dekker. „Maar de leden zeggen tegen mij: ik werk juist graag in de vroege ochtend. En die hon derd gulden extra heb ik nodig voor mijn auto." KPN heeft een onderzoek laten verrichten, waaruit blijkt dat de loonkosten zes tot zeven procent boven die van enkele concurren ten liggen. „Het zal wel waar zijn. Maar ik weet niet wie die concurrenten zijn. Ik kan wel concurrenten noemen waarvan ik weet dat ze beter betalen dan KPN," zegt Dekker. „Aan die anonieme concurrenten heb ik niets." De vakbondsman wil zich niet negatief uitlaten over allerlei koeriersdiensten die PTT Post concurrentie aandoen. Maar die werken met afroepcontracten, nul-urencontracten en dergelij ke; zaken waar ze bij elke vak bond van gruwen. Die kant moet KPN niet opgaan. Het bedrijf moet borg staan voor kwaliteit. Daarom ziet Dekker ook niets in de zogenaamde wijkbezorging waarmee proeven zijn genomen. Deeltijdkrachten die de post eerst op de keukentafel sorteren en haar vervolgens rondbrengen. Technisch kan het allemaal al lang. De post kan automatisch tot op huisnummer worden ge sorteerd. De stapeltjes post zou den dan afgeleverd kunnen wor den bij de deeltijdwerkers aan huis. Daarmee verdwijnt de rol van de postbode. De postbode besteedt nu elke dag ongeveer drie uur aan het sorteren van de post en vijf uur aan bestellen. Postdirec teur Scheepbouwer sprak on langs van een bestelloop van 6,5 uur. Als de postbode niet meer hoeft te sorteren, wordt zijn werk een deeltijdbaan van 6,5 uur. PTT Post zal dat systeem overigens niet invoeren voor het huidige personeel, verzekerde Scheepbouwer. Ook bij Telecom verwacht Dek ker de komende jaren proble men. PTT Telecom heeft het hoogste aantal aansluitingen per werknemer in Europa. Alleen de Amerikanen werken nog doel matiger, maar Telecom vindt desondanks dat er nog driedui zend banen weg moeten. „Bij Telecom is het probleem dat het veel minder dan Post een organisatie is die centraal stevig wordt aangestuurd. Een monteur in het ene district kan het razend druk hebben, terwijl zijn collega in een ander district weinig om handen heeft." Bij Telecom zullen mensen mo bieler moeten worden. „Maar dat kun je moeilijk verkopen als je mensen daarnaast niet de ze kerheid biedt dat ze hun baan Van onze verslaggever Rotterdam - Internatio Müller moet op zoek naar een nieuwe doelstelling. Het bedrijvenconglomeraat heeft vorig jaar een vijftig procent hogere winst geboekt van 70 miljoen gulden. Dat is twintig procent over het eigen vermogen, ver boven de in 1992 geformuleerde doelstelling van vijftien procent. Onder Internatio Müller vallen vier kernactiviteiten: technische dienstverlening, farmaceutische groothandel Inteipharm, tech nische en chemische handel en de havenactiviteiten. In West- Brabant behoren onder meer Nettenbouw in Breda en de producent van brandbeveiligingsinstallaties Saval tot het con glomeraat. P. Groenenboom, voorzitter van de Raad van Bestuur van- Internatio Müller, toonde zich gisteren bij de presentatie van het jaarverslag dan ook buitengewoon content over de gang van zaken. „Volgende week hebben we een bijeenkomst met de honderd hoogste managers van het bedrijf. Dan moeten we het onderwerp van een nieuwe doelstelling op de agenda zetten. In elk geval zal het bedrijfsresultaat dit jaar nog een stuk moeten stijgen. Want Groenenboom beloofde een stijging van de netto winst, terwijl tegelijkertijd de belastingdruk weer behoor-' lijk zal oplopen. Internatio profiteerde in 1994 nog van de opgelopen compensabele verliezen. Internatio wil de komende tijd nog een flink aantal acquisities plegen. Groenenboom wilde niet zeggen hoeveel geld daarvoor beschikbaar is. Maar hij zag nogal wat witte vlekken, zowel geografisch als qua produktenpakket, bij de vier kernactivitei ten van Internatio. In 1991 leed het concern nog een zwaar verlies van 121 miljoen gulden. Sindsdien heeft Internatio stevig gereorganiseerd. Het concern verkocht dertig bedrijven en zo'n achthonderd miljoen gulden aan omzet. Rotterdam - Het Gemeentelijk Havenbedrijf van Rotterdam gaat werknemers van Indonesische havens trainen op het terrein van verkeersbegeleiding. In eerste instantie zal het project zich richten op de haven van Tanjung Priok, waar medewerkers vertrouwd gemaakt zullen worden met nieuwe verkeersbegelei- dende systemen. Deze samenwerking is donderdag in Rotterdam bekendgemaakt tijdens een congres over vergroting van de maritieme samenwer king tussen Nederland en Indonesië. Het tweedaagse congres vindt plaats in het kader van de viering van de 50-jarige onafhankelijkheid van Indonesië. Zoetermeer - De Nederlandse zuivelondernemingen willen vee houders die rommelen met het hormoon BST dat de melkpro- duktie stimuleert, zwaar straffen. Boeren die worden betrapt op gebruik van BST mogen geen melk meer leveren aan Nederland se zuivelbedrijven. Dit heeft de Nederlandse Zuivelorganisatie NZO donderdag bekendgemaakt. Commercieel gebruik van het hormoon BST (bovine somatotropine) is in de Europese Unie vooralsnog tot 2000 verboden. In de Verenigde Staten mag BST wel worden toegepast. Tot dusver is nog geen enkele Nederlandse veehouder betrapt op het gebruik van BST. De NZO wil door middel van de strenge maatregel voorkomen dat ondernemers alsnog in de verleiding komen. Brussel - Spaghetti mag spaghetti blijven heten en hoeft op verpakkingen niet te worden aangeduid als langgetrokken deegwaar. De Europese ministers van Consumentenzaken heb ben daarover een akkoord bereikt. Er komt een soort (taal)code voor etiketten op levensmiddelen, maar die wordt niet streng toegepast, zo zei staatssecretaris Van Dok. Consumenten moeten de informatie in hun moedertaal krijgen, maar deze eis geldt niet voor welbekende produkten als macaroni, spaghetti, taco's en nasi goreng. Belangrijker is dat op een verpakking voortaan duidelijk de ingrediënten van een produkt vermeld moeten staan. Den Haag (ANP) - Bij de meeste verzelfstandigingsoperaties van de overheid (waaronder privatiseringen) ontbreekt het aan heldere en controleerbare doelstellingen. Ook wordt het parle ment niet altijd voldoende geïnformeerd over de bestuurlijke en financiële gevolgen ervan. Mede hierdoor zijn sommige Rijks diensten te goedkoop van de hand gedaan of zelfs met verlies verkocht.Dit concludeert de Algemene Rekenkamer in een onderzoek naar verzelfstandigingen in de periode 1987-1994. Lieshout - Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeuring verleend aan een vergroting van het bedrijf sterrein van bierbrouwerij Bavaria met 22 hectare; praktisch een verdubbeling van de huidige oppervlakte. De uitbreiding betekent op termijn een stijging van de drank- produktie van vier miljoen hectoliter naar zeven miljoen hectoli ter per jaar en extra werkgelegenheid voor zo'n 400 personen. Nu werken er ongeveer 700 mensen bij de brouwerij. Na acht uur maakte de door Florenta ge waarschuwde politie een einde aan de gijze ling. De rechtbank in Breda heeft de man uit Sprundel en twee familieleden veroordeeld tot werkstraffen en voorwaardelijke cel straffen. In haar vonnis constateerde de rechtbank toen dat er 'geen sprake is ge weest van wat doorgaans een gijzeling wordt genoemd'. De rechtbank vonnist nu op 13 april. Door Bert Schampers Brussel - De visserij-oorlog tussen Canada en de Europese Unie kan worden beëindigd, indien beiden het eens worden over een pakket nieuwe afspraken. wel behouden als ze ergens an ders gaan werken." Dekker vindt dat KPN meer moet doen aan interne bij- en omscholing. „Vooral Telecom schiet op dat punt nogal eens tekort. Ze trekken mensen van buiten aan met een middelbare beroepsopleiding. Die moeten het bedrijf dan eerst helemaal leren kennen. Maar in het bedrijf zitten genoeg mensen met een lagere beroepsopleiding en daar bovenop nog extra kennis. Die mensen kun je heel goed verder opleiden." Dekker erkent dat het onvermij delijk is dat een deel van het werk domweg verdwijnt. „Dat is niet tegen te houden en dat wil len we ook niet tegenhouden. Maar mensen moeten wel op een 'sociaal verantwoorde manier worden begeleid. We horen nu dat mensen van boyen de vijftig een brief thuis krijgen waarin staat dat ze die en die cursus moeten gaan volgen en dat ze op moeten stappen als de resultaten niet goed zijn." Volgens de Europese Commissie zou de Canada bereid zijn te onderhandelen. De ambassadeurs van de vijftien EU-lidstaten hebben gisteren in Brussel vergaderd over een voor stel van de Europese Commissie. IDat voorziet in een waterdichte controle van vissersschepen door directe inspectie een boord en satelliet-waarneming. Ook moeten beide partijen het eens worden over nieuwe afspra ken voor visquota op lange ter mijn. De Europese Commissie wil ove rigens voorkomen dat het met dit initiatief het recht van Cana da erkent om op te treden buiten de 200-mijlszone, wat de afgelo pen weken herhaaldelijk gebeur de. Na de rel met het Spaanse schip de Estai, kwam het deze week opnieuw tot incidenten in inter nationale wateren. De Canadese marine knipte in enkele gevallen de netten door van Spaanse trawlers. Een woordvoerder zei gistera vond desgevraagd dat de EU niet zal meewerken aan een geo grafische verdeling van visgebie- den buiten de 200-mijlszone. Volgens een zegsman voelt de unie niets voor toewijzing van 'boxen, waarbinnen wij mogen vissen'. Als stok achter de deur hebben de EU-ambassadeurs de Europe se Commissie gevraagd alvast een lijst op te stellen van moge lijke sancties, voor het geval Ca nada nieuwe incidenten uitlokt. De Spaanse premier Gonzalez heeft een dringend beroep ge daan op zijn collega's in de Eu ropese Unie één lijn te trekken met Spanje in het visserijconflict met Canada. In een persoonlijke brief aan alle Europese regeringsleiders waar schuwt de premier voor het doorbreken van de solidariteit. Elke scheuring kan door de pu blieke opinie en de internationa le gemeenschap worden opgevat als een zwakheid van de Unie, waarschuwt hij.

de Stem | 1995 | | pagina 5