Valu Europa harder tegenover Turkije 'Staat die abortus toestaat is totalitair' Jury stemde met zeven tegen vijf voor vrijspraak Peeze Israël wil weg uit zes steden op Westoever Ruandezen vluchten massaal uit Burundi Aanslag op politiechef Japan, sekte ontkent Russen veroveren laatste basis Tsjetsjenen Smeergeldaffaire NS bijzaak voor Fransen DE STEM BUITENLAND DE STEM Rusland zwakt wet aidstest af Proces tegen 4negerzoen' BUITENLAND KORT Polen niet welkom bij Duitse herdenking Corruptie-onderzoek bij Franse partij Bestand in strijd zuid-Sudan Frankrijk getroffen door stakingsgolf Vroegere rechter DDR krijgt 5 jaar Oekraïne neemt stappen tegen de Krim Specter presidentskandidaat VS Rechter verwerpt Clintons homo-wet Dalingen pes Uitspraak in Exota-affaire komt in juli Frans EU-voorzitterschap: douane-unie gaat voorlopig niet door Parijs - De Europese Unie werkt aan een 'harde verklaring' tegen Turkije vanwege de oorlog die dat land voert tegen de Koerden in noord-Irak. Dat de EU de douane-unie met Turkije ratificeert, kunnen de Turken onder de huidige omstandigheden vergeten. Dat heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken Juppé giste ren gezegd. Hij is momenteel voorzitter van de Europese Unie. De EU zal, aldus Juppé, niet zal toestaan dat het Turkse leger gedurende een langere periode in het gebied blijft. Juppé zei Turkije duidelijk te hebben gemaakt bereid te zijn te helpen bij de handhaving van de democratie, mits Turkije ook alle democratische regels respecteert. Juppé weidde niet uit over de verklaring, die nu in een aantal Europesese hoofdsteden bespro ken wordt. Maar hij maakte dui delijk dat het akkoord voor de vorming van een douane-unie, dat 6 maart werd ondertekend, niet geratificeerd zal worden als Moskou - Buitenlanders die lan ger dan drie maanden in Rus land willen blijven moeten het resultaat van een hiv-test over leggen bij hun visumaanvraag. Iedere buitenlander bij wie aids wordt vastgesteld zal het land moeten verlaten. Dat staat in een nieuwe aids-wet die op 1 augustus van kracht wordt en waaronder president Boris Jelt- sin eind deze week zijn handte kening zal zetten. Daarmee is een einde gekomen aan de controverse rondom de verplichte aids-test. De wet die nu van kracht wordt is een afge zwakte versie van een eerder wetsontwerp dat al door het par lement was goedgekeurd, maar schipbreuk leed op een veto van president Jeltsin. In het eerste ontwerp stond de bepaling dat alle buitenlandse bezoekers, inclusief toeristen, een verplichte test moesten on dergaan. Ook buitenlanders die al in Rusland verblijven zouden volgens dat ontwerp getest moe ten worden op aids. Buitenland se diplomaten oefenden grote druk op de president uit om de wet niet goed te keuren. Reisor ganisaties voorzagen een desas treuze daling van het toerisme naar Rusland, Turkije geen maatregelen neemt om de mensenrechten beter na te leven. Turkije komt onder steeds ster kere westerse druk te staan om de operatie tegen de Koerden te staken. Duitsland heeft al een wapenembargo ingesteld. Frank rijk sloot gisteren een Europees wapenembargo niet uit. Neder land verstrekt geen nieuwe ver gunningen voor de export van militair materieel naar Turkije zolang Ankara geen einde maakt aan de interventie. Een woord voerder van Buitenlandse Zaken heeft dat gisteren gemeld. Washington is nog lang niet zo ver. De regering-Clinton heeft veel begrip voor de Turkse ziens wijze dat de PKK-aanvallen vanuit Irak een voortdurende bedreiging vormen. Clinton ver liest bovendien het stategische belang van Turkije als bondge noot niet uit het oog. Turkije heeft gisteren ondanks toenemende druk een tweede front, nu in oost-Turkije, geo pend tegen de PKK. Ankara zond er 15.000 man troepen naar toe. „Dit wordt eenzelfde soort offensief als dat in noord-Irak," zei een legerwoordvoerder. In to taal zet Ankara mogelijk 30.000 soldaten in voor het tweede of fensief. De Koerden gaan in België een eigen parlement in ballingschap oprichten. De inauguratie van de 75 tot 80 parlementsleden heeft plaats op T2 april. Ondanks he vige protesten van de Turkse regering, zullen de Belgische au toriteiten de installatie van het parlement niet verhinderen. De Koerdische initiatiefnemers spreken wensdag van een 'histo rische gebeur- tenis', waarvoor tal van hoge politici en vertegen woordigers van internationale organisaties zijn uitgenodigd. De oprichting is een initiatief van Turkse parlementsleden van de Democratie Partij (DEP), die hun eigen land zijn ontvlucht. Verwacht wordt dat de PKK veel zetels zal krijgen. Talrijke Turkse reisbureaus en een moskee in Duitsland zijn in de nacht van woensdag op don derdag het doelwit geweest van aanslagen met molotovcocktails en brandbommen. ertoe over te halen een Israëli sche troepenterugtrekking op veel kleinere schaal uit de Westoever te accepteren dan af gesproken werd in het principe vredesakkoord van 1993, waarin uitgegaan wordt van een volledi ge terugtrekking. In ruil, zo meldden de functiona rissen, is Israël bereid concessies te doen op andere terreinen, zo als de omvang en macht van de Palestijnse autonomieraad, die de Gazastrook en de Westoever zal gaan besturen. Ook hebben de Israëliërs nieuwe voorstellen geopperd die verder gaan dan het originele autonomieplan. Zo is men bereid de status van de autonome Gazastrook op te waarderen tot een Palestijnse staat en stellen de Israëliërs een verdeling van de Westoever voor tussen Palestijnen en joden op basis van aantallen. Er leven zo'n een miljoen Palestijnen op de Westoever en zo'n 130.000 joodse kolonisten. In het autonomie-akkoord tus sen Israel en de PLO werd afge sproken dat de terugtrekking van het leger voor juli 1994 voltooid zou zijn, om de weg vrij te maken voor Palestijnse ver kiezingen. Door de aanslagen van Palestijnse extremisten wei gerde Israel echter zijn troepen terug te trekken. Hierna kwa men Israel en de PLO overeen 1 juli aanstaande als deadline te stellen voor het bereiken van een akkoord over de troepenterug- Nancy - 'Negerzoenen' kun nen niet meer en moeten verboden worden. Dat is de mening van de 24-jarige in Ivoorkust geboren en in Frankrijk wonende Esther Mukalay Bissouekolo. Ze heeft gisteren een rechts zaak aangespannen om een naamsverandering voor de lekkernij af te dwingen, die in Frankrijk negerkop wordt genoemd. De naam schoot Bissoueko lo in het verkeerde keelgat toen ze reclameborden zag over de lekkernij. „Ik ben zes maanden zwanger en ik wil niet dat mijn kind 'ne gerkop' wordt genoemd." Met de Sint Pieter op de achtergrond, las een Romeinse non gisteren vol spanning de nieuwe encycliek van de paus, die net daarvoor van de Vaticaanse persen Was gerold. fotoap VERVOLG VAN VOORPAGINA In zijn nieuwe encycliek verkondigt de paus verder luid en duidelijk dat elke democrati sche staat die abortus en/of euthanasie wet telijk toestaat, het pad van de democratie heeft verlaten en de weg is ingeslagen van de totalitaire staat. Uitsluitend en alleen de doodstraf is in uitzonderlijke omstandigheden moreel aan vaardbaar, maar abortus en euthanasie zijn altijd en in alle omstandigheden immoreel. Het is katholieken daarom altijd verboden in welke vorm dan ook mee te werken aan abortus of euthanasie, lichtte de kardinaal de inhoud van de encycliek toe. Voorbehoed middelen werken een 'anti-leven-mentali teit' in de hand, omdat het falen van zo'n middel dan voor mensen heel vanzelfspre kend wordt gevolgd door een abortus. De oproep van de paus aan alle katholieken om overal in verzet te komen tegen abortus en euthanansie, ook waar ze wettelijk zijn toegestaan, is volgens kardinaal Simonis geen oproep om abortusklinieken geweldda dig te belagen zoals in de Verenigde Staten regelmatig gebeurt. Het verzet dat de paus bedoelt omvat 'vooral getuigenis afleggen dat abortus en euthanasie nooit ofte nimmer te rechtvaardigen zijn'. In de jongste encycliek verkondigt de paus op orkaansterkte al zijn bekende standpun ten over voorbehoedmiddelen, kunstmatige bevruchting, abortus, euthanasie en aanver wante zaken. Hij bezweert de wereld om in Gods naam elk menselijk leven te beschermen, te respecte ren en in leven te houden. naai xvu&idiiu. en uictiiuuummeu. Jeruzalem (ap) - Het Israëlische leger heeft een plan op tafel gelegd waarin het zijn troepen uit zes steden op de bezette Westoever terugtrekt. In Hebron, waar de spanningen tussen joodse kolonisten en de Palestijnse inwoners groot zijn, zal het Israëlische leger voorlopig aanwezig blijven. Opzet van het plan is de PLO trekking en het houden van Pa lestijnse verkiezingen. De Palestijnse functionaris Tayeb Abdel Rahim liet weten dat de Palestijnen bereid zijn mee te werken aan een gefaseer de terugtrekking, maar elke ver andering van het originele auto nomie-akkoord van de hand wij zen. „Israël doet alsof er geen andere zijde bestaat. Ze moeten begrijpen dat zonder terugtrek king van de Israëlische troepen er geen overeenkomst is." Bujumbura (rtr/afp) - Naar schatting 40.000 Ruandese vluchtelingen trekken uit hun kampen in het noorden van Burundi naar Tanzania uit vrees voor het geweld in het land. Door aanvallen op hun kampen vielen in de nacht van zondag op maandag zeker twaalf doden. De VN-Vluchtelingencommis- sie Unhcr poogde hen te over tuigen dat ze beter konden blijven, maar de uittocht ging door. In Burundi zitten bijna 200.000 Ruandese vluchtelin gen sinds de massamoorden in hun eigen land een jaar gele den. In de Burundese hoofdstad Bujumbura heerste gisteren rust, daags nadat premier An- toine Nduwayo een plan voor de terugkeer naar de vrede ontvouwde en de speciale af gezant van de VN extremisten in het land waarschuwde. Pre sident Sylvestre Ntibantunga- nya en Nduwayo tekenden een verklaring waarin ze de vrede en veiligheid beloven te hand haven. De bezoekende Franse minister Debré tekende het document namens Frankrijk en de Europese Unie. Volgens Debré steunen Frankrijk en de EU resoluut de inspanningen van de Burundese regering om vrede en wederopbouw te be werkstelligen. De Burundese premier verze kerde woensdag dat er geen volkerenmoord in Burundi komt. De prioriteiten van de regering zijn terugkeer naar de vrede en herstel van de veiligheid in het land. Tokyo (rtr/ap) - De chef van de Japanse politie, Takaji Kunimatsu, 'is gisterochtend zwaar gewond geraakt bij een aanslag op zijn leven. Een gemaskerde man schoot voor het huis van de 57-jarige Kunimatsu vier schoten op hem af. De politiechef, die op weg was naar zijn werk, kreeg vier kogels in zijn buik maar verkeert niet in levensgevaar. De politie heeft een klopjacht op de daders geopend. Kunimatsu leidt als hoofd van de nationale politie het groot scheepse onderzoek tegen de sekte Aum Shinri Kyo die wordt verdacht van de gifgasaanslag met sarin in de metro van Tokyo. Op 20 maart kwamen daarbij tien mensen om het leven en raakten duizenden metropassa giers gewond. In een fax aan Japanse media ontkent de religieuze beweging elke betrokkenheid bij de aan slag op Kunimatsu. Kort na de aanslag echter werden verschil lende Japanse nieuwsmedia ge beld door een man die zei dat de hoofdcommissaris van de Tokyo- se politie het volgende doelwit zou zijn, tenzij de politie het onderzoek naar sekte staakt. Hoewel de politie niets loslaat over het onderzoek naar de aan slag in de metro wordt algemeen aangenomen dat de politie zelf het belangrijkste doelwit was. Elk van de vijf metrotreinen waarin e'en pakketje met het zenuwgas sarin werd geplaatst zou zijn gestopt bij een halte bij een politiebureau, en de aanslag werd gepleegd op een tijdstip dat agenten naar hun werk gin gen. Het Japanse parlement nam gis teren een wet aan die chemische wapens verbiedt. Daartoe be hoort ook het gas sarin. De wet maakt het mogelijk de daders van de aanslag levenslange ge vangenisstraf op te leggen. Moskou/Brussel (rtr/ap) - Russische troepen hebben gisteren het laatste bolwerk van de opstandige Tsjetsje nen veroverd. De Russische vice-premier Soskovets maakte bekend dat de strate gisch gezien zeer belangrijke stad Góedermes zonder ge weld is ingenomen. Movladi Oedoegov, een woord voerder van de Tsjetsjeense re bellen, zei echter dat de rebellen de stad nog steeds in handen hadden. De val van Goedermes zou niet als een verrassing ko men, want de meeste rebellen hebben de stad al verlaten om de strijd in Sjali te ondersteunen. Goedermes en Sjali waren de belangrijkste bolwerken van de rebellen na de val van Grozny in januari. Het militaire hoofd kwartier van de Tsjetsjeense president Dzjochar Doedajev in Sjali is nu vanaf drie kanten ingesloten door Russische troe pen. Naar verwachting zullen de Tsjetsjenen in Sjali veel weer stand bieden aan de Russen. Vol gens sommige Russische schat tingen zijn er 8.000 tot 10.000 rebellen in de stad. VN-functionarissen in het ge bied zeiden gisteren echter dat sommige rebellen het gebied be gonnen te verlaten om zich te verschansen in de zuidelijke ber gen van waaruit ze een guerrilla oorlog zouden willen beginnen. De Russische strijdkrachten hebben na een moeizame strijd om Grozny de overhand gekre gen in Tsjetsjenië, vooral dankzij de massale inzet van zwaar ge schut en door hevige bombarde menten. De Russische bevelhebber gene raal Koelikov zei eerder op de dag dat in de Tsjetsjeense oorlog tot nu toe 1426 Russische mili tairen zijn omgekomen. Het aan tal Russische militairen dat ge wond raakte, bedraagt volgens hem 4630. De helft van de omgekomen Russen sneuvelde in de slag om de hoofdstad Grozny. Van bijna honderd soldaten wordt aange nomen dat ze krijgsgevangen zijn gemaakt door Tsjetsjeense strijders. Over het exacte aantal slachtof fers in de bloedige oorlog in Tsjetsjenië bestaat grote ondui delijkheid. Volgens schattingen van Russische mensenrechtenor ganisaties zijn zeker 12.000 Rus sische soldaten omgekomen. Het aantal doden onder burgers is mogelijk 24.000. Eén mensen rechtenorganisatie beweert ech ter dat er alleen al bij de slag om Grozny mogelijk 30.000 mensen om het leven zijn gekomen. Door Wilko Voordouw Parijs - De Franse justitie beschouwt de smeergeldaffaire in verband met de aankoop van locomotieven door de Nederlandse Spoorwegen als 'bijzaak'. Het is dan ook niet waarschijnlijk dat de Franse rechter-commissaris Renaud van Ruymbeke een erg diepgravend onderzoek zal ver richten, aldus diens plaatsvervanger Bartolin. „Voor de Franse wet is er met die twee betalingen, die in 1989 en 1990 zouden zijn verricht, helemaal niets aan de hand. Ze staan keurig in de boeken en zijn zelfs opgegeven bij de belasting," aldus de rechter-commissaris. De betalingen werden door het Frans-Britse GEC-Alsthom verricht aan twee Paname se bedrijven. Het gaat in totaal om 6 miljoen franc - en niet 6,4 miljoen franc zoals eerder werd aangenomen - die is gestort 'in verband met de aankoop van 38 locomotieven door de Neder landse Spoorwegen'. Aanvankelijk werd gesuggereerd dat de 2 miljoen gulden commissie een vorm van smeergeld was, en dat Nederlandse politici of NS-bestuurders zouden zijn omgekocht. Dat werd met klem ontkend door zowel GEC-Alsthom als de NS. „Maar we weten nog niet wie dat geld hebben ontvangen. Dat maakt ons ook op zich niet zoveel uit, want alles lijkt in orde. Het is bij dit soort buitenlandse orders gebruikelijk dat er commissie wordt betaald aan allerlei tussenpersonen," aldus de rechter uit Rennes. Van een eventuele corruptiezaak aan Franse zijde blijft dus weinig overeind. Maar de zaak kan toch nog een staartje krijgen in verband met een andere storting door GEC-Alsthom. Rech ter-commissaris Van Ruymbeke doet onderzoek naar een derde storting, op een bank in Zwitserland en op naam van Michel Reyt. Deze is directeur van het studiebureau SAGES, dat de afgelopen jaren vooral diende als illegale geldpomp voor de socialistische partij. GEC-Alsthom beweert dat het bijna een miljoen gulden aan Reyt heeft betaald voor diens bemiddeling bij de aanleg van de metro in Nantes. Maar Reyt verdedigt zich door te zeggen dat hij het bedrag kreeg voor zijn dienstverlening bij de NS-order. „Van Ruymbeke zal Reyt vast en zeker vragen stellen over deze betaling", aldus Bartolin. Bonn - De Duitse Bondskanselier Helmut Kohl blijft ertegen dat Polen wordt uitgenodigd voor de officiële herdenking van het einde van de Tweede Werelodoorlog, op 8 mei in Berlijn. Hij vindt dat alleen de vier overwinnaars moeten worden gevraagd, zo zei hij in de Bondsdag. De Poolse minister van Buitenlandse Zaken Bartszewski heeft kritiek geuit op de weigering van de regering in Bonn om Polen uit te nodigen. Hij herinnert eraan dat de oorlog begon met de Duitse inval in Polen. Parijs - De Franse minister van justitie, Pierre Méhaignerie, heeft onderzoek gelast naar vermeende illegale financiering van zijn eigen partij, het Centrum van Sociaal-Democraten (CDS). Méhaignerie maakte dit gisteren bekend na berichten in het weekblad Le Canard Enchainé dat de partij tot 1991 tien jaar lang gedeeltelijk draaide op geheime fondsen uit Zwitserland. De CDS, waarvan Méhaignerie twaalf jaar leider was, tot 1994, is één van de belangrijkste componenten van de Union pour la Démocratie Fran?aise (UDF), de tweede partij in premier Balladurs regeringscoalitie. Nairobi - Het Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA, de groot ste rebellenbeweging in het zuiden van Sudan, neemt gedurende twee maanden een staakt-het-vuren in acht. Dat heeft kolonel John Garang van de SPLA gisteren meegedeeld op een perscon ferentie in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Garang riep tevens op om waarnemers te sturen die moeten toezien of een bestand wordt nageleefd.De regering zei maandag al de vijandelijkheden voor twee maanden te staken, na aandringen van de voormalige Amerikaanse president Jimmy Carter, die Khartum bezocht. Parijs - Frankrijk is gisteren getroffen door een stakingsgolf. In Parijs legde de overgrote meerderheid van het personeel van het openbaar vervoer het werk neer. Metro, bussen en treinen reden niet of nauwelijks. Veel Parijzenaars gingen lopend naar hun werk. De helft van de binnenlandse vluchten van de luchtvaart maatschappij Air Inter moest worden afgelast en op de autowe gen bij Parijs stonden lange files. De vakbonden eisen hogere lonen, betere arbeidsomstandighe den en willen (massa-)ontslagen voorkomen. De Franse premier en presidentskandidaat Bahadur was tot voor kort tegen hogere lonen, maar de stakingen (en zijn kansen op het presidentschap) hebben hem plotseling zijn mening doen herzien. Berlijn - Een oud-rechter van het hooggerechtshof van voormalige DDR, Helene Heymann, is gisteren tot vijf jaar J gevangenisstraf veroordeeld wegens rechtsverkrachting doodslag. Het was de hoogste straf die tot nu toe is uitgesproken I in een reeks rechtszaken tegen voormalige Oostduitse rechters. I De 77-jarige Heymann, die vanwege haar slechte gezondheid I overigens niet de gevangenis in hoeft, heeft in de jaren vijftig I uitzonderlijk zware straffen, waaronder vier doodvonnissen, I uitgedeeld aan mensen die van spionage of andere politieke misdrijven waren beschuldigd. Kiev - De Oekraïense president Koetsjma heeft gisteren j dreigd het parlement van de Krim te ontbinden als het zich niet I onthoudt van 'illegale en anticonstitutionele maatregelen'. Ki«[ wil daarmee een eind maken aan het streven van de Krim r aansluiting bij Rusland. Koetsjma wil maatregelen nemen waardoor de regering van dj Krim alleen verantwoording aan Oekraïne is verschuldigd! Hierdoor zullen de twee sterke mannen van de Krim, president! Mesjkov en parlementsvoorzitter Tsekov, in de praktijk nietj meer te zeggen hebben. Het Oekraïense parlement opende eerdeil deze maand de aanval op de separatistische leiders van de KruJ door de grondwet en het presidentschap van het gebied af tj schaffen. Washington - De gematigde Republikeinse senator Arlen SpffJ ter heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor het presidents#! van de Verenigde Staten. De presidentsverkiezingen zijn wT gend jaar november. I Specter is de vijfde politicus die zich voor de Republikein! kandidaat stelt. Hij is in tegenstelling tot de andere 'ij kandidaten voor het recht op abortus, ijvert voor gelijkbereclj ging van hetero- en homoseksuelen en neemt in sociale kwes'1"! een liberaal standpunt in. New York - Een wet van de regering Clinton die handhaaft f J homoseksuelen op grond van hun seksuele geaardheid uit «J leger kunnen worden ontslagen, maar mogen blijven zo lang J er publiek geen uiting aan geven, is gisteren door een federa-B rechter verworpen. Het principe 'niet naar vragen, over zwijgj was een compromis van Clinton, die eigenlijk verder wilde ga J maar op tegenstand van hoge militairen stuitte. Het Pent" zal waarschijnlijk beroep aantekenen tegen de uitspraak, een woordvoerder van het ministerie van Defensie. Van onze verslaggevers Vlissingen - Aluminiumfa kant Pechiney in Vlissin| en de Nederlandse Elect: teitsproduktie en -distrij tiesector kwamen in de n; van woensdag op donder uiteindelijk toch tot een p: cipe-akkoord over de prijd voorwaarden voor de lever van stroom. De vlag wapperde in top, personeel nuttigde in vrol stemming een gebakje en (p| tiek) Zeeland haaide opgeli adem. De dreigende sluiting het bedrijf, met zo'n 900 dii Van onze verslaggever Bergen op Zoom - De vali GE Plastics Europe zwaai| De val van de Italiaanse lir de Spaanse peseta kostte bedrijf alleen al in de eerste maanden van dit jaar netto verlies van acht miljoen dolk „De valuta-crisis heeft al de brengsten van de bezuinigir van de afgelopen jaren in keer ongedaan gemaakt," een zwaar teleurgestelde dl teur U. Wascher van GE Plas Europe in Bergen op Zo „Klommen we na drieënhalf van recessie en hard werken delijk uit het dal, krijgen we crisis béng béng om de geslagen." De valuta-ontwikkeling kent voor GEP dat de teu opnieuw strak getrokken mol worden. Maar specifieke kos reducties of personeelssane gen staan niet op de rol. Wascher meent dat de Euro] Unie snel maatregelen moet men om deze ongewenste wikkelingen in de kiem te s ren. „De hele valutaire ontwikke is desastreus voor de econo sche ontwikkeling van Eurc Het is hoogste tijd voor de in] ductie van de ECU, waardoc dit soort problemen voorkom GE Plastics Europe, waarvan I fabriekencomplex In Bergen Zoom het hart vormt, bof over 1994 een netto-winst belasting van ruim 90 mil dollar bij een omzet van miljard dollar. Subsidies Het bedrijfsresultaat kwam tig procent hoger uit op 70 joen dollar. Het verschil klaart Wascher onder meer fiscale faciliteiten in de v Van onze verslaggever Amsterdam - Het hof in sterdam heeft gisteren geen uitspraak gedaan ir Exota-affaire. Het hof h nog diverse vragen voor commissie van wijze h( die eerder al bepaalde da Vara achttien miljoen gul moet betalen aan de bi jaren '70 ter ziele geg Dongense Exota-limonad briek. In juli krijgt de al bijna 25 slepende zaak zijn vervolg. Het gerechtshof in Amster blijkt nog een groot aantal gen te hebben voor de drie kundigen die in de Exota-afi eerder al advies hebben u bracht. Die deskundigen we ingeschakeld nadat de rechti in 1986 had bepaald dat de een onrechtmatige daad hai gaan door in een uitzendin, Ombudsman Marcel van een exploderende fles te t P'®, mtzending van 8 ja: y't bleek de doodsteek vo Populaire limonadegazeuse Door Pieter Willemsen Zoetermeer - Desnoods üet maar eens hard tl hard bij de Koninklijke I Nederland NV, vindt I Dekker van de AbvaKl Want hoe kan hij de pos des en de mensen bij de I loondienst duidelijk ml uat er bezuinigd moet T op Personeel, tel KPN vorig jaar ruim unljard gulden winst gemaakt? De vakbonden gaan de Peüen onder de werknemers van KPN En to^acties. anders kan' k® Zowel PTT Post als PTT 25 do,e,t het Uitstekend, och zullen er door reorgi. es, automatisering en eff c^erbetermg cle kSe verinrpn vyltienduizend verloren gaan. KPN ven voorkomt ontslagen te ki orkomen via natuurlijk Door Mare De Koninck Washington - De jury die vorige week tijdens het proces in Amerika tegen de Nederlandse au pair Anna Corina Peeze niet tot een unaniem oordeel kon komen, blijkt uiteinde lijk met zeven tegen vijf stemmen vóór vrijspraak van de verdachte te hebben gestemd. Dat is uit verklaringen achteraf van diverse juryleden duidelijk geworden. Het proces tegen Peeze, die ervan wordt verdacht vorige zomer de baby waar voor ze de zorg had door heftig schud den dodelijk te hebben verwond, zal op 20 april worden overgedaan. De aan klager zou echter tevoren kunnen con cluderen dat ook een tweede proces niet tot een veroordeling (waarvoor unani miteit van de jury is vereist) zal leiden en daarom geen zin heeft. In dat geval zou Anna Corina, die op vrije voeten is maar de VS niet mag verlaten, van rechtsvervolging worden ontslagen en naar Nederland kunnen terugkeren. De juryleden die voor vrijspraak stem den, blijken gevoelig te zijn geweest voor het argument van Peeze's advocaat Rod Leffler dat ook de vader van de gestorven baby de mishandeling kan hebben gepleegd. Vader Steve Devons hire was op de fatale 2 augustus 1994 eveneens met het kind - dat vaak huilde - alleen geweest. Ook waren die juryle den beïnvloed door het feit dat beide ouders, na die dag te zijn thuisgekomen, hun baby niet hadden aangeraakt en dat ze overdag nooit eens naar huis belden tijdens de week dat de Neder landse au pair voor het kind zorgde. De vijf juryleden die Anna Corina schuldig achtten, meenden dat niets in de bewijsvoering wees in de richting van de vader. De advocaat van de Devonshires noemde het gisteren 'ont moedigend' dat een deel van de jury zich 'in verwarring heeft laten brengen door de onredelijke en uit hun verband gerukte beschuldigingen van Peeze's advocaat jegens de ouders van de baby'. Uit de verklaringen van sommige ju ryleden kan worden opgemaakt dat zij de strikte vonnisrichtlijnen die hen door de rechter waren opgelegd, niet hebben gevolgd. Een jurylid, dat had gestemd voor veroordeling van Peeze, zei het 'onwaarschijnlijk' te vinden dat de vader de dader is. Maar bij (on)waarschijnlijkheid zou altijd vrij spraak van de aangeklaagde moeten volgen omdat schuld wettelijk onomsto telijk bewezen moet worden geacht, zonder ruimte voor twijfel. Van onze redactie buitenland

de Stem | 1995 | | pagina 4