oos Slechte huisvesting psychiatrie dgewoel Verzoening Tommel en PvdA mislukt Berisping tuchtcollege verbaast Chabot Kistje ampullen zorgt voor raadsels in Ochten Doordat patiënten minder snel worden opgenomen blijven investeringen uit Onoverbrugbaar DE STEM BINNENLAND A3 Kleine prijsjes chbat was opzet Bolkestein: 'Teveel slechte studenten 29 ste NEDERLANDSE KUNST-EN ANTIEKBEURS Het Tur DESTEM Bergafwaarts Doorstroom COMMENTAAR BINNENLAND KORT MEDEDELING 31 MAART 1955 A2 VRIJDAG 31 MAART 1995 ïaten. Die laten zich geen knol- ;n voor citroenen verkopen." lijpels wil zich niet uitlaten ver krasloten, staats- en andere aterijen en casino's. Zijn op- [racht beperkte zich tot de be- lendigheids- en kansspelauto- naten. „Wij hebben als commis- ;ie wel vastgesteld dat er bij de verschillende gokspelen sprake moet zijn van rechtsgelijkheid. Tet zou inderdaad merkwaardig :ijn om andere vormen te gaan -itimuleren, terwijl je tegelijker- lijd het spelen op gokautomaten sterk beperkt. Maar daar zal dus ongetwijfeld een politieke dis cussie over ontstaan." De burgemeester van Breda kwam eind vorig jaar in op spraak, omdat hij een experi ment met een behendigheidsspel met kleine prijsjes in zijn stad had toegestaan zonder dat het Nederlands Meetinstituut (con troleur van gokautomaten) er iets van wist. Maar Nijpels baga telliseert het voorval. „Iedereen heeft zijn oordeel al klaar over die behendigheidsap paraten met kleine prijsjes, ter wijl ze nog niet eens bestaan. De commissie heeft destijds in Bre da vijftien experimentele auto maten bekeken. Daaronder be vond zich een soort verticale sjoelbak, die in Finland wordt geëxploiteerd door de overheid en waarvan de opbrengst naar het Rode Kruis gaat. Het is een volslagen onschadelijke auto- maat, die van mij twee weken in een hal mocht staan, om te on derzoeken hoe hij werkte. In die tijd keerde hij maximaal vijf gulden uit." rond de bunker. FOTO HANS t> aag is geschokt gereageerd op t>e' e VN-soldaat in Bosnië. De Ka®e and onderzoek moet doen naar o og geen reden voor de Kamer o® te halen. Kamerleden noemen 'ikkelijk' en 'schokkend'. Minis' dat hij is 'vervuld van afschuif lar de Nederlandse militairen •ijke humanitaire opdracht yervU i geconfronteerd met risico's vo oorhoeve. lat de aanval op de Nederland» ,Dat blijkt eens te meer uit het t gewonde soldaat is afgevoerd, V ischoten," aldus Voorhoeve. U jet defensie-crisiscentrum in 1 val gericht was. Hij wees erop vas woensdagavond. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het conflict tus sen de PvdA-fractie en staatssecretaris Tommei van Volkshuisvesting loopt op. Het verzoeningsgesprek tus sen PvdA-Kamerlid Duives- teijn en de D66-bewindsman mislukte gisteren. Duivesteijn eist volledige com pensatie via de huursubsidie voor de minima van de huurstij- ging de komende vijf jaar. In het gesprek herhaalde Tommei zijn weigering om die wens te vervul len. De PvdA vreest dat de minima de dupe worden van de finan ciële verzelfstandiging van de volkshuisvesting die Tommel voorbereidt. Bij deze operatie, ter grootte van 37 miljard gul den, wordt de financiële band tussen rijk en woningbouwcor poraties vrijwel volledig doorge sneden. De corporaties kunnen bovendien een eigen huurbeleid gaan voeren. Tommel vreest dat uitvoering van de motie-Duivesteijn hem. veel geld gaat kosten. Maar vol gens de PvdA is het bestaande huursubsidie-budget van hon derd miljoen gulden ruim ge noeg. Van dat budget blijft altijd iets over, omdat bijvoorbeeld niet al le mensen hun recht op huursub sidie opeisen. Dat geld wil Tom mel echter vooral gebruiken om te bezuinigen. In het regeerakkoord staat dat jaarlijks tweehonderd miljoen gulden moet worden bezuinigd op de huursubsidie. De staatsse cretaris heeft gisteren alleen be loofd na te gaan hoeveel de Pv- dA-wens precies gaat kosten. Vandaag praat het kabinet ver der over de kwestie. Premier Kok liet Tommel vorige week al bij brief weten dat die gehoor moet geven aan de wens van de PvdA om de minima volledig te compenseren voor huurverho gingen. Tommel schreef vervol gens aan de Kamer dat hij wel een werkgroep naar de zaak wil laten kijken. Een toezegging die de PvdA niet ver genoeg ging; PvdA-fractie- leider Wallage zei vervolgens dat Tommel zijn portefeuille wel eens kwijt zou kunnen raken. Kok heeft zich daarop nogmaals met de zaak bemoeid. In een tweede brief aan Tommel schreef hij woensdag dat de staatssecre taris 'vooral ruimhartiger' ge hoor moet geven aan de wens van de PvdA. Maar Tommel meldde gisteren dat hij de Kamer graag dinsdag zou laten stemmen over de motie van Duivesteijn. De kans dat de motie een Kamermeerderheid haalt, lijkt niet groot. Amsterdam (anp) - De uni versiteit moet alleen de bes te studenten binnen haar poorten toelaten. Dat zei WD-leider F. Bolkestein gisteravond in Amsterdam, waar hij de jaarlijkse Duij- ker-lezing uitsprak. Selectie verhoogt in zijn ogen niet alleen de kwaliteit van het universitair onder wijs, maar ook dat van het vwo. De angst voor fouten bij zo'n 'selectie aan de poort' is daarom ongegrond. Bolkestein bestrijdt de me ning van zijn opponent in Amsterdam, voorzitter P. Drenth van de Akademie van Wetenschappen. Drenth vreest dat er bij selectie op grond van eindexamencij- fers te vaak fouten worden gemaakt. In onopvallende leerlingen kunnen briljante studenten schuilen, denkt Drenth, en voorkomen moet worden dat die de toegang tot de universiteit wordt ontzegd. Volgens Bolkestein is de kans daarop klein. Het pro bleem lost zich volgens Bol kestein vanzelf op als de universiteit streng gaat se lecteren. De scholieren zul len dan immers meer hun best doen. (ADVERTENTIE) Openingstijden: dagelijks 14-22 uur. zaterdag, zondag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag en beide paasdagen 11-18 uur. Chasséveld - Breda telefoon 076-222888 Ochten (anp) - Experts van TNO zijn gisteravond op de camping 't Zand in Ochten begonnen met onderzoek van een kistje waarin zich moge lijk nitroglycerine bevindt. Ze zijn er echter niet in geslaagd het goedje onschadelijk te ma ken, en konden slechts monsters nemen. Het kistje blijft voorlo pig op de camping. Op aangeven van een inwoner uit Ochten heeft de politie giste ren in een schuurtje op een cam ping een kistje gevonden met mogelijk vier liter van het uiterst explosieve nitroglycerine. Politie, BVD en de militaire in lichtingendienst zijn op zoek naar de Duitse eigenaar van de stacaravan waar het schuurtje bijhoort. Deze man moet nog wegens het dumpen van vaten met gevaar lijk chemisch afval voor de rech ter in Arnhem verschijnen. Het kistje met 40 ampullen met vloeistof is woensdagavond ge vonden op camping 't Zand. Na onderzoek kunnen de des kundigen van het Explosieven Opruimings Commando niet zeg gen of er inderdaad nitroglyceri ne inzit, maar wel dat het kistje een gevaarlijke chemische stof bevat. In een of twee ampullen blijken haarscheurtjes te zitten. Het is mogelijk dat de springstof ver dund is met alcohol. Als in dat geval een buisje zou knappen, verdampt de alcohol en ontploft de nitroglycerine. Vier liter nitroglycerine kan een groot gebied opblazen. De omge ving van het schuurtje is gistera vond hermetisch afgesloten en wordt 24 uur per etmaal be waakt. De autoriteiten zijn met man en macht op zoek naar de 39-jarige Duitser die in de stacaravan naast het schuurtje woonde. Sa men met de directeur van een scheepswerf in Dodewaard moet hij zich voor de rechter verant woorden wegens het dumpen van chemisch afval. Deskundigen uit Rijswijk en Cu- lemborg zeggen tot na het week einde nodig te hebben om met zekerheid te kunnen zeggen of er nitroglycerine in de ampullen zit. Burgemeester H. Zomerdijk vindt dit onaanvaardbaar en laat 's avonds nog deskundigen van TNO naar de camping ko men om de vloeistof te onderzoe ken. De aanwezige experts hebben volgens Zomerdijk toegegeven dat hun kennis tekortschiet. Het kistje waarin mogelijk het hoogst explosieve nitroglycerine zit is provisorisch met zandzakken afgeschermd. foto anp TNO kan beter onderzoek doen. Het inmiddels met zandzakken omhulde kistje kan volgens Zo merdijk door TNO in een specia le container worden geïsoleerd. Hij hoopt dat de kist voor van morgen uit Ochten zal verdwij nen. De politie gaat ervan uit dat het- kistje niet door iemand in zijn eentje op de camping neergezet kan zijn. „Er moet een of andere organisatie achter zitten," zegt politiewoordvoerder P. Ver- steegt. Van onze Haagse redactie Den Haag - Een groot deel van de psychiatrische zie kenhuizen in Nederland is slecht gehuisvest. Patiën ten hebben er te weinig privacy en veel gebouwen vertonen gebreken. Oorzaak is de koerswijziging in de geestelijke gezondheidszorg: mensen worden minder snel op genomen in ziekenhuizen en krijgen daarbuiten psychiatri sche zorg. Daardoor is er minder geïnvesteerd in de ziekenhuizen. Dat blijkt uit een inventarisatie van de Geneeskundige Hoofdin spectie van de Geestelijke Ge zondheidszorg. De inspectie con stateerde al in haar jaarverslag over '93 dat de kwaliteit van de accommodaties te wensen over laat. Uit een nadere inventarisa tie blijkt nu dat bijna de helft van de psychiatrische ziekenhui zen slecht is gehuisvest. De kwaliteit is sedert 1979 fors verbeterd, maar vanaf 1991 is het weer bergafwaarts gegaan, constateert minister Borst van Volksgezondheid in een brief aan de Tweede Kamer. Dat komt door de veranderingen in de geestelijke gezondheidszorg. Die zorg wordt minder groot schalig en meer gericht op doel groepen. De capaciteit wordt vaak verdeeld over meer loca ties. Afbouw Ook wordt samengewerkt met ambulante instellingen als de RIAGG's. Bovendien fuseren veel instellingen. De afgelopen tijd zijn volgens Borst volop plannen ontwikkeld om de huisvesting beter af te stemmen op de vernieuwde zorg buiten de traditionele inrichting. Er vinden minder investeringen plaats in oude gebouwen. Met sommige ziekenhuizen wordt ge praat over afbouw van de capa citeit. Dit gaat ten koste van chronisch zieke patiënten, erkent Borst. Daarom trekt ze voor deze groep extra geld uit. De minister wil bijvoorbeeld steun geven aan de doorstroom van deze psychiatri sche patiënten naar Regionale Instellingen voor Beschermd Wonen. Ook steunt ze projecten voor begeleid zelfstandig wonen. Aan standpunten en stellingnamen bevat de gisteren verschenen encycliek 'Evangelium vitae' - blijde boodschap van het leven- van paus Johannes Paulus II amper enig nieuws. Wel nieuw is de kracht waarmee de overbekende veroordelingen van het gebruik van voorbehoedmiddelen, kunstmatige bevruchtingstechnieken, abortus, euthanasie en aanverwante zaken worden neergezet. De paus spreekt als het ware op orkaansterkte. Een sterker fortissi mo bestaat er niet, het is nog net geen nieuw dogma geworden. Heeft de encycliek daarmee nou ook aan overtuigingskracht gewonnen? Het valt niet te verwachten dat democratische rechtsstaten zich aangesproken zullen voelen door het zware Pauselijke verwijt, dat ze met hun abortuswetgeving in feite de weg zijn ingeslagen van de totalitaristische dictatuur. Het moet met verbazen wanneer dit verwijt zelfs als een boemerang zal uitwerken. Natuurlijk haalt de paus, die zegt uitdrukkelijk te spreken met de I volmacht van zijn ambt en in samenspraak met alle bisschoppen, nog eens alle argumenten uit de kast om de katholieke standpun- M te- ^oea overkomen als redelijk, verstandig en inzichtelijk. juist in de betoogtrant tekent zich de kloof af tussen het I pauselijke denken en het dominante denken van de hedendaagse samenleving. Die kloof lijkt met deze encycliek voor lange tijd onoverbrugbaar geworden te zijn. J:, paos beroept zich uiteindelijk voor het kerkelijke gelijk op de Ion h hVan c'e na,uurwet. Die filosofie staat nu eenmaal haaks po t ,de.ndaa9se, algemeen aanvaarde inzicht dat de mens en tweeledige verhouding heeft tot de natuur. Van de ene kant Ikant' VT0nden met en afhankelijk van de natuur, van de andere nat. 'S i'n -staat an moreel gerechtigd tot beheersing van de i tele 'h iZ''n e'9en biologische natuur. Op dat fundamen- m 'nzlcht '00Rf de pauselijke argumentatie bij hedendaagse nsen onvermijdelijk stuk. De verre toekomst zal leren wie het hetere inzicht had. Amsterdam (anp) - Psychia ter B. Chabot is uiterst ver baasd over het vonnis dat het Medisch Tuchtcollege gisteren over hem uitsprak wegens hulp bij zelfdoding van een psychisch zieke vrouw in 1991. Het college gaf hem een berisping. „Ik heb het idee dat het tucht college slechts geluisterd heeft naar één deskundige, die vond dat de vrouw behandeld had kunnen worden. Zowel bij de strafprocedure als bij het tuchtcollege waren véél meer stemmen te horen die het te gendeel beweerden," zei hij. Twijfel over zijn daad heeft hij, ondanks de uitspraak, geen moment. „Mijn beslissing kwam na een verloren strijd haar voor het leven te behou den. Ik zag geen andere uitweg dan haar het dodelijk middel te geven." Chabot overweegt in hoger be roep te gaan bij het Centraal Medisch Tuchtcollege. „Het is jammer dat ik geen boete heb gekregen -en alleen een beris ping. Anders had ik bij het gerechtshof in beroep kunnen gaan en vandaar opnieuw naar de Hoge Raad," aldus de psy chiater. Bij een berisping staat alleen de weg naar het centrale college open. Volgens de Nederlandse Vere niging voor Vrijwillige Eutha nasie (NVvVE) is de uitspraak uiterst verwarrend. „Zowel bij patiënten als bij de beroeps groep van psychiaters is het er allemaal niet duidelijker op ge worden. Vooral de mening van het tuchtcollege dat psychia trisch zieke mensen geen auto nome wil zouden hebben is vre selijk. Bovendien legt het tuchtcollege het primaat van behandelen bij de biologie: an- ti-depressiva, medicijnen. Er wordt dus gedaan alsof met pillen alles op te lossen is. Daarmee worden de mogelijk heden van mensen die op een nette manier uit het leven wil len stappen tot nul geredu ceerd," aldus mevrouw T. Cor- nelisse, coördinator van de Le denhulpdienst van de NVvVE. PvdA en D66 beschouwen de uitspraak van het tuchtcollege niet als een aanleiding om het vervolgingsbeleid aan te pas sen, zo laten de woordvoerders Oudkerk (PvdA) en Van Boxtel (D66) weten. Dat de uitspraak wat strenger is dan die van de Hoge Raad verbaast hen niet, want een medisch college is in eerste instantie gericht op be scherming van de eigen be roepsgroep. De twee woordvoerders willen verder een uitspraak van het Centraal Medisch Tuchtcollege afwachten, het hoogste college op dit gebied. De 'zaak-Chabot' is belangrijk bij het uitwerken van de regels rond euthanasie en hulp bij zelfdoding. Anders dan in an dere zaken waarin sprake was van levensbeëindiging leed Chabots patiënt, een 51-jarige vrouw uit Ruinen, niet aan een lichamelijke ziekte, maar aan een zware depressie. Zij verkeerde niet in een ster vensfase. De vrouw wilde in 1991, na een ongelukkig huwe lijk en de dood van haar twee kinderen, niet meer leven. Zij zocht hulp bij Chabot, die als adviseur aan de Nederlandse Verengiging voor Vrijwillige Euthanasie verbonden was. Hij concludeerde na een reeks gesprekken dat de doodswens van de vrouw niet door behan deling zou zijn weg te nemen. Twee van de vier door hem geconsulteerde psychiaters steunden hem in die mening. In het bijzijn van een arts gaf Chabot de vrouw daarop pillen, waarmee zij op een menswaar dige manier 'naar haar kinde ren' kon gaan. De psychiater werd zowel strafrechtelijk als tuchtrechte lijk vervolgd. De Hoge Raad concludeerde vorig jaar dat de strafwet en de door de recht spraak vastgestelde zorgvuldig heidseisen overtreden waren. Chabot had een andere psy chiater de vrouw moeten laten onderzoeken en niet slechts buiten haar om moeten raad plegen. Straf kreeg hij niet omdat deze nieuwe norm pas gold op de dag van de uitspraak van de Hoge Raad. Tuchtrechtelijk moest de psy chiater zich op heel andere punten verantwoorden: had hij het vertrouwen in de medische stand beschaamd of zich gedra gen als goed arts? Op alle fronten werd Chabot gisteren door het Medisch Tuchtcollege onderuit gehaald. „Er is onvoldoende vastgesteld dat er bij de vrouw sprake was van onbehandelbaar en uit zichtloos ondraaglijk lijden. Het afwijzen van behandeling door de vrouw - kenmerkend voor een depressieve stoornis - en haar doodswens mocht Cha bot niet beschouwen als haar autonome beslissing", aldus de uitspraak. Chabot had, volgens het Colle ge, moeten inzien dat het grote verlies van de vrouw niet uit sloot dat zij na behandeling met anti-depressiva anders zou hebben aangekeken tegen haar toekomst en wellicht toeganke lijker zou zijn geworden voor verdere op rouwverwerking ge richte behandeling. Hij had meer druk moeten uitoefenen op de vrouw om zich te laten behandelen. Terwijl Bolkestein gisteren pleitte voor hoge selectie criteria bij de universiteiten, verscheen er op het net een persbericht: leraren geschiedenis en maatschappij leer blijken vaak slecht-geïnformeerd te zijn. Ze weten niet wie hun commissaris der Koningin is of wat de eerste politieke partij was en bij meer van die vragen die je als asielzoeker moet kunnen beantwoor den om je inburgeringscontract te behouden, staan ze met hun mond vol tanden. De onkunde staat beschreven in een proefschrift, waarop ene meneer Vis hoopt te promoveren. Andere vakken zijn niet onderzocht, maar ook daar zal het wel niet best gesteld zijn met de parate kennis. Die leraren zullen wel weer prachtige smoesjes hebben als werkdrukgebrek aan mankracht, de brug open en de wekker kapot, maar het is natuurlijk toch een beetje gênant. .Want je komt natuurlijk in een neerwaartse spiraal terecht met alsmaar afbrokkelende kennis. De tijd is niet ver meer dat je al naar de universiteit mag als je enkel de rolbezetting van The bold the beautiful uit je blote hoofd weet. Maar misschien zijn we tegen die tijd ook wel in een samenleving beland waar dat zo'n beetje de enige belangrijke gesprekstof is. MERIJN Twaalf jaar voor wurgen Duits meisje Den Bosch - Het gerechtshof in Den Bosch heeft donderdag een 38-jarige man uit Tilburg veroordeeld tot twaalf jaar gevange nisstraf. Tegen hem was vijftien jaar geëist. De man wurgde vorig jaar in juni de 14-jarige Suzanne Pakosch uit Duitsland in recreatiepark de Beekse Bergen in Hilvarenbeek. Hij was in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Breda die hem ook twaalf jaar gaf voor de doodslag, na een eis van vijftien jaar voor moord. Politie bevrijdt vrouw uit wasmand Hilversum - Gealarmeerde politieagenten van het korps Gooi en Vechtstreek hebben in het centrum van Hilversum een 69-jarige vrouw in haar badkamer bevrijd uit een wasmand. Buren hadden de vrouw om hulp horen roepen. De agenten kwamen via het balkon en een open deur het huis binnen. De vrouw bleek te zijn uitgegleden en was in een wasmand terechtgekomen waaruit ze niet meer wist los te komen. 'Controle semi-overheid deugt niet' Den Haag - Instanties die overheidstaken uitvoeren kunnen doen wat zij willen. Toezicht van de verantwoordelijke ministers bestaat niet of nauwelijks. Niet een van de 162 onderzochte zelfstandige semi-overheidskantoren voldoet aan de eisen die de regering eraan stelt. Die vernietigende kritiek spuit de Algeme ne Rekenkamer in het jaarverslag 1994. De Rekenkamer noemt het voorbeeld van de dienst omroepbijdragen, die per jaar een miljard gulden kijk- en luistergeld int zonder daarvoor verant woording te hoeven afleggen. 'Geen grote fraude met AWBZ' Den Haag - Minister Borst van Volksgezondheid en de Zorgver zekeraars Nederland zijn opgelucht over de uitkomst naar mogelijke fraude met AWBZ-gelden door de ziektekostenverze keraars. De drie miljoen gulden die op een totaalpost van 829 miljoen te veel is gedeclareerd, toont volgens beide partijen aan dat van grootschalige fraude geen sprake is. Minister Sorgdrager van Justitie daarentegen noemde de uit komst 'schokkend'. Als na verder onderzoek blijkt dat strafbare feiten zijn gepleegd, zal Justitie vervolging instellen. Samenwerking contra overstromingen Den Haag - Een internationale werkgroep van Nederland, Frankrijk, Duitsland, België en Luxemburg zal nog deze zomer met concrete voorstellen komen om het overstromingsgevaar in de stroomgebieden van Maas en Rijn te beperken. Een van de opties is een (gedeeltelijk) bouwverbod langs de rivieroevers. De ministers van Ruimtelijke Ordening van de vijf oeverstaten hebben daartoe gisteren op voorstel van minister De Boer besloten. Volgens twee Limburgse waterschappen wordt het verzwaren van 140 kilometer zwakke dijken langs de Maas een stuk duurder dan tot nu toe is geraamd, maakten ze gisteren bekend. Onderzoek naar controle op TCR Rotterdam - Een commissie begint volgende week met een onderzoek naar het inmiddels failliete afvalverwerkingsbedrijf Tanker Cleaning Rotterdam (TCR). Zij moet nagaan waarom het toezicht op het bedrijf heeft gefaald. Politie en justitie startten in december 1993 een grootscheeps onderzoek naar TCR, omdat het bedrijf werd verdacht van verschillende milieu-delicten. De politie trof op het terrein van TCR in de Rotterdamse haven grote partijen chemisch afval aan. Ook bleek dat TCR grote hoeveelheden chemicaliën illegaal had geloosd. „De vraag is hoe we door de TCR bij de neus zijn genomen en hoe dit in de toekomst voorkomen kan worden," zegt woordvoerder R. Peters van de milieudienst Rijnmond. Bij controle is geconstateerd dat enkele partijen WC-EEND plus en WC-EEND mild zijn toegerust met spuitmondjes van mindere kwaliteit. Hierdoor kan sporadisch, bij een volle fles, lichte lekkage van het produkt ontstaan. Deze onvolkomenheid is overigens niet van invloed op het gebruik van het produkt. Van deze partijen kan inmiddels een klein deel zijn verkocht. Wij adviseren u daarom de in uw bezit zijnde verpakkingen op eventuele lekkage te controleren. Indien dit het geval is, kan dat tijdens kantooruren via de gratis informatielijn: 06 - 0222412 worden gemeld, waarna u kosteloos een nieuw spuitmondje wordt toegestuurd. De directie van Verwet biedt u haar verontschuldigingen aan voor het mogelijk ontstane ongemak. Directie Verwet B.V.

de Stem | 1995 | | pagina 3