'Verbod gokautomaten is zinloos' Slee Tango 2: Nederlandse uitkijkpost tussen het strijdgewoel de stem Rebels Bosnische moslims: wij hebben het niet gedaan Doordat j 29 ste NEDERLANlJ KUNST- ANTIEKBEG Onoverbrug DE STEM BINNENLAND BUITENLAND DE STEM Meedenken -DE STEM- BEL LEZERSCONTACT 06-0226116 Commissie-voorzitter Ed Nijpels: Behoefte aan gokken wel beter kanaliseren 'Aanval op Dutchbat was opzet Bolkestein: 'Teveel slechte studenten VRIJDAG 31 MAART 1955 )\2 Hebben godsdienst en levensbeschou wing tegenwoordig nog maatschappelijke in vloed? Bijvoorbeeld op de ontwikkelingen van het ar beidsbestel? Je zult ze de kost moeten geven, die menen dat we die tijd gehad hebben. Toch ziet de werkelijkheid er ietsje anders uit. Het werkt tegenwoordig anders. Voorbeeld: de tweejaarlijkse conferenties van de Raad van Kerken, een groot aantal bij deze raad aangesloten ker ken, het Humanistisch Ver bond, de Federatie Neder landse Vakbeweging (FNV) en het Christelijk Nationaal Vakverbond (CNV). Deze conferenties worden al sinds 1981 gehouden. Deze week was er weer een. De voorzitters van beide vakcen trales, Stekelenburg en Wes- terlaken, achten deze confe renties in elk geval belangrijk genoeg om hoogst persoonlijk beide dagen aanwezig te zijn. Het thema was deze keer de plaats en de betekenis van de arbeid in onze samenleving. Voor de kerken en het Huma nistisch Verbond komt zo'n onderwerp neer op meeden ken met de vakbeweging, die er dagelijks mee te maken heeft. Meedenken dus vanuit gods dienstige en levensbeschou welijke invalshoek. Wat het effect daarvan is, valt niet di rect te traceren. Maar dat zulk een meedenken nutte loos en zinloos zou zijn, daar voor lijkt me de tijd van de vakbeweging te kostbaar te wezen. Doel van de conferentie was om zicht te krijgen op de diepingrijpende veranderin gen die zich in de wereld van de arbeid momenteel voltrek ken, en op de diverse toe komstvisies dienaangaande. Het werkdocument formu leerde drie 'cruciale' stellin gen ter discussie. Ten eerste: in de huidige be- leidsdiscussies ligt eenzijdig de nadruk op betaalde arbeid. Een bredere en diepere visie op de plaats van de arbeid - betaald en onbetaald - ont breekt en daarmee wordt geen recht gedaan aan andere vormen van arbeid. Ten tweede: het ideaal van volledige werkgelegenheid in de traditionele zin van het woord is niet haalbaar. Ten derde: voor mensen die blijvend buiten de betaalde arbeid staan, ontbreekt een beleidsmatig perspectief. Dit wil dus zeggen dat de maat schappij zich om hen voorals nog niet erg bekommert. Vanuit godsdienstig en le vensbeschouwelijk denken valt over die stellingen na tuurlijk best wat te berde te brengen. De kerken hebben intussen trouwens een aardige traditie in sociaal-economisch en sociaal-maatschappelijk Door Jan Bouwmans denken (sociale leer) opge bouwd. En ook de humanistische le vensbeschouwing staat niet met lege handen. Toch legt mijns inziens de eerste stelling de vinger op de meest zere plek: het ontbreekt ons van daag de dag aan een bredere en diepere visie op de plaats van de arbeid. Mij valt op dat die stelling, zo geformuleerd, niet af is. De plaats van de arbeid in wat? Gaat het om een diepere visie op de plaats van de arbeid in onze samenleving? Of gaat het om een diepere visie op de plaats van de arbeid in een mensenleven? De laatste invalshoek lijkt mij wezenlijker. Daar is onze maatschappij mijns inziens het spoor wat bijster geraakt. We zijn hoognodig toe aan herbezinning op wat bedoeld is met 'het goede leven'. De oude Grieken hadden daar vóór onze jaartelling meer van begrepen, lijkt wel, dan onze flitsende maatschap pij. Voor hen behoorde ploe teren voor het dagelijkse brood niet tot 'het goede le ven'. Brood op de plank bren gen was daarom louter sla venwerk. Het 'goede leven' was niet hoeven in te zitten over je dagelijkse kostje. De arbeid van 'het goede le ven' was zoiets 'nutteloos' als filosofie bedrijven of de kun sten beoefenen. Het goede le ven was in de antieke wereld dan ook mogelijk bij gratie van de slaven. Zijn ook nu nog niet de mees te mensen uitgesloten van 'het goede leven' omdat ze genoodzaakt zijn het grootste deel van hun leven te ploete ren voor brood op de plank. ■En hebben we dit gegeven in het recente verleden niet ver doezeld door betaalde arbeid te idealiseren tot levensver vulling? Het 'goede leven' be tekent niet luieren, niks doen. Het betekent in elk geval wel zo veel als mogelijk is vrij zijn van de 'struggle for life' om vrij te zijn voor 'nutteloze' arbeid die het leven goed maakt. Stond ons dat ideaal trouwens niet collectief even tjes voor ogen aan het begin van het automatiseringstijd perk? WD-fractieleider Frits Bolkestein moest moeite doen zijn lach te verbergen toen hem werd gevraagd te reageren op de rebelse houding van PvdA-fractieleider Wallage. Deze had staatssecretaris Tommei gemaand in te gaan op de eisen van de PvdA inzake de kwestie van de huursubsidies voor laagstbebetaalden. De kwestie was in feite uitgepraatmaar Wallage bleef op hoge toon van zich afblazen. D66-leider Wolffensperger verbaasde zich over het dram merige gedrag van Wallage, maar Bolkestein allerminst. Je zag hem denken (uiteraard op superieure wijze): 'Wallage speelt het spel voor de publieke tribune, zoals ik dat gedaan heb voor de verkiezingen. Alleen doet hij het te laat en aanzienlijk minder getalenteerd, dus voor de VVD op ongevaarlijke wijze. We laten de PvdA even in de waan dat ze weer mogen opkomen voor de Zwaks ten.(HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso (via acceptgiro) maand 29.80 (n.v.t.) kwartaal 86,90 89.40) halfjaar 172.80 177,80) jaar 335,75 345,75) Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje S 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911. Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) DE COMMISSIE Kans spelautomaten en haar voorzitter Ed Nijpels willen de gok-mogelijk- heden in Nederland een flinke slag toebrengen en de kans op verslaving fors verminderen. Nijpels bood gisteren zijn rap port aan aan minister Wijers van Economische Zaken. Als die alle voor stellen in het rapport 'Op de kast gejaagd' over neemt, dan is de gokau- tomatenhandel gedwon gen een hele nieuwe ge neratie gokkasten te ont wikkelen. Dat kost die branche 100 tot 200 mil joen gulden, zegt Nijpels. De gokkasten helemaal uitbannen, zoals in de Tweede Kamer wel wordt bepleit, gaat hem te ver. Door Elly Lammers „KANSSPELAUTOMATEN he lemaal verbieden heeft geen zin," zegt de voorzitter van de commissie Kansspelautomaten (en burgemeester van Breda) Ed Nijpels. „We leven niet meer in de vorige eeuw. De drooglegging in Ameri ka heeft bewezen dat een verbod niet helpt. We laten ook roken en drinken toe in Nederland. We moeten accepteren dat er een maatschappelijke behoefte is om te spelen. Maar je moet die be hoefte wel kanaliseren en uit- Een man kijkt in een automatenhal gebiologeerd naar een gokkast. De commissie-Nijpels wil dat er maatregelen worden genomen die paal en perk stellen aan het gokken en de kans op gokverslaving. foto anp wassen tegengaan. In dat op zicht zijn onze voorstellen zon der meer verstrekkend. Er wordt ook een behoorlijke klap aan de branche uitgedeeld." De commissie wil de huidige kansspelautomaten op veertien punten aanpassen zodat ze min- ,der verslavend werken. Als ge volg van dat plan moeten onge veer 30.000 kansspelautomaten in de revisie of vervangen wor den. Een hele nieuwe generatie automaten zal het licht zien. Dat die nieuwe apparaten gokkers minder aan de kast zullen kluis teren, daarvan is de hele com missie overtuigd. „Na die aan passingen is het risico van ver slaving tot het minimum be perkt. Kijk, honderd procent ze kerheid krijg je alleen bij was machines. Bij gokken zal altijd misbruik blijven optreden, maar het wordt straks stukken minder aantrekkelijk om te gokken." Gruwel „Wij hebben niets tegen op men sen die gewoon een gokje willen wagen. Anderzijds moeten we gokverslaving verminderen. Het feit dat in de commissie de ver slavingszorg, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, de branche en de horeca het una niem met elkaar eens zijn, zegt genoeg. Het is de afgelopen vijf tien jaar nog nooit eerder voor gekomen dat de verslavingszorg en de Jellinekkliniek het eens waren met de horeca en de branche zelf." De Bredase burgemeester blijkt niet onder de indruk van de verontwaardigde geluiden uit de Tweede Kamer dat hij in zijn advies toch de deur openhoudt voor gokkasten in cafetaria's, mits gemeenten, horeca en de branche daar afspraken over hebben gemaakt. Dat hij in gok- hallen wil experimenteren met nieuwe 'behendigheidsautoma ten met kleine prijsjes' is delen van de kamer ook al een gruwel. Nijpels: „In principe zeggen wij nee tegen gokkasten in cafeta ria's, tenzij een gemeente een convenant sluit. De ongeveer zestig gemeenten die convenant- en hebben afgesloten, zijn posi tief. Het zijn de enige gemeenten waar de gokverslaving niet toe nam. In de tweede plaats kun je je afvragen waarom de rijks overheid dingen moet verbieden waarover gemeenteraden uitste kend kunnen beslissen. Den Haag hoeft niet uit te maken wat goed is voor Apeldoorn." Krasloten „Daarbij komt er een nieuwe generatie automaten. Ik roep de kamer dan ook dringend op niet te kiezen voor een algemeen ver bod van automaten in cafeta ria's. Want dan moet twintig tot veertig procent van de gokkast- bedrijven opdoeken en, verdwij nen er vijfhonderd arbeidsplaat sen. De gemeenten moeten be leidsvrijheid houden. Gemeente raden zijn over het algemeen uiterst kritisch over speelauto maten. Die laten zich geen knol len voor citroenen verkopen." Nijpels wil zich niet uitlaten over krasloten, staats- en andere loterijen en casino's. Zijn dracht beperkte zich tot de be hendigheids- en kansspelauto maten. „Wij hebben als commis sie wel vastgesteld dat er bij ie verschillende gokspelen s[ moet zijn van rechtsgelijkheid. Het zou inderdaad merkwaardig zijn om andere vormen te gaan stimuleren, terwijl je tegelijker tijd het spelen op gokautomaten sterk beperkt. Maar daar zal dus ongetwijfeld een politieke i cussie over ontstaan." Kleine prijsjes De burgemeester van Breda kwam eind vorig jaar in op spraak, omdat hij een experi ment met een behendigheidsspel met kleine prijsjes in zijn st had toegestaan zonder dat t Nederlands Meetinstituut (con troleur van gokautomaten) er iets van wist. Maar Nijpels baga telliseert het voorval. „Iedereen klaar over die paraten met kleine wijl ze nog niet eens commissie heeft destijds in I da vijftien experimentele auto maten bekeken. Daaronder te- vond zich een soort sjoelbak, die in Finland geëxploiteerd door de en waarvan de opbrengst het Rode Kruis gaat. Het is volslagen onschadelijke maat, die van mij twee een hal mocht staan om te derzoeken hoe hij werkte. In tijd keerde hij maximaal gulden uit." Door Hans Rube Tuzla - Tango 2 heet de Ne derlandse uitkijkpost, een kleine vijftien kilometer van de Bosnische industriestad Tuzla. Het is een huis in de heuvels, vlak buiten het dorpje Kalesjia, met een weids uitzicht over een dal waar de Serviërs zich ophou den. Hier is het eerste Nederlandse dodelijke oorlogsslachtoffer ge vallen. De 20-jarige militair werd woensdagavond, ondanks alle veiligheidsmaatregelen, ge raakt door een scherf van een granaat die op tien meter van hem vandaan neerkwam. Vlak voor hij de veilige haven - een bunker bij het huis - binnen wilde rennen. Tango 2 is een vooruitgeschoven positie van de Alpha-compagnie van Dutchbat dat gelegerd is in Simin Han, een dorpje dat tegen Tuzla ligt aangeplakt. Deze compagnie dient als ondersteu ning van de militairen van Dut chbat in Srebrenica. Bij toer beurt observeren achttien be roepsmilitairen van Simin Han troepenbewegingen en vijande lijkheden tussen moslims en Ser viërs in de heuvels van noord- oost-Bosnië. „Een beetje Tour of Duty spe len," noemen ze hun werk dat onder primitieve omstandighe den moet worden verricht. De woning is te bereiken via een kronkelig heuvelpad. Onderweg zijn twee checkpoints van het Bosnische leger. De militairen zijn voor hun dagelijkse behoef ten aangewezen op aanvoer van uit de basis in Simin Han. De post is niet meer dan een versterkte burgerwoning, die de Unprofor huurt van de buurman. Rondom liggen stapels zandzak ken, prikkeldraad en zogenaam de struikeldraden waaraan licht- granaten zijn bevestigd. De op rijlaan is beveiligd met een slag boom, daar pal achter staat een pantservoertuig, klaar om uit te rukken. Centraal in de tuin is een hoge uitkijktoren gebouwd, uitgerust met zwaar geschut. Voor het huis staat de bunker. Daar pal naast hebben de Nederlanders een tweede uitkijktoren, zodat ze de weg in de gaten kunnen hou den. De twee observatietorens zijn dag en nacht bemand. Ook het huis zelf is beveiligd. Rondom liggen dikke rijen zand zakken. De slaapvertrekken zijn klein gehouden, negen mannen op een paar vierkante meter in zelf getimmerde stapelbedden van drie hoog. Binnen is een kleine fitnessruimte, een eetver trek en een kleine wasruimte. De keuken is buiten. Als er zwaar of gericht wordt geschoten moeten de achttien maken dat ze zo snel mogelijk in de bunker komen. De post ligt midden- in moslim-gebied, nog geen kilometer van de bunker woning staat een moslimtank die regelmatig door de moslim-mili ties wordt gebruikt. Maar ook de Serviërs aan de overzijde van het dal hebben de Nederlanders binnen schootsbereik. De bunker is vanuit het huis in luttele seconden te bereiken. Vanuit de eetruimte leidt een, aan weerszijden tot op mans hoogte, met zandzakken be schermd pad de bunker in. De bunker zelf kan een beperkt aantal voltreffers opvangen. De getroffen observatiepost Tango 2 nabij Tuzla. Op de achtergrond de bunker. foto hanUI VERVOLG VAN VOORPAGINA Want terwijl de tweede granaat ontploft, blijven 15 van de 16 militairen ongedeerd. Alleen Broere - de laatste - valt neer. Een granaatscherf treft hem in het been en een in het achterhoofd. Het te laat voor behande ling van de te hulp geschoten dokter, die kort daarna vanuit Simin Han arriveert bij Tango 2. De Nederlandse blauwhelm be zwijkt ter plaatse aan zijn verwondingen. Een dag na de aanval op de Nederlanders, steekt de woordvoerder van het Bosnische leger in Tuzla zijn hand uit, en zegt: „Mijn medeleven met de dood van de Nederlandse soldaat." De moslims beweren bij hoog en laag dat zij de aanval niet op hun geweten hebben. „De observatiepost stond op ons terrein," legt de legerwoordvoerder uit, „waarom zouden wij ons eigen gebied gaan bestoken met granaten." Voorlopig lijkt het nog te vroeg om schuldi gen aan te wijzen. Tango 2 bevond zich op ruime afstand van de frontlijn. Het gebied wordt gecontroleerd door de Bosnische mos lims. Maar de Serviërs kunnen het vanaf een nabij gelegen berg gemakkelijk onder vuur nemen. „We weten niet wie de aanval heeft uitgevoerd," zegt kolonel Brantz, ondercom mandant van de VN-sector Noordoost in Bosnië. „Krateronderzoek kan daar de ko mende dagen mogelijk meer duidelijkheid over verschaffen." Dat de observatiepost maar met twee grana ten werd bestookt en gezien de relatieve rust die er woensdagavond in het gebied heerste, lijkt het er sterk op dat het gaat om een gerichte aanval op de Nederlanders. Onbe vestigde geruchten wijzen met de beschuldi gende vinger in de richting van de Bosnische Serviërs. Het lichaam van soldaat Broere zal zo snel mogelijk vanuit Bosnië naar Nederland wor den overgevlogen. Aanstaande zaterdag, 1 april, zou hij zijn 21e verjaardag hebben gevierd. „Dit is een heel treurige zaak," zegt kolonel Brantz, „zeker omdat het voor Nederland de eerste keer is dat zoiets gebeurt. Nu onlangs de discussie is opgelaaid over het al dan niet blijven van de Nederlandse VN'ers in Bosnië, kan dit een aardige impact hebben op de politiek." Den Haag - In politiek Den Haag is geschokt gereageerd opt1 sneuvelen van een Nederlandse VN-soldaat in Bosnië. De Ka®f| vindt dat Defensie een diepgaand onderzoek moet doen naar ij toedracht van het incident. De mortier-aanval is vooralsnog geen reden voor de Kamer ojl de Nederlandse soldaten terug te halen. Kamerleden noemen'1 gebeurtenis bij Tuzla 'verschrikkelijk' en 'schokkend'. Minis1'! Voorhoeve van Defensie zei dat hij is 'vervuld van afschu'l „Mijn gevoelens gaan uit naar de Nederlandse militairen'I Bosnië, die een uiterst belangrijke humanitaire opdracht verv] len en daarbij helaas worden geconfronteerd met risico's voT hun eigen veiligheid," aldus Voorhoeve. De minister gaat ervan uit dat de aanval op de Nederland8] bewust en gericht is gedaan. „Dat blijkt eens te meer uit het^J dat het voertuig waarmee de gewonde soldaat is afgevoerd, de terugweg nog eens is beschoten," aldus Voorhoeve. r" generaal Pollé, hoofd van het defensie-crisiscentrum in I Haag, suggereert dat de aanval gericht was. Hij wees erop het verder in de regio rustig was woensdagavond. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het confli sen de PvdA-fract staatssecretaris Tomm Volkshuisvesting loof Het verzoeningsgespre sen PvdA-Kamerlid teijn en de D66-bewin mislukte gisteren. Duivesteijn eist volledig pensatie via de huurs voor de minima van de h ging de komende vijf jaar gesprek herhaalde Tomn Amsterdam (anp) - De versiteit moet alleen de 1 te studenten binnen poorten toelaten. Dat WD-leider F. Bolkesl gisteravond in Amsterd, waar hij de jaarlijkse D ker-lezing uitsprak. Selectie verhoogt in ogen niet alleen de kwalii van het universitair ond wijs, maar ook dat van vwo. De angst voor fou bij zo'n 'selectie aan poort' is daarom ongegroi Bolkestein bestrijdt de ning van zijn opponent Amsterdam, voorzitter Drenth van de Akadei^ van Wetenschappen. Drer vreest dat er bij selectie grond van eindexamenc fers te vaak fouten word gemaakt. In onopvallende leerling kunnen briljante student schuilen, denkt Drenth, voorkomen moet word, dat die de toegang tot universiteit wordt ontzegd Volgens Bolkestein is kans daarop klein. Het pri bleem lost zich volgens Bo kestein vanzelf op als universiteit streng gaat a Iecteren. De scholieren zu len dan immers meer hu best doen. (ADVERTENTIE) Openingstijden: dagelijks 14-22 uur. zaterdag, zondag, Goede Vrijdag, Paaszaterdag en beide paasdagen 11-18 uur. Chasséveld Breda - telefoon 076-222i Aan standpunten en stellinqr encycliek 'Evangelium vitae' van paus j0j1annes pau(us kracht waarmee de overbeke, aK J'00rbehoedrniddelen. kt aborts, euthanasie en aanve Paus spreekt als het ware of hpor !Jaat er niet-het is n°g om!, encycliek daarmee gewonnen? Het valt niet t Dausp|StLten Zich aangespro Pauselijke verwijt, dat ze mei Weg ziJn mges'gg®" vgn de uitwerken826" W3nneer dit v volmarhtk haalt..de paus, die noaeenJT z'In ambt en in ten te h argumenten uit Maar i,dcten °verk°men als filosofip °!pt zich uiteind, kant is hifi P met en afhan natuur inch" - f3-1 én moreel tele inzicht i Zljn ei9en bio

de Stem | 1995 | | pagina 2