unPHi Toerisme bedreigt Alpen-milieu Lot zwarte kinderen Zuid-Afrika nog treurig Enu Tot zo! Franse kandidaten onthullen vermogen DE STEM SURPLUS E* Balladur en Le Pen zijn het rijkst n als achterin alle stuurbekrachtiging, it al een lantra v.a. f 359,- FINANCIERING, GEBASEERD OP DE 3AI LANTRA LSI GL VAN F 27.950,.. IT GEDAAN I.S.M. HYUNDAI ClERING (ABFIN BV TE SASSEN DE EFFECTIEVE JAARRENTE IS 14,1%. EN AANBETALING/INRUIL VAN ).- IS DE KREDIETSOM F 18.000,. EN SLOTTERMIJN VAN F 11.000... TIJD 36 MND. FIN. VERG. F 5.B9B.0B. BIJ VERKOOP OP AFBETALING 148.08. ELKE KREDIETAANVRAAG DT GETOETST BIJ HET BKR TE TIEL. de achterportieren, int-injectiemotor die :et. ed om te weten dat, Dok de Lantra 3 jaar e carrosserie garan- Lantra l.5i GL met een complete Lantra den behoort ook een ;sregeling, waarbij u al knd* van een Lantra n de dichtstbijzijnde illes vertellen, maar rp aansnijdt, raden we is op uw gemak een IGEN MEERPRIJS. PRIJZEN INCL. RIJKLAAR MAKEN EN VERWIJDE- IS EEN PRODUKT VAN HYUNDAI WERELDMERK VRIJDAG 31 MAART 1995 Door Carolyn Henson (ap) Geneve - Hoog in de Alpen vliegen helikopters heen en weer over eens geïso leerde gebieden om skiërs af te zetten die per se een tocht door verse sneeuw willen maken. Bij het lan den vliegt de sneeuw alle kanten uit en het geluid is oorverdovend. Gemzen en andere met uitsterven be dreigde dieren rennen in paniek weg om dekking te zoeken. Nieuwe, gevaarlijke high-tech sporten als heli-skiën richten enorme schade aan in dat kleine deel van de Alpen waar nog wilde dieren leven. Ze leiden bovendien tot een toename van het aantal toeristen, waardoor ook het landschap in gevaar wordt gebracht. „Een dier gebruikt vijf maal zo veel energie wanneer het op de vlucht slaat," zegt Ulf Toedter, directeur van de Internationale Commissie voor de Bescherming van Alpine Regio's. „Wanneer het dag en nacht koud is en er anderhalve meter sneeuw ligt, kan extra energiegebruik leven of dood betekenen." De Alpen waren lange tijd een bijna ondoordringbare barrière voor reizigers en een bron van legendes en bijgeloof. Nu komen er jaarlijks meer dan 100 miljoen skiers, wandelaars en bergbe klimmers, die het 200.000 vier kante kilometer grote gebied hebben getransformeerd in een immense speeltuin. De problemen stapelen zich on dertussen op.Bossen worden door de luchtvervuiling aange tast of ze worden omgehakt om plaats te maken voor meer en meer skipistes. In ooit ongerepte dalen zijn wegen, spoorwegen en elektriciteitspalen aangelegd. Unieke wilde dieren en planten worden bedreigd of zijn al ver dwenen door vervuiling en be bouwing. De regeringen van de zeven Al penlanden - Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk, Liech tenstein, Duitsland en Slovenië - zijn het erover eens dat de Alpen enorm achteruitgaan. De aanleg van skipistes op steeds grotere hoogten vormt een enorme aanslag op het Alpen-milieu. Om het tij te keren hebben de landen een akkoord getekend dat begin maart van kracht is geworden. Doel van het unieke akkoord is het beschermen van de natuur en cultuur van de regio. „Het belang van het ak koord is dat de landen voor het eerst gaan samenwerken," zegt Toedter. „Tot dusverre trok de onderlinge concurrentie tussen de landen de milieustandaarden naar beneden." „Als heli-skiën aan de ene kant van de berg is toegestaan, voelen de dorpen aan de andere kant zich gedwongen hetzelfde te bie den om een gelijk aantal toeris ten te houden." Voor het traditionele skiën is in de Alpen zo'n 40.000 kilometer aan skipistes aangelegd en het aantal golfbanen zal naar ver wachting aan het eind van 1995 verdubbelen tot 300. Milieu-ac tivisten zeggen dat de skidorpen teveel water gebruiken voor het aanleggen van kunstmatige sneeuw, wanneer de rivieren hun laagste waterstand hebben. Milieu-activisten noemen het akkoord een eerste stap, maar zeggen dat er ondanks de vele doelstellingen in het document bijna geen bindende regels in staan. De volgende stap behelst een serie meer gedetailleerde maat regelen of protocollen om de moeilijke problemen ten aanzien van bossen en energie aan te pakken. Gepoogd zal worden door middel van regels te voor komen dat er nog meer uit beton opgetrokken skidorpen zoals Val D'Isere en La Plagne in Frank rijk worden gebouwd, die buiten het seizoen leeg staan. Ook moe ten de problemen in het Europe se wegtransport worden aange pakt. Zwitserland en Oostenrijk heb ben zich de woede van de andere Europese landen op de hals ge haald door het aantal vrachtwa gens op de Alpenwegen te beper ken. In 1994 heeft Zwitserland na een referendum bepaald dat alle vrachtwagens binnen 10 jaar alleen nog op treinen door het Zwitserse deel van de Alpen ver voerd mogen worden. Elk jaar wordt 105 miljoen ton goederen per vrachtwagen over de Alpen vervoerd en die hoe veelheid zal naar verwachting in de komende 15 jaar verdubbe len. Alleen al het verkeer over de St. Gotthard Pas, de belangrijk ste noord-zuidverbinding door Zwitserland, spuwt meer dan 100 ton vervuiling in de atmos feer op een druk weekeinde, ver klaart de milieubeweging Green peace. De organisatie zegt dat grote hoeveelheden ozon en stikstof uit de uitlaatgassen de bossen aantasten. Het zijn juist deze bossen die de Alpen moeten be schermen tegen erosie en lawi nes. Ook de dieren die in de bossen wonen, zijn in gevaar, omdat zij hun natuurlijke leef milieu dreigen te verliezen. „Vervuiling lijkt de bomen te verzwakken waardoor zij gevoe lig worden voor aanvallen van parasieten," aldus John Innes, onderzoeker van het Zwiterse Federale Instituut voor Boson- derzoek. „In sommige gebieden zijn hele bergen met bomen weg gewaaid." Door de vervuiling zijn honder den dier- en plantesoorten ver dwenen. „Amfibiën, zoals kik kers en padden, sterven overal in de Alpen en we weten niet waar om," zegt Jim Thorsell van de World Conservation Union. „Het is zeker een signaal dat er ergens in het systeem een duidelijke stress zit." Experts denken dat padden en kikkers in een gebied doorgaans de eerste levende wezens zijn die door water- en luchtvervuiling getroffen worden, omdat hun huid zo doorlaatbaar is. De ge volgen van vervuiling komen in de Alpen harder aan dan elders. „Planten groeien langzamer op grote hoogtes en de bodem is zeer dun en erodeert snel. Ver storingen zijn moeilijk te her stellen," aldus Thorsell. Sommige natuurbeschermers hebben voorgesteld om meer re servaten voor de bedreigde die ren op te zetten, maar er is weinig ruimte voor die plannen. Door spoorlijnen en snelwegen zijn de Alpen al in stukken ver deeld die te klein zijn om een echte natuurlijke omgeving voor veel diersoorten te vormen. Bij het oversteken van wegen en spoorrails komen jaarlijks veel dieren om. Dertig jaar geleden waren er nog 31 ongerepte gebieden van meer dan 1.500 vierkante kilometer; nu zijn dat er nog slechts der tien. „We zijn op het punt aan gekomen waar we nooit meer een groot zelfvoorzienend na tuurreservaat in de Alpen zullen hebben," aldus Thorsell. Er is wel enige vooruitgang ge boekt, maar milieu-activisten zeggen dat er veel meer gedaan moet worden. Alp Action, een stichting in Geneve, probeert het zogenaamde 'zachte toerisme' naar de Alpen te halen. De stich ting heeft al bijdragen van be drijven uit onder andere de VS gekregen voor het aanleggen van paden door de bergen die alleen lopend te bereiken zijn. Op die manier wordt de toerist gedwon gen de auto en andere gemotori seerd vervoer te laten staan. Diersoorten die zijn uitgeroeid door de opkomst van het toeris me in de regio,worden langzaam weer teruggeplaatst in de Alpen. Het gaat daarbij om de berggeit, de gems en de lynx. Voorzichtige pogingen om jonge lammegieren uit te zetten zullen er misschien toe leiden dat het beest aan het eind van deze eeuw weer in het wild boven de bergtoppen vliegt. Door Paisley Dodds (ap) Johannesburg - Zoals zoveel zwarte jongeren spijbelde Jackson Molefe vaak van school om actie te kunnen voeren tegen de apartheid. Het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), waar hij als kind zo graag bij wilde ho ren, regeert inmiddels het land. De afschaffing van de apartheid heeft tot nu toe echter weinig verbetering ge bracht in het leven van de jongen. De 17-jarige Molefe woont met andere jongeren zonder vaste woon- of verblijfplaats in een leegstaand kantoorgebouw in een van de meer vervallen buur ten van Johannesburg. Ze slapen onder muffe dekens en in het pand hangt een penetrante uri- negeur. „Ik heb hier niet om gevraagd," zegt Molefe, die op straat kwam te staan toen zijn ouders vier jaar geleden door politiek ge weld om het leven kwamen. „Hoe is het mogelijk dat je je ergens zo voor inzet en met zo weinig achterblijft?" Er zijn maar weinig mensen die een antwoord hebben op de vraag hoe de miljoenen kinderen die het in het Zuid-Afrika van na de apartheid zwaar hebben, geholpen kunnen worden. De kwellingen die hen treffen, lopen uiteen van mishandeling en sek sueel misbruik tot honger, dak loosheid en verlating. P°litie. schat dat er in 1994 u.OOO misdrijven werden ge- P'eegd tegen kinderen; in het laar daarvoor waren dat er nog ruim drieduizend minder. De nieuwe regering, die aan de rJ I kwam na de eerste multi- ccrkiezmgen van april g jaar, beschikt niet over nn/aÏÏ e gegevens over noodlijdende kinderen en al he imaal met over voldoende geld en deskundigheid om hen te hel- „We verkeren nog in het stadium nat we proberen erachter te ko men wat de behoeften van kin- «eren ,n dit land zijn," zegt I er van Welzijn Abe Willi- fr,men moet niet ver- 1 ieder» J regering probeert iedereen van dienst te ziin j sommige van de problemen Kinderen spelen tussen het vuil in 'MacDonalds Farm': een van de armoedigste gedeeltes van het zwarte woonoord Soweto nabij Johannesburg. F0T0 ANP waar kinderen mee worden ge confronteerd, zijn universeel. Bijvoorbeeld seksueel misbruik, waarvan kinderen van alle ras sen en uit alle lagen van de bevolking slachtoffer worden. Eén geval, dat van een 4-jarig blank meisje dat werd aange troffen onder de blauwe plekken en met een geslachtsziekte, leid de ertoe dat welzijnsorganisaties een pleidooi hielden voor de in voering van castratie als straf voor kinderverkrachters. Andere problemen komen echter duidelijk voort uit de apartheid. Onder dit politieke systeem trokken de opeenvolgende blan ke regeringen zich niets aan van de noden van de zwarte meer derheid. Het resultaat is dat tal loze verarmde zwarten niet in staat zijn voor hun kinderen te zorgen. Zo gaf de regering ten tijde van de apartheid bijvoorbeeld veel meer geld uit aan het onderwijs en de zorg voor blanke kinderen dan aan dat voor hun zwarte leeftijdsgenootjes. Molefe is wel op zoek geweest naar werk en heeft hiervoor zelfs aangeklopt bij het ANC, dat ooit de scholierenstakingen steunde die mede debet zijn aan zijn gebrekkige opleiding. Zonder di ploma maakt hij echter weinig kans op een baan, in aanmerking genomen dat het werkloosheids percentage in Zuid-Afrika boven de 25 ligt. „De strijd tegen apartheid heeft een onuitwisbaar stempel ge drukt op kinderen in Zuid-Afri ka," zegt Aubrey Matlole, een zwarte lerares. „Wat zal er ge beuren met de duizenden kinde ren die hebben gevochten voor de bevrijding, maar die nog al tijd niet kunnen ontsnappen uit hun situatie?" De regering van president Nelson Mandela heeft zich tot nu toe vooral gericht op het vinden van algemene oplossingen voor allerhande maatschappelijke kwalen, in de hoop op die ma nier verbetering te brengen in de levensomstandigheden van mil joenen Individuele zwarten. Zo is bijvoorbeeld de gezond heidszorg voor kinderen en zwangere vrouwen gratis gewor den en wordt er voedsel uitge deeld aan zwarte schoolkinde ren. Mandela heeft uit eigen zak een bedrag van 150.000 rand (zo'n 70.000 gulden) gestort in een speciaal fonds voor zwerf kinderen en de regering wil de detinering van kinderen onder de 18 verbieden. In 1994 zaten meer dan 12.000 kinderen, vrij wel uitsluitend zwarten, in de gevangenis. Sommigen moesten cellen delen met volwassen me degevangenen. De hulp aan kinderen wordt be moeilijkt door het ontbreken van informatie. In een eind vorig jaar verschenen rapport van Unicef, het VN-kinderfonds, ontbraken cijfers over bijvoorbeeld het aantal zwarte kinderen dat on derwijs volgde en onder dokters behandeling stond. Cijfers hier over waren simpelweg niet voor handen. „De grootste moeilijkheid in Zuid-Afrika is de gebrekkige in formatie," zegt Unicef-woord voerder Ian MacLeod. „We heb ben zo'n beetje een globaal idee waar de achterstandsgebieden zich bevinden, maar wat we no dig hebben zijn harde cijfers, die er gewoon niet zijn." Naar schatting van het ministe rie van Welzijn leven meer dan 15.000 kinderen op straat, van wie sommigen als gevolg van het politieke geweld wees zijn ge worden of door hun armlastige ouders zijn achtergelaten. De meesten zijn echter het harde bestaan in de townships ont vlucht. Gaarkeukens en kerken delen voedsel uit aan ontheemde kin deren. Goedwillende artsen ge ven soms gratis medische hulp. Maatschappelijk werkers probe ren te doen wat ze kunnen, maar zijn daartoe niet altijd goed in de gelegenheid. De tien kinder tehuizen van de overheid en de twaalf geregistreerde particulie re kindertehuizen die het land telt, zitten overvol. Edouard Balladur: geschat vermogen zeven miljoen gul- Lionel Jospin: twee auto's, den. foto ap foto door Jan van Etten (anp) Parijs - Premier Edouard Balladur is met een geschal vermogen van ruim 21 miljoen frank (7 miljoen gulden) de rijkste presidentskandidaat in Frankrijk, onder het voor behoud dat de extreem-rechtse Jean-Marie Le Pen de zaak niet bedriegt. Die schatting is gebaseerd op de vermogensbelasting die de premier het afgelopen jaar heeft betaald. Alle belangrijke presidentskandidaten in Frankrijk hebben inmiddels inzage gegeven in hun per soonlijk fortuin, ook al zijn zij daar niet toe verplicht. De aanzet tot de moeizame publikatie van het persoonlijk vermogen van de kandidaten is gekomen van de tegen ex- treem-rechts aanleunende burggraaf Philippe de Villiers, kandidaat 'tegen de corruptie'. Hij vindt dat de Fransen het recht hebben te weten wat voor vlees zij in de kuip heb ben. Zelf gaf hij op een flatje in Parijs te bezitten en een voor 80.000 gulden gekocht landhuis ('geen kasteel') in de Vendée, dat hij voor een mil joen gulden heeft opgeknapt. Nu zou dat 600.000 gulden waard zijn. Dat leverde hem in een televi sieprogramma onmiddellijk de vraag op: „Denkt U dat ie mand die méér aan zijn huis verspijkert dan het uiteinde lijk waard is, de juiste man is om de teugels van Frankrijk de komende jaren in handen te nemen?". Het doortrapte initiatief van De Villiers heeft niettemin een sneeuwbaleffect gehad. Door trapt, want hij wist heel goed dat iedereen Balladur op zijn huid zat wegens zijn onduide lijke inkomen uit het bedrijf GSI. Daarvan was Balladur tot 1986 directeur en van 1988 tot 1993, toen hij ook kamerlid was, adviseur voor 35.000 gul den in de maand. Tandenknarsend „Geen exhibitionisme," liet Balladur aanvankelijk weten, maar uiteindelijk maakte hij tandenknarsend toch zijn ver mogen bekend: een apparte ment in Parijs, een huis in Deauville aan zee, een chalet van ruim een miljoen gulden in Chamonix in de Alpen, nog wat landbouwgrond en een aandelenpakket van 1,5 mil joen gulden. Vanaf dat moment was het hek van de dam. Iedereen wil de toen ook weten hoe zwaar Balladurs tegenstrever, Jac ques Chirac woog. Om nog wat olie op het vuur te gooien, brulde Le Pen dat hij zijn vermogen bekend zou maken als Chirac dat deed. Dat is uiteindelijk gebeurd. Chirac heeft ook een flat in Parijs en een buitenhuis in de Corrèze in Centraal-Frank- rijk. Daar bezit hij ook een bijzonder fraai ogend kasteel, in 1969 gekocht voor 70.000 gulden, wat landerijen in de Parijse regio en een aandelen pakket van ruim een miljoen gulden. Net als bij Balladur is de schatting van Chiracs ver mogen gebaseerd op zijn in 1994 betaalde vermogensbe lasting: 4300 gulden. Toen moest Le Pen wel. Be kend was dat hij een enorme villa bezit in Saint-Cloud met uitzicht op Parijs, die vroeger toebehoorde aan de familie Lambert. Le Pen heeft die' geërfd, omdat hij de laatste, volstrekt alcoholische telg van het geslacht heeft verzorgd. Dat gold eveneens een al even zeer omstreden erfenis van 6 miljoen gulden, waarvan 's lands belastingen volgens de extreem-rechtse leider bijna alles hebben 'ingepikt'. Le Pen zegt ongeveer 1,5 mil joen gulden aan eigen midde len te hebben, 'net genoeg om niet te hoeven leven onder de druk van allerlei politieke en andere chantage'. Daarnaast heeft hij nog een huis in Bre- tagne. Vermogensbelasting betaalt Le Pen niet. Wel heeft hij daarvoor geregeld de belas tingdienst achter zich aan. Zo wel Le Pen als Chirac lijken hun bezittingen wat laag in te schatten. Cabriolet Bijna onderaan de ladder van het persoonlijk bezit staat de socialistische kandidaat Lio nel Jospin. Die bezit slechts twee auto's. In 1992 heeft hij een jongensdroom gerealiseerd met de aankoop van een ca briolet. Daarnaast heeft hij nog een grote auto, op afbeta ling. Beide zijn uiteraard van Frans fabrikaat. Alleen de extreem-linkse Ar- lette Laguiller is nog armer dan Jospin. Zij heeft alleen maar een kleine Franse auto. Arlette is bankemployé en voor de vierde keer presi dentskandidaat. Eens in de ze ven jaar neemt zij voor haar campagne drie maanden onbe taald verlof op. Zij hoopt dit maal drie procent van de stemmen te krijgen. Philippe de Villiers: een flatje plus een landhuis van 600.000 gulden. foto ap Jean-Marie Le Pen: een grote villa, een huis en een miljoenenvermogen, fotoap

de Stem | 1995 | | pagina 27