de stem 'Een goedgeknoopte das is de eerste serieuze stap in het leven' tUGGE Zevenduizend dassen in dozen de brouwerij, ERKER (m/v) n over de vloer. NTSRECHTBANK Cherubijntjes Boek Breedte Mythe Knoop IEDA faillissementswet 1995 zijn in staat van fail- ;ois van Loo, geboren op vonende te 4824 RE Bre- Idaar h.o.d.n. Studio 3000 Rechter-commissaris: mr. ator: mr. J. Anema, Post- da, tel. 076-224381 (flt.nr. latie Buro B.V., gevestigd 4825 AS Breda, Regen- missaris: mr. P.Th. Griin- F.J.C.M. Kessels, Postbus tel. 076-140651 (flt.nr. de arrondissementsrecht- januari 1994 uitgesproken chting Stichting Gemeen- jevestigd en kantoorhou- adres Heusdenhoutseweg oor de curator bekendge- ïent een einde heeft geno- nd worden van de enige en in der Dussen, curator, So- 5404,4800 DK Breda. Woninginrichting Van der n gevestigd en kantoorhou- da. Graaf Hendrik III laan Henricus Maria van der april 1952 te Asten, wo- eda. Pelmolenstraat 37, en ers, geboren op 25 februari AP Breda, Kortenaerlaan •/0109 en 94/0110), cur. mr. dus 7160, 4800 GD Breda, iet in kracht van gewijsde ng d.d. 17 maart 1995, waar- imologeerd. lissement van KRP Power- te Etten-Leur, deelt mede in het faillissement met in- 195 gedurende 10 dagen ter een ieder ligt ter griffie van fchtbank te Breda aan de :urator, postbus 2005, 4800 24 maart 1995 is opgeheven van de boedel het faillisse- la (flt.nr. 93/0274). Uitgespr. E.P. Elink Schuurman, Post- reda. en) en bewindvoerder(s): e arrondissementsrechtbank. lan ikt! STUDENTES geven telnrs en gratis sex bij hen thuis. 06-9706 (75cpml uw dienst K-Keuring K keuring oud, reparaties en schades -i. PEEMEN 076-145488 onwering ig en Rolluiken it en 5 jaar garantie, weringen 076-143128 236911 werkers en bezit een uitgebreide t van Daf-, Ginaf en 3MW en Daihatsu Dnderneming, zowel intern als I van het Hoofd Onderdelen zorg sen: v.z. dat u regelmatig in de oed salaris en prima en aan: inke, 4538 AG Terneuzen 1150-81200 Echte mannen dragen dassen \r-i S\ /T] "^zakelijk kwaad; het sterk \J \f mende witte-boordenleger Altijd en overal dreint het maar weer: een stropdas is een volstrekt nutteloos kledingsstuk. Onzin. Een stropdas bedekt perfect het bovenste knoopje van een overhemd. En een das is net symbool van mannelijke elegantie, het meest veranderlijke en sen suele element in de garderobe van een man. Door Johan van Grinsven Mannen hebben niets met kle ding. Het is noodzakelijk kwaad. Ze kopen hun kleren niet eens zelf, dat laten ze over aan moe der, vrouw of vriendin. Die legt 's morgens ook keurig de kleding voor die dag klaar. Televisiemogol John de Mol ver telde onlangs in een tv-program- ma dat hij geen verstand heeft van kleren. Daarom heeft hij een keer een deskundige in gehuurd die goede combina ties voor hem heeft samenge steld. Elke combinatie heeft een num mer gekregen en dat cijfer is ingenaaid in de betreffen de kledings stukken. Dus De Mol pakt 's morgens halfslaperig broek 4, colbert 4, overhemd 4 en das 4. Kleren maken de man. Dan vrouwen. Opvallend hoeveel vrouwen vallen voor kledingac- cessoires, vaak schoenen. Waar om zijn zo weinig mannen behept met het Imelda Mareos-virus? Terwijl er toch één kledingsstuk is dat zich uitstekend leent voor verzamelzucht, voor koestering, fetisjisme zelfs: de stropdas. De ene dag een blauw colbert op I een grijze broek en een sobere, klassieke stippendas en het ima go straalt degelijk heid uit. Man is in eens bankier of suc cesvol derivatenhan- delaar. De volgende dag: een das met daarop blikvangen- de afbeeldingen van cherubijntjes die zo van het plafond van een zestiende-eeuwse kapel afgesprongen lijken en niemand realiseert zich dat de zelfde man in hetzelf de pak gestoken is. Man is plots flam- boyant, trendzetter, levensgenieter. De das is de enige niet in te tomen tegenkracht tegen het eeuwige ma rineblauwe of grauw grijze zakenmannenkostuum. is zo zuinig-Neder lands: hoe kan ik een pak van eën jaar oud met een andere das een ?e"w_tintje geven... Foutfout- u En ook dat gezeur over de aas als stropdas moet maar eens over zijn. Tussen de jaren vijftig nr, a6Vfn!'^ was das puur noodzakelijk kwaad; het sterk toenemende i droeg het kle dingstuk noodgedwongen naar kantoor. In de jaren zeventig stond de barometer dui delijk anti-das. Maar ook die non-conformistische jaren zijn lang en breed achter de rug. De das is terug. En hoe. Onlangs verscheen het glanzende boekwerk The Book of Ties, in beeld en tekst een lofzang op dat reepje textiel dat zo ver teruggaat in de geschiedenis. Volgens som migen tot de halsdoek die de Ro meinen om hun nek knoopten. Het is een begeerte-opwekkend boek, dat zwaar leunt op historie en legendes van de das. Die ge schiedenis mag er natuurlijk zijn, maar de mores van vroeger eeu wen - wat kon en niet kon - geldt nu eigenlijk nog net zo. Alleen verpakt in andere 'regels'. Het luistert nog altijd nauw met dassen. Wie zich nu nog durft te vertonen in een ge breide of gehaakte das zou een verklaring van gezonde geestelij kè vermogens bij zich moeten dragen, wil hij niet in een dwangbuis wor den afgevoerd. Auteur Frangois Chaille geeft in zijn boek dan ook raad in zake het kiezen van een ele gante das. Want dat blijkt - kijk eens rond in de kan toortuin of tijdens het fami liefeestje - moeilijker dan gedacht. Een das moet niet alleen passen bij de man, ook bij het overhemd, het kostuum en de gelegenheid. Vuistre gel één: bij ieder hemd en kostuum behoort een man min stens twee dassen te hebben. Vuistregel twee: een das behoort duidelijk te contrasteren met het shirt. Vuistregel drie: het dessin mag niet vloeken met het mo tief van een hemd of gilet. Vuistregel vier: Britse club-, school- en regimentsdassen zijn aardig, maar mogen in Groot-Brittannië alleen door de old boys zelf gedra gen worden, niet door bui tenlanders. Niemand zei toch dat ele gantie simpel is. Zelfs een centimeter meer of minder in de breedte van de das, kan een man degraderen tot Suf mans. Toch zou niemand zich aan die breedte een buil hoeven vallen, want die is al en kele jaren 9,5 cen timeter voor zij den dassen en 8 a 8,5 voor polyester dassen. Ronald Veen van de gere nom meerde dassen- speciaal zaak Cravat Club in Den Haag: „In Italië zijn dé trenddassen momenteel tot 13,5 centimeter breed, maar daar hoef je hier niet mee aan te komen." Volgens bedrijfsmanager Corinne van der Erve van Nederlandse Dassenfabriek Micro - een van de grootste dassenfabrikanten in Europa - onttrekt de echte trendzetter zich aan deze 'ver plichte' breedte. In de meest modieuze das- sencollecties is de breedte 10 centimeter. En dan is daar na tuurlijk de allergroot ste valkuil: het dessin. Voor alle mannen die zich frivool wanen: nagenoeg alle stripfi guren- en andere /undassen zijn uit. Met Mickey Mouse kon je drie jaar ge leden misschien aankomen, maar nu niet meer. Donald Duck, de Flintstones of Snoopy. Uhuh. In de Zak van Max. (Niet dat het altijd zo duidelijk is: James Dean, Marilyn Monroe en Elvis Presley kunnen altijd, want dat is camp) Serieuze trends dan John de Greef zag ze de afgelopen maan den aan zich voor bijtrekken tij dens mode shows in onder meer Parijs en Milaan. De modeboe- ken- auteur en adjunct hoofdredac teur van het maandblad Man stelt: „De stropdas is deze zomer de grote af wezige in de man nengarderobe. Hem den zijn helemaal zelfstandig, die behoe ven geen das meer." Het past volgens De Greef in de trend d*t de formele mode steeds meer casual wordt en de vrijetijds mode wat formeler. Maar pas op: „Een dichtgeknoopt wit hemd zonder das onder een colbert ziet eruit alsof een man zijn das vergeten is aan te doen," aldus De Greef. Voor de winter voorspelt hij de rentree van de das. De mo debewuste man breekt nu mogelijk spontaan het klam me zweet uit, maar volgens De Greef keert de gehaakte en gebreide das weer terug. Oef. Net nu de Nederlandse man er achter begon te ko men dat de enige das een zijden das is. De nieuwe gebreide of gehaakte das is echter niet meer het zielige lapje van jaren her, maar heeft de vorm en breedte van een echte das. De Greef: „Nu de laatste gebreide das bij de con sument uit de kleerkast is verdwenen, zie je dus dat ontwerpers er weer naar te ruggrij pen. Daar door blijven we ook kopen. Want vorm, kleur en materiaal zijn natuurlijk net even anders." Ronald Veen van Cravat Club ziet na beursbezoek in on der meer Florence, Keulen en Pa rijs een somberder dassenbeeld dit jaar. „Duidelijke trends zijn: meer natuurlijke stoffen, dassen van geruwde zijde, betere weef sels. Het accent ligt minder op paisleys, stippen en bontbedruk- te dassen. Voor het najaar wor den het echt donkere dassen. Veel bruintinten, blauw, beige. Noem het saai of Door Johan van Grinsven Ze liggen alle zevenduizend in dozen, soms ook nog in plastic verpakt. Opdat ze niet pletten of dat de stiknaden niet door drukken. J. Westerhof uit Spijkenisse denkt dat hij de grootste collec tie stropdassen in Nederland heeft. „Zeker van onze vereni ging." Hij is bestuurslid van de Dutch Association of Interna tional Tie Collectors, want na tuurlijk bestaat er voor de stropdas een verzamelaarsclub. Negen jaar geleden werd die club opgericht, 250 mensen zijn er nu lid. Veel leden verzamelen dassen met logo's van bedrij- ven, maar er is bijvoorbeeld ook een lid dat alleen dassen met Schotse ruit bijeensprokkelt. Westerhof concentreert zich op drie thema's: dassen van ge meenten, financiële instellingen en luchtvaartondernemingen. En het begon jaren geleden aller maal toevallig, met die ene be drijfsdas van het Rijn Schelde Verolme-concern. Uit dat toe val groeide een absolute passie. Nu heeft hij bijvoorbeeld alleen al van zijn huidige werkgever (ABN/Amro) en dochterbedrij ven zeker 160 dassen. Of hij iedere dag een andere das draagt? Ik werk in uniform, dus draag ik iedere dag een effen zwarte das, En dat is maar goed ook. Ziet u mij al iedere dag boven zevenduizend dassen staan met de vraag: 'wat zal ik vandaag eens aandoen?' Maar ik draag mijn dassen wel degelijk hoor, het zijn geen museumstukken," Westerhof, ook redacteur van het Tie Magazine, weet tot in 99 procent van de gevallen precies wat hij aan dassen in huis heeft. Terwijl er iedere maand dertig tot veertig dassen aan zijn ver zameling worden toegevoegd. Bijna zonder uitzondering ge kregen, want een echte verza melaar koopt zijn dassen niet in de winkel. Westerhof heeft een speciaal computerprogramma ontwikkeld om zijn dassenad- ministratie bij te houden. „Ach ter iedere das zit een verhaal, van de schenker, het bedrijf, de historie." Waarom toch die fascinatie met dassen? „Een das is nutteloos en tegelij kertijd geeft-ie cachet, zwier. Een das is de vlag die de lading moet dekken. Mooi toch." Op 8 april is er een ledendag van de Dutch Association of Internatio nal Tie Collectors in Het Wandel huis, Twekkelerweg 249, imHenge- lo (Overijssel). Elke dassenverza- melaar is er welkom. Er kunnen dassen geruild worden en er vindt een dassenveiling plaats voor het Watersnoodsfonds, De secretaris van de DAITC is A. Peeman, Dod- degras 6, 3206 SG Spijkenisse, tele foon 01880-32859. Lidmaatschap kost 27,50 gulden per jaar, inclu sief clubblad (Tie Magazine) en de 'jaardas' die de vereniging laat ma ken. liever: gema tigd. De Greef vult aan: „Er komen veel effen gekleurde dassen aan. Van de ene kant zie je een revival van de jaren zeventig met brede dassen, maar tege lijkertijd zullen er ook smalle dassen te koop zijn. Het lijkt veel op onze kerheid van ontwerpers. Daarom gooien ze van alles op de markt. Ik heb het nu over high fashion. Wat je nu in de winkels ziet? Van alles. Daar is het ook stuurloos heid troef." Maar het klaart op aan de einder. De Greef kondigt de terugkeer van de zwierig geknoopte das aan. Zo mag binnenkort ook het achterzwaard van een das ge woon zichtbaar zijn. „De dandy-das komt weer op zetten." Als dat eens waar mocht worden. De mythe wordt afgestoft: die van de Gentle man. Goede manieren, goed ge kleed, de verbeelding van de elegante dassendragers aan de macht. Het kan. De grote ontwerpers lieten recent op de modeplan- kiers zien dat ze zich weer hebben bekeerd tot het kos tuum. Zelfs ontwerpers die de das al seizoenenlang uit hun collec ties weren, geven het accessoi re in de nieuwste col lecties een pro minente plaats. Moderebel Jean Paul Gaultier combineert zijn fifties-dassen met zoot suits. Dries van Noten brengt de Engel se clubdas - met de bekende stre pen - weer in de mode. Terugkeer van de klassie kers op alle fron ten dus. Het zal tijd wor den voor deze frisse wind, ook al komt die uit het verleden aanwaaien. De das kan nu definitief de laatste misvattingen afschudden: het is geen strop, geen verhuld fallus symbool, geen nutteloos accessoi re en een das is nooit misplaatst, behalve misschien midden in de woestijn. En ja, dassen passen ook boven een spijkerbroek en onder een trui, maar dan wel een met V-hals. Nu die mannen nog overstag, zij moeten dassen gaan dragen die een spiegel van hun ziel zijn. Het tij is gunstig: een paar eeuwen geschiedenis en technologische vernieuwingen maken het moge lijk dat een das een man zijn ei gen taal geeft. Want een echte man draagt een das die expressief is als een gedicht. Oscar Wilde zei over mannen en dassen: „Je moet een kunstwerk zijn of een kunst werk dragen". Stijlvolle das én elegante man: samen zullen zij groots en meeslepend leven. Ach, die vervelende werkelijk heid. Volgens het Haagse NSS Marktonderzoek bleef de gemid delde prijs die een Nederlandse man uitgeeft aan een stropdas de laatste twee jaar onveranderd: zo'n 37 gulden. Dus net onder de zijden dassen-grens. Daarnaast daalde het totale aantal verkoch te dassen sinds 1992 met 16 pro cent. Resteert een brandende kwestie voor 600 miljoen mannen in deze wereld. Hoe wordt een das gedra gen? Want als de kwelling van de keuze achter de rug is, moet een das nog geknoopt worden. „Een goedgeknoopte das is de eerste serieuze stap in het leven," sprak Oscar Wilde eens. Twee Italiaanse experts hebben ooit eens 188 verschillende kno pen geïnventariseerd. Maar kno- penkenner Clifford W. Ashley heeft 3.800 knopen beschreven, waarvan er zo'n duizend geschikt zouden zijn onder een hemd boord. Ze dragen namen als poëzie en wie daadwer kelijk een Ascot, Four-in-hand of een Prince Al bert durft te kno pen, zwiert 's morgens gewoon de deur uit. Maar bij een doorsnee das - een dubbele Windsor zou mooi zijn - dient het groot ste zwaard tot op de broek band te reiken. Helaas worden dassen tegen woordig in een standaard-lengtemaat gemaakt en dat terwijl Nederlandse man nen niet de kleinsten zijn. Dat be tekent dat ze nog al eens stof te kort komen, zeker als ze een volle kiioop willen leggen. Dan blijft een das op twee hemd- knoopjes van de broekband ste ken Geen treuriger gezicht dan dat. Dan is de das ineens weer dat nutteloze kledingsstuk. I Frangois Chaille - The Book of Ties, uitgeverij Flammarion, importeur Nilsson en Lamm in Weesp. prijs 104 gulden

de Stem | 1995 | | pagina 23