4Exota-flessen ploften niet vanze Kam Koerden in Turkije zwijgen omdat ze bang zijn -de stent de stem Vertrekkende Van Agt vindt Amerika 'te ruw' Erfgenaam Stan van Tuyn: Marcel van Dam hielp limonademerk bewust om zeep Politieke m< Zonder koer: r DE STEM BINNENLAND BUITENLAND BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Toinmel en PvdA zoeken compromi huur minima uit." Vooral jonge mannen DE PVDA houdt terecht hardn DONDERDAG 30 MAART 1995 Dries van Agt foto anp Door Mare de Koninck Washington - Oud-premier mr. Dries Van Agt heeft zijn ambassadeurschap van de Europese Unie in Washington erop zitten en keert eind deze week terug naar Berg en Dal bij Nijmegen. In september zal hij voor mo gelijk maar één jaar naar Ja pan gaan, om er te doceren aan de universtiteit van Kyo to. Daarna wil Van Agt zich permanent in Nederland vesti gen. „Ik zou de rest van mijn leven niet hier in de Verenigde Sta ten willen blijven wonen," zei de voormalige minister-presi dent gisteren in de Ameri kaanse hoofdstad. „De samen leving is me hier te ruw." Van Agt, die ruim 5 jaar EU- ambassadeur in Washington is geweest, en zijn echtgenote beschikken thans in Neder land alleen nog over een klei ne flat in Berg en Dal. Hun eerdere huis in de Heilige Landstichting hadden ze al in 1984, toen Van Agt commissa ris van de koningin werd in Noord-Brabant, verkocht. Wat hun meer definitiéve woon plaats in Nederland wordt we ten ze nog niet. „We zijn nu virtueel dakloos in Neder land," aldus Van Agt. Over zijn Amerikaanse erva ring zei hij nog: „Ik wil niet als hooghartige Europeaan neerkijken op het zogenaamd naïeve, ongeciviliseerde Ame rika. Maar ik ken in Europa geen steden waar mensen bij duizenden als vuil langs de straten liggen". Hij sprak over de 'knallende waanzin' in de VS, waar meer dan honderd miljoen vuurwa pens in particuliere handen zijn en tienduizenden mensen jaarlijks worden doodgescho ten. Als oud-minister van Justitie ziet Van Agt in Amerika ook 'een volstrekt bankroet van de strafrechtspleging', zoals dat zichtbaar zou zijn in het pro ces tegen O.J. Simpson. En een vervolging als tegen de au pair Anna Corina Peeze zou het volgens Van Agt in Nederland nooit tot een rechtszaak bren gen. „Ik ben nog nooit zo dankbaar geweest als nu dat wij in Ne derland geen juryrechtspraak kennen. Dat wij het vonnis overlaten aan welopgeleide, zorgvuldig gekozen rechters die ontoegankelijk zijn voor alle manipulatieve technieken die advocaten hier uit de psy chologische boeken halen," al dus Van Agt. De oud-premier en oud-CDA- leider wilde niet praten over de Nederlandse politiek en zei zulks straks terug in Neder land ook niet te zullen doen. Wel gaat hij in de zomer een bedevaart per fiets maken naar Santiago de Compostela, maar dan niet zoals eigenlijk behoort vanaf Den Bosch doch vanaf Parijs. „Vanaf Den Bosch haal ik 't niet in de maand die ik ervoor heb. Ik troost me met de ge dachte dat ik tientallen jaren geleden al eens naar Parijs ben gefietst. Dus dat stuk heb ik al gedaan." Van Agt gaat gedurende twee semesters van ongeveer vier maanden 'Europees recht en instellingen' doceren aan de universiteit in Kyoto. In een laatste lezing deze week in Washington wil de scheidende Europese ambassadeur een pleidooi houden voor een vrij handelsverdrag tussen de Ver enigde Staten en de EU. Hij acht dat niet zozeer nodig om economische redenenen als wel om politieke. „De politie ke verhouding tussen Amerika en Europa hangt er tegen woordig maar slapjes bij en Amerika dreigt zich steeds meer in zichzelf terug te trek ken. De uitdaging van een Amerikaans-Europese vrij handelszone zou nieuwe ener gie brengen in de politieke verhouding tussen de twee continenten." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-23^405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso 29.8' (via acceptgiro) (n.v.t.) tf 89.40) 177,80) 345,75) maand kwartaal 86,90 halfjaar 172.80 jaar ƒ335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend ffi 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur a 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Stan van Tuyn met een fles Exota in de hand. Het merk verdween van de Nederlandse markt na uitzendingen van het ombudsprogramma van Marcel van Dam, waarin een exploderende fles getoond werd. foto ton toemen MARCEL van Dam heeft Exota bewust om zeep geholpen. Dat zegt Stan van Tuyn, één van de erfgenamen van de be denker van de befaamde Exota-gazeuse. De 59-jarige Tilburger was begin jaren zeventig nauw betrokken bij de Exota-affaire die de on dergang inluidde van de Dongense limonadefa- briek. Vandaag hoort hij hoeveel miljoen de Vara aan hem en de andere erfgenamen moet beta len. Door Hans van Alebeek OPMERKELIJK genoeg wist Stan van Tuyn (59) niet eens dat het hof in Amsterdam vandaag uitspraak doet in de al bijna 25 jaar slepende Exota-affaire. „Ik had niet eens gedacht dat er nog zo'n uitspraak zou komen," zegt hij in zijn Tilburgse villa. „Ik moet nog zien dat er geld komt, want er zijn zoveel gegevens on der de tafel gestopt dat het zeer moeilijk zal worden om de mil joenen te verdelen." Stan van Tuyn is één van de elf kinderen van Harrie van Tuyn, grondlegger van Van Tuyns Li- monadefabrieken en Destilleer- derijen nv in Dongen. Na de Tweede Wereldoorlog begon in dit familiebedrijf de opmars van Coca Cola (waarvoor Van Tuyn de bottel-licentie verwierf) en Exota, uitgevonden door Van Tuyn zelf. Monopolie Van Tuyn: „Exota was een enorm succes. Eind jaren '60-had Exota het limonadermonopolie in Nederland. Iedereen dronk het en overal kwam je het merk tegen. Het logo heeft mijn vader overigens zelf ontworpen. Ter wijl hij met een reclameman zat te praten krabbelde hij het woord Exota op papier. Die re clameman vond dat zo goed dat hij het meteen uitgewerkt heeft." Nagenoeg alle kinderen Van Tuyn kwamen in de fabriek te recht, met uitzondering van de broers Serge en Stan. Stan werd later apotheker. Beide broers werden echter bij de fabriek be trokken toen vader en moeder Van Tuyn hun onderneming aan de kinderen wilden overdragen. Binnen de familie zorgde dat voor de nodige fricties en de twee broers moesten bemidde len. „Uitgerekend op dat mo ment begon Marcel van Dam," vertelt Van Tuyn. „Ongelukkiger kon het niet." Van Tuyn: „De hele affaire be gon met een jongetje dat een scherf in zijn oog had gekregen van een exploderende fles. Mar cel van Dam belde mijn vader en zei dat die 25.000 gulden aan de familie moest betalen, anders zou hij de zaak op tv brengen. Dan komt er heel veel negatieve publiciteit over uw bedrijf, dreigde Van Dam. Mijn vader is toen naar die familie gegaan en daar bleek dat het om een bruine flus ging. Dat kon dus geen Exo- - trifles zijn want die waren wit. Sherryfles Toen werd het verhaal veran derd en was het in een keer bruine Exota (de zogeheten champagne-pils, HvA) in een ex ploderende fles. Mijn vader is dus niet op die eis ingegaan." In vier uitzendingen besteedde Ombudsman Marcel van Dam vervolgens aandacht aan het ge vaar van de zogeheten 'plof-fles- sen'. „En heel bewust heeft hij daarbij Exota om zeep gehol- pen," zegt Van Tuyn. „Ja, wil lens en wetens, dat durf ik te zeggen." Van Tuyn leidt dat ook af uit de verklaring van de TNO- prof die voor Van Dam het ge wraakte filmpje van de explode rende fles heeft gemaakt. „Dat is dus een gewone sherryfles en geen Exota-fles. In de herhaling kun je dat duidelijk zien," zegt Van Tuyn. Kort daarna was het definitief gedaan met de populaire fris drank in de zuurstokkleurtjes geel, groen, rood, bruin, wit en oranje. Van Tuyn: „Niemand kocht meer Exota en het beroer de was dat iedereen ook zijn flessen inleverde. Het hele fles- senpark, toen al met een waarde van zeventien miljoen gulden, kwam terug en daardoor kwam de liquiditeit van het bedrijf in gevaar. We raakten in een wurg greep waar we niet meer uitkwa men." Het dreigende faillisement van het familiebedrijf kon worden afgewend door de verkoop aan zakenman J. Leutscher. Op zijn beurt verkocht die de aandelen door aan Allied Breweries, Een uitzondering maakte hij voor de merknaam Exota vanwege de daarmee verbonden juridische procedures. Via de rechter werd namelijk de Vara aangepakt en dat leidde in 1986 tot de uit spraak van het hof dat de om roep een onrechtmatige daad had begaan door het tonen van de exploderende fles. Na bemiddeling door een onaf hankelijke commissie van wijze heren werd bepaald dat de Vara zo'n achttien miljoen gulden moest betalen. Beide partijen hebben daar commentaar op kunnen geven, vandaag laat het hof weten hoeveel geld er voor de Exota-erfgenamen vrijkomt Mistig „Maar hoe dat geld verdeelt gaat worden is volstrekt mistig,' zegt Van Tuyn. Dat zakenmj Leutscher een deel krijgt is ze ker, evenals een aantal broes van Van Tuyn en hijzelf. „Ma in totaal gaat het wel om zo'n j, mensen. Ik wacht de uitspraak wel af," zegt de Tilburger geit ten. „Daarna kijk ik wel of de familie op één lijn kurnia krijgen, want voor de verdelg zal het wel uitdraaien op ets gesprek tussen Leutscher, dels- milie en de Vara." Van Tuyn: „Ik hou nog stert vol dat Exota-flessen niet ui zichzelf explodeerden. Er zijne ontploft, maar alleen nadat 1 fles gevallen was, want komt het koolzuur vrij. In pen Haag (anp) - De Haaj politie heeft dinsdag de tw •RaRa-verdachten' He Krikke en Jan Müter aanj houden en in verzekering g steld. Hun advocaten zijn overdondi en verbaasd over de arrestati pe verdachten zijn gisterochte in Amsterdam op straat aanj houden. Ze zitten in ieder ge1 Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede commissie-Nijpels over len naast zich neer. maten in snackbars op grote bezwaren. Met niet Het druist in tegen een meruitspraak voor een algeh verbod van kansspelautoma in deze zogenaamde 'droge ho ca'. De commissie-Nijpels wil voor cafés vanaf 1 januari 11 een maximum van twee gokk, ten gaat gelden. Snackba sportkantines en club- en buu huizen - de 'droge horeca' mogen vanaf die datum gokautomaten meer in huis he ben, tenzij gemeenten al een spraak hebben gemaakt met automatenhandel waarin pla; ge gen hebben we indertijd zeka huurbeleid gaan voeren. - juist haarnm waolh- ha t-ar 150 gevallen onderzöcht mensen die schade claimden. Ie scherven puzzelden we in kaar en dan bleek steeds daté fles geklapt was door het val len." Dan zal zo'n uitspraak, na 25 jaar, wel voldoening geven! „Nee hoor," zegt Van Tuyn, recht verbaasd. Doet het dan geen pijn om t zien hoe hoe zo'n succesvol md ten onder is gegaan? „Nee," zegt Van Tuyn opniem „Weet u, Exota, dat was vader. Ik heb niet zo'n emotion le band met dat merk." Door Aad Luymes (anp) Adana - „Turkije is een de mocratie en de Koerden en Turken leven als broeders sa men. Er is geen onderdruk king," zegt de Turkse eige naar van een theehuis in de Zuidturkse havenstad Mer- sin. 'Onder de tafel' maant hij echter de buitenlandse bezoe kers het onderwerp te laten rusten. Een Koerdische bezoeker knikt bevestigend en kijkt daarbij strak voor zich uit. Alsof hij eigenlijk het tegendeel wil zeg gen, maar verwacht elk moment door de geheime politie in de kraag te worden gegrepen. Dit gesprekje in een theehuis in een wijk waar zowel Turken als Koerden leven, is tekenend voor de situatie in het oosten en zui den van Turkije: niemand durft te praten. Sinds het Turkse leger in zijn strijd tegen de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) in Oost- Turkije duizenden dorpen heeft platgebrand, zijn twee miljoen Koerden verdreven naar de gro te, van oorsprong Turkse steden die buiten het Koerdische gebied liggen. De regering in Ankara probeert deze 'schoonmaakoperatie' voor het buitenland zoveel mogelijk geheim te houden. Het gebied aan de grens met Irak en Iran is verboden terrein voor journalis ten. In het kantoor van de mensen rechtenorganisatie IHD hangt naast foto's van gemartelde Koerden een kalender met een verboden foto van een jeugdige PKK-guerrillastrijder. „Als de politie komt, halen we die snel weg. Het is wel gevaarlijk om zo'n foto op te hangen, maar het is ook gevaarlijk om met jouma- Een Koerdische jongen wordt gefouilleerd door de Turkse politie. Hij is op weg naar het openlucht-theater van Adana, om daar het Koerdische nieuwjaarsfeest Newroz te vieren. foto anp listen te praten," zegt een IHD- lid, dat steeds zenuwachtiger wordt naarmate het gesprek voortduurt. Het IHD-kantoortje in Mersin is pas drie weken open. Anderhalf jaar geleden werd het op last van de politie gesloten. Mensenrechtenorganisaties die aandacht vragen voor de Koer dische kwestie worden geregeld geïntimideerd. Advocaten en journalisten worden gemarteld en vermoord. Amnesty Interna tional meldde onlangs dat vorig jaar alleen al zeker vijftig men sen zijn 'verdwenen'. Volgens een rapport van een mensen rechtenorganisatie zijn sinds 1989 al meer dan 1000 mensen op mysterieuze wijze gedood. Het IHD-kantoor in Adana, dat anderhalf jaar geleden werd ge sloten en vorige maand weer open ging, wordt geregeld be dreigd met sluiting. Als buiten landse bezoekers het pand betre den, posten geheime agenten voor de deur. Voorzitter Huseyn Yildirum voelt zich binnen de muren van zijn kantoor betrek kelijk veilig, hoewel hij in 1992 anderhalve maand in de gevan genis heeft gezeten. Wel zorgt hij ervoor niet alleen 's avonds op straat te gaan en geen details te bespreken over de tele foon, omdat die wordt afgeluis terd. Aan de muur hangen foto's van zijn voorgangers en IHD-le- den die bij een mysterieus auto ongeluk op weg naar Diyarbakir om het leven zijn gekomen. Yildirum zegt te willen vechten voor een democratisch systeem met vrijheid van denken en res pect voor de mensenrechten. „Dat is wel gevaarlijk, maar dat is het voor gewone mensen ook, aldus Yilderum, een blauwogige dertiger. „Er kunnen overal op elk moment invallen worden ge houden en mensen worden opge pakt. Mensen die opkomen voor hun eigen taal en cultuur wor den onderdrukt. Als je bang bent, los je helemaal niets op. Bij opstanden zijn de laatste jaren duizenden mensen gedood en ge marteld." De Koerden in Turkije willen hun eigen taal spreken en hun eigen identiteit bewaren. Onder wijs en radio-uitzendingen in het Koerdisch zijn verboden. Ook zijn ze verbolgen over het feit dat hun woongebied econo misch blijft achtergesteld ten opzichte van West-Turkije. De meeste Koerden willen graag praten met buitenlanders, maar zijn bang door de politie te wor den opgepakt. Een vluchteling uit het dorpje Sanlurfa Sugug wil wel praten, op voorwaarde dat hij anoniem blijft. Gezeten op een matras in een armoedig achterkamertje in het huis van een Koerdische familie vertelt hij dat Sanlurfa Sugu? en andere dorpen in een straal van 50 km anderhalf jaar geleden door het leger werden verwoest, nadat PKK-strijders een rege ringsfunctionaris hadden ge dood. Zijn hele familie is ge vlucht en uiteengedreven. De man durft niet terug te gaan om te kijken of er nog mensen wonen die de wraakactie hebben overleefd. „Als ik terug ga, word ik gepakt en misschien gemar teld of gedood. Wij willen in onze dorpen leven, er moet hulp van buitenaf komen." Sinds premier Tansu filler in 1993 de macht overnam, voert het leger een groot offensief te gen de PKK, dat sinds vorige week een nieuwe hoogtepunt kent in het Turkse offensief te gen Koerden in Noord-Irak. De genen die een dialoog voorstaan om het conflict met de marxis tische PKK op vreedzame wijze op te lossen, wordt de mond gesnoerd. Dorpen die geen dorpswachters hebben, worden beschouwd als pro-PKK en worden vernietigd om de guerrillastrijders te isole ren. Er zijn nu circa J dorpswachters die onder dn van de overheid vechten strijd tegen de Koerden. „Als de premier en de militail mensen waren, zouden ze vechten en martelen," verzt: de vluchteling, die pas 25 maar er zeker vijftien jaar oil uitziet. Hij vertelt dat zijn neven zestien en negentien jaar gemarteld. „Ze werden met handen aan een autobuis vastgebonden en door de si gesleurd. Vervolgens druktei agenten sigaretten op hun be 16 tot 25 jaar worden en gemarteld, omdat ze worden verdacht zich PKK te willen aansluiten. Farit (niet zijn echte naaml slaggevers in contact te brei met Koerdische vluchteliiï krabbelt later terug. Hij wf gezien worden met buiten! ders, omdat hij geen zin heel een bezoekje van de gehe politie. Wel is hij bereid vragen val journalisten en de antwo# van Koerden over te breng# ruil hiervoor wil hij hulp naar het buitenland te gaai aan de dienstplicht te onts' pen. „Ik heb geen zin om' de PKK in Noord-Irak te11 ten. En als ik wel in het kan ik niet meer thuis kol omdat PKK-leden me militair herkennen en will® den." Hij vertelt dat een oom gei' zit, omdat bij hem een van een vriend was gevonde'j lid was van de PPK. Nadat van de geheime dienst brat1 nylon op zijn gezicht W gelegd en zo zijn oog verni' verraadde hij de oom die kinderen heeft. De PKK zoi voor het gezin van de oom Den Haag - Staatssecretai Tommei van Volkshuisvesting de PvdA zullen vandaag prol ren hun geschil over het huurt leid voor de minima bij te le gen. Het lijkt vooral aan te komen de toonzetting en precieze fc mulering van de reactie Tommei op de motie die de Pvc vorige week indiende over huren van de minima. De Pvc vreest dat de minima de du worden van de financiële ve zelfstandiging van de volkshui vesting die Tommei voorbereid Bij deze operatie, ter grootte vi 37 miljard gulden, wordt de nanciële band tussen rijk en w ningbouwcorporaties vrijw volledig doorgesneden. De co poraties kunnen bovendien Juist daarom maak|t de Pvc zich zorgen. Bij huurstijging moeten de minima volledig wc den gecompenseerd via de ine viduele huursubsidie, vindt partij. Is dat niet het geval, d; dreigen de sociaal-democrat hun steun aan het wetsvoorsl voor de verzelfstandiging van volkshuisvesting te onthouden. Een schriftelijke reactie Tommei vorige week al gaf op PvdA-motie is volgens de ciaal-democraten in 'watervc geschreven.' „Hij biedt onv< doende zekerheid voor de mii ma. En voor hen maken wij o sterk", aldus een vooraanstaa: PvdA'er. „Wat wij nodig hebb is de zekerheid dat het kabii de zaak probeert te regelen." Gisteren kwamen de drie fr: tievoorzitters van WD, PvdA D66 in het Torentje van premi uit praten. De premier liet Tomn eerder weten dat die de we van de PvdA serieus moet men. luurstijgingen voor de laag lompenseerd moeten wordei Rel van woningbouw zijn kot _erm weten. e door de sociaal-democral aanvankelijk bereid was de1 /ve' te plaatsen. De PvdA O' kc le vanzelfsprekend opneemt v samenleving. Het paarse rege speelruimte. De achterban h "pg, zo is tijdens de Satenver ,et verwonderlijk dat de Pv juif heeft gezet, ïisteren hebben de fractieleic Indent Kok getracht de ploc gevaar lijkt bezworen, maar i E®m de eenheid in de coalitie t. e partners moeten er wel u !gen de bruteringswet te st ïinarde garanties op tafel _-vert de regering een miljard ■Je bruteringswet moet ertoe bes zelfstandiger worden. D voorbereid onder de voortvï rUerÏI\a d,ie ziin plannen altijd fezelfde Heerma heeft nu te redenen de PvdA zal steur! jPruteringswet uitspreekt. D< ommezewaai die niet met goe jf paitjihehiig mag bij politi |e betekenis zijn. Wanneer oat dei bruteringswet een goe y. "far niet anders over oedt de gedachte dat het Cl artij is, zonder koers of richti V

de Stem | 1995 | | pagina 2