8.98 7.98 idmaking 'Vlaanderen ziet af van Baalhoekkanaal' Gimbfêie Blijf bij Ruth Jacott. Slecht weer veroorzaakt kilometerslange files Crimineel web vermoed rond opgeblazen villa Shell schrapt 1200 witte-boordenbanen TC-trainingspak voor dames en heren Kinder- sportsokken ïtsrèparatieset Oranje vier keer door een muur iswaterstaat Aanleg kanaal niet meer opgenomen in nieuw Ruimtelijk Structuurplan gewest 'Belasting ook voor bejaarden' Kamer oneens met advies gokbeleid Hoge Russen I dekten sekte Daling hypotheek rente zet door Dollar zakt weg Overvaller bezorgt gezin angstig uur Onderzoek naar verhouding huisarts-patiënt vriidaq 31 maart HOUSEPARTY 995 - 50% katoen/ 50% polyester - voering single jersey - maten S t/m XXL voor kinderen van ca. 3 t/m 14 jaar 80% katoen I 20% polyester elige set met o.a. lenreparatiemateriaal, indenlichters, ijes, ringen,enz. Stem-lezers en -leze week in week uit in „Kleintjes"-rubf1eke dag vele tienduiz* Het moet dan wel heel als juist uw ..kleintje" niet zou worden gelezen. Van onze verslaggever Botterdam - Oranje heeft gis teravond vier keer door een muur geschoten die Malta heette. Vier treffers tegen een land, dat doelman De Goey niet één keer op de proef stel de. Van een wedstrijd was geen sprake. Malta kwam niet om mee te spelen. Twee aspec ten van het professionele spel beheersten de Maltezers in re delijke mate. Tijdrekken en schoppen. Met name Berg kamp ondervond dat. Hij werd slechts met overtredin gen bestreden. Bergkamp was zo na de match zo kwaad dat hij zijn shirt niet wilde ruilen. Toch slaagde juist hij erin drie treffers te forceren. Een keer scoorde Bergkamp zelf, uit een strafschop. zie SPORT-B1 let afsluiten van deze verzorgingsplaaW® noodzakelijk voor de realisering van 2*' aar 2x3 rijbanen van een gedeelte van jksweg 16 tussen het knooppunt Gal®1 ;elegen in km 63,556 en de aansluiting Ie zuidelijke rondweg in de gemeenter jelegen in km 63,700. "dichtingen Voor het verkrijgen van nadere inlid1 1 ingen kan een ieder zich wenden tot Rij I vaterstaat dienstkring autosnelwegen Ireda, Graaf Engelbertlaan 161, te Breda- elefoon: 076-224820. Te minister van Verkeer en Waterstaat, i amens deze, Je hoofdingenieur-directeur in de direct" I Joord-Brabant, voor deze, iet hoofd van de dienstkring autosnelwegen Breda ng. J.A.H. Haeck en Waterstaat HET WEER Vrij mooi Na een koude nacht wordt het eindelijk weer eens een vrij mooie dag. Het blijft niet alleen droog, er ls Hink wat zon en weinig Wlnd uit veranderlijke richting. Personeel valt shellen van de ogen 8"710311"000218" I I I I I DONDERDAG 30 MAART 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1.85 - ZATERDAG: 2,25 Den Haag/Middelburg - De Zeeuwse waterschappen hebben vorig jaar terecht de ingezetenen- omslag - een nieuwe water schapsbelasting - opgelegd aan bewoners van bejaardenoorden. Dit heeft het gerechtshof in Den Haag bepaald na een proefproces dat de Landelijke Organisatie Be wonerscommissies Bejaardenhui zen had aangespannen. ■ZIE ZEELAND -C1 Den Haag - De Tweede Kamer legt het advies van de commissie- Nijpels over het kansspelbeleid op onderdelen naast zich neer. Het voorstel om gokautomaten in snackbars niet altijd te verbieden stuit op bezwaren. Dat druist in tegen een kameruitspraak voor een algeheel verbod van kans spelautomaten in deze 'droge ho reca'. ZIE BINNENLAND-A3 Moskou - Hoge Russische rege- nngsfunctionarissen blijken nau- we banden te hebben gehad met Japanse sekte De Hoogste I Waarheid, die wordt verdacht van de bloedige bomaanslag in de Tokyose metro. Met name presi dent Jeltsins top-veiligheidsadvi- seur Lobov wordt genoemd. Door bescherming van hogerhand had de sekte in Rusland vrij spel. 1ZIE BUITENLAND - A4 Rotterdam - De daling van de hy potheekrente zet door. Verzeke- I raar Stad Rotterdam verlaagt I voor het eerst in anderhalf jaar het hypotheektarief met gemid deld 0,3 procent. De consument kan een standaardlening krijgen I tegen 7,65 procent. De verlaging s mogelijk geworden, omdat de I rente op de kapitaalmarkt al eni- I ge tijd zakt. I Amsterdam - De Amerikaanse I dollar is gisteren behoorlijk weg- I gezakt. In Amsterdam eindigde I de handel met een koers van 1 1,5420, en dat is 2,5 cent lager dan I dinsdag. De koerdaling is een ge- Jvolg van het uitblijven van een I renteverhoging in de Verenigde I Staten. Een renteverlaging in t Duitsland kan verdere daling van |de koers voorkomen. Maar het is I de vraag of de Bundesbank daar- I toe zal besluiten. Sneeuwval en hagel zorg den gisterochtend voor spekgladde wegen. Rond half tien stonden er in to taal 31 files op de autosnel wegen, met een lengte van in totaal 230 kilometer. De langste bedroeg 23 kilo meter en stond op de A16 vanaf de Moerdijkbrug tot aan de Belgische grens. De verstopping ontstond toen om 04.00 uur een Belgische vrachtwagen tijdens een plotselinge sneeuwvlaag onderuitging op de Moer dijkbrug. De truck ramde door de middenberm en kwam op de andere weghelft terecht, honderdvijftig meter vang rail meenemend (foto). Daardoor werden de rijba nen richting Rotterdam compleet versperd en was in de zuidelijke richting slechts één rijstrook be schikbaar. Rond 11.uur werd de wa gen wegtf etakeld, maar de politie vond het vanwege het slechte weer niet ver antwoord de rijbaan weer open te stellen, dat gebeur de pas later in de middag. VANDAAG IN DEZE KRANT Van onze verslaggever Breda - Een met zware middelen opge blazen dancing in het Belgische Aren- donk. Een met nog zwaardere middelen opgeblazen villa in Oud-Turnhout ter waarde van vier miljoen gulden. Een dader, die in de vlammen had moeten sterven en nu als kroongetuige zwaar be waakt wordt door de rijkswacht. Een opge rold amfetamine-laboratorium in Ravels. Honderden groeihormonen-pillen in het huis van de kroongetuige. En de wetenschap dat de Belgische justitie en politie op het punt stonden om een drugbende op te rollen, waarin oud-Baarlenaar J. van G. een be langrijke rol zou spelen. Dit zijn niet de ingrediënten van een nieuwe speelfilm, maar de feiten in een drugzaak en oplichtingszaak in de Belgische grensstreek. Hoofdrolspeler in deze affaire zou diezelfde J. van G. zijn. Hij werd afgelopen maandag op het Brusselse vliegveld Zaventem aange houden. Wie is deze Van G.? De oud-Baarlenaar was in 1993 hij met zijn automatenhandel de hoofdsponsor van de Elro-profwielerploeg van Jos Elen uit Dongen. Hij stak tonnen in de ploeg. Vorig jaar hoorde de politie Van G. - als ken nis - in het onderzoek naar de moord (in mei gepleegd) op de Tilburgse top-crimineel An- INHOUD tonio Brizzi. Hij zou evenals Brizzi actief zijn geweest in de handel in harddrugs en sa men met Brizzi betrokken bij handel in speelautomaten met Polen. Hij zou trouwens in december 1992 al gehoord zijn door de Duitse politie in verband met een grote drugvangst, maar vrijgelaten zijn wegens gebrek aan bewijs. Kort daarna is de politie in België al een on derzoek begonnen naar Van G. Hij zou een belangrijke rol spelen in een drugorganisa tie, actief in Nederland, Duitsland, Oosten rijk, Tsjechië, India en Letland. De rijkswacht is terughoudend met medede lingen in de zaak, maar bevestigde gisteren wel dat het plan bestond de drugorganisatie van Van G. volgende week op te rollen. Het is niet uitgesloten, dat hij lont heeft ge roken en zijn sporen uit heeft willen wissen. De activiteiten van Van G. zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag letterlijk uit elkaar gespat met het opblazen van diens peperdu re villa in het Belgische Oud-Turnhout. Achteraf blijkt dat deze explosie alles te ma ken heeft gehad met een explosie vier dagen eerder in het nabijgelegen Arendonk. Van G. had zijn villa met bijnaam 'Paleis Soestdijk' enkele dagen voor de fatale brand verkocht voor om en nabij de 5,5 miljoen gulden. Het verzekerde bedrag voor de villa was verhoogd naar tegen de tien miljoen. Een eerste poging van Van G. om de verzeke ring te verhogen was mislukt, omdat de maatschappij het niet vertrouwde en de po litie tipte over deze actie. De werkelijke waarde van het paleis lag volgens specialis ten op vier miljoen gulden. De verkoop aan een Nederlander, ver boven de waarde, was mogelijk onderdeel van een forse witwas operatie. Bovendien had Van G. er zijn hypotheek van ongeveer drie mil joen mee af kunnen lossen. Halverwege de jaren tachtig was Van G. nog cafébaas in Tilburg. Zijn naam is weieens genoemd in koppelbaaspraktijken, maar hij is nooit echt in aanraking geweest met justi tie. Na die tijd heeft hij zich gevestigd in Baarle-Hertog, waar hij zich zes jaar lang bezighield met de handel in gokautomaten. Kennelijk liep die handel zo goed, dat hij een wielerploeg kon sponsoren en een miljoe- nenpand in Oud-Turnhout kon kopen. Van uit die plaats dreef hij de gokautomatenhan- del met Oostbloklanden via zijn bedrijf World Business Office. De dader van de twee brandaanslagen is vol gens goed ingelichte bronnen een zekere F. van der V. uit het Belgische Retie, een goede bekende van de automatenhandelaar. Hij heeft volgens dezelfde bronnen tegenover de politie inmiddels bekend de villa te hebben opgeblazen en enkele dagen daarvoor zijn eigen dancing in Arendonk. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 CULTUREEL Van 2 tot en 16 april vindt op diverse plaatsen in West-Brabant en Zeeland het festival Cultureel Gekleurd plaats. Via tal van evenementen wil de organisatie het publiek een doorkijkje geven in de multi-culturele samen leving van morgen. ZIE UiTGIDS -DEEL D -y 4 KATERNEN Binnen/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 (ADVERTENTIE) DINSDAG 11 APRIL MODESHOW (ADVERTENTIES) GINNEKENSTRAAT 61 BREDA TEL.NO. 076-145634 Nu krijgt u in onze winkel een fantastische mini cd gratis, met "Onderweg naar morgen", en 3 andere schitterende songs van Ruth Jacott Als u één van onder staande produkten koopt krijgt u 'm bij de kassa. Cadeau! Dash Ultra/Color, navulpak IC /IQ 2 kg -4&9T 10.4y Vizir Ultra/Color, navulpak «i r\ 2 kg jrzer Lc..c\ Dreft Compact, navulpak r\ qq 1.8 kg Pampers Baby-Dry, voordeelpak O "7/IQ ®©©-37^r 3/My Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 april a.s., zolang de voorraad strekt In plaats van de cd kunt u ook de helft van de waarde op bank of giro krijgen. Zie de folder In de winkel). 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. oh In Den Haag wordt de grootste klap verwacht, omdat daar 2300 van de 4000 mensen werken. De sanering zou een directe bespa ring van 410 miljoen op de con- cernstafkosten van 1,4 miljard, moeten opleveren. Door de effec tievere werkwijze zou zelfs een veelvoud van dat bedrag moeten worden binnengehaald. Shell moet door de veranderde organisatie te rug in de kosten naar het niveau van grote concurrent Exxon. De vakbond VHP is verrast door de omvang van de reorganisatie. Be stuurder L. Steenhorst hield eerder rekening met het vertrek van 600 mensen. Hij eiste gisteren een 'ko ninklijke regeling' voor de werkne mers. Shell biedt hen begeleiding aan naar arbeidsplaaten buiten het concern. Het is de eerste keer dat Shell rechtstreeks het mes in de be zetting van de kantoren zet. Het olie- en chemieconcern bracht het aantal banen in vijf jaar tijd van 137.000 naar 106.000. De klappen vielen vooral bij de blauwe-boor- den van de raffinaderijen en che mische fabrieken en niet onder de witte-boorden van de hoofdkanto ren. Topman Drs. C. Herkströter heeft het personeel van de twee kantoren gisterochtend persoonlijk toege sproken over de sanering. Hij hield het kantoorpersoneel voor dat de Door Emile Calon Antwerpen - De aanleg van het Baalhoekkanaal is hoogst on waarschijnlijk geworden, nu het graven ervan niet opgenomen wordt in het nieuwe Ruimtelijk Structuurplan Vlaanderen. In dat Structuurplan zijn de toe komstige ruimtelijke ontwikkelin gen van het gwest vastgelegd. P. Van Wesenbeeck, een van de op stellers van het plan, zegt dat de aanleg van het kanaal tussen Ant werpen en de Westerschelde 'geen hoge prioriteit' heeft. De provincie Zeeland schrapte in 1981 reeds het Baalhoekkanaal uit haar Streekplan, vooral omdat zo'n kanaal een ernstige bedrei ging zou vormen voor het Verdron ken Land Van Saeftinge. De Vlaamse havenautoriteiten hebben altijd vast gehouden aan de aanleg van het Baalhoekkanaal, om zo de haven van Antwerpen be ter bereikbaar te maken voor grote schepen. Het ligt daarom in de lijn der ver wachtingen dat de ondernemers in het Antwerpse havengebied niet gelukkig zullen zijn met het voor nemen het kanaal niet te graven. In het Structuurplan wordt trou wens wel gepleit voor de aanleg Van onze verslaggever Zevenbergschen Hoek - Een ge wapende man heeft gisteren een gezin in Zevenbergschen Hoek overvallen. De nachtmerrie van de familie begon gisterochtend rond acht uur, toen een onbeken de man aanbelde. De 38-jarige vrouw deed de deur open en kreeg meteen een pistool tegen haar hoofd gedrukt. Tot grote schrik van haar man en kin deren kwam de overvaller met de vrouw onder schot de kamer bin nen. Daar bedreigde hij ook de 40-jarige echtgenoot en de twee kinderen, 3 en 6 jaar oud. Het echtpaar werd aan handen en voeten gebonden en terwijl de kinderen doodsangsten uitston den doorzocht de overvaller de woning. De nachtmerrie duurde meer dan een uur. Pas na die tijd is hij er met een deel van het huishoud geld - hoeveel is nog niet bekend -, wat audio-apparatuur en een computer vandoor gegaan in de rode Ford Sierra van het echt paar. Vlak nadat de man was gevlucht, kon het echtpaar de aandacht trekken van een voorbijganger. Die riep de hulp in van de politie in Moerdijk. Van de ongeveer 25-jarige dader ontbreekt elk spoor. De man had niet de moeite genomen om zich te maskeren. Van hem is een goed signalement beschikbaar. van een tweede open verbinding tot de Belgische haven. Maar die kan gevonden worden door het graven van een insteekdok ten zui den van Doel en het Waaslandka naal. Het Structuurplan moet nog wel worden goedgekeurd door de Vlaamse regering, zei Van Wesen beeck gisteren tijdens een bijeen komst in Antwerpen waar gespro ken werd over de toekomstige ont wikkelingen van de Antwerpse ha venregio. Daar werd ook duidelijk dat Vlaanderen vast blijft houden aan een tracé voor de hoge snelheids lijn (HSL) langs Ossendrecht. De route langs de A16, via Breda wordt dus van de hand gewezen. Verder moet er een internationaal goederenspoor worden aangelegd, dat Antwerpen verbindt met Ber gen op Zoom. De Vlamingen willen beide spoor- tracés langs de Havenweg (Zoom- weg-zuid) leggen, zodat er een dui delijke begrenzing VRn het Ant werps havengebied ontstaat. „Alle verbindingswegen komen op die manier naast elkaar te liggen. Zo ontstaat de minste overlast voor de omgeving," aldus Van Wesen beeck. Nederland en Vlaanderen onder zoeken momenteel wat het beste tracé is voor de HSL. Het Vlaamse deel van het rapport, gebaseerd op het nieuwe Structuurplan, is nu dus klaar. Van onze verslaggever Terneuzen/Utrecht - In de pro vincie Zeeland vindt momenteel een onderzoek plaats van de Ne derlandse Patiënten Consumen ten Federatie naar de kwaliteit van de huisartsenzorg. Met het onderzoek hoopt de fede ratie te achterhalen of bepaalde afspraken die zijn gemaakt met betrekking tot de gezondheids zorg ook tot de beoogde resulta ten hebben geleid. Sinds het eind van de jaren tachtig is de Neder landse gezondheidszorg in bewe ging. Een van de nieuwe ge zichtspunten is dat de verhou ding arts-patiënt 'horizontaler' moest. „Vroeger wist de dokter het altijd het beste en had de pa tiënt maar ja en amen te zeggen. Nu weet, technisch gezien, de dokter het altijd nog beter, maar moeten zaken toch meer in over leg met diezelfde patiënt gebeu ren. De patiënt moet in plaats van naar boven te kijken, de dok ter recht in de ogen kunnen kij ken," legt een woordvoerder uit. Van onze verslaggever Den Haag - Shell schrapt 1200 van de 4000 banen op de centra le hoofdkantoren in Den Haag en Londen. Gedwongen ontsla gen sluit de Koninklijke niet uit. (ADVERTENTIE) situatie in de olie-industrie de kos tenreductie noodzakelijk maakt. Ondanks de - geflatteerde - record winst van Shell over 1994 (elf mil jard gulden), bleek bij de presenta tie van de jaarcijfers dat de lage olieprijzen de winsten van de groep drukten. „Wij voorzien dat de lage olieprij zen en lage marges die de olie-in dustrie op dit moment kenmerken, zullen aanhouden," zei Herk ströter. „Iedereen zal moeten blij ven streven naar hogere produkti- viteit, kwaliteit en effectiviteit." Shell wil daarom ook de activitei ten op de hoofdkantoren, die de re putatie genieten van bureaucrati sche bolwerken, gaan stroomlijnen. Hoewel het plan nog niet helemaal tot in details rond is, moet de sane ring in de tweede helft van dit jaar worden doorgevoerd. De structuur op de hoofdkantoren wordt vereenvoudigd tot vijf busi- ness-organisaties (exploratie en produktie, olieprodukten, chemie, aardgas en steenkool). Daarnaast zal een kleine staf van 200 mensen het Comité van Directeuren onder steunen. Verder blijft een groep van professionele dienstverleners over. De werkmaatschappijen kunnen op hen een beroep doen, maar als de prijs en kwaliteit buiten de deur beter is, zijn zij niet gebonden aan verplichte winkelnering. GOES Oude Vismarkt 2 01100-15426 Kentucky Martha goes to heaven DJ Marc de Hey. FILES Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso 29.80 kwartaal autom. incasso 86.90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89.40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:, In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1995 | | pagina 1