'Belasting ook voor bejaarden' DE STEM Nieuw college GS passeert Van Gelder Bejaarden aangetast in rechtsgevoel ZMF vindt korting op Zeeuws milieufonds 'heel erg prematuur' Zwaargewonden bij frontale botsing Kadewand Terneuzen verzakt door baggeren Snoekbaarzen verlaten massaal wateren Axel Terneuzense casinobaas blijft toch in de cel Reformatorische winkelier roept op tot landelijke boycot van zondagwinkels Belastingrechter in Den Haag over ingezetenenomslag Zeeuwse waterschappen: Tien jaar cel in België voor Terneuzense drugbaron Gitaarbouw en -Reparatie Peter de Smet Geen portefeuille erbij voor Commissaris der Koningin Waterschapsbelasting aanslag op maandgeld Verkeersdode Dorpsstraat 58 Schoondijke tel. 01173-1950 fax 01173-1832 and WOENSDAG 30 MAART 1995 DEEL C Van onze verslaggeefster Axel - Om tot nu toe onbekende reden, verlaten snoekbaar zen massaal de Axelse wateren. Hengelsportvereniging Ge duld overwint Alles vermoedt dat ze richting Terneuzen zwemmen. De visclub heeft inmiddels de 865 Axelse sportvissers voor volgend seizoen op rantsoen gezet. De buit mag dan nog slechts één snoekbaars pei dag bedragen. Voor dit jaar zijn de visvergunningen al uitgegeven en was zo'n beperkende maat regel niet meer mogelijk. F. Lippens, penningmeester van Geduld overwint Alles: „Met hoge waterstanden zwemmen de vissen misschien wel over de stuwen in de richting van de Otheense Kreek zo naar de Westerschelde. Of er zit te veel snoek in die de baarzen opvre ten." Jaarlijks zet de hengelvereni- ging vis uit in de Grote en Klei-, ne Kreek, maar desondanks vallen de vangsten tegen. Om erachter te komen wat er met de Axelse vissen aan de hand is, wordt in het najaar waar schijnlijk de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij (OVB) ingeschakeld. Deze overkoepelende organisa tie doet overal in den lande op verzoek van visclubs onder zoek naar de visstand. Voor lichter J. Walder: „We huren beroepsvissers in die heel snel vissen kunnen vangen. Dan meten we ze op en kijken of ze afwijken van de gemiddelde normen. Zo kun je de conditie van de dieren bepalen. Ook kij ken we naar het leefmilieu, de waterplanten, de helderheid van het water en zo. Daar rolt dan een rapport met aanbeve lingen voor de hengelvereni- gingui t." Zo'n biologisch onderzoek kost ongeveer vierduizend gulden per dag. Van onze correspondent Dell Haag - Casinohouder Victorio B. uit Terneuzen krijgt geen toestemming om een paar dagen zijn cel te verlaten. De voor cocaïnehandel veroordeelde man eiste vorige week bij de Haag se rechtbankpresident dat hij begin april een paar dagen op verlof zou mogen. Victorio B liet tijdens het kort ge ding weten dat hij zijn vrouw en kinderen graag eens wil bezoe ken. Bovendien zou het leven in de gevangenis zijn gezondheid flink ondermijnd hebben. B. zit een celstraf van vier jaar uit. Volgende week vrijdag moet B. bij het Haagse gerechtshof voor komen voor een andere strafzaak, waarbij hij zich moet verant woorden voor zijn deelname aan de brandstichting in een Terneu- zens casino. Met het oog op die zitting wilde Justitie B. geen verlof geven. De verdachte zou tijdens het verlof wel eens kunnen vluchten of ge tuigen in de strafzaak gaan inti mideren. De Haagse rechtbank president mr. B. Punt gaf Justitie gisteren gelijk. De rechter ver wijst in zijn uitspraak naar het vluchtgevaar van gedetineerde, die twee keer eerder probeerde uit de gevangenis te ontsnappen. De tanende gezondheid van de man en diens wens om zijn fami lie te zien vormen voor de rechter geen zwaarwegende redenen om hem een paar dagen verlof te gunnen. Van onze verslaggever Goes - Met een knots van een advertentie in het Reformato risch Dagblad roept de Goese middenstander H. Boekhout mensen op om winkels die open zijn op zondag te boy cotten. Bovendien is het een oproep om een landelijke stichting te vormen die de ontheiliging van de zondag door die verruiming van win kelsluitingstijden moet tegen gaan. Boekhout verklaarde gisteren 'vele tienduizenden reacties, voornamelijk uit reformatorsiche en evangelische kringen' te ver wachten. Omzetverlies De reformatorische Goesenaar wil met de nieuwe 'Stichting Zon' voorkomen dat christelijke ondernemers die hun winkels niet op zondag open willen hou den omzetverlies lijden, omdat hun concurrenten dat mogelijk wel doen. Vooral Vroom en Dreesman die met de openstel ling van sommige filialen breed adverteert, is Boekhout een doorn in het oog, blijkens zijn op roep. Verwoesting Christelijke werknemers in de detailhandel die niet op zondag willen werken, zien hun kansen op een baan afnemen, zo luidt een ander argument. Maar bo venal dreigt, aldus de oproep: 'de kerke Gods een zekere verwoes ting boven het hoofd als de win kels tijdens de kerkdiensten open zijn. Verder zijn er honderddui zenden, zo' niet miljoenen, die om sociale redenen tegen zondags opening zijn.' Boekhout schrijft dat veel oude ren nog weten dat in de jaren veertig en vijftig van de kansels werd geroepen: 'U koopt toch niet bij Roomsen'. 'Nu zal deze waarschuwing,' aldus de oproep van Boekhout, 'alleen in een an dere vorm, weer van de kansels gehoord worden.' Van onze verslaggever Goes - De Zeeuwse Milieufederatie ZMF is bepaald niet blij met de in het nieuwe provinciale regeerakkoord opgenomen be zuiniging van drie ton op het Zeeuwse Milieufonds. „Ik vind dat heel erg prematuur, omdat de Staten een onderzoek hebben gevraagd naar het mi lieurendement van dat fonds en dat onderzoek is nog niet afge rond'," zegt medewerker Tjeu van Mierio in een reactie. Hij vindt het voorbarig, maar ook een slechte zaak dat er op het fonds wordt gekort. WD-gedeputeerde Hennekeij, die deze week het nieuwe be leidsplan met de kortingen pre senteerde, zei over het milieu fonds dat 'het niet aan de eisen heeft voldaan', maar volgens Van Mierio moet dat eerst nog maar eens blijken. Het Milieufonds is een pot met geld waaruit trendsettende, ver nieuwende initiatieven worden betaald. Volgens de ZMF is dat juist de kracht van het fonds* De federa tie betaalt er bijvoorbeeld de nieuwsbrief voor de watewr- schappen mee, en gaat uit het fonds een nog te houden sympo sium over duurzame havenont wikkeling in Zeeland betalen. „Vanwege dat vernieuwende moet je juist niet aan dat fonds komen, en voor de ZMF betekent het natuurlijk ook krimp wan neer projectgelden verdwijnen," aldus Van Mierio. Van onze verslaggever Middelburg - Het nieuwe col lege van Gedeputeerde Staten heeft onder leiding van de VVD'er Hennekeij de Com missaris der Koningin, Van Gelder, gepasseerd bij de ver deling van de portefeuilles. Hoewel vorig jaar in de Staten commissie Algemeen Bestuur is afgesproken een taakverzwaring van de commissaris in de college onderhandelingen te bespreken, en er tijdens de voor-onderhan delingen door politieke partijen op is aangedrongen, is er later met geen woord meer over gerept, zo meldde Hennekeij deze week desgevraagd. De reactie van Van Gelder giste ren: „Het was bespreekbaar ge weest, ja. Maar dit is een signaal, men geeft hier zijn voorkeur af. Zeeland wil geen portefeuilles er bij voor de commissaris, even goede vrienden." De commissaris meldde zelf in de inleiding van de jongste editie van zijn jaarverslag wel in te zijn voor een zwaardere taak. Dat gaf vorig jaar aanleiding tot een dis cussie hierover in de Statencom missie Algemeen Bestuur. Afge sproken werd de zaak na de ver kiezingen in de collegevorming te bespreken. Enkele fracties, waar onder Delta Anders en de RPF/GPV, hebben dit in de eerste vergaderingen ook als beleids punt aangedragen. Statenlid Woudstra van Delta Anders stelde voor 1 gedeputeer de minder te benoemen, zodoen de een jaarsalaris van 140.000 gulden uit te sparen en vervol gens de commissaris een taakver zwaring te geven. Dat idee, wat ook wel eens door de SGP is ge opperd, is verder niet besproken. Van Gelder zei gisteren over de vermindering van zes naar vijf gedeputeerden en een taakver zwaring voor hemzelf: „Vijf ge deputeerden had gekund ja, vier had zelfs ook gekund, als je be ziet hoe die portefeuilleverdeling uiteindelijk is verlopen. Maar men heeft er niet voor gekozen. Het zij zo." Bij een frontale botsing woensdagavond in Hulst hebben twee automobilistes zware verwondingen opgelopen. Ook een 'inzittende raakte gewond. Het ongeval gebeurde tegen 19.30 uur in een flauwe bocht in de Koolstraat. Hulpverleners hadden ongeveer een half uur nodig om de slachtoffers uit hun benarde posities te bevrijden. Bij de hulpverlening waren behalve de 1 politie uit Hulst, ook het plaatselijke brandweerkorps en drie ambulances betrokken. De materiële schade bij het ongeval was groot. De politie kon gisteravond bij het sluiten van deze editie nog geen verdere inlichtingen over de toedracht en de identiteit van de slachtoffers verstrekken. foto camile schelstraete Van onze verslaggever Den Haag/Middelburg - De Zeeuwse waterschappen heb ben vorig jaar terecht de ingezetenenomslag - een nieu we waterschapsbelasting - opgelegd aan bewoners van bejaardenoorden. Dit heeft de Belastingkamer van het gerechtshof in Den Haag be paald na een proefproces dat de Landelijke Organisatie Bewo nerscommissies Bejaardenhuizen (L0BB) namens twee inwoners van een bejaardenoord in Mid delburg had aangespannen tegen het water Walcheren. De uitspraak betekent dat in principe alle Nederlandse water schappen de in totaal 135.000 be jaarden in verzorgingstehuizen voor deze belasting mogen aan slaan. De belasting verschilt per waterschap. In Zeeland werd deze nieuwe maatregel vorig jaar voor het eerst ingevoerd. Tegen de aanslag maakten ruim duizend bejaarden bezwaar. Zij meenden niet over zelfstandi ge woonruimte te beschikken en zodoende ook niet te kunnen worden aangeslagen. De rechter vindt dat de heffing geldt voor alle inwoners in een waterschap- sgebied, die staan ingeschreven in het bevolkingsregister. „Dat de wet wel spreekt over een woonruimte, betekent niet meer dan dat de betrokkene in het ge bied van het waterschap woont," aldus de rechter in zijn overwe ging' In principe betekent dit dat ook bewoners van verpleeghuizen voor het betalen van deze nieuwe belasting in aanmerking kunnen komen. Momenteel worden die nog ontzien. Voor het LOBB is de uitspraak een zware tegenvaller. „Wij zijn. heel teleurgesteld en gaan nu stu deren op de mogelijkheid even tueel van het vonnis in cassatie te gaan bij de Hoge Raad", zei woordvoerder K. van Dijk van de LOBB. Ook gaat de organisatie contact opnemen met de toe zichthouders op de waterschap pen, Provinciale Staten en de Tweede Kamer, om de zijns in ziens onterechte belastingaan slag aan te vechten. Dijkgraaf Schorer van het water schap Walcheren is blij dat er vooralsnog duidelijkheid is ge schapen en de Zeeuwse water schappen - die als eersten in Nederland deze belasting hebben ingevoerd - in het gelijk zijn ge steld. Volgens hem wordt het in Zeeland afgesproken beleid om bewoners van verpleegtehuizen niet aan te slaan, gehandhaafd. ZIE OOK ELDERS OP DEZE PAGINA Ruim 260 gulden per maand. Dat is het maxi male bedrag dat de ge middelde bewoner van een Zeeuws bejaarden oord per maand vrij mag besteden. De rest van zijn inkomen, meestal niet meer dan aow aan gevuld met soms een klein pensioentje, gaat op aan pensionkosten. De Zeeuwse waterschap pen plegen sinds vorig jaar met de ingezetenen omslag een regelrechte aanslag op dit zakgeld. Elk waterschap heeft zijn eigen tarief, varië- end van 188 gulden Vriie van Sluis) tot gulden (Walcheren). De belastingrechter stel- de gisteren de water schappen in het gelijk, nadat vanuit de tehuizen bezwaar was aangete kend. Door Rein van der Helm MET grote teleurstelling hoorde zuster Caritas, directrice van De Blide in Terneuzen, de voor haar bewoners negatieve uitkomst van het proces voor de Haagse belastingrechter. Zij vindt het zeer onterecht dat haar gasten nu ook jaarlijks 72 gulden mo gen overmaken op de giroreke ning van waterschap De Drie Ambachten. „Je kunt het wonen in een be jaardentehuis niet vergelijken met zelfstandig wonen. Het wa terschap zou De Blide gewoon moeten beschouwen als het pand Alb. Thijmstraat nummer 2 met tachtig bewoners. Net zoals ze elk ander pand afzonderlijk be schouwd, ongeacht het aantal bewoners," zegt zij. „Eigenlijk wordt ik hiervan een beetje kwaad. Waarom komen mensen in een bejaardentehuis. Omdat ze hulp en ondersteuning nodig hebben en van hun inko men mogen ze per maand 270 gulden houden voor allerlei eer ste levensbehoeften. Kleding, een abonnement, de telefoon en voor kinderen en kleinkinderen soms een presentje. Dat zak- em kleedgeld is niet bedoeld om er nog eens extra-belasting van te betalen." Ook de Hulster directeur Janse is teleurgesteld. „Het is een re gelrechte aanslag op wat deze mensen maandelijks nog te be steden hebben. Het is een extra aderlating. 134 gulden per jaar is in feite een half maandinkomen voor deze mensen." De Landelijke Organisatie Be wonerscommissie Bejaardenoor den legt zich vooralsnog niet bij de pakken neer. Natuurlijk valt de uitspraak van de belasting rechter tegen. „Wij zijn zwaar teleurgesteld dat onze argumen ten terzijde zijn geschoven. Uit de meer dan duizend bezwaren die in Zeeland - waar deze hef fing voor het eerste werd opge legd - zijn ingediend, blijkt dat de bejaarden dit als in strijd met hun rechtsgevoel ervaren," zegt LOBB-woordvoerder K. van Dijk. Het laatste woord hierover is voorlopig niet gezegd. De LOBB onderzoekt nu de moge lijkheden om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad en daarnaast komt er druk op de politiek om deze als onrechtvaardig aange voelde belasting ongedaan te maken. Was dijkgraaf Schorer blij dat er nu duidelijkheid over de ingeze tenen omslag is ontstaan, die blijdschap strekt zich niet uit tot de burelen van de waterschap pen. „Shit," zei een waterschap sambtenaar toen hij de uit spraak van de rechter vernam. „Dat betekent enorm veel werk erbij. Want iedere bewoner van een bejaardenoord vraagt nu na tuurlijk kwijtschelding aan en die moeten we allemaal stuk voor stuk behandelen." En kwijtschelding aanvragen kan werken, zegt directeur P. Monsieurs van De Burcht in Oostburg. „Globaal gezien komt elke bewoner, die via tussen komst van de sociale dienst bij ons woont, hiervoor in aanmer king. En dan praat ik over het overgrote merendeel van onze bewoners. Maar dat is een enor me rompslomp. Elke bewoner moet dit voor zichzelf en op tijd - dat wil zeg gen binnen een bepaalde termijn nadat de aanslag is binnengeko men - doen. Natuurlijk staan wij als directie en ook onze be wonerscommissie iedereen met raad en daad bij." Man zit sinds vorige week in Nederland vast Van onze verslaggever Terneuzen/Gent - Sjef F, de 54-jarige Terneuzenaar die sinds vorige week dinsdag in Nederland vast zit op verdenking van grootschalige handel in verdovende middelen, is gisteren in Gent veroordeeld tot tien jaar cel, eveneens voor drughandel. Andere leden van de uit Neder landers en Vlamingen bestaande bende die F. leidde, kregen straf fen van vier tot acht jaar, plus grote boetes. Onder hen zijn Ed ward G. (68) en Paul v.d. L. uit Axel, die ieder zes jaar cel en een boete van een miljoen frank (ruim 50.000 gulden) kregen op gelegd. V. van P. uit Terneuzen (51) moet vier jaar de cel in en een boete betalen van een half miljoen frank. Alle Nederlandse bendeleden Ovezande - Ten gevolge van een verkeersongeval nabij Ovezande is gisteren de 50-jarige automo- lilist F. Offermans uit 's Graven- lolder overleden. Door de sterke vind raakte het slachtoffer met jn auto in de berm. Bij een urcorrectie botste hij tegen de uto van een hem tegemoetko- ende 21-jarige inwoonster van oes. werden gisteren bij verstek ver oordeeld. De kans dat de in Bel gië opgelegde straffen worden uitgevoerd is minimaal, aange zien Nederland in principe geen onderdanen uitlevert. Zelf laten de Zeeuws-Vlamingen het wel uit hun hoofd om zich nog in België te vertonen, gesteld dat ze daar van van de Nederlandse justitie op korte termijn de gelegenheid zouden krijgen. De straf van tien jaar die F. giste ren kreeg, kan worden opgeteld bij de acht waar hij begin dit jaar in Brugge mee werd bedacht. Ook toen ging het om drughan del. De straffen van gisteren hebben te maken met een enorme drugs mokkel, die werd ontdekt toen het schip Ambiorix in een vlie gende storm op de kust bij het Schotse Aberdeen belandde. Ook werd meegenomen een andere smokkel, met het schip Brazza ville. De gevonden hasj bleek, op geteld, een waarde van meer dan een miljard gulden te hebben. De gemeente Terneuzen moet extra in de geldbuidel tasten om een kadewand in de oostelijke Kanaalarm te verstevigen. Nog de ze week wordt daarvoor per schip ter ondersteuning van de wand zand aangevoerd. De kosten van deze klus worden geraamd op een kleine vijftien mille. Gistermorgen werd ontdekt dat de kadewand aan de Schependijk verzakkingsverschijnselen vertoonde, dit als gevolg van de bagger- werken in de Kanaalarm die sedert een week aan de gang zijn. Di rect werden maatregelen genomen om verdere verzakking te voor komen. Deze maatregelen betroffen met name het verkeer langs de Sche pendijk. Dat wordt nu tot de reparatie over één rijbaan geleid, zo ver mogelijk van de kadewand verwijderd. Over de route rijdt vooral zwaar (vracht)verkeer. Volgens een woordvoerder van de gemeente wordt het probleem zo snel mogelijk opgelost, zodat de verkeersstremming slechts één tot twee dagen zal duren. De gemeente onderzoekt wel of de schade door de verzekering wordt gedekt.

de Stem | 1995 | | pagina 17