DE STEM Wijkteam nu bewonersplatform 's Werelds kleinste fanfare zet Sluiskil op z 'n kop Zwin schakelt adviesbureau in om werksfeer op school te verbeteren Jeugdsoos La Redoute volledig uitgebrand ;eze mag nog uit Amerika Bewoners binnenstad Terneuzen krijgen grotere inbreng bij terugdringen overlast 'Suikerbieten-quotum aan grond blijven koppelen' 'Zingen met de ziel' bij Popmuziek Zeeland Zeeuws-Vlaanderen was in Franse tijd vergeten gebied A4 TENLAND KORTI lijn na explosie ?ind 2000 aanblijven 231 skinheads op ïedrijf in Duitsland rij-oorlog op en in Irak acht jaar 1 Oostburg - Het bestuur van de I scholengemeenschap voor voortge zet onderwijs 't Zwin in Oostburg 1 school. [Akkerbouwcommissie van ZMO: A5 Grote animo voor deelname Kapelle's smartlappenfestival Kind gered van verdrinking Zeeuwsvlaamse jeugdlotusgroep slaagt met lof Gewonde bij vechtpartij in Kloosterzande 4DAG 27 MAART 1995 en [kers zijn om het leven gekomen "esloten na een explosie zondag in het midden van Turkije E in zei dat drie lijken waren gebor" *0 anderen vastzitten," zei hij 2e" jgen naar boven gehaald. Twee van [ver de oorzaak van de explosie was lloegen zijn met zoekacties begon. leltan Nazarbajev van Kazachstan |um uitgeschreven over uitbreiding lecember 2000. De inwoners van de Irepubliek zullen hun mening op 29 li. De ambtstermijn van de president I- volgend jaar af. Nazarbajev (551 larlement nadat het constitutioneel Bat de verkiezingen van een jaar lerlopen. Hij zei dat hij per decreet fee tot drie maanden nieuwe parle- feorden gehouden. heeft zaterdag 231 uit het hele land [pakt, die een als verjaardagsfeest leen extreem-rechtse rockgroep wil- Ikinheads werden opgepakt op sta- 1 ze op weg waren naar het in de riptis, waar het concert gegeven zou p getipt, nam messen, honkbalknup- l-nazi-propaganda in beslag. Alle J vrijgelaten, maar tegen 51 van hen Jreid wegens illegaal wapenbezit, het jische propaganda en het tonen van hebben zondag een grote Turkse bij Bielefeld, in vlammen doen 1 de daders is niet bekend, maar de hnslag het werk was van Koerdische lachtoffers gevallen. De politie zei dat Tvas dat het om een Turkse bakkerij enken Koerden, die streven naar een Én Zuidoost-Turkije, ervan aanslagen Ikse moskeeën, reisbureaus en andere kustwacht heeft gisteren Spaanse [en de omgeving van Newfoundland J)e Canadese patrouilleboten dreigden ■ssers te kappen. Volgens de Spaanse [Canada geprobeerd twee treilers, die Rn Canada voeren, op te brengen. Op 9 [le Spaanse vissersboot Estai. Canada l'erbod voor heilbot afgekondigd in de touver tussen Canada en de Europese Ivan de visstand en de daarbij horende Jdagavond zonder resultaat afgebro- |n in Brussel nog wel worden voortge- nen die in Irak waren aangehouden [rer abuis, vanuit Koeweit de grens zaterdag in Baghdad tot acht jaar [ld. De Verenigde Staten hebben de ntste poging tot diplomatieke druk J van de Amerikanen, David Daliberti Inden aan Amerikaanse bereidheid om [te verlichten. Brits/Amerikaans plan ter verlichting Volgens het voorstel mag Irak olie Sard dollar verkopen en de opbrengst Voedsel besteden. De plaatsvervangend ziz, noemt het plan een 'Amerikaanse fcs te verlengen en de wereldopinie te taferelen in de rechtszaal van het Leesburg vormen in de nacht van apotheose van het proces tegen de Anna Corina Peeze. er stille n de oeder baby ïeftig enoot [eters haar ont- omas 'mis- ver- eheel imers bere- was te iweest 1 oor- irina's Er is t lan- eens- ver- an de st'. ieuwe en 21 .kelijk e be- nsweg een vader ceinde, wach- tickets Am- ar Co- al een noeten proces :r haar gen de :n Ne- verla- ten ze snel de rechtzaal. Cori na blijft op vrije voeten, maar logeert in op een geheim parti culier adres in de buurt van Leesburg, niet ver van Was hington, in de deelstaat Virgi nia. Nog minstens een maand, ten zij... Volgens Corina's advo caat mr. Rod Leffler is er een kleine mogelijkheid dat er geen tweede proces komt in dien de aanklager geen heil meer zou zien in zo'n 'retrial en Corina daarom van rechts vervolging wordt ontslagen, Dat zou het geval kunnen zijn als zou blijken dat de jury uiteindelijk sterk in het voor deel van de Nederlandse ver dachte verdeeld was. Als het bij voorbeeld 11-1 voor vrij spraak was, dan lijkt het on mogelijk dat een volgende jury totaal omgekeerd met twaalf tegen nul het schuldig u''" spreekt. Anna Corina Peeze is ervan beschuldigd vorig jaar op 2 augustus de dood te hebben veroorzaakt van de baby Brenton Devonshire. Dat ze ven weken oude jongetje was toevertrouwd aan de zorg yan Corina, die als au pair in woonde bij Sharon en Steve Devonshire. Corina zou het kind zo heftig geschud hebben om het met huilen te laten ophouden, dat het een Paat dagen later aan zwaar hersen letsel overleed. Advocaat Let- fier heeft aangevoerd dat op de fatale dag ook vader Stev alleen geweest met de babyen dat hij evengoed de dader kan zijn. Zeeland Van onze verslaggever I schakelt een extern adviesbureau in lom eon oplossing te vinden voor de I vertroebelde werksfeer op de I Verder worden functionerings- en be- I jordelingsgesprekken geïntensiveerd. I ft is het bestuur van de school alles aan 1 zo snel mogelijk uit de ontstane 1 te komen en de rust op 't Zwin spoedig weer te herstellen. „Wij moeten zo snel mogelijk weer de school zijn die we willen zijn," aldus de voorzitter van het schoolbestuur, bur gemeester J. Kruize. „Een onderwijsin stituut dat jonge mensen opleidt. Ruzie maken moet maar buiten de school om ■gebeuren." Het Middelburgse adviesbureau heeft van het bestuur opdracht gekregen om de problemen op de school nauwkeurig te onderzoeken. Op basis van zijn be- .vindingen komt het bureau met conclu sies waar het bestuur begin mei mee aan de slag gaat. Met de inschakeling van het extern bureau neemt het schoolbestuur de be langrijkste aanbeveling van de onder wijsinspectie op. De onderwijsinspec- teur bezocht de scholengemeenschap onlangs om met de directie te praten over de gerezen problemen binnen het .lerarenkorps. Het boterde al een tijd niet tussen de docenten van 't Zwin. De verstoorde verhoudingen liepen echter uit de hand toen drie leraren zich ziek meldden. Gedurende twee weken vielen zodoende lessen uit. De meeste leraren zijn inmiddels weer aan het werk. Alleen leraar Nederlands M. Zwaving zit vanwege de ontstane verstoorde verhoudingen nog altijd ziek thuis. Het bestuur heeft voor hem in middels een vervanger gezocht, omdat het er naar uitzag dat de man nog geruime tijd ziek zal blijven. Dat is overigens tegen de wens van de ouderraad en leerlingen van de eind examenklassen havo en vwo. Die dron gen er bij de directie en de onderwijsin spectie op aan dat Zwaving de leerlin gen verder zou begeleiden naar de exa mens. Vooral voor de mondelinge exa mens is het volgens hen beter dat hij die zou afnemen. De komst van een vervan ger zien ouderraad en leerlingen dan ook niet zitten. Vandaag worden nadere afspraken ge maakt met de directie van de school over de aard van het onderzoek door 'het adviesbureau uit Middelburg. De ouders van de Zwin-leerlingen zijn van de plannen schriftelijk op de hoogte gesteld door het bestuur en de ouder raad. I van onze verslaggever I Terneuzen - De bewoners van de binnenstad van Terneuzen krijgen een grotere inbreng in het wijkteam. |[fet wijkteam gaat zich nog meer richten op de terug- |dringihg van allerlei vormen van overlast waar de bewoners van de binnenstad mee te maken hebben. IjJet wijkteam wordt omgebouwd llot een bewonersplatform waar- lin ongeveer tien mensen uit de Ibinnenstad zitting hebben, llot nu toe bestond de wijkraad luit zo'n tien vertegenwoordigers Ivan verschillende instellingen en I slechts twee binnenstadbewo- lners. [Verspreid |Pe tien leden die nu deel gaan I uitmaken van het wijkteam I moeten verspreid over de bin- luenstad wonen. Het is de bedoe- dat ze met maximaal vier fcertegenwoordigers van instel lingen één keer per maand ver- Weren. ]Doel van die bijeenkomsten en lie nieuwe structuur van de Jïijkraad is het signaleren en (terugdringen van de overlast die eet name voortkomt uit de (drughandel. Want zoals bekend Irancentreert de drugscène zich Jmet name in het hart van de (Scheldestad. Zo zijn er wel ze- Iventig panden waarvan bekend is dat er gehandeld wordt in drugs. In eerste instantie probeert het bewonersplatform zelf oplossin gen aan te dragen voor de be strijding van de overlast. Waar nodig zal er echter ook worden samengewerkt met andere orga nisaties. De nieuwe manier van werken is een tegemoetkoming aan de kri tiek dat de betrokkenheid van de inwoners van de binnenstad bij het .wijkteam tot nu toe onder de maat was. Zinvolle bijdrage Buurtbewoners die menen dat ze een zinvolle bijdrage kunnen le veren aan de terugdringing van allerlei vormen van overlast in de binnenstad kunnen zich voor het bewonersplatform aanmel den bij Jo Dees of Cor Verlinde van buurthuis De Triangel. Het bewonersplatform komt vötfr de "eerste keer bijeen op dinsdagavond 11 april in de Triangel. [Van onze verslaggever [Goes - Het suikerbieten-quotum moet aan de grond gekop peld blijven. Dat vindt de overgrote meerderheid van de [akkerbouwcommissie van de landbouwmaatschappij ZMO. ZMO is tegenstander van invoe ring van het zogenaamde reke ning-courant systeem, zo bleek verder na een uitgebreide be raadslaging over dit aspect. Via zo'n systeem is het mogelijk per land of teler een bepaalde hoe veelheid suiker door te schuiven naar een volgend jaar. De commissie kwam tot de slot som dat de landbouwers zich daarmee een behoorlijke admini stratieve rompslomp op de hals halen en het bovendien voorspel baar is dat de bietenprijs hier door onder druk komt te staan. De suikerindustrie zelf verwacht op basis van de gemiddelde op brengsten dat door de invoering van dit vereveningssysteem het bietenareaal onmiddellijk daalt tot zo'n honderdduizend hectare. [Volgens de commissie leidt vrije [verhandelbaarheid van bieten [lot een geweldige prijsverhoging [en het verdwijnen van veel geld [uit de sector. [De commissie sprak over de ver handelbaarheid naar aanleiding [van de discussie over het vast te [stellen suikersysteem voor het |komende jaar. [Ook de zogenoemde 'bungalow- weren' kwamen in dat debat ter [sprake. Dat zijn gestopte boeren [(zonder grond) die in het verle- [®n bietenquotum opbouwden jffl nog steeds over die rechten [kunnen beschikken. Terwijl an- [dere landbouwers door omstan digheden over zo weinig quotum [beschikken dat ze veel minder bieten kunnen verbouwen. De akkerbouwcommissie van de Van onze verslaggever Terneuzen - De jeugdsoos La Redoute van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt op de hoek van de Madame Curiestraat en de Lorent- zlaan in Terneuzen is zon dagochtend vroeg totaal uit gebrand. De brandweer rukte omstreeks half vijf uit met drie wagens om de uitslaande brand te blus- Door de harde wind was er volgens J. IJsebaert van de Ter- neuzense brandweer 'geen red den meer aan'. De brandweer lieden concentreerden zich dan ook op de gymzaal, die naast de jeugdsoos staat. De gymzaal liep eveneens brandschade op. Leden van de jeugdsoos en het kerkgenootschap stonden gis termiddag verslagen bij de res ten van La Redoute te kijken. „De leren bank daar in de hoek is waarschijnlijk door een peukje in brand gevlogen. Daarna is er een raam gespron gen, kon er zuurstof bij en is Leden van jeugdsoos La Redoute bekijken het uitgebrande gebouw. het hele gebouw in brand ge vlogen," aldus een beteuterde H. van den Berg. „Dit is echt een ramp." Ook van de bar is niet veel meer over. FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE Samen met andere jeugdige le den van de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt hadden ze het gebouw net helemaal opge knapt: geschilderd, gemeubi leerd en alles netjes in orde gemaakt. Zaterdagavond was er een volleybaltoernooi voor de leden van de jeugdsoos en na afloop daarvan volgde een ge zellig samenzijn in de soos. „Rond half een hebben we af gesloten. De brand is in de uren daarna ontstaan," zegt J. Kaij- ser van het kerkgenootschap. Het gebouw was sinds twee jaar eigendom van de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt en wekelijks bezochten zo'n vijftig tot zestig jeugdige kerkleden de soos aan de Madame Curie straat. Zaaltje huren Kaijser schat de schade op veertigduizend gulden. De Ge reformeerde Kerk Vrijgemaakt is verzekerd. De kerkleden gaan proberen elders een zaal tje te huren om de activiteiten van de jeugdsoos te kunnen laten doorgaan. s Wereias kleinste fanfare in actie. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Sluiskil - De kleinste fanfare ter wereld, maar met de decibels van een groot korps. Het publiek barst bij de eerste tonen uit in een eufo rie. Zaterdagavond zetten 'de rus tende moeders' de zaal bij café Dallinga in Sluiskil op zijn kop. Als tamboer-maltre Pol op zijn fluitje blaast, springen Jo, met de grote trom, en Rik, met de sousafoon, in de hou ding. Terwijl het publiek op de achter grond nog even doorgaat met kletsen, blaast Pol voor de tweede keer op zijn fluitje. Jo geeft een klap op de trom en... met een 120 Watt versterker klinkt een compleet fanfare-orkest door de zaal. Een mevrouw valt van schrik bijna van haar kruk. Kaarsrecht loopt Pol door de zaal, ge volgd door Jo die zijn grote trom op een invalidenwagen heeft gemonteerd. Twee kratjes abdijbier van de sponsor voorop. Het wonder voltrekt zich reeds na enke le minuten. Heeft een geroutineerde band zeker twee uur nodig om de zaal aan zich te binden, het muzikale trio MAANDAG 27 MAART 1995 DEEL heeft na twee minuten de complete zaal al in polonaise achter zich gelaten. Nog niemand heeft er een Grimbergen ach ter de kiezen of de stemming zit er al in. Een vrouw krijgt de sousafoon en blaast ogenschijnlijk haar partijtje mee, ter wijl een ander de maat aangeeft. Het publiek geniet en ligt 'dubbel' van het lachen. Nummers als Koning Voetbal, Alte Kameraden en marsmuziek volgen elkaar in snel tempo op. Jo laat zien dat hij trombone kan spelen met zijn tenen. Zowaar goed voor een plaatsje in het Guinness Book of Records. Bedenker van dit fenomeen is Bertho Bogaert, inspecteur speciale bieren uit Waarloosveld. „Ik raakte uitgekeken op beurzen. Ik liet de mensen proeven en had vele, vele vrienden. Liever ga ik de boer op met mijn produkt. Wij bieden een complete avond aan. Met muziek en animatie. Dat persoonlijke contact werkt veel beter. Inmiddels hebben we van de speciale bieren een marktaan-' deel van tachtig procent." Het publiek geniet de rest van de avond nog van de bandleden die opkomen als Tirolers en, natuurlijk, als de bruine paters. Commercie blijft immers com mercie. Van onze verslaggever Middelburg - Zingen doe je niet alleen met je stem, maar met heel je lichaam en geest. Daarmee leg je gevoel in je muziek. Dat is het uitgangspunt van een cursus zang en presentatie van de stichting Popmuziek Zeeland. In de cursus wordt veel aandacht besteed aan mimiek en presentatie. Met de zang moeten die één geheel vormen. 'Zingen met je ziel' is het motto, want 'op die manier krijg je contact met je publiek. Een ander belangrijk punt is concentratie: er gebeurt voor en tijdens een optreden zoveel om je heen, dat je soms ergeet waarover je zingt'. De uit Vaassen afkomstige zangeres Ruth Haumahu verzorgt de cursus. Zij stond op de bühne met Candy Dulfer en Julia Lo'ko, deed studiowerk met Frank Boeijen en Zinatra en had een rol in de musical Zeldzaam. Momenteel zingt ze bij de band Tear down the Walls en free-lance bij het Metropole Orkest. Zangers en zangeressen in de pop, jazz en overige lichte muziek die hun stem beter willen leren gebruiken of hun zangtechniek willen bijslijpen, kunnen zich voor de cursus aanmelden bij de stichting Popmuziek Zeeland (01180-34880). De cursus is gepland op twee dagen: zaterdag 22 en zondag 23 april, in de multifunctionele ruimte van VMC Zeeland aan de Roozenburglaan in Middelburg. De kosten bedragen honderd vijftig gulden. Van onze correspondent Sluis - 'De Franse revolutie bracht ruim tweehonderd jaar geleden veel veranderin gen teweeg. Een tijd die we kennen uit de geschiedenis boekjes. We weten veel wat er in de Noordelijke Neder landen gebeurde en ook wat zich in het huidige België afspeelde. Maar wat er in onze eigen streek aan de hand was, daar werd weinig aandacht aan besteed'. 4 Dit stelde prof. dr. L. Franqois van de Universiteit van Gent tijdens de academische zitting van de Heemkundige kring West-Zeeuws-Vlaanderen in de raadzaal van Sluis zaterdagmid dag. Hij hield daar een lezing over de Franse tijd van ongeveer 1780 tot 1815. Dat over Zeeuws-Vlaanderen zo weinig is vermeld, wijt hij aan de chauvinistische schrijvers uit die tijd. Franqois gaf een boeien de uiteenzetting hoe de Fransen dit gebied bestuurlijk opdeelden en hoe snel de veranderingen plaatsvonden. Wat volgens hem in de jaren 1795 tot 1799 tot Van onze verslaggever Kapelle - Zeventien deelne mers uit Zeeland, Brabant en Gelderland hebben zich aan gemeld voor het vierde Le venslied- en Smartlappenfes tival in De Vroone in Kapelle. „De animo is groter dan ooit," juicht de organisatie van het festival. De liefhebbers van het lied van de lach en de traan zingen liede ren die luisteren naar titels als 'Achter tralies en muren', 'Moe der laat je hart toch spreken' en 'Kleine schooier'. Een deskundige jury, bestaande uit Engel Reinhoudt, Piet Scheerders en Rens Schot, be oordeelt de optredens en maakt uit wie in de prijzen vallen. De presentatie is in handen van Ma rijke Reusel en de muzikale on dersteuning komt van accordeo nist Marten de Haan en van Rinus Scheele. Het vierde Levenslied- en Smartlappenfestival wordt za terdag 8 april gehouden en be gint om 19.30 uur. Kaarten zijn te koop bij kantoorboekhandel Lectori, VVV Yerseke, het ge meentehuis in Kapelle en aan de zaal. Ze kosten een tientje. Jon geren tot zestien jaar en houders van CJP en Pas 65 betalen 7,50. Van onze correspondent Vlissingen - Een tweejarig jon getje uit Vlissingen is zaterdag middag te water geraakt en door ingrijpen van een 18-jarige plaatsgenoot van de verdrin kingsdood gered. Het kind werd rond vier uur drijvend in het water van een nieuw gegraven sloot aan de Ruys de Beerenbroeckstraat aangetroffen. De 18-jarige man haalde het kind uit het water en paste direct reanimatie toe. Per ambulance werd het slacht offertje overgebracht naar het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. Daar werd geconsta teerd dat het kind sterk onder koeld was en water in de longen had gekregen. Het kind is inmid dels buiten levensgevaar. 'grote chaotische administratieve toestanden leidde. De Gentse professor is echter nog niet klaar met 'zijn studie over dit gebied. Hij wil meer te weten zien te komen over de Boerenkrijg in 1797 in West- Zeeuws-Vlaanderen. Over deze oorlog wil hij een beschouwing schrijven. Hij riep de leden van de heemkundige kring op hier eens naar te zoeken. Zelf had hij nog weinig gevonden. Terneuzen - Dertien cursis ten van de jeugdlotusgroep Midden-Zeeuws-Vlaanderen ontvingen zaterdag het ge tuigschrift jeugdlotus. De examencommissie onder lei ding van A.J. Elkhuizen was zeer tevreden. Saskia van Driel legde het examen zelfs cum laude af. In september 1994 waren de der tien jeugd-EHBO'ers begonnen met de opleiding voor jeugdlo tus. Deze cursus van zestien les sen werd voor het eerst in Zee land gehouden voor de jeugdle den van de afdeling Terneuzen en Axel. Medische kennis werd gegeven door mevrouw dr. Neetson-Leeuwangh. Tevens ga ven drie lotus-studieleiders de grime- en acteerlessen. De jeugd werd geëxamineerd op verplicht letsel, te weten een onderbeenbreuk; vrij letsel en het uitbeelden van bewusteloos heid. „Bij het onderdeel vrij let sel waren knappe staaltjes te zien. De wonden zijn bijna niet van echt te onderscheiden. Een enkele aantekening betrof het bijkomen na bewusteloosheid. Velen gingen te veel in hun rol op en het duurde te lang voor ze bijkwamen," aldus Eikhuizen. Verder was er enkel lof. De geslaagden zijn Chantal Ale- wijnse, Dirk van Boven, Manue- la Cousin, Saskia van Driel, Sjonnie Goudzwaard, Laura de Jaeger, Mien Laub, Jessica Laub, Jan Ruud Pelle, Joyce Vandeput- te, Willem van de Ree, Kim Tols- ma en Marloes Wigman. Van onze verslaggever Kloosterzande - De Zeeuws- Vlaamse politie moest zater dagavond tussenbeide komen bij een vechtpartij in een café aan de Cloosterstraat in Kloosterzande. Een zeven tienjarige inwoner van St.- Jansteen liep daarbij dusda nige verwondingen op dat hij opgenomen moest worden in ziekenhuis De Honte in Ter neuzen. Bij de knokpartij waren ver schillende jongeren betrokken uit Terneuzen, Hulst, Koewacht en Kloosterzande. De oorzaak is volgens de politie nog onduide lijk. Duidelijk zijn wel de gevolgen van de vechtpartij. Verschillende 'deelnemers' moesten zich met snijwonden onder doktersbehan deling stellen. Behalve de jongen uit St.-Jansteen moest een 16-jarige jongeman uit Koe wacht zich vervoegen in het Ter- neuzense ziekenhuis. Hij kon na behandeling weer naar huis. In de kroeg sneuvelde een ruit. Wat glazen en meubilair moes ten het eveneens ontgelden.

de Stem | 1995 | | pagina 5