Molens laten provincie koud' DE STEM Aanscherpen van afspraken bij rampen is goede zaak' 'Dat rotding geeft geen sjoege'' A Mm &een bloemetjes meer voor jubilerende echtparen i i M ^0 ■uH Jt 3 1 m ts A iezuinigingen in 1994 komen hard aan bij vereniging De Zeeuwse Molen Baggeren per computer Oostburg heeft plannen voor bouw sportcomplex via de 'btw-constructie' Statenlid De Boe verwijt provinciebestuur censuur SCHAAKRUBRIEK fa ITNIEUWS KORT Haven Vlissingen sleept contract in de wacht ACATURES Bent u de zorgmanager die de stichting Sovak zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures Informatiemarkt nieuw wapen in strijd Emmadorp *IJDAG 24 MAART 1995 g" Door Theo Hommeles 25. exf8D+ Kxf8; 26. Le6 ffi- 27. g3 Lg5; 28. Pe4 dxe4; (28 Ke7; 29. Pxg5 fxg5; 30. Lg4 en de witte stukken komen binnen) 29. Lc5+ Pd6; 30 Lxd6+ Ke8; 31. h4 Lh6; 32. c Td8; 33. g5 Txd6; 34. exd6 fxg5; 35. Tf7 gxh4; 36. Tc7! 1 met winst. 19. f5xe6 f6xe5; 20 Pa4-c3! Le7-g5+; 21 Kcl-bl M tmëmm ua MM MM lor De Broekert. Door verlies in né de Bruijn uit Sprundel werd De neen gemiddelde gepasseerd. Ka"11' 12 matchpunten, een moyenne van n 14 caramboles. Hij gaat ook naa e Broekert behaalde eveneens 1 van 1,38 en een hoogste serie van van ABC Breskens werd vijfde me e van 1,26 en een hoogste serie va Voor alle installaties op het gebied van c.v. en sanitair. Mr. F.J. Haarmanweg 37A - Postbus 153 4530 AD Temeuzen - Tel. 01150-12520 Zeeland Lnje verslaggever lissingen - De bestaande regelin gen afspraken bij rampen voldoen Ld maar kunnen hier en daar toch Wat worden aangescherpt. Dat is [■conclusie, die gisteren getrokken [erd na een 'papieren' rampenoefe- jg, waarbij het ging om een denk- êeldige botsing tussen een veerboot IJlde PSD en een LPG-tanker. De rampenoefening was georganiseerd door het Regionaal Coördinatie Centrum (RCC) in Vlissingen en er deden verte genwoordigers mee van brandweer, poli tie, GGD, Rijkswaterstaat, Rode Kruis, PSD, gemeenten en provincie. De oefening stond onder leiding van bur gemeester J. van der Doef van Vlissingen en werd begeleid vanuit het Nederlands Instituut voor Brandweer en Rampenbe strijding. Het doel was het testen van de bestaande regelingen en afspraken tussen de ver schillende betrokken instanties. Daarbij bleek dat het zinvol is sommige afspraken aan te scherpen. Zoals het regelen van de bevoegdheden van een burgemeester en die van zelf standige rijksdiensten zoals Rijkswater staat. „Als het echt om een ramp gaat is dat uitstekend geregeld," stelt Van der Doef. „Maar het gaat vooral om de situatie die vooraf gaat aan een ramp. Dan moet dui delijk zijn wie welke verantwoordelijk heden heeft. Daarover moet je ter plaat se niet meer moeten gaan discussiëren. Dat gaan we toch nog eens goed vastleg gen." Een andere conclusie van de oefendag was dat het bij veel gemeenten en burge meesters onvoldoende bekend is dat het RGC ook kan worden ingeschakeld bij lokale incidenten en niet alleen bij grootschalige rampen. „Maar ook in die gevallen is het RCC be schikbaar voor hulp en informatie," zegt Van der Doef. „We gaan daar de verschillende gemeen ten nog eens goed over informeren." De uitkomsten van de oefendag zullen als basis dienen voor het Rampenbestrij dingsplan Westerschelde. Een kritiek moment. Wat volgt er nu op 21. Txfl; 22 Txfl Pf6?; Juist! 23. Txf6ü en 24. Pxd5 waarmee wit groot voordeel verkrijgt. 21. Pe8 - f6; 22. Pc3xd5 Pf6xg4; 23. Tflxf8+ Kg8xf8; 24. Pd5-c7 Vangt de toren. De rest is voor Anand een zaak van eenvoudige techniek. 24. Ta8-a6; 25. Lb6-c5+ Kf8-g8; 26, Pc7xa6 Lc8xe6; 27. Pa6-c7 Le6-f5; 28. h2-h3 Pg4-f6; 29. g2-g4 Lf5-e4; 30. Pc7-e6 Lg5 - h4; 31. g4-g5 Pf6-d5; 32. Tdl - fl h7 - h6; 33. g5xh6 g7xh6; 34. Tfl-f8+ Kg8-h7; 35. Lc5-d6 Pd5-b4; 36. Ld6xe5 Le4xc2+; 37. Kbl - cl Lc2 e4; 38. Pe6 f4 Dreigt mat op h8. 38. Pb4-d3+; 39. Pf4xd3 Le4xd3; 40. Tf8 - h8+ Kh7-g6; 41. Le5-f4 Lh4-g5; 42. Lf4xg5 Kg6xg5; 43. Kcl-d2 Ld3 - b5; 44. Th8-a8 Lb5-a6; 45. Ta8-c8 Kg5 - h4; 46. Tc8 - c5 a5 - a4; 47. Tc5-a5 h6-h5; 48. Kd2-e3 La6 - fl; 49. Ta5xa4+ Kh4xh3; 50. Ke3-f2 En eindelijk gaf Kamsky op. Kasparov - Anand gaat in september in Keulen van start. Bovenstaande variant zou dan weieens kunnen te rugkeren. jn in Vlissingen ard-City-Run zaterdag 25 maart in /se winterkalender van de KNAU j kilometer lange wegwedstrijd start trd bij cafe Frapo, waar tevens het .evestigd. Ie Boulevard en over geasfalteerde zuidkust richting Zoutelande. In start van de 20 kilometer (om 15.30 wedstrijden op het programma. Om lierenwedstrijden gehouden en om ssingen' wordt gelopen. Dit over de meter over de Boulevard met een oren. Aan alle wedstrijden kan ook rrestatielopers. De organisatie is in etiekclub Atletica. ar Levade uurkampioenen bij de paarden en taterdag 25 maart in actie tijdens de ipen, de Levade in het federatiecen- >et de beurt aan de vertegenwoordi- aarden. nd vertegenwoordigd door provin- van Dorsselaer met Harvy van de le Zl-klasse houdt Joke Nijssen met d de Zeeuwse eer hoog. les in de klassen M en Z en de n zaterdag in actie. Bij de pony's in rdt Zeeland niet vertegenwoordigd- ■man met Billy uit Oud-Vossemeer imdat haar pony drachtig is en -evelander met Sheila uit Kerkwerve le titelstrijd zo weinig punten (409), niets te zoeken te hebben. In de sse is Aimee de Rooy met Boudewijn Jacqueline Walraven met Edelweis rdigt Zeeland in de Z-klasse pony's- -Vlaamse arbiters le zaterdagvoetbalvereniging AZVV euw een clubavond gehouden van de eeuws-Vlaanderen. De bekende ex- er en docent scheidsrechtersoplej- an Swieten uit Eindhoven behandelt thema 'mentale weerbaarheid'. Van maandag 20 maart te gast bij de leidsrechters. De bijeenkomst in de .30 uur. ré de Broekert ekert van de biljartvereniging HIO de tweede plaats in het kampioen en van het gewest Zuid-Nederland, artij in café Nicotiny te Wagenberg Perikelen met parkeermeters in Hulst. FOTO'S WIM KOOIJMAN Parkeermeter defect Dan verboden te parkeren ten onze verslaggever Serlach Hochstenbach I Hulst - Donderdagochtend. De meneer I moet voor een boodschap midden in de I stad zijn. Hij parkeert zijn auto op een I wij plekkie in de Pierssenstraat. Trekt hen kwartje uit zijn portemonnee en 1 stopt dat in de parkeermeter. Maar die I geeft geen sjoege. De aangrenzende me- I jer vertoont net zo min enig teken van I leven. Die rotdingen, lees je van zijn ge zicht. J -Het is hopeloos gesteld met die meters," I Wzucht de bezoeker en hij stapt de auto in I op zoek naar een parkeerplaats waar hij I zijn vierwieler wel zonder problemen kwijt 1 kan. I Sticker s auto laten staan en daarmee het risico I bij terugkomst een bon op zijn voorruit aan 'e treffen, neemt hij liever niet. Niet voor I mets staat op de parkeermeter te lezen dat "i een defect het verboden is de auto daar ;e parkeren op straffe van een boete. De ge- I "eente heeft zo'n waarschuwingssticker I pnlangs op alle meters in de stad aange- wacht. „Want het is volgens de wet toch I strafbaar je auto te parkeren op een plaats I "aar de meter kapot is," stelt wethouder G. van de Voorde. 1[ec'e parkeermeters. Automobilisten 'r«ffen ze om de haverklap aan in de Huis- 'er binnenstad. Irritatie alom. De een ac- Sticker op parkeermeter als waarschu wing. cepteert het gelaten, zoals die meneer in de Pierssenstraat. De ander geeft er een schop tegen of dreunt er bovenop. Dat wil nog weieens helpen, maar kan het ding ook to taal ontregelen. Oorzaak van de defecten is de grote gevoe ligheid van de meters die alleen op kwartjes en Belgische vijf frankstukken mogen wer ken. „In de meter zit een muntregulator die het gebruik van andere muntjes uitsluit. Op bepaalde kwartjes reageert hij niet, omdat die bijvoorbeeld beschadigd zijn. Gooi je er een ander kwartje in, dan doet hij het wel," zegt J. Voet van de afdeling boekhouding van de gemeente Hulst. Hij geeft toe dat de parkeermeters niet je van het zijn. „Nee, we zijn er niet echt te vreden over. Maar soms denk ik: ligt het probleem nu aan de mensen of aan de par keermeters Als ze het niet doen, dan geven ze er een klap op. En ja, dan raken er draad jes los en is hij defect. Ik heb overigens wel het idee dat de meters beter op vijf frank stukken reageren." Mentaliteit Wethouder G. van de Voorde is het met Voet eens dat de apparaten storingsgevoelig zijn. Maar ook hij laakt de mentaliteit van som mige parkeerders. „Als je eens wist wat we allemaal in de meters tegenkomen, van ij- zerdraad tot stokjes. Dan willen ze wel stuk gaan." Van de Voorde prijst zich overigens gelukkig dat de gemeente een medewerker heeft die de kapotte meters eigenhandig op kan lappen. Maar hoe nu verder met de meters die ge middeld zo'n vijf jaar oud zijn De wethou der kan er nog niet veel over zeggen. Niette min belooft hij dat als de oude meters 'uit geput' zijn, „we ze gaan vervangen door een type dat minder storingsgevoelig is. Voorlopig maar op de fiets naar de stad... Dat blijkt uit het jaarverslag van de vereniging over 1994. Toen half vorig jaar de provinciale no ta Met Cultuur in Zee verscheen leek er nog geen vuiltje aan de Van onze verslaggever Vlissingen - De Haven van Vlis singen heeft vijf andere Westeu- ropese havens de loef afgestoken in de concurrentieslag om de aanvoer van ruwweg 160.00 ton cellulose. Het gaat om een con tract met North wood Pulp Timber, een Canadese verlader van cellulose, een grondstof voor de papierindustrie. Northwoord concentreert vol gens het contract de aanvoer van cellulose voor geheel West-Euro pa in Vlissingen. Maandag al meert de 'Saga Wind' (47.000 ton dwt en 199 meter lang en uitge rust met speciale kranen voor bosbouwprodukten) in de Schel- destad af om 20.000 ton cellulose te lossen, de grootste tonnage cel lulose ooit in deze havenstad aangevoerd. Verdere ladingen worden maandelijks verwacht. Bij de verwerving van het con tract speelde naast de NV Haven van Vlissingen ook Saga Forest Carriers een belangrijke rol. Deze rederij, gevestigd in Atlanta, is een regelmatige klant in Vlissin gen en vaart van de westkust van Canada naar Europa. Northwood heeft een cellulosefa- briek in Brits Columbia en voer de tot heden verspreid aan over vijf havens: Antwerpen, Rotter dam, Bremen en twee Franse ha vens. Deze vijf aasden eveneens op het contract ADVERTENTIE 'a"onze correspondente «1st - De Hulster buurtvere- ijj&ng Den Dullaert bezorgt jaren een bloemetje bij ju rerende echtparen. Maar aei deze traditie is een abrupt "e gekomen. De gemeente erstrekt geen persoonsgege- as meer omdat de kans van breuk op de privacy aanwe- °ls- Echtparen die 50, 60 of jaar getrouwd zijn, krijgen 165 ^ardoor geen boeket bloe- I etlmeer van de buurtvereni- >g. f gemeente beroept zich op de wet op de privacy en geeft de ge gevens niet meer door. „Wij vin den dat jammer, wij kunnen niet ruiken dat er een gouden of dia manten bruiloft in de buurt is en de mensen komen het ook niet zo maar verteilen. Vorig jaar kreeg iedereen nog een boeket, maar dit jaar zijn we afhankelijk van bu ren of familie die ons inlichten, anders ontbreken onze bloemen," vertelt voorzitter Benny Schuren. De buurtvereniging heeft daarom een circulaire huis-aan-huis in de bus gedaan waarin gevraagd wordt om de gegevens op tijd door te geven, opdat het bloeme tje van de buurt niet ontbreekt. „Als wij geen informatie krijgen is het een kwestie van over en uit." Hubert van den Broeck van de af deling Bevolking Hulst legt uit dat hij met handen en voeten ge bonden is aan de Nederlandse wetgeving. De nieuwe wet Ge meentelijke Basis Administratie (GBA) is op 1 oktober 1994 inge gaan en daarin staat dat er geen systematische verstrekking van gegevens aan derden mag plaats vinden. „We werken volgens de regle menten, elke gemeente stelt zelf reglementair vast aan welke vrije derden er nog gegevens worden verstrekt. Hulst geeft alleen tele foonnummers en geboorte- en overlijdensdata door. Wij zien het als een bescherming van de persoonlijke levenssfeer van de mensen. Vroeger kwamen bejaardenbon den, parochies, middenstands vereniging en buurtverenigingen een uitdraai halen, maar dat mag nu niet meer." De Hulster verenigingen hebben tot dit jaar een vorstelijke behan deling gehad. De afdeling bevol king in Axel bijvoorbeeld ver strekte ook voor de nieuwe wet geving geen gegevens aan derden. „Wij maken een lijst voor eigen gebruik, maar geven hier niets van door aan derden. Met de fees telingen nemen we van tevoren contact op en als die het op prijs stellen geven we pas ruchtbaar heid aan het jubileum," stelt E. Langerak. Zij laat ook weten dat de ge meente steeds bij 60- en 65-jarige bruiloften en verjaardagen van eeuwlingen een bericht stuurt naar de provincie Zeeland en het kabinet van de Hare Majesteit Koningin der Nederlanden. „Zo worden de Commissaris van de Koningin en Den Haag erop geat tendeerd dat ze een gelukstele gram moeten sturen." VRIJDAG 24 MAART 1995 DEEL C Van onze verslaggever Hulst - De provincie Zeeland laat de nog bijna tachtig Zeeuwse molens, of wat daar nog van over is, steeds meer aan hun lot over. De bezuinigingen op het gebied van mo lens zijn bij de vereniging 'De Zeeuwse Molen' hard aan gekomen. lucht. Totdat in de tweede helft van 1994 een reeks ingrijpende bezuinigingsvoorstellen op tafel kwam. Het bestuur van de vereniging heeft zich daar in woord en ge schrift tegen verzet, maar met slechts gedeeltelijk succes. Wat de vereniging vooral heeft gesto ken is dat men, ondanks het be staande overleg, louter bij toeval de bezuinigingsvoorstellen onder ogen kreeg. Restauratie-subsidie Het gevolg van een en ander is in ieder geval dat de gemeenten de restauratie-subsidies voor mo lens kwijtraken. Daarnaast wordt de provinciale subsidie op de onderhoudskosten van molens beperkt van twintig naar vijftien procent, terwijl het geraamde budget niet mag worden over schreden. Ook aan de draaipremieregeling is door de provincie getornd. In plaats van één gulden subsidie per driehonderd omwentelingen moeten er nu vierhonderd om wentelingen worden gemaakt om die gulden binnen te krijgen. Aanvankelijk was bepaald dat bijdragen onder de tweehonderd gulden niet zouden worden uit betaald, met als gevolg dat mo lens die minder dan 80.000 om- wentelingen maken geen aan spraak meer konden maken op een draaipremie. Dit is echter door de statenleden omgezet in een minimum uitkering van tweehonderd gulden. Tenslotte is ook het fonds voor noodherstel komen te vervallen. Inventarisatie Van de 79 molens in Zeeland zijn er volgens een inventarisatie van de vereniging 31 in meerdere of mindere mate toe aan herstel. Voor veertien molens is een om vangrijke restauratie nodig, acht molens zijn toe aan een beperkte restauratie en voor negen molens zijn belangrijke reparaties nood zakelijk. De molens in Zeeuws-Vlaande- ren verkeren voor het merendeel in goede staat. Met uitzondering van de onttakelde molens in Axel en Sas van Gent en de molen in Groenendijk. Maar daar is de res tauratie in volle gang. De molens in Kuitaart en Biervliet scoren maar net een voldoende. In beide gevallen is een beperkte restau ratie noodzakelijk. Van onze verslaggever Emmadorp - Bewoners van Emmadorp vervolgen hun strijd tegen de komst van een bezoekerscentrum ko mend weekend met een in formatiemarkt in hun dorp. Bezoekers van Emmadorp kunnen morgen en zondag alle informatie krijgen over de perikelen rond de vesti ging van het centrum. „Aan leiding van deze markt is de nieuwsbrief van Het Zeeuws Landschap waarin het ons beschuldigt van het doorge ven van onjuiste en gekleur de informatie. De informa tiemarkt moet de mensen la ten zien dat Het Zeeuws Landschap het bij het ver- keende einde heeft," vertelt Ria Warmenhoven namens de bewoners. „We zullen de informatie markt herhalen als ze dit weekend een succes blijkt." De markt begint beide dagen om 10.00 uur. In het Havencentrum van Lillo kunnen bezoekers zich even kapitein op een baggerschuit wanen. Sinds kort kunnen ze er met een simulator hun eigen stukje Schelde uitbaggeren. Hier mee een voorproefje nemend op de verdieping van de Wester schelde. De simulator is een getrouwe kopie van de werkin strumenten van de echte sleephopperzuiger Antigoon. Een van de beeldschermen toont in een waaier van kleurige vakjes een deel van de Scheldebodem. Hoe donkerder hoe dieper. Het uit te baggeren gebied is afgebakend met een witte lijn. Verder ontwaren we de omtrek van een boot. Het baggerschip Anti goon. foto WIM KOOYMAN I ZIE ZEELAND - C4 VERVOLG VOORPAGINA Eind december heeft het ministe rie van Vrom alle gemeenten aan geschreven. De fiscale inspecties hebben van staatssecretaris Ver meend in januari een brief gehad met de mededeling dat onder geen voorwaarde instemming mag worden betuigd met de btw- constructie. Zowel Financiën als Vrom be schouwt de btw-constructie als 'onwenselijk'. Bezwaar van Vrom is dat woningcorporaties met het oprichten van een afzonderlijk rechtspersoon als een stichting - nodig om het belastingvoordeel binnen te kunnen halen - zich onttrekken aan de regels en voor schriften op het terrein van de volkshuisvesting. Die regels heb ben alleen betrekking op corpo raties, niet op aparte stichtingen. Btw-constructies verdragen zich daarom niet met de Woningwet en het besluit beheer sociale huursector, meent Tommei. Het ministerie van Financiën be schouwt de constructies, getuige een brief van Vermeend aan de Tweede Kamer, als 'gekunsteld'. Vermeend kondigde nog onlangs in de Eerste Kamer aan de con structies te zullen bestrijden, go- vendien zien de fiscale inspecties nauwgezet toe of de speciaal ge formeerde stichtingen (in de vorm van een zogenaamde 'com manditaire vennootschap') zich aan de regels houden. Het stadskantoor in Hulst is ook gebouwd met gebruikmaking van de constructie. Het duurde wel lang voordat de Belastinginspec tie de gang van zaken schoorvoe tend goedkeurde. De gemeente Oostburg heeft plannen voor de aanleg van een groot sportcom plex via de methode, maar of het nog zo ver kan komen is de vraag. Directeur Van Velzen van de Na tionale Woningraad zegt intussen over informatie te beschikken dat het kabinet van plan is om de 'ga ten' in de wet op korte termijn te dichten en dus de omstreden 'btw-truc' onmogelijk te maken. „Het zou mij niet verbazen als dat al binnen enkele dagen ge beurt," aldus Van Velzen. De Rekenkamer meldde in 1991 al aan de Tweede Kamer de con structie 'onwenselijk' te vinden De Kamer onderschreef die me ning. Volgens woordvoerder L van der Poel van het Centraal Or gaan Tarieven Gezondheidszorj is er echter geen sprake van ille gale praktijken bij de bouw oi verbouw van ziekenhuizen. „He1 is een legale vorm die er toe leidt - dat er minder btw wordt be taald." „Daarom hebben wij in decembei vorig jaar een richtlijn vastge steld, die zegt dat als je van die legale constructie gebruik maakt, het financiële voordee moet gebruiken om de gebouwer versneld af te schrijven." Door deze maatregel krijgen dr ziekenhuizen minder geld vrij tt besteden, omdat ze het voordee! in hun gebouwen moeten stop pen. Als het ministerie van Fi nanciën de tijd dat het ziekenhui: btw over de huur moet betaler oprekt van tien naar twintig jaar moet de 'btw-constructie' nof onaantrekkelijker worden. Discussie met Bruinooge niet in notulen Middelburg - Iedereen die in de afgelopen periode voor de Sta tenverkiezingen regelmatig Omroep Zeeland aan had staan moet het ettelijke malen hebben gehoord: de ruzie-achtige dis cussie tussen statenlid De Boe (CDA) en gedeputeerde Bruinoo ge (PvdA) tijdens een statenvergadering. Het stukje dialoog werd door de omroep gebruikt als inleiding van de dagelijkse verkiezingsru briek. Beide heren lieten elkaar niet uitspreken en riepen driftig door elkaar heen 'meneer de voorzitter, de gedeputeerde laat me niet uitpraten, ja, meneer de voorzitter, ik laat hem niet uit praten, want meneer de voorzit ter, meneer de voorzitter...' Kort om, het was een gekakel van jewelste. Welnu, als het aan de notulisten van de de Abdij gelegen had, was die interruptie nooit in de officië le statennotulen opgenomen en was dus als zodanig nooit ge schiedenis geworden. Slechts door persoonlijke tussenkomst van Pe Boe wordt de discussie nu woordelijk opgetekend. De Boe hierover.' „Ik kwam erachter toen ik de ontwerp-notulen kreeg toe- gestuuurd. Geen woord hadden ze opgenomen van die dialoog. Terwijl het toch belangrijk was, want het ging om de toekomstige signatuur van zorginstellingen, een gevoelige zaak in Zeeland." Volgens De Boe heeft de top van het provinciebestuur het opzette lijk zo willen doen en dan is het censuur en een poging tot ge schiedvervalsing. Hij zei dat hel hem bovendien ook is overkomen toen hij nog gedeputeerde was Toen lag hij ook in de clinch mei de notulisten. Is hier sprake van opzet Een po ging om de woorden van De Boi uit de geschiedenisboekjes var straks te weren „Welnee," zegt J. Verkleij van het bureau Alge mene en Juridische Zaken, „zo doen onze stenografen het altijd, en die werken ook van de Tweede Kamer. Als er een interruptie is, geven ze weer wie die interruptie maakte en waar zij over ging, maar het wordt niet woordelijk opgete kend, want dan heb je tien keer dat 'meneer de voorzitter' achter elkaar in de tekst en daar heeft niemand wat aan." Verkleij beaamt dat na persoon lijke tussenkomst van De Boe de interruptie wel woordelijk is op getekend. „We dachten, ach, voor deze keer dan, op zijn speciaal verzoek. Ja, ook toen hij gedepu teerde was, is hij heel boos op mij geweest, ongeveer over hetzelfde. Maar De Boe is de enige van alle statenleden die hierover klaagde en klaagt. Van de anderen hoor je nooit wat over die interrupties."

de Stem | 1995 | | pagina 9