Lederfabrieken kappen ermee 'Knijp oogje toe voor oudere werknemer' Randstad haalt Olympische order binnen Staking in de bouw kan nog lang duren 1 I Finnen investeren in stier Herman i 61 werknemers in Rijen op straat, nog hoop voor personeel Tanco in Dongen UITENLAND KORT ien in Irak mogelijk vrij' igt in Russisch poolgebied jen Tsjetsjeens bolwerk onstreren voor pensioen nse sekteleider verhoren rug in Spanje j kinderen na Tsjernobyl Europese wapenfabrieken' Liga matigt visie sclie kernwapens Bomaanslag op kantoor van Front National DE STEM ECONOMIE A5 Staatslöterij lijdt strop ECONOMIE KORT Ruggiero kan aan de slag bij WTO Polynorm maakt meer winst Dollarkoers zakt verder weg Mercedes voor miljoenen opgelicht Hoechst: meer winst, toch banen weg I Bouwer Heijmans hoopt voor» 300 min uit WOV te slepeif Werkgevers krijgen interesse voor duurzaam personeelsbeleid VRIJDAG 24 MAART 1995 /\4 ïinister van Handel Mohammed Mehri' sn doorschemeren dat de twee Amerika gen zitten vrij kunnen komen, als dè I ad worden opgeheven, lavid Daliberti en Bill Barloon, waren on hit per ongeluk de slecht gemarkeerde )ken. iferentie in Bagdad dat de Amerikanen 'vertreden, maar dat nog niet vaststaat |len worden gedaagd, len maximaal 20 jaar cel krijgen als zij roren haven van de Kara Zee in het is 1.800 ton kerosine weggelekt. De een milieuramp wanneer de dooi invalt ITAR-Tass is er een breuk opgetreden in n vliegtuigfabriek, 2300 kilometer ten ;ou. Opruimploegen hebben tot nu toe kunnen bergen. epen in Tsjetsjenië hebben gisteren het ingenomen, foor het persbureau Interfax •achten begonnen deze week een nieuw i en Sjali, het andere bolwerk van sjeense president Doedajev. Hen de Russen orde op zaken stellen in Op die datum komen de Amerikaanse dere Westerse leiders naar Moskou om Wereldoorlog in Europa te vieren. 20.000 ouderen hebben gisteren in Parijs irhoging van de pensioenuitkeringen. Die bnstranten in elk geval bij te blijven met beert een financieringstekort van 300 hinderen en verzet zich tegen hogere hoor de vergrijzing van de bevolking haven in Frankrijk de komende jaren Klitie heeft gisteren op het hoofdkwartier sekte Aum Shinri Kyo meer gevaarlijke onden. Ze heeft besloten de sekteleider ervragen in verband met de gifgasaanval tro van Tokyo. »n tien mensen om het leven en raakten wond. die is ondergedoken en mogelijk naar ontkende gisteren in een radioboodschap en in Rusland dat de politie bestanddelen ':wartier had gevonden. hier Estai, die eerder deze maand door waardoor een internationaal visserijge- •en temidden van feestelijk onthaal in de ikeerd. tussen aan om een gewapend patrouille wateren bij Newfoundland te sturen. Het se kanonneerboot vervangen die eerder ;aan. Defensie Julian Garcia Vargas is de klein, lichtgewapend oorlogsschip in het lescherming voor de Spaanse heübotvis- met de kernreactor in het Oekraïense :eft een verontrustende stijging van het mker bij kinderen veroorzaakt. Dit heeft organisatie (WHO) geconstateerd na een )0 kinderen in Oekraïne, Wit-Rusland en i voorafgaand aan de ramp leden één op nder de vijftien jaar aan schildklierkan- g het aantal jonge patiënten tot bijna wapenfabrikanten moeten nauwer samen- dertien Europese ministers van Defensie bijeekomst van de Westeuropese Unie iropese wapenfabrikanten moeten volgens 1 worden omdat zij sterke concurrentie •ikaanse wapenfabrikanten. De Ara tot een rn-Oos- an het op Is- gen de wapens blijkt aarmee inland- jisteren ^elegen- ig jubi- e verlen- ratiever- elijk van ël, zoals 1de haar .ijk van ïruzalem raëlische westerse af van jyptische It wel in kernwa- lël vormt zedigheid regio en 'waardig- sratiever- i op een ew York n van de n hun de- p de Be iden lan- voor een beperkte verlenging van het ver drag om te voorkomen dat het monopolie van de vijf kernmach ten blijft gehandhaafd. Die vijf kernmachten moeten zo snel mogelijk nucleaire proeven beperken, vindt de Arabische Li ga. Zij moeten ook overgaan tot verdere ontwapening en garan deren dat hun kernwapens niet worden ingezet tegen niet-kern- machten. Parijs (ap) - Voor een kantoor van de extreem rechtse Fran se politieke partij Front Na tional in een noordelijke voorstad van Parijs is giste ren een bom ontploft. Het explosief sloeg een gat van 30 centimeter diep in de straat en veroorzaakte schade aan het gebouw, vier geparkeerde autos en ramen van omliggende pan den. Bij de bomaanslag vielen geen gewonden. Niemand heeft de verantwoorde lijkheid voor de aanslag °P* geëist. Het Front National spraa in een reactie van een 'lafhartige aanslag die bedoeld was om te doden'. De partij zei zich echter niet te zullen laten afschrikken in haar campagne om partijlei der Jean-Marie Le Pen presiden te maken. VRIJDAG 24 MAART 1995 „onze redactie economie nienien - Uitzendorganisatie landstad heeft voor de Olympische Spelen van vol- 'jad jaar in Atlanta (VS) een belangrijke opdracht binnen- jehaald. jet het uitvoerend comité heeft Amerikaanse dochter van jandstad, Randstad Staffing jjtvices, een contract gesloten -or de levering van 2000 uit- jndkrachten, welk aantal tij- .0 de spelen zelf verhoogd zal torden tot 10.000. jirectievoorzitter F. Goldsch- jëding toonde zich gisteren bij je presentatie van de jaarcijfers van zijn bedrijf in Diemen ui terst ingenomen met die Olympi sche order. „Die is zeer belang rijk voor onze naamsbekendheid. Zo zijn er bij die uitzendkrach ten 5000 buschauffeurs. Onze naam komt dan op alle bussen die zij rijden. Atleten die eerder naar Atlanta gaan om alvast te acclimatiseren, nemen een uit zendbaan bij ons om hun verblijf te financieren." Naamsbekendheid in de VS is Randstad een lief ding waard. De uitzendorganisatie heeft in dat land haar omzet in 1994 weten te verhogen met 188 pro cent, van 65,7 miljoen naar 189 miljoen. Randstad ver wacht voor de komende decen nia voor de uitzendbranche in de VS een jaarlijkse marktgroei van meer dan 10 procent, waarvan Nederlands grootste uitzendor ganisatie een fors aandeel am bieert. Randstad heeft vorig jaar, profi terend van het economisch her stel, alle records sinds 1986 ge broken: 25 procent meer omzet dan in 1993 (ƒ3,8 miljard tegen 3 miljard), 55,5 procent meer winst 112 miljoen tegenover 72 miljoen), meer medewerkers (93.000 in plaats van 76.000) en meer dividend (ƒ2,08 in plaats van 1,84 per aandeel). Randstad verwacht dat de koers van het aandeel als gevolg van de goede gang van zaken en de goede vooruitzichten verder zal stijgen richting 100. Door die prijs vermindert de verhandel baarheid van het aandeel. Rand stad heeft daarom besloten tot splitsing: één aandeel wordt er twee. Goldschmeding verwacht dat er in de periode van september dit jaar tot medio volgend jaar tot 125.000 banen bij komen, in hoofdzaak vaste aanstellingen, in de middenfuncties. Hij ba seert zich daarbij op op ervarin gen in landen waar de economi sche opleving eerder is begon nen. „Voorwaarden zijn wel dat er niet teveel nadruk wordt ge legd op arbeidsduurverkorting en dat de overheid de financiële teugels strak houdt." Het Cen traal Planbureau (CPB) voorziet voor dit jaar maar 70.000 nieuwe banen. Het uitzendconcern ziet het per centage werknemers dat via een uitzendbureau werkt in de ko mende tien jaar oplopen van 2,2 procent naar 4 procent, 'zoals dat nu al het geval is in de grote steden Amsterdam, New York en Atlanta, waar de uitzendmarkt al hoog ontwikkeld is'. Dat bete kent dat het aantal uitzend krachten in de Europese Unie (met een arbeidsmarkt van 150 miljoen mensen) in tien jaar kan stijgen van ongeveer 900.000 nu naar 6 miljoen. Dn onze verslaggevers - De lederfabrieken Libo in Rijen en Tanco in Dongen gaan dicht. Districtsbestuurder J. Janmaat van FNV verwacht dat de 61 werknemers van Libo in tijen definitief op straat staan. (oor de 37 werknemers van o in Dongen ziet hij nog jtrspeetieven. De bond praat instaande dinsdagavond met ijn leden. Een dag later volgt in gesprek met de directie van léde bedrijven. libo bv, gevestigd aan de Hoofdstraat 3 in Rijen, houdt ach bezig met de verwerking tan gelooide huiden. Het veel jongere Tanco bv zit sinds '88 aan de Vierbunderstraat 11 in jen en is een bedrijf waar luiden in een zogenoemd 'na- worden voorbewerkt. De luiden gaan als ze uit de slacht- luizen komen eerst naar Tanco a dan naar Libo. Beide bedrij ven zijn inclusief de bv Core- tans (administratie en verkoop- trganisatie), eigendom van de heer Coremans. Dongense vestiging gaat zo 1 mogelijk dicht. „Elke dag [reduceren kost geld," zei be- (rijfsleider A. Veldhuis gisteren evraagd. In Rijen kunnen eerst nog de voorraden worden ipgewerkt. Er liggen volgens de mordvoerder nog opdrachten rnrtwee maanden. Is een reactie op de sluiting van beide bedrijven zegt disctricts- Ben Haag (anp) - De Staatslote- rij heeft in ,1994 een verlies gele ien van 6,9 miljoen (bij een omzet van 103 miljoen) op de Hippo Toto, waarvan de op- brengst bestemd is voor de Ne derlandse Draf- en Rensport. Dat blijkt uit voorlopige cijfers an de Stichting Exploitatie Ne derlandse Staatsloterij. Over 1993 werd op de Hippo Toto een verlies van 6,6 miljoen geleden. Daarmee komt het ne gatief eigen vermogen uit op 13,5 miljoen. De 'gewone' loterij valt buiten deze strop, maar ook daarop was ie omzet in 1994 lager dan het jaar daarvoor. Uit een onderzoek fan de Kekenkamer bleek zopas iat er met het beleid bij de SENS de afgelopen jaren van alles mis is geweest en dat de ïrecteur belangen had bij drie leveranciers van de Staatsloterij. bestuurder J. Janmaat van de Industriebond FNV: „Coremans is in de zeventig, heeft geen directe opvolger en heeft zijn bedrijf in Rijen enige maanden geleden voor vijf miljoen gulden verkocht aan de gemeente Gilze en Rijen. De gemeente had die grond nodig voor het centrum plan." „De werkgever heeft naar mijn idee een rekensom gemaakt. De huiden werden duurder, de ver koopprijzen stegen niet, de om zet daalde behoorlijk en hij had te maken met een hoop onderbe zetting, dus daar leed-ie ook nog eens verlies op. Hij verwachtte voorlopig geen verbetering en heeft gedacht dat het beter was om te stoppen. Dus om niet op een faillissement te wachten," zegt Janmaat. „Wat ik echter niet in de stuk ken heb kunnen terugvinden, is dat Coremans gebrobeerd zou hebben om Tanco in Dongen te verkopen," vervolgt de districts-- bestuurder. „Da's een bijna nieuw bedrijf. Kijk, wat betreft Libo heb ik weinig hoop. D'r is geen koper die zal zeggen: Ik zet wel een nieuwe fabriek weg. Li bo is immers verkocht. Voor Tanco is dat anders en daar zie ik ook zeker perspectieven voor. Hoe en wat, dat weet ik nog niet." Reden .voor..4s achteruitgang i? volgens bedrijfsleider Veldhuis het dramatisch teruggelopen or derbestand. Ook zijn de ver-i koopprijzen onder druk komen te staan door de goedkope Ame rikaanse dollar en de Italiaanse lire. „Bovendien zijn de huiden- prijzen in West-Europa door de lonen relatief hoog," zegt hij. Ook de hogere milieu-kosten spelen een rol in het bedrijfsdra- ma. „We hebben enorme investe ringen gedaan. Tanco is een van de modernste bedrijven in Euro pa maar toch verdwijnen er veel looi-huiden naar goedkopere landen. Zoals de derde-wereld. Maar ook naar België." Janmaat in een reactie: „Dat kan wel wezen, maar je kunt niet van alles de buitenwereld de schuld geven. Hier is ook blijk gegeven van slecht management of mis schien was het voor Coremans moeilijk om het management over te dragen aan iemand an ders." Het investeringsbedrijf van de Finse overheid Sitra heeft 3,6 miljoen gulden geïnvesteerd in het biotech-bedrijf Gene Pharming, bekend van de veelbesproken transgene stier Herman. De kapitaalinjectie hangt samen met de recente overname door Gene Pharming van het Finse biotech-bedrijf FinnGene. FinnGene werkt eveneens aan transgene runderen. De genetische proeven met Herman beogen dat koeien in hun melk het menselijk eiwit lactoferrine gaan produceren. Het eiwit zou gebruikt kunnen worden voor medicijnen voor aids-patiënten en te vroeg geboren baby's. foto anp Woerden - Duizenden'bouwvakkers zijn gisteren verschenen op de door de bouwbonden van FNV en CNV en de vakvereniging Het Zwarte Corps beleg de terugkomdagen. Op elf plaatsen, onder meer in Rotterdam, Groningen en Eindhoven, lieten zij zich opnieuw als staker inschrijven. Volgens de bonden zijn slechts enkele honderden sta kers niet op komen dagen. Hieruit blijkt dat de acties nog steeds de steun van de vak bondsleden hebben en nog geruime tijd kunnen duren. In Rotterdam en Eindhoven werden demonstraties gehouden. De bonden deden tijdens de bijeenkomsten een oproep aan de werkgevers weer aan de onderhandelingstafel te verschijnen. „Geef werknemers waar zij recht op hebben: een behoorlijke loonsverhoging, menswaardige werktijden en zekerheid bij ziekte, arbeids ongeschiktheid en tijdelijke werkloosheid," aldus een van de sprekers. Het aantal stakers beloopt momenteel al zo'n 30.000 en de bonden verwachten dat daar de komende dagen nog veel bij komen. Toch zijn niet alle actievoerders even gemo tiveerd. „Waar kan ik even mijn stempeltje halen?" vroeg een bouwvakker gistermorgen bij de Energiehal in Rotterdam, in de ver wachting snel klaar te zijn. Een bestuurslid van de Bouw- en Houtbond FNV hielp hem uit de droom. „Stempelen kan pas om twaalf uur. Eerst gaan we demonstreren." De bouwvakker: „Kan ik mooi twee uur wach ten, net nou het mooi weer is." Veel stakers zagen de vakbondsmanifestatie als een verplicht nummer. Aan de demon stratieve optocht naar het districtskantoor van de werkgeversorganisatie NVOB namen uiteindelijk maar zo'n 3000 stakers deel, ondanks hardnekkige pogingen van vak bondsmedewerkers om hen te overreden. De belangstelling voor de manifestatie in de Energiehal na afloop van de demonstratie was gering. De meeste aanwezigen waren vooral geïnteresseerd in het 'scoren' van een stempel op hun registratiekaart. „Anders krijgen we geen geld," wist één van hen. De installatiebedrijven klagen intussen dat •zij door de staking onevenredig hoge schade lijden. Dat schrijven de Vereniging van Ne derlandse Installatiebedrijven (VNI) en de Unie van Elektrotechnische Ondernemers (Uneto) in een open brief aan de bouwwerk gevers en -bonden. Volgens beide organisaties kunnen enkele duizenden werknemers hun normale werk zaamheden niet meer verrichten. Alleen al de VNI schat dat installatiebedrijven dage lijks 'een dramatische schade' van circa 1 miljoen gulden lijden. Bonden en werkgevers wordt gevraagd er voor te zorgen dat de op bouwprojecten werkzame installatiebedrij ven geen schade ondervinden. Een woordvoerder van de bouwbonden laat desgevraagd weten dat overlast onvermijde lijk is. Het is voor de bonden onmogelijk specifiek rekening te houden met installatie bedrijven of andere bedrijven werkzaam op de bouwplaatsen. Genève - Renato 'Rocky' Ruggiero kan eindelijk aan de slag bij de Wereldhandelsorganisatie (WTO) in Genève. De bijna 65-jarige Italiaanse oud-minister kreeg gisteren de noodzakelij ke steun van alle WTO-lidstaten, de laatste hobbel voor zijn benoeming tot directeur-generaal per 1 mei. De ambassadeurs stelden vast dat zij het eens waren over Ruggiero. Vooral Afrikaanse landen aanvaarden de Italiaan echter met tegenzin: zij vrezen dat hij Europa zal voortrekken. Toen eerder deze week de Verenigde Staten hun aanvankelijkew verzet tegen Ruggiero introkken, stond al vrijwel vast dat hij benoemd zou worden. Bunschoten - Polynorm in Bunschoten (toelevering voor de auto-industrie) heeft door kostenbesparingen de winst vorig jaar met 66 procent zien stijgen tot 23,8 miljoen. De omzet steeg met 11 procent toi 542 miljoen. Polynorm heeft ook een vestiging in Roosendaal. Het bedrijf betaalt zijn aandeelhouders een dividend van 6,40 per aandeel. Ondanks prijsdruk op de markt voor auto-onderde len, ingezet door Volkswagen-directeur López de Arriortua, wist het bedrijf het resultaat te laten stijgen via kostenbesparing en produktieverbetering. Het nettoresultaat ging met name in het tweede halfjaar omhoog. Amsterdam - De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren j j verder teruggezakt. Bij het slot van de handel in Amsterdam werd 1,57 genoteerd, bijna een cent minder dan de slotkoers van 1,5795 op woensdag. Woensdagmorgen was de dollarkoers dicht bij de 1,59 gekomen, maar later op die dag begon een terugval onder invloed van het nieuws dat het tekort op de Amerikaanse handelsbalans in januari onverwacht sterk is gegroeid. De koersdaling zette zich gisteren voort. Tegenover de Japanse yen kwam de dollar zelfs op een nieuw historisch dieptepunt van 88,10 yen bij het slot van de handel in Europa. Ook de zwakke Europese valuta's (pond, lire en peseta) moesten terrein prijsgeven. Stuttgart - De Duitse autofabrikant Mercedes-Benz is voor miljoenen opgelicht door een vroegere verkoopleider die jaren- lang tegen gunstige voorwaarden auto's verkocht in Rusland en de andere GOS-landen. Mercedes bevestigde dit gisteren. Vol gens woordvoerder Detlef May is de man vorig jaar bij een intern onderzoek al tegen de lamp gelopen. Mercedes zou in totaal voor 20 miljoen mark het schip in zijn gegaan. De verkoopleider schoof bestellingen toe aan bevriende autohande laren in het GOS. Die wagens werden doorverkocht naar Japan, waar Mercedessen zo'n twintig procent duurder zijn dan in Duitsland. De daders deelden de opbrengst. Weert - Hoechst Holland heeft vorig jaar een winst uit gewone .bedrijfsuitoefening geboekt van ruim 64 miljoen gulden, bijna 30 miljoen meer dan in 1993. Toch is het bedrijf nog altijd niet tevreden over het rendement, zegt bestuursvoorzitter Van Ne- derveen. Er moeten dan ook nog meer banen weg. Hoechst Holland heeft 17 miljoen van de winst opzij gelegd. Het bedrijf wil dit geld gebruiken om de kosten van reorganisaties in de produktievestigingen in Amsterdam en Weert te betalen. Hoechst heeft vorig jaar reeds besloten in Weert 160 van de bijna 1000 banen te schrappen om de kosten te verlagen. Begin 'dit jaaf werd het gedwongen ontslag van 60 werknemers aangekondigd. Daarnaast speelt Hoechst met de gedachte om de produktie van pvc-folie van Weert over te brengen naar Duitsland. Als dat plan doorgaat, vervallen in Weert nog eens 400 arbeidsplaatsen. Rosmalen (anp) - Bouwbedrijf Heijmans uit Rosmalen hoopt votj 300 miljoen aan werk te bemachtigen bij de bouw van de vas^ oeververbinding over of onder de Westerschelde. Dit werk wordt ip juni/juli aanbesteed voor een totaal bedrag van 1,2 miljard en Heijmans behoort tot de laagste aanbieders. „Indien wij tot een van de uitvoerders van het werk worden gekozen zou dit een doorbraak betekenen voor onze divisie beton- waterbouw. Weliswaar wordt het werk over zeven jaar uitgesmeerd» maar het zou erg veel werk voor de divisie betekenen, die vorig jaa# 88 miljoen omzette," aldus bestuursvoorzitter J. Janssen gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. De vooruitzichten voor het concern zijn na een zeer voorspoedig 1994 opnieuw gunstig. Eind februari zat er voor meer dan 73T) miljoen orders in de knip. Ook wil Heijmans nieuwe bedrijv(^ inlijven. Vorig jaar wist Heijmans de nettowinst met bijna 35 procei op te voeren tot 19,7 miljoen. Van onze verslaggever Willem Reijn Roosendaal - De emeritus hoogleraar gerontologie dr. J. Michels allitereerde er lus tig op los: „Als je ouder wordt, ga je er fors op ach teruit. Ouderen zijn lam, lek en lastig dan wel doof, de ment en duur." Michels sprak op een themabij eenkomst van Raadgevend Bu-, reau Claessens (outplacement), hat als titel droeg 'Hoe kun je he oudere werknemers optimaal inzetten?' Vanaf Michels' vrolij ke omschrijving kon het alleen n°g maar beter gaan met de oudere werknemer. «Ren heikel onderwerp," voor spelde directeur drs. P. van der Spek van de Bredase vestiging van Claessens, dat hij echter met een citaat van de schilder "ancis Bacon wel in een posi tieve context wilde zetten: „Een wijnstok produceert meer wij len als ie jong is, maar betere als ie oud wordt." Le oudere werknemer blijkt mettemin voor menig onderne mer een probleem te vormen, 'andaar dat de zaal vol zat met honderd werkgevers en perso- leelsmanagers. Hun oudere werknemers zijn duur, want ze staan aan de top van de salaris- schalen, zij heten langzaam te worden en zij zouden weinig nexibel met hun werk omgaan. Onzin w'lfen voor kor* redelijk te erkomen was, omdat de wao enig probleem voor de werk er oploste. Drs. J. Kooistra, hoofd perso neelszaken van de distributie centra van Albert Heijn, gaf openlijk aan dat de malus-rege ling in de nieuwe wao-wetge- ving de belangrijkste impuls voor zijn bedrijf was om een actief ouderenbeleid op te zet ten. Die malus-dreiging is in middels met rechterlijke uit spraken nagenoeg verdwenen, maar Albert Heijn heeft ervoor gekozen de ingeslagen weg ver der te bewandelen. Zeker ook, omdat een werknemer in elk geval niet meer via de wao kan worden wegbezuinigd. De term 'leeftijdsbewust perso neelsbeleid' noemde Kooistra ronduit 'onzin'. „Het is gewoon personeelsbeleid: welk werk past bij welke werknemer." Al- bert Heijn biedt in zijn distri butiecentra fysiek zwaar werk aan: „Een order-pieker tilt da gelijks twaalfduizend kilo over een afstand van drie kilo. Het is gewoon topsport." Bovendien is het eenzijdig, een voudig werk met weinig varia tie. Vroeger waren alle taken sterk gescheiden: je had order- pickers, heftruckchauffeurs en nog een paar functies. „We heb ben al die functies op een hoop gegooid en in één functie onder gebracht: orderverzamelaar. De mensen doen bij toerbeurt een van de taken. Daardoor is de eentonigheid doorbroken en zijn mensen meer gemotiveerd. De oudere werknemer: 'Evenwichtig, ervaren, maar ook weinig flexibel en eigenwijs.' foto cor viveen Het is leuk om weer eens wat anders te doen. Met als belang rijk effect dat het ziekteverzuim is afgenomen. Het lichaam krijgt meer tijd tot rust te ko men." In dat kader zijn ook fysiothe rapeuten binnengehaald, die klachten snel aanpakken. En het personeel is geleerd hoe te werken. „Het lichaam is je ge reedschap. Bij ons heerst nogal een macho-cultuur van mannen, die 's avonds nog aan body building doen. Die hebben er moeite mee als je zegt hoe ze een kratje bier moeten optillen. Maar als je dat niet doet, zit je met die twaalfduizend kilo per dag wel binnen vijf jaar in de wao. De gedragsverandering werpt vruchten af, blijkt uit reacties van het personeel, dat imiddels verplicht de cursus verant woord tillen volgt. Aansluitend is - toch - specifiek ouderenbe leid ontwikkeld. „Wij willen dat onze mensen gezond de vut ha len. Daartoe geven we hen ta ken als werkplek-instructies aan jongere collega's, geven ze lichter circuits waar bijvoor beeld chips in plaats van krat ten worden getild en verlichten de normen tot negentig pro cent." Een andere verandering is een gerichter gebruik van atv-da- gen. De groep van 45 tot 53 jaar krijgt een dag per twee weken, de groep van 53 tot 65 jaar een dag per week. Dat kost fors geld: „De laatste acht werkja ren krijgt de werknemer zo tien jaar uitbetaald. Daar staat te genover dat hij niet meer vrij over zijn dagen kan beschikken. Die delen wij in, wat wel een emotionele hobbel blijkt te zijn." AH wil die dag namelijk het liefst midden in de week omdat het oudere lichaam dan kortere perioden wordt belast en sneller kan herstellen. „Het ouderenbeleid kost veel geld," constateerde Kooistra. „Maar er zijn ook voordelen. Met ervaren oudere werknemers loop je minder breuk op, we hebben geen wervingskosten, de mensen zijn goed gemotiveerd." Kooistra wilde zich per saldo wel rijk rekenen: „Ik denk dat we het break-even-punt wel ha len." Om toch terug te vallen op een algemeen strategische moti vatie: „Het gaat erom: welk be leid wil je als voorstaan. Wij willen een goed personeelsbe leid voeren voor de ouderen en hopen dat geld terug te verdie- Ouderwets De gerontoloog professor Mi chels uit Nijmegen schilderde het beeld van de oudere: „Even wichtig, ervaren, betrouwbaar en ook weinig flexibel, ouder wets en eigenwijs. Dat is name lijk precies hetzelfde." Als de mens ouder wordt, gaat zijn fysiek er niet op vooruit. Maar de oudere werknemer kan nog veel aan. „Ik kan niet meer met gestrekte knieën met mijn vingers de grond raken. Maar ik hoef dat ook helemaal niet te kunnen." Medisch gezien is er weinig aan de hand, zei hij: „Veel ziekten komen helemaal niet voor, andere op veel latere leeftijd als vroeger. Het hartin farct openbaarde zich vroeger meestal rond het vijftigste jaar, nu rond je zeventig." Maar het tempo van de oudere werknemer ligt wel lager. En er zijn die specifieke kwaaltjes: het gehoor neemt vrijwel altijd na de vijftig af. Met het toene- men van de leeftijd groeit ook de faalangst. „Een oudere ver pleegster is een schat voor dei patiënten, maar een kreng voor» de leerlingen. Ze bouwt zich eer|j eiland, want niemand mag hetl zien als ze faalt." De snelle veranderingen in de bedrijven kunnen de positie van de oudere collega bedreigen. „De werknemer denkt: ik ben een oude, ervaren, wijze man, die het beter moet kunnen dan dat jonge grut. Maar door de veranderingen gaat zijn kennis óver ver verloren zaken." Te duur De oudere werknemer kan ech ter per saldo een betrouwbare werknemer zijn voor het be drijf, met gevoel voor normen en waarden, veel ervaring en een gezond relativeringsvermo gen. „U mag voor zo'n werkne mer best eens een oogje dicht knijpen." De helft van het probleem is een cultuurprobleem: het stan- daard-ideaal-beeld van de Ne derlander is een gezonde, jonge, intelligente werknemer met een lonkend toekomstperspectief. „Als u dat niet bent, bent u een afwijking. Daarom moest de Spartomatic voor zeventig plussers worden verkocht met een jonge juf met weinig kleren om het lijf, die op één wiel door het bos crosste." De grootste helft van het pro bleem lichtte Michels achteraf toe: „De oudere werknemer is te duur. Hij is op de top van zijn inkomen, terwijl zijn produkti- viteit afneemt. Daar zit het pro bleem."

de Stem | 1995 | | pagina 5