De Regenboog voor hopeloze gevallen w< 'Tokyo' voorproefje van komend 'super-terrorisme' Minist I i Regels -DE STEM- Landbo voor ki DE STEM Claes on< DE STEM X BINNENLAND BUITENLAND Erkenning BEZORGKLACHTEN LEZERSSERVICE ABONNEMENTENADMINISTRATIE BEL LEZERSCONTACT Twintig jaar interkerkelij ke verslavingszorg in hartje Amsterdam Nieuwe generatie aanslagen met massa-vernietigingswapens voorzien pESTEM Rechtbanl 6 .7^ tv. Je gelooft toch zeker niet, zei dominee Ynte de Groot onlangs, „dat homoseksualiteit in ons land algemeen aanvaard is, dat er alleen in de kerk nog een achterhoedegevecht wordt ge leverd." Nou is De Groot behalve do minee ook praktizerend ho mo. Dat maakt in deze toch verschil. Homoseksualiteit is volgens hem niet echt geac cepteerd. De meeste mensen staan er onverschillig-liberaal tegenover, in de trant van: ze doen maar, het interesseert me niet. Zo'n instelling hoort in de kerk niet thuis. Maar daarom is homoseksualiteit daar ook nog altijd een probleem. De Anglicaanse kerk van En geland wordt de laatste we ken bestookt door Outrage, een club van militante ho mo's. Ze wil Anglicaanse bis schapen en priesters ertoe brengen hun homoseksualieit publiek te maken. De 73-jarige emeritus-bisschop Rawcliffe van Glasgow en Galloway is hun eerste succes. Van homoseksuele geestelij ken een celibatair leven ver wachten, is wreed, verklaarde hij op televisie. De eerste les bische Anglicaanse priesteres heeft zich inmiddels ook ge meld. De 36 primaten van de wereldwijde Anglicaanse kerk hebben op deze ontwikkelin gen gereageerd met de ver klaring dat er niet langer ge makkelijke antwoorden te ge ven zijn op vragen over sek sualiteit en geloof. Verder ko men ze nog niet. De synode van de Evangeli sche Kerk Duitsland, de grootste protestantse kerk bij onze oosterburen, sprak zich oktober vorig in meerderheid uit voor kerkelijke inzegening van homoseksuele relaties. De behoudende leden waren woedend. Die rammelden dreigend met hun beurs, dreigden zelfs op te stappen. En jawel, drie maanden later waait de wind weer uit de tegenovergestelde richting. Alleen het huwelijk heeft een duidelijk bijbels fundament, luidt het weer. De homo's moeten zich weer troosten met de oproep aan alle kerk leden om 'de homofiele mens in de christelijke gemeenten onbevooroordeeld, met be grip en openheid tegemoet te treden.' Dat houdt voor de Evangelische kerkleiding ook deelname aan het avondmaal in. Dat heeft de theologische commissie van de Arnoldshai- ner Konferenz in Duitsland niet weerhouden van de scherpe opmerking 'dat ho moseksuelen niet zozeer be hoefte hebben aan pastorale begeleiding als wel aan erken ning van hun levensvorm in de kerk.' Die erkenning staat vandaag op de agenda van de generale, synode van de Nederlandse Hervormde Kerk. Het Mo- deramen (dagelijks bestuur) wil de synode een verklaring laten aannemen, waarmee uit gesproken wordt dat homo seksuelen er in de hervormde kerk naar aard en levenswijze volledig bijhoren en niet ge weerd behoren te worden van bijvoorbeeld het Heilig Avondmaal. Dat laatste is een homopaar eind jaren tachtig overkomen in de Schotse kerk in Rotterdam. Het stel nam dat niet, ging en beroep maar verloor dat beroep tot in hoogste kerkelijke instantie. De meerderheid van de her vormde synode heeft dat als uiterst gênant ervaren. De be houdende minderheid daar entegen als triomf van de bij bel. Die minderheid zal van daag ongetwijfeld weer te hoop lopen tegen de beoogde erkenning. Maar waarschijnlijk nog meer tegen een kwestie die hierbij ook een rol speelt en öp de agenda staat: de bevoegdheid van de plaatselijke kerkeraad om tuchtmaatregelen tegen gemeenteleden te nemen, zo als uitsluiting van het avond maal. Om die bevoegdheid draait de hele kwestie. De synode kan een kerkeraad op dit punt alleen maar onder morele druk zetten, niks ver bieden. Die morele druk wordt vandaag maximaal uit geoefend - 'het kan toch niet zo zijn dat een kerkeraad een synode-uitspraak naast zich neerlegt' - maar dat zal de minderheid wel niet slikken. Wat beweegt homo's toch bij de kerk te blijven? Je zou toch denken dat ze uit zelfres pect allemaal al lang hun bie zen hadden gepakt. Maar nee, het Europees Forum, een ver eniging van christelijke groe pen rondom homoseksuali teit, belegt binnenkort zelfs weer een conferentie om de kerken te blijven pressen hun houding te wijzigen. Volgens de abt van Chevetogne (de abdij van bisschop Bar), wij zend op het feit dat het aantal homoseksuelen ook onder monniken en religieuzen naar verhouding altijd al relatief groot is geweest, zijn homo's veelal niet alleen talentrijke en gevoelige, maar heel vaak ook diep religieuze mensen. Dat verklaart in elk geval veel. De brutalen hebben de halve wereld. Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik behoort tot die categorie. Zijn spelers spotten met alle sportiviteitsregels en met iedere vorm van voetbalfatsoen. Van den Herik is ook de man die thuisspelende clubs onder druk zet wanneer ze niet voldoende kaarten geven aan Feyenoord-suppor- ters. De reden: Van den Herik heeft geen enkele controle over de Feyenoord-horden. Wanneer die uit de vijandelijke stadions ge weerd worden, richten ze nog meer vernielingen aan dan normaal. Uitgerekend deze Van den Herik vraagt de KNVB op te treden omdat Heerenveen zich niet aan de regels zou houden. De Friese stadionkapel doet volgens hem (onschuldige) dingen die niet mogen. Het geeft te denken dat Van den Herik niet begrijpt dat hem slechts terughoudendheid past. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader en D.H. Ahles (adjunct). Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren in Hulst, Terneuzen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten- Leur en Oosterhout. Zie voor meer informatie het colofon in het editie-deel van deze krant. Abonnementsprijzen: via automatische incasso (via acceptgiro) (n.v.t.) 89.40) 177,80) 345,75) maand 29.80 kwartaal 86,90 halfjaar 172.80 jaar 335,75 Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden vah Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. alsmede de Regelen voor het AdvertentieWezen. Bankrelaties: Pöstgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. 06-0226116 Ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur/zat. 8.00-12.00 uur (Opzegtermijn abonnementen: 4 weken voor het eind van de betaalperiode) Twintig jaar De Regen boog is twintig jaar in terkerkelijke versla vingszorg in hartje Am sterdam. Maar ook twin tig jaar terugkoppeling van verslavingskennis en ervaringen met het we reldje van de drugver slaafden naar de kerken. Deze week is dat gevierd met onder meer met een internationale conferen tie over aids en drugs. Vandaag is er een feest voor druggebruikers. Door Jan Bouwmans Amsterdam - Het begin. De ja ren zestig, hippies en flower po wer. Amsterdam, het Vondel park, trefpunt voor love en peace, gestimuleerd door joint of stickie. In 1972 komt de omslag: heroïne doet zijn intrede. Love en peace slaan om in verslaving. De gereformeerde dominees Wouters en Aalders trekken in 1974 in hun kerk aan de bel. Er moet wat gedaan worden, voor het te laat is. In 1975 wordt stichting De Regenboog opge richt, twee veldwerkers treden in dienst. In korte tijd worden een kleine honderd vrijwilligers ge worven, jongeren uit de gelede ren van Youth for Christ en Youth for a mission. Twintig jaar later: De Regen boog heeft 35 beroepskrachten in dienst. Het aantal vrijwilli gers ligt op zo'n 120. Hun vaste cliëntenbestand ligt op ongeveer 500 druggebruikers van het ex treme soort, dat niks meer heeft, niks meer kan, niks meer wil, alleen maar de dagelijkse portie drugs. De hopeloze gevallen dus. Het buddyproject telt 60 ver slaafden met aids en het spuiten ruilproject bereikt dagelijks zo'n 2000 verslaafden, De Regenboog ruilt jaarlijks een half miljoen injectiespuiten om. Weinig reden tot vreugde, laat staan tot feesten. Maar De Re genboog heeft dat deze week wel gedaan. Met film, spelletjes, ta lentenshow, hapjes en een band je voor de druggebruikers. Kort om gezelligheid. Allemaal in het gebouw van de stichting aan de Droogbak, op een steenworp van het Centraal Station. De belangstelling is groot, want, zegt Jan Kees den Bakker, „als er wat te bikken valt, dan wil men wel." Daarnaast is een in ternationaal symposium gehou den over 'Aids, drugs, ouders en kerkelijke verantwoordelijk heid'. Het is onmiskenbaar een oud schoolgebouw, waarin het cen traal bureau van De Regenboog gehuisvest is. Aan de Oudezijds Achterburgwal heeft De Regen boog nog een pandje waar de spuitenomruil plaats heeft. Aan de muur vraagt een groot bord met forse letters de drugver slaafde bezoekers: 'Denk aan on ze buren'. Dat is aan de Droog bak niet nodig. Het is een vrij staand pand zonder buren, tegen de spoordijk aan, als het ware op een verloren punt. Niemand zal dan ook last hebben van de verslaafden die dagelijks afko men op het ontmoetingscentrum op de begane grond. Op de eta ges hebben de medewerkers van De Regenboog hun burelen. Een van die medewerkers is Jan Kees den Bakker. Drugpreventie is zijn werkterrein en daar valt dus ook voorlichting onder. Hij heeft de beginjaren niet meege maakt, maar weet natuurlijk wel hoe allemaal begonnen is. „Do minee Douwe Wouters en domi nee Aalders namen het initiatief. Die maakten duidelijk dat er een probleem aan het groeien was en dat er ook vanuit de kerken iets aan gedaan moest worden. De Regenboog was zodoende een van de eerste instellingen voor verslavignszorg. Onze huidige directeur, Jelle van Veen, was een van onze twee eerste veld werkers. Zij werkten met een Als alleen het dagelijkse shot nog telt... honderdtal vrijwilligers, hoofd zakelijk jongeren. Die hadden ze vlot bij elkaar. Dat hoorde bij die tijd. Tegenwoordig zou dat heel wat moeilijker zijn." „Jongeren uit binnen- en buiten land trokken naar het Vondel park en bivakkeerden daar. Heel in het begin gingen de vrijwilli gers twee aan twee het park in om met hen te praten en vooral te waarschuwen tegen drugs. Zo van: 'doe het toch niet, het is gevaarlijk!"' „Ze waarschuwden vooral om niet te gaan slapen op de slaap- boten. Dat waren in die tijd 'een groot probleem" - straat werk, spuitenomruil, buddyzorg voor verslaafden met aids, bege leiding van ouders en familiele den van verslaafden, voorlich ting en preventie. De Regenboog beschikt in Drenthe over een afkickcentrum voor verslaafde moeders met kinderen. De Regenboog presenteert zich nog altijd uitdrukkelijk als een (inter)kerkelijke instelling. Den Bakker: „Wij betrekken de ker ken bij wat er aan de zelfkant gebeurt. We spreken in kerken over het hele land. En elke zo mer halen we ook kerkmensen goedkope logies voor jongeren, maar tegelijkertijd de plaatsen jvaar heroïne werd verhandeld. Heel veel jongeren hebben op zo'n slaapboot voor het eerst heroïne gebruikt." De waarschuwingen hebben, achteraf gezegd, niet bijster ge holpen. Maar De Regenboog deed al heel snel meer dan waar schuwen alleen. De opdracht werd om verslaafden te helpen: met Jiuisvesting, met het zieken fonds, met emotionele steun. Maatschappelijk werk dus. Het werk heeft zich in de loop van de twintig jaar alleen maar uitgebreid. Het omvat nu opvang van verslaafden - „de meesten zijn tegenwoordig allesgebrui- kers: door elkaar heen heroïne, cocaïne, slaappillen, alcohol. In onze cliëntengroep is alcohol ook uit het land hier naartoe om een weekje met ons mee te draaien in ons aanloopcentrum en op straat. Zo confronteren we ze direct met de wereld van de verslaafden. Elk jaar doen daar zo'n vijftig tot zestig mensen aan mee. En het werkt. Ze vertellen hun ervaringen thuis door. De bewustwording is de afgelopen twintig jaar flink gegroeid." De kerkelijke achtergrond is vol gens Den Bakker ook de reden dat de Regenboog heel bewust gekozen heeft te werken voor die groep verslaafden die buiten el ke boot dreigen te vallen, omdat aan hen weinig eer te behalen is voor een hulpverlener. „Alle hulpverleningsorganisaties heb ben nu eenmaal de neiging om te werken voor behandelbare ver slaafden. Personen die het per spectief bieden dat ze zullen af kicken." „Ons veldwerk heeft plusminus 500 verslaafden die tot de meest extreme gevallen behoren. Het zijn de ongemotiveerden, ze zijn door de drugs alles kwijt, maar willen toch niet afkicken. Ze kampen nu veelal met een psy chiatrische achtergrond. Die groep leeft dus op straat, in huis bij vrienden of ook in een eigen huis. Wij kunnen niet bogen op grote aantallen afgekickten. Wij boeken resultaat als we cliënten die al 20 jaar of langer aan de drugs zijn en blijven gebruiken, aan een huis hebben kunnen hel pen en hun druggebruik zodanig onder controle hebben helpen brengen dat ze een meer stabiel leven kunnen leiden." Ruwweg kun je volgens Jan Kees den Bakker zeggen dat 40 pro cent van de drugverslaafden af kickt, 40 procent drugs blijft gebruiken en 20 procent eraan dood gaat. „Ik denk dat die laatste categorie stijgende is. De laatste tijd gaat er geen week voorbij of we hebben wel een begrafenis van een druggebrui ker. De,scene is .heel gemengd van samenstelling. Er is wel een verschuiving in leeftijd. De ge middelde leeftijd van de ver slaafden ligt momenteel op 34V2 jaar. Het is de groep van wie het druggebruik stamt uit de begin tijd van love en peace. Nu is het een harde wereld van 'ik moet aan mijn drugs komen'." „Maar er komen weinig nieuwe gebruikers bij. Je ziet weinig gebruikers van 16 jaar. Niet dat jongeren nu geen problemen meer hebben. Ze hebben meer problemen met alcohol, gokken en extacy. De groep drugver slaafden is dus vrij stabiel en wordt ouder. Er zijn in Neder land zo'n 25.000 drugverslaaf den." FOTO DUKSTn De Regenboog mag dan inter, kerkelijk zijn, religie is voor de ze instelling geen tegengif medicijn tegen drugs. Den Bi ker: „Religie kan voor de ene cliënt wat betekenen, voor de andere helemaal niet. Wij wer ken zuiver diakonaal, we helpen wie in problemen zit. We waren een van de eersten die in Am sterdam op het probbleem zijn ingesprongen. Daardoor hebben we een plek verworven in bet geheel van de verslavingszorg, Wij worden voor de helft gefi nancierd door de overheid. De andere helft van het benodigde geld moet van particuliere fond sen komen, onder meer de ker ken. Deze wijze van financieren maakt ons flexibel: wij kunnen aanpakken wat op het moment nodig is." „Wij willen gebruikers laten werken aan gedragsverandering je spuit komen inruilen, je af spraken nakomen. Op straal werk je immers met de verslaaf den die niet gemotiveerd zijn om af te kicken. Dat wekt de indruk dat de hulp niks uithaalt, date niks gebeurt zoals in afkickcen tra. Maar het straatwerk is di voorfase voor het" afkickcen trum. Zonder ons werk op straa zou je een enorme toename van verloedering en criminalitei hebben. Dan werden de spuitei gewoon op straat weggegooid met alle risico's van dien: meer aids en meer kinderen met aids." „Er zijn wel mensen die dat wij verslaafden helpen drug te gebruiken doordat we spu" omruilen. Maar zouden we mogelijkheid niet bieden, dan lopen onschuldige mensen risico met die spuiten op straat." Als je komt met het idee verslaafden even te helpen kicken, dan werk je bij ons nie lang. Door Mare de Koninck Washington - De dramati sche aanslag met zenuwgas in de metro van Tokyo is vol gens tal van experts in de Verenigde Staten slechts een voorproefje van het 'super- terrorisme' dat de wereld in de zeer nabije toekomst in z'n greep zal nemen. Hoewel die deskundigen er geen concrete aanwijzingen voor heb ben, achten ze het simpele logica dat vooral ijj Westerse landen terroristische aanvallen zullen volgen met chemische, biologi sche en zelfs atomaire ('abc'-) massa-vernietigingswapens In Amerika wordt dan ook ge sproken van 'een nieuwe genera tie terreur', die met de aanslag in Tokyo is geboren. Politiek gemo tiveerde acties door fanaten met vuurwapens en explosieven zou den spoedig een nostalgische herinnering worden aan de rela tief onschuldige jeugd van het wereldterrorisme. Veel massale re tragedies - en dreigingen daarmee, welke hele samenlevin gen kunnen verlammen - zouden in verschiet liggen. „Wat me inzake het gebeurde in Tokyo vooral verbaast, is dat het niet eerder ergens is gebeurd. Het was al lang te verwachten dat terroristen zouden overstap pen van conventionele wapens op abc-wapens," zegt Michael Moodie van het Chemical and Biological Arms Control Institu te in Washington. Ook volgens Marvin Cetron, voormalig wapenontwerper voor het Pentagon (het Amerikaanse ministerie van Defensie) zal 'het Een Japanse politieman, van top tot teen gehuld in beschermende kledij, haalt een zak met chemicaliën uit een onderkomen van de sekte, die verdacht wordt van de gifgas-aanslag in Tokyo. toekomstig gezicht van het ter rorisme dat van grootscheepse vernietiging zijn met chemische, bacteriologische en nucleaire wapens, die nu op steeds groter schaal beschikbaar komen voor burgers met kwade bedoelingen'. Cetron schreef vorig jaar een rapport, 'The Future Face of Terrorism' voor de Amerikaanse overheid over dat gevaar. „Ik wil nu, na Tokyo, niet triomfantelijk zeggen, zie je wel, ik heb het wel gezegd. Maar het is wel wat ik bedoel met superterrorisme." Dr. Jerry Blaskovich, die in 1991 voor de Amerikaanse regering onderzocht of chemische wapens werden gebruikt in Kroatië, ziet nu het bewijs dat 'terroristen eindelijk het ultieme wapen heb ben ontdekt'. Vooral chemische wapens als ze nuwgas zijn volgens hem 'aan trekkelijk' voor terroristen. Al is het spul ook voor de daders levensgevaarlijk, het is gemak kelijk mee te dragen en het wordt niet ontdekt door metaal detectors. „Het is duizend maal efficiënter dan nitroglycerine, dynamiet en zulk antiek spul." Volgens Harry Brandon, voor malig onderdirecteur voor natio nale veiligheid van het Ameri kaanse recherchebureau FBI is een 'autonoom' gevaar van de aanslag in Tokyo dat die andere individuën of groepen inspireert om die methode te copiëren. „Terroristen en ziekelijke indivi duën staan bekend als grote naa- pers." Inderdaad menen experts in de VS dat niet alleen terrorische groepen of overheden die met hen sympathiseren, de toekom stige verantwoordelijken voor het superterrorisme zullen zijn. Ook kwaadaardige of geestelijk gestoorde eenlingen zullen in steeds grotere aantallen in staat zijn abc-wapens te vervaardigen of kopen. Verder is er een trend dat terroristische organisaties gebruik maken van deskundige 'free- lancers' in plaats van eigen 'gelovigen' om terreurdaden uit te voeren. Zulke 'technische huurlingen' kunnen speciaal goed van pas komen voor het aanwenden van meer geavan ceerde abc-wapens. De nucleaire materialen die blij kens diverse onderscheppingen vanuit de voormalige Sovjetunie illegaal naar elders worden ge bracht, zouden spoedig kunnen opduiken in de vorm van een terroristisch wapen. Als het dan al niet om een kern explosie zal gaan (iets wat tech nologisch nog steeds niet gemak kelijk te volbrengen is zonder een grootse samenzwering met medewerking van een regering), kan het ook een simpeler, niet exploderend, radio-actief stra lingswapen zijn. Net als in andere Westerse lan den heeft de aanslag in Tokyo voor grote verontrusting in de VS gezorgd onder publiek en autoriteiten. Politie en veilig heidsdiensten in de grotere Ame rikaanse steden zijn in verhoog de staat van paraatheid ge bracht. Op de luchthaven van New York moest een vliegtuig ontruimd en doorzocht worden na een ano niem telefoontje dat zenuwgas aan boord was gebracht. „Ame rikanen zijn zich ervan bewust dat wat zich in Tokyo voordeed eigenlijk iets is, wat men eerder in Amerika zou kunnen ver wachten," schreef de New York Times eerder deze week. In New York hebben veel men sen nog steeds traumatische her inneringen aan de bomaanslag in 1993 op het World Trade Center. Dat incident is steeds a voeld gebleven als een voorbrf van volgende aanslagen op Ame rikaanse status- en machtssyn bolen, zoals wolkenkrabbers New York of het Pentagon, 1 Capitool of het Witte Huis i> Washington. Overheid en specialisten in Ame rika weten echter nauwelijks het ze hun samenleving effectie. kunnen beschermen tegen huidige en toekomstige terroris me, zonder het open karakter van hun maatschappij prijs geven. De regering-Clinton probeer' onder andere de international1 naleving te verstrakken van diverse abc-wapenbeperkinjj; akkoorden en om landen a» Irak, Lybië, Syrië en Noord-Ke rea - die het betreffende recen? verdag niet hebben onderteken1 en wel chemische wapens pro»1;' ceren of bezitten - extra in gaten te houden. „Maar naarmate technologie'-: grondstoffen over de hele wero» breder beschikbaar komen v»- bijvoorbeeld studenten en teur-wetenschappers, bieden tft litiek, diplomatie en spit"'"" steeds ernstiger tekortschiet bestrijdingsmethoden. Spiort is dan nog het beste middel, fl<; penetreren van terroristisch groepen, het volgen van smok kelroutes van materiaal, het of' sporen van destructieve in®"' duen, daar zullen we het w moeten hebben. Maar het f' nooit voldoende zijn om aan»' gen te voorkomen. Met het s» perterrorisme in het vooiW zicht, is dat geen optimis! vaststelling," zegt Michael die. pen Haag (anp) - van Onderwijs is t denten de mogelijkhi jaar met hun studie Jjer dat dit afgaat d tijd- gij zal hiertoe zijn wej invoering van de pres gen. Ritzen komt hierrj de wens van de regeriï yVD en D66 in de Groningen (anp) gisteren heeft gewfl verpleegkundige is veel onduidelijkheid Ook ontstaat het steeds minder geva euthanasie waarbij ver' digen betrokken zijn al zullen worden gemelJ geert advocaat mr. E op de uitspraak, wal pleegkundige Jet van (38) comform de eis tV den voorwaardelijk legd. Zij diende op 4 jaar een 36-jarige d vriend een dodelijke i] Zij verrichtte die han uitdrukkelijk verzoek tiënt (die aan aids lee medeweten en in het de huisarts van de mar In het vonnis ove: rechtbank dat de verpl ge uit eigen verant- heid heeft gehandeld haar eigen verklaring wust voor die verantu heid heeft gekozen, haar beslissing genom uitvoerige bedenktijd van artsen in haar Maar de uitvoering euthanasie is een med deling die een arts nie geren aan anderen, ze; nis. Mr. Sutorius, gespeci medisch ethische kwe: die overweging rechtli praktisch nu verplee bijvoorbeeld in zieken gelmatig betrokken z derdelen van de eutha deling. Volgens het Maastricht - Op v< van het knoeien veringsbewijzen va: bruik van zuiverin akkers en weilandei politie gisteren tien se en een Oost landbouwer opgepa Om te voorkomen d bruik van zuiverlngs landbouw wordt moeten landbouwers h ken van als mest gel invullen op afleverinj Daat moet bijstaan akkers het slib is uit wie de afnemer is. Bij justitie is de verd( DE BELGISCHE MlfS broucke heeft de juis nadat zijn naam na Agusta-smeergeldaffc Dat het juist Vander want de voormalige in België bekend als eind had gemaakt a Socialistische Partij. In zijn drang naar zu verstandig te werk ge num vijf miljoen fran waar dit bedrag vanc opdracht aan penni zittende Mangé deed Vandenbroucke heefl wacht, zoals hij aanv zijn ogen zo nadrukk Junctioneren als min and. Vandenbroucke waardering. Die waardering geldt van de Vlaamse soc van de Navo. Claes emeergeldschandaal. oiaes heeft lange tijd 'taliaanse wapenl eindelijk moest hij tc geweest. Hoewel de meeste N Je hebben in Claes, is van de opzienbarenc zaaien twijfel. Voor stappen. ^"begrijpelijk voor ie uoor zijn gesol met d L®fsPeeld. De norme nekend staande Willy °P wanneer hem dat

de Stem | 1995 | | pagina 2