Foto's tonen meer dan blijdschap lelegenheid Vol feestjaar voor Collegium Vocale Gent Veronica en RTL in Holland Media Groei Elton John stort zijn hart uit bij Ivo Niehe Gouden Notekrakers voor Joke de Kruijf en The Houdini's Holland Festival biedt nu 40.000 stoelen meer. IPESTEM GROTE GIDS ieym Martje Schadenberg ERKER ISCHE ZAKEN (MA/) ia, succes met jullie iuwe kantoor! latje de 100 haalt. Ook onverwachte beelden op 'Happy days' in Kunsthal Rotterdam Tatjana en Non Bruid en Bruidegom. H.G. met jullie huwelijk. I Frans Hoofdrol Paul de Leeuw in 'Torch Song Trilogy' D rummer van R.E.M. weer uit ziekenhuis 1995 Dankbetuiging [eg willen wij u onze oprechte i voor de grote belangstelling en an medeleven die wij zowel per. hriftelijk mochten ontvangen na" t van mijn man, pa en pitje ILLY BLOMMAERT 'Ier een woord van dank aan af- Vi het ziekenhuis "De Honte" loff van Dela en dr. Den Ouden J. Blommaert-Franckaert Kinderen en kleinkinderen VRIJDAG 24 MAART 1995 en plezier in ling! Coby, en Patrick. Het is zover! trekt van Drees en is vanaf nu bij de I2A. H.G. van man en kinderen. een zargadoorsbedrijf met onge- ■knemers en met over- en op- 5 in Terneuzen en Vlissingen. fseconomische werkzaamhe- neuzen is er op korte termijn n ;er ng van en bent verantwoor- )ofd Financieel Economische van vijf mensen, waar team- e administratieve systemen ibeheer n opleidingen en Engelse taal ictie kunnen hun schriftelijke :hten aan OVET B.V., Postbus eling Personeelszaken. zich in verbinding stellen met lancieel Economische Zaken, j Dankbetuiging ■onmogelijk is iedereen persoon- len, betuigen wij langs deze weg dank voor de vele blijken van Ie wij mochten ontvangen na het onze lieve moeder, groot- en der lA ROZALIA DE KORT weduwe van Albertus Heijens |woord van dank aan rector Ma- oktoren Van Kalmthout en Ter |el afd. „Kokmeeuw" Huize „St.- Kinderen, klein- en achterkleinkinderen e, maart 1995. Dankbetuiging ontroerd, dat zo veel familiele- buren en kennissen bij het In mijn lieve vrouw, allerliefste iare dochter en schoondochter, ps en tante r NAUDTS DE POORTER eleven blijk hebben gegeven, kmogelijk iedereen te bedanken, van overtuigd, dat wij uw be- lijzonder gewaardeerd hebben en [leven ons tot steun en troost is familie Naudts familie De Poorter Sjan, Ton en Lisette, Hans en Marjonie en de kinderen. Sara op bezoek bij Oma v.d. Broek, it je hiervan baalt, maar wij hopen >/an harte gefeliciteerd kleindochters Iris en Sharona. I Amsterdam (anp) - Joke de Kruijf en de jazzgroep The Houdini's krijgen van de Ne derlandse Toonkunstenaars- j,0nd (NTB) de Gouden Note- jcrakers 1995. Ze krijgen de prijs voor hun bijzondere ver diensten voor de levende amusementskunst in Neder land. De prijsuitreiking is 3 april in Amsterdam. De Kruijf speelt op het ogenblik de hoofdrol in de musical Wille- ke. Ook vertolkte ze de hoofdrol van Christine in de musical The Panthom of the Opera, die in 1993 in het Circustheater in Scheveningen in première ging. In Duitsland en Oostenrijk zat ze in Cats, Les Misérables en The Phantom of the Opera. The Houdini's toeren momenteel langs theaters en jazzclubs met het standaardrepertoire van gro te Amerikaanse componisten. De groep bestaat uit Angelo Ver- ploegen (trompet), Bram Wijland (drums), Barend Middelhoff (te norsax), Rolf Delfos (alt/so praansax), Erwin Hoorweg (pia no) en Marius Beets (bas). In haar zeven-jarig bestaan bracht de groep vier cd's uit. Nog onlangs experimenteerden The Houdini's met het stijkorkest Nieuw Sinfo- nietta Amsterdam door gezamen lijk Gerswins opera Porgy and Bess uit te voeren. De Gouden Notekraker is een alternatieve muziekprijs waarmee de bij de NTB aangesloten musici hun waardering uitspreken over het werk van collega's. Hij werd in 1974 voor het eerst uitgereikt. Aanleiding vormde het verdwij nen van enkele grote omroepor kesten en de opkomst van de me chanische muziek. Daardoor werden volgens de NTB musici met playback-optredens 'letter lijk monddood gemaakt'. De Gouden Notekraker ging eer der naar Boy Edgar, Jan Akker man, Margriet Eshuys, Mini Maxi, Golden Earring, Herman van Veen, Mathilde Santing, An nie van 't Zelfde, Greetje Kauf- feld, The Nits, Clous van Meche- len en Karin Bloemen. Joke de Kruyf foto dijkstra I Door Janny Kok I Rotterdam - Het lijken de bekende I jet-naoorlogse beelden: dansende mensen rond een draaiorgel, een jon gensachtige prins Bernhard in een 3 en tienermeisjes op de tanks van Ijle'bevrijders. Maar de fototentoon stelling 'Happy days are here again' - jie tot en met 6 mei in de Kunsthal Rotterdam is te zien - toont niet al- leen die bevrijdingsbeelden. I Sommige foto's werpen de vraag op of er I wérkelijk sprake was van bevrijding. De van het trotse lid van de Binnen- I iandse Strijdkrachten, die in mei 1945 in [Amsterdam is gemaakt terwijl hij een I SSB-er arresteert, illustreert dat en stelt ook de vraag wie er nu goed of fout was. t is de samensteller van 'Happy days I are here again', Wim Pijbes, zeker gelukt I ie minder obligate foto's te laten zien. Jij heeft een selectie moeten maken uit I iionderden foto's van blije momenten en 1 uitzinnige vreugde. Die worden in de I Kunsthal verbeeld door vele zwart/wit- en een grote kleurenfoto. Pijbes heeft s van bekende fotografen als Cas lOorthuys, Emmy Andriesse en Bert I Haanstra kunnen gebruiken voor 'Happy I days', maar ook nooit eerder getoond I beeldmateriaal. |üij wist de hand te leggen op foto's van I onbekende of anonieme Canadese, Ame- I rikaanse en Britse oorlogsfotografen en "bij heeft mogen putten uit de collecties ii het Nederlands Fotoarchief, het Ma- I na Austria Instituut, het Rijksinstituut Ivoor Oorlogsdocumentatie, het Spaarne- |siad Fotoarchief en een aantal gemeen- ke archieven. I Dat levert prachtige, veelzeggende beel- |Eris bijvoorbeeld in oktober 1945 een jetje gefotografeerd voor de ruïnes Ivan zijn huis in Schijndel. Schijnbaar snaangedaan zit hij heel geconcentreerd I een reep chocolade te eten. En dan is er lie foto van het portret van Hitier dat aan leen in Amsterdam uitgestoken vlagge- I Sok hangt en het beeld van een bevrij- I dingsfeest in dezelfde stad. Dat toont een I geblinddoekte jonge vrouw, die met hoog opgeheven benen probeert de op straat Prins Bernhard in bevrijd Nederland in april 1945 neergezette flessen te omzeilen. Het foto bijschrift meldt simpel 'bevrijdings feest', maar de manier waarop de vrouw is geportretteerd en de mannen erom heen, roept vragen op. Nog geen week geleden waren ze nu zijn deze twee C.V. De Losse Flodders. Gaat het om te beginnen wel om een vro lijk bevrijdingsfeest? Klederdracht Zo zijn er wel meer foto's met een 'dub bele bodem' op de tentoonstelling te zien, maar hangen er foto's met de be kende taferelen. De Amerikaanse solda ten Walter Ward, Thomas McMorrow en James Irman lieten zich bijvoorbeeld in februari 1945 fotograferen voor het kas teel in Hoensbroek. Op hun arm hadden ze - heel vertederend - kleine oorlogs weesjes in klederdracht op de arm. De tentoonstelling 'Happy days' toont niet alleen foto's, maar ook fietsen, mo toren en een jeep uit de jaren '40. De fiet sen zijn door het Nijmeegse fietsenmu- seum Velorama in bruikleen gegeven en de motoren en de jeep komen van pri- Cultuur komt uit het zuiden, dat meteen kind. Na de Egyptena- 'tn met hun art deco-Nefertete's tn de Grieken met hun diepzin nige filosofie, legden Caesar, Augustus en Tiberius de rest van ie bereikbare wereld hun be schaafde Pax Romana op. De keuken komt uit Frankrijk, opera uit Italië en rioja en het stierengevecht uit Spanje. Wat van waarde is, en dus weerloos, komt van de oevers van ie Middellandse Zee. ken avondje télé franqaise levert opnieuw het bewijs. Om even achten wordt het culturele evenement van de avond aangekondigd. Om elf uur is het zover. Een levend boksgala uit een Parijse voorstad. Twee heren in donkerblauw pak leveren commentaar. Allebei hetzelfde Lyonsblauwe overhemd en eenzelfde marineblauwe das met he raldische tekens. De een, licht kalend, lijkt eerder secretaris van een regionale kamer van koophandel. Een intellectuele bril, licht blozende wangen en de articulatie van een functionaris die gehoorzaamd wenst te worden. Naast hem een jonge ervaringsdeskundige, glad geföhnd zwartgol vend haar, een teint als van Avoriaz en dikke zeilschoolleraarlippen. Ze zijn op de hoogte. Het sportpaleis is vernoemd naar campionissi- Marcel Cerdan en zij weten exact te melden wanneer hij het deed mel Piafen hoe vaak. Lr staat een Europees kampioenschap op het program. De uitdager Leen pied noir. Zijn Franse vader woont nog steeds in Algiers. Zoonlief 29 en trotse vader van een gosse van twee, draagt de match "Puan zijn verwekker. Die wordt vandaag 64 en heeft hopelijk straks nog meer te vieren. Of hij geen angst heeft willen de televisieheren we- Hoezo, vraagt het oermens. Vader wordt door de fundamentalis ten nauwelijks als een Europeaan gezien. °c kampioen is een bleke Oosteuropeeer. Een scharminkelig wezen uil Charkov, ver in de Oekraïne. De twee kenners leggen uit dat er voor /wan veel vanaf hangt. Wint hij, dan heeft de familie de eerste loueel jaar te eten. In het andere geval is het slechts een kwestie van maanden. vlaggen worden opgebracht. Drie dames in hoog uitgeschoren 'mikledij betreden de ring. Voorop de Belgische driekleur ter ere ai referee. Een Raymond Ceulemans in Lambiekstrik en wit, in vou wen gestreken chemise. Hij sluit de ogen bij de Brabanconne. Daarna I 'Allans enfants de la patrie'. De jonge Marcel Cerdan neemt een Punt van het nationale dundoek tussen de vingers en wrijft het ter ver werking tegen de wang. Alsof de geest van Jeanne d'Arc op hem zal nederdalen. De Slaaf laat alles onbewogen aan zich voorbijgaan. °e eerste twee ronden zijn voor de gevestigde kampioen. Lip en oog van de uitdager zwellen op, een straaltje bloed loopt over zijn gezicht in met zijn tong likt hij het in de weg lekkende vocht naar binnen. ie derde ronde is het raak. Iwan heeft de jonge vader vol getroffen els was de wedstrijd daarmee gedaan, laat de kampioen zijn dek- "S Zakken. Een Franse linkse op de kaak en een rechtse afzwaaier °P ie schouder zijn voldoende om hem voor tellen uit te schakelen, i'stadion is enthousiast. De commentatoren haten een eregast naar v"ren. Een jonge middelbare heer. De burgemeester van de voorstad, j dezelfde donkerblauw, met hetzelfde lichtblauwe overhemd en f^fie blauw bewapende das is hij tevreden. 1 ware de grote Mus in het naar haar tragisch omgekomen vrijer "'noemde sportpaleis neergedaald om eindelijk afscheid te nemen <in de literatuur en het chanson, zo belangrijk is deze avond, zegt de jste burger. De faan en naam van onze gemeente zijn hiermee op- euw gevestigd. We hebben bewezen een 'centre de la culture physi- re ie zijn. Hij buigt devoot naar de kijkers en vraagt stilte voor de I Wtyr- 'Pioenshymne, het van FransDuitse, ja zelfs Europese verbon- A wiheid Wider. getuigende stukje wereldliteratuur: "Alle Menschen werden Door Jeanette Vergouwen Antwerpen - Het koor Colle gium Vocale, dat door Phi lippe Herreweghe werd op gericht, bestaat 25 jaar. De liefde voor de barokmuziek brandt nog steeds, maar er worden ook nieuwe wegen bewandeld. Het feestjaar wordt gevierd met een aantal projecten en bovendien is het koor uitgeroepen tot festi valster 1995 door het Festi val van Vlaanderen. De festivalster krijgt de gele genheid om meerdere concerten te geven en wordt zo extra in de schijnwerpers gezet. Het koor treedt 18 september op in Sluis en vertolkt dan een integraal Bachprogramma. Het eerste project vindt deze week plaats: in de Singel in Ant werpen worden vandaag en 25 en 26 maart de Missae Breves BWV 233 tot en met 236, de can tates BWV 105 en 78 en de Hohe Messe uitgevoerd. Hetzelfde programma wordt gebracht in Parijs, Londen en Praag. „In 1970 heb ik het groot stu dentenkoor van het conservato rium en de Rijksuniversiteit in Gent teruggebracht tot een ka merkoor. We maakten een diep gaande studie van de barok en gelukkig voor ons werden we opgemerkt door Gustav Leon- hardt en Ton Koopman. Via hen kregen we contacten in Amster dam en kwamen we in het Musi- ca Antiqua circuit terecht. Ik denk dat we in die wereld, door plaatopnames en vele concerten, een plaats hebben veroverd en er gewaardeerd worden," vertelt een ontspannen Philippe Herre weghe na een inspannende repe titie. Collegium Vocale leverde een belangrijke bijdrage tot de her ontdekking van de polyfone mu ziek van Lassus en Sweelinck, maar het koor legde zich toch vooral toe op het vertolken van het Duitse barokrepertoire. De passies, missen en cantates van Bach zijn bijna volledig op plaat vastgelegd. Ook trad het koor op Het Collegium Vocale bij belangrijke barokopera's (Monteverdi, Lully en Purcell). Het koor bestaat momenteel nog voor de helft uit zangers van het eerste uur en is aangevuld met vokalisten uit Nederland, Duits land en Frankrijk. Het barokor- kest is net hervormd en beide groepen werken projectmatig. Zo werd voor het bovengenoemd Bach-project een repetitie pe riode van acht dagen uitgetrok ken en de Europees concerttoer- nee neemt 17 dagen in beslag. „Ons streven is zes projecten per jaar te realiseren, maar vanwege het feestjaar worden het er in 1995 minstens negen. Van die zes neem ik er vier voor mijn re kening en die zijn gewijd aan Bach en de wereld rondom Bach. De twee andere projecten betreffen hedendaagse composi ties. Het vertolken van deze, niet vaak uitgevoerde, werken is een verrijking voor het koor. We willen in de toekomst meer gaan samenwerken met musici zoals Reinbert de Leeuw. De samen werking met het koor Chapelle Royale, het orchestre des Cham ps Elyseé in Parijs en St. Luc New York wordt verstevigd. Dit laatste orkest speelt niet op au thentieke instrumenten en ik heb de leiding overgenomen van Roger Norrington. Deze samen werking is voor ons een dynami serende formule," stelt Herre weghe. Als projecten worden door de zakelijk leider Stefan Leys snel opgenoemd: De Johannes Pas sion van Bach o.l.v. Jos van Im- merseel in april in Antwerpen, Eindhoven en Rotterdam, de Motetten van Bach in juni, een Purcell-programma in juli tij dens een toêrnee door Engeland, het feestprogramma van 15 tot 24 september in het Festival van (Zeeuws) Vlaanderen, Cantates van Bach eind september, wer ken van Goeyvaerts en Feldman in oktober met CD-opname, Paulus van Mendelssohn eind oktober met een toernee door Frankrijk en Nederland, Pur- foto de singel cell-programma in november met een toernee door Frankrijk en Cantates en Motetten van Bach in december. „Over het feestprogramma mag ik van het Festival nog niets zeggen, maar het wordt, met re citals en concerten met werken van Bach, Van Beethoven, Pur cell, Humfrey, Stravinsky (Les Noces) en Daliapiccola, wel heel bijzonder," verklapt Herreweg he, die ook meent dat het muzi kale beleid in België herzien moet worden. Met de integrale missen van Bach wordt het feestjaar ge opend. Ongetwijfeld behoren deze tot de mooiste vocale com posities. Volgens directeur Jerry Aerts van de Singel een juiste keuze. „Het zijn de composities, met de Hohe Messe als hoogte punt, die het koor tot bloei heb ben gebracht. Voor de muziek liefhebbers een niet te missen kans." Voor inlichtingen en re serveringen: telefoon 00- 32.3.2483800 Amsterdam (anp) - Het Holland Festival breidt uit. Voor di komende editie in juni zijn bijna 110.000 kaartjes te koopj Vorig jaar waren dat er nog ruim 68.000. De toename van het aantal stoelen met ruim 40.000 heeft te maken met hel aantal grootschalige produkties. Bovendien vinden er vritë veel voorstellingen plaats in zalen met een grote capaciteit» Dat zei Jan van Vlijmen, directeur van het festival tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam. Ook het Holland Festival staat met de komende editie stil bij de vijftigste verjaardag van be vrijd Nederland. Hoofdthema is Kunst en verzet. Het accent ligt op de Duitse cultuur met optredens van Pina Bausch, choreografe van het Tanzthea- ter Wuppertalen, en concerten van de kameropera In zehn Mi nuten van de Duitse componist Walter Gronostay. Zijn werk werd in de jaren 30 als Entarte- te Kunst beschouwd. Op theatergebied is er de Duitstalige voorstelling Hoch- zeit van Elias Canetti uit 1931, een opvoering die volgens Van Vlijmen door apocalyptische angsten wordt bepaald. Aan dacht is er ook voor componis ten uit Theresienstadt, het mo delconcentratiekamp van de nazi's met 'een bloeiend mu ziekleven'. Uit Zuid-Afrika komt de 'musical van de vrij heid' Mama!, een muziekthea-j terproduktie van de maker var Sarafina, Mbongeni Ngema. De operaproduktie Esmée, oveij de verzetsstrijdster Esmée vaf Eeghen opent het festival op 3] mei in Carré. Jan Blokkel schreef het libretto. De muziek is van Theo Loever die. De zangers zullen in de au$ thentieke talen, vooral NederJ lands en Duits zingen. Eer_ klein deel is in het Engels, de taal van de geallieerden. De voorstelling kent geen boventi* teling. 1 De 48e editie van het Hollana Festival duurt 31 dagen dank4 zij de première op de laatstfl dag van mei. Op het programc ma staan 42 produkties, exclu" sief 30 films. Er zijn 6 wereld premières (1 opera, 2 muziek, 2 dans en 1 toneel) en 19 Neder landse premières (18 muziek en 1 toneel). Hilversum (anp) - Vertegenwoordigers van onder andere Vel nica, Endemol en RTL hebben in Hilversum de definitie overeenkomsten ondertekend over een nieuw commercieel rJ dio- en televisiebedrijf. Dat hebben de betrokken organisatie gisteren bekendgemaakt. Vanaf 1 september worden onder vlag van de nieuwe omroep programma's uitgezonden. eoto spaarnestad véverzamelaars. De muziek, die in de tentoonstellingsruimte te horen is, kan de bezoeker helemaal in de stemming brengen. Tentoonstelling 'Happy days are here again - Het straatbeeld van de Bevrijding in foto's en voertuigen'. Kunsthal, West zeedijk 341, Rotterdam. Tot 6 mei. Open: dinsdag t/m zaterdag 10-17 uur, zon- en feestdagen 11-17 uur Het nieuwe bedrijf heet RTL/Ve- ronica de Holland Media Groep SA. Van de aandelen is 51 pro cent in handen van RTL4 SA en de rest van de Veronica Media Groep. Het hoofdkantoor is ge vestigd in Luxemburg. De televisieprogramma's van de Holland Media Groep zijn te zien op de bestaande stations RTL4 en Aalsmeer (anp) - Patil 'de Leeuw speelt de hoofdrol in het theaterstuk 'Torch Song Trilogy', dat in februari 1996 in première moet gaan, zo heeft producent Joop van den Ende Theaterproducties mee gedeeld. 'Torch Song Trilogy' is een stuk van de Amerikaan Harvey Fier- stein en had in de jaren tachtig veel succes in New York en Lon den. In 1988 is er ook een filmver sie van gemaakt met de auteur in de hoofdrol van Arnold Beckoff, rond wiens turbulente liefdesle ven 'Torch Song Trilogy' is ge schreven. De regie in de Nederlandse versie is in handen van Eddy Habbema. Naast De Leeuw spelen Pleuni Touw, Gerrie van der Klei, Es ther Roord, Hugo Haenen, Anto- nie Kamerling en Thomas de Bree in het stuk. RTL5 en op het nieuwe commt^- ciële station Veronica. De rad programma's zijn te beluisteil via Hitradio Holland FM en Rl Rock radio. RTL is met twee leden in de dr hoofdige directie vertegenwoo digd: Huib Boermans (prografl matische en commerciële zake en Patrick Tillieux (financiële j technische zaken). Veronica levert de derde man j het directieteam: Willem van i Meer de Walcheren (organisatj rische, personele en juridiscS zaken). Algemeen secretaris Henri Roemer (RTL, in- en exter ne betrekkingen). Joop Daalmeijer en Bert van der Veer fungeren als stafdirecteu- Lausanne (ap) - Bill Berry, de drummer van de Amerikaanse popgroep R.E.M., is dinsdag uit het ziekenhuis in Lausan ne ontslagen waar hij is geo pereerd nadat hij drie weken geleden tijdens een optredeh een hersenbloeding had ge kregen. De staf van het zir kenhuis heeft dit gisteren b( kend gemaakt. De 36-jarige Berry zal nog m!j stens drie weken rust moet) houden, aldus het communiqii De wereldtournee van R.E.M. z» worden hervat zodra Berry volle dig is hersteld. Van onze rtv-redactie Twee opvallende gasten vanavond bij Ivo Niehe. Elton John en Demis Roussos vertellen de Tros-presentator over hun levejj angst en hoop. Elton John is het meest openhartig. De man dB zich met 200 miljoen verkochte platen na Elvis Presley de belf verkopende solo-artiest mag noemen, praat over zijn strijd ter gen de drugs. Ook uit hij zijn verwondering dat aids tot nog toe zijn deur voorbij is gegaan. Chaos kenmerkt het leven van Elton John, die eerst trouwde en nu samenwoont met een vriend. Demis Roussos, musicus en filo soof, ontmoet Niehe in Athene. Hij vertelt over het contact met zijn overleden vader en het heili ge geloof in reïncarnatie. Voof het eerst komt ook de vliegtuig kaping ter sprake waarvan Rous sos een aantal jaren geleden slachtoffer werd. 'TV-show op reis', Nederland 2, 21.04 uur 'Elton John foto philip ollerenshaw

de Stem | 1995 | | pagina 17