100 banen weg bij Whirlpool fweede Kamer eist garantie dat Pechiney open blijft Macht SER beknot: gevaar 'lobby' dreigt ibiiliblli' economie kort t ontknoping Goed draaiend Tulip ziet markt in de VS Beleggers willen meer macht Philips stort zich in prijzenslag met cd-i itenland kort 'Iiaene betreurt Vandenbroucke Jedwongen ontslag voor tientallen medewerkers in Oosterhout en Eindhoven Kabouterdorp in kabouterstad Helft Nederlanders 6laat geld liggen' bij de fiscus r Stasi-dossiers van Hormuz zoon Saddam Hussein Üussische premier iritten met extremisten jESTEM ECONOMIE A5 Overheid moet mee-investeren Bedrijven vechten om onderdeel Volvo BASF breidt styreenproduktie uit De Boer versoepelt stankeisen Cainpina krijgt nieuwe directeur Bouwstaking breidt zich verder uit Goed jaar voor Van Lanschot 149,95 119,95 1DERDAG 23 MAART 1995 A4 ie speurt naar nazi-misdadigers heeft ontdekt van ongeveer 20 mensen dJ den verdacht. De verdachten zouden og in Duitsland wonen, ten zijn voormalige Gestapo-mannen inomen aan de massamoord op joden zouden hebben in concentratiekam er van de nazi-opsporingsdienst in Igens de Amerikaanse minister van wapens op op strategische eilandjes in Teheran zou ook bezig zijn met het militairen en van raketten naar de Arabische Emiraten (VAE) maken I an de eilandjes. ten en zei in de VAE dat de Iraanse i men vormen voor de scheepvaart. Het prijk voor het vervoer van aardolie. De ssen de Perzische Golf en de Golf van ometer breed. van Saddam Hussein, Odai, ligt in een fer hij wordt verpleegd nadat hij vorige tg in Bagdad in zijn nek en buik werd en uit goed ingelichte kringen in de bmen. ing maandag een spoedoperatie in het 1 een van de modernste klinieken in het een Jordaanse zegsman wordt hij re care-afdeling. Koerdische rebellen ilonderdag dat Odai bij een aanslag in pakt. De aanslag zou tussen 14 en 16 1. rent van de Krim heeft gisteren een Het parlement stuurde de zittende k naar huis. Hij werd als te Oekraïne-1 euwe premier is de 51-jarige Anatoli fgetreden regering van de Krim belast de benoeming als 'illegaal' afgedaan. roordiger van de Britse regering heeft taal officieel besprekingen gevoerd met oord-Ierland die nauwe banden hebben |en en hun terreurgroepen. Noordierse Zaken Ancram ontmoette itwee partijen van militante protestan- |le regering in Londen mogelijk door Toristen in de toekomst hun wapens van zijn minister te betreuren blad - maar begreep dat de positie van jng - Vandenbroucke door de Agusta- doen, affaire onhoudbaar was gewor- brug - den. Vrije Mogelijk dat de komende wekei fbeetje nog meer politici in verlegenheil beetje worden gebracht. De kans groot dat het bankgeheim word gister- opgeheven van rekeningen van ke dat enkele SP-functionarissen bij de re ont- ABN-Amro in Zurich. Verwach dacht, wordt dat daarmee nog meer gelijke Agusta-geheimen boven water dellijk komen, dat is Ook Navo-secretaris-generaa let be- Claes, prominent SP-lid, wordt vinds- ervan verdacht van de smeer geld-affaire op de hoogte te zijn fen een geweest. De Belgische justitie rn uit heeft daarvoor echter nog an het bewijzen. hij in Een meerderheid in de Tweede dien- Kamer maakt zich na het ont- Jintslag slag van Vandenbroucke steeds meer zorgen over de positie van fervan- Claes. Erik De WD gaat het verst dooi lis voor hernieuwd voor een tijdelijk te- ing. In rugtreden van de secretaris-ge- verkie- neraal van het bondgenootschap |dt het aan te dringen. PvdA en CDd gunnen de Belg vooralsnog hel (rertrek voordeel van de twijfel. DONDERDAG 23 MAART 1995 regels ver- faanlei- zaak, haar |ken in adres Iwpoort |n voor le ver- Cim van (n haai gezin raar de glijden len. et meer Jjiemand doch- ll niets wel oi chzelf," onver- Carina net sla kaart- vechten ze haar ze heel n hoger ienden. ;eld no- Corina l vader /an een ïjn baan wao te- ior onze rp touw ven en ird aan allemaal meegenomen naar Amerika. Die mensen die steunbetuigingen sturen zullen toch ook wel wal geld over hebben om hen te steunen bij deze vreselijke zaak. Maar laten we hopen dat het niet nodig is en dat ze volgende week samen thuiskomen. Dan worat er een stevig feesie gebouwd, daar kun je op rekenen. Naast Dirk en Rob heeft ook mevrouw Berglund van het a" pair-bureau Asse in Den Haag wekelijks contact met Corina- Via dit bureau kwam Corina aan haar baantje, dat het 'grot® avontuur aan de andere kant van de plas' had moeten worden Berglund: „Wij screenen de men sen die zich hier inschrijven heel zorgvuldig. Er wordt gepraat en vooral referenties opgevraagd Ook bij Corina. Wij hadden "e volste vertrouwen in haar en hebben dat nog. Dit is natuurlij* een vreselijke zaak." Dat vertrouwen blijkt vooral ui de financiële ondersteuning va het Amerikaanse kantoor va Asse, Europair. Deze organisa'' betaalde niet alleen de borgso van 10.000 dollar om Corina na een paar dagen hechtenis u haar oranje gevangenispakje krijgen, maar zorgt sindsdie ook voor haar onderdak en ee ste levensbehoeften. Bovendi wordt de advocaat door de org nisatie betaald. o De officier van justitie, mr- Walker, legt Peeze 'zware m handeling met de dood tot volg' ten laste. Het definitre oordeel is aan de jury. M°ge'J zal die morgen al het 'schul af 'onschuldig' uitspreken. |j„ onze verslaggever jHaag - De Tweede Kamer heeft voorstel van het Middelburgse Lerlid Van Dijke (RPF/GPV) Lgenomen dat er garanties moe- komen voor het voortbestaan de grote aluminiumfabriek Pe- jjney in Vlissingen-Oost, zodat de fjecte en indirecte werkgelegen heid van 2000 banen voor Zeeland behouden blijft. Van Dijke wil dat minister Wijers (Eco nomische Zaken) zich persoonlijk inzet om die garanties af te geven. Zoals gemeld heeft de grootverbruiker Pechi ney al herhaalde malen gedreigd de fabrieken te zullen sluiten als er geen haalbaar, dus goedkoper en langlopend, energiecontract op tafel komt. Pechiney lijdt zwaar onder concurrentie van Oost-Europa, dat goedkoper aluminium op de wereldmarkt dumpt. Het concern, waar begin jaren zeventig de kerncen trale voor is gebouwd, krijgt al een aanzienlijk korting op de energieprijs. De laatste bewindsman die in het con flict bemiddelde en toezeggingen deed was oud-minister Andriessen. Vorig jaar begon het concern nieuwe onderhandelingen met de produktiebe- drijven van energie en met het Zeeuwse nutsbedrijf Deltan. Er is zelfs een arbi ter ingeschakeld om de onderhandelin gen vlot te doen verlopen. Maar keer op keer in dit traject, kwa men er berichten dat het slecht ging. Deze week liet de ondernemingsraad van Pechiney wéten buitengwoon onge rust te zijn dat de onderhandelingen zouden klappen. Het bestaande energiecontract loopt 1 april komend jaar af, maar op 1 april van dit jaar moet er al een nieuw op tafel liggen. Pechiney eist een overeen komst die vijftien jaar duurt, maar de energiebedrijven willen niet verder gaan dan een vijfjarig contract. |n onze verslaggever ijosterhout - Bij Whirlpool in Oosterhout en Eindhoven Ldwijnen circa 100 van de 275 banen. Aan gedwongen jjtslag voor enige tientallen medewerkers valt daarbij te ontkomen. Dit heeft de Dienstenbond FNV Isteren laten weten. Ld vorig jaar maakte het con- L bekend dat wereldwijd J00 van de 13.000 banen wor- ta geschrapt. In Nederland zou j witgoedfabrikant het met 80 ho mensen minder moeten |ien, Nu blijkt dat het om zo'n I banen gaat. ffi het bedrijf wilde gisteren ■imand reageren op de medede len van de Dienstenbond BV. „We willen eerste onze tjenmensen informeren," aldus woordvoerster, die wel be- dat er gisteren gesprek- zijn geweest tussen directie [inbonden. van de banen verdwijnt |Sj de servicedienst van Whirl- tool in Oosterhout. Eerder zei llirccteur J. van Hardeveld van Ie Nederlandse Whirlpool Be- ljnjven dat in Oosterhout zo'n 50 i 60 banen verdwijnen. Naar verluidt gaat het nu om 70 a 80 iibeidsplaatsen. Daarnaast wor- itn bij het verkoopbedrijf in Eindhoven circa 30 functies ge stapt. De Dienstenbond zei gisteren dat met Whirlpool een principe akkoord is bereikt over een so ciaal plan. Dat plan voorziet onder meer in een regeling voor medewerkers ouder dan 55 jaar en outplacement-begeleiding. Ook is er in het plan een vertrek premie opgenomen voor jongere medewerkers. Mensen die vrij willig het bedrijf verlaten, krij gen een premie van één bruto maandsalaris per dienstjaar. Me dewerkers boven de 40 jaar ont vangen zelfs 1,5 maandsalaris per dienstjaar. Bestuurder H. Westerhof van de Dienstenbond spreekt over suc cesvolle onderhandelingen. De ouderenregeling en de vertrek premie zullen volgens hem de gedwongen ontslagen in belang rijke mate beperken. Hij ver wacht echter dat voor enkele tientallen medewerkers gedwon gen vertrek onvermijdelijk zal zijn. Den Bosch (anp) - De goed draaiende pc-fabrikant Tulip Computers in Den Bosch hoopt binnen twee maanden op nieuw 20 miljoen uit het Industriefonds van Economische Zaken te betrekken, dit keer voor het betreden van de ■taerikaanse markt. Toen de nieuwbouw van - toen nog - de NMB Bank in Amsterdam-Zuidoost enkele jaren geleden uit de steigers kwam, was 'kabouterdorp' een van de bijnamen voor de opvallende creatie van architect Alberts. Vanaf gisteren prijkt een versie van het gebouw - nu het hoofdkantoor van de ING Bank - op kabouterformaat in een passende omgeving: Madurodam. FOTO HENDRIKSEN VALK De onderneming hoopt binnen «n jaar of vijf zo'n één procent «de markt aldaar te bedienen. ,We zien behoorlijke kansen in ie VS. Daar hebben we een uigebreide studie naar ver licht," zei bestuursvoorzitter F. Hetzenauer gisteren tijdens een toelichting op de jaarcijfers. Dp den duur is volgens Hetze nauer een alliantie met een loka- distributeur niet uitgesloten. Hoewel de Amerikaanse markt sterk concurrerend is, geldt er het voordeel van één taal en één 'aluta en is er een fantastische technische infrastructuur. Over 'ettelijke jaren' hoopt Hetzenau- er 20 procent van zijn omzet uit ie VS te halen. Risico's als bij de lening uit het hdustriefonds voor Tulips ex pansie in het Verre Oosten - eveneens 20 miljoen - draagt de Bossche onderneming zelf nog 5 miljoen bij. In beide gevallen ls sprake van een aparte ven- Motschap, waarin Tulip dus een Wang van 20 procent heeft. De afspraak is, dat Tulip zijn belang over drie jaar en uiterlijk over acht jaar gefaseerd of in één klap uitbreidt tot honderd pro cent. Het voordeel van deze construc tie is dat Tulip de activiteit voor het overgrote deel buiten de ba lans brengt. „Er zitten behoorlij ke risico's aan vast. Daarmee worden de Europese activiteiten van Tulip nu niet belast," aldus Hetzenauer. De computerborden voor de Amerikaanse markt laat Tulip zoals het er nu naar uitziet in Den Bosch maken, de assem blage gebeurt in de VS. Omzet Tulip wist in 1994 zijn markt aandeel in Europa weer iets te vergroten. Directeur R.J. Romein schat nu zo'n 1,8 procent van de markt te bedienen tegen 1,2 pro cent in 1993. Het streven is om in de komende jaren uit te ko men op 4 procent. Die al eerder genoemde doelstelling acht ook Hetzenauer nog steeds reëel. De omzet van Tulip nam vorig jaar met 22 procent toe tot 456 miljoen. De nettowinst liep met niet minder dan 44 procent op tot 7,2 miljoen. De omzetgroei stemt Hetzenauer tevreden. De Europese markt groeide immers 14 procent. Van onze redactie economie Amsterdam - De Vereniging van Effecten bezitters (VEB) wil dat de algemene verga dering van aandeelhouders de macht krijgt om een bedrijfsbestuurder die er niets van bakt, de laan uit te sturen. Daarmee zouden beleggers meer zeggenschap krijgen. Het bestuur van de VEB deed dit voorstel gisteren in Amsterdam bij de presentatie van het jaarverslag over 1994. De VEB telt 11.136 leden: kleine en grote aandeelhouders, ook institutio nele zoals pensioenfondsen en banken. De VEB voert al jaren strijd tegen de zogenaam de beschermingsconstructies. Deze moeten voor komen dat ondernemingen tegen hun zin worden opgekocht, maar hebben ook tot gevolg dat de aandeelhouders feitelijk niets te vertellen heb ben. De vergadering van aandeelhouders moet vol gens de VEB nu in meerderheid kunnen beslui ten tot ontslag van een bestuurder die slecht functioneert. Ook als die meerderheid slechts met behulp van certificaathouders (aandeelhou ders zonder stemrecht) kan worden gevormd. Voor haar nieuwe 'ontslagrecht' is volgens de VEB niet eens een wetswijziging nodig, maar slechts een aanpassing van het Fondsenregle ment van de beurs. Aan de bevoegdheden van de Raad van Commissarissen die volgens de wet het laatste woord hebben bij de benoeming van bestuurders van grote vennootschappen wordt niet getornd. Op de vraag hoe een 'slecht bestuurder' precies is te definiëren, heeft de VEB nog geen duidelijk antwoord. „Dat is ook de moeilijkste vraag," zei VEB-directeur R. de Haze Winkelman. Adjunct directeur P. de Vries noemde als voorbeeld een bedrijf waar de^resattaten bedrijf achterblijven bij die van branche-genoten, of wanneer er te optimistische prognoses worden afgegeven die beleggers op het verkeerde been zetten. Als historisch voorbeeld noemde hij Philips dat in het verleden veel te rooskleurige verwachtingen afgaf. Aan actuele gevallen van slecht geleide ondernemingen waagde de VEB-leiding zich niet. Volgens VEB-voorzitter P. Zwart zal een bestuurder die meer rekening moet houden met zijn aandeelhouders, zijn management zeker verbeteren. De Vereniging van Effecten-Uitgevende Onder nemingen (VEUO) ziet niets in het voorstel van de effectenbezitters. Het moet volgens VEUO- directeur E. Enschedé zo blijven dat alleen de commissarissen een bestuurder kunnen ont slaan, omdat zij dichter bij het bedrijf staan. Hij wijst er verder op dat niet alleen de aandeelhou ders, maar ook de werknemers en afnemers belanghebbenden zijn. De Haze Winkelman suggereerde gisteren dat ook de institutionele beleggers achter zijn plan staan. Institutionele nelegger ING Groep wijst het VEB-voorstel echter desgevraagd af: „Wij vinden de huidige verhoudingen adequaat. Wij zitten niet te wachtewn op meer invloed." Door Pieter Willemsen HET HEEFT iets weg van een bedrijfsongeval: bij het kappen van het dorre hout van de meer dan 150 advies organen die het land telt, heeft de Tweede Kamer ook he Sociaal-Economische Raad geveld. Met een zeer krappe meerder heid heeft de Kamer besloten een einde te maken aan de Plicht van het kabinet om over oeangrijk sociaal-economisch SER ac*v'es te vraëen aan de He tegenstanders van de ad- riesplicht hebben de tijd mee. >1 willen dat de regering kloek en daadkrachtig regeert. Als er evoren advies moet worden ge waagd aan kibbelende werkge- ers en vakcentrales, belem- ert dat het flitsend snel bestu- en van Nederland. Dat argu- ttóMi Hi het verleden ben belangrijke beleidsbe- 'issmgen vaak veel te lang ™°eten wachten op een uit spraak van de SER. In veel gevallen kwam er dan ook nog een hopeloos verdeeld advies uit. Het andere argument van de tegenstanders snijdt eveneens hout: de regering heeft haar eigen verantwoordelijkheid voor de inrichting van de sa menleving. Laat de sociale partners zich maar bezighou den met de vormgeving van de verhoudingen in het bedrijfsle ven en in de instellingen, zon der dat de regering zich daar mee al te zeer bemoeit. Kortom: ieder speelt zijn eigen rol. Vrijheid, blijheid voor alle par tijen? De werkelijkheid zit iets ingewikkelder in elkaar. Neem het terrein van de sociale zeker heid. De wetgever bepaalt een beschaafd minimumniveau voor de uitkeringen. Het bedrijfsle ven regelt de extra's, die het nodig vindt voor gepensioneer de of arbeidsongeschikte werk nemers. Maar als de regering de wetgeving verandert, zoals bij de aow, krijgt het bedrijfsleven te maken met het probleem dat de pensioenvoorziening niet meer klopt. Schrijnender is het voorbeeld bij de arbeidsongeschiktheid. Als de regering de polisvoor waarden voor de wao aantast, zit het bedrijfsleven met het befaamde wao-gat dat in het cao-overleg moet worden ge dicht. Ook voor onderwerpen als de hoogte van het mini mumloon of loonmatiging ter wille van werkgelegenheid geldt nadrukkelijk dat de be langen van bedrijfsleven en overheid nauw met elkaar zijn verweven. Bovendien houdt het kabinet altijd zijn eigen verantwoorde lijkheid, met of zonder SER-ad- viezen. Alleen is het met een SER-advies aanzienlijk duide lijker hoe toonaangevende be langengroepen in de samenle ving over een onderwerp den ken. Een kabinet kan daar zijn voordeel mee doen. Dat is onder meer gebeurd bij de ingreep in de wao in de zomer van 1991. De SER heeft toen tot diep in de nacht geprobeerd een een stemmig advies te formuleren. Dat is toen niet gelukt. Vervolgens nam in de daarop volgende nacht het kabinet een ingrijpend besluit over de wao. Tegen dat besluit rees echter zoveel verzet dat het kabinet van PvdA en CDA gehaast zijn eigen besluit terugdraaide en alsnog koos voor de aanpak die de meerderheid van de SER had geadviseerd. Als de invloed van de SER wordt teruggedrongen, dreigt ook de belangrijke brugfunctie verloren te gaan die de vijftien kroonleden vervullen. Deze we tenschappers en vertegenwoor digers van prominente instel lingen als de Nederlandsche Bank en het Centraal Planbu reau zijn er in het verleden vaak in geslaagd tegengestelde belangen van werkgevers en vakbeweging naar elkaar toe te praten. De Tilburgse hoogleraar A. Kolnaar vreest dat het alterna tief voor de SER het nogal on-Nederlandse verschijnsel van het lobbyen is. „Volgens mij is dat een mindere vorm van democratie dan open over leg in de SER," zegt het kroon- lid met een ruim gevoel voor understatement. Voorlopig zal er in de dagelijk se praktijk voor de SER weinig veranderen. Hoewel het kabinet daartoe niet langer verplicht is, zal het adviezen blijven vragen aan de SER. Zoals elk jaar zal het bestuur van de SER (Voor zitter Quené en de vice-voorzit- ters Stekelenburg en Rinnooy Kan) ook dit najaar weer met het kabinet doornemen wat er volgend jaar te verwachten is aan kabinetsbeleid. Maar met de politieke aardver schuivingen die de Nederlandse verkiezingen de laatste jaren laten zien, kan daarin op mid dellange termijn verandering komen. Een toekomstig kabinet zou zich minder aan de SER gelegen kunnen laten liggen. Daardoor zal het regeringsbe leid meer vaart krijgen. Dat is positief. Maar het zal ook avon tuurlijker worden doordat de uitkomst minder gewis zal zijn. Dat kan tot onprettige verras singen leiden. Rotterdam - Naast Heineken heeft ook Unilever belangstelling voor de Zweedse voedingsmiddelengroep Branded Consumer Products (BCP), een onderdeel van het Zweedse Volvo. Unilever heeft volgens een woordvoerder van het Brits/Nederlandse concern begin deze maand een bod uitgebracht op BCP. De onderneming heeft daarvoor een consortium gevormd met Spira Invest, een vooral op Zweedse boerencoöperaties leunende investeringsgroep. Een woordvoerder van het concern wil niet ingaan op de vraag wat Unilever van plan is met Pripps, de brouwerijpoot binnen BCP. Bier is voor Unilever geen kernacti viteit. Heineken wil samen met het Zwitserse Nestlé BCP inlijven. Heineken is het vooral om Pripps-bier te doen. Antwerpen - Het chemieconcern BASF wil in 1997 500.000 ton styreen produceren. Styreen is een grondstof voor diverse kunststoffen. Om dat te bereiken wordt de styreen-installatie in Antwerpen uitgebreid met een derde reactor. Tot nu toe produceerde BASF 260.000 ton styreen. Met de installatie van de derde reactor is een investering gemoeid van 1,5 miljard frank, ruim 7 miljoen. De BASF bouwde in 1992 in het Antwerps industriegebied een styreen-in stallatie met twee reactoren. Toen al werd rekening gehouden met de bouw van een derde reactor. Als de styreen-produktie in 1997 op volle toeren draait, is BASF de grootste styreen-produ- cent in Europa. Den Haag - Minister De Boer (Milieu) is tegemoet gekomen aan de bezwaren van het bedrijfsleven tegen de herziene Nota stankbeleid. De daarin gestelde eisen zijn volgens de bedrijven in een klein land als Nederland niet uitvoerbaar. Zij dreigen bovendien enorme kosten met zich te brengen. De minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de aanpassingen die ze nu aanbrengt de doelstellingen van het Nationaal Milieubeleidsplan voor stank niet in gevaar brengen. In overleg met bedrijfsleven, gemeenten en provincies is overeengekomen dat bedrijven maatregelen dienen te treffen die zowel wat betreft de kosten als het effect redelijk zijn. Zaltbommel - Drs. C. van den Berg (45), lid van de raad van bestuur van het financiële concern Fortis, wordt de nieuwe directeur van Campina Melkunie bv. Op 1 september treedt hij in dienst als lid van de hoofddirectie en op 1 december neemt hij het voorzitterschap over van mr. W. Overmars, die dan met pensioen gaat. Dat maakte de zuivelcoöperatie gisteren bekend. Van den Berg studeerde economie aan de Universiteit van Amsterdam en begon zijn carrière bij de Amro Bank. In 1988 werd hij lid van de raad van bestuur van de VSB-bank, een dochter van Fortis. Sinds 1992 is hij daar bestuurslid. Woerden - Het aantal stakers in de bouwnijverheid is gisteren op bijna 28.000 gekomen. Dat heeft het actiecentrum van de bouwbonden van CNV en FNV en vakvereniging Het Zwarte Corps bekendgemaakt. Op de zevende actiedag sloten zich 1855 bouwvakkers en 62 stukadoors bij de actie aan. Werkgevers-onderhandelaar ing. J. Vahstal jr. verklaarde giste ren geen behoefte te hebben aan bemiddeling of hernieuwd overleg met de bouwbonden. Eerst moet het ultimatum van de bonden van tafel. Den Bosch - F. van Lan schot Bankiers heeft ondanks de toenemende concurrentie een goed jaar achter de rug. De Bossche bank boekte in 1994 een nettowinst van 43,9 miljoen gulden, 29 procent meer dan de winst over 1993. Bestuursvoorzitter H. Heemskerk toonde zich gisteren bij de presentatie van de jaarcij fers in Den Bosch bijzonder in genomen met dit resultaat. In Nederland is voor banken de concurrentie zo langzamerhand moordend geworden en valt op gewonere bankdiensten nauwe lijks iets te verdienen. Van Lan schot beweegt zich echter in een marktsegment, waar nog wel goed te verdienen valt: de rijke Nederlanders, het familiebedrijf en de kleinere institutionele be leggers. Vooral het aantal ver mogende particulieren groeit nog. Van Lanschot wil zich nog na drukkelijker gaan manifesteren in die segmenten: „We willen uitgroeien tot dé bank voor onze doelgroep. Dat hoeft niet te be tekenen dat we de grootste zijn, maar wel de beste," aldus Heemskerk. Voor dit jaar rekent de Bossche bankier op verdere groei van omzet, winst, aantal Wanten en kantoren. Een stijging van de winst met minimaal tien procent moet mogelijk zijn, denkt Heemskerk, maar hij verwacht niet dat een groei van 30 procent er dit jaar weer in zit. Den Haag (anp) - Bijna de helft van de Nederlanders (46 procent) denkt de belastingmogelijkheden onvoldoende te be nutten. Dat blijkt uit een onderzoek van het Centrum voor Marketing Analyses. Het onderzoek wijst uit dat ruim 50 procent van de personen die een aangiftebiljet ontvangen, dat zonder hulp van derden invult. Wel maakt 61 procent van hen gebruik van een fiscaal naslagwerk, of raadpleegt informatie van de Belastingdienst. Eén op de drie consumenten besteedt de aangifte geheel uit aan derden en 16 procent vult de aangifte samen met anderen in: boekhouder of belastingadviseur, maar ook vrienden en familie worden vaak te hulp geroepen. Van onze redactie economie Eindhoven - Met een prijsverlaging van 200 voor de goedkoopste speler en een stroom van meer dan honderd nieuwe software-titels begint Philips in de Benelux een waar voorjaarsoffensief voor zijn interactieve cd. Het apparaat ligt vanaf vandaag voor 599 in de winkel. Met een zogenoemde video-cartridge, die het mogelijk maakt video-cd af te spelen, komt de goedkoopste cd-i-speler op 999. Op een in Amsterdam georgani seerde bijeenkomst wilde de voor de wereldwijde cd-i-verko- pen verantwoordelijke John Hawkins vooral duidelijk maken dat cd-i nog 'alive, well en kicking' is. Nadat Philips eerder had moeten bekennen het de doelstelling van 1 miljoen ver kochte spelers eind 1994 niet te bereiken, herhaalde Hawkins gisteren het lange termijn-stre ven van een jaarlijkse verdubbe ling. Dat betekent dat Philips aan het einde van dit jaar op een totaal van 2 miljoen apparaten wil zitten. In Nederland moeten de verko pen in hetzelfde tempo omhoog van 60.000 naar 120.000. Vol gens marketing-manager Mar- tien Verdeuzeldonk is een ver dubbeling voor Nederland de 'minimale' verwachting. Hij wees er gisteren op dat de cd-i- speler in de Nederlandse huis houdens een penetratiegraad van 1,2 procent heeft bereikt. In de maanden september of okto ber komt volgens hem de 1,5 procent binnen handbereik en dat is het punt waarop de verko pen van de audio-cd sterk gin gen stijgen. (ADVERTENTIE) SCHOENEN Sportieve, heren veterschoen in bruin Dames nubuck instapschoen in de kleuren zwart, bruin, blauw en wit Eindstraat 10 Breda 076- 141621 v

de Stem | 1995 | | pagina 5